Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Grmime t paligjshme n kalan e Novobrds

  Dy punonjs t UNMIK-ut u kapn nga policia kosovare pasi kishin kryer grmime n kalan e Novobrds. Nuk sht hera e par q kryhen grmime t paligjshme n territoret e monumenteve t kulturs

  Pr piratt e rrnojave nuk ka koh m t prshtatshme. Kur t gjith jan n ethe pr shpalljen e pavarsis s Kosovs, pakkush e on mendjen tek objektet e trashgimis kulturore, t cilat, s fundmi jan vn n fokusin e gjurmuesve t thesarve. Nuk jan aventurier t thjesht, por njerz nn petkun e ndrkombtarve. Vetm pak dit m par, dy puntor t administrats s UNMIK-ut, nj i huaj dhe nj vendas jan kapur n flagranc duke krkuar pr sende t arta n kalan e Novobrds. Me nj detektor metali dhe nj lopat, kan dal n gjuetin e arit, por pa sukses. U ndaln nga policia kosovare, ndrsa kan ln gjurm ngado n territorin e kalas s shek. XIV.

  Rojtari i monumentit dhe i 1200 hektarve prreth, Islam Vllasaliu, sht shprehur pr t prditshmen kosovare Express se ky sht rasti i par q nuk bie n gjurm t piratve (lajmin e ka msuar nga mediat), pasi dy vjet m par, ishte pikrisht ai q raportoi grmimet q po bnin dy polic rumun, edhe ata nn uniformn e UNMIK-ut. Islami tregon se derisa rumunt mbaruan procesin e krkimit t sendeve me vler, i sekuestruan celularin dhe mjetin e identitetit, t cilat ia kthyen m von. Sipas Express-it deri tani nuk sht njoftuar ndonj mas ndaj policve, ndrsa pr rastin e fundit u informua edhe Shrbimi Policor i Kosovs, i cili mundsoi ndalimin e dy policve. Sipas togerit Ismet Hashani, nga zyra pr informim n rajonin e Gjilanit, rasti u raportua para disa ditsh. Hashani u shpreh pr Express se gjat ndalimit, personave iu sekuestrua nj lopat dhe nj detektor. Msohet se dy unmikasit nuk jan nn arrest, por nn hetim. I pyetur n lidhje me kt rast, funksionari Rusell Geejk nga zyra e informacionit t UNMIK-ut, pranon se bhet fjal pr nj punonjs t ktij organizmi, por nuk mund t jap detaje, pasi me kt shtje po merret policia.

  M shum se nj rast i veuar, shqetsues sht fenomeni q po ndodh me trashgimin kulturore t Kosovs. Thuhet se Ministria e Kulturs s Kosovs ka treguar vmendje vetm pr objektet e shkatrruara gjat marsit t vitit 2004, ndrsa jan ln n harres shum monumente t tjera. Mungesa e kujdesit dhe e investimeve i ka kthyer monumentet n grmadha, ndrsa objektet e trashgimis kulturore kan marr rrugt e Evrops. Rojtari i kalas s Novobrds thot se gjat kohs q ai ka punuar aty nuk mban mend q n kala t jen kryer ndonjher investime, gj q ka uar n shkatrrimin e monumentit dhe kthimin e tij n nj grmadh. I pyetur nga Express pr kt shtje, Baki Svirca, drejtor i Institutit pr Mbrojtjen e Monumenteve t Kosovs, thot se problemi kryesor sht mosrespektimi i prioriteteve n fushn e trashgimis. Faktori i dyt sht politizimi i trashgimis, ndrsa faktori i tret sht mungesa e buxhetit, - thot Svirca, ndrsa shton se puna alon edhe n mosrakordimin e punve mes palve, q jan prgjegjse pr trashgimin kulturore. T gjitha kto dobsi i shfrytzojn hulumtuesit ilegal. Edhe n Kosov jan prhapur t ashtuquajturat ethet e arit dhe prandaj kemi ksi lloj dmtimesh. Kto hulumtime jan vetm nj prej dmtimeve, sepse edhe vizitat joformale t paautorizuara, t pakoordinuara, t pamenaxhuara, shkaktojn dmtime n trashgimi,- vazhdon Svirca. Sipas tij, n rastin konkret, n kalan e Novobrds ka shum dmtime, pasi ka shum vizitor, t cilt ngjiten npr mure, duke shkaktuar rrzimin e gurve.


  Shekulli

 2. #2
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Njeri me derr se tjetri dhe na shajne ne shqiptareve pastaj...
  Kjo tema ne fakt eshte per tek aktualitetet...
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e XH.GASHI
  Antarsuar
  07-03-2007
  Vendndodhja
  Prishtine
  Mosha
  63
  Postime
  1,123
  Pershendetje

  Nuk me habit aspak ky shkrimi me lart sepse kjo eshte tradit e te huajve ne keto ane te cilet e kan trasheguar nga shkiet ,
  Kam shoke dhe komshi qe ishin prezent apo puntore krahu te ,,arkeologve serb'' gjat germimeve .Nje nder ta A. Novoberdaliu me pate treguar se si kishte vrejtur nje lloj anomalie gjat gjurmimit ku tere diten aj cek se si kishin germuar ku r hasnim ne artifakte Arkeologu serb ne fund na largonte duke qendruar vetem afer vendgermimit .Nje dite vendosa te meshiifem dhe ta shof se pse qendronin vetem dhe pse te nesermen vend germimi ishte i mbuluar nga serbet.
  Germuam tere diten hasen ne eshtra njeriu dhe ne artifakte te varrit ne mbaramje si zakonisht na larguan me heret u bera se shkova ne shtepi qe e kisha shume afer vend germimit dhe ktheva pas nje shkurreje duke shiquar se qka po ndodh ''arkeologet serb' nxorren diqka nga nje thes dhe hudhen ne varrte mihur pastaj e mbuluan shpejt e shpejt dhe shkuan ne errsire .
  Nga kersheria mora lopaten dhe fillova te hape varrin perseri dhe gjeta sendi qe kishin hedhur ne varr ai ishte nje kryq asgje tjeter kryq sllave .Keshtu rrefen plaku 75 vjeqar .
  Keshtu eshte bere falsifikimi i argumenteve historike ne Kosove ne menyrat me te thjeshta
  Ndryshuar pr her t fundit nga XH.GASHI : 13-02-2008 m 07:15

Tema t Ngjashme

 1. Kushtetuesja: Prishja e "Zogut t Zi", e paligjshme
  Nga Humdinger n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 05-05-2007, 22:49
 2. 35 milione lek per te shkuar ne Kalane e Krujes!!!
  Nga malli n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 08-05-2003, 18:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •