Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 56
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391

  Shqiperia Dhe Greqia Antike

  Une personalishte besoj se Greket jane mashtruesit me te medhenje ne historine e njerezimit.

  Anglishte po tingellon me mire. "Greeks are the biggest imposters in the history of mankind"

  - E gjithe bota edhe sot beson se zoterat si Zeusi, Aferdita, Fata etj. jane Greke.

  - Leka i Madh. A ishte Greke apo jo.

  - Sa dime per Homerin dhe Hesiodin si shkrimtaret me te lashte. Qka shkruajne keta per Pellgazet.


  Te mundohemi ti kombinojme faktet gjuhesore, letrare, gjeografike, racore apo qfaredo fakti tjeter dhe te mundohemi te vijme deri te nje lloj besimi per prejardhjen e popullit Shqiptar.

  Dhe sa me pak fyerje duke pas parasysh se kemi nje moderator te rrezikshem.

  Pershendetje te gjitheve,

 2. #2
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Pelasgian!

  Greket dhe lobi i tyre i fuqishem (qofte me prejardhje greke apo vetem dashurues te tyre) edhe sot e kesaj dite jane armiqte me te medhenj te shqiptareve!

  Emri "Iliada" & "Odisea" e ka vetem nje shpjegim. "Iliada" eshte "Iliriada", kurse "Odisea" sic e pate thene edhe Iliriani01 eshte asgje tjeter pos "Udhetimi" ne shqip!

  Zeusi s'eshte asgje tjeter pos ZOTI!

  Duke u nisur nga keto, pse ende te huajt besojne se keto jane Greke?

  Sepse ne nuk ishim te afte ta vertetonim te kunderten. Dhe ky eshte difekti me i madh qe e kemi. Kjo teme le te mundohet ti trajtoje disa nga keto probleme duke e ditur se keto jane me rendesi te madhe per kombin tone. Bile, e tere bota ta dij se jemi Ilire!

  Pershendetjet e mia,

  StarCraft.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-10-2002
  Vendndodhja
  New Jersey
  Postime
  19
  pershendetje ,po ajo eshte me se e vertet qe
  jemi Ilire ..
  Ajo qe duam eshte ajo qe dime
  Por pa realizim !!!

 4. #4
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  45
  Postime
  3,394
  Plotesisht pajtohem me ju bashkatdhetare te mi, bile edhe vete emri Homeri vetem ne gjuhen shqipe mund te deshifrohet dhe ti nxjerret kuptimi sic e thone edhe te gjithe studiuesit e vepres se Homerit dhe te Homerit, pra vet emri Homer rrjedh nga "i miri" ne shqip dhe ky eshte i vetmi kuptim qe mund ti jepet emrit te Homerit.
  Hereve tjera me shume ne lidhje me kete
  Dodoni
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 5. #5
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Po Pelasgian, I Nderuar dhe te nderuarit e mij...

  greket jane mashtruesit ma te medhaj ne histori, ata falsifikuan gjithe historiografine ballkanike!

  e gjithe filozofia klasike greke asht illire
  e gjithe historigrafia illire asht fasifikue
  te gjthe perendite e Olympit illirian jane falsifikue
  te gjtha artet illire jane falsifikue...

  zojs - zot - zeus
  aristo Tel = zotri Teli (si aristokrat, titull nderi)
  ........

  ka ardhe koha ta ndricojme vetm na shqiptaret, se askush tjeter nuk e ban punen tone...

  e punojme sa ma shume... bashk e te forte!

 6. #6
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Po, Ilirian bashkimi ben fuqine! Po si te qesim drite ne mbi historine tone, kur bashke me te edhe prezentja jone eshte e erret?

  Klasa jone politike sot e ka zgjedhur dyluftimin si ne arenat e vjetra te gladiatoreve dhe mendon se me kete do arrije dicka!

  Si t'ju tregojme ne te huajve per historine tone, kur nuk dime madje as nje shtet ta mbajme, sot, pas mijera vitesh ekzistence?

  Ju pershendes,

  StarCraft.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e zima
  Anėtarėsuar
  23-07-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  32
  O Njerez akoma se keni kuptuar se Shqiptaret ne shekuj ja kan fut njeri tjetrit?Mos i vini fain Grekut se deri nga 1912 Janina e Arta ishin jasht greqis ,por injoranca e Pashallarve ja fali ato toka Grekut.Sepse u pelqente qe te mbanin eren e pordhes se Turkut ,dhe jo te mendonin qe ato toka ti benin autonome Shqiptare.Persa i perket atyre qe doni te zbuloni ju, harojini ,ju apo shum autor te tanishem mund te beni shum perkthime te fjaleve Greke ne Shqipe ,por ato si njef asnje histori e botes.Arsyeja?Gjuha jone ka vetem 100 vite qe eshte shkruar ndersa ajo greke 10000 vite.Dhe historia njef shkrimin dhe jo gojdhenien.Te gjith juve ashtu si dhe mua mund tju vij keq qe historia dhe kultura jon sjan shkruar prej vitesh ,por fatkeqsisht historia skthehet mbrapsh.

 8. #8
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  Zima,

  gjuha jone ka tanime me kete zbulim te ri 2002 - 1210 = 792 vite qe eshte shkruar nese nuk jam gabim me llogaritje matematikore. Dhe ne nuk po mundohemi te "perkthejme" por po i japim kuptimin e tyre te vertete qe e kane ne shqipe, gjuhen e tyre burimore. Pse kjo dikujt i pengon, s'eshte faji yne.

  Pershendetje!

 9. #9
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Tė Nderuar!

  Privatizimi me ēėshtjen shqiptare, na ka dėmtuar shumė. Shėnjat e tij ogurzeza i kemi edhe sot...rezoni i njohjes i vogėl, diverzioni
  i llaves sė huaj i madh, gėlltiti e shterri burimet e etnogjenezes
  illire, me falsifikime, deri edhe duke na detyruar, t'i ndėrrojmė edhe emėrtimet tona - etninomin shqiptar, deri edhe nė ditėt tona...copėto nė sa mė shumė pjesė, qė kurrė mos tė bashkohemi...E shihni ē'po bėhet edhe me Kosovėn...? Kjo politikė
  i ka rrėnjet mijavjeēare, epokale - qė thuret e zbatohet gjithmonė me tė njejtin rithėm, vetėmse ndryshon modaliteti diplomatik...pashallarėt e djeshėm, ia falėn grekut, po tė sotmit?
  Gjuha jonė e shkruar nuk ėshtė as para 100 vitesh, as para 792 vitesh...kur ishte gjuha jonė, nuk kishte grek as vrek nė Ballkanin illirik, po sikur kjo methoda e sotme diplomatike e tė huajve, ashtu ishte methoda e djeshme, duke t'i zhbij tė gjitha burimet historiografike, e duke i pėrvehtėsuar burimet kryesore - duke ta ndryshuar alfabetin indirekt (me vra veten me dorė tėnde), duke mos e lanė asnjė shkrim a vepėr tė gjithė asaj epoke illire, duke i falsifikuar e ndryshuar edhe mbishkrimet e varreve, hartografinė,
  duke vuar hegjemoni edhe mbi muzeumet (gjoja mė tė lashtat), duke tė emruar Albanopolis, e Albania; duke e ditur se ishte nje gjuhė madhore burim i gjuhėve i.e. edhe duke e quajtur [gjuhė barbare'... Kujtoni se me disa leksione,me ketė jetėshkurtė, e kuptojmė dredhinė e lashtė epokale? Tė rraheshe mbytesh nga furtuna historike nga tė dy Anėt (Lindje-Perėndim tė djeshėm...),
  pandėrpremje - ku tė gjithė illirėt janė shkrirė pėrveē shqiptarėve,
  ēudi ėshtė si flasim shqip! Pėr atė edhe na duket e errtė historia!

  E din njė botė njė histori madhore antike illire, njė gjuhė illirishte
  aty-kėtu shihen hallkat e kėputura edhe nė shkrimet e okupuesve
  ē'rrėnjuesve, mbi tokat tona...edhe nuk ia qet goja askujt, asnjė shkrim tė plotė real - coll njė fjalėgoje e kanė pėrshpėritė indirekt - se, kanė ekzistuar mbretėri illire - po kurrė nuk thonė - se ka ekzistuar njė Perandori illire qė i ka dhėnė gjuhė e kulturė Njė Bote! E ksh duhet ta thotė - pėrveē kėtyre cungjeve tė mbetura shqiptare?

  Sikur, tė gjindej bile njė vepėr e shkruar illirishte origjinale - do tė na dilte abeceja mė e lashtė e botės, shkrimi mė i lashtė! Thonė se kanė ekzistuar - e nuk e ke asnjė vepėr!!! Ky ėshtė tmerri! Janė falsifikuar arkiva e muzeume, histori e hartografi - seps politika e pushtuesve e bėri tė veten...si llavė vullkanike fetare e ushtuese, qe nga Kthiza e Botės...ku edhe sot ėshtė vullkan i gjallė pėrvlues... e t'ka shkrumbua gjithēka tė gjallė, e t'ka mbuluar gjithēka tė vdekur - sa mirė, qė flasim shqip sot nė atė vorbullė tė turbullirave botėrore...

  Tash, flasim shqip dhe shqipja e folur, i qet tė gjitha rrėnjet e Antikuitit (antikitetit, satė sllavizuar aq tė romanizuar), sllavi e romi, bėre fushė meidani Ballkanin illirik - mbas rėnies sė perandorisė illire...e merre historinė, njė histori pėr bazė, gjoja si antike - vetėm nga fundi i historisė illire (fise illire, mbretėri illire, copa historike, jo illiria vetėm rreth Adriatikut...jo Darania nė veri ballkanik ( pa hyrė thellė nė Mbretėrinė e Pėrgjithshme ballkanike
  tė gjithė gadishullit - nga deti i Zi e deti Adriatik...edhe Ballkanin na japin tė copėtuar, vetėm pjesė - pa e parė mirė as hartografikisht krejt Ballkanin - sikur njė siujdhesė (gadishull) tė tėrė, se si duket bile...(vetėm nga gjithėsia).

  Gjuha e folur shqipe ėshtė rrėnja e asaj gjuhės madhore botėrore tė Antikuitit. Po, si mund ta dokumentojme (siē thot star e Pelasgiani, e zima (historia nuk kthehet mbrapsht)...po zimo, historinė e kthen mbrapshtė e mbarė forca! E ka kthyer dhe e kthen! E ty tė duket si rregull shkencor...sa herė ėshtė kthyer historia mbrapshtė e mbarė, sikur tė nxirnim dokumente, do tė na dukej si prrallė gjyshje!

  Vetėm studimet e mirėfillta fono-historike, e historiko-morfologjike tė tė dy dialekteve tona veē e veē, do ta qitnin nė dritė gjithė thesarin antik illirian, duke prfshirė edhe nėndialektet tona si fosile edhe tė popujve mė tė largėt...!

  Bindja e botės, pėr njė gjė tė tillė, nuk bėhet duke mohuar vetveten na, as duke injoruar xixa stralli antik, qė sa shihen - tė parėt i sulmojnė pseudo-shqiptarėt (edhe qė i thonė vett shqiptar se)! Sa qė derisot, tjerėt nuk patėn as kohė tė merreshin me neve, se na vetiu i qeruam hesapet mesveti, nė rabush tė tyre, e ata ec pėrpara...e na ngrehe shoqishoin mbrapa! E ata copėto nė pjesė sa ma tė imėta...e na shkatėrroi edhe ato pjesė tė imėta...pseee, sepse rezoni i njohurive ėshtė nga burime tė huaja e jo shqiptare!!!

  E shihni si zihen akademitė tona shkencore? Heshtin nė momente historike! E pseee? Sepse brėnda tyre ėshtė rrėnja e rreme e origjines ethymologjike tė vet emrit - illir (ilir), sepse shpurdhin nėn hi hillir - e mjetet e punės janė tė huaja, e konceptet e punės janė tė huaja, e direktivat e punės janė tė huaja, projektet e punės - tė huaja, dokumentet historike e historiografike - tė huaja, muzeumet e arkivat tė huaja (ēka ke nė muzetė tona? Trupa pa koka edhe tė atyre statujave...! Sa ngreh krye, pėrplasu pėr zinxhirė tė huaj...ende si robi nė hekura...edhe hesht!? Heshtje, kur pritet tė flasim!

  Historia illire botėrore ėshtė nėntokė dhe nė gjuhė shqipe tė folur - mu nė dialektet tona! E mu pėr atė edhe tu ka cunguar shqipja njėdialektore zyrtare!!! E na edhe sot ngatėrrohemi t'i robėrojmė edhe ma shumė dialektet e shqipes?... Nuk mund tė ecėsh vetėm me njė kėmbė - por me dyjat edhe bile me i shtrėngua fortė gjunjėt...e dikush ėshtė aq i cektė, sa i merr edhe mbrapshtė!

  Nėse gjuha ėshtė njėsia e kombit - atėherė edhe Linguistika ėshtė njėsia e botės!

  5.dhetor, 2002.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e zima
  Anėtarėsuar
  23-07-2002
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  32
  Te nderuar zotrinj
  Me duket se eshte kthyer ne nje si lloj mbrojtje qe ne shqiptaret ne pergjithsi po perdorim per veten tone jo vetem ne problemet tashme te njohura ekonomiko-sociale por ve re qe i njejti qendrim po mbahet edhe kur vjen puna per ceshtje te tilla si gjuha ,lashtesia e shqiptareve ose origjina jon etj.
  E them kete se gjeja e pare qe ne bejme ne diskutimet tona esht ajo qe themi "fajn se kemi ne e kane keta ose faj s`eshte i joni eshte i atyre ata na e bene ne kte gje ne s`dimim ne s`na i mori mendja ata jane te poshter ne jemi viktima".Pra ne instiktivisht bejme rolin e viktimes duke menduar se e hodhem lumin.Por jo un mendoj se ne kemi rene brenda koke e kembe dhe nqe do ecim me kte lloj mendesie kurr s`do dalim matan .
  Per hir te se vertetes ne duhet te pranojme se asnje qytetar grek p.sh ne bote nuk ka nevoje per ndonje akademi shkencore ti mbush mendjen se ai ose ajo eshe i prejardhur nga helenet e vjeter.Kjo per ta nenkuptohet natyrshem nga i gjith ambjenti rrethues ne greqi kudo nga te hedhesh syte.Po keshtu italianet norvegjezet suedezet ruset kinezet japonezet etj etj nuk i kane kto veshtirsi qe ne kemi.Prejardhja e tyre eshe e dokumentuar e pasqyruar ne kulturen e tyre te folur dhe te shkruar sepse historia te dashur miq permbi te gjithash ecen ne baze te dokumentacionit qe perbejn fakte te pakundershtushme per cilin do qe do ti kundershtoj.Per mendimin tim argumente te tilla si Odise dmth udhetim apo Homer dmth mbritje jan pa baza dhe s`mendoj se duhen sjell si argumente fare.Edhe me teorine qe ne na i kane luftuar armiqt historine e lasht s`jam dakort.Eshte e pamundur te zhduken te gjitha dokumentet e shkruara te nje kombi prej 1000000 vitesh .Eshte absurde ta mendosh dhe praktikisht e paralizushme do thoja.Si ka munci qe te gjitha shtetet e tjera e kane kte dokumentacion te vjeter dhe ne se kemi.Si ka munci qe te gjith na paten hal ne sy ne dhe na u turen te gjithe ne per te na shkatruar c`do gje te shkruar qe ne mund te kishim qe do te na lidhte me kohen e mbretit Bardhyl,Piro Teutes Gentit etj etej.Me duket se ato do ta kishin me te lehte qe te na asgjesonon te gjithve fizikisht se sa te na grabisnin komplet dokumentacionin tone te shkruar gjithmon po te kete egzistuar.Pastaj si ka munci qe jo vetem nga iliret ne nuk kemi dokumentacione te shkruara po nga koha e Skenderbeut psh nuk egziston asgje.Si ka munci qe Gjergj Kastrioti ishte me akademi te larte turke dhe dinte se c`behej ne bote dhe kur erdhi ne Shqiperi per 25 vjet resht nuk hapi qofte edhe nje shkolle te vetme te shqipes te mesohej ajo gjuhe qe ai sipas legjendes e kishte ruajtur duke e folur me vete.Ai ishte dhe politikan dhe ne kuadrin e bashkimit te shqiptareve besoj se perapja e gjuhes shqipe nepermjet shkollave shqipe do te kishte dhene nje kontribut te madh ne ate drejtim por prap kjo nuk ndodhi PSE?Kush e pengoj ate?
  Kshtu qe un mendoj qe historjanet , stjudiusit arkiolloget shqiptar ka ardhur koha te meren serjozisht me kte ceshtje dhe pa asnje lloj konsideracioni politik emocioni personal apo preference krahinore ti japin pergjigje shkencore ktyre pyetjeve dhe shume te tjerave si kto qe me se shumti do te kontribonin ne forcimin e stabilitetit shpirtror dhe individual te te gjithe shqiptareve kudo qe jane.

 11. #11
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Zima nderhyrja jote eshte e "drejte", do te thoja e ligjshme.

  Do mundohem te te pergjigjem pak a shume ne totalin e problemeve qe ti ngre.

  Persa sa i perket 'Ne, Te huajt dhe Fajit' me duket se Ismail Kadare ka disa shkrime ku trajton ket problem, ai e lidh me "kanunin" si dhe kodet e vjetra zakonore greke, te perbledhura dhe zgjedhura nga autoret klasike. "Perkatesia e Fajit" perben tiparin psikollogjik me karakteristik te SHQIPTARIT. I gjithe kanuni s'merret veēse me ket pune.

  "Lashtesia", origjina e vjeter tona, "mbeshtetja" e se ciles na eshte berre "fer" dhe s'na ndahet, NDODH ngaqe jemi popull i vogel, i FYER, pikerisht ngaqe mungojne dokumetat, si dhe jemi te rrethuar nga indiferenca e botes, te pakten ne keto vite.
  S'mendoj qe ekzistonte ne kohe te Ali Pashes kjo "menyre mbrojtjeje" nder shqiptaret.

  Tjeter, pse "mungesa e dokumentave gjuhesore" pothuaj totale ne gjuhen shqipe.
  Siē duhet ta dish, qe te shkruash te duhet te dish SHKRIM e KENDIM, dmth te kesh ARSIM.
  Kete e kishin VETEM klasat e pasura aristokratike dhe kjo ndodhte deri vone ne europen mesjetare. Institucionet e fese sherbenin njekohesisht dhe per Aresimim.
  Kjo do te thote qe gjuha Shqipe ishte Gjuha e Popullit te thjeshte, ky si injorant qe ishte, pra duke mos ditur shkrim dhe kendim, s'kishte si ta SHKRUANTE gjuhen qe fliste.
  Pjesa e pasur e ketij populli, ARISTOKRACIA E TIJ, e shkruante gjuhen ne FILLIM te NJEJTE, me vone mbas mijera vjetesh te NDRYSHME. Kjo qe gjuha GREKE per GEGET dhe LATINE (ose toske), per TOSKET.

  Gjithashtu QYTETERIMI GREK erdhi nga JASHT, ai s'qe veper e shqiptareve (pellazgeve), keta sherbyen vetem si "brume" "lende e pare" e domosdoshme per te bere diēka te persosur, me te shkelqyer se qyteterimet e tjera te vjetra.
  E njejta gje ndodh pak a shume kudo SOT ne BOTE. Lexoni historine e qyteteve me te vjeter, asnjeri prej tyre s'eshte themeluar dhe zhvilluar nga vendalite.
  Ca humoriste franceze tallen me faktin qe ne orkestren simfonike te Frances, duke filluar nga dirigjenti dhe deri tek violinisti 37, jane te gjithe te huaj. Kjo ndodh sot, e jo me dje.

  Nga e gjitha kjo duhet thene qe Shqipja (gjuha e popullit skllav) eshte BAZA e Grekes e Latines (gjuhes aristokratike respektive) KAQ! asgje me shume.
  Te gjitha politizimet e nacionalizmat e tjera s'vlejne, per asnjeren nga palet, as per prote e as per kundrat. Shumica ket eveniment e lidhin me kulturen dhe mireqenien, pra kushtet socio-politike aktuale. Kjo eshte Gabim!

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Pelasgian
  Anėtarėsuar
  16-06-2002
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  53
  Postime
  391
  Pershendetje Zima,

  Me pelqene realizmi yte dhe posaqerishte origjinaliteti. Ti fole nga mendja jote dhe e askujte tjeter.

  Mirepo nuk mund te pajtohem me ty per arsyetimin e mossuksesit. Sipas mendimit tim nuk "mund te shkosh perpara nese nuk e dine se prej nga je nisur."

  Mosnjohja e asaj "prej nga jemi nisur" ka shkaktuar kete huti gjithepopullore. Dhe qka eshte me e keqja eshte fituar besimi gjithepopullor se ne jemi nje populle i deshtuar. I falemderohem nga zemra disa individeve te cilet behen kampion boteror dhe luftojne kete besim te gabuar.

  Me njohjen e kesaj "prej nga jemi nisur" populli yne do te kuptoj se ne kemi pasur fatin te ishim nje nga popujte me te rendesishem ne historine e njerzimit. Pra jo greket te cilet siq thua jane te kendaqur me rrezultatin, por ne.

  Do te behemi realista dhe te kerkojme ate qe na takon, as me pak e as me shume. Sepse realiteti eshte mese i mjaftueshem per ne.

  Blah, blah, blah, thojne anglezet kur nje person fole dhe nuk jep kurfar fakte. Te mos behem nje i till do te jap kesaj here nje fakte.

  Arrian para 1900 viteve shkruan "Ne anen e persianeve te gatshem per lufte kunder forcave te Aleksandrit te Madh ishin 30 000 "mercenar" Greke.

  Kemi fakte te panumerta te cilat tregojne se Aleksandri i Madh nuk ishte greke. Dhe normal pyetja logjike vie. Po qka ishte ai? A ishte ai Bullgar i Maqedonise se sotme? A ishte Celt te cilet kishin jetuar ne ballkan para tre mije viteve. A ishte Rumun? A ishte ai Shqiptar?

  Duke perdore sistemin e eliminimeve mbetet dyshimi se ai ishte vetem Shqiptar. Deri me tani jam munduar te gjeje se paku nje fakte i cili mund te na shpie deri te besimi se ai mund te ishte nga njeri prej ketyre popujve te lartepermendur, por ende nuk kam gjete. Popujte e lartepermendur as qe e permendin kete mundesi, sepse ata njohin historine e tyre.

  LOGJIKA

  Nena e Aleksandrit gjate gjithe kohes i tregonte atij per prejardhjen e tyre permese Akilit, dhe Heraklitit deri te Zeusi. Keto te gjitha jane fakte te shkruara, pra ne nuk po supozojme. Faktet gjuhesore ne kete rast vetem komplimentojn qeshtjen.

  Kjo teme eshte si nje dete pa kufi dhe done pune te madhe nga historianet Shqiptar, por edhe nga ne dashamiret e qeshtjes Shqiptare. Duhet ti mbledhim te gjitha forcat per ta gjete te verten.

  Nderime,

 13. #13
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  me dhimbsen ata shqiptare, qe jane bere pre e grekut dhe ai iu duket si nje gogoli madh historik(qeshem kur ndegjoj zimen, qe thte, se greku eshte para 1000000 vjetesh...), ne baze te falsifikimeve, kur dihet se nje pushtues ne token e huaj, ben te gjitha ndryshimet mundi e s}mundi, qe ate toke e ata njerez t'i pervehtesoj... te gjitha figuat historiografike te tij etj...por, e verteta eshte - ashtu si iu pre udha gogolit srp deridikund sot, ashtu do t'i prehet edhe udha e falsifikimeve hisyoriografike nje dite dhe shqiptaret (qe fshajne te pashpresa) edhe kjo bote, do ta shohin realitetin historik!

  Ti nese je vertet, shqiptar - ore burre zima, pse mbane anen e huaj, pse nuk deshmon me ato fakte qe posedon realitetin tend historik? Per ne anen e kundert na kemi mjafte dhe nuk iu ka ardhe mundesia kurre te dalin ne skene, sepse derisot, vet i kemi shuar vetiu burimet tona - e kemi verbuar mjafte vetveten me duart tona dhe sot eshte koha te hapim syte e mendjes fort dhe ta thome te verteten tone!

  vijojme...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e huggos
  Anėtarėsuar
  02-08-2002
  Vendndodhja
  Hell-As
  Postime
  869
  Interesante te gjitha supozimet tuaja..

  .. por mua (perpara se te filloj te mendoj per iliret e greket e lashte) me duhet te di per paraardhsin e tyre.. (te perbashket) per gjuhen e tyre (ndoshta te perbashket, prej se ciles mund te rrjedhin shqipja e greqishtja se bashku).. apo per kufijte e tyre qe vetem ne mesjete u ligjesuan disi...

  Perpara se te mendoj se fqinji im eshte nje vjedhes, mundohem te arsyetoj se mos eshte nje ish-vella !!!

  Fundi i fundit edhe ky supozim mbetet.


  pershendetje,
  huggos
  detyra ime ėshtė qė me gjithė fuqinė time t'i shėrbej kėtij brezi; duke bėrė kėshtu, njėkohėsisht, kam dhėnė kontributin tim mė tė mirė edhe pė brezin e ardhshėm... - george mueller

 15. #15
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  po Huggos, illiret kishin gjith Ballkanin e sotem detemdeti gjith gadishullin, per ate edhe quhet Gadishulli illirik dhe illirishtja eshte ama e shqipes e greqishtes se lashte (duke abstrahuar ardhesit grek aziatik dhe monopolin e tyre mbi illiret me rritjen dhe ndikimin e llaves sllave bizantine...)

  Secili shqiptar e ka per detyre mbi detyra, te japi fakte shkencore e historike sa te mundet per realitetin historiografik ballkanik dhe nuk droj aspak se ky realitet do te jete grek - kur quhej i gjithe Ballkani illirik!!!

  Arbanitet (arvanitet, aberoret), shqiptaret jane arkitektet e Greqise moderne dhe si te tille edhe do te mbeten perjetesisht!
  Kur sundon nje vend tjeter, ti e ben tendin sa te mundesh (edhe kur merr nje apt., muzike e kulture tende, tradite...)

  Bota eshte e keqinformuar edhe historiografikisht per Ballkanin dhe shqiptaret jane ata faktori i pare, ta tregojne vetveten!!!

  Mos te zhgenjehen shqiptaret, se illirishtja eshte ai 'burimi i gjuheve i.e.' se nuk ka burim tjeter! Ketu duhet ndryshuar historia e botes!

  Linguistika eshte njesia e botes!

 16. #16
  Perjashtuar Maska e illiriani
  Anėtarėsuar
  06-05-2002
  Postime
  655
  Shqipja eshte Bija e drejtperdrejte e illirishtes, ashtu sikurse jane shqiptaret pasardhesit e drejtperdrejte te illireve pellgazgjik - te vertetuar shkencerisht me fakte shkencore historiografike, antropologjike, arkeologjike, gjenetike etj...ne shekullin XX!

  Ketu qendron fakti se greqishtja e ka prejardhjen nga Shqipja!

 17. #17
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  Iliriani01, mos merr "zjarr si pushka jevgut", mnjf kot me kot. Asgje nuk eshte vertetuar aq me teper "shkencerisht". Nderhyrjet e tuja te shpeshta, per ti mbushur mendjen ēdonjerit prej diskutuesve, tregojne pasigurine tende ne zoterimin e situates, kam pershtypjen se keshtu kerkon ti mbushes mendjen vetes me teper se te tjereve.
  Gjithashtu; GREKERIT (po ashtu dyndjet Sllave) nuk ishin PUSHTUES.
  Nuk di ēkupton ti me ket fjale. Eshte si sot te bjere flaka diku, njerezit per te shpetuar nga kjo e keqe, te kercejne mbi njerez te tjere qe ndodhen me larg, nga ky "sulm" brutal dhe i papritur keta te fundit, te shkelen me kembe, nga ku ne mes me te dobteve (pleqte, femijet, grate) te kete viktima. A mund ti quajme "shkaktaret" e kesaj vrasje masive, KRIMINELE.
  Po keshtu dhe ne ato kohe te harruara, "sulmi" dyndja, shkaktohej nga urria, skamja, perpesktiva per nje jete me te mire, por mbi te gjitha NEVOJA BIOLLOGJIKE PER TE HUAJIN, PER ME TE LARGMIN.
  Besoj e di qe martesa midis TE NJEJTIT GJAK (gje e zakonshme ne ate kohe), shkakton deformacione gjenetike te races, sa me afer ne gen (gjak) aq me te medhaja jane keto.

 18. #18
  yells `aziz! light!` Maska e AsgjėSikurDielli
  Anėtarėsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  the black light
  Postime
  1,787
  E cili zjarr specifikisht i dogji Sllavet ornament?

 19. #19
  _____________ Maska e ornament
  Anėtarėsuar
  27-04-2002
  Postime
  872
  I njejti me ate qe te ka ēu TY ne Chikago, bir.
  Chikago e kohes ishte ne ballkan, ai quhej BIZANT, me kryeqender KONSTANDINOPOJEN.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e harmonies
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Mosha
  50
  Postime
  181
  Me ndarjen e kishes kristiane ne ate katolike dhe orthodokse lindi edhe ferkimi mes dy grupacioneve. Levizja bizantine kishtare u drejtua kunder idhujtarise. prej kesaj kohe datojne pikturat me fytyre te mjegulluar neper kisha. Mos harrojme se levizja kunder ikonografise i ka rrenjet qysh ne pejgamberet e pare, nder ta Moisiu. Kisha Romake per barazpeshe nxiti ardhjen e sllaveve ne Ballkan. Ornament, ju lutem analogjite bejini te sakta.

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Diaspora shqiptare nė mbrojtje tė ēėshtjes sonė kombėtare
  Nga altin55 nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2012, 09:20
 2. Maqedonia e moēme dhe ajo e sotmja
  Nga fehim nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 04-03-2009, 15:03
 3. Skulpturat antike nuk ishin tė bardha
  Nga Zemrushja nė forumin Arkeologji/antropologji
  Pėrgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 22-10-2007, 08:17
 4. Dosja antishqiptare e Greqisė, 1912-2007
  Nga BARAT nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 5. Permbysja e rregjimit ne 97, Revolucion komunist?
  Nga Seminarist nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 66
  Postimi i Fundit: 28-05-2003, 23:29

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •