Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 8 prej 8
 1. #1
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,545
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime

  Trupi dhe shpirti

  Kemi dėgjuar pėr trupin dhe shpirtin.Ata qė kanė njė besim fetar,tė ēfardo lloi qoftė nė kėtė pikė janė nė njė mendim tė pėrbashkėt.Trupin dhe shpirtin i quajnė si dy masa tė veēanta tė cilat bashkėegzistojnė dhe pas vdekjes ndahen.A ka bazė logjike dhe shkencore kjo?

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  25-04-2008
  Vendndodhja
  Durres
  Postime
  196
  Faleminderit
  1
  0 falenderime nė 0 postime
  Vellezer e motra besimtare dhe laike!
  Sigurisht qe per shpirtin ka baza shkencore, gjithmone duke njohur rolin relativ e shkences dhe shkencetareve!
  Pra kjo teme eshte tejet e gjere dhe e derlikuar dhe mund te lexoni ne librin e zigmun fojdit mbi socioligjine se teoria e shpirtrave nuk eshte aspak primitive!
  Te mos harrojme se Frojdi ka anuar nga ana laike!
  Faleminderit per durimin!
  Ju pershendes!

 3. #3
  Pasioni pėr shkencėn Maska e Erlebnisse
  Anėtarėsuar
  06-12-2007
  Postime
  3,471
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime
  Nuk e di nese ekzistenca e shpirtit ka baze llogjike, por deshira e vazhdimit te saj eshte me teper se e qarte jo vetem tek besimtaret por tek kuzhdo, sepse cdo njeri pikerisht duke qene se eshte njeri e ka nje fare egoizmi ne vetvete keshtu qe ka deshire te vazhdoje ne perjetesi udhetimin e tij qe quhet jete, apo jete mbas jeterave...
  Shpesh perdoret shprehja me mish e me shpirt, se ne jemi te vetedijshem qe ajo qe vepron ne te perditshmen apo ne cdo mendim tonin nuk eshte pjesa fizike (mishi apo trupi) por dicka me e madhe se ne, qe ndoshta shpesh here edhe nuk kontrollohet nga ne, por qe na ben te jemi te rendesishem (shpirti pra).
  Mishi si cdo strukture, thyhet, prishet, plaket, shtremberohet, vdes etj, ndersa shpirti pasurohet e sa me teper kalon koha me shume i vihet ne dukje vlera.
  La vita č bella...

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  Mendoj se ka baza llogjike. Ne fillim duhet analizuar ajo qe quhet "shpirt", edhe pse goxha kompleks si muhabet por po ta thjeshtojme pak dalim ne perfundimin se Shpirti nuk eshte gje tjeter veē Informacion ne nje frekuence te caktuar unike.

  Bazohem pak ne nje tekst hyres te Kabbalah, i cili thote se ē'do send, objekt(biologjik ose jo) ne boten materiale ka nje korrespondent ne ate shpirterore, madje dhe atomi. Dy objekte mund te jene larg ne boten materiale nepermjet distances por shume afer ne boten shpirterore, shembull i thjesht, dy sfera hekuri me te njejten madhesi sado larg ti vendosim ne hapesire, jane pothuajse identike, informacioni qe perfaqesojne eshte i njejti.
  Jemi te ndergjegjshem se ka dy aspekte themelore ne nje objekt te ēfaredoshem, permbajtja materiale, dhe forma qe i jep kuptim. Shpirti eshte ai qe i jep formen materies, pra informacioni.

  Nje tjeter aspekt i shpirtit eshte dhe cilesia e mbartesit te informacionit dhe eksperiences materiale, nje lloj feedback te ē'do elementi te ekzitences, sepse per mua ekzistenca eshte nje super eksperiment ku eksperimetuesi dhe eksperimenti jane e njejta gje.

 5. #5
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,545
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime
  Ajo qė duhet sqaruar dhe duhet kuptuar nga tė gjithė ėshtė kjo:
  Ajo qė nė gjuhėn popullore quhet "SHPIRT",dhe qė tė gjith e njohim si diēka qė egziston si pėrmbledhje ndienjash dhe parandienjash apo kėnaqėsise dhe mėrzitje jemi mėsuar dhe edukuar qė vėndin kėsaj diēkaje tė pa dukėshme t'ja bėjmė nė zemėr tė ēdo njeriu.
  Nė realitet kjo ndienjė e ēuditėshme,e quajtur dhe mbi quajtur SHPIRT,pėr tė cilėn jan kushtuar mijra e mijra vargje,kėngė,tregime,histori,nuk ėshtė gjė tjetėr veēse njė prodhim i trurit,produkt i protoneve tė trurit tė gjallė.Dhe qė asnjėherė nuk duhet tė ketė lidhje me ndonjė qoshe tė zemrės.Ėshtė njė krahasim subjektiv meqėnėse zemra ėshtė motori i jetės por jo drejtuesi.Pas vdekjes sė Ainshtajnit trurin e tij e hoqėn dhe e ruajnė edhe sotė nė njė kupė qelqi.Nė qoftė se do kishte mundėsi shkenca(dhe pė kėtė mbahet)Ta vendoste nė njė trup tjetėr,ai trup do kishte po ato ndiesi,mendime,shpirt,njė lloj si Ajnshtajni.Atėherė ēfar do thoshin teistėt dhe mbėshtetėsit e shpirtit?Se aty nė vazo qelqi ėshtė shpirti i Ajnshatajnit?

  (vazhdon)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Ali Baba Tepele : 29-05-2008 mė 09:40

 6. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,748
  Faleminderit
  167
  59 falenderime nė 54 postime
  ēa do thoshin ata qe mbeshtesin shpirtin,
  thjesht qe truri eshte ura lidhese mes shpirtit dhe trupit. Pastaj nuk duhet marre shpirti si nje send, shpirti eshte nje koncept, eshte nje ide, sado komplekse por gjithmone nje ide. Shpirti ekziston ne ēdo qelize tonen, ne ēdo qelize ekziston shpirti, sepse ēdo qelize e jona praktikisht ka te gjithe informacionin e ADN qe perfaqeson te gjithe organizmin, pavaresisht se ajo qelize eshte diferencuar dhe ka aktive vetem informacionin qe i duhet per te kryer punen e saj.
  Keshtu qe a eshte shpirti i Einsteinit ne ate vazo qelqi?
  Po, eshte.

  Nese do klononim nje person ne menyre perfekte, pa difekte, vetem fakti qe kemi te bejme me te njejten ADN identike do bente qe ky organizem te sinkronizohej ne te njejten frekuence shpirterore me individin e pare,dmth do ndanin praktikisht te njejtin shpirt, edhe pse me memorie te ndryshme meqe memoria eshte fizike dhe perfitohet gjate jetes.
  Ja pse mendoj une kisha dhe organizata te ngjashme fetare jane kunder klonimit, sepse nese shkenca arrin aq sa te kopjoje memorien e nje personi ne nje person tjeter, me anen e klonimit do perftohej perjetesia. Por kjo bie ndesh me qellimin e natyres, dhe perjetesia nuk eshte ne listen e objektivave te saj.

  Tani nje pyetje tjeter, trupi eshte pasoje e shpirtit, apo shpirti pasoje e trupit? apo nuk bejne dot pa njera tjetren dhe jane te lidhura ne menyre reciproke dhe nuk mund te ekzistojne dot pa njera tjetren?

  Per mua ADN dhe shpirti jane te lidhura ngushte me njera tjetren. Nuk mund te kete materie pa shpirt dhe shpirt pa materie. Shpirti eshte ideja, materia eshte konkretizimi i idese. Nje ide do ishte e kote pa marre forme ne materie, dhe materia do ishte e kote pa gjyrat qe i jep ideja(forma).
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga xfiles : 29-05-2008 mė 10:03

 7. #7
  E dua letėrsinė Maska e Ali Baba Tepele
  Anėtarėsuar
  15-03-2007
  Vendndodhja
  Greqi
  Postime
  1,545
  Faleminderit
  3
  41 falenderime nė 39 postime
  Citim Postuar mė parė nga xfiles Lexo Postimin
  .................................................. ..........................
  Tani nje pyetje tjeter, trupi eshte pasoje e shpirtit, apo shpirti pasoje e trupit? apo nuk bejne dot pa njera tjetren dhe jane te lidhura ne menyre reciproke dhe nuk mund te ekzistojne dot pa njera tjetren?

  Per mua ADN dhe shpirti jane te lidhura ngushte me njera tjetren. Nuk mund te kete materie pa shpirt dhe shpirt pa materie. Shpirti eshte ideja, materia eshte konkretizimi i idese. Nje ide do ishte e kote pa marre forme ne materie, dhe materia do ishte e kote pa gjyrat qe i jep ideja(forma).
  Duke u nisur nga argumenti se ; Pėr tė mėsuar pasojėn duhet ditur shkaku !Si rrjedhim del se shkaku ėshtė lindja dhe formimi i njė qėnie,gjallese,atėherė pėrfundimi del se shpirti ėshtė pasoja e trupit.Kjo ėshtė katėrcepėrishtė shkencore,biologjike,natyrore.Gjithmonė shpirti ėshtė subjektiv jo objektiv.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Trupi dhe shpirti

  Shpirti eshte nje lloj tjeter trupi qe vesh frymen tende e cila eshte e vecante. Ai rron shume me teper se trupi dhe eshte me imun ndaj djajve sesa trupi. Ne boten shpirterore nuk rron asnjeri pervec disa shpirtrave qe nuk rrojne ne trupa. Ajo bote eshte nje vend i zbrazet i eret dhe pa jete. Shpirti nuk e njeh zotin ndryshe nga trupi qe pranon menjehere ate. Fuqite e shpirtit nuk jane zbuluar ende por duket se ai e perbuz boten sido qe te rrotullohet ajo.

Tema tė Ngjashme

 1. Nese jeni te sinqerte me sqaroni keto vargje Biblike.
  Nga Gostivari_usa nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 36
  Postimi i Fundit: 16-05-2009, 11:45
 2. DOKTRINA - Kapitulli III: Trinia e Shenjtė
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 15-03-2005, 23:02
 3. DOKTRINA - Kapitulli II. Simboli i Besimit
  Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 21-09-2004, 22:47
 4. Trupi dhe Shpirti
  Nga Fjala e drejte nė forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 19-03-2004, 17:12
 5. Trupi dhe Shpirti
  Nga Fjala e drejte nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 17-03-2004, 18:55

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •