Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Anėtarėsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778

  Nano perpiqet ti mbylle gojen shtypit

  SHQIPERI: NANO PERPIQET TI MBYLLE GOJEN SHTYPIT

  Qeveria Socialiste po perdor policine financiare kunder shtypit qe
  shprehet kunder saj.

  Nga Henri Cili ne Tirane

  Qeveria e majte e Kryeministrit Fatos Nano po shton presionin e saj ndaj
  medias se pavarur, duke i ngacmuar ata rregullisht me anen e kontrolleve
  te shpeshta financiare.

  Qeveria ka derguar muajin e kaluar policine per te kontrolluar llogarite e
  gazetes se pavarur te perditeshme, Koha Jone, dhe stacionit televiziv
  Gjeli Vizion. Te dyja keto media kane zemeruar qeverine duke kritikuar
  kryeministrin dhe bashkeshorten e tij.

  Megjithese brenda ligjeve dhe rregullave ne fuqi, momenti dhe sfondi
  politik i inspektimeve policore kane ngritur shume dyshime se ato po
  perdoren per te kercenuar dhe frikesuar median.

  Kontrolli ndaj gazetes, zyrtarisht per te kontrolluar llogarite e saj, ka
  ndodhur pasi gazeta ka goditur ate qe e ka pershkruar si abuzim te
  pushtetit nga kryeministri. Gazeta ka thene se kontrollet financiare kane
  qene krejtesisht te nxitura nga qellime politike. "Kjo eshte bere me
  urdher te Fatos Nanos per ta na mbyllur gojen," ka deklaruar Koha Jone.

  Artur Cani, drejtor i Gjeli Vizion, ka thene se stacioni i tij ka zemeruar
  autoritetet duke transmetuar disa lajme per jeten e bashkeshortes se
  kryeministrit ne Greqi perpara se ajo te njihej me te. Cani ka insistuar
  se stacioni do te vazhdoje te transmetoje emisione investigative per
  ceshtje te rendesishme.

  Kjo goditje e ashper ka qene edhe me e papritur per faktin se qeveria
  socialiste deri me tanika pasur marredhenie shume te mira me median.

  Por autoritetet duken gjithnje e me te vendosura te hakmerren ndaj asaj qe
  ata e konsiderojne si njoftime kunder qeverise duke urdheruar kontrolle te
  ashpra financiare te gazetave dhe stacioneve televizive.

  Keto veprime nuk jane te ngjashme me ato te kryera nga Partia Demokratike
  e djathte gjate kohes kur ajo ka qene ne pushtet, e cila e ka kercenuar
  median me dhune dhe mbeshtetes te saj kane rrahur dhe kercenuar haptazi
  gazetaret.

  Taktikat e tanishme jane te ndryshme. Kur qeveria nuk eshte e kenaqur me
  nje gazetar, ai ose ajo hiqet nga puna, pavaresisht se ai ose ajo mund te
  punoje ne nje media te pavarur.

  Ne fillim te Tetorit, Arban Hasani, redaktor i stacionit TV kombetar Tele
  Arberia, eshte shkarkuar si denim per menyren me te cilen stacioni ka
  njoftuar rreth punes se qeverise per te perballur permbytjet e ndodhura ne
  muajin Shtator. Disa jave me pas, Enton Abilekaj, i TV Telenorba
  Shqiptare, eshte shkarkuar per te njejtat aresye.

  Ndersa pjesa tjeter e mediave Shqiptare nuk duket e pergatitur per te
  folur per kete censure ne rritje, organizmat e huaja, si ne rastin Human
  Rights Watch, i kane kerkuar Bashkimit Europian te perfshije ceshtjen e
  lirise se shtypit ne bisedimet per asocimin e Shqiperise.

  Elizabeth Andersen, e cila mbulon Europen dhe Azine Qendrore , ne kete
  organizate, ka thene se gjendja eshte serioze. "Presioni financiar dhe
  format e tjera te nderhyrjes nga qeveria jane bere nje gje e zakoneshme,
  duke kercenuar seriozisht lirine e shtypit," ka thene ajo.

  Por qeveria nuk ka treguar asnje shenje terheqjeje ne konfrontimin e saj
  me mediat. Ministria e financave ka thene se ajo do te vazhdoje te kryeje
  kontrolle financiare, ndersa ne nje takim te partise ne qytetin jug-lindor
  te Korces, Nano ka akuzuar median se po paguhet me para te pista nga
  mafia. "Grupe te mediave te krijuara nga bota e krimit po perpiqen te
  percajne Partine Socialiste dhe te pengojne reformat," ka thene ai.

  Qe prej marrjes se postit te kryeministrit per here te trete Korrikun e
  kaluar, Nano ka ndermarre nje qendrim me te ashper ndaj gazetareve, duke
  porositur ministrat e qeverise te mos lejojne stafin e tyre te komunikoje
  me median.

  Per me teper, autoritetet kane vendosur te publikojne njoftimet dhe
  reklamat zyrtare vetem nepermjet shtypit qe i mbeshtet ata. Dhe bizneset
  private jane gjithnje e me te frikesuara per te botuar reklamat e tyre ne
  mediat me qendrim anti qeveritar sepse ato mund te perballen me kontrolle
  financiare.

  Si rezultat i ketij presioni, shumica e mediave te shkruara dhe
  elektronike njoftojne ne menyre te hapur pro qeverise dhe pro partise
  Socialiste. Prec Zogaj, nje deputet i qendrs se djathte ne parlament,
  thote se autoritetet tani zoterojne "pjesen me te madhe" te mediave
  Shqiptare.

  Per momentin nuk pritet qe media vendase te leshoje ndonje alarm ne lidhje
  me ceshtjen e lirise se shtypit. Pronaret e mediave nuk deshirojne te
  rrezikojne te ardhmen e gazetave apo stacioneve TV dhe radios duke sulmuar
  qeverine. Por nese ato vazhdojne te qendrojne te heshtura, ato rrezikojne
  te demtojne rende reputacionin e tyre.

  Henri Cili punon per Qendren e Lirise se Shtypit ne Institutin e Studimeve
  per Demokraci dhe Zhvillim.

 2. #2
  kerkuesi
  Anėtarėsuar
  13-09-2002
  Vendndodhja
  ne vendin tim
  Mosha
  41
  Postime
  1,171
  lesi perdor shtypin nano forcen qe i jep pushteti .
  te dy jane brenda rregullave te lojes .le te shohim se ku do dalin.
  per mendimin tim po te kishte ndonje shoqat "goverment rights" do shikonim qe edhe kjo e fundit do te shqetsohej po ja qe ska dhe qeverine ska kush e mbron .
  ti shijaks je gazetar per vete dhe normalisht qe do ta mbrosh,por duhet pare edhe ana tjeter e medaljes . une si njeri i thjesht e shoh ne nje tjeter kendveshtrim.nuk e di se ku i ka ngec lesit (grindavecit ) me nanon ,ose dikush ndoshta e paguan per kete , qe "koha jone", nje gazet qe ka pas nje rrol te madh ne shkatrrimin e shtetit ne 97, cdo dite qe kalon behet me e palexueshme se te merzit me ato kryetemat qe kane lidhje me nanon.
  PAUCA SED MATURA

 3. #3
  Erzeni Maska e Shijaksi-London
  Anėtarėsuar
  10-11-2002
  Vendndodhja
  ke kodra kuqe
  Postime
  778
  Dear Maringlennora.

  Nese Lesi boton fakte te cilat prekin jeten e Nanos, dhe vertetohen si te verteta, komentet jane te teperta dhe kjo do te nxjerri Lesin fitues.Per sa i perket shkaterrimit te pushtetit ne 97 sipas jush nga Kohajone, do te thoja se Kohajone atehere me kryeredaktor Ben Blushin, arriti numrin rrekord te shitjeve te saj me 33.000 kopje per cdo dite, qe mbetet nje rrekord i pathyeshem derim me sot per gazetarine shqiptare.Kjo gazete i cila ne ato dite u be i vetmi ze i pavarur antiBerisha,shkaterroi jo shtetin por Berishen.
  Une po e pres me shume interes mbarimin e duelit Nano me disa media te pavarura shqiptare.
  Le te shikojme fundin.

Tema tė Ngjashme

 1. Dosja e krimit politik në Kosovë
  Nga kosovar nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 295
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 15:05
 2. Qeveria: Televizionet t'i ēlirojnė ambientet e Piramidės Teatrit Kombėtar
  Nga Antimafia nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 10-09-2006, 19:01
 3. Raporti i IREX-it pėr gjendjen e shtypit nė Shqipėri
  Nga RTP nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-06-2005, 04:23
 4. Liria e shtypit ne diktatin e krimit
  Nga Shijaksi-London nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 55
  Postimi i Fundit: 02-12-2003, 18:57
 5. Liria e shtypit shqiptar
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 07-05-2003, 06:14

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •