Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  Drafti pr Unitet

  Kjo tem u aktivizua me krkesn e antarve dhe Lexuesve t forumit "Liria Kombtare" me qllim t mundsimit t t gjith t interesuarve t kontribuojn n prpilimin e pikave t DRAFT-it q do t'i dorzohet partive politike si propozim-udhrfyes pr krijimin e nj platforme t prbashkt n prezentimin e interesave shqiptare para pals tjetr.

  Sa pr informim, nj draft iniciues ve sht duke qarkulluar ndrmjet antarve t forumit ton dhe vazhdimisht pson ndryshe me shtojcat dhe sygjerimet e antarve dhe atyre qe duan t kontribuojn n kt drejtim.

  Mundohuni t jeni sa m konstruktiv dhe vlersoni kt tem si serioze. Ata q do t mundohet n t gjitha format t minojn kt tem do t largohen nga forumi dhe te gjitha shkrimet e tyre do t fshihen.

  Mund t shkruani lirshm pr t gjitha opcionet e mundshme demokratike dhe pa dhun. Nuk do t thot t kufizoheni n vetm nj zgjidhje. Dshira pr liri e nj individi apo populli nuk duhet t heshtet, por duhet t frymzoj lirshm. Ju mund t'i quani si t doni plan A, plan B, zgjidhje konvencionale, diplomatike apo e pranueshme, por mos lejoni qe pseudopolitika te ndikoje ne imagjinaten tuaj si udhrfyes i propozimeve tuaja.

  Ne nuk do t durojm m totalitarizm, urejtje dhe vuajtje, por do t jetojm n liri, dashuri dhe lumturi. Me prpilimin e ktij drafti do t mundohemi t gjejm format m t mira se si mund t arrijm kte.

  Faleminderit pr kontributin tuaj konstruktiv.
  Mendimi juaj sht me rndsi!

  P.S. Kt tem e nxorrm ktu q edhe antart e forumit shqiptar t mund t prononcohen lidhur me draftin m lart! T tregohet interesim sht mir pasi q ka t bn pr unifikim qndrimesh prball pals sllave.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Antarsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Mosha
  50
  Postime
  762
  Deshem apo jo kaloresit shqiptar jane Ali Ahmeti, Menduh Thaci dhe Bardhyl Mahmuti. Pavaresisht kush sa ka rejting me te madh per momentin, apo kush nga kush eshte i pranuar, keto tre emra vendosin per fatin tone. Une mund te mos e pelqej njeri apo tjetrin por per nje iniciative te tille duhet shume ndjesi per situaten, njerez te afert ne te tre kampet dhe peshe politike te iniciatives. Ajo, si e tille eshte shume fisnike dhe unversale por per jetesimin e saj duhet me shume sesa nje deklarate bashkimi. Te gjithe ne kudo qe jemi duhet te mendohemi mire dhe ta peshojme interesin tone personal me ate te pergjithshem. Cdo komb ne momente te caktuara ka nxjerr njerez apo grupe njerezisht qe me urtesine e tyre i kane cuar gjerat perpara. Ne rastin e shqipeve te Maqedonise keto njerez me me pak a me shume perjashtime, kane kontribuar ne percarje dhe tensionim brendashqiptar prandaj pervec faktorit nderkombetar qe eshte ne gjendje ti "qetesoje" apo eventualisht edhe ti "bashkoje", personalisht nuk shoh se dikush tjeter mund te bej nje gje te tille. Perjashtimi i njerit apo tjetrit prej iniciatives, ne fakt nuk sjell pajtim por perkundrazi edhe me shume percarje. Urime per iniciativen dhe pacit sukses. Ardhmeria e shqipeve eshte tek evropianizimi i mentalitetit te dhunshem tipik osmanli nje mbeturine e se te kaluares se dhunshme dhe te dhimbshme te popullit shqiptar. Kjo tek shqipet e Maqedonise madje ne kohera te reja ka marre trajta te reja nga lindja.

 3. #3
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Antarsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  N do vend ku ka jet
  Mosha
  35
  Postime
  5,314
  Pershendetje per temen. Eshte nje teme teper e rendesishme dhe qe duhet trajtuar si e tille. Pa hyre akoma ne mendimet e mia persa i perket temes do u kerkoja moderatoreve qe te moderonin me kujdes kete teme.

  Uniteti i Shqiptareve te Maqedonise, e kam shprehur dhe here te tjera eshte me e mira per te gjithe Shqiptaret. Nqs te gjitha partite Shqiptare te Maqedonise do ndanin qendrime te njejta persa i perket eshtjeve te rendesishme per Shqiptaret e Maqedonise, me siguri qe Shqiptaret e Maqedonise do te jene te barabarte me qytetaret Maqedonas.

  Per mendimin tim, te gjitha partite politike Shqiptare duhet te bashkepunojne me njera-tjetren dhe ti paraqesin nje draft qeverise Maqedonase per te drejtat e Shqiptareve. Por qe te ndodh kjo se pari duhet te:

  1- Krijohet nje ekip uniteti me perfaqesues te te gjitha forcave politike Shqiptare ne Maqedoni.
  2- Kryetari i ketij grupimi te ri, nese mund ta quaj keshtu, duhet te zgjidhet ne menyre periodike nga do force politike. Pra, te kene nje mandat pak a shume 6 mujor ose 1 vjear.
  3- Te gjitha partite politike duhet te hartojne nje plan per te drejtat e Shqiptareve te Maqedonise dhe t'ia paraqesin ate parlamentit per miratim. Ne hartimin e ketij plani patjeter qe duhet te jene pjese edhe akademiket Shqiptare, perve forcave politike.
  4- Ne parlament, partite politike Shqiptare te veprojne ne menyre te bashkerenduar dhe te ndermarrin veprime politike te perbashketa persa i perket eshtjes se Shqiptareve te maqedonise.

  Ka dhe shume pika te tjera per te cilat mund te flas, por per mendimin tim keto jane me imediatet. Pa dallim feje, krahine e ideje, Shqiptaret e Maqedonise duhet te luftojne te bashkuar per te drejtat e tyre.
  Pr inad t Djallit dhe Shqyptarvet, Zoti ka me mbajt Shqypnin m kamb me nder e me lumni

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Ekipi i Unitetit t prbhet gjithashtu edhe nga intelektual t pavarur dhe
  ekspert t ndryshm shqiptar. Gjithashtu edhe nga komunitetet fetare shqiptare t ket prfaqsue
  s.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 5. #5
  i/e larguar Maska e Tigrimelara
  Antarsuar
  25-04-2002
  Mosha
  47
  Postime
  914
  Grupit Unitetit

  1. Realizimi i menjehershem i Marveshjes se Ohrit, te caktohet afati.


  2. Shoqatave te dala nga ish UCK-ja, te organizojne nje ceremoni ku do te vendosin ne nje Arkivol Marveshjen Kornize te Ohrit, te dergohet deri tek varri dhe kur te skadoj afati i parapare te voroset. (sepse edhe ashtu, kjo marveshje nje kembe ne varr nje mbi varr e ka)


  3. Statusi i Shqiptarve ne Maqedoni te jete Republika e Ilirides,(si Serbet ne Bosnje)

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Nn kt tem t postohen vetm propozimet pr Draftin.

  Ja nj prej atyre q vec jan prpiluar n Draftin nismtar:

  - Asnj parti nuk ka t drejt t vendos pr shtjet kye kombtare pa aprovimin e s paku 2/3 t shqiptarve n IRJM.

  Sqarim: prdorimi i termit IRJM sht me rndsi kye pr nj numr t madh t antarve. Emri Maqedonia i sht imponuar popullit shqiptar n t njejtn form sikurse ish Jugosllavia prandaj pr ne shqiptart mund t jet vetm Ish Maqedonia shikuar nga aspekti historik apo politik. Por edhe ky propozim ashtu si q prmenda m lart mund t jet objekt diskutimi. Me nj fjal t gjitha opcionet jan t hapura.

  Faleminderit pr mirkuptim!

  Administratori i forumit Lira Kombetare
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  MIRAN propozon:


  Dokumenti i t prmban resoret shtetrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punve t brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME CDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punve t jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomis

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE DHE NUK E MARIN NE DORE MINISTRIN SELMANI
  MINISTRITE QE NGELEN LE TE NDAHEN SIPAS DISKUTIMEVE PARTIAKE.
  NESE NUK FUTEN NE KUSHTETUTE KETO DRAFTE ATEHER CDO KATER VITE DO TE LUFTOJME PER TE NJEJTAT GJERA. NESE PER NJI KOHE TE SHKURTE NUK MIRATOHEN PROPOZIMET ATEHER 45% E TOKES TE HAPSIRES GJEOGRAFIKE MAQEDONE E SHPALLIN TIRANEN KRYEQYTET.
  NGA KARADAKU SHKUP DERI NE PREPSE, MANASTIRE DHE OHER, NUK NA DUHET KRUSHEVA DHE PRILEPI DHE T.VELESI.

  MIRAN
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 8. #8
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Shpesh ne nga pamundesia per te pare popullin tone ashtu sic deshirojme edhe i hyjme kesaj pune me pergjegjesi duke gjykuar me qellimin tone te mire absolutikisht me qellimin tone te mire..Por, shpesh edhe nuk dalllojme realen nga idealja.Idealja nuk do te ndodhi dikund ne bote dhe aq me pak tek Vendi yne , as perafersisht bile per ne duke llogaritur ngritjen e pergjithshme kombetare dhe arsimimin dhe kulturen e pergjithshme ne Vendin tone..Per nesmetaret dhe hallexhinjte per kete teme une kam simpati sic kam pasur ne te kaluaren dhe sic do te keme deri sa te rroj me njerezit qe ceshtje kombetare i brengos, nuk rrine indiferent dhe jane gjithmone ne kerkim te ndryshimeve per te mire per popullin e vet, jane gjithmone ne kerkim te Lirise Kombetare realisht dhe perfundimisht.....
  Lene anesh idealizmin dhe atdhedashurine do te them vetem dy tri fjale per nisjet, rinisjet dhe nderprerjen e kontinuitetit ne veprim.Ne stadin qe arriti ceshtje kombetare shqiptare ne regjionin qe ne e emruam -Iliride , pas nje lufte te shkurter 2001 por me domethenje te madhe dhe me fryte konkrete qe mund ti mohojne vetem te pakenaqurit kujdestar dhe te perjetshem.Nuk duhej te kete kethim mbrapa pas luftes si akt perfundimtar dhe sublim ne zgjedhjen e nje ceshtje kombetare..qe mos te mbesi kjo vetem nje analize qe e dini te gjithe dhe shume vete edhe me mire bile qellimi im eshte ketu se ne nuk mund te krijojme shkatrrojme dhe fillojme dhe rifillojme fillimin ne mbarim dhe anasjelltas...ky vellezer quhet vetnumrim dhe ne nuk kemi ndonje perspektive te ndritshme as ne ate regjion dhe as si komb ne pergjithesi me mentalitetin qe duam ne nga fillimi te nisim pa njohur perkushtimin dhe arritjen gjithepopullore deri ketu ku kemi arritur....
  Keshill Kombetar duhet te formohet atje gjithesesi , sepse subjektet politike shqiptare shume shpejt harrojne per cka kane ardhur ne pushtetin qe ne fakt nuk egziston per ata si shqiptare...Keshilli kombetare perseri eshte tek ai vetnumrimi se perseri jane keta njerezit qe i ka permendur 'Shkupi', nuk kemi njerez qe mund te bejne ndonje mobilizim aq te madh kombetare qe le qe do te rreshtoheshim ne te gjithe ne nje ane por edhe te tre lideret e lartpermendur...

  1.Kusht vendimtar i keshillit kombetare o si te duani quanje do te jete te shfrytzohet mundi qe eshte arritur deri ketu, mos jemi ne ata qe mohojme nje marrveshje te garantuar nderkombtarisht se ndoshta bashkesia nderkombetare nuk do te garantoje gje tjeter ne ardhmerine e afert..Marrveshjen e Oherit duhet ta jetsojne absolutikisht dhe me afat jo me shume se njevjecar.
  2.Vetadministrimi lokal- decentralizimi i plote i shtetit..qe i hap rruge ndarjes..
  .....
  ne ardhmeri ridefinimi i shtetit : ndarja e plote e shtetit qe eshte treguar barbarik per ne si shqiptar.,mundesisht me nje marrveshje paqesore dhe ne menyre shume humane ne ate regjion te eger Ballkanik, une besoj se eshte e mundshme...ketu llogaris edhe levizjen e lire te popullates- kembimit te prones dhe popullates me marrveshje Perendim-Lindje dhe anasjelltas.....Por ky do te jete nje proces qe nuk mund te parashikohet ne dinamiken e politikes rajonale sot per sot, por nuk mund as te mendohet qe mund te ndodhe...mund edhe te shpetoje Maqedonia edhe per 100 vitet qe vijne dhe ne mund te bejme kete qe bejme sot...A do te shpetoje Maqedonia edhe per njeqind vjet? kjo mvaret nga ne per ate them as qe e di pergjigjen se ne nuk e kemi gjetur pozicionin tone kombetare ne Iliriden tone qe e permendim.
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 15-02-2008 m 10:54
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Netrama shkruan:


  T nderuar!

  Ne e dim se n t kaluarn ka pasur tentativ pr UNITET por dikush sht br shkaktar q kjo mos t realizohet! Mos vall duhet t vazhdojm deri n pakufi t ndar e prar n t gjitha drejtime?

  Ne e dime se lufta solli nj marveshje, e keqe e mir, at e nnshkruajtn dy parti politike q prfaqsonin shqiptart me mbshtetje t udhheqsve t lufts, apo atyre q doln si barts t lufts! Kjo marveshje, pr ndryshe quhet MARVESHJA E OHRIT dhe ka 3 verzione: 1.N gjuhn sllave 2. N gjuhn shqipe 3. N gjuhn angleze! Me vesht e mi e kam dgjuar se e vetmja valide sht ajo n gjuhn angleze, q dtth se kto n gjuhn sllave dhe shqipe nuk merren parasysh nse palt nuk ju prbahen marveshjes!!! Po mir, kaluan 3 (prej kur sht dashur t prfundon implementimi komplet i marveshjes) vite dhe askund nuk shohim implementimin e ksaj marveshje! ka thuhet n kt marveshje n gjuhn angleze, e din dokush? E din kt lidert politik t partive shqiptare? Nuk ma mer mendja se e din, prandaj, q t kuptojn se ka thuhet aty, duhet t krkojn t gjitha partit shqiptare t regjistruara n IRJM prve PDSH-s, nga lehtsuesit ( ndrkobtart pra, ato q gjithashtu e kan nnshkruar kt marveshje) q t'ju shpjegojn shqiptarve se ka thuhet n at marveshje famoze?!! Dhe, kur t kuptojn se ka thuhet t pyesin pse nuk implementohet? Kush sht fajtori pr kt?

  Me q shqiptart aspak nuk jan fajtor pr mosimplementimin e Marveshjes s Ohrit, kan t drejt at ta varrosin dhe t dalin me opcione tjera m t vendosur se kurr! Prandaj edhe mundohemi q t gjitha partit politike dhe intelektualt e pavaraur si dhe prfaqsues t komuniteteve fetare shqiptare t'i ulim n tryez t rrumbullakt dhe t gjithe t sjellin vendim unanim t prer prball sllavofolsve. Ne nuk jemi pak dhe un pajtohem plotsisht me kt konstatim, ne jemi shum dhe o do bjn si themi ne o le t trhiqen e mos t'i dalin zot vatanit e popullit.

  Ju prshndes
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 10. #10
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  58
  Postime
  1,804
  Marrveshja e Oherit nuk duhet te varroset nga shqiptaret per kete nuk duhet te kete medyshje asnje shqiptare.Duhet te realizohet - jetesohet nga ne dhe nderkombetaret. Perderisa nderkombetaret jane nenshkrues dhe garantues ata do te ndihmojne ne jetesim pike per pike dhe kjo eshte e thjeshte por, duhet persistence dhe perkujtim permanent per nderkombtaret per dinamiken e ecjes se Marrveshjes...eshte i tejdukshem nje fakt per ne si shqiptare se jemi krijues te shume organizatave qe ne fakt kurre nuk arsyetojne qellimin perse krijohen- ne fakt krijohen dhe mbesin si te tilla pa jetesuar ndonjerin nga qellimet themelore qe i shtyri te krijohen....Keshtu edhe subjektet politike shqiptare- pa perjashtim harruan se nje dokument ne leter si Marrveshja e Oherit nuk vlen nese nuk realizohet ne praktike- nuk jetesohet pra...Por, harruan se jetesimi kerkon mund dhe pune me shume se vete lufta.Ketu calojne shqiptaret ne Iliride dhe si komb ne pergjithesi:eshte nje te sjellish zgjedhje ne dokument dhe eshte tjeter Ti jetsosh ato zgjedhje ne realitet...Pra eshte nje te thuash dhe tjeter te besh...Tash njehere duhet ata qe sot merren me politike atje ta marrin dokumentin e Marrveshjes ta lexojne kush nuk e ka lexuar( ka qe edhe nuk e kane lexuar-per politikanet flas se per popullaten e thjeshte shumica absolute nuk e ka lexuar), dhe te bejne nga nje kopje perkujtimi ta mbajne me vehte dhe ti rreken punes per jetesim ne praktike.Kur t'ju hasi sharra ne gozhde nga oponentet sllavomaqedonas te thirrin intervenimin e garantuesve nderkombetare dhe keshtu ti japin nje afat per jo me shume se 1 vit kesaj marrveshje qe nuk duhet te varroset kurre pa u jetesuar(Marrveshja e Oherit eshte e kapshme dhe e realizueshme dhe e garantuar nga Nderkombetaret ...te tjerat .. vetem mos flas kot se nuk jemi ne nivel te nje objektivi me te madh gjithekombetare.,ende jo, sot jo.....llafe jane planet e pergjitheshme per rrethanat e sodit..sigurisht qe ideali do rri gjalle deri ne jetesim por nje kohe tjeter)
  Kjo eshte pyetja legjitime per subjektet politike shqiptare: Kure do te jetesojne Marrveshjen e Oherit, deri ku kane arritur me objektivat ne kete Marrveshje?...sa here jane mbeledhur se bashku te diskutojne se deri ku jane? sa here kane informuar Nderkombetaret per ecurine e jetesimit te Marrveshjes?...sa here kane kerkuar ndihmen konkrete per pengesa qe kane ne jetesimin e kesaj Marrveshje?...c'thone nderkombetaret per garantin per jetesimin e marrveshjes...?...
  Pergjithesisht interesi Yne kombetare-lokal eshte perfshi ne suaza te optimales per kohen , per rrethanen, per faktoret ne rajon dhe ne bote...optimum i pranuar qe duhet te jetesohet absolutikisht dhe bota e pranon dhe mbeshtet absolutikisht POR- qe te na perkrahe bota ta jetesojme NE ( subjektet shqiptare ) duhet te punojme ne jetesimin komplet.
  Keshillat dhe mobilizimet e pergjithshme, populizmi dhe sentimenti kombetare u perdoren, dhe do te perdoren perseri POR kjo nuk mjafton per jetesim te asaj qe thua...dhe ja ne veper i kemi subjektet politike shqiptare qe sigurisht kane avansuar ceshtjen kombetare shqiptare ne Maqedoni as qe duhet te kontestohet kjo nga asnje njeri qe ka mend por, as ne gjysem te rruges nuk kane arritur dhe dinamika e zgjedhjes eshte shume e ngadalshme per kohen qe jetojme, per dinamiken e pergjitheshme rajonale dhe boterore....eshte shume proces i ngadalshem per nje Marrveshje qe ne fakt duhet te implementohet absolutikisht dhe momentalisht, pa pritur asnje dite..eshte nje Marrveshje e pranuar dhe nenshkruar nga shqiptaret-nderkombetaret-sllavomaqedonasit...thjeshte eshte kjo JU JETSONI MARRVESHJEN , JU SUBJEKTET SHQIPTARE SE MARRVESHJA U BE PER NE...DHE KERKONI NDIHME KUR TE KENI PENGESA,NDERKOMBETARET QE NE FAKT JANE GARANT.
  Une nuk jam per asnje fillim ne ceshtje te pergjitheshme, kur ka rruge te kaluar, kur ka kapital te arritur dhe te pashfrytezuar...Jam per risi ne vazhdim te rruges nga ketu ku jemi sot... dhe varrimin i Marrveshjes se Oherit une personalisht do ta pranoja vetem nese nenkupton varrimin e shtetit-sllavomaqedonas te Maqedonise qe ne fakt eshte dhe vazhdon te jete nje i tille..per ndryshe nuk do te pranoja ne asnje menyre .Deri tek ajo Marrveshje eshte arritur me nje perpjekje te pergjithsme kombetare dhe qe eshte me me rendesi edhe me gjak fisnik atdhetar dhe ishte marrveshje madheshtore kur u arrit,kete nuk duhet ta harroje asnjeri ne Maqedoni dhe sigurisht KURRE nuk duhet ta harrojne dhe nuk duhet ta varrosin ata qe merren me politike atje- duhet te bejne te kunderten a cmojne, ta jetesojne pike per pike keshtu e cojne edhe nje hap ceshtjen tone perpara, keshtu ne nje menyre arsyetojne idealin dhe gjakun e derdhur, keshtu JU dalin Zot deshmorve qe rane per Lirine Kombetare se per tu dale borxhit kjo eshte shume e veshtire te behet as me perpjekjen me te madhe nuk mund tu dalim borxhit Atyre qe dhane me te shtrenjten- jeten qe ne fakt Marrveshja e Oherit u mbeti si Lapidari i Lirise Kombetare...do leme ne ky Lapidare te varroset kjo eshte nje pyetje tjeter? se kjo mvaret nga ne , ne duhet ta jetesojme kush tjeter?.( Marrveshja nuk eshte ideale, por asnjehere nuk do te kete nje ideale kur duhet te besh marrveshje dhe eshte tjeter te marrish fatin ne duart tua dhe mos ulesh me kurre per marrveshje me sllavomaqedonasit..por kjo eshte nje periudhe tjeter ne zhvillimin tone te pergjithshem kombetare...eshte nje hap tjeter drejt Lirise Kombetare te plote..)
  Ndryshuar pr her t fundit nga bili99 : 15-02-2008 m 14:46
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  T nderuar

  Jeni dakrod q t vazhdojm shtypjen mbi lidert shqiptar t IRJM q t ken nj qndrim sa u prket interesave t shqiptarve apo jo? Nse jeni dakord, ather ne do t'i mirpresim propozimet e juaja, dhe shpresoj q n nj koh tepr t shkurtr do t'ua drgojm pr shqyrtim t gjitha partive politike n IRJM si draft defenitiv q popullata shqiptare ka pr lidert politik dhe partit e tyre.

  Mos harroni ne jemi sovrani, ata nuk kan t drejt t krkojn votn ton e t punojn ndryshe nga ajo q premtojn.

  Ju prshndes
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 12. #12
  Citim Postuar m par nga Modesti Lexo Postimin
  MIRAN propozon:


  Dokumenti i t prmban resoret shtetrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punve t brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME CDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punve t jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomis

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE DHE NUK E MARIN NE DORE MINISTRIN SELMANI
  MINISTRITE QE NGELEN LE TE NDAHEN SIPAS DISKUTIMEVE PARTIAKE.
  NESE NUK FUTEN NE KUSHTETUTE KETO DRAFTE ATEHER CDO KATER VITE DO TE LUFTOJME PER TE NJEJTAT GJERA. NESE PER NJI KOHE TE SHKURTE NUK MIRATOHEN PROPOZIMET ATEHER 45% E TOKES TE HAPSIRES GJEOGRAFIKE MAQEDONE E SHPALLIN TIRANEN KRYEQYTET.
  NGA KARADAKU SHKUP DERI NE PREPSE, MANASTIRE DHE OHER, NUK NA DUHET KRUSHEVA DHE PRILEPI DHE T.VELESI.

  MIRAN
  modesti ti duhet ta njohesh realitetin ne Maqedoni. Si mendon ti se aka shanca qe interesat e shqiptarve te realizohen ne baz te ketij dokumenti qe e ke paraqitur duke marr parasysh rregullium e tanishem politik ne Mqedoni.

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar m par nga Enhalon Lexo Postimin
  modesti ti duhet ta njohesh realitetin ne Maqedoni. Si mendon ti se aka shanca qe interesat e shqiptarve te realizohen ne baz te ketij dokumenti qe e ke paraqitur duke marr parasysh rregullium e tanishem politik ne Mqedoni.

  Prshndetje Enhalon!

  Gjithka sht e mundshme po qe se lidert politik me partit e tyre flasin me nj z.

  Aktualisht nuk sht e mundur pasi q krkohet ndryshimi i Kushtetuts pr t'i realizuar ato m lart, ndryshimin e Kushtetuts e bjn ato qe duan t'a bjn! Granitura aktuale sllavofolse n IRJM nuk dshiron ndyshime, u konvenon kshtu prandaj edhe kan m tepr deputet se shqiptart, n vend se t jet e kundrta.

  Ne krkojm UNITET t liderve partiak shqiptar pikrsiht pr kt, q t ndryshohet KUSHTETUTA dhe t vihen pikat q kemi prmendur m lart, kurse KUSHTETUTA NDRYSHON vetm nse shqiptart jan UNIK n qndrimet e tyre.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Prshndetje

  Mund ta paramendoni se kush jan ato njerz q sabotojn draftin pr unitet dhe nuk japin propozimet e tyre por ajn drasa atje ku nuk duhet? Mund ta dini kt? Apo vetm supozoni se kush mund t jet ky?

  Shoh se hapen tema t kota, me qllim, apo ka sht puna? Pse i ikni draftit? N interes t kujt sht mosuniteti i partive politike shqiptare?
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar m par nga Modesti Lexo Postimin
  Prshndetje

  Mund ta paramendoni se kush jan ato njerz q sabotojn draftin pr unitet dhe nuk japin propozimet e tyre por ajn drasa atje ku nuk duhet? Mund ta dini kt? Apo vetm supozoni se kush mund t jet ky?

  Shoh se hapen tema t kota, me qllim, apo ka sht puna? Pse i ikni draftit? N interes t kujt sht mosuniteti i partive politike shqiptare?
  Kjo pyetje vlen ende! Pse i ikni ksaj pyetjeje ju partiak t prbetuar! Ju kur flitni pr partit politike vetm se e konfirmoni se nuk jeni t interesuar pr kombin por pr partin tuaj! Si nuk ju vjen turp t jepni mendime n nj forum shqiptar ather? Partit poltike shqiptare do t m bindin se i prfaqsojn interesat shqiptare n irjm vetm ather kur t'i shoh dhe dgjoj q flasin me nj z kundr partive sllavofolse dhe pushtetit sllavofols.
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  PROJEKTDRAFTI PR EKIPIN E UNITETIT
  ************************************************** **********

  -Partit politike shqiptare angazhohen fuqishm se do t formojn EKIPIN E UNITETIT
  -Partit politike angazhohen se do t ken qndrime unike pr interesat e shqiptarve n Maqedoni.
  -Partit politike merren vesh se do ken qndrim unik sa i prket kulturs s t shprehurit dhe kritikave t mundshme ndaj njra tjetrs. Fjalori i ult politik, kritikat e ulta t ken reagim t ashpr ndaj individit q tregon jokultur dhe sjellje arrogante ndaj oponentit politik, dhe ai individ t ndshkohet dhe prjashtohet nga rradht e asaj partije.
  -Partit politike angazhohen se do ti prfaqsojn interesat e shqiptarve deri n momentin kur do ta shohin t arsyeshme se ato interesa mund t kalojn edhe pr qytetart, prkatsisht kur pala sllavofolse t pranon t gjitha krkesat e shqiptarve pr shtet t prbashkt 100% n t gjitha nivelet.
  -Partit politike angazhohen pr instalimin e msimit fetar si obligim n shkolla.
  -Partit politike marrin pr sipr prgjegjsit e antarve t tyre t cilt shkelin kodin e mirsjelljes publike duke i ndshkuar ato dhe prjashtuar nga partija.
  -Partit politike shqiptare t njohin gjuhn shqipe si gjuh zyrtare n nivel shtetror dhe t komunikojn me t gjitha medijat ekskluzivisht vetm n gjuhn shqipe, mediat sllavofolse nse duan t kuptojn se ka thon shqiptart le t punsojn prkthyes shqiptar n rradht e veta.
  -Partit poltike angazhohen se do t prgjigjen kti drafti m s shumti deri n fund t prillit 2008, prkatsisht data e fundit pr tu prgjigjur sht 30 Prill 2008.
  -Partit politike shqiptare me prgjegjsi m t madhe t lexojn propozimet m posht dhe t prgjigjen cilat prej pikave t propozuara i shohin si t pranueshme cilat jo dhe me nj letr t prbashkt t tyre me nnshkrimet e Kryetarve t tyre t njoftojn propozuesit e ktij projektdrafti. Ato q i pranojn plotsisht kto propozime t na njoftojn vet, prandaj tani ju lm q t lexoni me vemendje krkesat e diaspors m posht:  - Asnj parti nuk ka t drejt t vendos pr shtjet kye kombtare pa aprovimin e s paku 2/3 t shqiptarve n IRJM.

  Sqarim: prdorimi i termit IRJM sht me rndsi kye pr nj numr t madh t antarve. Emri Maqedonia i sht imponuar popullit shqiptar n t njejtn form sikurse ish Jugosllavia prandaj pr ne shqiptart mund t jet vetm Ish Maqedonia shikuar nga aspekti historik apo politik. Por edhe ky propozim ashtu si q prmenda m lart mund t jet objekt diskutimi. Me nj fjal t gjitha opcionet jan t hapura
  ************************************************** ********************______________________________ ___________________

  1) T formohet grupi punues i Unitetit, 2 individ prej do partie si dhe 3 intelektual jopartiak, (atdhetar) t pavarur. T zgjidhet udhheqsi, zdhnsi i ktij grupi i cili (e cila) prve tjerash si i vetmi person ka autorizim t jap intervista n mediumet e brendshme dhe t jashtme, opinionit publik, zdhns n rotacion q dtth do 3 muaj nj tjetr, ndrsa do vjet, grupi pushon punn dhe zvendsohet me nj tjetr.

  2) T hapet nj zyr speciale pr kt grup punues me emrin: x, y, z (Uniteti vendos pr emrin)

  3) do t premte, dy or para se t mbaron orari i puns, obligatorisht, lidert e partive politike dhe zvendsit e tyre, s`bashku me grupin e puns t mban mbledhje pas dyerve t mbyllura ku do t diskutojn pr rezultatet e javs q shkoi dhe planifikimi, obligimet pr javn e ardhshme. Nga fundi i mbledhjes, prpilohet dhe admirohet nj verzion pr publikun (jo sendet sekrete) i cili verzion (raport pune nga konferenca) i shkruajtur, botohet n:

  4) Faqen e internetit t Unitetit, e cila faqe do hapet sa m shpejt dhe do t emrohet me www.unitetilirida.org ose www.unitetikombetar.org

  5) N do muaj t mbahet nga nj konferenc e prbashkt pr t gjith antart e partive politike, ku grupi i puns s Unitetit dhe lidert partiak do t raportojn aktivitetin e tyre si dhe planifikimet pr muajin tjetr. Kuptohet ktu jepen vetm informacione nga verzioni pr publikun, e jo sekretet. Kto konferenca do t jen t hapura pr shtypin dhe publikun dhe n fund t tyre, lidert e partive (prafrsisht 20 minuta) do t japin deklarat t prbashkt pr mediat, ku do t`ju bhen edhe pyetje t ndryshme poashtu nga publiku.

  6) Para se me filluar aktivitetin, grupi i puns s Unitetit, s`bashku me lidert e partive politike dh zvendsve t tyre do ta nshkruajn nj dokument t prbashkt i cili do t formulohet ashtu q nnshkruesit t jen t detyruar (ligjrisht t obliguar mu njashtu si jan avokatt) t mbajn sendet sekrete vetm pr veten e tyre, t jet e ndaluar t flitet pr to jashta dhe me antart e familjes, as me bashkshortt, as me fmijt e tyre, me askend. Cilat gjra do t jen sekrete do t vendos vet grupi i Unitetit. Raporti i trsishm, s`bashku me gjrat sekrete (nse t tilla do t ekzistojn) do t`ju jepet vetm organeve t posame patriotike - jopartiake - t cilat ndoshta do t formohen me kohn - nga t gjitha trojet etnike dhe diaspora.
  *****************************************

  Detyr kryesore e grupit t jet:

  - Kombi shqiptar n IRJM t jet komb i barabart dhe shtetformues me kombin maqedonas
  -Le t verifikohet kjo edhe me referendum t popllit shqiptar atje nse ka nevoj.

  - Q IRJM t bhet bashksi e dy kantoneve, asaj shqiptare dhe asaj sllavomaedone.

  -Q Uniteti t marr vendime me koncensus n grup .

  ************************************************** *****
  Dokumenti i t prmban resoret shtetrore si:

  Kryetari i shtetit

  Kryetari i Parlamentit

  Kryeministi i shtetit

  Ministri i punve t brendshme

  Ministri i punve t jashtme

  Ministri i financave

  Ministri i Ekonomis

  Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  Kto funksione n t ardhmen t ndahen edhe pr shqiptarve, dhe pr kt pala sllavofolse t detyrohet t pranon koncenzus, ndryshe mos t pranohet asnj milimetr tjetr variant.
  Pastaj:

  Ne ua bjm me dije sllavofolsve q ato t pregadisin simbolet e tyre kombatre, ngase kto q jan aktualisht jan simbole t shtetit dhe me ato simbole sllavofolsit nuk kan t drejt t identifikohen. Edhe pr kt pik duhet t koordinohen partit poltike shqiptare pra.
  ************************************************** *******************
  Te futet nen ne Kushtetute qe:

  1) I siguron partise shqiptare (ose koalicionit brendashqiptar), qe fiton shumicen e votave pjesemarrje ne qeveri,

  2) Rregullon ndarjen e ketyre vendeve qe i permend Alistar Ramadani, e cila sipas mendimit tim mund te rregullohet ne ate menyre, qe postet kyce te vleresohen me pike nga njera ane, keshtu qe te lehtesohet kombinatorika e formimit te qeverise, dhe nga tjetra ane te sigurohet psh. nese Maqedonet te kene kryetarin e qeverise atehere shqiptaret kryetarin e parlamentit e keshtu me radhe.
  Une nuk jam jurist por besoj se, nese ka vullnet atehere zgjidhje do te gjinden, qe njehere e pergjithmone te shmangen keto dilema ne ate menyre, qe partive shqiptare mos ti kaloje mandati duke kerkuar te faktori nderkombtar te ndermjetesoje ne padrejtesite politike, qe i behen shqiptareve.
  ************************************************** ***************
  Shqiptart e Maqedonis nuk do t lejojn m t mashtrohen, ather lidert e partive politike q do t marrin pjes n "Unitet" t obligohen:

  1) para se me ia bashkangjitur "Unitetit" secili lider pr vete t krkoje falje pr dshtimet e deritashme. Ata nuk do t munden t vazhdojn assesi si lider t popullit pa u konfrontuar ashpr me vetveten pr t kaluarn e tyre. Dhe, vetm pasi ta "varrosin" t kaluarn, 100%, pa fshehur asnj miligram nga ajo, do t mund t fitojn "besimin" e popullit.

  Pra, politikan t nderuar, t gjitha letrat hapur n tavolin i duam.

  2) para se me iu bashkangjitur "Unitetit" t`a deklarojn t gjith pasurin e tyre t tundura dhe t patundura (brenda dhe jashta vendit) dhe a kan pasuri t regjistruar n emra fiktiv (falso) apo n emra t familjeve t tyre. (Kjo pik t jet e patjetsueshme)

  3) t deklarojn se ku u punojn: grat, vllezrit, motrat, dhndort, kushrinjt (nuk sht e detyrueshme t japin emrat e tyre, vetm ku punojn dhe far kualifikime disponojn)

  4) t deklarojn se me far kualifikimesh disponojn vet ata, prej kur e deri kur dhe n cilin vend kan ndjekur filan shkolln, kur kan diplomuar dhe ku mund t verifikohen ato dokumente

  5) t deklarojn pr prvojn e puns s tyre me data t sakta prej kur e deri kur kan punuar n at vend pune

  6) t deklarojn se kush prej stafit t tyre jan miqt dhe shokt e tyre nga jeta private (kjo sht t mos lejojm assesi akraballeke, t fillojm menjher t`a largojm korrupsionin)

  7) me ka do t na garantojn se nuk do t anashkallojn n t ardhmen

  Nj vrejte: Populli mundet t mbijetoj pa ata t cilt nuk i ka. Kta politikan nuk jan aspak t pazvendsueshm, prandaj nse ky "Unitet" dshton, ryma atdhetare e diaspors shqiptare do t formoj vet nj parti gjigante (n numr dhe t gjitha aspektet tjera) t Unitetit, antart e s cils asnjher deri tash nuk jan marr me politik profesioniste dhe t cilt nuk do t ken asnj rival serioz nga kta t sotmit q ne u japim edhe nj shans.
  ************************************************** ************

  Kur bhet fjal te shkollimi kjo nuk dtth se ai me shkollim m superior t jet ai i cili edhe do t udhheq. Jo. sht kjo vetm nj problem parimi. I pari prej "Unitetit", ta pagzojm me "dashi" nuk do t shpallet domosdoshmrisht ai i cili e ka shkollimin m superior por ai i cili sht m i moralshm, m i besueshm, m atdhetar, m i sinqert, m stabil, me nj fjal kandidati q do t jet m komplet si shqiptar. Nse nuk sht edhe aq i shkolluar ka rrugdalje aty sepse lideri do t zgjedh n ekipin e tij ekspert t lamive t ndryshme t cilt ekspert do t jen kshilltart e liderit pr lamit prkatse dhe lideri n konferenca t prbashkta me t gjith stafin dhe ekspertizn do ta marre vendimin t cilin do ta drgoje atje te duhet. Karakteri e morali, niveli i atdhedashuris sht ajo q krkohet m prpara t`i posedon dashi.
  *************************************************


  Dokumenti t prmban resoret shtetrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punve t brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME DO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punve t jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomis

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE
  ************************************************** ********

  __________________________________________________ ______________
  Asnj lider i partive politike shqiptare e askush nga politikant t mos e ket rrogn m t madhe se msuesit e shkollave t mesme. Ose mos t kalon mbi 10% nga rroga mesatere shtetrore.

  Politikan t nderuar,
  kur un prmendi nj rrog modeste, kjo do t ndikoje q numri i "politikanve" t atjeshm t zvoglohet n minimum, q edhe shqiptari i shkret t`a kuptoje se ky "profesion" nuk sht edhe aq i lezetshm si deri tash sepse nuk do t ken rroga astronomike, pa dije dhe pa djers, nuk do t mund t marrin ryshfet, as t vjedhin, se nga populli do t dnohen dhe do t`a paguajn shtrenjt pisllekun nse anashkalojn nga rruga e drejt, nga kontrakti...prandaj do t trhiqen n jetn reale, do t punojn atje ku e kan vendin, ku prodhohen t mirat materiale etj.

  Asnj shkoll n bot nuk e kualifikon asnj t jet politikan profesionist. Nse dikush gjen ndonj shkoll t till ather ajo shkolla nuk i jep atij legjitimitet t udhheq popullin por t punon dikund n ndonj gazet si redaktor politik etj. Lidert politik t do populli n rruzullin toksor, zgjidhen dhe votohen nga populli, asnj diplom e rruzullit toksor nuk e kualifikon askend n lider politik. Diploma e secilit prej nesh nuk verifikon moralin, karakterin, atdhedashurin...q krkohet nga nj lider, ajo shpreh vetm se me `far diturish jemi t pajisur. Dituri t cilat mund t`i shfrytzojm pr t mirn apo pr t keqen e popullit.

  Ju nuk mund t fitoni besimin dhe respektin e popullit ton t vuajtur ekonomikisht etj nse visheni me teshat m moderne, jeni pronar t automobilave m t sofistikuar, jetoni n pallate...keni truproje, sepse n kt mnyr prve tjerash (me t drejt) identifikoheni direkte si hajna, me pasuri nga kriminaliteti. Me kt stil t jets ju edhe m tutje nuk do t punoni pr at popull sepse ai stil i jets s juaj bie n kundrshtim me rrethin ku shumica jan fukarenj, i jepni vetes t drejtn se ju jeni dika m tepr se ata. Shkurt e shqip, ju nuk do t`a respektoni popullatn q do t thot se edhe m tutje do t bni higj pr Kombin e as ata nuk do t`ju respektojne juve. Dhe mos harroni se jetoni n Ballkanin e varfur e jo Japoni.
  ************************************************** **************

  DRAFTI I UNITETIT - ACTUS PURUS (veprim i pastr dhe fillim i t gjitha ndryshimeve)

  Drafti i Unitetit si domosdoshmri koherente q nj dit duhet t ndodhi n kohn dhe hapsirn shqiptare, n veanti e theks t posam t shqiptarve t Maqedonis, sht veprim i pastr dhe fillim i t gjitha ndryshimeve, q duhet t jen e bhen n t mir t popullit.
  Themi dhe potencojm kshtu, ngase kushtzimet e prgjithshme shtetrore e t pushtetit aktual, ndaj pozits e opozits shqiptare, kushtzon me apo pa dashje, t njejtin qndrim, t njejtin avaz edhe te shqiptart q veten e ndiejn pozit, dhe sjelljet e tyre t pa kordinuara e t pa harmonizuara si duhet e sa duhet ndaj partive shqiptare si motra e n opozit, duke i ln anash, duke i shikanizuar apo tutorizuar si fajtor pr do gj e mossukses, ku form e arsyetimit t gabimeve e mossukseseve t tyre personale, si n rafshin politik, qeveriss e kombtar ka qen dhe mbetet mbules e gabimeve, gjuetija e gabimeve n t tjer.

  Kshtu sht vepruar dekadat e fundit, ku prsriten e riprsriten lshimet e gabimet, dhe ate aq her, sa her q ka ndodhur e ndodh q, " t dytt t bhen t par, e t part t dyt"!
  N kte form rotacioni t t mirve ndaj t t kqinjve, dhe t kqinjve ndaj t t mirve, u provuan e promovuan shum her, dhe ate: "fito e humb dhe humb e fito, mer e lsho poste, mer e lsho apo ndrro dikastere t ndryshme" e kshtu n vazhdim, duke zavendsuar me t tjera, por me rezultate jo t mira e t palakmueshme, me mbetje rezultati prsri baras me zero. Kshtu e n form t ktill t udhheqjes e qeverisjes, n vend q t zvogloi grindjet dhe antagonizmat, ato u thelluan tejmase, sa q fajtori edhepse dihej e dihet, mbeti jetim, i pa pranuar dhe krkohej e krkohet prher n ann tjetr dhe vetm te dikush tjetr!!!

  Kto anomali, dhe koston e ktyre do her e ka paguar populli, si dje e sot, dhe ate shum shtrenjt, me humbje, me pasoja, me shkatrrime,, me frig, me luft e gjakderdhje, q e kan tejkaluar limitin e asaj q thuhet se "ka sht mjaft, duhet t jet mjaft"!

  Duke patur parasysh kto lshime e shum t tjera t ngjajshme, me plot arsyeshmri duhet t arsyetohet dhe prshndetet iniciativa e grupit t bashkkombasve tan t "Draftit Unitetit", q duke patur e marrur parasysh gjith anomalit e ndodhura dhe me tndenc q t vazhdojn akoma m tutje t ndodhin, pr tu thn STOP, u kuvenduan, kshilluan dhe artikuluan zrin e unitetit nga shume an e vende, si nga Amerika, shtete t ndryshme evropjane, vendi e diaspora shqiptare n prgjithsi, prpiluan, nnshkruan dhe krkuan urgjentisht nga ca parti shqiptare t atyreve nga Maqedonia, q sa m shpejt t afrohen, bashkohen e bashkbisedojn pr punt e tyre n t mir t shqiptarve t atjeshm, ngase ka sht e teprt vrtet sht e teprt kjo sjellje kaq tolerante e n dam t vetit, ku prher humbs dhe viktim e ksaj politike ishim dhe me tendenc q akoma t mbetemi vetm ne shqiptart.

  Ktij viktimizimi indirekt apo direkt i ndimoi dhe ndoshta akoma i ndimon edhe vet politika e brisht e jo konstruktive e vet shqiptarve n suazat brnda pr brnda shqiptare, ngase :
  - nuk kan qndrime unike;
  - nuk kan programe afatgjate;
  - nuk kan qndrime t harmonizuara ndaj shtjeve ma madhore;
  - mungon kordinimi i punve pozitive n raport parti-parti, parti shtet;
  - mungon eksperienca dhe profesionaliteti i duhur pr t udhheq e realizuar projekte, q duhet t jen baz dhe themel afatgjat i intresave kombtare; etj. etj.
  ...
  Kto e shum pyetje tjera t parashtruara, veq i ka parashtruar Drafti i Unitetit, ku n mnyr t prgjithshme ve ju ka drguar, duke pritur reagimin pozitiv nga ata q u sht edhe adresuar ky draft, e q n t ardhmen me siguri se edhe do tu detalizohet pr marrjen e hapave konkret e pozitiv, n realizimin e asaj ka thuhet e krkohet.
  N t kundrtn, mendoi se si q u sht thn se, t shtirurit e moskuptueshmris s krkess, me siguri se do t detyron ekipin e ktij drafti, q t ndrmari hapa akoma m konkret dhe shum m t zbatueshm, t cilat me siguri se assesi nuk do t jen n interes t shefave partijak, por me siguri hap prpara do t jet vetm interesi i prgjithshm kombtar e shqiptar, si aty ku jan evidente e m gjr.

  Personalisht mbshtes Draftin e Unitetit si dika madhore dhe me krkesa fundamentale, ngase nuk mund m ne shqiptart gjithmon t ngelim indiferent e kaq t heshtur n krejt ate q na takon dhe q e krkojm ta kemi si gjith t tjert. Mjaft u hesht dhe majft u tolerua?!

  Propozoj q Drafti i Unitetit dhe i gjith ekipi me ata q prfaqsohet dhe q akoma do ta prfaqsojn, q:
  - askush dhe nga askend nuk ka tdrejt t toleroj e mohoj gjuhn ton shqipe, n llogari dhe forcim t nj gjuhs tjetr;
  - sht absurd tolerimi q bhet e lejohet n reduktimin e institucioneve tona arsimore, kulturore e shkencore, n rritje, shtim e zmadhim t interesit t pals tjetr;
  - pa konsultimet dhe marrveshjet brenda ktij ekipi, nuk duhet t lejohet loja e heqjes dhe emrimeve t kuadrave t larta shoqrore e shtetrore n baz t shijeve vetm t liderit apo udhheqsit partijak;
  - do t ishte akombtare dhe tradhtare toleranca e nprkmbjes s flamurit ton kombtar shqiptar, q gjer m tani, si deshtn e kur deshtn e hoqn dhe e vnduan. Drafti nuk do lejon kshtu ligje t oroditura, t prur edhe me aminin e ca shqiptarve;
  - Drafti i Unitetit, mendoj se nuk duhet t toleron kthim procesesh prapa,ja si rasti i flamurit shqiptar, q sht ve i zgjidhur t valon edhe qysh para 40 (dyzet vjetsh, q nga 1968, e sot t bhen kto biseda, sht mbi turp i gjith atyreve q mundsuan kshtu diskutime;
  - tmos lejohen prdorimet e egra e t dhunshm ndaj shqiptarve t pafajshm, me dyshime se jan prfshir n ndonj pun jo t mir;
  - t krkohet barabarsi kualifikimesh, ndaj ngarjeve, protestave e reagimeve t natyrave t ndryshme, pa tolerancn e kualifikimit se edhe kur jan t shqiptarve t qeta, mos lejojm t na i bjn t dhunshme apo edhe teroriste, kurse t atyreve q kan elemente edhe t dhuns e vandalizmit e shkatrimit, t kualifikohen si t qeta, edhepse djegin gjithka gjejn para vetit;
  - t mos lejohen m gjra t pa ndershme, anjerzore, apartijake dhe akombtare, q jan n dam t vetvetes e n llogari t partnerit tjetr t koalicioneve t ndryshme;
  - besoj se kurri nuk do t pajtohemi me ate q bhet sot, prish e zhduk simbolet tona kombtare, ndreq e zavendso me ato slavo-ortodokse;
  - elementi dhe simboli shqiptar, n far do forme q gjindet, mbi tok e nn tok, duhet t mbrohet n t gjitha format dhe ligjet;
  - shqiptari kurri nuk do t prish kisha q t ndrton xhamia, por duhet ti nderoj si dy monumete t kulturs dhe prkatsis fetare etj. etj.

  Drafti i Unitetit, i ka parasysh kto e shum shembuj tjer, andaj edhe mori iniciativn e ktill t veprimit, me krkes, q t funkcionojm si duhet e sa duhet, q nj dit o do funkcionoi me t gjitha kodet e normat e veprimit, q do ti ket me ma shum prputhshmri, n raport me ate, ka sht kombtare, ka sht atdhetare dhe ka mund e duhet t jet multi-etnike e internacionale?!...

  Po nuk e brn kte ata q luten ta bjn, do ta bjn njerzit e ekipit t Draftit Unitetit, ngase besojm se jan personalitete q posedojn dhe kan t gjitha aftsit dhe kapacitetet e mundshme V I R T U O Z E!!!
  **********************************************


  Me draftin per Unitet nenkuptoje se se pari duhet te pastrohet oborri me balte politike qe e kane vendosur politikanet shqipetare mbi kete popullate ne maqedoni.


  Alternativa e fundit


  1) Maqedonia duhet te ndahet ne dy kantone :
  a) Kantoni shqipetare
  b) Kantoni i mbeturinave sllave

  2).Shpallja e Ilirides si Republike e shqipetareve.
  2a) Bashkimi me Republiken e Kosoves

  NUMRRATORE (LLOGARIA E MARREVESHJES SE OHRIT)

  Me marreveshjen e Ohrit, nenkuptijme se shqipetaret dhe mbeturinat sllave duhet gjithemone te rrine me numratore te llogarise ne dore duke i llogaritur te drejtat e shqipetareve me "grame"

  Politika dhe angazhimi i politikaneve shqipetare ne maqedoni, lirishte munde te barazohet me pazarlleqet e pazarxhijve ne rruge per ndrim te devizave ,don te thote: Marreveshja e Ohrit, eshte marreveshje me inflacion per te drejtat e shqipetareve .
  Duke marrun para syshe inflacionin e rritur e te drejtave te shqipetareve ,me deomos duhet te merren aktivitete ... angazhim nje here e pergjithemone te pastrohen problemet me keto mbeturina sllave.

  Maqedonia eshte s'i nje rezulltati te klonimit te kombeve komuniste .Shqipetaret ne maqedoni nuk duhet te pranojme ne asnje menyre te behemi pjese e ketij klonimi ,per arsye se kemi dy shtetet tona me identitet kombetare. Per fate te keqe shume politikane shqipetare ne maqedoni per interesa ,fitime ekonomike dhe tradite te tradhetise, jane duke e perqafuare klonimin e kombeve te rrejshme.

  Me shkaterimin e ish,Jugosllavise ,mbeten dy shtete te cilat ende kerkojne identitetin e tyre ..Ata jane boshnjaket musliman dhe maqedonet e klonuare.
  **************************************************

  Prsa u prket propozimeve ,nuk jan ato vetm mendimet tona personale, ne jemi konsultuar me shum individ tjer (prafrsisht 20) dhe pastaj ato konkludimet, propozimet i kemi nxjerr n letr...

  Propozimi im origjinal (qysh para 3 vjetsh q doemos t zbatohet n t gjitha trojet shqiptare, te t gjith qytetart) ka qen ajo, q "Uniteti" etj t deklaroj pasurit e tundura dhe t patundura e pastaj organet kompetente pr krime ekonomike t hulumtojn a jan ose nuk jan t sakta informatat e tyre. M vjen mir q kto mendime paskan qen identike edhe te shum jurist t SHTETIT AM, letrn e t cilve do ta postoj m posht sa pr ilustrim. Krejt problemi te politikant ton (edhe te i gjith populli) sht se ose marrin ose japin ryshfet q t`ja kryejn dikujt nj pun (n t zez, forma joligjore, ose me ryshfet korruptojn tjert q t kryejn nj pun pr ta). Prandaj po ceki edhe njher:

  1) Politikant shqiptar t "Maqedonis", patjetr, jan t detyruar t plotsojn nj formular (le ta marrin kopje nga shteti am) ku do t deklarojn pasurit brenda dhe jashta vendit: shtpijat, hotelet, dyqanet, tokat, automobilat, motocikletat, lopt, kuajt,...parat e kursyera, ku gjenden kto pasuri (adresat e sakta), sa pasuri kan t regjistrura n emra tjer ose emra fiktiv, sa persona jan n nj familje, sa persona prej tyre punojn, ku punojn, prej kur punojn, sa e kan rrogn mesetare n muaj, n vit, a i kan borxh dikujt, a u ka borxh dikush, a kan fmij n shkoll, studime, sa kushtojn studimet e fmijve...sa para marrin nga kamata e parave n bank, kurr i kan ble ato pasuri, prej kujt, me sa pasuni disponuan kur filluan karriern n politik, me sa pasuri disponojn tash etj etj. Kto sende un i prmendi vetm si orientim, ekonomistt, juristt etj duhet t prpilojn kso formular t detalizuar. Ama, si kemi prmendur, t gjitha informatat e tyre pr pasurit e vetdeklaruara do t kontrollohen nga organe kompetente t cilat sa pr fillim, pasi atje n "Maqedoni" nuk ekziston ligji, politikant e Unitetit do t`ju japin autorizim me shkrim (t pakufizuar) personave t posam q ne do t`i caktojm, n mnyr q kta atdhetar/ekspert pastaj t mundin t konfirmojn fjalt e tyre. Nse kontrolluesit (verifikuesit neutral) t pasurive t prmendura do t gjejn edhe pasuri t cilat politikant nuk e kan deklaruar ather politikant do t dnohen ashpr, shum ashpr. Me kohn ky sistem demokratik duhet t hy n fuqi pr t gjith qytetart, pa prjashtim, vetm kshtu mundim ta kontrollojm, eliminojm korrupsionin, kancerin e do shoqrie. Pa e plotsuar kt kusht t patjetrsueshm, asnj individ nuk do t lejohet t vazhdoj m politik, por si t dyshymt do t denoncohen automatikisht atje ku duhet. Ky kusht patjetr t plotsohet sepse n syt e publikut sht e qart se 99,999% e tyre kan vn pasuri q nuk justifikohen me pagn q marrin nga shteti pr punn q kryejn.
  ***********************************************
  Partit e UNITETIT t obligohen t organizojn regjistrimin e popullsis shqiptare t "Maqedonis". T regjistrohen edhe t gjith shqiptart e diaspors pa marr parasysh se shumica prej tyre kan nnshtetsi t huaj; kjo pr arsye se kan ikur jashta pr shkak t terrorit t gjithanshm sllav. T regjistrohen edhe t gjith ata shqiptar q jetojn n "Maqedoni" por nuk kan mundur t nxjerrin nnshtetsi t ktij shteti banane. Qllimi sht t tregohet para bots se n "Maqedoni" jetojn s`paku 50% shqiptar. Shkijet prher llomotitin se n "Maqedoni" ka vetm 25% shqiptar ndrsa kta "politikant" tan asnjher nuk kan guxuar ta thon t vrtetn. Analfabett ende nuk e kuptojn se politik m t lezetshme bjn ata t cilt rrejn m tepr, ama rrenat duhet t jen n favor t popullit t cilit vet i takojn, mu njashtu si rrejn shkijet. Shqiptart nuk kan nevoj t rrejn, vetm t ken guxim t regjistrojn numrin e sakt t shqiptarve. N kt form automatikisht shqiptart shpallen komb e jo pakic kombtare, o me t mir o me t keq. Kur gjith t huajt nga Kosova me prqindje 0,1% shpallen komb, pse t lejojm q Crvenkovskat e Gruevkat t tallen me ne, ata jan n numr m pak se ne. Afati i regjistrimit t jet 01/12-2008.
  *********************************
  Propozimi im i fundit pr kt draft:

  Partit politike nse merren vesht, dhe formojn ekipin e unitetit, ather n at marveshje t ket pik ku do t thuhet qart: ASNJ DEPUTET NUK KA T DREJT T KALON N PARTI TJETR, POR DUHET T KTHEN MANDATIN S PARI PARTIS PREJ NGA E KA MARR AT MANDAT PASTAJ MUND T KALON N PARTI TJETR. NSE KJO NDODH AI DEPUTET/E DUHET T PRGJIGJET PENALISHT DHE T DNOHET MATERIALISHT.


  _______________________________________________

  Ky projektdraft qarkullon deri n fund t javs pr shqyrtim n mesin e atyre q morrn pjes me idet dhe propozimet e tyre. Ju q jeni t interesuar mund t jepni mendimin tuaj dhe propozimet tjra eventuale deri m 07 Prill 2008 dhe pastaj ky draft kompletohet dhe u drgohet partive politike dhe mediave t shkruara dhe elektronike n Maqedoni si definitiv.

  Faleminderit pr kontributin tuaj konstruktiv.
  Mendimi juaj sht me rndsi!
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Antarsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  L A J M R I M

  SHBA/Evrop/Maqedoni/Shqipri/Kosov

  Prill 2008

  T nderuar bashkatdhetar

  Diaspora shqiptare pas ksaj letre t hapur (shikoni m lart n kt tem) drejtuar partive politike n Maqedoni q t'i koordinojn qndrimet karshi faktorit sllavofols, q t ken nj qndrim karshi tyre, ndrmer nismn pr peticion gjithkombtar q partit politike t ulen dhe t formojn ekipin e unitetit.

  T gjith t interesuarit mund t prkrahin nismn e diaspors ktu: webmasteri@lajmet.com

  Ju e drgoni emrin dhe mbiemrin e plot, datlindjen, shtetin dhe ne e shtojm n listn e peticionit.

  Ky sht teksti q do t'u drgohet mjeteve t informimit t shkruara dhe atyre elektornike:

  PETICION DREJTUAR PARTIVE POLITIKE BDI, PDSH, PPD, BDSH, BDK, AK...!

  Letra e hapur drejtuar juve (partive politike BDI,PDSH,PPD,BDSH,BDK,) n Maqedoni para disa javsh nga diaspora shqiptare ra n vesh t shurdhr tuajin. Prandaj, ne kemi vendosur q tani t bjm peticion prej nga t poshtnshkruarit edhe nj her krkojm nga ju q ta koordinoni fjalorin politik kundrejt partive sllavofolse n Maqedoni. Ne krkojm Ekipin e Unitetit tani dhe menjher, ndryshe mos llogartini n ne m asnjher. Ndryshe do t apelojm tek familjart tan atje q t votojn vetm ato parti politike t cilat kan treguar gadishmri q t formojn Ekipin e Unitetit qofshin ato dy parti m t vogla ne kt do t’a respektojm dhe votat e familjarve tan do shkojn te kto dy parti! Prandaj, q mos t vi deri te kjo, ju duhet t formoni ekipin e unitetit tani dhe menjher pr t qen t nj fjale kundrejt partive sllavofolse.

  Ne t nnskruarit m posht, e kemi lexuar letrne e hapur, dhe jemi t njoftuar me prmbajtjen e saj.

  Fillimi i peticionit fundi prillit 2008, fillimi majit 2008


  Emri Mbiemri Datlindja Shteti Nnshkrimi  Spjegim:

  Ne letrn e hapur q shte drguar m hert partive politike nuk ka figuruar PDSH-ja, me krkes t disa bashkatdhetarve n Zvicr n kt peticion hyri edhe PDSH. Prandaj, ata nuk do t ken mundsi t arsyetohen n t ardhmen se ky peticion nuk vlen pr ato.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Modesti : 25-04-2008 m 14:08
  do njeri do t prgjigjet para Zotit

 18. #18
  PETICIONI NGA DIASPORA FILLOJI


  T nderuar bashkatdhetar kudo q jeni!

  Diaspora n Zvicr nisi peticionin drejtuar partive politike n Maqedoni. Nj letr drejtuar t njejtave koh m par vetm u komentua nga ato por nuk pam asgj konkrete! Andaj, ksaj rradhe filluam peticionin q edhe nj her t apelojm tek partit politike shqiptare n Maqedoni q t ken qndrim t prbashkt kundrejt partive sllavofolse.

  APEL T GJITH JUVE Q T PRKRAHNI KT PETICION

  Ju lusim q t prkrahni nismn e diaspors, ngase kjo nism sht e sinqert dhe nuk ka asnj interes individual. Kjo nism sht vullnet i mir dhe vullnetar, nuk pretendojm poste, nuk marrim dhurata, nuk krkojm privilegje, kjo nism sht kryekput n interes t t gjith shqiptarve q frymojn n Maqedoni. Krkohet ekip i unitetit nga partit politike, ato me formimin e unitetit do t ndalin akuzat drejtuar njeri tjetrit, do t ndrpriten dallaveret n t ardhmen sepse t gjitha participojn n zgjedhje t problemeve. Kshtu si jan aktualisht, partit politike vetm formojn probleme e jo t zgjidhen ato!

  Duke i detyruar partit politike q t formojn ekipin e unitetit (si a kan vllezrit tan Kosovar), do t'i detyrojm q t ulen e t flasin me njri tjetrin, ngase nuk shkohet me ngatresa t pafund n zgjedhje, ngase nuk mund t jet gjithmon i keqi ai tjetri, ngase duam t ndrpresim vllavrasjen shkurt e shqip! Diaspors shqiptare aspak nuk i plqen mnyra e t vepruarit nga partit tona politike. Mardhniet e tyre aq shum jan t acaruara sa q ne kemi frik se do t ndodh tragjedi! Q mos t vjen deri te kjo ju thrasim, ju lusim t gjithve q t prkrahni nismn e diaspors n Zvicr.

  Ne kemi bashkangjitur nj formular dhe nj dokument n pdf me nnshkrime, ky dokumnet pdf sht n qarkullim, nnshkrimet mblidhen ende, sht transparent, me emr me mbiemr, datlindje, shteti dhe nnshkrimi. Ndoshta pr her t par n kt peticion participojn edhe grat tone, edhe fmijt tan mbi 18 vjet. Kjo duhet t kndjell partit politike nse ju ka mbetur edhe nj grimc e vogl morali t rrespekton ato prej t cilve krkon votn. Pr ju t cilt doni t keni dokumentin t mbrazur, gjithashtu kemi bashkangjitur at ktu, kopjoeni dhe nisni peticionon n tr Evropn dhe Amerik. Ky peticion do t vazhdon deri ather kur do t shohim se u formua ekipi i unitetit, ndrsa n ndrkoh kto q kan nnshkruar do t kontaktojn me familjet e tyre n vendilindje dhe do t krkojn q votat e tyre t shkojn tek ato parti t cilat kan trguar gatishmri pr qndrim t prbashkt. Ne jemi t njoftuar se kt gatishmri e kan treguar vetm PPD me krytar z.Abdylhadi Vejseli dhe BDK me kryetar z.Hysni Shqairi. Nse n ndrkoh ndonjra nga partit tjera e tregon t njejtn gatishmri dhe ulen n nj tryez t rrumbullakt, ather ne e shohim kt vullnet t tyre pozitiv dhe kuptojm se partit politike megjithat kan rrespekt ndaj krkesave t elektoratit t tyre. Gjithaka tjetr sht e papranueshme. Ne jemi t ngopur dhe t lodhur me llafe. Krkojm pun konkrete.

  Alisetar Ramadani alistar.r@hotmail.com dhe alistar@bluewin.ch
  webamaster@lajmet.com


  P.S. Pr fat t keq dokumentin pdf nuk mundm t bashkangjesim pr shkak t madhsis, por ju sigurojm"se ky dokumnet prmban tani m nnshkrimet e bashkatdhetarve tan n Zvicr, kujt i intereson ne mund t'ja drgojm prmes emajlit. Ju prshndesim
  Skedart e Bashkngjitur Skedart e Bashkngjitur
  Ndryshuar pr her t fundit nga Alisetar : 04-05-2008 m 09:29

 19. #19
  Spjegim pr letrn e diaspors nj analiz e shkurt


  Shkruan: Alisetar Ramadani

  Nyon 04.05.2008

  Si prkrahs i nisms s diaspors si nj ndr iniciatort e saj m duket se ua kam borxh bashkkombasve t mi nj spjegim m t detajuar.

  Nisma e diaspors (atyre q jan t nj mendimi pr krijimin e ekipit t unitetit n mes partive politike shqiptare n Maqedoni) ka qllim t sinqert dhe nuk anon nga asnj parti politike.

  Kjo nism ka 3 faza kryesore, q paraprakisht kishte konsultime gojore me ato t cilt jan t preokupuar pr situatn konfliktuoze q jan duke e krijuar partit politike. Pra, duke u konsultuar me bashkatdhetart e pam t arsyeshme q t bjm nj letr t hapur, letr kjo q tani m u sht derguar t gjitha mjeteve t informimit si dhe n disa forume shqiptare, ajo sht botuar dhe prmban 6 faqe. Ajo letr nuk u b ad hok, pr nj or, ajo letr ka shetitur disa her te njri - tjetri nprmjet emajlave duke hequr e shtuar, vetm e vetm q mos t ket anime partiake, ajo letr me formulimin final u sht shprnda disa bashkatdhetarve ktu n Zvicr dhe gjetiu n Evrop dhe Amerik, ajo letr pra nj her sht lexuar nga bashktadhetart prpra se t lshohet tek mjetet e informimit, dhe ka pasur prkrahjen e plot nga t gjith ato q e kan lexuar, pra nga pjesa drmuese e tyre, pastaj u sht drguar mjeteve t informimit si dhe web faqeve zyrtare t partive politike. Jemi munduar q n mnyr apsolute t mos anojm nga asnjra prej partive politike, jemi munduar q teksti i letrs t mos prmban edhe nj atom dyshimi se diaspora prkrah ndonj nga partit politike!

  M lejoni tju tregoj se kjo letr ka pasur 3 faza dhe se ka zgjatur disa muaj deri n prpunimin final t saj. Nj her n form bisede nisi, pastaj ram dakord q letrn ta prpilojm dhe tua shprndajm bashkatdhetarve q kan interesim pr kt, dhe kjo ndodhi. Dmth faza 1. Ishte prpilimi i letrs 2. Drgimi i saj mjeteve t informimit dhe web faqeve zyrtre t partive n fjal 3. Peticioni

  Ju sigurojm se t nnshkruarit e peticionit jan t njoftuar n detaje, ata para se t nnshkruajn e kan pasur letrn e hapur dhe e kan lexuar, pastaj kan nnshkruar duke e prkrahur peticionin e diaspors. Nga njra prej partive na sht krkuar draft pr unitetin, kt draft jemi duke e shqyrtuar sepse pikat e propozuara jan sipas asaj si jan propozuar, dhe ne, me q nuk jemi ekspert t drejtsis kemi krkuar ekspert i cili do ti bashkon ato pika q drafti t ket kuptim, t jet m i renditur.

  M lejoni tju njoftoj se letra e diaspors hasi n reagimet e partive politike, ju jeni mir t njoftuar si reaguan ato. Njra parti tha se do t shqyrton letrn dhe do t mban mbledhje kryesia qndrore q t dalin me reagim konkret, kjo nuk ndodhi deri sot, edhe pse kaloji gati nj periudh prej dy muajsh! Tjetra parti krkoji draft pr unitet, dhe ju tham se kt draft jemi duke e pregaditur dhe do jet gati. Partia tjetr prkrahu letrn e diaspors, dhe tregoji gatishmri q t ulet me partit si motra pr t formuar ekipin e unitetit. Reagim nuk kemi pasur nga njra parti sepse nuk e dim web faqen e saj, as adresen emajl, kshtu q simbas propozimeve t tyre n shtyp ajo parti ka prputhshmri t plot me krkesn e diaspors, prandaj konstatuam q vetm dy parti kan treguar gatishmri q t ulen dhe t formojn ekipin e unitetit prderi sa tjerat ende taktizojn!!! Me q hasm n reagim kur prmendm partit t cilat e prkrahn letrn ton, ksaj rradhe do t jemi m t kujdesshm dhe nuk do ti prmendim ato.

  T nderuar

  T gjith e shohim si e kemi situatn, a duhet t prsrisim t gjitha ato analiza nga intelektual t mirfillt se kjo situat nuk sht n favor t askujt, e sidomos jo tonin, prkundrazi, acarimi q sht krijuar n mes partive politike shqiptare krkon mobilizim t prgjithshm shqiptar, sepse eksponimet e friks dhe paniks n popullat ndjehen. Deri kur do t votojm partit t cilat tregojn m shum muskuj se program t mirfillt ekonomik, social, shoqror?! Deri kur do ti lejojm partit politike q t na dirigjojn partizant e tyre partiak t cilt nuk zgjedhin as mjete as metoda q t vin te votat tona? Ne nuk jemi kundr asaj q popullata t dal t votoj, jo, ne insistojm q popullata t dal n votime masovikisht, sepse egziston rreziku q votat e atyre q nuk dalin n votime ti merr ndokush n mnyr vullnetare! E vetmja rrugdalje sht q partit politike t formojn ekipin e unitetit, vetm me nj ekip evitohen malverzimet, evitohen marifetllqet ilegale, ngase askush askend nuk do t mund t akuzon pr dshtimet eventuale, nse dshtojn do t dshtojn t gjith dhe merita pr dshtimet do t jet e t gjithve. Kshtu si jan, gjithnj do t akuzojn njri tjetrin pr dshtime, dhe i akuzuari do t mbes i padukshm, virtuel!

  Ne ju thrasim t gjithve: intelektual e t gjitha profileve, puntor, t rinjt mbi 18 vjet (djem e vajza) ti bashkangjiteni nisms ton, t formoni nj ekip atje n vendlindje q t bni peticionin edhe atje, i cili do t bhet dokument vendimbrs pr partit politike shqiptare q t ulen dhe t nisin bisedimet, t formojn ekipin e unitetit. Ndryshe, tragjedin e kemi afr, dhasht Zoti asnjher mos t ndodh. Thrasim mjetet e informimit si t shkruar si elektronike, t na bashkangjiten, sepse vetm unik jemi t pamposhtur. Lereni anash interesat e shkurta dhe t ulta materiale, punoni pr ardhmrin e fmijve ton, sepse t bashkuar bjm shtet, bhemi shtetformues, bhemi t kemi salla sporti, pishina, stadiume pr fmijt tan. N Evrop kto q i prmendm jan pjes e jets, pa stadiume sportive, pa salla sporti, pa pishina nuk mund t paramendohet jeta e t rinjve ktu. A e dini ju se n Evrop fmijt e kan nj or n jav (lnd shkollore) shkuarjen n pishin dimr - ver? A e dini ju se fmijt tan ketu merren me sport dhe jan ndr m t taletuarit? Dhe besoni nuk ka diskriminim, ata q ua thon t kundrtn nuk jan mir t njoftuar, duhet qen n rrjedh pr t sjell konstatime! ka sht ajo q pengon q edhe n Maqedoni fmijt tan ti ken t gjitha kto t mira, t merren me sport, me kultur? Kujt i konvenon q fmijt tan n Maqedoni t merren me tregti t ndryshme q n hapat e para t ditlindjes s 7 t tyre? Pse i prini tragjedis s nj rinie t tr o vllezr e motra? Ju mund t bni ndryshimin, mos qndroni duarkryq e t shikoni prej s largu, ngase as Zoti nuk i duron ato q jan pasiv. Vetm aktiviteti juaj bn ndryshime dhe vullneti i mir pr t mirn e t gjithve, ndryshe partit politike nse nuk i detyroni t formojn ekipin e unitetit, do t vazhdojn me avazin e tyre t vjetr, dhe ju do ti nxjerrni fmijt tuaj n rrug t shesin cigare! Kjo sht tragjedi e vrtet mjerrisht! Ju lutem mos e lejoni kt.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Shkupi
  Antarsuar
  14-05-2002
  Vendndodhja
  Shkup/Iliri
  Mosha
  50
  Postime
  762
  Shume fisnike por utopiste me duhet thene. Cdo gje do ishte ne rregull por ju te dijaspores nuk e njihni mentalitetin e politikeberjes shqiptare ne Maqedoni. Dy kryeprotagonistet politik shqiptar BDI-ja qe e ka shumicen e vullnetit shqiptar dhe PDSH-ja qe si pakice e vullnetit shqiptar merr pjese ne pushtet ne emer te popullit shqiptar ne Maqedoni kane nje filozofi te ngjashme.Pjesemarrja ne pushtetin sllav per ta eshte qellimi kryesor i politikes dhe per te jane te gatshem te sakrifikojne cdo gje.Nisma e juaj per ta eshte loje femijesh.Qe ta deshmoj kete vetem lexoni lajmet e dy javeve te kaluara.Shqiptaret luftojne me kallasha mes vehte e ne Oher Cervenkovski me Grujevki puthen me Boris Tadiqin dhe thone se kane nje qendrim me Serbine per "pokrainata Kosovo i Metohija".PDSH-BDI nuk mund te ekzistojne pa njera tjetren ata jane produkt direkt apo indirekt i sherbimeve sllave dhe te shtenat neper kasabate shqiptare ne fakt jane nje paralajmerim ogurzi per ate cka i pret shqiptaret e Maqedonise.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Nje KOmb-Nje Shtet
  Nga Beqari002 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 19:16
 2. Uniteti islam: Fetva: Sheltuti (sunni) dhe Khomeini (shiia)
  Nga Bani gjk n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 15:13
 3. Sa unitet (te bashkuar) kemi ne shqiptaret?
  Nga tani_26 n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-09-2005, 11:13
 4. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku n forumin Letrsia shqiptare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 05:15
 5. Pr Shqiprin
  Nga onchesmos n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •