Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 9 prej 9
 1. #1
  Rising Star and Legend Maska e Davius
  Antarsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  Underground
  Mosha
  36
  Postime
  11,960
  Faleminderit
  1
  22 falenderime n 21 postime

  Kuzhina: Aty ku gjithka ka ndryshuar prve...pranis s gruas!

  Kuzhin, e mbla kuzhin

  Dikur ishte nj zgavr plot tym e erra t rnda, sot sht shndrruar n nj dhom dinjitoze e trendi

  Dikur ishte nj vend i tymt, i rezervuar vetm pr shrbyeset. Sot sht nj vitrin e bukur n mes t shtpis. Kuzhina ka ndryshuar, por brenda kan mbetur srish grat

  Sot, askush nuk sht i detyruar t gatuaj. Familjet han n vakte ushqime pothuajse gjysm t gatshme, t cilat ngrohen n mikroval. Gatimi sht nj pasion ose aktivitet q i atribuohet kuzhinave t mdha. Tashm n shekullin XXI, kuzhina sht br zemra e do shtpie, ekuivalentja e asaj q n kshtjellat e Mesjets ishte salloni dhe n shtpit viktoriane dhoma e pritjes.

  Ngritja n shkalln sociale i korrespondon rritjes s shpenzimeve pr pasjen e saj. Sipas nj shoqrie amerikane, tregu i kuzhinave ka arritur shifrn e 170 milion dollarve, pesfishin e industris kinematografike. N vitin 2007, nj firm e till ka shitur n t gjith botn m shum se nj milion kuzhina. Sipas revists "Remodeling", n vitin 2006, mimi mesatar pr mobilimin e s gjith kuzhins arrinte rreth 54 mij dollar. Madje edhe pr pajisjet baz, mimi nuk zbriste nn 18 mij dollar.

  Krkimi i modelit ekskluziv, ashtu si pr veshjet e mods s lart, i prket edhe kuzhins. Nj fabrik angleze u propozon klientve t saj nj kuzhin n stilin gjeorgjian, e cila kushton rreth 250-300 mij sterlina. Pika e tyre e fort sht se askush tjetr nuk do t ket nj t ngjashme: "Nuk do ta shihni kurr m kt model npr revistat reklamuese", shkruan reklama. Agjencit imobilare prdorin fotografit e kuzhinave pr t shitur shtpit. Kto kuzhina kan frymzuar edhe mjaft programe televizive.

  Nj dhom e prdorur koh m par vetm nga shrbyeset sht shndrruar n nj vitrin dizajni pr familjen moderne. N pjesn m t madhe t viteve 1900, kuzhinat ishin vende t tymta dhe t zhurmshme, t cilat ndodheshin n bodrum ose nn atin e shtpis. Ishin medoemos t pozicionuara larg hapsirave n t cilat jetohej. Kshtu duhej t ishte, sepse kuzhina ishte shtpiza e shrbyesve.

  Kuzhinat e mbretrve britanik ishin t dimensioneve industriale. Enriku VIII i zgjeroi ato t pallatit "Hampton Court", duke prshir 55 ambiente, me nj siprfaqe prej 280 metr katror. Zona prfshinte kuzhinn e madhe, at private, kantinn, qilarin, dhomn pr ent e kuzhins, at t gjalpit, erzave, t shpendve dhe magazinn. N kt kuzhin punonin 200 persona q shrbenin 600 vakte n dit. Sipas regjistrave t "Hampton Court", gjat mbretrimit t Elisabets, n nj vit kuzhinat mbretrore kishin pjekur 1240 gjedh, 8200 dele, 2330 drer, 760 mshqerr (via), 1870 derra dhe 53 derra t egr.

  N shtpit e borgjezve, stili ishte m i thjesht, por parimet ishin t njjtat. Kuzhinat viktoriane ishin t organizuara n at mnyr q brenda t jetonin shrbyeset, dhe n Angli numri i tyre ishte shum i madh, ashtu si ishte n Amerik n fund t lufts civile. Vetm t varfrit dhe shrbyesit hanin n kuzhin. I zoti i shtpis nuk shkelte pothuajse kurr n at zon, ndrsa zonja shkonte vetm pr t kontrolluar nse gjithka ishte n rregull. Komoditeti i kuzhins nuk i shqetsonte shum, e aq m pak estetika.

  Inxhinieri shtpiake

  Kur klasa puntore filloi t rritej nga ana ekonomike dhe disponueshmria e personelit t shrbimit u zvoglua, filloi t interesohej pr mobilimin e shtpis nj nga pionieret e mnyrs s re pr t par kuzhinn, Catherine Esther Beecher. N librin "American womans home" (Shtpia e gruas amerikane), publikuar n vitin 1869, ajo kshillonte nj mnyr shkencore pr mobilimin e shtpis. Ishte nj mnyr pr ta br m t kndshme punn e gruas: "Komoditeti n kuzhin sht shum i domosdoshm. sht nj vend i veant pr do shtpi, duke i lehtsuar edhe m shum punt e saj. Nse kuzhina nuk do t ishte n rregull ather grat do t kumbisnin shum koh duke krkuar sendet e duke i pastruar ato".

  Syrit kritik t Catherine Beecher nuk i shptonte asnj milimetr nga mobilimi i kuzhins. Kshillat e saj ishin shum precize. Jepte gjithnj mendime n ndrtimin e modeleve t kuzhins. Gjithashtu jepte instruksione t detajuara pr mnyrn e vnies s enve t kuzhins.

  Shum ide moderne mbi mobilimin e kuzhins, i atribuohen edhe Christine Frederick, nj tjetr amerikane q kishte vendosur ta bnte m t dashur punn e shtpiakeve, me librin e saj t shkruar n vitin 1919 "Household engineering: scientific management in the home" (Inxhinieria shtpiake: menaxhimi shkencor i shtpis). Ja se far propozonte ajo pr mnyrn e larjes s pjatave: "Zakonisht pasi mbarojm darkn laj 48 pjata dhe 22 lug, pirun, thika. I gjith ky proces prfundonte me 70 lvizje. Pr vite me radh nuk e kam kuptuar se bja 70 lvizje t gabuara vetm n larjen e pjatave, pa llogaritur tharjen dhe vnien n vend t enve. Si t gjitha grat, mendoja se metoda e vjetr e larjes s enve nuk mund t ishte prmirsuar".

  Mesa dukej gabohej. M n fund kishte kuptuar se mnyra e saj e larjes s enve nuk ishte shum efikase ("sht budallallku i atyre q e kan shpikur kt metod", kishte komentuar ajo). M pas kishte vendosur ti pastronte mir pjatat para larjes. Kshtu nj pun q krkonte 45 minuta koh, ishte thjeshtuar n 30.

  Bob, Bettie e Jamie

  Ideja kryesore e Frederick, q "soba, lavamani dhe tryeza e gatimit duhet t ishin t pozicionuara n mnyr q t shmangeshin veprimet e kota", ndikoi menjher n dizajnin e kuzhinave moderne, t bazuara n "trekndshin e puns", mes frigoriferit, sobs dhe lavamanit. Gjithashtu frymzoi edhe "kuzhinn e Frankfurtit", kuzhina e par e ngritur n lartsin e duhur, dizajnuar n vitet 20 pr shtpit popullore t shtetit gjerman. Pr kt projekt, prmasat - nj metr e nntdhjet pr tre metra e dyzet - dhe sistemimi i mobilimit u llogaritn n baz t nj studimi t kohs dhe lvizjes.

  Ishte nj triumf i modernizmit dhe shum elemente t saj - siprfaqja e puns n form L-je, dollapt e varur n mur dhe aspiratori mbi sob - jan ende karakteristikat baz t kuzhinave t sotme.

  N vitet 20, tre faktor favorizuan lindjen e kuzhins moderne. Nj prej tyre ishte edhe ndikimi i lvizjes moderniste evropiane. M pas filloi prhapja e aparateve elektrike. Nj kompani e till reklamonte do pajisje t re elektro-shtpiake, me tyre frigoriferin, lavatrien, theksen e buks, ekspresin, hekurin e rrobave dhe fshesn me korrent. N vitin 1926 nj tjetr firm pr pajisjet eletro-shtpiake reklamonte modelin e ri t sobs me sloganin: "Zgjidhja e problemit t shrbyeseve".

  N vitet 30, kuzhina ishte br tashm vitrina e shtpis borgjeze dhe pajisjet elektro-shtpiake m t fundit, nj status simbol. Revistat shpjegonin si t zgjidhnin stilin dhe ngjyrn. U msonin grave t realizonin ndrrat e tyre n kuzhin. N vitin 1936, nj fabrik kuzhinash amerikane, prezantonte modelin e saj t ri me nj personazh t famshm t asaj kohe, Betty, pr ta br kuzhinn edhe m trheqse pr blersit. Me duart e zhytura n shkumn e detergjentit t enve, Betty, shihte me mirnjohje bashkshortin e saj Bob. Prve reklams mjaft t rafinuar, drejtuesit e fabriks kishin menduar edhe pr sloganin: "Titulli: Nuk mundi ti thoshte jo. Nj dit - vazhdonte tregimi - Betty i tha Bob-it: Nuk do t ishte e mrekullueshme sikur t kishim edhe ne nj kuzhin t till? sht nj ide e shklqyer - u prgjigj ai, por kishte frik se mos kushtonte shum. N fakt ajo kishte zbuluar se ishte krejt e kundrta dhe arriti ta bindte bashkshortin. Kshtu Betty e bri realitet ndrrn e saj".

  Q kuzhina t merrte formn prfundimtare, do t duhej mirqenia e paslufts. N shtpit e viteve 50 kuzhina u zhvendos n pjesn e prparme t shtpis, me qllim q ti lejonte shtpiaket t shihnin jasht dritares kthimin e bashkshortve n shtpi. Tashm kuzhina ishte n qendr t ndrrs amerikane. Megjithat mbetej nj vend gatimi, q ishte i destinuar kryesisht pr femrat. Kt e tregon edhe Ellen Plante, autorja e nj historie t kuzhins amerikane, ku sobat do t bheshin qendra e shtpis vetm n vitet 70-80, ather kur shum femra filluan t punonin. Nnat q shkonin n pun kishin gjithnj e m pak dshir pr t gatuar (kshtu lindn ushqimet gjysm t gatshme), por srish duhej t merreshin me kt detyr.

  Imazhi i kuzhins si nj vend shrbimi, ku grat pastronin dhe kujdeseshin pr gatimin, u zhduk gradualisht pr ti ln vendin asaj t nj hapsire familjare t hapur, ku miqt ndaleshin pr t biseduar, adoleshentt hanin vazhdimisht dhe fmijt bnin detyrat. Nj nga personifikimet e saj t para ishte, mes fundit t viteve 70 dhe fillimit t viteve 80, ajo n "stilin e thjesht" ose "fshatar", e gjitha me dru, me tenxhere ngjyr portokalli dhe shpesh me kuzhinn ekonomike n qendr, sepse grat e qytetit, q e kalonin ditn mes zyrs dhe shtpis, krkonin t gjenin srish atmosfern e kohs industriale me shtpit dhe depot e saj.

  Stili rustik sht mjaft i krkuar e i prhapur, madje edhe n Nju Jork dhe Londr, ku duket se njerzit i kan ndrtuar pr t sjell srish ndrmend nostalgjin e s shkuars. Edhe sot, disa nga kuzhinat m t shtrenjta t punuara me dor jan nj version m i pastr, m pak i komplikuar dhe shpesh i frymzuar nga modeli i kuzhinave t fshatit. Nga nj studim i br n vitin 2004 n Britanin e Madhe u vrejt se kuzhina rustike me dru natyror ishte modeli m i preferuar nga 41% e modeleve t przgjedhura.

  Muri francez

  N kt pik, shpjegon Ellen Plante, kuzhina sht kompletuar e gjitha: "N kuzhinn e vjetr koloniale, familja mblidhej pr t ngrn dhe pr t gjitha aktivitetet e tjera t lidhura me shtpin". Kuzhina e ditve t sotme, nj formul e zgjedhur e shum serialeve televizive, nga "Sopranot" te "Shtpiake t dshpruara", nuk ndryshon shum. Njerzit duan t shprehin veten prmes kuzhinave t tyre. Sot ndrra e kuzhins s hapur, ku zhvillohet jeta shoqrore e familjes, sht universale.

  Prodhuesit e kuzhinave evropiane shesin n t gjith botn. Nj fabrik e njohur gjermane, e cila mbahet pr kuzhina cilsore, vitin e kaluar i ka trefishuar shitjet n Azi.

  Rust, q jan t fiksuar pas markave, duken shum t knaqur q guru-t e Stokholmit dhe Londrs kushtzojn shijet e tyre. Por ndrkoh q amerikant dhe evropiant e veriut krkojn sigurin pa koh t drurit natyror, miliardert e rinj kinez dhe rus mendojn se siprfaqja e madhe e kuzhins i ngjan m shum jets moderne.

  Madje edhe n zonat e vjetra t bots, kuzhina moderne ka arritur vlern e nj statusi simbol. Nj fotograf i famshm belg ka gjetur nj prov shum bindse nga nj fotograf ambulant n Kinsasha, kryeqyteti i Republiks Demokratike t Kongos. Mes t gjitha imazheve q klientt mund t zgjidhnin si sfond ku mund t dilnin fotografi, kuzhina m popullore ishte ajo me ngjyra t ndezura verdh e blu n stilin evropian. Por kulti i kuzhins si hapsir shoqrizimi ka limitet e saj. N Kin dhe Japoni apartamentet e qytetit jan shum t vogla, pr t pasur nj kuzhin t madhe. Njerzit shqetsohen m tepr se si ti shfrytzojn m s miri hapsirat e shtpis. Sipas nj sondazhi t br n 27 qytete t Kins, m pak se 20% e familjeve kineze han n kuzhin. N Suedi 30% e familjeve deklarojn se n shtpi gatuan burri.

  Francezt nuk dshirojn q miqt e tyre t hyjn n kuzhin. N vendet e kuzhinave t mdha, sallat ku shrbehet dreka jan ende t ndara dhe kuzhina e hapur quhet "amerikane". S bashku me portugezt dhe spanjollt, mes qytetarve t Evrops Perndimore, francezt jan njerzit m pak t shoqrueshm n kuzhin. Pavarsisht mods s kuzhins s hapur, e prhapur edhe n restorantet e Parisit, prgatitja e ushqimit n shtpi cilsohet ende nj art i cili duhet kultivuar "pas kuintave".

  Krpudha t mbushura

  Shkrimtarja angleze Shirley Conran u b e famshme n vitet 70 pasi tha, se "jeta sht shum e shkurtr q t humbassh koh duke mbushur nj krpudh". Heqja e prparses ishte hapi i par drejt liberalizmit t gruas. Sot, pr disa gra q punojn, ushqimet gjysm t gatshme, shoqruar nga kulti i kuzhins, jan br nj liberalizim si me nj klik. Ndrsa pr disa t tjera sht thjesht nj form e re e skllavris shtpiake: tani femrat jo vetm q duhet t bjn karrier, por t jen edhe magjistare n sob.

  Dizajnuesit profesionist parashikojn se kuzhina e s ardhmes do t jet nj vend m barazimtar. Gjithmon sipas sondazheve, femrat do t jen prgjegjset e para t kuzhins n 77& t rasteve.

  Nj dhom e prdorur koh m par vetm nga shrbyeset sht shndrruar n nj vitrin dizajni pr familjen moderne. N pjesn m t madhe t viteve 1900, kuzhinat ishin vende t tymta dhe t zhurmshme, t cilat ndodheshin n bodrum ose nn atin e shtpis

  Komoditeti n kuzhin sht shum i domosdoshm. sht nj vend i veant pr do shtpi, duke i lehtsuar edhe m shum punt e saj. Nse kuzhina nuk do t ishte n rregull ather grat do t kumbisnin shum koh duke krkuar sendet e duke i pastruar ato"

  Estetika

  N shtpit e borgjezve, stili i kuzhins ishte m i thjesht, por parimet ishin t njjtat. Kuzhinat viktoriane ishin t organizuara n at mnyr q brenda t jetonin shrbyeset. Vetm t varfrit dhe shrbyesit hanin n kuzhin. I zoti i shtpis nuk shkelte pothuajse kurr n at zon, ndrsa zonja shkonte vetm pr t kontrolluar nse gjithka ishte n rregull. Komoditeti i kuzhins nuk i shqetsonte shum, e aq m pak estetika.

  SHQIP
  My silence doesn't mean I am gone!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Kuzhina Moderne

  Asnj tjeter ambiente i baneses sot nuke eshte me i rendesishem se sa kuzhina.
  kuzhina viteve te fundit eshte modernizuar neper shtepi ku gjithqka fillon nga ushqimi qe me globalizmin pas internetit dhe mobiljeve luksoze tani ne radhe te pare hyn kuzhina moderne me te gjitha paisjet me te reja qe i plotesojne kushtet per nj akomodim me te mire ne amvisni qe kjo dukuri me rritjen e nivelit te jeteses edhe tek shtresa me e ulet, kuzhina moderne eshte bere nje vend i deomosdoshem gati ne te gjitha familjet edhe teke familja shqiptare qe me nje vizion te ri eshte kujtuar se duhet te behemi edhe ne modern me nje kuzhine te re si e tere europa.

  Televizioni pra serialet kane bere kete nxitje qe te ndryshoje kuzhina shqiptare por edhe levizja e njerzve pikerishte e emigranteve te cilet shkojne e vijne ne vende te ndryshme te botes ku nga atje sjellin me vete edhe ide te reja per modernizimin e kuzhines shiptare, se pari te nje ambienti te pershtatshem per te gatuar e pastaj ndjekja e recetave te ndryshme vendore apo te atyre vendeve me renome nderkombtare si kuzhina italiane, franceze, kineze apo ballkanike.
  Shpresojmi qe se shpejti te hapet edeh nje filiale Ikea edeh ne trojet shqiptare ku do te pajisemi me orendi te reja e te pershtatshme per nje jete me te mire ku pastaj me siguri edhe dora e kuzhinerit do e beje te veten qe te gatuaj receta si ia do shpirti.

  Kete evolucion te kuzhines moderne ne familje e kane mundesuar edhe shume firma te njohura ne bote me ide me te reja dhe komoditete te persosura me paisje te aparateve moderne ne kuzhine por edeh nje seri e tere mobiljesh per shije te lloje llojeshme, e kjo firme eshte Ikea, firme norvegjeze qe po e revolucionone boten.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 10-02-2008 m 14:06

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Kuzhina eshte vendi ku ushqimet humbasin vlerat e tyre, ushqimore qe me shpikjen e zjarrit dhe perdorimin e tij ne kuzhine njeriu filloj te tjetersoi edhe ushqimet ne dem te organizmit te tij .
  Kuzhina ime vlen rreth 15 mije euro por ka nje vit qe perdoret vetem per efekt bukurie dhe nuk perdoret per gatim, por vetem si dollap per mbajtje te eneve dhe disa ushqimeve.
  Jam i sigurte se shum shpejt edhe kjo mode do te ndryshoje dhe kuzhina nuk do kete ate rendesi qe ka sot njeriu do kthehet shpejt ne menyren e tij natyrale te ushqyerit qe nuk kerkon gjith ato paisje dhe kohe per gatim.
  Ne familjen time ka rreth nje vit qe soba me gas, furra elektrike,te skuqurat, te zierat,mikronde , lavastoviglie ,nuk perdoren, dhe kane dale jashte perdorimit te perditshem , megjithse jane funksionante.

  Jeta e sotme eshte ndertuar mbi konsumizmin,ne te gjitha fushat, por shpejt do kthehet ne te kundert.
  larguar forever

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime n 43 postime
  Ne nje ane edhe pajtohem me te dhenat tuaja sepse njeriu iu eshte afruar shume qendrave urbane ku edhe jeta eshte bere dinamike e qe nuke kemi kohe te presim si perpara zierjen e nje pasuli te shkrete plote 4 ore ne zjarr sepse do na kushtoje shtrenjte sot, pastaj ato pjata duhet pastruar e me se liri do na dilte te blenim nje Pizza ose te ushqehemi ne fastfude MCdo apo dynera per 5 deri 7 euro...
  Kur kemi kohe te ushqehemi si duhet ku do ta shfrytzonim kuzhinen ?
  Ndonje te diele, eh shpejt e shpejt aty te pergatis spageti, oriz kinez, ose disa receta gjysem te gatshme...
  Si thuani ju, kuzhina moderne eshte bere vetem per te shitur mend para te ftuarve e miqve per te then; qe si e ka kam bere une, nje akte lavderimi po...  Ketu poshte keni Programin e duhur ku mund te pergatitni planin e kuzhines suaj ne 3D e pastaj ti vendosni elementet;
  P.S; per fardo info me shkruani...

  http://www.ikea.com/ms/fr_FR/rooms_i...me_Planner.exe
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 10-02-2008 m 19:25

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,823
  Faleminderit
  138
  244 falenderime n 199 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan Lexo Postimin
  Jam i sigurte se shum shpejt edhe kjo mode do te ndryshoje dhe kuzhina nuk do kete ate rendesi qe ka sot njeriu do kthehet shpejt ne menyren e tij natyrale te ushqyerit qe nuk kerkon gjith ato paisje dhe kohe per gatim.
  Ne familjen time ka rreth nje vit qe soba me gas, furra elektrike,te skuqurat, te zierat,mikronde , lavastoviglie ,nuk perdoren, dhe kane dale jashte perdorimit te perditshem , megjithse jane funksionante.

  .
  Jam kureshtare se cfare hani ju ,kur keni nje vit qe ne familjen tuaj s'perdorka njeri soben apo mikrovalen?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  27-12-2004
  Postime
  1,683
  Faleminderit
  2
  25 falenderime n 22 postime
  Citim Postuar m par nga dea_07 Lexo Postimin
  Jam kureshtare se cfare hani ju ,kur keni nje vit qe ne familjen tuaj s'perdorka njeri soben apo mikrovalen?


  Pergjigjen mund ta kuptosh duke lexur kete teme;
  http://www.forumishqiptar.com/showthread.php?t=80701
  larguar forever

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Flora82
  Antarsuar
  17-04-2006
  Vendndodhja
  afer detit
  Postime
  900
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  [QUOTE=Kreksi;1826468]Kuzhina Moderne

  Asnj tjeter ambiente i baneses sot nuke eshte me i rendesishem se sa kuzhina.

  mos harro banjen or , dikur edhe kjo ka qen e harruar por sote eshte ne qender te shtepis : p


  Per familjar qdo here eshte kuzhina ne funksjon , kurse per vetijaka per 1 person kuzhina eshte e boshatisur , andaj pasulin qe e blejm ne konzerva ai thjesht pamjen e ka te njete , sepse nuk ka arom nuk ka shije e perdorum vetem me shujt urine

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e BaBa
  Antarsuar
  12-03-2006
  Vendndodhja
  Facebook.com/BabaAlbanian
  Mosha
  35
  Postime
  4,064
  Faleminderit
  59
  23 falenderime n 21 postime

  un mbaj rekord per skuqje, por sot dola jasht per te ngrene!!

  rrini o njerez se kam hange nje kukurec me sallate , dhe tani spo du te haj nje jav rrjesht menjen per seks e kam

  PS: dhe seksi eshte nje ushqim shum e mrekullueshem
  Dhe kau i mir po s'e ngacmove, s'trheq n brazd.

 9. #9
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,130
  Faleminderit
  113
  64 falenderime n 58 postime
  Citim Postuar m par nga dardajan Lexo Postimin
  Kuzhina eshte vendi ku ushqimet humbasin vlerat e tyre, ushqimore qe me shpikjen e zjarrit dhe perdorimin e tij ne kuzhine njeriu filloj te tjetersoi edhe ushqimet ne dem te organizmit te tij .
  Kuzhina ime vlen rreth 15 mije euro por ka nje vit qe perdoret vetem per efekt bukurie dhe nuk perdoret per gatim, por vetem si dollap per mbajtje te eneve dhe disa ushqimeve.
  Jam i sigurte se shum shpejt edhe kjo mode do te ndryshoje dhe kuzhina nuk do kete ate rendesi qe ka sot njeriu do kthehet shpejt ne menyren e tij natyrale te ushqyerit qe nuk kerkon gjith ato paisje dhe kohe per gatim.
  Ne familjen time ka rreth nje vit qe soba me gas, furra elektrike,te skuqurat, te zierat,mikronde , lavastoviglie ,nuk perdoren, dhe kane dale jashte perdorimit te perditshem , megjithse jane funksionante.

  Jeta e sotme eshte ndertuar mbi konsumizmin,ne te gjitha fushat, por shpejt do kthehet ne te kundert.
  Hahaha a gallate ky .Ha jonxhe ti plako?
  Ps.do me na lone dhe pa pune.

Tema t Ngjashme

 1. Shkenca ne Islam
  Nga Shn Albani n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 18-08-2010, 11:10
 2. Popujt e zhdukur
  Nga Fatih n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 03-01-2010, 18:27
 3. Shteti dhe Individi ne Islam.
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 17-12-2005, 07:55
 4. Libri rijadus salihin
  Nga useid n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 14
  Postimi i Fundit: 24-01-2005, 11:51
 5. Kuptimi i shehadetit
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 13-01-2005, 12:56

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •