Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Informatė

  Jemi afėr finalizimit pėr bashkėveprim tė 4 partive politike shqiptare nė Maqedoni, nėse kėto 4 parti gjejnė gjuhė tė pėrbashkėt dhe unifikojnė qėndrimet, do ju bashkėngjitet njė pjesė e madhe e diasporės shqiptare nė Evropė dhe SHBA.

  Jemi duke shkuar mbarė
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Drejtuar mjeteve tė informimit tė shkruara dhe elektronike si dhe njė numri tė madh tė forumeve shqiptare nė internet. Apel pėr mobilizimin e diasporės shqiptare. Luten tė gjithė ato qė pėrkrahin kėtė letėr tė hapur tė lajmėrohen tek zėdhėnėsi i kėsaj letre. Thėrrasim shoqatat shqiptare nė mėrgim, klube tė ndryshme tė japim pėrkrahjen morale tė kėsaj letre tė hapur. Vetėm tė bashkuar jemi mė tė fortė.

  Njoftojmė lexuesit se kjo letėr u ėshtė dėrguar partive politike dhe liderėve tė tyre nė shkurt 2008, kishte reagime nga ato, por jo tė mjaftueshme. Kjo letėr e sotshme ka disa modifikime tė vogla e cila nuk ka tė bėn me pėrmbajtjen e tekstit origjinal, por se vetėm me njė shtesė, e ajo ėshtė se nė kėtė letėr e kemi kyēur edhe partinė e PDSH-s, qė nuk ishte rast i origjinalit tė shkurtit 2008, pra kjo kėrkesė vlen edhe pėr PDSH-n tani. Megjithatė, nuk e kemi ndėr mend tė lusim askėnd qė tė kyēet nė UNITET-in e mundshėm, edhe pse tani mė kemi konfirmimin e 4 partive politike plus aktivistėt e nėnshkruar tė diasporės me shoqatat ku ato veprojnė plus familjet e tyre, qė tė ndihmojnė nė UNIFIKIMIN E QĖNDRIMEVE SHQIPTARE karshi faktorit sllavo folės nė IRJM .
  10 Dhjetor 2008
  Apeli i fundit drejtuar partive politike shqiptare nė IRJM dhe liderėve tė tyre!
  Ne nuk ndalemi dhe nuk ju lėmė tė qetė, e ribotojmė kėrkesėn e disa aktivistėve nga diaspora, kėsaj radhe i kemi njoftuar tė gjitha shoqatat shqiptare me peshė nė SHBA dhe Evropė, si dhe shoqatėn VATRA dhe gazetėn Illyria


  Nė emėr tė poshtė nėnshkruarve Alisetar Ramadani - zėdhėnės

  Letėr e hapur pėr: BDI, PPD, BDSH,BDK,PDSH,DR...


  Betejat pėr lirinė u bėnė nga tė shtypurit, nga ata qė aspironin njė liri tė re, kundėr atyre qė kishin privilegje pėr tė mbrojtur. Duke luftuar pėr ēlirimin e tyre nga tirania, ēdo klasė besonte se luftonte pėr lirinė nė vetvete dhe kėshtu mund t’i bėnte thirrje njė ideali, dėshirės pėr liri tė rrėnjosur tek tė gjithė tė shtypurit. Megjithatė, nė betejėn e gjatė dhe tė vazhdueshme pėr lirinė, klasat qė nė njė moment tė pėrcaktuar historik luftuan kundėr shtypjes u ndodhėn nga ana e armiqve tė lirisė kur fitorja ishte e siguruar dhe kishte privilegje tė reja pėr tė mbrojtur.

  KĖRKESĖ Partive: BDI, PPD, BDSH,BDK;PDSH;DR…zotėrinjėve: Ali Ahmeti, Sefedin Haruni, Bardhyl Mahmuti, Hysni Shaqiri, Menduh Thaēi, Imer Selmani...


  Ne, anėtarėt e Forumit tė pavarur Politik Liria Kombėtare-s kėrkojmė nga liderėt e partive tė lartpėrmendura qė menjėherė (brenda 2-3 ditėsh prej sot) tė ndėrpresin kacafytjet midis tyre dhe tė formojnė ekipin e UNITETIT, duke u bazuar nė kėtė ilustrim:

  1. Tė formohet njė ekip i unitetit nė mes partive politike progresive shqiptare nė IRJM.
  2. Ky ekip i unitetit tė ketė njė dokument tė nėnshkruar nga tė gjitha partitė politike shqiptare qė veprojnė nė IRJM.
  3. Ai dokument duhet tė pėrmban nė vete pikat kyqe qė kanė tė bėjnė pėr interesat e shqiptarėve nė IRJM: gjuha, flamuri, penzionet pėr UĒK-ėn ( invalidėt e luftės dhe familjet e dėshmorėve), investimet nė pjesėt me shumicė shqiptare, punėsimi i shqiptarėve pa korrupcion, jo me libreza partiake (tė betohen partitė politike nė atė dokument se po qe se ka korrupcion dhe mito pėr punėsimin e shqiptarėve nė organet shtetėrore, tė dėnojnė keqbėrėsin kushdo qoftė ai), decentralizimi nė nivel komunal tė fillon tė funksionon nė plotkuptimin e fjalės, taksat tė shkojnė pėr komunėn e jo pėr qeverinė (ligji duhet tė pėrpunohet dhe tė ndryshon nėse ka nevojė, prandaj ky ekip i unitetit), me kėtė nėnkuptojmė nxjerrjen e dokumentacionit (letėrnjoftimet, pasaportat, ēertifikatat e lindjes, ēertifikatat e martesės, ēertifikatat e vdekjes etj.) mjetėt financiare e tė cilėve do t'i mbeten komunės.


  Me ekipin e unitetit kjo arrihet, sepse nuk shkelet asnjė ligj evropjan, pėrkundrazi ne kėshtu tregojmė se shkojmė me kohėn e jo tė mbesim prapa (siē bėjnė sllavėt me "mitet" e tyre parahistorike edhe pse nuk kane histori) dhe jemi tė sigurtė se do tė kemi mbėshtetjen evropjane. Uniteti ėshtė forcė dhe kėtė tė gjithė e dinė si te ne si nė Evropė. Me unitetin tonė do t`i detyrojmė sllavėt tė ulen dhe tė mendohen si do tė sillen nė tė ardhėshmen, qė asnjėherė tė mos pėrsėrisin Brodecin…Ky Unitet duhet tė formohet pėrpara se tė shkon z.Ali Ahmeti nė takimin e liderėve politik qė ka caktuar Gruevski pėr 12 shkurt 2008. Sipas mendimit tonė nė kėtė takim nuk duhet tė shkon Ahmeti pa pasur ekipin e Unitetit, ngase tani mė ėshtė tepėr e qartė se ēka kėrkon Gruevski tė bėn! Qė mos t'i jepet legjitimitet Gruevskit kėsaj rradhe Ali Ahmeti duhet tė rrefuzon takimin, duke i vėnė kusht: pėr mosndėrtimin e kishės pravosllave nė tokėn e lindjes sė Nėnė Terezės, t'i ja bėn tė qartė se ne nuk jemi dakord dhe nuk do tė lejojmė qė ai vend tė uzurpohet apo tė mbulohet me njė kishė kolosale e cila nė tė ardhėshme pėr shtėpinė muze tė nėnės Terezė do tė bėn hije, thjesht do ta bėn shtėpinė tė padukshme. Ne duhet patjetėr tė mbrojmė objektet tona historike qė qartas tregojnė prejardhjen tonė ilire qė dtth se shqiptarėt janė autoktonė nė trojet e veta nė Ballkan. Qėllimi i Gruevskit ėshtė i qartė, synon tė na paraqese si ardhacak nė tokat tona, si anonimusa pa tradita civilizuese dhe pa histori…Ne kėtė nuk duhet t`a lejojmė. Kėtė mund t`a ndalim vetėm sė bashku assesi ndryshe. Nuk duken bindėse reagimet e partive shqiptare njė nga njė, as reagimet e individėve nuk bėjnė punė shumė, duhet tė jemi UNIK, ndryshe Gruevski do tė ndėrton sendet e veta ku tė don ai dhe do t`shkatėrron tonat, ato tė cilat ia kėnda atij, kohėpaskohe do tė na masakron pėrsėri.

  Qėllimin e letrės e pėrshkruajtėm mė lartė, presim veprimet e juaja tė menjėhershme, shpresojmė se nė kėtė rast do ta harroni arrogancėn dhe do tė dėgjoni kėshillat, sugjerimet, propozimet e masave, edhe ne tė Liria Kombėtare-s pėrfaqėsojmė masat. Tash tė kuvendojmė pak histori pėr sendet, ngjarjet, shkaqet, pasojat…

  Situata e qytetarėve shqiptarė nga ”Maqedonia” dita ditės, nė ēdo aspekt keqsohet. Pse? Pyetjet janė mė tė shumta se pėrgjigjet. Shkurtimisht, ”fajin” e ka popullata qė ju ka zgjedhur juve si reprezentues. Besimi jonė nė PDSH-nė ka marrė fund, pėr ne ėshtė ajo parti e vdekur, ndėrsa at pak besim tė vocėl qė kemi nė ju tjerėt duhet patjetėr ta verifikoni me vepra, llafet nuk i hamė mė, tė ngopur jemi.

  Komunizmi synonte tė krijonte njė shoqėri tė mbyllur universale. Mjaft njerėz nga shtetet e Evropės Lindore nuk e pranuan, sepse ishte universale, sepse u mohonte qenien e tyre kombėtare, dhe prandaj patėn njė program nacionalist pėr ta luftuar. Ku ėshtė programi nacionalist i partive politike shqiptare? Askundi.

  Qė problemi tė jetė edhe mė serioz, nė vend qė partitė ta bashkojnė popullin e pėrēajtėn aq shumė saqė siē duket jemi shumė afėr luftės vėlla-vrasėse. Mjaft ėshtė mjaft, popullata shqiptare nuk do tė toleroje mė manipulimet e juaja, anise keni programe tė ndryshme pėr partitė e juaja, jeni tė obliguar qė tė veproni me njė gjuhė tėrsisht tė pėrbashkėt kur gjindeni ballė pėr ballė me qeverinė sllavo”maqedone” sepse ėshtė nė pyetje interesi kombėtar.

  Vuajtjet nuk u paksuan pėr Kombin tonė tė okupuar, pėrkundrazi u shtuan, varfėria, persekutimet, masakrat nuk kanė fund. Politikanėt shqiptarė tė trojeve tė okupuara vazhdojnė me havazin e vjetėr, pėr ta janė „kėshilltarė“ tė huajt e jo Kombi dhe Toka qė i lindi; ndėrsa qeveritarėt e shtetit amė janė paralizuar krejtėsisht, nuk intervenojnė ndaj jush, ose barazojnė fajet, ”meritat” e juaja.

  Sot shqiptari nuk vuan edhe aq pėr shkak tė varfėrisė sa nga fakti se ėshtė bėrė njė ingranazh i vogėl i njė makine tė madhe, njė automat vullnetar i zyrtarėve, politikanėve dhe qeveritarėve mafioz: pra nga fakti qė jeta e tij ėshtė bosh dhe ka humbur kuptimin e saj. Fitorja mbi tė gjitha sistemet autoritare – fashiste - do tė jetė e mundur vetėm nė qoftė se synimi pėr LIRI KOMBĖTARE dhe demokracia nuk do tė jetė nė tėrheqje, por do tė kalojė nė ofanzivė dhe do tė realizojė atė qė kanė parė si qėllimin e vėrtetė, ata qė kanė luftuar pėr lirinė nė kohėt e fundit. Do tė triumfojė mbi forcat destruktive vetėm nė qoftė se do tė arrijė tė fusė tek individėt shqiptarė (nė rastin tonė konkret, tek politikanėt shqiptarė) atė besim qė ėshtė mė i fortė nga aftėsia e mendimit njerėzor, besimin tek liria si realizim aktiv dhe spontan i unit individual.

  Midis partive politike shqiptare lufta pėr pushtet ėshtė intensifikuar deri aty ku gjithēka e pistė ngjanė. Nė njė vend ku mbisundon mjerimi, diskriminimi, padrejtėsia, papunėsia, varfėria dhe ku mu pėr kėtė shkak populli ėshtė gati tė vjedhė ēdo gjė, atje shteti vetė ėshtė objekt i mė tė shkathtit.  Shoqėria e hapur nuk mund tė imponohet nga jashtė. Punėn e bėjnė njerėzit e bordeve brenda vendit dhe ata pėrgjigjen...Mbėshtesim konceptin e shoqėrisė sė hapur, por jemi kategorikisht kundėr mbėshtetjes pėr partitė politike. Nuk e kemi problem tė mbėshtesim lėvizjet demokratike kur luftojnė kundėr regjimeve autoritare, fashiste. Partitė politike shqiptare tė ”Maqedonisė” janė aq tė komplikuara sa qė problemi qenėsor ėshtė se dora e majtė nuk e di se ē`bėn e djathta. Partitė politike shqiptare tė „Maqedonisė“ nuk do tė jenė kurrė nė gjendje tė konkurojnė shtetin kolonialist, sado i dobėt tė jetė ky, sepse shteti ka forcėn e detyrimit. Pa njė pushtet tė tillė, si shtetar pa shtet, mund tė pėrplasen me njėra-tjetrėn, por nuk mund ta zėvendėsojnė qeverinė sllavo“maqedone“; e vetmja rrugė tė shkatėrrohen tė gjitha dhe tė formohet „Partia e Unitetit“. Pas masakrimit tė Brodecit PDSH-ja shkatėrroi veten. Do t`ishte shumė bukur sikur tė shkatėrroheshin menjėherė tė gjitha partitė shqiptare tė kėsaj treve (edhe partitė e juaja pra, s`bashku me ju) sepse pėrveē dėshtimeve, e rrenave, e mashtrimeve...as nga ju nuk dual asgjė pozitive, vetėm ndonjė solo-inisiativė e cila nuk merret seriozisht nga pala sllave dhe ndėrkombėtarėt sepse ju para opinionit tė brendshėm dhe jashtėm (kuptohet edhe gjatė takimeve me palėn kundėshtare sllavo”maqedone”) dilni si partiak tė skajshėm qė ”mbrojnė” vetėm interesat e simpatizuesve tė juaj e jo tė gjithė Kombit Shqiptar tė ”Maqedonisė” e mė gjėrė. Duke marrė parasysh se tash pėr tash nuk ėshtė mirė qė vendet e zbrazta tė partive shqiptare tė mbeten vakum, ne njė grup shqiptarėsh nga vendi dhe diaspora, vendosėm qė bashkarisht t`jua shkruajmė kėtė letėr tė hapur. Nė mesin tonė gjenden individ tė profesioneve tė ndryshme, gjinive, tė feve tė ndryshme: katolik, mysliman, ortodoks, uniat, ateist dhe ne jemi tė shpėrndarė anembanė botės por njė gjė na bashkon: e duam ēdo pllėmbė tė tokės iliro/arbėrore dhe jemi shumė tė brengosur pėr vuajtjet e popullit tonė nė trojet e okupuara tė atij shteti ku ju veproni (vetėm pėr xhepin e juaj). Ju politikanė tė nderuar, me vullnetin e juaj e pa vullnetin tonė, merreni me at profesion shumė tė lezetshėm duke u fshehur pas imunitetit se gjoja mbroni interesat Kombėtare ama iēgjė s`bėtė pėr kėtė popull, vetėm premtime boshe, rrena e manipulime; kėtė taktikė antikombėtare duhet ta largoni nga maniret e juaja. Jeni persona publik edhe jeta e veprimet e juaja janė publike dhe prej sot populli do tė mbikqyr veprat, pasuritė e juaja…nuk do tė jeni mė ju qė do tė vendosni pėr fatin e Kombit duke injoruar interesat e Kombit, ju do tė jeni vetėm ata tė cilėt e dėrgojnė atje ku duhet amantetin e popullit. Bėhuni si Perėndimorėt, dilni mė nga mentaliteti ballkanik, korrupsioni, ryshfeti, mos bėni me hile, ikni nga akraballėku, interesat e Kombit para interesave personale. Ne, anėtarėt e Forumit Liria Kombėtare kemi shumė rregulla tė rrepta qė mbėshtetjet tė jepen mbi bazėn e meritave e jo tė njohjes.

  Nė praktikė, shpesh e kemi tė vėshtirė tė vendosim pėr qėndrimet qė duhen mbajtur, sepse situata politike nuk ėshtė njėlloj nė tė gjitha trojet etnike dhe, ndėrkohė qė marrėdhėniet midis kėtyre trojeve – pėr shkak tė faktorit tė jashtėm - janė tė komplikuara, njė qėndrim i pėrshtatshėm pėr njė vend mund tė jetė i papranueshėm pėr vendin tjetėr.

  Shqiptarėt e ”Maqedonisė” kėrkojnė tė drejta demokratike e etnike, mundėsi zhvillimi ekonomik, shoqėror dhe kulturor pėr ēdo popull dhe minoritet etnik, me respekt tė plotė pėr popuj tė tjerė sipas parimit “to live and let live” (afėrsisht “jeto e lėri tė jetojnė”).

  Disa prej rrymave politike tė kohės sonė (e kemi fjalėn tek fqinjtė tonė dashakeq) e kanė si themel atė mendim, se njė racė apo njė popull ėshtė epror, se racat dhe popujt e tjerė janė inferiorė, mė tė ulėt, nga tė gjitha pikėpamjet. Qėndrime tė tilla ideologjike dhe praktike ushqehen nga fashizmi, pansllavizmi e rryma tjera ultranacionaliste. Nė disa shtete tė botės, sidomos nė shtetet diktaturiale: Serbi, Greqi, Maqedoni kjo ideologji negative ėshtė bėrė pjesė e politikės zyrtare shtetėrore dhe neve shqiptarėve na ka shkaktuar dėme dhe lėndime tė pallogaritshme: luftėra, masakra, urrejtje, skamje. Diktatura lufton pėr pastėrtinė ideologjik
  deri nė shqiptarin e fundit, derisa e ha edhe veten. Psikologji tipike neofashiste: tė rrėnohet ēdo gjė qė nuk i pėrulet, ēdo gjė shqiptare. Gjuetia nė shqiptarė nga ana e kėtyre shteteve nuk kishte dhe as qė ka lidhje me absurdin. Ka qenė dhe ėshtė shndėrruar nė instikt. Ndiqen, burgosen, vriten. Shqiptarėt e gjorė nuk duan asgjė mė tepėr se tė tjerėt. Kėrkesat e tyre mbeten: Liria Kombėtare, njė jetė mė humane dhe zot tė trojeve.

  Dihet se shqiptarėt pėr mė shumė se 120 vjet kanė pėrjetuar vuajtje, vrasje - bile masakra - dhe dėbime nga trojet e tyre pėr arsye tė politikės shoviniste tė shteteve fqinj. Pėr fat tė keq, ideologjia helmuese shoviniste ka pasur ndikim edhe tek botėkuptimi i popujve tė shteteve pėrkatėse. Shpeshherė janė kombinuar sulme reaksionare politike e fetare kundėr shqiptarėve, pėr t’i pėrligjur synimet rrėmbyese tė pushtetarėve fqinj. Problemi i shqiptarėve ka qenė kombinimi i prapambetjes ekonomiko-shoqėrore, e cila e ka bėrė popullin tė pambrojtur, me faktin se sidomos Serbia dhe Greqia kanė pasur interese, kryesisht tė natyrės gjeostrategjike, pėr tė zaptuar territoret shqiptare.

  Duhet tė pėrpiqeni (e keni obligim) qė menjėherė tė barazoni tė drejtat e shqiptarėve 100% me ato tė popullėsisė sllavo“maqedone“, shqiptarėt tė bėhen popull shtetformues, as mė shumė e as mė pak se sllavomaqedonėt. Ju sugjerojmė qė menjėherė, atje nė Tetovė, tė formoni grupet e punės dhe pas dyerve tė mbyllura tė pėrpiloni planprogramin e juaj tė pėrbashkėt me tė cilin do tė dilni para qeverisė sllavo“maqedone“.

  Ėshtė rasti i fundit ta kuptoni se qeverisja ėshtė njė e mirė qė i pėrket kombit, ndėrsa „princat“ qeverisės (ju pra) nuk duhet tė jenė gjė tjetėr veēse „pėrdoruesit, administruesit dhe njerėzit e besuar“. Nėse ky apo ai „monark“ akoma e keqpėrdorėn autoritetin politik qė i ėshtė dhėnė nėpėrmjet kontraktės, nėse akoma e trajtojnė kėtė pronė publike si njė pronė private, atėherė kombi gėzon tė drejtėn ta hjek nga froni, ta gjykoj dhe dėnoj…Nėse ju nuk do tė dėgjoni zėrin e arsyes por edhe mė tutje do tė „veproni“ solo, duke pėrēarė akoma Kombin, atėherė ne do t`i intenzivojmė shumė veprimet tona nėpėr tė gjitha mediumet shqiptare tė vendit dhe diasporės, ku do ta kėshillojmė popullin qė tė mos u votoje mė asnjėherė dhe tė kėrkoje Proktetorat. Mjaft ėshtė mjaft. Privatisht kacafituni sa t`jua kėnda ama harroni armiqėsitė midis jush kur pėrpiloni „politikėn“, ėshtė kjo jo vetėm kėshillim por obligimi juaj ligjor ndaj popullit e vatanit. Veproni s`bashku. Menjėherė. Sot. Tash.

  Lum ata qė kanė arritur tė duan vetveten dhe tė urrejnė armiqtė e tyre, lum ata patriotė qė nuk kanė patur nevojė tė dyshojnė pėr vetveten, sepse nuk ndihen aspak fajtorė pėr mjerimin dhe fatkeqėsinė e Vendit dhe Kombit tė tyre, ndėrsa fajtorėt natyrisht ishin tė huajit apo partia politike rivale: dikush, por gjithnjė njė tjetėr, njė „armik“. Ndoshta nėntė tė dhjetat e njerėzimit, kanė qenė vėrtetė tė lumtur nė besimin e tyre barbar e primitiv, ndoshta kanė jetuar tė qetė e tė kėnaqur nėn mburojėn e budallallėkut apo dinakėrisė sė mendjes sė tyre.

  Njerėz tė ndryshėm e kėrkojnė lumturinė nė mėnyra tė ndryshme dhe me mjete tė ndryshme, prandaj pėr vete edhe ndėrtojnė forma tė ndryshme jetėsore dhe forma tė ndryshme shtetėrore.

  T`i kthejmė Kombit krenarinė e qenies sė vet tė papėrsėritshme.  Ju pėrshėndesin:

  Alistar Ramadani (Zvicėr) alistar@bluewin.ch dhe alistar.r@hotmail.com
  Ismet Kuēi (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Bekim Daci (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Azbi Zekiri (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Hamdi Buēi (Zvicėr)- u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Fari Saiti (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Xhelal Zeqiri (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Irfan Avdija (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Lulzim Brruti (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Blerim Saiti (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Maruf Avdili (Zvicėr) - u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Qamil Aliti (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkrues i peticionit
  Imsale Aliti (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė, nėnshkruese e peticionit
  Aliti Sevdie (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Aliti Ismet (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Mustaf Sheipi (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Faredin Sheipi (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Shahadije Sheipi (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Sebahate Sheipi (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Abazi Rufat (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Hatixhe Ramadani (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Zejnepe Ramadani (Zvicėr) – u bashkėngjit mė vonė
  Nevzat Idajeti (Maqedoni)
  Erfan Gashi (Kosovė)
  Ballmira Gashi (Kosovė)
  Begator Ēuni (Shqipėri)
  Drilon Lartani (Shqipėri)
  Elez Gjoni (Shqipėri)
  Rijat Abdullai (Meqedoni)
  Leminota Gjoni (Shqipėri)
  Agim Kamberi (Maqedoni)
  Selvie Ixheti (Maqedoni)
  Rozafat Gjokaj (Shqipėri)
  Shpend Ademi (Suedi)
  Rudan Sugari (Holandė)
  Surina Mustafai (Holandė)
  Lirjon Prekazi (Franė)
  Lidra Zogaj (Zelanda e Re)
  Sabit Abdyli (Zelandė e Re) – u bashkėngjit mė vonė
  Altin Demiri (Austri)
  Esat Esati (Zvicėr)
  Nizajet Aqifi (Gjermani)
  Anila Aqifi (Gjermani)
  Flakim Hasani (Maqedoni)
  Erlisa Fetahi (Kosovė)
  Flurim Geci (Angli)
  Nevzat Zulfiqari (Austri)
  Ismet Halilaj (Danimarkė)
  Isuf Isufaj (Norvegji)
  Shyqerije Behluli (Suedi)
  Lirjet Aqifi (Belgjikė)
  Teuta Marshani (USA)
  Margjel Kondo (Australi)
  Azis Seferi (Australi)
  Aranit Marzeku (Canada)
  Anduana Krasniqi (Canada)
  Bamir Pollo (USA)
  Bejtullah Sadiku (Gjermani)
  Delosh Kuqaziu (USA)
  Andi Domi (Greqi)
  Sinan Serveti (Greqi)
  Kadri Osmani (Gjermani)
  Donika Laloshi (USA)
  Eris Merseli (Australi)
  Fllad Dasareti (USA)
  Alketa Hamiti (Itali)
  Arbėr Hamiti (Itali)
  Gramoz Kodra (USA)
  Gojarta Shuteriqi (Canada)
  Amantin Ujmiri (Itali)
  Mirena Ujmiri (Itali)
  Guran Neritani (Canada)
  Kujtim Vlora (Australi)
  Antigona Dasareti (USA)
  Aurel Dasareti (USA)
  Fatmir Fanda (USA)/06 Feb 2008/F.F.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 3. #23
  shqiptari Maska e faruk_01
  Anėtarėsuar
  24-09-2006
  Vendndodhja
  maqedoni
  Postime
  590
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  L A J M Ė R I M


  Ne letrėn e hapur qė ėshte dėrguar mė herėt partive politike nuk ka figuruar PDSH-ja, me kėrkesė tė disa bashkėatdhetarėve nė Zvicėr nė kėtė peticion hyri edhe PDSH. Prandaj, ata nuk do tė kenė mundėsi tė arsyetohen nė tė ardhmen se ky peticion nuk vlenė pėr ato.
  pse nuk ka figuruar PDSH >??????
  O Sa mir t'jesh Shqiptar...

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga faruk_01 Lexo Postimin
  pse nuk ka figuruar PDSH >??????
  Pse nuk ka figuruar PDSH herėn e parė ka shumė arsye, ne e kemi mbyllur mė atė kapitull, do t'i harojmė tė gjitha nėse PDSH-ja i bashkangjitet UNITET-it tė qėndrimeve nė mes partive politike. Por, ėshtė shumė qartė e cekur, askėnd nuk do tė lusim qė tė pranon kėtė UNITET. Ne edhe me 4 parti (tė cilat e kanė konfirmuar) UNIKE plus diaspora, do tė bėjmė UNITET-in, ndėrsa ato tė cilėt tregohen mendjemėdhenj, do t'i shlymė si parti politike nga skena politike e IRJM. Koha do tė tregon.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  U arrestuan 18 persona nga forcat speciale maqedone


  Forca speciale tė policisė sė Maqedonisė dje kanė kryer bastisje nė mbi 20 familje shqiptarė nė Ēair tė Shkupit, nė Haraēinė dhe nė Opajė tė Kumanovės, me ē'rast janė arrestuar 18 persona.


  E diel, 21 Dhjetor 2008

  Ministria e Brendshme kumtoi se kontrollet e kryera janė pjesė e aksionit pėr kapjen e vrasėsėsit tė policit, Afrim Arifi i cili ishte qėlluar pėr vdekje mė 26 nėntor tė kėtij viti nė Shkup. Por, familjet e bastisuara kanė mohuar tė kenė lidhje me kėtė vrasje./rtk/

  __________________________________________________ _____

  Reprezaljet nuk kanė tė ndalur nga forcat e rendit nė IRJM, ato janė shumė tė egra kur kanė tė bėjnė me ne shqiptarėt! Nuk pamė ende asnjė shtėpi sllave, asnjė familje sllave tė jetė maltretuar, terrorizuar, tmerruar, kėshtu siē bėhet tek shtėpitė dhe familjet shqiptare!

  Nga ky shkak, kėtė temė e vura nė krye temė, sepse, ėshtė koha tani mė TĖ VETĖDIJESOHEMI dhe t'ju themi kėtyre torturave tė gjithė sė bashku, pa ngjyra partiake MJAFT. Ju thėrras vėllezėr e motra, tė propagandojmė UNITETIN sa mė tepėr qė mundet, tė flasim pėr kėtė UNITET kudo qė tė shkojmė.

  Nė Shkup, studentėt mė njoftojnė se kanė nisur peticionin pėr UNITETIN, QINDRA E QINDRA KANĖ VĖNĖ FIRMĖN PĖR UNITETIN! Bashkohu edhe ti, jepe kontributin tėnd, angazhohu pėr UNITETIN E QĖNDRIMEVE nga partitė politike shqiptare.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350

  NJOFTOJMĖ OPINIONIN SHQIPTAR NGA TĖ GJITHA TROJET SE DRAFTI I DIASPORĖS NĖ VENDLINDJE ĖSHTĖ PRITUR SHUMĖ MIRĖ DHE KA PĖRKRAHJE TĖ MADHE. NĖ SHKUP STUDENTĖT KANĖ MBLEDHUR MIJĖRA NĖNSHKRIME, TANI EDHE STUDENTĖT NĖ TETOVĖ E KANĖ PĖRKRAHUR NISMĖN DHE DO TĖ NISIN PETICIONIN. NĖ MESIN E TĖ NĖNSHKRUARVE KA SHUMĖ INTELEKTUALĖ TĖ MIRĖFILLTĖ, KĖRKOJMĖ EDHE PĖRKRAHJEN TUAJ, BĖHU PJESĖ E UNITETIT

  2008-17-12
  Letra e dytė:

  Projekt DRAFTI pėr UNITET tė gjitha partive/liderėve politik shqiptarė, FYROM!

  Tė nderuar liderė politik, ne anėtarėt e Forumit tė Faqes sė pavarur Liria Kombėtare qysh nė muajin 06 Shkurt 2008 ua kemi dėrguar njė letėr me kėrkesėn qė ju tė unifikoni veprimet pėrball kolonizatorėve tė trojeve tona, por ju nuk punuat asgjė. Dhe ne pėrsėrisim kėrkesėn duke mos hequr asnjė send, vetėm e plotėsojmė.
  Kėsaj radhe nuk pėrjashtojmė askėnd nga kėrkesa jonė, kjo pra ju drejtohet tė gjitha partive politike shqiptare pa pėrjashtim dhe tė gjithė liderėve politik tė partive nė fjalė (nuk po pėrmendim me emėr tė veēantė asnjė parti dhe lider dhe kritikat tona u drejtohen vetėm atyre qė eventualisht janė fajtorė, nuk i shtyjmė tė gjithė nė njė kosh...).

  Forumi ka 666 anėtarė, disa prej tyre (3-4 individ) janė paraqitur 2 herė prandaj konsiderojmė se numri i forumistėve tė Liria Kombėtare-s ėshtė pėrafėrsisht 655. Prej tyre nuk shkruajnė njė numėr i madh, por na lexojnė dhe matin pulsin i cili na punon bukur mirė. Prandaj, lider tė nderuar, mosrespektimi i kėrkesės sonė nga ndonjėri prej jush do tė jetė direkt shuplakė faqeve jo vetėm shqiptarėve tė FYROM-it por tė gjithė Shqiptarisė, do t`ishte kjo tradhti e pastėr ndaj Shqipėrisė etnike. Liderėt politik dhe partitė e tyre tė cilėt do ta injorojnė kėrkesėn e Forumit tė LK do tė injorohen nga diaspora shqiptare dhe ne nė kėso rastesh do t`i dėrgojmė letėr tė hapėt Qeverisė sė shtetit amė, Shqipėrisė, qeverisė sė shqiptarėve tė Kosovės etj qė tė marrin masa rigoroze kundėr jush. Diaspora ka pėrshtypjen se politikanėt tonė nė FYROM nuk duan UNITET, nuk duan barazim e drejtėsi edhe pėr shqiptarėt, tollovi duan, tollovia pėr ta ėshtė leverdi.

  Ju nuk luftoni qė shqiptarėt e asaj treve tė kolonizuar tė jenė tė lumtur, por qė t`i shtrėngoni ta pranojnė fatin e tyre nėn okupim.

  Tė jesh i efektshėm ėshtė e njėvlershme me: tė veprosh, tė kryesh, tė realizosh, tė ēosh nė fund, tė pėrmbushėsh; njė politikan i efektshėm ka aftėsinė tė bėjė, tė prodhojė, tė kryejė diēka. Tė jesh i aftė tė bėsh diēka do tė thotė tė mos jesh i pafuqishėm, por i gjallė, tė luash rol. Tė jesh nė gjendje tė bėsh diēka do tė thotė tė jesh veprues dhe jo vetėm i ndikuar, tė jesh veprues e jo vetėm pasiv.

  Nėse nuk do tė bashkėpunoni pėr ēėshtje madhore - pėr kombin - atėherė edhe mė tej para nesh, para botės dhe para armikut (eksperimentuesit tė juaj) do tė jeni njė shaka, si ajo anekdota e miut qė i tregon miut tjetėr se si e ka kushtėzuar eksperimentuesin e tij: sapo kafshėza shtyp njėfarė pulsanti, njeriu (eksperimentuesi) shtrėngohet ta ushqejė atė.

  Nėse ju politikanėt jeni tė denjė pėr trashėgiminė tonė legjendare pellazge-ilire, do duhet, natyrisht, tė jeni tė gatshėm tė bashkėpunoni qė tė hidhni poshtė ēdo shfrytėzim tiranik tė sllavo”maqedonėve” ndaj popullit tonė.

  Aspirata pėr liri nuk ėshtė njė forcė metafizike dhe nuk mund tė shpjegohet me ligjet natyrore; ėshtė rezultat i domosdoshėm i procesit tė individualizimit dhe tė zhvillimit tė qytetėrimit. Sistemet autoritare nuk mund t`i eliminojnė kushtet thelbėsore qė krijojnė aspiratėn pėr liri; as nuk munden tė ērrėnjosin aspiratėn pėr liri qė buron nga kėto kushte.

  Ju politikanė tė nderuar kėrkoni nga popullata virtyte tė cilat nuk i zotėroni vetė, kėshtu edhe historia e veprave tė juaja qė ia paraqitni kombit ėshtė njė mashtrim pėr t`i shtypur e pėrbuzur.

  Kemi nevojė tė krijojmė kushte tė pėrshtatshme qė mirėqenia e shqiptarit nė FYROM tė bėhet pikėsynimi mė i lartė i aktivitetit politik tė juaj. Liria e natyrshme, pavarėsia, fundi i ēdo forme sundimi dhe shfrytėzimi, janė parakushtet e domosdoshme pėr tė vėnė nė veprim tė gjithė dashurinė pėr jetėn...

  Njeriu ka nevojė pėr njė hartė gjeografike tė botės sė tij natyrore dhe shoqėrore, pa tė cilėn do tė ishte i pėshtjelluar dhe i paaftė pėr ndonjė veprim tė urtė dhe tė ndėrlidhur logjikshėm; pa tė cilėn nuk do tė kishte asnjė instrument pėr t`u orientuar dhe pėr t`i gjetur vetes njė pikė tė qėndrueshme qė i bėn tė mundur tė organizojė tė gjitha ndijimet me tė cilat ndeshet.

  Ju bėheni grindavecė e sherrxhinj, vetėm kur ndonjėri prej jush don tė venė nė dyshim parimet politike tė tjetrit; kjo tregon papjekurinė politike tė juaj. Paaftėsia e juaj pėr tė kuptuar lojėrat politike dhe obligimet ndaj kombit do t`i jap shtysė tė dukshme shembjes sė juaj.

  Kėto sende qė u pėrmendėn mė lartė janė realitete, kėto dėgjohen kudo kur shqiptarėt takohen dhe kuvendojnė, nuk jemi ne Forumi i diskutimeve tė Liria Kombėtare-s qė i kemi shpikur, ne i gjejmė kėto tė gatshme midis jush, dhe me ju flasim sinqerisht, pa sherr e pa lajka; ama ne shqiptarėt, si dimė tė kritikojmė ashtu dimė edhe tė falim gabimet e vogla pa hir nėse ju prej sot do ta ndryshoni mėnyrėn e veprimit tė juaj. Ky forum ju ka kritikuar shumė por do tė jetė ky forum qė do t`ju pėrmbajė edhe mė fuqishėm gjatė gjithė proceseve tė punės sė juaj nėse ju do tė ndryshoni kursin dhe do tė mundoheni deri nė maksimum tė mbėrrini objektivat tė cilat edhe jua keni premtuar popullit.

  Tipari themelor i ideologjisė e i politikės sė Rilindjes shqiptare ėshtė patriotizmi. Njė pengesė e madhe nė rrugėn e realizimit tė idealeve patriotike, demokratike dhe iluministe tė Rilindjes ishin fetė; rilindėsit nė realitet nuk luftonin fetė, njė pjesė e madhe e tyre ishin dhe besimtar, ata luftonin keqpėrdorimin e feve, ideologjitė e huaja fundamentaliste tė zhytura nė trungun tonė. Pavarėsisht nga ndryshimet fetare, nė njė gjė bashkoheshin rilindėsit: ata vinin kombėsinė mbi fenė. Vetėm elementi reaksionar fundamentalist bėnte tė kundėrtėn. Karakteristikė e rilindėsve ishte tolerancė fetare e madhe. Kjo i shpuri qė, nė programet e tyre politike pėr tė nesėrmen e atdheut, tė ishin pėr ndarjen e kishės (xhamisė) nga shteti dhe tė shkollės nga feja. Kudo nė botė feja ėshtė nė shėrbim tė cėshtjes kombėtare, vetėm te shqiptarėt ngjanė e kundėrta. Propaganda e armiqve tanė ėshtė e ditur, ata lehin metropoleve mė tė fuqishme botėrore se shqiptarėt mysliman janė fundamentalist tė rrezikshėm pėr civilizimin Perėndimor prandaj as qė duhet me i lejuar tė jetojnė nė njė shtet tė pėrbashkėt, por duhet mbajtur nėn tutelėn e tė “krishterėve” (serbėve, grekėve, “maqedonėve”), pėr kėtė arsye “maqedonėt” i kanė ndėrtuar ato alamet kryqe nė Shkup dhe vendet tjera shqiptare, kėta kolonizator jo vetėm se kanė adoptuar nga ne Lekėn e Madh, por nuk turpėrohen qė tė shpallin si tė “veten” edhe Nėnė Terezėn, Skėnderbeun...etj me qėllim djallėzor, qė shqiptarėt autokton t`i nxjerrin nga rrėnja e tyre pellazge/ilire, gjoja se janė krijesa tė ardhura nga Azia ose mbeturinat e turqve mysliman. E keni pėr detyrė qė tė mbroni me tė gjitha forcat dhe mjetet pėrvetėsimin e kėtyre emrave etj duke mos ra as pre e shqipfolėsve fanatik fetar tė cilėve askush nuk mund t`jua mohon tė mos shkojnė nėpėr xhamia ama nėse fenė e tyre nuk e pėrdorin nė shėrbim tė Kombit atėherė nuk do tė guxojnė ta keqpėrdorin kundėr Kombit. E keni pėr detyrė tė barazoni 100% tė drejtat e shqiptarėve me ato tė sllavofolėsve nė ēdo lami: gjuha jonė tė jetė zyrtare kudo, aq sa ėshtė e dhe gjuha “maqedone”, dhe nėse nė shkollat e “maqedonėve” nuk do tė mėsohet gjuha shqipe, tė ndėrpritet mėsimi i gjuhės “maqedone” nė shkollat tona; flamuri kombėtar shqiptar tė pėrdoret kudo ku ekziston edhe njė shqiptar. Tė ndėrpriten automatikisht (pėrgjithmonė) tė gjitha bastisjet dhe terrorizimi i popullatės shqiptare nga forcat sllave. Nėse pala okupatore nuk do tė mbush kėto kėrkesa legale tonat, tė ndėrpritet ēdo kontakt me ta, domethėnė asnjė parti shqiptare nuk do tė guxon tė mbetet nė qeveri me ta dhe tė fillon funksionimi i organeve paralele atje ku jetojnė shqiptarėt, dtth Konfederata mes Republikės sė shqiptarėve dhe asaj sllavofolėse; por mė pėrpara nga ju tė pėrcaktohen kufijtė e pjesės shqiptare sė cilės patjetėr t`i takoj: Kumanova, Shkupi, Tetova, Gostivari, Dibra, Kėrēova, Struga, Ohri, Prespa, Manastiri, Prilepi...sė paku 40% e territorit tė kėtij shteti tė cilin askush nė botė nuk e ka njohur deri tash. Pra, o shqiptarėt do tė barazohen 100% me sllavofolsėsit o ndarja nga ta. Keni tre muaj tė pėrmbushni kėrkesat e diasporės, nėse kėtė nuk e bėni ne kemi planin B, qė do tė rezulton nė shkatėrrimin e tė gjitha partive tė juaja atje dhe largimin e juaj tė pėrhershėm nga politika. Sigurisht se paqja ekziston, por s`ka paqe qė tė zgjasė vazhdimisht brenda nesh, pa na braktisur njė ditė. Ekziston vetėm njė paqe qė mund tė arrihet me luftė tė paprerė, dhe qė pėrditė duhet fituar rishtas. SUKSES!!!

  Forumistėt qė i bashkangjiten letrės sė 06 Shkurtit 2008 janė:

  Mona Agrigoroaiei – Rumani
  Ixhet Zeqiri – Itali
  Lirim Rustaj - Norvegji
  Valon Dervishi- Gjermani
  Luljeta Kodra - Canada
  Ismet Kuēi (Zvicėr)
  Bekim Daci (Zvicėr)
  Dhurata Gjika - Gjermani
  Azbi Zekiri (Zvicėr)
  Hamdi Buēi (Zvicėr)
  Fari Saiti (Zvicėr)
  Xhelal Zeqiri (Zvicėr)
  Irfan Avdija (Zvicėr)
  Lulzim Brruti (Zvicėr)
  Blerim Saiti (Zvicėr)
  Maruf Avdili (Zvicėr)
  Qamil Aliti (Zvicėr)
  Imsale Aliti (Zvicėr)
  Aliti Sevdie (Zvicėr)
  Aliti Ismet (Zvicėr)
  Mustaf Sheipi (Zvicėr)
  Faredin Sheipi (Zvicėr)
  Shahadije Sheipi (Zvicėr)
  Sebahate Sheipi (Zvicėr)
  Abazi Rufat (Zvicėr)
  Hatixhe Ramadani (Zvicėr)
  Zejnepe Ramadani (Zvicėr)
  Sabit Abdyli (Zelandė e Re)

  ************************************************** ********************************************
  Projekt Draftin e dėrgojmė mė poshtė:

  PROJEKT DRAFTI pėr UNITET

  Kjo temė u aktivizua me kėrkesėn e anėtarėve dhe Lexuesve tė forumit "Liria Kombėtare" me qėllim tė mundėsimit tė tė gjithė tė interesuarve tė kontribuojnė nė pėrpilimin e pikave tė DRAFT-it qė do t'i dorėzohet partive politike si propozim-udhėrėfyes pėr krijimin e njė platforme tė pėrbashkėt nė prezentimin e interesave shqiptare para palės tjetėr.

  Sa pėr informim, njė draft iniciues veē ėshtė duke qarkulluar ndėrmjet anėtarėve tė forumit tonė dhe vazhdimisht pėson ndryshe me shtojcat dhe sygjerimet e anėtarėve dhe atyre qe duan tė kontribuojnė nė kėtė drejtim.

  Mundohuni tė jeni sa mė konstruktiv dhe vlerėsoni kėtė temė si serioze. Ata qė do tė mundohet nė tė gjitha format tė minojnė kėtė temė do tė largohen nga forumi dhe te gjitha shkrimet e tyre do tė fshihen.

  Mund tė shkruani lirshėm pėr tė gjitha opcionet e mundshme demokratike dhe pa dhunė. Nuk do tė thot tė kufizoheni nė vetėm njė zgjidhje. Dėshira pėr liri e njė individi apo populli nuk duhet tė heshtet, por duhet tė frymėzojė lirshėm. Ju mund t'i quani si tė doni plan A, plan B, zgjidhje konvencionale, diplomatike apo e pranueshme, por mos lejoni qe pseudopolitika te ndikoje ne imagjinaten tuaj si udhėrėfyes i propozimeve tuaja.

  Ne nuk do tė durojmė mė totalitarizėm, urejtje dhe vuajtje, por do tė jetojmė nė liri, dashuri dhe lumturi. Me pėrpilimin e kėtij drafti do tė mundohemi tė gjejmė format mė tė mira se si mund tė arrijmė kėte.

  Faleminderit pėr kontributin tuaj konstruktiv.
  Mendimi juaj ėshtė me rėndėsi!
  __________________________________________________ ___________________________________________

  Pajtohem me (...) dhe do t`ishte mirė qė sa mė shumė prej nesh, tė gjithė ne tė jepnim propozimet tona pėr draftin e unitetit. Nuk ka rėndėsi se cilės parti i takoni, shpresoj se partinė pėrkatėsė e simpatizoni ama Adheun e dashuroni. Prandaj le tė dėgjohet mendimi i secilit.

  Asnjė {Un}, as ai mė naivi, nuk ėshtė diēka e vetme, por njė botė jashtėzakonisht shumėformėshe, njė kaos formash, nivelesh dhe kushtesh, mundėsish e trashėgimesh. Ēdo individ priret ta quajė kėtė kaos, diēka tė vetme dhe flet pėr Unin e tij si tė ishte njė dukuri e thjeshtė, e formuar dhe pėrvijuar qartė. Ky iluzion i zakonshėm pėr gjithėsecilin (edhe pėr njerėz shumė tė ngritur) duket se ėshtė njė nevojė, njė kėrkesė e jetės.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _

  Nėn kėtė temė tė postohen vetėm propozimet pėr Draftin.

  Ja njė prej atyre qė vec janė pėrpiluar nė Draftin nismėtar:

  - Asnjė parti nuk ka tė drejtė tė vendos pėr ēėshtjet kyēe kombėtare pa aprovimin e sė paku 2/3 tė shqiptarėve nė IRJM.

  Sqarim: pėrdorimi i termit IRJM ėshtė me rėndėsi kyēe pėr njė numėr tė madh tė anėtarėve. Emri Maqedonia i ėshtė imponuar popullit shqiptar nė tė njejtėn formė sikurse ish Jugosllavia prandaj pėr ne shqiptarėt mund tė jetė vetėm Ish Maqedonia shikuar nga aspekti historik apo politik. Por edhe ky propozim ashtu si qė pėrmenda mė lartė mund tė jetė objekt diskutimi. Me njė fjalė tė gjitha opcionet janė tė hapura.
  __________________________________________________ _______________________________________________

  1) Tė formohet grupi punues i Unitetit, 2 individ prej ēdo partie si dhe 3 intelektual jopartiak, (atdhetar) tė pavarur. Numri i meshkujve tė jet barazi me atė tė femrave. Tė zgjidhet udhėheqėsi, zėdhėnėsi i kėtij grupi i cili (e cila) pėrveē tjerash si i vetmi person ka autorizim tė jap intervista nė mediumet e brendshme dhe tė jashtme, opinionit publik, zėdhėnės nė rotacion qė dtth ēdo 3 muaj njė tjetėr, ndėrsa ēdo vjet, grupi pushon punėn dhe zėvendėsohet me njė tjetėr.

  2) Tė hapet njė zyrė speciale pėr kėtė grup punues me emrin: x, y, z (Uniteti vendos pėr emrin)

  3) Ēdo tė premte, dy orė para se tė mbaron orari i punės, obligatorisht, liderėt e partive politike dhe zėvendėsit e tyre, s`bashku me grupin e punės tė mbanė mbledhje pas dyerve tė mbyllura ku do tė diskutojnė pėr rezultatet e javės qė shkoi dhe planifikimi, obligimet pėr javėn e ardhshme. Nga fundi i mbledhjes, pėrpilohet dhe admirohet njė verzion pėr publikun (jo sendet secrete) i cili verzion (raport pune nga konferenca) i shkruajtur, botohet nė:

  4) Faqen e internetit tė Unitetit, e cila faqe do hapet sa mė shpejt dhe do tė emrohet me www.unitetilirida.org

  5) Nė ēdo muaj tė mbahet nga njė konferencė e pėrbashkėt pėr tė gjithė anėtarėt e partive politike, ku grupi i punės sė Unitetit dhe liderėt partiak do tė raportojnė aktivitetin e tyre si dhe planifikimet pėr muajin tjetėr. Kuptohet kėtu jepen vetėm informacione nga verzioni pėr publikun, e jo secretet. Kėto konferenca do tė jenė tė hapura pėr shtypin dhe publikun dhe nė fund tė tyre, liderėt e partive (pėrafėrsisht 20 minuta) do tė japin deklaratė tė pėrbashkėt pėr mediat, ku do t`ju bėhen edhe pyetje tė ndryshme poashtu nga publiku.

  6) Para se me filluar aktivitetin, grupi i punės sė Unitetit, s`bashku me liderėt e partive politike dhė zėvendėsve tė tyre do ta nėshkruajnė njė dokument tė pėrbashkėt i cili do tė formulohet ashtu qė nėnshkruesit tė jenė tė detyruar (ligjėrisht tė obliguar mu njashtu siē janė avokatėt) tė mbajnė sendet secrete vetėm pėr veten e tyre, tė jetė e ndaluar tė flitet pėr to jashta dhe me anėtarėt e familjes, as me bashkėshortėt, as me fėmijėt e tyre, me askend. Cilat gjėra do tė jenė secrete do tė vendos vet grupi i Unitetit. Raporti i tėrsishėm, s`bashku me gjėrat secrete (nėse tė tilla do tė ekzistojnė) do t`ju jepet vetėm organeve tė posaēme patriotike - jopartiake - tė cilat ndoshta do tė formohen me kohėn - nga tė gjitha trojet etnike dhe diaspora.
  __________________________________________________ _______________________________________________

  DETYRA KRYESORE E GRUPIT LE TĖ JETĖ:

  - PJESA E KOMBIT SHQIPTARĖ QĖ JETON NĖ IRJM TĖ JETĖ KOMB SHTETFORMUES ME TĖ DREJTA TĖ BARABARTA ME MAQEDONĖT .

  LE TĖ VERIFIKOHET KJO , NĖSE KA NEVOJ ME REFERENDUM TĖ POPULLATES SHQIPTARE ATJE

  - QĖ IRJM TĖ BĖHET BASHKĖSI E DY KANTONEVE - NJĖ SHQIPTARĖ E NJĖ MAQEDON .

  GRUPI I UNITETIT TĖ MARR VENDIME ME KONCENSUS TĖ PJESĖMARRĖSVE NĖ GRUP .

  PĖRSHENDETJE
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  Vetėm mund tė pėrshėndes kėtė aktivitet tė pėrpilimit tė pikave tė DRAFT-it, sepse kjo mbetet si vlerė; pa qoftė edhe me propozime tė gabuara. Kjo ėshtė forma mė e mirė qė ēdo shqiptar tė mer pjesė nė pėrpilimin e kėtij DRAFT-i qė mund tė jetė pikėrisht DRAFT-i i Popullit.

  Ja edhe njė:

  - Tė krijohet njė komision pesė vetėsh nga individėt e dėshmuar nė aspektin kombėtar qė do tė shqyrtojnė hapat e mundshme qė do tė duhet tė ndėrmiren nėse pala tjetėr nuk i respekton rregullat demokratike. Komisioni tė ketė edhe nėndegėt e veta pėrbėrė nga profesionalistė qė do tė punojnė nė rrugėt diplomatike por edhe organizative pėr realizimin e vendimeve tė kėtij komisioni.
  __________________________________________________ __________________________________________________ __

  Dokumenti i tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  Kryetari i shtetit

  Kryetari i Parlamentit

  Kryeministi i shtetit

  Ministri i punėve tė brendshme

  Ministri i punėve tė jashtme

  Ministri i financave

  Ministri i Ekonomisė

  Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  Kėto funksione nė tė ardhmen tė ndahen edhe pėr shqiptarėve, dhe pėr kėtė pala sllavofolėse tė detyrohet tė pranon koncenzus, ndryshe mos tė pranohet asnjė milimetėr tjetėr variantė. Pėr tė gjithė tani mė ėshtė e qartė se ne kėrkojmė shtet tė pėrbashkėt 100% me sllavofolėsit dhe se ndryshe nuk do tė pranojmė.

  Pastaj:

  Ne ua bėjmė me dije sllavofolėsve qė ato tė pregadisin simbolet e tyre kombėatre, ngase kėto qė janė aktualisht janė tė shtetit dhe me ato simbole sllavofolėsit nuk kanė tė drejtė tė identifikohen. Edhe pėr kėtė pikė duhet tė koordinohen partitė poltike shqiptare pra.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _

  Propozimit te (…) i bashkangjitem plotesisht, me kerkese qe:

  Te futet nen ne Kushtetute qe:

  1) I siguron partise shqiptare, qe fiton shumicen e votave pjesemarrje ne qeveri,

  2) Rregullon ndarjen e ketyre vendeve qe i permend (…) e cila sipas mendimit tim mund te rregullohet ne ate menyre, qe postet kyce te vleresohen me pike nga njera ane, keshtu qe te lehtesohet kombinatorika e formimit te qeverise, dhe nga tjetra ane te sigurohet psh. nese Maqedonet te kene kryetarin e qeverise atehere shqiptaret kryetarin e parlamentit e keshtu me radhe.
  Une nuk jam jurist por besoj se, nese ka vullnet atehere zgjidhje do te gjinden, qe njehere e pergjithmone te shmangen keto dilema ne ate menyre, qe partive shqiptare mos ti kaloje mandati duke kerkuar te faktori nderkombtar te ndermjetesoje ne padrejtesite politike, qe i behen shqiptareve.
  __________________________________________________ __________________________________________________ __

  Shqiptarėt e Maqedonisė nuk do tė lejojnė mė tė mashtrohen, ata shumė mirė e dinė se tė gjitha partitė politike dhe tė gjithė politikanėt e tyre deri tash kanė mashtruar, manipuluar popullin dhe kanė dėshtuar, dhe nėse tash u jepet edhe njė shans e fundit atėherė liderėt e partive politike qė do tė marrin pjesė nė "Unitet" tė obligohen:

  1) para se me ia bashkangjitur "Unitetit" (secili lider pėr vete) t`qese nė shesh, pa fshehur asgjė, tė gjitha mashtrimet qė ia ka bė popullit, pa u arsyetuar me formulėn: "ama unė mendova se do tė dale mirė, ama unė nuk kisha asnjė qėllim tė keq...", dhe tė kėrkoje falje pėr ato pislleqe tė deritashme. Ata nuk do tė munden tė vazhdojnė assesi si lider tė popullit pa u konfrontuar ashpėr me vetveten pėr tė kaluarėn e tyre antikombėtare. Dhe, vetėm passi ta "varrosin" tė kaluarėn, 100%, pa fshehur asnjė miligram nga ajo, do tė mund tė fitojnė "besimin" e popullit.

  Pra, politikanė tė nderuar, tė gjitha letrat hapur nė tavolinė i duam.

  2) para se me iu bashkangjitur "Unitetit" t`a deklarojnė tė gjithė pasurinė e tyre tė tundura dhe tė patundura (brenda dhe jashta vendit) dhe a kanė pasuri tė regjistruar nė emra fiktiv (falso) apo nė emra tė familjeve tė tyre. (Kjo pik tė jet e patjetėsueshme)

  3) tė deklarojnė se ku u punojnė: gratė, vėllezėrit, motrat, dhėndorėt, kushrinjtė (nuk ėshtė e detyrueshme tė japin emrat e tyre, vetėm ku punojnė dhe ēėfarė kualifikime disponojnė)

  4) tė deklarojnė se me ēėfarė kualifikimesh disponojnė vet ata, prej kur e deri kur dhe nė cilin vend kanė ndjekur filan shkollėn, kur kanė diplomuar dhe ku mund tė verifikohen ato dokumente

  5) tė deklarojnė pėr pėrvojėn e punės sė tyre me data tė sakta prej kur e deri kur kanė punuar nė at vend pune

  6) tė deklarojnė se kush prej stafit tė tyre janė miqtė dhe shokėt e tyre nga jeta private (kjo ėshtė tė mos lejojmė assesi akraballeke, tė fillojmė menjėherė t`a largojmė korrupsionin)

  7) me ēka do tė na garantojnė se nuk do tė anashkallojnė nė tė ardhėmen

  Njė vrejte: Populli mundet tė mbijetoj pa ata tė cilėt nuk i ka. Kėta politikanė nuk janė aspak tė pazėvendsueshėm, prandaj nėse ky "Unitet" dėshton, ryma atdhetare e diasporės shqiptare do tė formoj vet njė parti gjigante (nė numėr dhe tė gjitha aspektet tjera) tė Unitetit, anėtarėt e sė cilės asnjėherė deri tash nuk janė marrė me politik profesioniste dhe tė cilėt nuk do tė kenė asnjė rival serioz nga kėta tė sotmit qė ne u japim edhe njė shans.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  Pajtohem me propozimet e (…), vetėm njė gjė dua ta sqaroj:

  Kur bėhet fjalė te shkollimi kjo nuk dtth se ai me shkollim mė superior tė jet ai i cili edhe do tė udhėheq. Jo. Ėshtė kjo vetėm njė problem parimi. I pari prej "Unitetit", ta pagėzojmė me "dashi" nuk do tė shpallet domosdoshmėrisht ai i cili e ka shkollimin mė superior por ai i cili ėshtė mė i moralshėm, mė i besueshėm, mė atdhetar, mė i sinqert, mė stabil, me njė fjalė kandidati qė do tė jetė mė komplet si shqiptar. Nėse nuk ėshtė edhe aq i shkolluar ka rrugėdalje aty sepse lideri do tė zgjedh nė ekipin e tij ekspert tė lamive tė ndryshme tė cilėt ekspertė do tė jenė kėshilltarėt e liderit pėr lamitė pėrkatėse dhe lideri nė konferenca tė pėrbashkėta me tė gjithė stafin dhe ekspertizėn do ta marre vendimin tė cilin do ta dėrgoje atje te duhet. Karakteri e morali, niveli i atdhedashurisė ėshtė ajo qė kėrkohet mė pėrpara t`i posedon dashi.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  TE NDERUAR (…) DHE (…)
  A ME TE VERTET JENI DUKE BESUAR SE PARTITE DO TI HUDHINE TE GJITHA TE MIRAT PER JU DAL KARSHI FORUMISTAVE TE LIRIS KOBTARE.PARTIA E VETME QE REAGOJE POZITIVISHTE ESHTE BDSH POR ATA TE TJERET NUK KAN KOHE TE REAGOJNE AMA PERGATITEN PER ZGJETHJE,KURRE TE PIQEN MANAT ATEHER DO TE REAGOJNE SE JU DUHEN VOTAT. ALIUN NUK E LENE ATA TE CILET NUK E KANE FORMUAR BOSHTIN KURRIZORE KOMBTARE POR VEJSELI ESHTE PA BOSHTE KURRIZORE.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  I NDERUARI

  Dokumenti i tė pėrmban resoret shtetėrore si:

  1.Kryetari i shtetit
  NESE KRYETARI I SHTETIT ESHTE MAQEDONE

  2.Kryetari i Parlamentit
  ME NDRIME SIPAS MARREVESHJEVE PARTIAKE NE PARLAMENT
  3.Kryeministi i shtetit
  ATEHER PATJETER KRYEMINISTRI SHQIPTARE

  4.Ministri i punėve tė brendshme

  MINISTRI I PUNEVE TE MBRENDSHME CDO HER SHQIPTARE.


  5.Ministri i punėve tė jashtme
  NDRIME NE CDO DY VITE
  6.Ministri i financave
  MINISTRIA 6 DHE 7 DUHET TE JENE SHQIPTARE.
  7.Ministri i Ekonomisė

  8.Ministri i komunikacionit dhe lidhjeve

  9. MINISTRIA E SHENDETSISE
  CFARE NA DUHET MINISTRIA E SHENDETSISE KURRE KREJTE DREJTORAT JANE MAQEDONE DHE NUK E MARIN NE DORE MINISTRIN SELMANI
  MINISTRITE QE NGELEN LE TE NDAHEN SIPAS DISKUTIMEVE PARTIAKE.
  NESE NUK FUTEN NE KUSHTETUTE KETO DRAFTE ATEHER CDO KATER VITE DO TE LUFTOJME PER TE NJEJTAT GJERA. NESE PER NJI KOHE TE SHKURTE NUK MIRATOHEN PROPOZIMET ATEHER 45% E TOKES TE HAPSIRES GJEOGRAFIKE MAQEDONE E SHPALLIN TIRANEN KRYEQYTET.
  NGA KARADAKU SHKUP DERI NE PREPSE, MANASTIRE DHE OHER, NUK NA DUHET KRUSHEVA DHE PRILEPI DHE T.VELESI.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  Asnjė lider i partive politike shqiptare e askush nga politikanėt tė mos e ketė rrogėn mė tė madhe se mėsuesit e shkollave tė mesme. Nėse shteti u jep rrogė mė tė madhe se kjo atėherė politikanėt tepricėn duhet t`a derdhin nė fondin e invalidėve tė luftės, familjeve tė dėshmorėve qė u flijuan pėr liri dhe familjeve mė tė terrorizura dhe mė tė varfura tė Brodecit etj...i cili fond duhet tė formohet. Keqpėrdorimi i fondit tė dėnohet me ligjet e luftės...E pėrmendi Brodecin sepse kjo masakėr sllavo"maqedone" nė kėtė fshat duhet tė hyj thellė nė historinė tonė...

  Politikanė tė nderuar,
  kur unė pėrmendi njė rrogė modeste, kjo do tė ndikoje qė numri i "politikanėve" tė atjeshėm tė zvogėlohet nė minimum, qė edhe shqiptari i shkret t`a kuptoje se ky "profesion" nuk ėshtė edhe aq i lezetshėm si deri tash sepse nuk do tė kenė rroga astronomike, pa dije dhe pa djersė, nuk do tė mund tė marrin ryshfet, as tė vjedhin, se nga populli do tė dėnohen dhe do t`a paguajnė shtrenjtė pisllekun nėse anashkalojnė nga rruga e drejtė, nga kontrakti...prandaj do tė tėrhiqen nė jetėn reale, do tė punojnė atje ku e kanė vendin, ku prodhohen tė mirat materiale etj.

  Asnjė shkollė nė botė nuk e kualifikon asnjė tė jetė politikan profesionist. Nėse dikush gjenė ndonjė shkollė tė tillė atėherė ajo shkolla nuk i jep atij legjitimitet tė udhėheq popullin por tė punon dikund nė ndonjė gazetė si redaktor politik etj. Liderėt politik tė ēdo populli nė rruzullin tokėsor, zgjidhen dhe votohen nga populli, asnjė diplomė e rruzullit tokėsor nuk e kualifikon askend nė lider politik. Diploma e secilit prej nesh nuk verifikon moralin, karakterin, atdhedashurinė...qė kėrkohet nga njė lider, ajo shpreh vetėm se me ē`farė diturish jemi tė pajisur. Dituri tė cilat mund t`i shfrytėzojmė pėr tė mirėn apo pėr tė keqen e popullit.

  Ju nuk mund tė fitoni besimin dhe respektin e popullit tonė tė vuajtur ekonomikisht etj nėse visheni me teshat mė moderne, jeni pronarė tė automobilave mė tė sofistikuar, jetoni nė pallate...keni truproje, sepse nė kėtė mėnyrė pėrveē tjerash (me tė drejtė) identifikoheni direkte si hajna, me pasuri nga kriminaliteti. Me kėtė stil tė jetės ju edhe mė tutje nuk do tė punoni pėr at popull sepse ai stil i jetės sė juaj bie nė kundėrshtim me rrethin ku shumica janė fukarenj, i jepni vetes tė drejtėn se ju jeni diēka mė tepėr se ata. Shkurt e shqip, ju nuk do t`a respektoni popullatėn qė do tė thotė se edhe mė tutje do tė bėni hiēgjė pėr Kombin e as ata nuk do t`ju respektojne juve. Dhe mos harroni se jetoni nė Ballkanin e varfur e jo Japoni.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ____

  DRAFTI I UNITETIT - ACTUS PURUS (veprim i pastėr dhe fillim i tė gjitha ndryshimeve)

  Drafti i Unitetit si domosdoshmėri koherente qė njė ditė duhet tė ndodhi nė kohėn dhe hapsirėn shqiptare, nė veēanėti e theks tė posaēėm tė shqiptarėve tė Maqedonisė, ėshtė veprim i pastėr dhe fillim i tė gjitha ndryshimeve, qė duhet tė jenė e bėhen nė tė mirė tė popullit.
  Themi dhe potencojmė kėshtu, ngase kushtėzimet e pėrgjithshme shtetėrore e tė pushtetit aktual, ndaj pozitės e opozitės shqiptare, kushtėzon me apo pa dashje, tė njejtin qėndrim, tė njejtin avaz edhe te shqiptarėt qė veten e ndiejnė pozitė, dhe sjelljet e tyre tė pa kordinuara e tė pa harmonizuara si duhet e sa duhet ndaj partive shqiptare si motra e nė opozitė, duke i lėnė anash, duke i shikanizuar apo tutorizuar si fajtor pėr ēdo gjė e mossukses, ku formė e arsyetimit tė gabimeve e mossukseseve tė tyre personale, si nė rafshin politik, qeverisės e kombėtar ka qenė dhe mbetet mbulesė e gabimeve, gjuetija e gabimeve nė tė tjerė.

  Kėshtu ėshtė vepruar dekadat e fundit, ku pėrsėriten e ripėrsėriten lėshimet e gabimet, dhe ate aq herė, sa herė qė ka ndodhur e ndodh qė, " tė dytėt tė bėhen tė parė, e tė parėt tė dytė"!
  Nė kėte formė rotacioni tė tė mirėve ndaj tė tė kėqinjėve, dhe tė kėqinjve ndaj tė tė mirėve, u provuan e promovuan shumė herė, dhe ate: "fito e humb dhe humb e fito, mer e lėsho poste, mer e lėsho apo ndėrro dikastere tė ndryshme" e kėshtu nė vazhdim, duke zavendėsuar me tė tjera, por me rezultate jo tė mira e tė palakmueshme, me mbetje rezultati pėrsėri baras me zero. Kėshtu e nė formė tė kėtillė tė udhėheqjes e qeverisjes, nė vend qė tė zvogėloi grindjet dhe antagonizmat, ato u thelluan tejmase, sa qė fajtori edhepse dihej e dihet, mbeti jetim, i pa pranuar dhe kėrkohej e kėrkohet pėrherė nė anėn tjetėr dhe vetėm te dikush tjetėr!!!

  Kėto anomali, dhe koston e kėtyre ēdo herė e ka paguar populli, si dje e sot, dhe ate shumė shtrenjtė, me humbje, me pasoja, me shkatrrime,, me frigė, me luftė e gjakderdhje, qė e kanė tejkaluar limitin e asaj qė thuhet se "ēka ėshtė mjaft, duhet tė jetė mjaft"!

  Duke patur parasysh kėto lėshime e shumė té tjera tė ngjajshme, me plot arsyeshmėri duhet tė arsyetohet dhe pėrshėndetet iniciativa e grupit tė bashkėkombasėve tanė tė "Draftit Unitetit", qė duke patur e marrur parasysh gjithė anomalitė e ndodhura dhe me tndencė qė tė vazhdojnė akoma mė tutje tė ndodhin, pėr tu thėnė STOP, u kuvenduan, kėshilluan dhe artikuluan zėrin e unitetit nga shumeė anė e vende, si nga Amerika, shtete tė ndryshme evropjane, vendi e diaspora shqiptare nė pėrgjithėsi, pėrpiluan, nėnshkruan dhe kėrkuan urgjentisht nga ca parti shqiptare e nė veēanėti tė atyreve nga Maqedonia, qė sa mė shpejtė tė afrohen, bashkohen e bashkėbisedojnė pėr punėt e tyre nė tė mirė tė shqiptarėve tė atjeshėm, ngase ēka ėshtė e tepėrt vėrtet ėshtė e tepėrt kjo sjellje kaq tolerante e nė dam tė vetit, ku pėrherė humbės dhe viktimė e kėsaj politike ishim dhe me tendencė qė akoma tė mbetemi vetėm ne shqiptarėt.

  Kėtijė viktimizimi indirekt apo direkt i ndimoi dhe ndoshta akoma i ndimon edhe vetė politika e brishtė e jo konstruktive e vetė shqiptarėve nė suazat brėnda pėr brėnda shqiptare, ngase :
  - nuk kanė qėndrime unike;
  - nuk kanė programe afatgjate;
  - nuk kanė qėndrime tė harmonizuara ndaj ēėshtjeve ma madhore;
  - mungon kordinimi i punėve pozitive nė raport parti-parti, parti shtet;
  - mungon eksperienca dhe profesionaliteti i duhur pėr tė udhėheq e realizuar projekte, qė duhet tė jenė bazė dhe themel afatgjatė i intresave kombėtare; etj. etj.
  ...
  Kėto e shumė pyetje tjera tė parashtruara, veq i ka parashtruar Drafti i Unitetit, ku nė mėnyrė tė pėrgjithshme veē ju ka dėrguar, duke pritur reagimin pozitiv nga ata qė u ėshtė edhe adresuar ky draft, e qė nė tė ardhmen me siguri se edhe do tu detalizohet pėr marrjen e hapave konkret e pozitiv, nė realizimin e asaj ēka thuhet e kėrkohet.
  Nė tė kundėrtėn, mendoi se si qė u ėshtė thėnė se, tė shtirurit e moskuptueshmėrisė sė kėrkesės, me siguri se do tė detyron ekipin e kėtijė drafti, qė tė ndėrmari hapa akoma mė konkret dhe shumė mė tė zbatueshėm, tė cilat me siguri se assesi nuk do tė jenė nė interes tė shefave partijak, por me siguri hap pėrpara do tė jetė vetėm interesi i pėrgjithshėm kombėtar e shqiptar, si aty ku janė evidente e mė gjėrė.

  Personalisht mbėshtes Draftin e Unitetit si diēka madhore dhe me kėrkesa fundamentale, ngase nuk mund mė ne shqiptarėt gjithmonė tė ngelim indiferent e kaq tė heshtur nė krejtė ate qė na takon dhe qė e kėrkojmė ta kemi si gjithė tė tjerėt. Mjaft u hesht dhe majft u tolerua?!

  Propozoi qė Drafti i Unitetit dhe i gjithė ekipi me ata qė pėrfaqėsohet dhe qė akoma do ta pėrfaqėsojnė, qė:
  - askush dhe nga askend nuk ka tėdrejtė tė toleroi e mohoi gjuhėn tonė shqipe, nė llogari dhe forcim tė njė gjuhės tjetėr;
  - ėshtė absurd tolerimi qė bėhet e lejohet nė reduktimin e institucioneve tona arsimore, kulturore e shkencore, nė rritje, shtim e zmadhim tė interesit tė palės tjetėr;
  - pa konsultimet dhe marrėveshjet brenda kėtijė ekipi, nuk duhet tė lejohet loja e heqjes dhe emrimeve tė kuadrave tė larta shoqėrore e shtetėrore nė bazė tė shijeve vetėm tė liderit apo udhėheqsit partijak;
  - do tė ishte akombėtare dhe tradhėtare toleranca e nėpėrkėmbjes sė flamurit tonė kombėtar shqiptar, qė gjer mė tani, si deshtėn e kur deshtėn e hoqėn dhe e vėnduan. Drafti nuk do lejon kėshtu ligje tė ēoroditura, tė prurė edhe me aminin e ca shqiptarࡗėve;
  - Drafti i Unitetit, mendoi se nuk duhet tė toleron kėthim procesesh prapa,ja si rasti i flamurit shqiptar, qė ėshtė veē i zgjidhur tė valon edhe qysh para 40 (dyzet vjetėsh, qė nga 1968, e sot tė bėhen kėto biseda, ėshtė mbi turp i gjithė atyreve qė mundėsuan kėshtu diskutime;
  - tėmos lejohen pėrdorimet e egra e tė dhunshmė ndaj shqiptarėve tė pafajshėm, me dyshime se janė pėrfshirė nė ndonjė punė jo tė mirė;
  - tė kėrkohet barabarėsi kualifikimesh, ndaj ngarjeve, protestave e reagimeve tė natyrave tė ndryshme, pa tolerancėn e kualifikimit se edhe kur janė tė shqiptarėve tė qeta, mos lejojmė tė na i bėjnė tė dhunshme apo edhe teroriste, kurse tė atyreve qė kanė elemente edhe tė dhunės e vandalizmit e shkatrimit, tė kualifikohen si tė qeta, edhepse djegin gjithėēka gjejnė para vetit;
  - tė mos lejohen mė gjėra tė pa ndershme, anjerėzore, apartijake dhe akombėtare, qė janė nė dam tė vetėvetes e nė llogari tė partnerit tjetėr tė koalicioneve tė ndryshme;
  - besoi se kurri nuk do tė pajtohemi me ate qė bėhet sot, prish e zhduk simbolet tona kombėtare, ndreq e zavendėso me ato slavo-ortodoxe;
  - elementi dhe simboli shqiptar, nė ēfarė do forme qė gjindet, mbi tokė e nėn tokė, duhet tė mbrohet nė tė gjitha format dhe ligjet;
  - shqiptari kurri nuk do tė prish kisha qė tė ndėrton xhamia, por duhet ti nderoi si dy monumete tė kulturės dhe pėrkatėsisė fetare etj. etj.

  Drafti i Unitetit, i ka parasysh kėto e shumė shembuj tjerė, andaj edhe mori iniciativėn e kėtillė tė veprimit, me kėrkesė, qė tė funkcionojmė si duhet e sa duhet, qė njė ditė o do funkcionoi me tė gjitha kodet e normat e veprimit, qė do ti ketė me ma shumė pėrputhshmėri, nė raport me ate, ēka ėshtė kombėtare, ēka ėshtė atdhetare dhe ēka mund e duhet tė jetė multi-etnike e internacionale?!...

  Po nuk e bėrėn kėte ata qė luten ta bėjnė, do ta bėjnė njerėzit e ekipit tė Draftit Unitetit, ngase besojmė se janė personalitete qė posedojnė dhe kanė tė gjitha aftėsitė dhe kapacitetet e mundėshme V I R T U O Z E!!!
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  Me draftin per Unitet nenkuptoje se se pari duhet te pastrohet oborri me balte politike qe e kane vendosur politikanet shqipetare mby kete popullate ne maqedoni.

  1) Maqedonia duhet te ndahet ne dy kantone :
  a) Kantoni shqipetare
  b) Kantoni i mbeturinave sllave

  2).Shpallja e Ilirides s,i Republike e shqipetareve.
  3) Bashkimi me Republiken e Kosoves

  NUMRRATORE (LLOGARIA E MARREVESHJES SE OHRIT)

  Me marreveshjen e Ohrit, nenkuptijme se shqipetaret dhe mbeturinat sllave duhet gjithemone te rrine me numratore te llogarise ne dore duke i llogaritur te drejtat e shqipetareve me "grame"

  Politika dhe angazhimi i politikaneve shqipetare ne maqedoni, lirishte munde te barazohet me pazarlleqet e pazarxhijve ne rruge per ndrim te devizave ,don te thote: Marreveshja e Ohrit, eshte marreveshje me inflacion per te drejtat e shqipetareve .
  Duke marrun para syshe inflacionin e rritur e te drejtave te shqipetareve ,me deomos duhet te merren aktivitete ... angazhim nje here e pergjithemone te pastrohen problemet me keto mbeturina sllave.

  Maqedonia eshte s'i nje rezulltati te klonimit te kombeve komuniste .Shqipetaret ne maqedoni nuk duhet te pranojme ne asnje menyre te behemi pjese e ketij klonimi ,per arsye se kemi dy shtetet tona me identitet kombetare. Per fate te keqe shume politikane shqipetare ne maqedoni per interesa ,fitime ekonomike dhe tradite te traqdhetise, jane duke e perqafuare klonimin e kombeve te rrejshme.

  Me shkaterimin e ish,Jugosllavise ,mbeten dy shtete te cilat ende kerkojne identitetin e tyre ..Ata jane boshnjaket musliman dhe maqedonet e klonuare.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  I lexoj rregullisht komentet dhe propozimet e juaja nė temėn aktuale kur mė lejon mundėsia kohore.Nga shkrimet duket qė keni diapazon tė gjėrė tė njohurive nga lėmenj tė ndryshėm.Kėtu secili mund tė jep mendimin e vet dhe ajo ėshtė nė rregull.Debati mund tė vazhdon nė pafundėsi,me propozime, ide, analogji historike dhe juridike etj.mund tė shkruhen projekte shkencore nė lidhje me temėn apo edhe romane mirėpo ku ėshtė rezultati pėrfundimtar?

  Sipas mendimit tim personal na do kemi rezultat vetėm atėher kur temės nė fjalė do i bashkangjiten, do e pėrkrahin dhe do nėnshkruhen 500 apo 1000 (…) apo 1000 Bardhyla.E kam fjalėn pėr ata persona me tituj tė doktorve,magjistrave (mashalla) profesorve, shkrimtarėve,juristėve, prokurorėve, gazetarve, ministrave etj.Me siguri(sic pėrmend mė herėt edhe (…) nė shkrimet e tij)janė plot vizitor tė LK-sė me tituj tė tillė, mirėpo unė se shoh tė arsyeshme pse heshtin, pse nuk pėrgjigjen, kujt dhe nga cka frigohen?!Njeriu me moral dhe vetėdije tė pastėr dac e pa dash i ishte pėrgjigjur njė apeli dhe kėrkese kaq bujare, kaq humane, demokratike dhe ligjore...Tregohuni tani ose heshtni pėrjetėsisht.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Pėrsa u pėrket propozimeve tė mia, (…) dhe (…), nuk janė ato vetėm mendimet tona personale, ne jemi konsultuar me shumė individ tjerė (pėrafėrsisht 20) dhe pastaj ato konkludimet, propozimet i kemi nxjerr nė letėr...

  Propozimi im origjinal (qysh para 3 vjetėsh qė doemos tė zbatohet nė tė gjitha trojet shqiptare, te tė gjithė qytetarėt) ka qenė ajo qė e paraqiti (…), qė "Uniteti" etj tė deklaroj pasuritė e tundura dhe tė patundura e pastaj organet kompetente pėr krime ekonomike tė hulumtojnė a janė ose nuk janė tė sakta informatat e tyre. Mė vjen mirė qė kėto mendime paskan qenė identike edhe te shumė juristė tė SHTETIT AMĖ, letrėn e tė cilėve do ta postoj mė posht sa pėr ilustrim. Krejt problemi te politikanėt tonė (edhe te i gjithė populli) ėshtė se ose marrin ose japin ryshfet qė t`ja kryejnė dikujt njė punė (nė tė zezė, forma joligjore, ose me ryshfet korruptojnė tjerėt qė tė kryejnė njė punė pėr ta). Prandaj po ceki edhe njėherė:

  1) Politikanėt shqiptarė tė "Maqedonisė", patjetėr, janė tė detyruar tė plotėsojnė njė formular (le ta marrin kopje nga shteti amė) ku do tė deklarojnė pasuritė brenda dhe jashta vendit: shtėpijat, hotelet, dyqanet, tokat, automobilat, motocikletat, lopėt, kuajt,...paratė e kursyera, ku gjenden kėto pasuri (adresat e sakta), sa pasuri kanė tė regjistrura nė emra tjerė ose emra fiktiv, sa persona janė nė njė familje, sa persona prej tyre punojnė, ku punojnė, prej kur punojnė, sa e kanė rrogėn mesetare nė muaj, nė vit, a i kanė borxh dikujt, a u ka borxh dikush, a kanė fėmijė nė shkollė, studime, sa kushtojnė studimet e fėmijėve...sa para marrin nga kamata e parave nė bankė, kurr i kanė ble ato pasuri, prej kujt, me sa pasuni disponuan kur filluan karrierėn nė politik, me sa pasuri disponojnė tash etj etj. Kėto sende unė i pėrmendi vetėm si orientim, ekonomistėt, juristėt etj duhet tė pėrpilojnė kėso formular tė detalizuar. Ama, siē kemi pėrmendur, tė gjitha informatat e tyre pėr pasuritė e vetdeklaruara do tė kontrollohen nga organe kompetente tė cilat sa pėr fillim, pasi atje nė "Maqedoni" nuk ekziston ligji, politikanėt e Unitetit do t`ju japin autorizim me shkrim (tė pakufizuar) personave tė posaēėm qė ne do t`i caktojmė, nė mėnyrė qė kėta atdhetar/ekspert pastaj tė mundin tė konfirmojnė fjalėt e tyre. Nėse kontrolluesit (verifikuesit neutral) tė pasurive tė pėrmendura do tė gjejnė edhe pasuri tė cilat politikanėt nuk e kanė deklaruar atėherė politikanėt do tė dėnohen ashpėr, shumė ashpėr. Me kohėn ky sistem demokratik duhet tė hy nė fuqi pėr tė gjithė qytetarėt, pa pėrjashtim, vetėm kėshtu mundim ta kontrollojmė, eliminojmė korrupsionin, cancerin e ēdo shoqėrie. Pa e plotėsuar kėtė kusht tė patjetėrsueshėm, asnjė individ nuk do tė lejohet tė vazhdoj mė politikė, por si tė dyshymtė do tė denoncohen automatikisht atje ku duhet. Ky kusht patjetėr tė plotėsohet sepse nė sytė e publikut ėshtė e qartė se 99,999% e tyre kanė vėnė pasuri qė nuk justifikohen me pagėn qė marrin nga shteti pėr punėn qė kryejnė.

  Botuar: 10 Mar 2008
  Kontrollohet pasuria e gjyqtarėve
  KLD-ja kėrkon kontrollin e pasurive tė gjyqtarėve
  Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė u ka bėrė thirrje gjyqtarėve qė tė plotėsojnė formularėt e deklarimit tė pasurisė si njė mėnyrė pėr tė luftuar korrupsionin.

  Gjyqtarėt do tė deklarojnė pasurinė brenda muajit mars ndėrsa kontrolli i ligjshmėrisė sė saj do tė bėhet nė vazhdim.

  Kjo ėshtė hera e parė qė gjyqtarėve nė Shqipėri u verifikohet pasuria ndėrsa opinioni publik ende percepton njė korrupsion tė lartė nė sistemin e drejtėsisė.

  Nėnkryetari i KLD-sė, Kreshnik Spahiu, i tha BBC-sė se kjo ėshtė njė e drejtė eskluzive e njohur nga ligji.

  "Nė ēdo rast, sipas shkallės sė rrezikshmėrisė apo papajtueshmėrisė do tė bėhen present e nėse do tė konstatohen shkelje tė rėnda do tė merren masat pėrkatėse," tha zoti Spahu pėr BBC-nė.

  Nė shtypin e ditės citohet njė deklaratė e Shoqatės Kombėtare tė gjyqtarėve qė e mbėshtet nismėn e Kėshillit tė Lartė tė Drejtėsisė.

  Gjyqtarja Manjola Bejleri, kryetare kėsaj shoqate citohet tė ketė thėnė se gjyqtarėt janė subjekte tė tė zbatimit tė ligjit "pėr deklarimin e kontrollin e pasurive".

  Ajo thotė se pas kėsaj pret qė akuzat pėr gjyqtarėt e korruptuar tė mos jenė nė pėrgjithėsi por me emėr dhe mbiemėr.

  Ēėshtje e ndjeshme

  Ēėshtja e korrupsionit nė sistemin e drejtėsisė ėshtė mjaft e ndjeshme nė opinionin publik nė Shqipėri, ku mbizotėron perceptimi se pjesa dėrrmuese e gjyqtareve janė tė korruptueshėm.

  Ministri i Drejtėsisė, Enkeled Alibeaj, nė njė ballafaqim me gjyqtarėt pak ditė mė parė, publikisht i akuzoi ata se e kanė kthyer dhėnien e drejtėsisė nė njė biznes, apo pazar siē quhet nė gjuhėn e popullit.

  Korrupsioni nė sistemin e drejtėsisė ėshtė njė nga pikat e dobta qė pėrmenden shpesh nė raportet ndėrkombėtare mbi ecurine e zhvillimeve demokratike nė Shqipėri.

  Nė sytė e publikut ėshtė e qartė se shumė gjyqtarė e prokurorė kanė vėnė pasuri qė nuk justifikohen me pagėn qė marrin nga shteti pėr punėn qė kryejnė.

  Debatet e fundit mund tė sjellin zhvillime tė reja, ose siē kanė paralajmėruar nė Kėshillin e Lartė tė Drejtėsisė, marrje masash ndaj atyre qė do tė gjenden nė shkelje flagrante tė ligjeve nė fuqi.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Partitė e UNITETIT tė obligohen tė organizojnė regjistrimin e popullėsisė shqiptare tė "Maqedonisė". Tė regjistrohen edhe tė gjithė shqiptarėt e diasporės pa marrė parasysh se shumica prej tyre kanė nėnshtetėsi tė huaj; kjo pėr arsye se kanė ikur jashta pėr shkak tė terrorit tė gjithanshėm sllav. Tė regjistrohen edhe tė gjithė ata shqiptarė qė jetojnė nė "Maqedoni" por nuk kanė mundur tė nxjerrin nėnshtetėsi tė kėtij shteti banane. Qėllimi ėshtė tė tregohet para botės se nė "Maqedoni" jetojnė s`paku 50% shqiptarė. Shkijet pėrherė llomotitin se nė "Maqedoni" ka vetėm 25% shqiptarė ndėrsa kėta "politikanėt" tanė asnjėherė nuk kanė guxuar ta thonė tė vėrtetėn. Analfabetėt ende nuk e kuptojnė se politik mė tė lezetshme bėjnė ata tė cilėt rrejnė mė tepėr, ama rrenat duhet tė jenė nė favor tė popullit tė cilit vetė i takojnė, mu njashtu siē rrejnė shkijet. Shqiptarėt nuk kanė nevojė tė rrejnė, vetėm tė kenė guxim tė regjistrojnė numrin e sakt tė shqiptarėve. Nė kėtė formė automatikisht shqiptarėt shpallen komb e jo pakicė kombėtare, o me tė mirė o me tė keq. Kur gjithė tė huajt nga Kosova me pėrqindje 0,1% shpallen komb, pse tė lejojmė qė Crvenkovskat e Gruevkat tė tallen me ne, ata janė nė numėr mė pak se ne. Afati i regjistrimit tė jetė 01/12-2008.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  (…) ne shqiptaret duhet njeher te perqendromi ne nje obligim pra nuk duhet te kercejme si lepur ne tema te ndryshme para se te plotsohen disa gjera qe kan te bejne me luften 2001 lufta 2001 nuk ishte pazar toptan por ishte nje lufte qe dedikohej te drejtave te plota te shqiptarve si shtet formues,ketu eshte rrjedhja e shqiptarve,pra kerko nga ali ahmeti dhe partit tjera te koncentrohen qe marveshjen e ohrit ta plotsojne e jo te kerkojne marveshje te majit me ket une them qe ali ahmeti e trathtoje marveshjen e ohrit tash beri nje marveshje tjeter,pra kjo i thojne politikant nuk jan te afte dhe jan te koruptuar kerkojne qe neprmjet marveshjeve te dajne torten me disa qe jan afer partive,
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Propozimi im i fundit pėr kėtė draft:

  Partitė politike nėse merren vesht, dhe formojnė ekipin e unitetit, atėherė nė atė marveshje tė ketė pikė ku do tė thuhet qartė: ASNJĖ DEPUTET NUK KA TĖ DREJTĖ TĖ KALON NĖ PARTI TJETĖR, POR DUHET TĖ KTHEN MANDATIN SĖ PARI PARTISĖ PREJ NGA E KA MARRĖ ATĖ MANDAT PASTAJ MUND TĖ KALON NĖ PARTI TJETĖR. NĖSE KJO NDODHĖ AI DEPUTET/E DUHET TĖ PĖRGJIGJET PENALISHT DHE TĖ DĖNOHET MATERIALISHT.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  I nderuar z. (…)!
  Si qė shihet, Ju mirė thuani e kėrkoni nga liderėt dhe deputetėt shqiptar te Maqedonisė, por si duket e si veprojnė nė kėto momente tė fundit, kėta nė vend se tė jen unik, nė vend se tė afrohen me njeri tjetrin, nė vend se tė diskutojnė kėrkesat e "Draftit tė Unitetit" (ku edhe personalisht ishit nė ate grup) kėta bėrėn ate tė kundėrtėn, sa qė dualėn nga qeverija, duke u arsyetuar me kėrkesat e atyre 6 (gjashtė pikave), qė nė fakt janė shumė tė qėlluara, por nė realitet shume dhe tepėr tė vonuara, ngase kėshtu ėshtė dashur qė moti, e pse se kanė bėrė, tregon kjo qė e bėrėn tani si potez i fundit i arsyetimit tė tregueshmėrisė (a)kombėtare, se ja jemi munduar, kemi kėrkuar po nuk na kanė ndėgjuar e as pėrfillur. Me kėshtu kėrkesa, qė thash se janė shumė tė qėlluara e shumė optimale, ėshtė e pa mundur qė kush nga ndonjė qeveri mund ti realizon brenda njė afati njėzetėditor, tė kohės kur vendi gjindet para Samitit tė Bukureshtit. Mė duket se kėsaj i thonė se si thot populli: "tė lajė njė groshė pa ujė"!!!
  Kėte qė thash, se ska kush mund ti plotėson gjėrat me kėrkesa afatshkurte, e thash nga ajo se vetė faktet flasin se kėte se bėrėn qe afėr dy dekada veprimtari partijake, politike e qeverisjeje, e do ta bėjnė brenda 20 ditėve, ngel vėtėm utopi.
  Andaj, kėto punė zhagitėse, tė vonuara, tė mbetura nė startin e gadi 20 vjetėve, ekipi i "Draftit tė Unitetit" i ka patur parasysh, ku nga kėto mossuksese edhe u drejtua partive e liderėve partijak, qė tė ndryshojnė kėto raporte, tė ndryshojnė veten, tė unifikojnė qėndrimet nė interes tė ēėshtjes shqiptare nė Maqedoni.
  Jam i bindur se, ata qė i janė bindur kėsa kėrkese kombėtare, do tė gjenė forcė, rrugė dhe mėnyrė pėr tu afruar e bashkuar, kurse ata qė bėjnė vėtėm lojė kombėtare, jo se do tėrhiqen nga qeverite, por nuk do tė kenė vend as edhe nė partitė e tyre ku aderojnė e ku u kalitėn me vite e dekada tė tėra, por pėr fat jo tė mirė, ca nė rrugė tė gabuar e ca ndoshta edhe nė tė drejtė, por ata qė ma sė shumti pritshin lirinė, tė drejtat dhe barabarėsinė, mbetėn sikur qė ishin edhe dje.

  Ngase mbėshtes kėrkesat e Draftit..., ata qė do vijnė, ata qė do koalicionojnė, ata qė hyjnė nė emėr tė popullit, tė jenė unik dhe me kėrkesa unike. Nėse jo, sa kam njohuri, ekipi i "Draftit tė Unitetit" i ka paraparė edhe rrugėt e mėtutjeshme tė zbatimit dhe realizimit, pa milimetėr lėshime e improvizime. Kush bėn hile nė popull, e zen haku i popullit!!!
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  QU BE ME DRAFTIN PER UNITET?

  LOJE APO E VERTET?
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Deri me tė 07.04.2008 qarkullon per shqyrtim ky projektdraft nė mesin e propozuesve. nėse nuk ka pėrgjigje eventuale per propozime tė reja apo modifikime eventuale ky draft me poshte keshtu si ėsgtė do t0ju dergohet partive politike dhe tė gjitha mediave tė shkruara dhe lektronike nė gjuhen shqipe ne IRJM.
  _________________

  Partitė politike shqiptare angazhohen fuqishėm se do tė formojnė EKIPIN E UNITETIT
  -Partitė politike angazhohen se do tė kenė qėndrime unike pėr interesat e shqiptarėve nė Maqedoni.
  -Partitė politike merren vesh se do kenė qėndrim unik sa i pėrket kulturės sė tė shprehurit dhe kritikave tė mundshme ndaj njėra tjetrės. Fjalori i ulėt politik, kritikat e ulta tė kenė reagim tė ashpėr ndaj individit qė tregon jokulturė dhe sjellje arrogante ndaj oponentit politik, dhe ai individ tė ndėshkohet dhe pėrjashtohet nga rradhėt e asaj partije.
  -Partitė politike angazhohen se do t’i pėrfaqsojnė interesat e shqiptarėve deri nė momentin kur do t’a shohin tė arsyeshme se ato interesa mund tė kalojnė edhe pėr qytetarėt, pėrkatėsisht kur pala sllavofolėse tė pranon tė gjitha kėrkesat e shqiptarėve pėr shtet tė pėrbashkėt 100% nė tė gjitha nivelet.
  -Partitė politike marrin pėr sipėr pėrgjegjėsitė e anėtarėve tė tyre tė cilėt shkelin kodin e mirėsjelljes publike duke i ndėshkuar ato dhe pėrjashtuar nga partija.
  -Partitė politike shqiptare tė njohin gjuhėn shqipe si gjuhė zyrtare nė nivel shtetėror dhe tė komunikojnė me tė gjitha medijat ekskluzivisht vetėm nė gjuhėn shqipe, mediat sllavofolėse nėse duan tė kuptojnė se ēka thonė shqiptarėt le tė punėsojnė pėrkthyes shqiptarė nė rradhėt e veta.
  -Partitė poltike angazhohen se do tė pėrgjigjen kėti drafti mė sė shumti deri nė fund tė prillit 2008, pėrkatėsisht data e fundit pėr t’u pėrgjigjur ėshtė 30 Prill 2008.
  -Partitė politike shqiptare me pėrgjegjėsi mė tė madhe tė lexojnė propozimet mė poshtė dhe tė pėrgjigjen cilat prej pikave tė propozuara i shohin si tė pranueshme cilat jo dhe me njė letėr tė pėrbashkėt tė tyre me nėnshkrimet e Kryetarėve tė tyre tė njoftojnė propozuesit e kėtij projektdrafti.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ____

  Tė nderuar forumistė dhe vizitorė tė Liria Kombėtare-s,
  nė mungesė tė njė Projekt Drafti tė korrigjuar, hequr, shtuar, moderuar dhe miratuar nga faqja Liria Kombėtare e sidomos nga Kryeredaktori i faqes z (...), z (...) ka qenė i ngushtuar t`jua dėrgojė disa liderėve partiak Projekt Draftin ashtu siē ėshtė tash, Projekt Draftin e pėrkohshėm pra, prandaj ju lutem tė vini me sugjerimet, reagimet e juaja sa mė shpejtė, nė mėnyrė qė tė dėrgohet Projekt Drafti i miratuar. Dhe, tė gjithė ata qė janė tė interesuar tė marrin pjesė nė ceremoninė eventuale nėse kėtė projekt draft e pranojnė partitė politike shqiptare tė FYROM-it, le tė paraqiten nė webmaster@liriakombtare.com te (...)E pastaj ata do tė mė informojnė mua qė tė ndėrmjetėsoj dhe koordinoj veprimet e tyre megjithėse Drafti ėshtė i gjithė shqiptarėve tė Diasporės, dhe duhet tė prezantohet si i tillė e jo i imi, i yti, i tij...prandaj mund tė paraqiten si ndėrmjetėsues edhe individ tė cilėt nuk janė forumistė tė Liria Kombėtare-s, vetėm dashamirė tė shqiptarisė le tė jenė. Pasi ju tė paraqiteni, atėherė vetė do ta zgjidhni zėdhėnėsin e juaj para partive politike nė ditėn eventuale tė nėnshkrimit.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ___

  Propozimet dhe sygjerimet e mia eventuale do ti keni me se voni deri neser.

  Ajo qe me detyron te pyes veten per dicka tjeter eshte refuzimi i draftit qe heren e pare nga BDI dhe PDSH.

  Tani, cila mendoni se eshte strategjia jone ne rast se na perseritet po e njejta gje, dmth kemi refuzim perfid nga dy partite e "medha" ne fyrom. Cfar duhet neve te bejme ne ate rast.

  Dua te hap kete debat pasi do paraqitet nje paradoks i tipit te vet ne rast se drafti i unitetit refuzohet nga ndonje parti, e nga ana tjeter ajo parti mer shumicen e votave ne popullaten shqiptare.

  Mendoj qe pervec draftit, paralelisht duhet perpiluar strategjia e nje plani B i cili do mund te ishte funksional ne rast se ky propozim draft do refuzohej!
  __________________________________________________ __________________________________________________ __________________________________________
  VALLAH BILAH, QYSH PO LEKSOJ E PO SHOH E PO KERKOHET HALA ME U DHENE IDENA E PLOTASIME NGA FORUMISTAT, DU EDHE UNE ME THON DISHKA, EDHEPSE SPO DINA QESHTU SIKUR JU TJERT, PO NDOJHER JAM PARAQIT, E DU EDHE KSAJNA HERE PER QET DRAFTIN ME THON DO FJALA.

  SA KOM LEKSU E PA, KAM LEKXU DIKUNA SE DIKUSH KISH PAS PROPOZU QE NE KETE DOKUMENT DRAFTI ME PAS HYNE EDHE DO PUNE TE FEVE APO RELIGONAVE.

  QYRNI SHKA PO U THOM, MOS ME ME MARR VESHT SI GABIM. UNE VET SI KATUNAR, APO FSHATAR, JAM EDHE I FESE EDHE FETAR, POR MENOJ SE FEJA I KA PUNET SI VEC, E KOMBI HALA SI MA VEQ. MENOJ SE KTA NJERZIT APO INTELEKUALCIT E KOMBIT, SA PO MARR VESHT, KERKOJNE KOSODILIME KOMBTARE TE SHYPTARVE E PARTIJAVE, E JO KONDOLIZIME HOGJALLARESH E FESE.

  PO JU THEM BURRA, SE NEVE SHYPTAREVE VAKTENDAN NA KANE SHTYP SI KOMB E SI SHYPTAR, EBYLE HIQ ASNIHER SI FETAR. XHAMIJAT ISHIN EDHE NKOH TE SERBISE SE PASHIQIT, E JANE HALA QUSHTU E BYLE MA TMIRA E MA TREJA E MA SHUME.

  NEVE PRA KURRI SNA KAN SHTYP SI FETAR E TE FESE, POR SI KOMTAR E TE KOMBIT, NASH ATEHER, NASH SOT, E SPO I DIHET NOSHTA SI PO TENTOJNE EDHE NESER.

  JU ME SHKOLLE SI INELEKTUALCA KOM NIE SE I THOJNE TJETERSIM. POR KAM NI TE NJOHUN, NJI MIK, ESHTE PAK ME SHKOLLE E PO MERR VESHT KOXHA MA SHUME SE UNE, EDHE PSE UNE JAM MERAKLI I PUNEVE TE KOMBIT, E AI ME THOSHTE SE, "NEVE KURR ANMIQT NUK NA KANE BO PRESIONE E TE NA TJETERSOJNE NE PIKEPARJE RELIGJIOZE, AS SERBET, AS MAKIDONT E AS RUSET, NEVE NA KANE BERE TJETERSIME POLITIKE E KOMBETARE" (FJALT E MIKUT) SI SHYPTAR QE MOS ME U SHKOLLU, MOS ME PAS TE DREJTA, MOS ME DIJTE SHKRIMIN E LEXIMIN, MOS ME PAS LIRINE E BARAZINE, PRA ME QENE GJITHMONE TE MUNDUR, TE SHTYPUR, TE VERBET. ME KTO FJALNA TE KTIJE MIKUT PASHA PERENINE SHUME PO PAJTOHNA SE I KA SHUME ME VEND.

  EDHE JU NE DRAFT KETOFAR PUNESH KSHYRNI, E JO ME FUTE FEJAT, QE SNA NAL KUSH NASH EDHE MBI PESEHER ME U FALE E LUTE, TYBE NE ZOT SE PO BOHEN MANI KUSH. E PER KTO PUNET E RONDA, BASH PSE BOHEN MANI, DUHET ME I HAP SYTE EDHE SHUME E MA SHUME SE SHKA E SI ME JA BO.

  PO E MARROJ, PO U PERKRAH E MESHTET PA DYSHIM NE PUNEN TUAJ TE SHKELQESHME, PO NGONI DHE MERRNI PARASYSH EDHJE CETO VERREJTE QE PO U THONE ATO QE DINE KOXHA MA MIRE SE NE ME THOON.

  HAJ ME SUKSESE
  __________________________________________________ __________________________________________________ ________

  Tung i nderuar,
  mirė thuash, duhet tė kemi planin B nėse ky dėshton, atdhetarėt e diasporės pėrjashta e ju atje pėrbrenda, duhet me u organizuar mė mirė. Ka propozime tė politizohet e gjithė popullsia duke u thėnė se partitė ju pėrēajnė, mashtrojnė, rrejnė, manipulojnė, shfrytėzojnė e masakrojnė, prandaj tė mblidhemi tok qė t`ju pėrballojmė. Lypset sidomos tė informohen studentėt e Tetovės nė rend tė parė dhe t`ju jepet adresa e kėsaj faqe qė tė mos bien pre e faqeve (forumeve) komerciale tė cilat nė realitet financohen privatisht nga politikanė e parti politike tė ndryshme si dhe pushteti sllavo-ortodoks atje prandaj s`del bukė prej tyre, janė ato vegla tė okupatorėve dhe kolonizatorėve tė popullit tonė, kurse faqet zyrtare tė partive janė vetėm propagandė e kulluar.

  Sa mė shumė individ tė jenė tė aftė tė vėrejnė me qetėsi dhe sy kritik skenėn botėrore, aq mė i vogėl do tė jetė rreziku i ēmendurive tė mėdha kolektive, dhe nė radhė tė parė, i luftės.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  I nderuar, tė informoj se draftin tonė PDSH-s nuk ia kemi dėrguar prandaj ato as qė janė nė dijeni pėr kėtė, ndėrsa BDI zyrtarisht nuk e ka refuzuar por kanė deklaruar se do mbajnė mbledhje tė kryesisė pėr tė shqyrtuar atė, dhe kėtė deri tani me gjasė ende nuk e kanė bėrė. Unė mendoj qė t'ia dėrgojmė draftin tani PDSH-s ngase asnjėherė nuk bėhet vonė, kurse BDI-s t'i dėrgojmė njė letėr sa pėr rikujtim se ne jemi nė lėvizje serioze pėr kėrkesėn tonė drejtuar partive politike. T'ju informoj se njė delegacion i BDK-s ishte nė Shqipėri kėto ditė, nė tė kthyer kanė qenė tė maltretuar nga policia sllavo folėse nė kufirin Qafė Thanė, pėr mbi 4 orė kanė qenė tė detyruar t'ju pėrgjigjen pyetjeve tė ndryshme tė natyrės "pse ishit nė Shqipėri", "Me kė u takuat atje" dhe pyetje tė tjera, metodė kjo e sistemit tė vjetėr komunist, dhe ju ėshtė marrė materiali nga takimet qė kanė pasur nė Shqipėri! Ne duhet tė mbrojmė njėri tjetrin, qeveria aktuale shkon drejt kthimit tė sistemit totalitar, pėr kėtė do t'i njoftojmė tė gjitha mekanizmat ndėrkombėtare.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _______

  Ka kohe qe ne maqedoni ngrihen zera kunder burgimeve nga ana e policise maqedone. ka kohe qe ngrihen zera kunder torturave, vrasjeve dhe maltretimeve te familjeve shqiptare ne keto vise. Kjo ndodh kur ne pushtet kemi nje parti e cila del nga lufta. kjo ndodh ne kohe kur njeri nga udheheqesit e luftes shpallet si kriminel dhe bastiset shtepija dhe maltretohen te afermit e tij.

  momentalisht jam duke e lexuar draftin e unitetit...ne keto momente kur me kujtohen keto felliqsira te cilat i kryejne keto pune dhe duke krahasuar matrialin e draftit, filloj te dushoj. dyshoj ne ate se kujt mundohemi ne ti japim edhe nje shanse. mendoj dhe nuk mund te pergjigjem, edhe sa shansa duhet me ju dhene ketyre politikanve. edhe sa shqiptar duhet burgosur, duhet vrare, duhet incizuar si kriminel qe me ne fund dikush te pajtohet me kushtet e ketij drafti.

  dje ishte kushtrimi, sot eshte hysniu, neser do te jete dikush tjeter...!

  a ka fund ky degradim i dinjitetit tone kombetar???

  p.s. drafti i unitetit mund ti dergohet cdo kujt, po bile edhe pdsh-se, se deri tani kam menduar se eshte ajo me e felliqura, por kam filluar te nderoj mendjen, pasi ndytesirave ne maqedoni si duket nuk u vjen fundi...
  __________________________________________________ __________________________________________________ _

  Siē e shikon vet shumica e anėtarėve tė kėtij forumi nuk kanė postuar asnjė mesazh ama kam pėrshtypjen se njė numėr i madh prej tyre janė nga shteti amė Shqipėria, Kosova, FYROM-i, diaspora, Lugina dhe ata janė intelektual e aktivistė superior tė ēėshtjes kombėtare, atdhetarė tė organizatave tė pavarura joqeveritare, politikanė, lider partish politike, zyrtarė tė mėdhenj nė lami tė ndryshme tė jetės civile, ushtarake, tė sigurimit etj dhe bash ata mė kontaktojnė mė tepėr privatisht. Ndoshta se nė kėtė forum janė tė pėrqendruar mė tepėr shqiptarėt e FYROM-it dhe tė diasporės me prejardhje nga FYROM-i por pėr kėtė nuk jam i sigurt anipse ata diskutojnė mė tepėr. Qėllimin e kam tė tė them se mua mė shkruajnė lider politik nga FYROM-i por edhe miq tė tyre tė ngushtė, bashkėpunėtor nga kryesia dhe farefis dhe shumica e tyre ma tėrheqin vėrejtjen qė tė mos u besoj aspak liderėve tė partive politike shqiptare tė FYROM-it duke i argumentuar sendet me fakte bindėse. Tash e di bukur mirė se me ēfarė biznesesh merren 90% e liderėve tė FYROM-it nė shtetin amė, sidomos banesat joligjore, hotelet dhe dyqanet e tyre nė bregdetin shqiptar, trafikimet e ndryshme qė ata ose miqtė (familjarėt) e tyre i bėjnė me cigare, alkool, prostituta pėrjashta dhe brenda vendit (fYROM-it). Me i rra shkurt e shqip: gati se nuk ka prej tyre qė nuk ėshtė i zhytur nė biznese tė pista, dikush i lidhur me Lindjen e Orientin e dikush me Perėndimin, sidomos mafinė greke e italiane. Dhe, ata politikėn e kanė vetėm si derė kalimi pėr nė parajsė, ama nėse nuk e ndryshojnė kursin, pėrbuzin Draftin e Unitetit etj do t`i hapin vetes derėn e ferrit. Shikojmė, presim pak, vėshtrojmė, planifikojmė dhe veprojmė s`bashku si popull i organizuar pa marrė parasysh se na ndajnė oqeanet, fetė, profesionet, moshat, gjinitė...Shqipėria na bashkon...

  Atentatorėt e Shqipėrisė etnike dhe paqes nė pėrgjithėsi, janė ata qė dėshirojnė e pėrgatisin luftėn dhe qė me premtime boshe pėr lirinė, barazinė, demokracinė e paqen, apo me kėrcėnimin e njė sulmi nga jashtė kėrkojnė bashkėpunimin tonė nė planet - biznesin - e tyre.

  Jeta jote nuk do tė jetė e shpėrlarė dhe e zbrazėt nėse e di qė lufta jote nuk do tė ketė sukses. Do tė jetė edhe mė e zbrazėt, nėse ti, duke luftuar pėr diēka tė vlefshme dhe shpirtėrore mendon se edhe duhet ta arrish.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Dikund ne kete teme lexova:

  “- Partitė politike angazhohen pėr instalimin e mėsimit fetar si obligim nė shkolla.”

  Prej tė huajve kjo do t`u kuptoheshte se shqiptaret kerkojne qe ne Iliride te formojme nje shtet islamik, kjo ide eshte shume e rrezikshme, e parealizueshme, patjeter te hiqet nga drafti dhe tė na fshihet menjehere nga mendja e shqiptareve sot e pergjithmone. Shqiperia ishte dhe do te jete perhere shtet laik e jo fetar, ku shkolla dhe feja jane tė ndara etj. Mos te harrojme se Evropa nuk do tė lejonte qe serbet tė masakronin aq shume boshnjak sikur Alia Izetbegoviqi mos te deklaronte se Bosnjen do ta ben shtet fetar, mysliman (islamik). Si duket, ca nga kerkesat e atyre partive politike apo te individeve qe mbeshtesin kete propozim ide, jane si te pershpejtuara dhe te tepruara, ngase edhe ne vendet me te zhvilluara te Evropes kjo lami me se shumti realizohet ne kuader te lendeve si Etike, Philosofi apo ndryshe edhe ne menyre ma praktike thenur Philosophi praktike, ne kuader te se ciles lende flitet ne menyre te pergjithesuar dhe ate per te gjitha llojet e besimeve fetare, pa minimizua asnjeren, por edhe pa hiperbolizuar as tjetren. Per te gjitha fete, besimet e religjionin flitet ne menyre te barabarte. Menoi se kjo eshte nje ceshtje per ta diskutuar ne menyre me thelbesore e analitiko-sintetike, qe Drafti per Unitet te jete me i kthjellte e me i prere ne kerkesa e qendrime.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _______

  Mendoj qė drafti ėshtė krijuar nė bashkpunim dhe koordinim nė mes antarve tė forumit dhe dakordohem me gati tė gjitha pikat pėrvec njėrės prej tyre:
  Partitė politike angazhohen pėr instalimin e mėsimit fetar si obligim nė shkolla.
  E dijm historikisht prejardhjen e fejės dhe ndikimi e saj tek na shqiptarėt.Sė pari erdhi Krishterizmi me perandorinė Romake dhe pas saj edhe Islami me perandorinė Osmane.S`dua tė ndėrhyj mė thellė mirėpo duke pasur parasysh gjendjen dhe raportet e forcave nė Evropė dhe botė dhe situatėn e shqiptarve nė tė gjitha trojet, propozimi qė nė draft tė futet edhe feja mua mė duket i palogjikshėm dhe shum i dėmshėm.

  Nė shkollat tona askush nuk do tė detyron nxėnėsit tė kenė si obligim tė mėsojnė fetė, instalimin e mėsimit fetar. Edhe vet Turqia nuk e ka kėtė statut sepse Mustafa Qemal Ataturki e formoi njė Turqi sekulare, ushtarake e jo fetare. Rilindasit tonė poashtu kishin thėnjen: "Feja e shqiptarit shqiptaria" Shqipėria asgjė nuk ka ndėrtuar nė baza fetare sepse e ndanė fenė nga politika dhe shkolla dhe flamuri jonė kuq/zi nuk ka asnjė shenjė fetare aty, as gjysėmhėne e as kryq, por vetėm shqiponjėn dykrenėshe. Prandaj propozimi i dikujt qė "Partitė politike angazhohen pėr instalimin e mėsimit fetar si obligim nė shkolla" duhet tė fshihet nga Drafti. Secili ka liri tė besoj ose tė mos besoj hiē
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Pajtohem me diskutuesit se feja dhe sistemi shkollor shqiptar janė dy gjėra tė ndara nga njėra tjetra, aty nuk diskutohet, edhe Rilindasit e kishin kėtė qendrim. Kushtetuta e Kosovės poashtu e ndanė fenė nga shkolla. Kjo pikė duhet hequr nga drafti. Vetėm se mendoj unė tė gjithė ne pajtohemi qė zotėri Alistar Ramadani tė udhėheq delegacionin e diasporės (Liria Kombėtare-s) nėse drafti pranohet. Ai mė tepėr se ne tjerėt i plotėson kėto kushte pai ka poashtu kontakte tė shumta me politikanėt e Fyromit. Vetėm se kemi njė problem, a da thirrim PDSH-nė tradhėtare tė Menduhit, lexoni mė posht:

  Bojkot nga PDSH-ja
  Edhe pse tė shtunėn Shkupi ishte shndėrruar nė kryeqendėr tė ghjithė shqiptarėve, manifestimet e organizuara pėr shėnimin e 100 vjetorit tė Kongresit tė Alfabetit janė bojkotuar tėrėsisht nga pėrfaqėsuesit e PDSH-sė. Organizatorėt e manifestimeve thonė se pėrfaqėsuesit e PDSH-sė kanė qenė tė ftuar nė mėnyrė tė rregullt, ndėrkaq nė PDSH nuk kanė dhėnė sqarime pėr shkaqet e mospjesėmarrjes sė tyre.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Mendimi im eshte qe drafti pas perpunimit te siperm duhet te ju prezentohet te gjitha partive, duke futur ketu edhe PDSH-ne.

  Ajo qe ndodhi me kongresin dhe mospjesemarjen e tyre atje nuk eshte arsye qe neve mos te vazhdojme punen tone.

  Nga ajo qe shiheshte gjate diteve te festimit te kongresit, partia e cila eshte ne pushtet bukvalisht e pervetesoi kete feste, ashtu sic ka bere edhe me heret, e qe nuk eshte dicka e papare deri tani. Secila parti shqiptare qe eshte ne pushtet perveteson festat kombetare dhe mundohet me ata te perfitoje poena politike...

  Sipas meje, ne jemi grup shqiptaresh te cilet nuk ka nevoje te komentojme veprimet e tilla te partive politike.

  Te them te drejten, edhe une nuk do merrja pjese ne manifestim ne te cilin nuk leshohet himni kombetare, manifestim ne te cilen valon vetem flamuri i maqedonise dhe diten e fundit vendoset edhe ai shqiptar (e kam fjalen per shtepine e alfabetit), manifestim ne te cilin ndahet gruevskit certifikate dhe i falemnderohen per punen e sukseshme gjate organizimit te manifestimit, etj etj etj....!

  Te pasqyra anash veturave shkruan "Objects in the mirror are closer than they appear...", shprehje interesante kjo, apo jo?!
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Drejtuar mjeteve tė informimit tė shkruara dhe elektronike si dhe njė numri tė madh tė forumeve shqiptare nė internet. Apel pėr mobilizimin e diasporės shqiptare. Luten tė gjithė ato qė pėrkrahin kėtė letėr tė hapur tė lajmėrohen tek zėdhėnėsi i kėsaj letre. Thėrrasim shoqatat shqiptare nė mėrgim, klube tė ndryshme tė japim pėrkrahjen morale tė kėsaj letre tė hapur. Vetėm tė bashkuar jemi mė tė fortė.

  Njoftojmė lexuesit se kjo letėr u ėshtė dėrguar partive politike dhe liderėve tė tyre nė shkurt 2008, kishte reagime nga ato, por jo tė mjaftueshme. Kjo letėr e sotshme ka disa modifikime tė vogla e cila nuk ka tė bėn me pėrmbajtjen e tekstit origjinal, por se vetėm me njė shtesė, e ajo ėshtė se nė kėtė letėr e kemi kyēur edhe partinė e PDSH-s, qė nuk ishte rast i origjinalit tė shkurtit 2008, pra kjo kėrkesė vlen edhe pėr PDSH-n tani. Megjithatė, nuk e kemi ndėr mend tė lusim askėnd qė tė kyēet nė UNITET-in e mundshėm, edhe pse tani mė kemi konfirmimin e 4 partive politike plus aktivistėt e nėnshkruar tė diasporės me shoqatat ku ato veprojnė plus familjet e tyre, qė tė ndihmojnė nė UNIFIKIMIN E QĖNDRIMEVE SHQIPTARE karshi faktorit sllavo folės nė IRJM .

  10 Dhjetor 2008
  Apeli i fundit drejtuar partive politike shqiptare nė IRJM dhe liderėve tė tyre!
  Ne nuk ndalemi dhe nuk ju lėmė tė qetė, e ribotojmė kėrkesėn e disa aktivistėve nga diaspora, kėsaj radhe i kemi njoftuar tė gjitha shoqatat shqiptare me peshė nė SHBA dhe Evropė, si dhe shoqatėn VATRA dhe gazetėn Illyria
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Duke mos pėrmendur emra,
  populli shqiptarė i FYROM-it ėshtė ngopur me ndyrėsirat e juaja. Ata nuk duan ta harrojnė asnjė tradhti tė pėrmasave astronomike, asnjė poshtėrim, asnjė vuajtje dhe gjakderdhje, asnjė mungesė respekti, asnjė gjest arrogant. Dhe, kjo ngjall njė urrejtje tė fuqishme, njė dėshirė kolosale –reale- pėr ndėshkim nėse edhe kėsaj radhe i shtyni veshėt nė lesh. Ju dėshironi shkatėrrimin, dhe ne do t`ju shkatėrrojmė ...nėse...
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Te nderuar pjesemarres ne kete teme,

  Shoh se tani forumi po funksionon, disa here kam hapur forumin dhe nuk ka funksionuar fare, dhe mund te jete problem i pergjithshem jashte IRJM-se. Ideja per krijimin e nje uniteti midis partive politike shqipfolese eshte me se e domosdoshme. Nepermjet kesaj mund qe shqiptaret te cajne inferioritetin qe e kane para pushtuesve dhe kolonizatoreve sllavomaqedonas. Pra, uniteti nevojtet jo per qeverisje ne nje shtet kolonialist artificial sllavomaqedonas, por per te care pushtimin dhe kolonizimin.
  Propozoj edhe qe para se te dorezohet draftin per unitet partive politike, te kerkohet mendimin edhe FBKSH-se, si faktor kombetar mbareshqiptar antikolonizues. Ne rastin e Kosoves, FBKSH-ja ka kerkuar krijimin e nje qeverie te unitetit, bashke me te gjitha partite politike.
  __________________________________________________ __________________________________________________ _________

  Tė nderuar forumistė, tė gjithė ata tė cilėt dėshirojnė t`i bashkėngjiten letrės tonė le tė paraqiten nė kėtė temė (...) Dhe, tė gjithė ata individ, grupacione tė ndryshme, organizata qeveritare, joqeveritare etj tė cilėt duan ta japin mendimin e vet, kanė diēka pėr tė shtuar, sugjeruar, propozuar, kritikuar Projekt Draftin, lypset tė paraqiten sa mė shpejt, brenda disa ditėsh.

  Se kush janė ata “politikanė" prej tė cilėve populli shqiptarė nga trojet e okupuara (FYROM-i) pret liri, barazim...prosperitet, njė jetė dinjitoze etj shumė mirė i pėrshkruan njė atdhetar, intelektual i mirėfilltė nga diaspora, letrėn e tė cilit po e paraqesė tė shkurtuar:

  ”Postuar: E premte 12 Dhjetor, 2008 6:38
  Titulli: Re: Pėrshėndetje nga (…)
  I nderuari (...), sė pari tė pėrshėndes dhe tė dėshiroj suksese nė punė. Tė them tė drejtėn kohėve tė fundit lexoj shumė dhe njėkohėsisht shkruaj. Por, kjo nuk do tė thotė se nuk i pėrcjell zhvillimet politike nė trojet shqiptare. Pėrkundrazi i pėrcjell me vėmendje si dhe tronditem me zhvillimet politike,vazhdimisht tronditem atė qė e shoh tek liderėt politik shqiptarė. Sa tė pa edukatė janė, sa tė paturp janė, sa gėnjeshtar, mashtrues. Mjerisht posedojnė tė gjitha tė zezat dhe pėr kėtė arsye ēėshtja shqiptare nė pėrgjithėsi ėshtė kjo qė ėshtė. E vėrteta ėshtė se nė IRJM populli liderėt shqiptarė i urren me shpirt dhe jam mė se i bindur se nuk do t`i duroj gjatė (…) Pėrshėndetje vėllazėrore (…)”
  Dhe, unė po shtoj:

  Njė element karakteristik qė zbulon hajninė - tradhtinė te “politikanėt” shqipfolės nė pėrgjithėsi dhe atyre tė FYROM-it nė veēanti ėshtė nė shprehjen e fytyrės, paaftėsia pėr tė qeshur, nė tė vėrtetė qeshja e tyre ėshtė njė lloj ngėrdheshjeje pa jetė dhe pa forcėn ēliruese, harenė e tė qeshurit normal. Pėr fat tė mirė t`imin, dhe tė tyre, nuk i njoh personalisht por duke parė televizion kam pasur rastin tė vėrej prezantuas fytyra e tė cilit mbetet krejtėsisht e palėvizur ndėrsa fletė; buzėqesh vetėm nė fillim dhe nė fund tė ligjėrimit pasi, sipas zakonit tė tutorėve tė tyre sllavofolės, kėshtu pritet prej tij. Kėta persona kriminel e shakaxhi nuk janė tė aftė tė qeshin dhe tė flasin nė tė njėjtėn kohė, pasi arrijnė tė pėrqendrojnė vėmendjen e tyre vetėm mbi njė veprim (djallėzor - antikombėtar) apo mbi tjetrin; buzėqeshja e tyre nuk ėshtė e vetvetishme, por e planifikuar, ashtu si gjestet e shtira tė njė aktori pa vlerė. Edhe lėkura, shpesh e tradhton kėtė lloj mileti: jep pėrshtypjen se ėshtė pa jetė, “shterpė”, verdhacuk; kur kemi pėrshtypjen se njė person ka fytyrė “tė ndyrė”, nuk kemi ndėrmend tė pohojmė se ėshtė i palarė, por pėrshkruajmė karakteristikėn e karakterit tė tij tė fėlliqur.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  (...) kjo teme drafti per unitet nuk vlen per hajdutet,dhe maskarregjijt,per ata vlen nje plumb ne ball.

  shiqoni jam shum vite me rradhe ne ket forum qysh heret fillova te bej me dije qe populli ka lideret politikan te gabueshem dhe te rrejshem,
  luften 2001 nje e ka trathtuar ai eshte vetem ali ahmeti.
  kurse librin e ushatrve te uck me emra dhe mbemra e ka dorzuar tek sllavet
  gzim ostreni,

  prej vrasjes se ushatrit te pare ne shkupe te ushtrise qlirimtare kombetare
  me emrin ridvan neziri,fillon vrasja me emra dhe mbiemra te ushtarve te uck,
  ajo nuk u ndal deri ne kohen e fundit,pra gjdo akcion me emra dhe mbiemra burgosen vetem ata qe ishin te regjistruar ne librin e ushtrise qlirimtare kombetare,

  pra kot eshte te bejsh nje pune kur drafti per unitet eshte derguar ne adrese te gabuar.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Diaspora shqiptare pėrkrahė nismėn e BDSH-sė

  13/12/2008 12:06:49

  Diaspora e shqiptarėve tė Maqedonisė i ka dhėnė pėrkrahje tė fuqishme BDSH-s dhe liderit tė saj z. Bardhyl Mahmuti pėr iden qė shqiptarėt tė jenė tė unifikuar rreth ēėshtjes sė emrit.

  Diaspora shqiptare pėrkrah dhe mbėshtet fuqishėm nismėn e BDSH- s dhe z. Bardhyl Mahumit nė apelin qė drejton medieve, partive tjera politike, si dhe intelektualėve tė pavarur pėr unifikimin e qėndrimeve rreth emrit tė shtetit tė Maqedonisė si dhe tė gjitha organizimeve tjera tė mundshme nė atė shtet.

  “Diaspora shqiptare konsideron se llafet janė shterur, tani kėrkohet punė konkrete. Nuk mund tė tolerohen edhe mė tutje diskriminimi qė bėn pala sllavo folėse karshi shqiptarėve, Ato gjithnjė e mė tepėr janė duke e treguar fobinė e tyre kundrejt shqiptarėve duke pėrdorur mekanizmin e votimit si metodė "demokratike" pėr tė sjellė ligje tė cilat kanė tė bėjnė ekskluzivisht nė favor tė tyre, siē ishte ligji pėr gratė maqedonase dhe stimulimin pėr tė lindur te kėto gra, siē ishte ligji pėr rregulloren e parlamentit, ligji pėr gjuhėt, siē ishte ndarja e bursave pėr nxėnėsit dhe studentėt, si dhe njė sėrė aktivitetesh tjera ku shqiptarėt nuk pėrfillen fare! Nuk mund tė tolerohen aksionet spektakulare qė ndėrmerr policia dhe njėsiti i saj ALFA nė vendbanimet shqiptare duke tmerruar fėmijė e gra dhe duke burgosur ish ushtarėt e UĒK-s me pretekste tė ēuditshme! Partia shqiptare nė pushtet BDI duhet tė kėndellet dhe rishikon qėndrimin e saj tė mėtutjeshėm nė kėtė qever”, deklaroi pėrfaqėuesi i diasporės shqiptare nga Maqedonia, Alisetar Ramadani.

  Sipas tij, nė kėtė drejtim, BDSH dhe lideri i saj z. Bardhyl Mahmuti ishin syēelė dhe gjithmonė kanė qenė tė parėt qė kanė reaguar kur kėto padrejtėsi ju bėheshin shqiptarėve, kur kėto padrejtėsi punoheshin prapa shpinės sė shqiptarėve.

  “BDSH dhe lideri i saj z. Bardhyl Mahmuti ka njoftuar organizmat ndėrkombėtare se kėshtu nuk mund tė vazhdohet duke argumentuar me fakte reagimet e saja, prandaj diaspora ka pėrkrahur dhe pėrkrah fuqishėm nismėn e BDSH-s dhe liderit tė saj z. Bardhyl Mahmuti lidhur me emrin dhe gjithashtu apelon te tė gjithė qė tė kyēen nė tryezėn e mundshme qė tė harmonizojnė qėndrimet. Njėkohėsisht pėrshėndesim pėrkrahjen e BDK-s dhe liderit tė saj z. Hysni Shaqiri qė bėn kundrejt BDSH-s lidhur me emrin si dhe kėrkesėn qė tė gjitha subjektet tjera tė ulen rreth njė tryeze tė rrumbullakėt pėr harmonizimin e qėndrimeve”, deklaroi Ramadani. (INA)
  __________________________________________________ __________________________________________________ ____

  PERKRAHI (...),,,,,,,,,,,
  IDEJA SESHTE E BARDHYLIT,,POR BARDHYLI VETEM PERKRAH INICIJATIVEN E LK..
  SIKUR TE ISHTE IDEJA E BARDHYLIT,,ATEHER BARDHYI, SE PARI
  1 SDO TI BASHKANGJITI PDSH,MENDUHIQIT
  2 SDO TE FORMONTE PARTIJ
  3 ,RAST I FUNDIT,,, PA MOS U KONSULTU ME PARTIJT TJERA SHQIPTARE NE MAQEDONI,,SHPEJT E DEL ME EMER KONKRET PER MAQEDONIN,,KETE TE DREJT E MER BARDHYLI PAK JO SERIOZ ,,SIKUR I KA LIJT NJE DJALE DHE KA TE DREJT TE EMRON ME EMERE SIMBAS DESHIRES,PO BILE EDHE ATEHER DO TE KONSULTOHEJ ME TE SHOQEN DHE PRINDET,,PRANDAJ BARDHYLI NESE KA QELLIM SERIOZ TE PERKRAH KETE IDE,,AJO SDUHET TE DALE ME PROPOZIME KONKRETE ME EMER E MBIEMER,POR SE PARI DUHET TE FORMOJN KETE UNITET..E AJI UNITET TE VENDOS SE CKA ME TUTJE,,,PER CESHTJEN SHQIPTARE NE MAQEDONI,, BARDHYLI FLET PER UNITET KURSE QE NE FILLIM MFAVORIOZON VETEN DHE PARTIJN QE I TAKON,,KJOSKA TE BENE ME UNITET..

  EDHE NJEHER PER BARDHYLIN,,MIRE E KE QE PRANON KETE UNITET,,POR DIHET SE DUHET TE HAROSH INTERESAT PRIVATE DHE PARTIJAKE,,UNITETI MBI TE GJITHA,,,
  DHE MOSE HARO DEKLARATA IDET ,PROPOZIMET QE SHPEJTON TI PUBLIKOSH NE MJETET E INFORMIMIT,,ASNJEHER SDO TE REALIZOHEN ,PERVEC SE NDOSHTA BEJME MATERIAL PER ME U FOLE NEPER KAFENE,,
  PRA DUHET TE JEMI SERIOZ DHE UNIK,,NESE E KEMI QELLIMIN E SHENDOSH,,,NE VENDE TE PARE CESHTJA KOMBTARE,,E MANDAJ INTERESAT PARTIJAKE DHE PRIVATE,,,
  __________________________________________________ __________________________________________________ _____

  Nuk del gjė prej njė populli tė njė vendi tė okupuar ku edhe ata tė cilėt e kanė "kualifikuar" vetėveten si tė "devotshėm" dhe tė cilėt u japin mend tė tjerėve duke predikuar normat morale, etike etj siē vepron Kryesia e Bashkėsisė Islame; ama nė realitet bash kjo Bashkėsi "religjioze" ėshtė e regjistruar nė listėn e zezė tė rruzullit tokėsor pėr kontrabandėn, trafikimin e drogės dhe sigurisht edhe pislleqeve tjera qė akoma nuk janė zbuluar...
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Mirė qė ka divergjenca nė mes nesh, kjo tregon frymėn demokratike e cila duhet tė mbretėron nė njė shoqėri demokratike. Liria Kombėtare kėtė e dėshmon prej kohėsh, ku njė numėr i madh atdhetarėsh japin idetė, kritikojnė, janė tė sertė! Qėllimi ėshtė i njėjtė, tė bėjmė tė mundshme tė funksionojnė gjėrat mė mirė sepse deri tani nuk ėshtė mirė.

  Me z. Bardhyl kemi kontaktuar, ai ėshtė aktiv me emėr me mbiemėr nė kėtė forum, ne duhet tė respektojmė vullnetin e z. Bardhyl pėr kontributin e tij qė jep pėr kombin qė i takon. Tė jemi realė dhe tė shikojmė sendet ashtu si duhet shikuar, e ky realitet ėshtė se z. Bardhyl punon pa ndalė, reagon me kohė dhe zhvillon njė politikė ndryshe nga partitė politike tjera. Ndoshta mund tė quhet i ngutur propozimi i fundit i z. Bardhyl pėr emrin e IRJM-s, ndoshta pėr kėtė megjithatė ėshtė dashur tė konsultohet me tė tjerėt nė mesin e tė cilėve do ishim edhe ne, por z. Bardhyl ka tė drejtė tė dalė me propozime dhe ide pa pyetur askėnd prej nesh, nga shkaku i thjeshtė se ėshtė kryetar i njė partie politike si shumė tė tjerė. Me kėso lloj propozimesh kishte mundur tė dalė edhe z. Imer Selmani, edhe z. Sefedin Haruni, edhe z. Hysni Shaqiri, edhe tjerėt pra, dhe ēka do ishte tragjike aty? Asgjė! Askush nuk ka ndonjė obligim ndaj nesh pa u marrė vesh dhe pa nėnshkruar dokument tė pėrbashkėt. Ne mundemi ose ta pėrkrahim ose tė mos e pėrkrahim, kaq.

  Ne si forum vėrtetė e shpėrndamė njė letėr tė hapur qė nė shkurt tė 2008, dhe e njėjta me 10 dhjetor 2008 ju ridėrgua edhe njė herė tė gjitha partive politike dhe mjeteve tė informimit me njerėz tė rinj qė u bashkėngjitėn mė vonė si pėrkrahės tė asaj letre, plus edhe projekt draftin e unitetit, kėshtu qė mund tė themi lirisht se ideja e cila rrjedh nga ne do mbesė e jona. Por ama, kėtė ide nėse ndonjė tjetėr e pėrdorė (siē akuzon netrama) pėr interesa vetjake, pėr mua personalisht nuk ka asgjė tragjike aty, vetėm se do ishte mirė tė pėrmendet se e kujt ėshtė ideja, megjithatė s'ka tragjike asgjė. Unė haptas dola nė shtyp dhe e pėrkraha nismėn e z. Bardhyl pėr emrin e IRJM, mendoj se nuk kam gabuar, ngase ajo nismė ėshtė nė pėrputhje tė draftit tonė sidomos nė pjesėn tjetėr ku kėrkohet harmonizim i qėndrimeve nė mes partive politike. Nga ky konstatim dola nė pėrkrahje tė z. Bardhyl, edhe pse disa shokė tė forumit mė qortuan! Ndoshta edhe kam gabuar, vėrtetė ėshtė dashur qė tė konsultohem me ju pėrpara se tė dal me njė pėrkrahje tė kėtillė, por tani mė ajo kaloji dhe unė kėrkoj ndjesė nga anėtarėt e forumit.

  Unė i shoh sendet ndryshe, dhe mendoj se tė gjithė janė si unė, ky konstatim i imi pėr mua nuk ėshtė i gabuar, por disa janė tė mendimit se ky konstatim ėshtė i gabuar! Sido qė tė jetė, kėrkoj falje, mendoj se nuk do tė pėrsėritet edhe njė herė ky gabim, sė paku jo nė emėr tė diasporės. Nėse dal herrave tjera si pėrkrahės apo kritikues, do dal nė emrin tim personal.

  E pėrsėris, nuk ka asgjė tė keqe tek ideja e z. Bardhyl qė tė debatohet pėr emrin e IRJM-s, ne duhet tė jemi aktiv dhe tė japim propozimet tona.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ________

  Pasi e kemi qartėsuar ēėshtjen se kush janė nismėtarėt e UNITETIT, Forumi i Liria Kombėtares pra e jo z Bardhyl Mahmuti, erdhėm nė pėrfundim se z Bardhyl Mahmuti mė tė vėrtetė nė kohėt e fundit ėshtė shumė mė aktiv se liderėt tjerė politikė tė cilėt ecin si breshkat ose janė totalisht destruktiv, por z Bardhyli ka gabuar kur nuk ka pėrmendur se ai respekton Unitetin e Liria Kombėtares dhe se nė bazė tė saj i thirrėn liderėt dhe partitė tjera pėr bashkėveprim ndaj faktorit kolonizues sllavofolės. Kjo pėr arsye se partive politike dhe liderėve tė tyre u nevojitet ndonjė ndėrmjetėsues qė tė unifikojnė sendet nė mėnyrė qė asnjėra prej tyre mos tė ketė pėrshtypjen e inferioritetit (inatit) ndaj liderit (partisė konkurrente) sipas kėngės “Kush e nisi luftėn mė i pari”; dhe kjo pėr arsye se duhet tė ēmohet mundi dhe angazhimi i forumistave tė Liria Kombėtares tė cilėt me vite kanė dhėnė kontribut modest por shumė mė tė madh se tė gjitha faqet elektronike dhe gazetat tjera shqiptare tė trevave etnike dhe diasporės. Dhe, faqja jonė ėshtė mė demokratike sepse nė dallim prej shumicės nuk pėrcakton se pėr cilat tema do tė flitet nė forum, por forumistėt sipas vullnetit tė tyre kanė mundėsi qė tė hapin tema tė ndryshme. Tė kuptohemi, gazeta e faqe tjera fitojnė me miliona nė muaj (duke pėrhapur rrena) dhe janė tė pėrmbajtura financiarisht nga politikanė ose elemente tjera business-i prandaj sado kudo e mbrojnė interesin e tutorėve pėrndryshe nuk mund tė ekzistojnė; ata nuk do tė punonin asnjė sekondė pa pagesė tė majme e ne kėtė e bėjmė falas. Dhe jo vetėm se mes nesh nuk ka cullė, qėllimi i tė cilėve ėshtė tė takojnė ndonjė partner seksual nėpėr forume ose biznese tė tjera prej mė tė sertave, por kėtu paraqiten ata qė me tė vėrtetė mė pėrpara e kanė nė zemėr SHQIPĖRINĖ.

  Stėrgjyshėrit tanė kanė gabuar shumė gjatė periudhės mijėvjeēare tė ekzistencės sė popullit tonė, secili prej tyre qė ka ardhur nė pushtet pėr tė pėrfituar "famė" e ka ndryshuar emrin origjinal tonin, prej Illyria kanė zbuluar me miliona emra tjera deri te Shqipėria e Kosovalia dhe tash armiqtė tanė tė shumtė asnjėherė nuk e pranojnė se shqiptarėt janė pasardhės direkt tė ilirėve ose mė drejt i bie ta pranojnė se shqiptarėt nuk janė pasardhės tė ilirėve por janė ilirė tė cilat pėr shkaqe tė ndryshme historike kanė ndryshuar emrin me vullnetin ose pa vullnetin e tyre, mu njashtu siē kanė ndryshuar emrin pėr shembull populli izraelit, irlandez, populli gjerman etj. Ne me fajin tonė kemi ardhur nė situata qė vet fisi bullgar (qė ka kolonizuar FYROM-in) me emrin origjinal “shopska” (sallata) dhe tė cilėt ende nuk pajtohen me askend pėr identitetin e tyre bėjnė shaka me ne duke mohuar identitetin shqiptar tė Nėnė Terezės, tė cilėn pėrpiqen ta shpallin si “maqedone” apo vllahe, vetėm shqiptare tė mos jetė sepse ashtu mė mirė u ecin rrenat duke i reklamuar shqiptarėt autokton tė FYROM-it si ekstremist mysliman tė rrezikshėm pėr kulturėn Perėndimore; duke i dhėnė aeroportit tė Shkupit emrin e Aleksandrit tė Madh, shqiptarit, pėrkundėr faktit se sllavofolėsit e FYROM-it vetė e pranojnė se janė vėllezėr me rusėt e Karpateve dhe se ata kanė ardhur nė trevat tona (i kanė okupuar) nė shekullin e shtatė pas Krishtit kurse Aleksandri nuk ka mundur asesi tė jetė “shopska” sepse ka jetuar aty 1500-2000 vjetė para ardhjes sė tyre; duke mos e pranuar faktin se vetėm ajo cofėtina me emrin Shoku Tito ishte ai qė s`pari herė kėtė fis anonim e emėroi artificialisht “makedonci” nė vitin 1946 pėrndryshe kėta nuk kanė asnjė tė drejtė tė vetėshpallen si trashėgimtarė tė maqedonėve antik qė nė realitet ishin ilir kurse emri i tyre “maqedon” nuk paraqiste kombin por ishte ky term gjeografik, mu njashtu siē shqiptarėt e Kosovės vullnetarisht e demontojnė veten duke e klonuar nė “kosovarė”.

  T`i bie shkurt: duhet tė rikthehemi te nėna/babai, ne nuk kemi aq fuqi se si tė mėdhenjtė do tė vendosin pėr emrin e FYROM-it por asnjė i “madh” nuk ka tė drejtė tė na komandoje neve qė shqiptarėt e FYROM-it, emrit tė ardhėm tė FYROM-it, tė mos ja bashkangjesin kodin e tyre identifikues, por jo me deformimet: “Ilirida, Shqipėria Lindore, bla bla” por origjinalin:

  ILLYRIA

  Le tė jetė kjo guri i parė mė i mbarė i kullės sė madhe nė rindėrtim.
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Do te deshiroja qe edhe une te bashkangjitem ne temen e hapjes se debatit publik ne lidhje me ermin e ri te maqedonise.

  pa mos dashur te anoj ne asnjeren ane, do te them ate qe realisht mendoj.

  propozimi i emrit te z. Bardhyl Mahmutit, nuk eshte pjelle as e vet bardhylit, as e z. Koco Danaj, por ide dhe toponim qe del nga historia e kesaj pjese te ballkanit. prandaj secili qe mer te drejten te shaje kete propozim e ka gabim. E them kete vetem per ate qe secili ka te drejte te jape propozimet e veta per cdo ceshtje. Vete fjala "propozim" nuk eshte produkt final pr eshte nje pikenisje per tu debatuar edhe me tej. Mendoj se apeli qe beri z.Bardhyli, keqkuptohet ne shume raste. Qellimi i propozimit te Bardhylit nuk besoj se ishte i perqendruar ne propozimin e emrit te maqedonise, por hapja e rruges per kanalizimin e duhur te ceshtjes tone shqiptare. Me vete hapjen e nje debtai ne te cilen do mernin pjese nje "brum" i shendoshe i shqiptarve duke perfshire ketu edhe partite politike, do ishte ndihmese ne rrugen drejt unitetit. Te gjithe e dime se problemi kryesor eshte ulja ne tryeze e lidereve te partive politike shqiptare. Kjo do ishte nje mundesi per takim dhe debate rreth shume ceshtjeve e pse jo edhe rreth emrit.

  Te nderuar shqiptare, une mendoj se kete rradhe do te ndahen dhente e dhite. Ne rast se partite shqiptare nuk ulen te debatojne per nje ceshtje te rendesishme sic eshte involvimi i shqiptareve ne procesin e vendim-marjes, atehere aty do dallohen ata te cilet luftojne per kolltuqe dhe ato te cilet luftojne per te drejttat dhe lirine tone.

  A do te quhet iliride, shqiperi lindore, illyria, ose....ciganska drzava, le te jete vendim qe do ta marrin te gjithe perfaqsuesit tone bashkerisht. Ajo qe ndihmon iniciativen tone per unitet, nuk duhet sharre por duhet pershendetur ne cdo menyre.

  E fundit qe na nevoitet tani, eshte dallimi jone, ne e beme apelin e pare, pse bardhyli te udheheqe...etj.

  Nje miku im i mire me thoshte "mos mundoheni qe te ndalni vjedhjen qe e bejne pushtet mbajtesit, se nuk do arrini gje, por, mundoheni qe ta drejtoni ate se fundi andej ka duhet".
  __________________________________________________ __________________________________________________ ______

  Po bashkangjitem edhe une apelit per unitet. (...)
  __________________________________________________ __________________________________________________ _______

  Deshiroj vetem te te informoj se z. Bardhyl Mahmuti, me date 12.12.2008 ne emisionin Neutral te televizionit lokal TV2 ne gostivar, permendi draftin e unitetit si themel ne te cilen ai bazohet gjate procesit te unitetit te faktorit politik shqiptar.

  Per fat te keq, jo gjithcka qe thuhet ne komunikatat e Bardhyl Mahmutit, interpretohet ne mediat shqiptare ne maqedoni te cilet fatkeqsisht jane te kontrolluara nga partite te cilet marin pjese ne pushtetin e sllavofolesve.
  ************************************************** *****************************

  Kėsaj radhe Draftin e Forumit Liria Kombėtare do t`jua dėrgon me e-mail zonjusha Dhurata Gjika dhurata.gjika@gmail.com nė adresat:

  info@bdsh.eu
  info@demokraciaere.org
  bdi@bdi.org.mk
  info@gurra-pdsh.org
  etj
  _________________
  SHQIPĖRIA ėshtė GJAKU im qė nuk falet!
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Peticion pėr unifikimin e partive shqiptare nė Maqedoni

  07/01/2009 20:45:26


  Studentė tė universiteve nė Maqedoni kanė vazhduar grumbullimin e nėnshkrimeve pėr mbėshtetjen e iniciativės pėr unifikimin e faktorit politik shqiptar nė Maqedoni


  Nė njė njoftim tė dėrguar nga forumi politik Liria Kombėtare theksohet se nisma e tyre dhe peticioni po gjen mbėshtetje nga qytetarėt, intelektualėt dhe nga disa parti politike pėr unifikimin e qėndrimeve nga partitė politike nė Maqedoni ėshtė duke marrė pėrmasa tė mėdha nė pėrkrahje.

  “Gjatė vizitės sonė tė shkurtė nė Shkup edhe nga afėr u bindėm se ky masivitet sa shkon e ritet falė punės sė palodhshme nė kėto dotė tepėr tė ftohta dimri tė studentėve tė universitetit Shėn Kirili dhe Metodij nė Shkup. Studentėt nė fjalė janė nga fakulteti pedagogjik, ata tani mė shifrėn njė mijė e kishin kaluar nė peticionin tė cilin ua dėrguam ne nga diaspora”, thuhet nė njė komunikatė.

  Peticioni vazhdon deri nė shkurt, kur edhe zyrtarisht do tė mbyllet dhe do tė bėhet unifikimi i disa partive politike tė cilat tani mė e kanė konfirmuar unitetin, siē janė BDSH,BDK, PPD.

  “Presim konfirmimin edhe tė DR sepse jemi nė kontakt me krerėt e saj ndėrsa PDSH dhe BDI deri tani nuk kanė treguar gatishmėri qė tė kyēen nė unifikimin e qėndrimeve nga partitė shqiptare karshi faktorit sllavo folės”, thuhet nė njoftimin e kėsaj organizate. (INA)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Modesti : 07-01-2009 mė 18:41
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 8. #28
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Alisetar Ramadani , shtuar me: 08.01.2009

  Ēka do qė tė mendojmė ne, ēka do qė tė propozojmė ne, ēka do qė dėshirojmė ne ėshtė vėshtirė tė realizohet! Partitė politike shqiptare nė IRJM u treguan tepėr luajale me partnerėt (lexo urdhėrdhėnėsit) e tyre sllav! Nga pėrgjigjet qė shohim nė anėn e djathtė tė kėsaj ankete kuptojmė se besimin e kanė humbur edhe Ali Ahmeti edhe Menduh Thaēi. Tė flasim pėr disa sende tė cilat me siguri se janė nė interesin tonė si komb, por qė hezitojmė t'i themi troē! Tė nderuar! Partitė politike formohen nga populli, liderėt e tyre gjithashtu, ata nė mėnyrė vullnetare dalin bartės tė fateve tona! Mirėpo, pėr fatin e keq tonin nuk i zgjedhin problemet, nuk ju pėrmbahen premtimeve tė dhėna, si parti politike janė bėrė ente punėsimi, ke kartė partiake punėsohesh/pushohesh nga puna nėse i takon taborit tjetėr! Kjo mėnyrė e tė zhvilluarit politikė nuk ju takon politikanėve por njerėzve tė papėrgjegjshėm tė cilėt luajnė me fatin e atyre prej tė cilėve e kėrkojnė votėn! Partitė politike tamam e shohin ku duhet tė preken votuesit, i gėnjejnė pastaj thonė se gjatė mandatit do tė zgjidhen problemet, qė deri tani asgjė nuk u realizua! Ju lutem, kaluan 18 vite bosh pėr ne shqiptarėt, ne nuk mundemi dhe nuk duam tė lejojmė tė vazhdohet njė politikė dėshtuese e cila cakun final e ka pėrfitimin personal tė atij i cili "vret dhe pret" dhe askush asgjė nuk mund t'i bėn! Po ta dinte popullata se nė ēfarė mizorie jeton nė IRJM do tė ndėrgjegjėsohej mė tepėr, pėr fat tė keq kemi njė popullatė e cila ėshtė demoralizuar deri nė skajshmėri nga njerėzit tė cilėt duhej tė ngrenė moralin e tyre, e kėto janė pikėrisht partitė politike dhe liderėt e tyre vullnetarė!!! Nė IRJM njerėzit e profileve tė ndryshme i kanė ngatėrruar profesionet! Diplomat DR. PROF.MR: Akademik etj. i keqpėrdorin dhe duan tė gjithė tė merren me politikė sepse aty ėshtė paraja! Aty ėshtė fitimi! O ju tė mjerė! Po ta dinit se sa mė vjen keq qė ju drejtohem nė kėtė mėnyrė do t'mė besonit se jam tepėr i sinqertė me ju! Pse nuk e pėrdorni diplomėn tuaj pėr profesionin qė ke? S'ka para apo? Po pse nuk ka para or i nderuar? S'ka sepse ti e ke ngatėrruar profesionin tėnd dhe nuk e pėrdorė inteligjencėn tėnde qė tė ketė para pėr tė gjithė! Ai shtet ku jeton ti, i quajtur IRJM ka vende pune edhe pėr tė huajt e jo mė pėr vendasit, por je ti, ai tjetri, tjetri qė nuk punoni qė tė ndėrtohen vende pune! Ty partia politike dhe lideri i saj tė ka futur frikėn deri nė palcė qė tė pėrdorėsh inteligjencėn tėnde kundėr dukurive negative qė ua imponon politika shkatėrruese sllave tė ndihmuara nga shqipfolės tė papėrgjegjshėm! Me kėtė politikė shkatėrruese 18 vjeēare shqiptarėt u mbushėn mend, por kėsaj radhe vetė popullata e thjeshtė, dhe ja voton siē e shohim kėtė anketė nė anėn e djathtė kėtu, dhe mirė bėn! Ndryshimet do tė vinė, disa do tė turpėrohen qė i futėn veshėt nė lesh pėr 18 vjet me radhė! Gazeta "Lajm" disa letra tonat nuk i ka botuar, nuk e dimė arsyen, as qė duam tė dimė, ngase mund tė supozojmė vetėm se ndokush ju kėrcėnohet, prandaj edhe mund tė kuptojmė deri diku, megjithatė tė jesh individ, apo grup publik, ka edhe kėrcėnime, ka sharje, ka nėnēmime, ka gjithēka, por kėto shėmti nuk duhet tė frikoj askėnd, sepse askush prej askujt nuk varet fundi fundit! Zgjedhje ka, e vetmja rrugėdalje nga kjo agoni qė mbretėron nė IRJM ėshtė qė partitė politike shqiptare tė bashkėrendisin qėndrimet e tyre rreth njė platforme tė pėrbashkėt ku liderėt e tyre do tė vėnė firmėn se nuk do tė lėvizin asnjė milimetėr nga ajo platformė. Kėsaj radhe nuk duhet tė kėrkohet vota pėr tė marrė pushtetin, ose pėr tė hyrė nė qeveri me sllavėt, kėsaj radhe duhet tė merret legjitimiteti i shqiptarėve qė tė dilet karshi faktori sllav me dokument konkret ku do t'i thuhet shkurt, qartė, shqip: "Merre ose lere". Ndryshe shteti IRJM nuk do tė funksionon mė nė kėtė mėnyrė siē ėshtė duke u katandisur ( e jo funksionuar)! Ne shqiptarėt u ngopėm me llafe boshe. IRJM ose do tė bėhet 100% e barabartė me shqiptarėt ose ndryshe ne shqiptarėt nuk do tė pranojmė kėtė mėnyrė tė qeverisjes dhe do tė marrim hapa tjerė pėr realizimin e tė drejtave tona. Mekanizmat e kėtij realizimi do jenė institucionale, me negociata dhe uljen e faktorit ndėrkombėtar nė tavolinė. Ato shqiptarė qė do tė dalin pengesė nė kėtė rrugė do tė shpallen tradhtarė tė kombit. Nuk do tė kursehet askush, ēdo njė njeri qė do tė tenton tė saboton UNIFIKIMIN E QĖNDRIMEVE RRETH NJĖ PLATFORME TĖ PĖRBASHKĖT SHQIPTARE do ta shpallim tradhtarė qė populli t'i mėson kush janė ato me emėr me mbiemėr. Kjo vjen nga ajo thėnie e menēur "ēka ėshtė e tepėrt, e tepėrt ėshtė": Mjaft!

  marrė nga: http://www.lajmpress.com/index.php?f...aqlajm&id=3756
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e TOMY_X
  Anėtarėsuar
  05-03-2004
  Vendndodhja
  STRUGE
  Postime
  285
  Gjak prishurit zor te bashkangjiten kesaj inisiative,gjithcka ne interes kombetar po transferohet ne interes personal te bagetive partiake ketu tek ne,ky eshte jo nje mendim ,por konstatim imi

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Selmani: Pranojmė ēdo lloj bashkėpunimi nė interes tė shqiptarėve

  Shtuar: 16.01.2009 09:47

  Anila LIMANI


  Imer Selmani

  Nė njė bisedė pėr “Lajm” kryetari i subjektit politik mė tė ri nė Maqedoni, Imer Selmani flet pėr synimet e Demokracisė sė Re, bashkėpunimin me subjektet e tjera politike, dhe ēėshtje tė tjera qė i tangojnė shqiptarėt. Ai dyshon se ofensiva ndaj ish ushtarėve tė UĒK-sė mund tė jetė bėrė me njė koordinim mes Shkupit dhe Beogradit zyrtar.

  LAJM: Nė anketėn e fundit tė IRI-t , partia juaj edhe pse shumė e re gėzon njė besueshmėri prej tre pėr qindtėve, duke ia kaluar edhe PDSH-sė, qė konsiderohet si partia mė e madhe e opozitės. Nga vjen ky sukses i menjėhershėm?
  Selmani: E para ėshtė puna jonė profesionale qė tė bėjmė njė fushatė tė mirėfilltė politike dhe e dyta duke inkuadruar nė strukturat partiake gjithė shtresat sociale politike, shtresat intelektuale dhe gjithė shtresat e tjera qė kanė njė vullnet tė mirėfilltė pėr gjendjen kėtu. Partia jonė bėn promovimi i njė ideje qė para sė gjithash ka ndėrtimin e dialogut dhe mirėbesimit brenda shqiptarėve, por edhe dialogut dhe besimit mes shtresave tė tjera. Pikėsynimi ynė ėshtė qė tė hymė nė zgjedhjet lokale dhe tė dalim me njė numėr tė konsiderueshėm tė votave qė do tė jetė njė refleks dhe njė ndryshim nė opozitėn shqiptare. Ne jemi tė vetėdijshėm se njė parti politike pėr gjashtė muaj nuk mund tė arrij kulmin e sukseseve, por me njė punė tė pėrpiktė shumė profesionale dhe tė pėrkushtuar drejtpėrdrejtė me qytetarėt shqiptarė, pavarėsisht se ku jetojnė ato, do tia arrijmė qėllimit.

  LAJM: A do tė dilni me kandidat tuajin nė zgjedhjet presidenciale?
  Selmani: Organet e partisė akoma nuk kanė vendosur, do tė kemi edhe disa mbledhje intensive ku do tė ndėrtojmė qėndrim, nėse do tė kemi kandidat pėr president shteti. Ambienti i pėrgjithshėm ėshtė mjaft pozitiv dhe fitorja e Obamės ndikon edhe tek ne.

  LAJM: A jeni tė gatshėm qė tė bashkėpunoni me subjektet e tjera politike?
  Selmani: Ēėshtjet e pa zgjidhura tė shqiptarėve janė synimi ynė dhe nė kėtė fushė pranojmė ēdo lloj bashkėpunimi. Nė lidhje me kėto ēėshtje do tė iniciojmė edhe
  bashkėpunimin mes partive politike. Ne kemi filluar njė dialog tė mirėfilltė me partitė e tjera politike shqiptare, me disa kemi pas takime tė shpeshta, por kemi pas takime edhe me fokus grupe tė qytetarėve shqiptarė qė prezantojnė njė numėr tė madh njerėzish. Ato para sė gjithash vijnė nga shoqatat joqeveritare, besoj se shumė shpejt me njė memorandum tė hapur do tė realizojmė synimin tonė tė njė bashkimi ose unifikimi tė qėndrimeve, sa i takon disa ēėshtjeve mbipartiake.

  LAJM: Arrestimet dhe bastisjet e familjeve tė ish ushtarėve tė UĒK-sė qė ndodhėn nė Maqedoni dhe mė pas nė Luginėn e Preshevės a mund tė jenė bėrė me njė koordinim mes Shkupit dhe Beogradit?
  Selmani: Nuk desha tė besoj se ka njė koordinim zyrtar mes Maqedonisė dhe Serbisė, por njė fjalė e urtė popullore thotė se “peri i ngjan gėzofit” dhe nė kėtė rast njė bastisje serike qė ngjau nė Maqedoni dhe pastaj edhe nė Luginėn e Preshevės i ngjan njė situate ku mbas 7-8 viteve krijohet njė ambient, t’i themi shtetėror kundėr familjeve tė anėtarėve tė ish UĒK-sė. Aksioni nuk ėshtė nė frymėn e Marrėveshjes sė Ohrit, nuk ėshtė nė frymėn e amnistisė, nuk ėshtė nė frymėn e tolerancės qė duhet krijuar. Normal se tė gjithė jemi tė barabartė para ligjeve, qoftė ish -ushtarėt, qoftė qytetarėt e rėndomtė, mirėpo targetimi ose fokusi i akuzave dhe bastisjeve vetėm kundėr familjeve tė ish-ushtarėve ėshtė shumė indikativ. Ne disa herė me radhė i kemi dėnuar kėto dhe do tė vazhdojmė qė t’i dėnojmė, veēanėrisht nė momentet kur kemi pasur gjykime tė njėpasnjėshme, ku procedurat ligjore nuk janė tė pėrpikta deri nė fund dhe ka pas njė ambient ku shumica e shqiptarėve kanė besuar se ligji pėr amnisti nuk ėshtė respektuar.

  LAJM: Ku qėndron zanafilla e bastisjeve masovike qė ndodhėn pak kohė mė parė?
  Selmani: Njė fakt qė i inkurajoi institucionet shtetėrore qė tė marrin masa tė tilla ishte momenti i marrjes sė imunitetit tė dy deputetėve qė vijnė nga ish UĒK-ja. Ky ishte alarmi i parė kur atyre iu tėrhoq imuniteti dhe maxhoranca shqiptare edhe pse i kishte deputetė tė saj nuk votoi kundėr tėrheqjes sė imunitetit, por nė heshtje e pėrkrahėn njė akt tė tillė. Besoj se aty ishte zanafilla dhe inkurajimi i shumė institucioneve apo individėve tė tjerė qė tė fillojnė me bastisjet masovike.

  Lajm
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Selmani: Pranojmė ēdo lloj bashkėpunimi nė interes tė shqiptarėve

  Shtuar: 16.01.2009 09:47

  Anila LIMANI


  Imer Selmani

  Nė njė bisedė pėr “Lajm” kryetari i subjektit politik mė tė ri nė Maqedoni, Imer Selmani flet pėr synimet e Demokracisė sė Re, bashkėpunimin me subjektet e tjera politike, dhe ēėshtje tė tjera qė i tangojnė shqiptarėt. Ai dyshon se ofensiva ndaj ish ushtarėve tė UĒK-sė mund tė jetė bėrė me njė koordinim mes Shkupit dhe Beogradit zyrtar.

  LAJM: Nė anketėn e fundit tė IRI-t , partia juaj edhe pse shumė e re gėzon njė besueshmėri prej tre pėr qindtėve, duke ia kaluar edhe PDSH-sė, qė konsiderohet si partia mė e madhe e opozitės. Nga vjen ky sukses i menjėhershėm?
  Selmani: E para ėshtė puna jonė profesionale qė tė bėjmė njė fushatė tė mirėfilltė politike dhe e dyta duke inkuadruar nė strukturat partiake gjithė shtresat sociale politike, shtresat intelektuale dhe gjithė shtresat e tjera qė kanė njė vullnet tė mirėfilltė pėr gjendjen kėtu. Partia jonė bėn promovimi i njė ideje qė para sė gjithash ka ndėrtimin e dialogut dhe mirėbesimit brenda shqiptarėve, por edhe dialogut dhe besimit mes shtresave tė tjera. Pikėsynimi ynė ėshtė qė tė hymė nė zgjedhjet lokale dhe tė dalim me njė numėr tė konsiderueshėm tė votave qė do tė jetė njė refleks dhe njė ndryshim nė opozitėn shqiptare. Ne jemi tė vetėdijshėm se njė parti politike pėr gjashtė muaj nuk mund tė arrij kulmin e sukseseve, por me njė punė tė pėrpiktė shumė profesionale dhe tė pėrkushtuar drejtpėrdrejtė me qytetarėt shqiptarė, pavarėsisht se ku jetojnė ato, do tia arrijmė qėllimit.

  LAJM: A do tė dilni me kandidat tuajin nė zgjedhjet presidenciale?
  Selmani: Organet e partisė akoma nuk kanė vendosur, do tė kemi edhe disa mbledhje intensive ku do tė ndėrtojmė qėndrim, nėse do tė kemi kandidat pėr president shteti. Ambienti i pėrgjithshėm ėshtė mjaft pozitiv dhe fitorja e Obamės ndikon edhe tek ne.

  LAJM: A jeni tė gatshėm qė tė bashkėpunoni me subjektet e tjera politike?
  Selmani: Ēėshtjet e pa zgjidhura tė shqiptarėve janė synimi ynė dhe nė kėtė fushė pranojmė ēdo lloj bashkėpunimi. Nė lidhje me kėto ēėshtje do tė iniciojmė edhe
  bashkėpunimin mes partive politike. Ne kemi filluar njė dialog tė mirėfilltė me partitė e tjera politike shqiptare, me disa kemi pas takime tė shpeshta, por kemi pas takime edhe me fokus grupe tė qytetarėve shqiptarė qė prezantojnė njė numėr tė madh njerėzish. Ato para sė gjithash vijnė nga shoqatat joqeveritare, besoj se shumė shpejt me njė memorandum tė hapur do tė realizojmė synimin tonė tė njė bashkimi ose unifikimi tė qėndrimeve, sa i takon disa ēėshtjeve mbipartiake.

  LAJM: Arrestimet dhe bastisjet e familjeve tė ish ushtarėve tė UĒK-sė qė ndodhėn nė Maqedoni dhe mė pas nė Luginėn e Preshevės a mund tė jenė bėrė me njė koordinim mes Shkupit dhe Beogradit?
  Selmani: Nuk desha tė besoj se ka njė koordinim zyrtar mes Maqedonisė dhe Serbisė, por njė fjalė e urtė popullore thotė se “peri i ngjan gėzofit” dhe nė kėtė rast njė bastisje serike qė ngjau nė Maqedoni dhe pastaj edhe nė Luginėn e Preshevės i ngjan njė situate ku mbas 7-8 viteve krijohet njė ambient, t’i themi shtetėror kundėr familjeve tė anėtarėve tė ish UĒK-sė. Aksioni nuk ėshtė nė frymėn e Marrėveshjes sė Ohrit, nuk ėshtė nė frymėn e amnistisė, nuk ėshtė nė frymėn e tolerancės qė duhet krijuar. Normal se tė gjithė jemi tė barabartė para ligjeve, qoftė ish -ushtarėt, qoftė qytetarėt e rėndomtė, mirėpo targetimi ose fokusi i akuzave dhe bastisjeve vetėm kundėr familjeve tė ish-ushtarėve ėshtė shumė indikativ. Ne disa herė me radhė i kemi dėnuar kėto dhe do tė vazhdojmė qė t’i dėnojmė, veēanėrisht nė momentet kur kemi pasur gjykime tė njėpasnjėshme, ku procedurat ligjore nuk janė tė pėrpikta deri nė fund dhe ka pas njė ambient ku shumica e shqiptarėve kanė besuar se ligji pėr amnisti nuk ėshtė respektuar.

  LAJM: Ku qėndron zanafilla e bastisjeve masovike qė ndodhėn pak kohė mė parė?
  Selmani: Njė fakt qė i inkurajoi institucionet shtetėrore qė tė marrin masa tė tilla ishte momenti i marrjes sė imunitetit tė dy deputetėve qė vijnė nga ish UĒK-ja. Ky ishte alarmi i parė kur atyre iu tėrhoq imuniteti dhe maxhoranca shqiptare edhe pse i kishte deputetė tė saj nuk votoi kundėr tėrheqjes sė imunitetit, por nė heshtje e pėrkrahėn njė akt tė tillė. Besoj se aty ishte zanafilla dhe inkurajimi i shumė institucioneve apo individėve tė tjerė qė tė fillojnė me bastisjet masovike.

  Lajm
  Imer Selmani nuk ju pėrmbajt llafeve tė dhėna nė lajm, gėnjeu! Deshi bashkim, por si dėshiron ai! Imeri mė shkurt nuk e mbajti fjalėn, si mund t'i besohet kėtij njeriu nė tė ardhmen?
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 12. #32
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  03-07-2006
  Postime
  29
  U bėnė 18 vjet demokracie dhe pluralizmi, 18 vjet pushtetesh partiake, 18 vjet renash e mashtrimesh se do tė bėjmė kėtė dhe atė pėr popullin qė i polli partitė dhe qė pėr pesė mandate me rradhė filan-fallan partive populli ua jep votėn e vet
  pėr tė formua pushtet e pėr tė pėrfaqsua interesat e popullit n'atė pushtet....
  Mjerisht populli po gjatė 18 vjetve, nuk ia ka paė hajrin asnjė partie (politike).
  Unė i kam pėrcjellė dhe po i ndjek punėt e partive politike, t'ashtuquajtura pushtet dhe nuk kam paė e nuk po shof qė ato parti tė kenė pasė e tė kenė ndonjė farė
  pushteti.(e kam fjalėn pėr partitė politike shqiptare nė shtetet, ku pushtetin e vėrtetė e kanė pasė dhe e kanė rregullisht sllavėt qoftė nė Sėrbiė, nė Maqedoniė apo nė Mal tė Zi).E, meqė partitė shqiptare nė kėta shtete nuk kanė mundė, sepse edhe nuk kanė dashtė edhe nuk janė tregua tė aftė tė plotėsojnė ndonjė
  interes tė popullit tė vet,shqiptar, qė i ka zgjedhė e qė po i zgjedh, atėhere ato,
  nė vend tė realizimit tė interesit tė caktuar kombtar, kanė realizua interesat e veta personale apo grupore.Kėto dukuri fatkėqia neve, votuesve, na kanė raė dhe
  po na bien nė sy rregullisht.Atėhere, ē t'u themi partive politike tjetėr, pėrveē se
  grupime personale ose grupore?
  Unė mendoj qė interesi personal ose grupor lyp tė jetė pjesė e interesit kombtar apo shoqror.Por, pa harrua interesin personal apo grupor, nuk mund tė realizojsh ndonjė interes kombtar.Partive politike shqiptare, edhe atyreve nė shtete sllave edhe atyreve nė shtetin shqiptar, mė mirė u ka ardhė e mė mirė u vjen qė tė realizojnė interesat e veta se sa interesat kombtarė.
  Atėhere ē t'u themi fjalėve dhe premtimeve tė tyre tjetėr, pėrveē se rrena dhe
  mashtrime.Mirėpo, kur me rena e mashtrime nuk realizohet interesi kombtar,nuk
  mbetet tjetėr, veēse partitė politike tė dalin si tradhtarė tė interesave kombtarė!
  Tė udhėhequr nga dėshira e madhe e nga ambicja e sėmundė pėr pushtet,partitė nuk ēajnė kokė pėr premtimet qė bėjnė.Se janė grupime interesi, ato e tregojnė sheshazi, pikėrisht, kur vijnė nė pushtet. Me mashtrime ato edhe e pėrēajnė popullin, e shkatrrojnė unitetin kombtar,duke e bėrė kėtė qė tė humbet nė mesdit
  Ju kėrkoj falje, por unė kėshtu mendoj.
  Fehim Reēani

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Projekt DRAFTI pėr UNITET tė gjitha partive/liderėve politik shqiptarė FYROM!

  Publikuar mė 08 tetor, 2009 nė orėn 04:14

  2008-17-12
  Letra e dytė:

  KY PROJEKT DRAFT DO TĖ VLEN DERI ATĖHERĖ KUR TĖ KĖNDELLEN KOKAT E POLITIKANĖVE SHQIPTAR NĖ IRJM

  Tė nderuar liderė politikė!
  Ne anėtarėt e Forumit tė Faqes sė pavarur Liria Kombėtare qysh nė muajin 06 Shkurt 2008 ua kemi dėrguar njė letėr me kėrkesėn qė ju tė unifikoni veprimet pėrball kolonizatorėve tė trojeve tona, por ju nuk punuat asgjė. Dhe ne pėrsėrisim kėrkesėn duke mos hequr asnjė send, vetėm e plotėsojmė.
  Kėsaj radhe nuk pėrjashtojmė askėnd nga kėrkesa jonė, kjo pra ju drejtohet tė gjitha partive politike shqiptare pa pėrjashtim dhe tė gjithė liderėve politik tė partive nė fjalė (nuk po pėrmendim me emėr tė veēantė asnjė parti dhe lider dhe kritikat tona u drejtohen vetėm atyre qė eventualisht janė fajtorė, nuk i shtyjmė tė gjithė nė njė kosh...).

  Forumi ka 666 anėtarė, disa prej tyre (3-4 individ) janė paraqitur 2 herė prandaj konsiderojmė se numri i forumistėve tė Liria Kombėtare-s ėshtė pėrafėrsisht 655. Prej tyre nuk shkruajnė njė numėr i madh, por na lexojnė dhe matin pulsin i cili na punon bukur mirė. Prandaj, lider tė nderuar, mosrespektimi i kėrkesės sonė nga ndonjėri prej jush do tė jetė direkt shuplakė faqeve jo vetėm shqiptarėve tė FYROM-it por tė gjithė Shqiptarisė, do t`ishte kjo tradhti e pastėr ndaj Shqipėrisė etnike. Liderėt politik dhe partitė e tyre tė cilėt do ta injorojnė kėrkesėn e Forumit tė LK do tė injorohen nga diaspora shqiptare dhe ne nė kėso rastesh do t`i dėrgojmė letėr tė hapėt Qeverisė sė shtetit amė, Shqipėrisė, qeverisė sė shqiptarėve tė Kosovės etj qė tė marrin masa rigoroze kundėr jush. Diaspora ka pėrshtypjen se politikanėt tonė nė FYROM nuk duan UNITET, nuk duan barazim e drejtėsi edhe pėr shqiptarėt, tollovi duan, tollovia pėr ta ėshtė leverdi.

  Ju nuk luftoni qė shqiptarėt e asaj treve tė kolonizuar tė jenė tė lumtur, por qė t`i shtrėngoni ta pranojnė fatin e tyre nėn okupim.

  Tė jesh i efektshėm ėshtė e njėvlershme me: tė veprosh, tė kryesh, tė realizosh, tė ēosh nė fund, tė pėrmbushėsh; njė politikan i efektshėm ka aftėsinė tė bėjė, tė prodhojė, tė kryejė diēka. Tė jesh i aftė tė bėsh diēka do tė thotė tė mos jesh i pafuqishėm, por i gjallė, tė luash rol. Tė jesh nė gjendje tė bėsh diēka do tė thotė tė jesh veprues dhe jo vetėm i ndikuar, tė jesh veprues e jo vetėm pasiv.

  Nėse nuk do tė bashkėpunoni pėr ēėshtje madhore - pėr kombin - atėherė edhe mė tej para nesh, para botės dhe para armikut (eksperimentuesit tė juaj) do tė jeni njė shaka, si ajo anekdota e miut qė i tregon miut tjetėr se si e ka kushtėzuar eksperimentuesin e tij: sapo kafshėza shtyp njėfarė pulsanti, njeriu (eksperimentuesi) shtrėngohet ta ushqejė atė.

  Nėse ju politikanėt jeni tė denjė pėr trashėgiminė tonė legjendare pellazge-ilire, do duhet, natyrisht, tė jeni tė gatshėm tė bashkėpunoni qė tė hidhni poshtė ēdo shfrytėzim tiranik tė sllavo”maqedonėve” ndaj popullit tonė.

  Aspirata pėr liri nuk ėshtė njė forcė metafizike dhe nuk mund tė shpjegohet me ligjet natyrore; ėshtė rezultat i domosdoshėm i procesit tė individualizimit dhe tė zhvillimit tė qytetėrimit. Sistemet autoritare nuk mund t`i eliminojnė kushtet thelbėsore qė krijojnė aspiratėn pėr liri; as nuk munden tė ērrėnjosin aspiratėn pėr liri qė buron nga kėto kushte.

  Ju politikanė tė nderuar kėrkoni nga popullata virtyte tė cilat nuk i zotėroni vetė, kėshtu edhe historia e veprave tė juaja qė ia paraqitni kombit ėshtė njė mashtrim pėr t`i shtypur e pėrbuzur.

  Kemi nevojė tė krijojmė kushte tė pėrshtatshme qė mirėqenia e shqiptarit nė FYROM tė bėhet pikėsynimi mė i lartė i aktivitetit politik tė juaj. Liria e natyrshme, pavarėsia, fundi i ēdo forme sundimi dhe shfrytėzimi, janė parakushtet e domosdoshme pėr tė vėnė nė veprim tė gjithė dashurinė pėr jetėn...

  Njeriu ka nevojė pėr njė hartė gjeografike tė botės sė tij natyrore dhe shoqėrore, pa tė cilėn do tė ishte i pėshtjelluar dhe i paaftė pėr ndonjė veprim tė urtė dhe tė ndėrlidhur logjikshėm; pa tė cilėn nuk do tė kishte asnjė instrument pėr t`u orientuar dhe pėr t`i gjetur vetes njė pikė tė qėndrueshme qė i bėn tė mundur tė organizojė tė gjitha ndijimet me tė cilat ndeshet.

  Ju bėheni grindavecė e sherrxhinj, vetėm kur ndonjėri prej jush don tė venė nė dyshim parimet politike tė tjetrit; kjo tregon papjekurinė politike tė juaj. Paaftėsia e juaj pėr tė kuptuar lojėrat politike dhe obligimet ndaj kombit do t`i jap shtysė tė dukshme shembjes sė juaj.

  Kėto sende qė u pėrmendėn mė lartė janė realitete, kėto dėgjohen kudo kur shqiptarėt takohen dhe kuvendojnė, nuk jemi ne Forumi i diskutimeve tė Liria Kombėtare-s qė i kemi shpikur, ne i gjejmė kėto tė gatshme midis jush, dhe me ju flasim sinqerisht, pa sherr e pa lajka; ama ne shqiptarėt, si dimė tė kritikojmė ashtu dimė edhe tė falim gabimet e vogla pa hir nėse ju prej sot do ta ndryshoni mėnyrėn e veprimit tė juaj. Ky forum ju ka kritikuar shumė por do tė jetė ky forum qė do t`ju pėrmbajė edhe mė fuqishėm gjatė gjithė proceseve tė punės sė juaj nėse ju do tė ndryshoni kursin dhe do tė mundoheni deri nė maksimum tė mbėrrini objektivat tė cilat edhe jua keni premtuar popullit.

  Tipari themelor i ideologjisė e i politikės sė Rilindjes shqiptare ėshtė patriotizmi. Njė pengesė e madhe nė rrugėn e realizimit tė idealeve patriotike, demokratike dhe iluministe tė Rilindjes ishin fetė; rilindėsit nė realitet nuk luftonin fetė, njė pjesė e madhe e tyre ishin dhe besimtar, ata luftonin keqpėrdorimin e feve, ideologjitė e huaja fundamentaliste tė zhytura nė trungun tonė. Pavarėsisht nga ndryshimet fetare, nė njė gjė bashkoheshin rilindėsit: ata vinin kombėsinė mbi fenė. Vetėm elementi reaksionar fundamentalist bėnte tė kundėrtėn. Karakteristikė e rilindėsve ishte tolerancė fetare e madhe. Kjo i shpuri qė, nė programet e tyre politike pėr tė nesėrmen e atdheut, tė ishin pėr ndarjen e kishės (xhamisė) nga shteti dhe tė shkollės nga feja. Kudo nė botė feja ėshtė nė shėrbim tė cėshtjes kombėtare, vetėm te shqiptarėt ngjanė e kundėrta. Propaganda e armiqve tanė ėshtė e ditur, ata lehin metropoleve mė tė fuqishme botėrore se shqiptarėt mysliman janė fundamentalist tė rrezikshėm pėr civilizimin Perėndimor prandaj as qė duhet me i lejuar tė jetojnė nė njė shtet tė pėrbashkėt, por duhet mbajtur nėn tutelėn e tė “krishterėve” (serbėve, grekėve, “maqedonėve”), pėr kėtė arsye “maqedonėt” i kanė ndėrtuar ato alamet kryqe nė Shkup dhe vendet tjera shqiptare, kėta kolonizator jo vetėm se kanė adoptuar nga ne Lekėn e Madh, por nuk turpėrohen qė tė shpallin si tė “veten” edhe Nėnė Terezėn, Skėnderbeun...etj me qėllim djallėzor, qė shqiptarėt autokton t`i nxjerrin nga rrėnja e tyre pellazge/ilire, gjoja se janė krijesa tė ardhura nga Azia ose mbeturinat e turqve mysliman. E keni pėr detyrė qė tė mbroni me tė gjitha forcat dhe mjetet pėrvetėsimin e kėtyre emrave etj duke mos ra as pre e shqipfolėsve fanatik fetar tė cilėve askush nuk mund t`jua mohon tė mos shkojnė nėpėr xhamia ama nėse fenė e tyre nuk e pėrdorin nė shėrbim tė Kombit atėherė nuk do tė guxojnė ta keqpėrdorin kundėr Kombit. E keni pėr detyrė tė barazoni 100% tė drejtat e shqiptarėve me ato tė sllavofolėsve nė ēdo lami: gjuha jonė tė jetė zyrtare kudo, aq sa ėshtė e dhe gjuha “maqedone”, dhe nėse nė shkollat e “maqedonėve” nuk do tė mėsohet gjuha shqipe, tė ndėrpritet mėsimi i gjuhės “maqedone” nė shkollat tona; flamuri kombėtar shqiptar tė pėrdoret kudo ku ekziston edhe njė shqiptar. Tė ndėrpriten automatikisht (pėrgjithmonė) tė gjitha bastisjet dhe terrorizimi i popullatės shqiptare nga forcat sllave. Nėse pala okupatore nuk do tė mbush kėto kėrkesa legale tonat, tė ndėrpritet ēdo kontakt me ta, domethėnė asnjė parti shqiptare nuk do tė guxon tė mbetet nė qeveri me ta dhe tė fillon funksionimi i organeve paralele atje ku jetojnė shqiptarėt, dtth Konfederata mes Republikės sė shqiptarėve dhe asaj sllavofolėse; por mė pėrpara nga ju tė pėrcaktohen kufijtė e pjesės shqiptare sė cilės patjetėr t`i takoj: Kumanova, Shkupi, Tetova, Gostivari, Dibra, Kėrēova, Struga, Ohri, Prespa, Manastiri, Prilepi...sė paku 40% e territorit tė kėtij shteti tė cilin askush nė botė nuk e ka njohur deri tash. Pra, o shqiptarėt do tė barazohen 100% me sllavofolsėsit o ndarja nga ta. Keni tre muaj tė pėrmbushni kėrkesat e diasporės, nėse kėtė nuk e bėni ne kemi planin B, qė do tė rezulton nė shkatėrrimin e tė gjitha partive tė juaja atje dhe largimin e juaj tė pėrhershėm nga politika. Sigurisht se paqja ekziston, por s`ka paqe qė tė zgjasė vazhdimisht brenda nesh, pa na braktisur njė ditė. Ekziston vetėm njė paqe qė mund tė arrihet me luftė tė paprerė, dhe qė pėrditė duhet fituar rishtas. SUKSES!!!

  http://www.albaniapress.com/lajme/99...re--FYROM.html
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 14. #34
  Emathia Maska e MaDaBeR
  Anėtarėsuar
  20-05-2003
  Vendndodhja
  Nė ēdo vend ku ka jetė
  Mosha
  37
  Postime
  5,320
  Dhe si gjithmone u be nje vrime ne uje. Secili e ka mendjen vetem te interesat e veta te ngushta dhe jo ne ato kombetare.
  Pėr inad tė Djallit dhe Shqyptarėvet, Zoti ka me mbajtė Shqypninė mė kambė me nder e me lumni

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Selmani, nismė pėr uljen nė njė tryezė tė Ahmetit e Thaēit

  03/06/2010 15:24:00


  Unifikimi i qėndrimeve dhe kapėrcimi i inateve tė politikės ditore partiake, ėshtė porosia qė iu pėrcjellė dy liderėve tė tjerė shqiptar, kryetari i Demokracisė sė Re Imer Selmani. Ai tha se DR-ja po diskuton rreth njė nisme e cila synon uljen nė njė tryezė tė liderit tė BDI-sė Ali Ahmeti dhe atij tė PDSH-sė Menduh Thaēi, pėr tė arritur sė pari njė stabilitet tė brendshėm dhe njė barazie tė plotė mes shqiptarėve dhe maqedonasve.
  ‘Njė iniciativė e tillė ėshtė duke u analizuar mirė dhe shpresojė se do tė gjejmė mėnyrėn mė adekuate qė interesat dhe kapriēot tona individuale, personale dhe partiake qė dikush mė tepėr ose mė pak i ka, ti lėmė anėsh dhe interesin tonė kombėtar ta vėmė mbi kėto interesa. Mendoj se kjo ėshtė njė rrugėdalje e vetme qė pėr momentin mundet tė kthej vendin nė njė rrugė tė duhur pėrkundrazi ēdo opsion tjetėr ėshtė humbės edhe pėr popullin shqiptarė edhe pėr popullin maqedonas dhe normal nuk i shėrben paqes dhe stabilitetit tė rajonit por mund tė ngjallė tė kundėrtėn”, deklaroi Imer Selmani, kryetar i DR-sė.
  Kryetari i DR-sė Imer Selmani, tha se pėr nismėn qė ka marrė, ėshtė konsultuar edhe me faktorin ndėrkombėtar. Selmani tha se iniciativa e tillė buron nga fakti se shqiptarėt nė Maqedoni asnjėherė nuk kanė qenė nė pozitė mė tė keqe se tani kur nė pushtet ėshtė partia e Nikolla Gruevskit dhe ajo e Ali Ahmetit.

  Valmir Kuēi
  Alsat M
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Selmani, nismė pėr uljen nė njė tryezė tė Ahmetit e Thaēit

  03/06/2010 15:24:00


  Unifikimi i qėndrimeve dhe kapėrcimi i inateve tė politikės ditore partiake, ėshtė porosia qė iu pėrcjellė dy liderėve tė tjerė shqiptar, kryetari i Demokracisė sė Re Imer Selmani. Ai tha se DR-ja po diskuton rreth njė nisme e cila synon uljen nė njė tryezė tė liderit tė BDI-sė Ali Ahmeti dhe atij tė PDSH-sė Menduh Thaēi, pėr tė arritur sė pari njė stabilitet tė brendshėm dhe njė barazie tė plotė mes shqiptarėve dhe maqedonasve.
  ‘Njė iniciativė e tillė ėshtė duke u analizuar mirė dhe shpresojė se do tė gjejmė mėnyrėn mė adekuate qė interesat dhe kapriēot tona individuale, personale dhe partiake qė dikush mė tepėr ose mė pak i ka, ti lėmė anėsh dhe interesin tonė kombėtar ta vėmė mbi kėto interesa. Mendoj se kjo ėshtė njė rrugėdalje e vetme qė pėr momentin mundet tė kthej vendin nė njė rrugė tė duhur pėrkundrazi ēdo opsion tjetėr ėshtė humbės edhe pėr popullin shqiptarė edhe pėr popullin maqedonas dhe normal nuk i shėrben paqes dhe stabilitetit tė rajonit por mund tė ngjallė tė kundėrtėn”, deklaroi Imer Selmani, kryetar i DR-sė.
  Kryetari i DR-sė Imer Selmani, tha se pėr nismėn qė ka marrė, ėshtė konsultuar edhe me faktorin ndėrkombėtar. Selmani tha se iniciativa e tillė buron nga fakti se shqiptarėt nė Maqedoni asnjėherė nuk kanė qenė nė pozitė mė tė keqe se tani kur nė pushtet ėshtė partia e Nikolla Gruevskit dhe ajo e Ali Ahmetit.

  Valmir Kuēi
  Alsat M
  Lidhur me deklaratėn e z. Selamni (DR) qė ua dha mjeteve tė informimit rreth unifikimit tė qėndrimeve nga faktori politik shqiptar:

  Nuk mundemi e tė mos reagojmė! Ne nga diaspora pa dyshim se pėrkrahim ēdo nismė tė faktorit politik shqiptarė pėr bashkėrenditje, pėr unifikim qėndrimesh, pėr njė platformė tė pėrbashkėt.

  Zotėri Selmani le tė bėhet korrekt dhe tė tregon se e kujt ėshtė nisma, ngase ka shumė komente qė aludojnė nė atė se kjo ide rrjedh nga DR-ja! Ju lutem, ne jemi pėr unitet, por idetė ėshtė mėkat tė vidhen, ato duhet tė thuhen qartė nga vinė! Politikanėt tonė arsyetohen se idetė e mė hershme nuk kanė qenė me kohė, dhe se koha ėshtė kur ato i japin ato ide! Kėsaj i thonė hipokrizi! Mė herėt z. Menduh Thaēi vodhi idenė e diasporės pėr protektorat ndėrkombėtarė, tani kėtė e bėn z. Selami pėr unitet qėndrimesh! Kjo tregon se politikanėt tanė nuk kanė ide, ato merren me kėtė profesion sa pėr sy e faqe dhe bėhen deputet e ministra me idetė e tjetėr kujt! A nuk ju tregon kjo mjaft se kėto njerėz gėnjejnė, por edhe janė mjeshtėr tė vjedhin idetė e tjerėve. Mund ta paramendoni ēka bėjnė tjetėr kur qė dinė me mjeshtri tė vjedhin ide?! Jo! Ne kėtė nuk mundemi ta lėmė tė kalon. Zotėri Imer Selamni (DR), sė bashku me homologėt e tij nga partitė tjera z. Ahmeti (BDI), z,Thaēi (PDSH), z. Bardhyl Mahmuti (BDSH), z.Isni Shqairi (BDK) si dhe z. Sefedin Haruni (PPD) duhet t'i pėrgjigjen letrės sė 31 majit 2010 qė forumi politik Liria Kombėtare ua ka dėrguar nė emajl adresat e tyre, pastaj le tė dalin nė konferenca pėr shtyp dhe tė kėrkojnė bashkėrenditje tė qėndrimeve. Neve nga diaspora sinqerisht na vjen keq qė dalim me kėtė reagim, por nuk mund dhe nuk duam t'i mbyllim mė sytė ndaj dukurive nėnēmuese qė mbretėron nė mesin tonė. Pėr deri sa nė vendet e zhvilluara dhe demokratike njerėzit ngritėn lartė pėr shkak tė ideve qė kanė, tek ne dikush tjetėr i vjedh idetė dhe dėshiron tė gėzon privilegje! Nuk mundet, nuk e lejojmė dhe gjithmonė do ta kritikojmė kėtė dukuri tė ulėt. Pėr ndryshe, njoftojmė lexuesit se draftin pėr unitet diaspora shqiptare nga SHBA nė koordinim me diasporėn nė Zvicėr ua ka dėrguar liderėve partiak qė mė 2008, ndėrsa mė 31 maj 2010 ua dėrgoi njė letėr ku kėrkojmė qė liderėt partiak tė ulen rreth njė tryeze tė rrumbullakėt ku organizator do tė ishte diaspora, ngase ne e dimė qė asnjėri nga liderėt aktual nuk do tė pranon propozimin e atij tjetrit, sepse inatet janė tė mėdha nė mes tyre, ndėrsa ne nuk kemi inate me asnjėrin, ne duam sinqerisht qė ato tė harrojnė tė kaluarėn dhe t'i shtrinė dorėn njėri tjetrit, por atė qė kėrkojmė ėshtė tė kenė njė ēik respekt pėr kėtė diasporė qė asnjėherė nuk ndali tė kujdeset pėr vendlindjen dhe bashkėkombėsit e saj. Vetėm pak respekt ju lutem, nuk kėrkojmė mė tepėr. Ndryshe ju shkelni gjithė atė mund fizik, material e psikik qė diaspora e dha pėr vendlindjen. Kėtė nuk do mund t' ua falim.

  Forumi politik "Liria Kombėtare"
  Alisetar Ramadani - zėdhėnės
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  MENDJET i keni nė TERR!

  Arsyeja dhe vullneti i njeriut janė faktorė tė fuqishėm nė procesin, vetjak apo shoqėror, tė zhvillimit tė tij. Nuk ėshtė historia ajo qė bėn njeriun, por njeriu qė krijon vetveten nė rrjedhėn e historisė.

  BDI, PDSH, BDSH, BDK, PPD, DR! Ne ju kemi diktuar qysh moti kush jeni, me ēka merreni, “meritat” etj por pėr hatėr tė neutralitetit sot nuk do bėjmė dallime. Ju e keni kuptuar shkėlqyeshėm, sidomos ata tė dy partive mė tė mėdha, se popullatėn e ēoni drejt zhdukjes biologjike. Vetėm ju si individ dhe parti e dini mė mirė se ēka keni bė pėr popullin, tė mirat dhe tė kėqijat. Vetėm ju e dini se kujt dhe kur do t`i jepni llogari pėr tragjedinė e tė shtypurve. Nėse dikush prej jush mendon se ka bėrė mirė, le tė mos preket nga letra, le tė vazhdoje punėn duke e rritur aktivitetin, nėse dikush e ka mizėn nėn kėsulė le tė pėrmirėsohet ose le tė largohet pėrfundimisht nga “politika”.

  Politika nuk ju bėn tė lumtur e as garanton shėndetin e juaj mendor. Motivimet e vetme pse bash ju merreni me “politikė” nuk janė pasionet racionale: tensionet pėr dashuri, dhembshuri, solidarėsi, liri dhe tė vėrtetė; por pasionet irracionale: impulset pėr tė kontrolluar, nėnshtruar, shkatėrruar, narcizėm, lakmi, zili, ambicie tė sėmura. Ju jeni krejtėsisht tė motivuar nga pasione irracionale prandaj nė at trevė tė okupuar keni vėnė nė rrezik tė madh jetėn e gjithė popullatės shqiptare, edhe tuajėn. “Suksesi”, popullariteti (pėr tė keq) dhe pasuria personale janė, vetė terapia juaj kundėr depresionit dhe ēmendurisė. Duke luftuar me ēdo kusht pėr tė arritur pikėsynimet e juaja tė ēoroditura, nė tė vėrtetė luftoni pėr shėndetin e juaj mendor.

  Sistemi nervor ėshtė, nė tė njėjtėn kohė, burim veprimtarie dhe integrimi. Truri nuk ėshtė thjeshtė kundėrveprues ndaj nxitėsve tė jashtėm; ėshtė nė vetvete vetvetishėm veprues. Ne, DIASPORA e Forumit Politik www.liriakombtare.com jemi nxitės tė jashtėm, jo nxitės tė thjeshtė por aktivizues, veprues. Ne nuk prodhojmė njė pėrgjigje tė thjeshtė; pėrkundrazi, ju ftojmė tė kundėrveproni aktivisht dhe me simpati duke ju vėnė nė marrėdhėnie me ne, kėrkojmė tė ju bėjmė aktivisht tė interesuar dhe ju keni shansin e fundit tė fitoni njė vetėdije dhe dritėsim tė madh pasi mendjet i keni nė terr. Ju nxiteni prej armiqve tė Shqipėrisė etnike, nxitje tė thjeshta, prandaj edhe keni mbetur thjeshtė njė objekt pasiv qė i nėnshtrohet nxitėsit, njė trup i cunguar qė kėrcen sipas avazit tė okupatorėve.

  Armiku i jashtėm 20 vjet me radhė ka futur spica ndėrmjet jush, u joshėn me poste nėse dėgjoni tė legjitimoni pushtetin e tyre kolonialist ndaj shqiptarėve me qėllim tė ndarjes dhe pėrēarjes me anėn e komploteve, tradhtive tė brendshme.

  Kur forcat e destruktivitetit dhe tė urrejtjes tė armikut shekullor, kėrcėnojnė tė fundosin Kombin tonė si dhe krejt sistemin politik shqiptar atje, ju nuk pranoni Draftin pėr UNITET tė pėrpiluar nga DIASPORA e mbledhur rreth Forumit Politik ”LIRIA KOMBĖTARE”, bėheni shumė tė rrezikshėm; jeni ata qė digjen nga dėshira pėr t`i shėrbyer armikut si agjentėt e saj tė pėrēarjes midis shqiptarėve.

  Nėse keni edhe njė gram burrėrie dhe jeni pak nė gjendje tė logjikoni, pranoni ofertėn tonė, do tė ju ndihmojmė tė shprehni aftėsitė e juaja (nėse keni ndonjė) duke u vėnė nė marrėdhėnie me botėn shqiptare dhe dashamirėt e saj, bėheni veprues dhe frytdhėnės. Armiku ka shkaktuar tek ju njė impuls antishqiptar, prej tė cilit ju si robot udhėhiqeni; nga ne do tė pėrfitoni njė tension, qė do tė ndikojė nė prirjet aktive drejtė njė qėllimi: barazimit 100% e tė drejtave tė shqiptarėve me kolonizatorėt, ose ndarja nga ata.

  Pėrgjegjėsinė pėr tragjedinė e keni thuajse tė gjithė, sidomos PDSH-ja dhe BDI-ja. Pėrsėrisim kėrkesėn, pranoni DRAFTIN. Nėse jo, do tė propagandojmė fuqishėm se liria, demokracia, jeta biologjike e shqiptarėve tė FYROM-it nuk kėrcėnohet vetėm nga grabitqarėt e huaj, kolonizatorėt e trojeve etnike shqiptare por mė tepėr nga ju, nga "kolona e pestė" e fshehur nė radhėt tona.

  Kombi ėshtė njė bashkėsi njerėzore e qėndrueshme, e formuar historikisht, e lindur mbi bazėn e bashkėsisė sė gjuhės, tė territorit, tė jetės ekonomike dhe tė formimit shpirtėror qė shprehet nė bashkėsinė e kulturės. Kombet kanė njė shpirt tė pėrgjithshėm dhe njė unitet moral tė vėrtetė qė i pėrfton ashtu siē janė. Ky unitet shfaqet sidomos nėpėrmjet gjuhės.

  Pėr njė komb tė caktuar, me njė popullsi tė dhėnė, me zakonet e tij, gjuhėn e tij, situatėn gjeografike, marrėdhėniet politike, pasuritė, cilėsitė e mira e tė kėqija, duhen gjetur ligjet qė i pėrshtaten.

  Shoqėria nuk lind nga njeriu, sado larg tė kthehemi nė histori, por ėshtė njeriu qė lind nė njė shoqėri tė dhėnė qysh mė parė. Ai ėshtė i shtrėnguar, me tė hyrė nė lojė, tė pėrfshihet nėpėrmjet veprimit, ashtu sikurse me fjalėn dhe mendimin e tij vendoset brenda njė gjuhe qė ėshtė formuar pa tė dhe qė ėshtė jashtė fuqive tė tij. Me tė hyrė nė lojė: nė tė vėrtetė, qoftė kur ėshtė fjala pėr kombin, qoftė pėr gjuhėn, njeriu hyn nė njė lojė rregullat e sė cilės nuk i takon t`i pėrcaktojė, por t`i mėsojė e t`i respektojė.

  Nė emėr tė 694 anėtarėve tė Forumit Politik “Liria Kombėtare”,
  Aurel Dasareti, 2010-06-12, Arizona
  Moderator/11 Jun 2010/A.D.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Partitė shqiptare larg marrėveshjes pėr qėndrime tė pėrbashkėta

  27/06/2010

  Subjektet politike shqiptare larg arritjes sė njė marrėveshje pėr unifikim tė qėndrimeve pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve. Kohė mė parė lideri i DR-sė Imer Selmani, ngriti njė iniciativė pėr njė gjė tė tillė, mirėpo e njėjta u hodh poshtė nga partitė tjera politike shqiptare BDI dhe PDSH. Megjithatė nga partia e Selmanit shprehen se edhe mė tej mbeten tė hapur pėr bashkėrenditje tė veprimeve politike nė vijw tė zbatimit tė plotė tė Marrėveshjes Ohrit dhe integrimit tė vendit nė BE dhe NATO.

  “Kryetari i DR-sė ka bėrė veēmė tė njohur iniciativėn e tij pėr unifikim tė faktorit shqiptarė pėr disa ēėshtje qė janė me karakter etnik dhe partitė politike parlamentare tė unifikohen nė qėndrimet e tyre dhe tė njėjtat ti dorėzohen qeverisė pėr implementim tė shpejtė me afate tė caktuara. Kjo iniciativė e dini edhe vetė se ishte refuzuar nga tė dyja partitė tjera parlamentare, mirėpo ne edhe mė tej jemi tė hapur pėr njė bashkėrenditje tė veprimit politik nė vij tė implementimit tė plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, zgjidhjes sė rasteve gjyqėsore qė kanė implikime politike por gjithashtu edhe zgjidhje tė kontestit tė emrit dhe anėtarėsim tė shpejt tė vendit nė NATO dhe BE”, tha Visar Ramadani, pėrfaqėsues i DR-sė.

  Nga BDI-ja deklarojnė se kjo ide e Selmanit ėshtė e ide e vjetėr ndonėse kryetari i tyre Ahmeti qė nė vitin 2001 kishte ngritur njė iniciativė tė ngjashme pėr formimin e kėshillit koordinues, mirėpo edhe asokohe shqiptarėt nuk ranė ujdi qė tė bėhen bashkė deri nė realizimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit.
  “Kjo nė fakt ėshtė ide e vjetėr, ėshtė ide e zotėri Ali Ahmeti i cili qė nė vitin 2001 propozoj qė tė formohet kėshilli koordiantiv i tė gjitha partive politike dhe i UĒK-sė sė atėhershme, mirėpo kjo ide u minua pikėrisht nga PDSH-ja dhe nga partia nga e cila doli pikėrisht edhe DR-ja. Kėshtu qė kėto janė ide tė cilat kanė ekzistuar dhe qė ndoshta do tė ekzistojnė edhe nė tė ardhmen, mirėpo pėr momentin janė tė parealizueshme sepse nė zgjedhjet e lira dhe demokratike ne s i subjekt politik kemi marrė shumicėn e votave tė shqiptarėt, kemi marrė legjitimitetin pėr ti pėrfaqėsuar ato dhe kėshtu qė ne do ti presim zgjedhjet e ardhshme, zgjedhjet e reja dhe DR-ja dhe partitė tjera do tė duhet edhe njėherė tė dalin nė zgjedhje dhe tė konfirmohen si parti politike dhe si grupe parlamentare”, u shpreh Adylaqim Ademi, sekretar i pėrgjithshėm i BDI-sė.
  Kohė mė parė edhe analisti i njohur shqiptarė Koēo Danaj nė njė emision nė Alsat, deklaroi se shqiptarėt e Maqedonisė nuk kanė nevojė pėr opozitė shqiptare pėrderisa nuk arrihet implementimi i plotė i Marrėveshjes sė Ohrit. Megjithatė duket se njė gjė e tillė ėshtė larg realitetit.

  Bedri Rexhallari
  Alsat M
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Modesti
  Anėtarėsuar
  11-10-2004
  Postime
  350
  Citim Postuar mė parė nga Modesti Lexo Postimin
  Partitė shqiptare larg marrėveshjes pėr qėndrime tė pėrbashkėta

  27/06/2010

  Subjektet politike shqiptare larg arritjes sė njė marrėveshje pėr unifikim tė qėndrimeve pėr realizimin e tė drejtave tė shqiptarėve. Kohė mė parė lideri i DR-sė Imer Selmani, ngriti njė iniciativė pėr njė gjė tė tillė, mirėpo e njėjta u hodh poshtė nga partitė tjera politike shqiptare BDI dhe PDSH. Megjithatė nga partia e Selmanit shprehen se edhe mė tej mbeten tė hapur pėr bashkėrenditje tė veprimeve politike nė vijw tė zbatimit tė plotė tė Marrėveshjes Ohrit dhe integrimit tė vendit nė BE dhe NATO.

  “Kryetari i DR-sė ka bėrė veēmė tė njohur iniciativėn e tij pėr unifikim tė faktorit shqiptarė pėr disa ēėshtje qė janė me karakter etnik dhe partitė politike parlamentare tė unifikohen nė qėndrimet e tyre dhe tė njėjtat ti dorėzohen qeverisė pėr implementim tė shpejtė me afate tė caktuara. Kjo iniciativė e dini edhe vetė se ishte refuzuar nga tė dyja partitė tjera parlamentare, mirėpo ne edhe mė tej jemi tė hapur pėr njė bashkėrenditje tė veprimit politik nė vij tė implementimit tė plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit, zgjidhjes sė rasteve gjyqėsore qė kanė implikime politike por gjithashtu edhe zgjidhje tė kontestit tė emrit dhe anėtarėsim tė shpejt tė vendit nė NATO dhe BE”, tha Visar Ramadani, pėrfaqėsues i DR-sė.

  Nga BDI-ja deklarojnė se kjo ide e Selmanit ėshtė e ide e vjetėr ndonėse kryetari i tyre Ahmeti qė nė vitin 2001 kishte ngritur njė iniciativė tė ngjashme pėr formimin e kėshillit koordinues, mirėpo edhe asokohe shqiptarėt nuk ranė ujdi qė tė bėhen bashkė deri nė realizimin e plotė tė Marrėveshjes sė Ohrit.
  “Kjo nė fakt ėshtė ide e vjetėr, ėshtė ide e zotėri Ali Ahmeti i cili qė nė vitin 2001 propozoj qė tė formohet kėshilli koordiantiv i tė gjitha partive politike dhe i UĒK-sė sė atėhershme, mirėpo kjo ide u minua pikėrisht nga PDSH-ja dhe nga partia nga e cila doli pikėrisht edhe DR-ja. Kėshtu qė kėto janė ide tė cilat kanė ekzistuar dhe qė ndoshta do tė ekzistojnė edhe nė tė ardhmen, mirėpo pėr momentin janė tė parealizueshme sepse nė zgjedhjet e lira dhe demokratike ne s i subjekt politik kemi marrė shumicėn e votave tė shqiptarėt, kemi marrė legjitimitetin pėr ti pėrfaqėsuar ato dhe kėshtu qė ne do ti presim zgjedhjet e ardhshme, zgjedhjet e reja dhe DR-ja dhe partitė tjera do tė duhet edhe njėherė tė dalin nė zgjedhje dhe tė konfirmohen si parti politike dhe si grupe parlamentare”, u shpreh Adylaqim Ademi, sekretar i pėrgjithshėm i BDI-sė.
  Kohė mė parė edhe analisti i njohur shqiptarė Koēo Danaj nė njė emision nė Alsat, deklaroi se shqiptarėt e Maqedonisė nuk kanė nevojė pėr opozitė shqiptare pėrderisa nuk arrihet implementimi i plotė i Marrėveshjes sė Ohrit. Megjithatė duket se njė gjė e tillė ėshtė larg realitetit.

  Bedri Rexhallari
  Alsat M
  Reagim nga Alisetar Ramadani - Zvicėr

  1. Apeli qė bėn DR pėr unifikim qėndrimesh nė radhė tė parė ėshtė do tė thosha mėnyrė dhe metodė e gabuar.

  2. Unifikimi i qėndrimeve nėnkupton marrėveshje nė mes partive politike, kurse DR vetėm se TREGON SE ĒKA DUHET tė unifikojnė partitė shqiptare, qė ėshtė nė kundėrshtim me marrėveshjen e cila do tė ishte mė legjitime ngase aty tė gjitha partitė japin mendimet e tyre, propozimet e tyre dhe nė fund sjellin njė vendim tė pėrbashkėt tė cilin mund ta quajnė PLATFORMĖ E UNITETIT.

  3. Prandaj kjo mėnyrė e apelit patjetėr se refuzohet ngase qė pėrpara ju thuhet partive tjera se ēka kėrkon propozuesi ose nė kėtė rast DR-ja, ndryshe le tė thonė se ato kanė propozim projekt, ose draft pėr tė cilin do tė diskutonin partitė e UNITETIT.

  4. BDI mund tė thotė ēka tė do tani, por ata dėshtuan pėr kėshillin koordinues dhe dėshtuan si parti nė pushtet, nga kjo del logjika e shėndoshė se edhe pa BDI-n mund tė bėhet unifikimi i qėndrimeve por edhe pa PDSH-n nėse nuk duan. Ka mjaft intelektual tė mirėfilltė qė janė nėn hije dhe qė kanė kapacitet tė ndihmojnė shqiptarėt nė Maqedoni, nuk do thotė patjetėr tė lidhen njerėzit pas BDI-s dhe PDSH-s tė cilat bėnė ēmos qė tė pėrēajnė shqiptarėt dhe tė koncentrohen nė "zhvillime" lokale, thjeshtė lokalistė tė dobėt sepse e panė se nuk ju ecė nė nivel mė tė gjerė, dhe si tė kėtilla kėto dy parti nė zgjedhjet e ardhshme do tė humbin.

  5. Partitėe "vogla" DR,BDSH,BDK,PPD, organizatat jo qeveritare, intelektualėt e mirėfilltė, kryetari i Gostivarit Dr. Rufi Osmani, patjetėr tė takohen dhe njė herė e mirė tė merren vesh si do tė punojnė sė bashku. Nga ky tubim, tė zgjedhin udhėheqėsin dhe kryesinė e UNITETIT dhe partive BDI dhe PDSH t u tregohet se sa tė mėdha janė ato qė luajnė mastap me unitetin e shqiptarėve, edhe pse tani mė ėshtė mė se e qartė se kėto dy parti kanė mbetur vetėm me kryesitė e tyre, tek populli shqiptarė e kanė humbur besimin.

  PĖR FUND

  Uniteti bėhet sė bashku, nuk bėhet si thotė vetėm njė subjekt, prandaj i nderuar Imer Sellmani dhe ju tė DR-s, ndėrroni metodėn e thirrjes nė unitet, do tė keni edhe ndihmėn tonė (diasporės nė Zvicėr) pa dyshim.
  Ēdo njeri do tė pėrgjigjet para Zotit

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e avatar
  Anėtarėsuar
  24-04-2010
  Postime
  34
  Nuk do kete unitet tek politicientet shqiptar te maqedonise, deri atehere kur ata (politicientet) te pajtohen qe interesin ta ndajnse se bashku!

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

 1. Nje KOmb-Nje Shtet
  Nga Beqari002 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 29-10-2009, 19:16
 2. Uniteti islam: Fetva: Sheltuti (sunni) dhe Khomeini (shiia)
  Nga Bani gjk nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 15:13
 3. Sa unitet (te bashkuar) kemi ne shqiptaret?
  Nga tani_26 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 29-09-2005, 11:13
 4. Per te dashuren Shqiperi!! Daut Daku
  Nga ukdaku nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 19-12-2002, 05:15
 5. Pėr Shqipėrinė
  Nga onchesmos nė forumin Folklori shqiptar
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-10-2002, 20:58

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •