Ish-kongresisti shqiptaro-amerikan Joseph DioGuardi pritet t kandidatohet srish nga Partia Republikane pr n Kongresin Amerikan.

Ish-kongresisti DioGuardi pritet t garoj n distriktin e 19-t ku prfshihen katr rrethe Dutchess, Orange, Rockland dhe estchester. N kt distrikt detyrn e kongresistit e kryen John Hall. Kryetari i Partis Republikane Douglas A.Colety pr estchester ka ftuar ish- kongresmenin Joseph DioGuardi q t shpall kandidaturn e tij pr zgjedhjet e ardhshme m 3 nntor 2008.
DioGuardi, tha se sht duke e studiuar mir kt "ofert" t republikanve nga ky distrikt, dhe shum shpejt do t vendos n se ai do t filloj fushatn pr t'u rizgjedhur, apo jo edhe nj her pr kongresmen. DioGuardi, shrbeu dy mandate n kongresin amerikan nga viti 1985 deri n vitin 1989 , kur ai u mund nga kongresistja Sue Kelly. (B.Sina)


http://www.ina-online.net/index.php?id=4264