Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,464

  Ndoka: Ja pikat e dobta t mjeksis e spitaleve

  Diploma e shkolls s lart nuk do t jet e mjaftueshme pr t siguruar nj vend pune n spital. Mjekt e rinj do t kalojn n filtrin e licencs, pas praktiks s detyruar dhe vetm nse kalojn kt provim do t mund t ushtrojn profesionin n mnyr t pavarur. Ndrkoh q problemet e sistemit shndetsor, me gjith reformat e ndrmarra, vazhdojn t mbeten t shumta. Ministri i Shndetsis, Nard Ndoka, n nj intervist pr Gazetn tregon rrugn npr t ciln do kalojn reformat e sistemit ton shndetsor q do ta transformojn at.

  Cilat jan pikat e dobta t sistemit ton shndetsor?

  Nse i shikon me sy kritik, mund t zbulosh shum pika t dobta. Ne ende nuk kemi nj rrjet spitalor modern, t pajisur me teknologjin e duhur mjeksore dhe me kushtet e tjera q e bjn kt shrbim t krahasueshm me at q ofrohet nga spitalet n vendet e BE-s. Edhe aparaturat mjeksore shpesh sfunksionojn, kurse blerja e pajisjeve t reja ose e ndonj pjese q duhet zvendsuar, kalon npr procedura t gjata, duke i ln pacientt pa shrbimin e nevojshm. Ka edhe plot mungesa t tjera, q her krijohen nga keqmenaxhimi dhe paprgjegjshmria e drejtuesve, e her nga mungesa t tjera objektive. Ka ndodhur shpesh q pacientt t blejn barna t caktuara duke qen t shtruar n spital, dhe kjo sht nj situat e papranueshme. Ne do ti japim fund ksaj gjendjeje q ka mbisunduar prej vitesh n spitalet tona. Probleme ka pasur edhe me shrbimin hotelier e kuzhinn.

  Drejtoria e QSUT-s po rishikon listn e barnave q marrin pacientt n kt qendr dhe kt vit n t do t futen alternativat m t lira, pasi buxheti q i sht dhn, nuk i mjafton pr t siguruar t paktn at list barnash q ishte vjet. A nuk mendoni se duke futur ilaet m t lira, do t ulet cilsia e shrbimit dhe besimi i pacientve?

  sht normale q lista e barnave t rishikohet do vit. N hartimin e buxhetit t ktij spitali, pr blerjen e barnave sht parashikuar mbulimi i nevojave t ktij spitali. Madje mund t them se buxheti pr QSUT-n sht dyfishuar. Natyrisht, mundsit tona financiare jan t limituara, por ne synojm t ofrojm barna cilsore n spitale. Nga ana tjetr, ne jemi t vendosur ti japim fund nj praktike, sipas s cils barnat q bliheshin pr nevojat e spitalit, shiteshin nn dor, ose tregtoheshin jasht ambienteve t tij. Jemi t vendosur t luftojm dolloj abuzimi dhe n asnj rast nuk do t lejojm mungesa q shkaktojn probleme n trajtimin e pacientve.

  Shpeshher, n media apo edhe tek Urdhri i Mjekut, familjart ngren akuza ndaj mjekve pr mjekim t gabuar, q n disa raste prfundojn me vdekje. Ministria apo edhe vet drejtorit e spitaleve, a kan analizuar ndonjher t gjitha rastet e vdekjeve n spitale pr t nxjerr shkaktart e vrtet? Dhe pr m tepr, a sht marr ndonj mas kundr mjekve?

  Midis mijra rasteve q trajtohen n spitalet tona, sigurisht mund t ket edhe nj prqindje rastesh t diagnostikimit t gabuar dhe pr pasoj, t trajtimit t gabuar. Kostoja e gabimeve n mjeksi sht shum e rnd, pasi mund t kushtoj jet njerzish. Ne, secilin rast e trajtom me seriozitetin m t madh. do spital sht i detyruar t analizoj rastet e vdekjeve t ndodhura n ambientet e tij. Ndrkaq, Ministria e Shndetsis bn analizn e vdekjeve t grave n lindje, rast pr rast, pa asnj neglizhim. Kur kemi raste t denoncuara, ose raste vdekjesh t grave n lindje, Ministria e Shndetsis krijon grupe pune t prbr nga specialist t spitaleve universitare. Ky grup ekspertsh shkon n vendin e ngjarjes, analizon karteln mjeksore dhe nxjerr shkaqet e vdekjes. N prfundim bhen dhe rekomandimet prkatse, t cilat i trajtojm me shum seriozitet.

  QSUT-ja ka krkuar shpesh q t administroj vet t ardhurat dytsore, duke premtuar se nuk do t ket m kriz t mungess s medikamenteve. Pse ngurrohet n dhnien e ksaj t drejte?

  S pari nuk kemi t bjm me nj kriz n QSUT, pr shkak t prdorimit ose jo prej tyre t t ardhurave dytsore. Gjithka sht n studim. Do zgjidhet dhe shtja e prdorimit t t ardhurave dytsore n prputhje me legjislacionin n fuqi.

  Gjat vitit t kaluar, shum her ka pasur probleme me furnizimin me medikamente t spitaleve pr shkak t dshtimit t tenderave. Cila sht zgjidhja pr kt vit?

  N prgjithsi skema ka funksionuar. Ka pasur edhe vshtirsi, sigurisht, por n t gjitha rastet ndrhyrja jon ka qen energjike. Vshtirsi jan krijuar edhe nga procedurat e ngarkuara, edhe nga ndrhyrjet e APP-s. Kt vit i kemi marr t gjitha masat q situata t tilla t mos prsriten dhe furnizimi me barna i spitaleve t realizohet sipas planit.

  Cila sht rruga q ministria do t ndjek pr rritjen e cilsis, jo vetm t personelit mjeksor (akreditimi), por edhe t spitaleve?

  Akreditimi sht nj proces i domosdoshm pr t par performancn e ofruesve t shrbimeve shndetsore. Pr kt Ministria e Shndetsis, nprmjet Qendrs Kombtare t Cilsis, Siguris dhe Akreditimit po punon pr reformimin e procesit t vlersimit t kompetencave profesionale t personelit dhe institucioneve shndetsore. Pr personelin po punohet pr kalimin nga punsimi n baz t diploms, n at t kalimit n filtrin e licencs, duke parashikuar q pas diplomimit t kryhet praktika e detyruar (e mbikqyrur) dhe provimi pr t pasur t drejtn e ofrimit t shrbimit n mnyr t pavarur. Po punohet pr procesin e certifikimit dhe ricertifikimit pr specialistt e mjeksis, t cilt pas licencimit do t specializohen n nj fush t caktuar t mjeksis dhe do t certifikohen. E reja sht se do t ricertifikohen pr t br rifreskimet e nevojshme t njohurive e mos t ngelen me at ka msojn gjat specializimit. Kan prfunduar dhe jan miratuar standardet pr spitalet dhe nn drejtimin e Qendrs s Akreditimit, po punohet pr prgatitjen e standardeve n kujdesin parsor, dentar, farmaceutik, laboratorve dhe licencimit.


  Balkanweb
  Sui generis

 2. #2
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Ndoka: Ja pikat e dobta t mjeksis e spitaleve
  Po pika e fuqishme?
  Ndoka minister shendetesie???

 3. #3
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237
  hahaha
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 4. #4
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  www.GazetaKritika.net 11/3/2008

  Ndoka e Njeh Mire Berishen
  Nga Petro Vasili

  Nje vit me pare, kur elektro-auto Ndoka mori detyren e ministrit te shendetesise, te gjithe menduan se kjo cudi sdo te zgjaste shume. Porse u gabuan cudia zgjat e do te vazhdoje te zgjase. Pse ndodh keshtu.? Ckane te perbashket Ndoka me Berishen? Ci lidh njeri me tjetrin ? Origjina e perbashket rurale ? Pragmatizmi? Dinakeria? Qe te treja keto, nuk perbejne shkaqe te besueshme. Celsi i ketij problemi qendron ne ate qe, Ndoka e njeh mire Berishen, madje sic do ta shohim me poshte, jo rralle mundohet ta imitoje ate.

  Ndoka e njeh mire Berishen. Ai e di se si punon kryeministri i tij. E di se gjithe informacionin e merr nga mediat e shkruara e nga tv. E di se qendrimet e gjata ne zyre, jane qendrime para tv e mbi gazetat, si te ndonje homologu te tij latino-amerikan. Ndoka e ka kuptuar mire, se kryeministri e vlereson punen e cdo ministri jo nga rezultatet, jo nga treguesit, por nga ato qe shkruajne gazetat e qe thuhen ne tv. Ne intervisten e vitit te ri Berisha e konfirmon vete kete fakt. Si ka qene reagimi i Ndokes? Ne stafin e tij politik prej 6 vetesh, kater jane gazetare (dy te shtypit e dy te tv), sa nuk ka as ne Ministrine e Kultures. Keta, kane si detyre kryesore censurimin e shkrimeve e reportazheve negative per shendetesine dhe lustrimin e imazhit te ministrit. Tentakulat e tyre jane te shtrira mbi te gjithe median shqiptare. Eshte anekdotik rasti i nje eksponenti te majte te cilit shkrimin per shendetesine nuk ja pranoi as Zeri i Popullit E pra, kete do Berisha, kete ben dhe Ndoka..per shendetesine te mos shkruhen gjera te liga sepse na nxjerrin pune.

  Ndoka e njeh mire Berishen. E di se ati i duhen shume para per rrugen e tij te zemres, prandaj mundohet te mos i realizoje investimet e ti kaloje parate e kursyera ne rruget e kryeministrit. A nuk kurseu QSUT 2 milione euro nga mosblerja e aparaturave kaq te nevojshme per pacientet ?! Po fondi qe u transferua ne fund te vitit nga Ministria e Shendetesise tek rruget e kryeministrit, a nuk kishte kete domethenie? Ne nje qeveri normale, kur nje ministri nuk realizon investimet, i pari qe mban pergjegjesi eshte ministri perkates. Porse nuk ndodh keshtu me qeverine Berisha, ku ministrat, plot bujari dhurojne tepricat e kursyera ne kurriz te shendetit te njerezve Ndoka e njeh mire Berishen. Njeh gjuhen e tij te shantazhit. A nuk u ben kryeministri te veteve e kundershtareve shantazh me dosjet? Kete ka filluar te beje dhe Ndoka, ani pse partia e vet gelon nga spiunet, ani pse edhe atij vete i permendet ndonje pseudonim. A spo cirret ai, si shefi i tij per hapjen e dosjeve kur e di se ky i fundit ska ndermend ti hape kurre? A nuk po i ben ky edhe vete Berishes shantazh me prishje qeverie apo shkarkim Jozefine?

  Ndoka e njeh mire Berishen, ja njeh nepsin per te kontrolluar e per te pergjuar cdo gje. Kur Berisha kerkon te pergjoje cdo qelize te shoqerise, pse Ndoka te ngelet pas? A nuk dha ai urdher qe te instalohen kamera e pergjues neper spitale? Ku eshte pare kjo, pervecse ne qeverine Berisha ? Ceshte ky personel Orwellian qe pranon te jete i survejuar 24 ore? Po pacientet, me te drejtat e tyre, a e pranojne kete fakt? A do te pranonte ndokush prej nesh te ndiqej me kamera nje i aferm me bark te care, apo bashkeshortja duke lindur? A nuk jane keto te drejtat me elementare te njeriut qe shkelen me te dyja kembet ? Perfytyroni qe, ne spitalet troke, pa barna e pa aparatura, harxhohen gjithe keto para per kamera, ekrane e personel?!

  Ndoka e njeh mire Berishen. A nuk eshte ky i fundit qe ne administraten e varur prej tij, hoqi te gjithe specialistet per ti zevendesuar me KOP-demokrate apo njerez te tarafit te tij? Pse Ndoka te mos bente te njejten gje me personelin shendetesor? A nuk i zevendesoi ai te gjithe drejtuesit ne qender e ne rrethe me kristian-demokrate te oreve te fundit?

  Mund te vazhdonim gjate, me paralelizmat Ndoka Berisha, por nuk ja vlen.

  Konkluzioni eshte i qarte per gjithkend: Sa te kete Berishe do te kete dhe Ndoke!

Tema t Ngjashme

 1. Skandali, ilae kafshsh prdoren tek njerzit
  Nga [Perla] n forumin Aktualitete shoqrore
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-03-2010, 00:07
 2. Drejtort e spitaleve, ikin mjekt, vijn menaxhert
  Nga DYDRINAS n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 13-04-2007, 11:56
 3. Me kerkese te Farukut
  Nga Gostivari_usa n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 16-03-2007, 07:56
 4. Student t mjeksis n amerik
  Nga beeta n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 48
  Postimi i Fundit: 01-07-2006, 09:42
 5. Pergatitje per Shkollen E Mjekesise!
  Nga Reina n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 18-02-2004, 15:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •