Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 39
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565

  mimi i buks n Tiran, 120 lek

  mimi i buks n Tiran, 120 lek

  Pas kryeqytetit, prodhuesit paralajmrojn rritje edhe n rrethet e tjera: Shkak sht mimi i ri i miellit, vajit dhe energjis

  mimi i nj buke t plot nuk do t jet 100, por 120 lek t reja. Bhet fjal pr mimin e nj buke, e cila peshon 850 gram. Deri tani, nj buk me nj mas t till ka kushtuar 80 lek.

  Megjithse radha e qytetarve q blejn bukn me list nuk sht paksuar, asortimenti baz i tryezave tona do t jet i t s njjts mas, por do t kushtoj m shtrenjt. Dje, n nj pjes t furrave buka sht shitur me 100 lek t reja. Shumica e furrave kan mbajtur mimin 80 lek, por pronart e furrave sqarojn se bukt q shiten me kt mim nuk jan t plota. Ato jan m pak se 850 gram. Shoqata e Prodhuesve t Buks ende nuk ka marr nj vendim zyrtar pr t rritur mimin nga 80 n 100 lek t reja. Por, situata n t ciln ndodhen prodhuesit dhe tregtart e miellit, vajit apo produkteve t tjera me t cilat bhet buka, ka kushtzuar rndimin e xhepave t qytetarve t varfr shqiptar.

  I pyetur nga gazeta "Shqip" pr kt rritje dhe manovrat q po prdorin pronart e furrave t buks, kreu i Shoqats s Prodhuesve t Buks sqaroi se: "Situata n t ciln ndodhen sot prodhuesit e buks on domosdoshmrisht drejt rritjes s mimit. mimet e mallrave me t cilat bhet buka jan rritur, ndrsa presim rritje t tjera. Rritja e produkteve on n prognozn e rritjes s mimit t buks", sqaroi Gzim Peshkpia, kreu i Shoqats s Prodhuesve t Buks.

  Rritja e mimeve

  mimi i blerjes s miellit me shumic nga 60 ka shkuar n 61 lek t reja. Sipas prodhuesve, pritet t ket edhe nj rritje tjetr, duke e uar kt mim edhe n 63 lek. N tregjet ndrkombtare ka pasur rritje t mimit t grurit, e cila ka sjell zinxhir edhe rritjen e miellit. "sht lajmruar nj tjetr rritje e energjis elektrike. E para ksaj rritje jemi ndeshur me ngritjen e mimit t vajit. Nga 100 lek, vaji n kt periudh sht bler me 220 lek. kjo ka krijuar nj situat t paprballueshme pr prodhuesit e buks", sqaron Peshkpia. Sipas tij, n nj gjendje t till, zgjedhja individuale q kan gjetur prodhuesit ka qen rritja e mimit t buks me 100 lek.

  Rritja e paprballueshme e mimeve t asortimenteve me t cilat bhet buka ka sjell edhe mime m t larta, t cilat jan zbatuar q nga nisja e muajit t ri, dats 1 shkurt.

  Kjo ka br q t gjenden gjithfarlloj mnyrash pr t‘u shitur bukn qytetarve. Prodhuesit thon se n kto kushte edhe shteti e ka t pamundur t ndrhyj, pasi shteti nuk mund t blej dot grur. At e blejn tregtart. E megjithat, nse shteti do t gjente mnyra pr t ndihmuar edhe tregtart, edhe qytetin mund t zbatonte politika t tilla q t lehtsonte taksat doganore t produkteve me t cilat bhet buka, mielli, gruri e n kt mnyr t ndikoj n uljen e kostos.

  Kosto

  Produkte si gruri apo mielli Shqipria i importon nga Kazakistani, Rusia, Ukraina. Ndrsa duke nisur nga muaji shkurt mendohet q kto produkte t‘i marri nga Argjentina, Brazili e Kanadaja. Edhe pse rruga nga vijn produktet pr bukn e shqiptarve sht e gjat, konsumatori ndodhet prpara vshtirsive, pasi buka sht produkti i pazvendsueshm pr familjet tona. Si pr t gjetur ndonj zgjidhje alternative apo pr t zyrtarizuar vendimet individuale t prodhuesve, n dat 11, Shoqata e Prodhuesve t Buks do t mbledh Kshillin Kombtar pr bisedime. "Jemi n dijeni se nj pjes e konsumatorve shqiptar blejn buk me lista, por, nga ana tjetr, edhe prodhuesit ndodhen para rritjes s vajit, miellit, energjis elektrike, gazit, nafts. Paralelisht me t gjitha kto rritet edhe kostoja e prodhimit".

  Zgjidhjet e furrave q nuk rrisin mimin


  mimi 80 lek, sasia m pak se 850 gram
  Edhe ato furra q nuk e kan rritur dje mimin e buks, e kan pasur nj hile. Nj pjes e tyre kan shitur buk 80 lek, por sasia e produktit ka qen m pak se 850 gram. "Kto jan zgjidhje alternative, por mimi i rritur nuk do t thot m shum sasi. Nj buk 850 gram do t kushtoj 120-125 lek", tha Peshkpia.

  Dje ka qen dita e par e rritjes s buks nga 80 n 100 lek. Perspektiva e furrave q nuk e kan shitur bukn me kt mim sht e njjta, rritja e mimit. Nse ato nuk do ta bjn kt do t shkojn drejt falimentimit. Nj familje shqiptare, q konsumon do dit 1-2 buk, tashm duhet t shpenzoj 200 lek t reja n dit vetm pr t bler kt produkt. Kosto pr t gjith muajin kap shifrn e 6 mij lekve t reja.


  Rritja e buks, reagon LSI-ja


  Shqiptart po varfrohen nga paaftsia e qeveris


  Rritja e mimit t buks tregon edhe njher paaftsin e qeveris pr t mbrojtur shtetasit e saj. Rritja e mimit t buks po rndon edhe m tej xhepat e qytetarve shqiptar. Ky ka qen reagimi zyrtar i Lvizjes Socialiste pr Integrim, pas rritjes s mimit t buks nga furrat e para. "Kjo mas bhet akoma m e mpreht po t marrim parasysh dhe rritjen e mimit t energjis elektrike, karburanteve dhe gazit. Lvizja Socialiste pr Integrim denoncon dshtimin total t politiks s shrbimeve dhe shrbesave t ksaj qeverie", deklaroi dje nnkryetarja e LSI-s, Filloreta Kodra. Sipas saj, premtimeve t qeveris tashm nuk u ka mbetur asnj grim serioziteti, pr m tepr kjo qeveri tashm po hedh mbi qytetart shqiptar koston e paaftsis dhe paprgjegjshmris s saj. LSI-ja shpreh shqetsimin e saj t thell pr rritjen e paprecedent t mimit t buks, q rndon xhepat e qytetarve t varfr shqiptar. Kjo mas bhet akoma m e mpreht po t marrim parasysh dhe rritjen e mimit t energjis elektrike, karburanteve dhe gazit.


  http://www.peshkupauje.com/wp-conten.../06/Gomari.JPG

  ps
  populli reagoi me indiferencen e zakonshme

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,742
  Nuk ka faj tregtari qe e shet me 120 leke.Nuk do shpetoje KESH-i duket rrjepur gjalle popullin.
  20 milione dollare eshte shuma ne lista,para qe populli i detyrohet tregtareve vetem ne Tirane.
  Populli ka rene ne gjume,kjo eshte normale.
  Ne do te hyjme ne NATO,Europe dhe kjo ka rendesi.
  700.000 shqiptare quhen te varfer,dhe jo qe i mungon makina por buka e gojes.
  E kujt ja plasi se po vdesin robt per buke?
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Citim Postuar m par nga leci Lexo Postimin
  Nuk ka faj tregtari qe e shet me 120 leke.Nuk do shpetoje KESH-i duket rrjepur gjalle popullin.
  20 milione dollare eshte shuma ne lista,para qe populli i detyrohet tregtareve vetem ne Tirane.
  Populli ka rene ne gjume,kjo eshte normale.
  Ne do te hyjme ne NATO,Europe dhe kjo ka rendesi.
  700.000 shqiptare quhen te varfer,dhe jo qe i mungon makina por buka e gojes.
  E kujt ja plasi se po vdesin robt per buke?

  Fajin e kane keta qe tallen or ti lec....
  Populli s ka c te beje o do ia fusi PS-ja ose do ja ngopi PD-ja...


 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380
  Buka eshte 80 Leke deri tani.
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826
  takimi nano berisha.. jepet nga ky millosh barati i edvinit te braces e taulantit te nexhmijes se enverit si shkak i varferise.. e i rritjes se cmimeve..

  sa demagoge.. jeni more.. kaq te rinj e kaq egersira..
  ai takim shmangu nje 97 tjeter qe po pergatisnin me vrull mafiozet e ps-se se edvinistave dhe egersirat e tjera gjinush e zorraxhij tjere rreth saje..
  dhe 97 -tat jo vetem sjellin varferi buke.. por shkaktojne mijra tragjedi.. qe tashme dihen..

  per nje krodhe buke burrat e vlores ne 97-98-te te mbyllur brenda 1 vit rresht nga tmerri i kallashit causho zabito gjinushist.. detyroheshin te dilnin me koke ne torbe jashte e te lypnin tek komshiu per te ushqyer femijet e burgosur brenda kater mureve te bodrumeve..
  dhe shpesh ajo krodhe buke paguhej me jet njeriu sepse shpesh prindi nuk arrinte te kthej gjalle se e kosiste kallashi caushve..

  qenkeni merzitur qe dy politikane folen e shpetuan nje super tragjedi per mijra e mijra e mijra shqiptare..

  dhe flet per buke..ky i pangopur me gjak .. kinse po i qan zemra per popull..

  le ti sjellin miljardat e vjedhura padronet e tu nga bankat e huaja.. o barat.. e te blejne miell me to qe te haje jo shqiptaret po dhe gjith afrika 5 vjet rresht..

 6. #6
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Tregu i lire i ka keto, cmimi i bukes duke qene qe eshte i mvarun totalisht rreth 80 apo 90% nga mielli i importuar, njekohesisht duke qene qe cmimi i brunrave eshte rritur ne bursat nderkombetare doemos knsumatori do ndihej ngushte.....ama kjo ska te bej fare me qeverisjen, nqs qeverisja duhej te permendej ateher duhej te permendej per rritjen e rrogave dhe pesnionve qe dp lehtesojne sado pak kto ritje cmimesh qe direktohen nga bursat nderkombetare.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  takimi nano berisha.. jepet nga ky millosh barati i edvinit te braces e taulantit te nexhmijes se enverit si shkak i varferise.. e i rritjes se cmimeve..

  sa demagoge.. jeni more.. kaq te rinj e kaq egersira..
  ai takim shmangu nje 97 tjeter qe po pergatisnin me vrull mafiozet e ps-se se edvinistave dhe egersirat e tjera gjinush e zorraxhij tjere rreth saje..
  dhe 97 -tat jo vetem sjellin varferi buke.. por shkaktojne mijra tragjedi.. qe tashme dihen..

  per nje krodhe buke burrat e vlores ne 97-98-te te mbyllur brenda 1 vit rresht nga tmerri i kallashit causho zabito gjinushist.. detyroheshin te dilnin me koke ne torbe jashte e te lypnin tek komshiu per te ushqyer femijet e burgosur brenda kater mureve te bodrumeve..
  dhe shpesh ajo krodhe buke paguhej me jet njeriu sepse shpesh prindi nuk arrinte te kthej gjalle se e kosiste kallashi caushve..

  qenkeni merzitur qe dy politikane folen e shpetuan nje super tragjedi per mijra e mijra e mijra shqiptare..

  dhe flet per buke..ky i pangopur me gjak .. kinse po i qan zemra per popull..

  le ti sjellin miljardat e vjedhura padronet e tu nga bankat e huaja.. o barat.. e te blejne miell me to qe te haje jo shqiptaret po dhe gjith afrika 5 vjet rresht..

  Brari, te shkon shume emri qe mban pasi sjell ne kujtese nje lum, e ty, te paska marre lumi trute me duket...

  Po te pergjigjem vetem nje here sepse, me shume ti nuk vlen, pasi te gjitha postimet e tua jane vetem perrenj sharjesh te nje njeriu qe militon ne menyre te palogjikshme.

  Mua nuk me intereson asnje nga emrat qe ti shan po lavderon, pasi jane te gjithe e njejta prerje. Ti mo u merzit or burre se edhe pak dhe erdhen zgjedhjet, dhe do ulerasesh sa te duash..

  Pergjigjen per postimin ten e ke ne nje postim po tendin :


  Postuar me pare nga BRARI [07-02-2004, 13:47 ]

  ja hodhi Nano dhe kte radhe popullit..
  ne ndihme i erdhi si gjithmone kryegomari Berisha..

  sot eshte e shtune.. Zyrat jan pushim..nano vet eshte ne Spanje..
  Me ke e kane protestuesit inatin?
  Me ushtarin qe ska pergjegjsi per punet qeveritare?
  Me policin qe mban rendin?
  Me pllakat e mermerit te shkalleve te kryeministrise qe skan dijeni per rritjen e cmimit te bukes ?

  A ka tru Shtabi i PD-se apo ata drogohen te tere si tifozet angleze e sdin c'behet ne kte dynja?

  A nuk mjafton nje miting ne nje shesh te madh e ku te flasin oratoret nga Partite ose individ te ndryshem e te shpalosin kredot e tyre?

  Pse u dashka cuar Turma ne dyer te zyrave?

  Pse PD po i ngarkon vetes kto vula turpi qe do i japin material Erion Brace Dokles per 5 vjet te tjera te tallen me PD e Popullin??

  Berisha nuk mundet me te justifikohet..
  Dje erdhi nga Europa e sot vepron Haxhi Qamilshe.. turp turp turp.. kujt po ja japim voten tash 14 vjet..

  detyrimisht Ai duhet te largohet perfundimisht nga Pd si Sabotator NR 1 i krejt aspirates demokratike Shqiptare e si sherbetor i bindur i Nomenklatures Staliniste..mafioze..

  Po del se krejt kryesia e PD-se eshte nje vegel e PS-se..

  Kjo e sotmja eshte kulmi ...

  A foli vet ky njeri per ""RRUG te re" per FILLIMIN e ri.. per hapjen e dyerve per inteligjencien..

  Per cfar dyersh e paska pasur fjalen ky hipokrit?


  Pse per ta cuar inteligjencen tek dera prej dru lisi e kryeministrise BOSH e per ta perleshur e gjakosur kte inteligjenc me ushtaret e mjere te pafajshem...per kto dyer Foli Berisha??

  Ka 1000 metoda per te rrezuar nje qeveri..
  999 jan te lejueshme dhe njera eshte e palejueshme..pra ajo me konfrontim..dhe Berisha i humb qellimisht te 999 variantet legale e komode dhe e con PD ne variantin me te keq e me te papranueshem..

  Turp e faqe zeze...
  Per ata qe duan te lexojne te plote repertorin populloro-protestues te Mr. Ulerimes, mund te vizitojne kete teme :

  NANO IK

  .
  Ndryshuar pr her t fundit nga BARAT : 03-02-2008 m 17:59

 8. #8
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,874
  LSI-ja kundr rritjes s mimit t buks


  LSI-ja ka krkuar nga qeveria aktuale q t marr masa dhe t ndrhyj pr t ndaluar rritjen e mimit t buks. Qndrimi i LSI-s sht br dje publik nga nnkryetarja Filloreta Kodra, e cila n nj konferenc pr shtyp tha: “LSI shpreh shqetsimin e saj t thell pr rritjen e paprecedent t mimit t buks, q rndon xhepat e qytetarve t varfr shqiptar. Kjo mas bhet akoma m e mpreht po t marrim parasysh dhe rritjen e mimit t energjis elektrike, karburanteve dhe gazit. I krkojm qeveris t’i vlersoj me seriozitet e prgjegjshmri kta masa, n mnyr q t mos thellojm m tepr krizn ekonomike dhe varfrin gjithnj n rritje, q po prjeton vendi”, - tha Kodra.

  Gazeta Albania
  "Carpe Diem"

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  "Legjenda e Misrit" n shekullin XXI


  Aida Harka

  Buk! Buk!

  N shekullin XXI s‘ka hipoteza perndish, por ka apoteoza buke!

  N vendin e shqiptarve, ku flitet shqip, nnkupto shkoqur, kryefjala e bisedave sht buka (ndr t paktat fjal me origjin nga ilirishtja). Thuajse t gjith punojn pr t siguruar "bukn e gojs" dhe t pakt jan ata q arrijn e mundin pr m tepr. Kaluar mjerimit migjenian. Edhe pse nj shekull m von, "Legjenda e Misrit" luhet n mes t vendit q aspiron hyrjen n NATO dhe n BE. N fakt, nga ajo koh nj gj ka ndryshuar, prbrja e buks, nga misri sht br miell. "Buk!- asht fjala e dits, asht sinonim i jets pr banort legjendar t ktyne maleve t egra". Njsoj dhe tani, plot 100 vjet m von. Njsoj t uritur, njsoj t prulur, njsoj t paushqyer. N nj koh kur niveli i jetess sht ndr m t ultit n bot, politikbrsit zmbrapsen, a thua sikur as ata nuk e han m bukn.

  Pushtetar q t kallin tmerrin me trheqjen plot prulje prball mimit t buks. Nuk i bjn dot ball revanshit t shtrenjtimit t produktit jetik. Dorzohen pa kushte, duke thn se nuk ndrhyjn dot n kt treg. Ndryshe nga homologt e tyre kroat, pushtetart shqiptar zgjodhn trheqjen me nder, "duke pranuar disfatn". Ndrsa buka po thyen "rekordet" pr nga mimi e pesha, askush nuk di t thot se ku do t ndalet. Kjo sht t tallesh me bukn.

  Afro 10 vjet m par, nj nga "baballart e kombit" del me nj cop letr n dor prpara kamerave dhe artikulon fjaln e turpshme: "Kemi vetm shtat dit buk". N at koh t mbrapsht shqiptart, prvese t ruanin nderin dhe kokn, rrmbyen dhe armt pr t ruajtur thast me miell. Kallash e pistoleta mbshtjell me miell e krunde. Sae n zjarr dhe far pr t zn brumin. Viti 2000 trokiste n der, ndrsa shqiptart n magjen me miell mbanin brumin pr t nesrmen. Me shtrenjtimin e dritave dhe t drurit iu kthyen prap dyqaneve e furrave t buks, porse kt her numrojn m shum se njmijlekshen me figurn e Ismail Qemalit. "Se shekulli XXI asht shekulli i apoteozs s BUKES ndr folet e Shqipeve".

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Shkodrant, me trast ushqimesh nga Mali i Zi

  Qytetart shprehen se mimet n shtetin fqinj jan 50 pr qind m t ulta


  Shkodrant sfidojn tregjet shqiptare, duke preferuar tregjet malazeze. N Shkodr, ashtu si n t gjith vendin, jan rritur ndjeshm t gjitha mimet, por, n ndryshim nga qytetet e tjera, ku mimin kryesor t rritjes e ka kryesuar mimi i buks, n Shkodr ka thyer rekord mimi i vajit, i cili ka shkuar deri n 240 lek nga 180 q ka qen dhe mimet e zarzavateve e frutave q jan trefishuar. Nga kjo rritje mimesh, t vetmet q i kan shptuar jan mimet e pijeve n lokale. Duke krahasuar qytetin e Shkodrs me vendin fqinj, Malin e Zi, i cili ka nj nivel disa her m t lart jetese, mimet m t larta jan n Shkodr. Kjo ka br q qytetart shkodran, t cilt lvizin n Mal t Zi pr probleme t ndryshme, kur kthehen marrin me vete mallra ushqimore, pasi mimet jan 50% m lir. Madje, si shprehet nj qytetar, Fatmir Kola, i cili tregton veshmbathje nga Mali i Zi "ne hyjm e dalim do dit dhe t gjitha ushqimet i blej n Mal t Zi. Aty jo vetm q jan shum m lir, por ka edhe ndryshim tepr t madh n cilsi dhe sht me leverdi q t marrsh rrugn e t blesh ushqime pr nj muaj, pasi nuk sht m shum se 30 km". N Shkodr kjo rritje sht m e ndjeshme, pr vet faktin se ky qytet shnon numrin m t lart t papunsis. Nga 24 mij familje q ka qyteti, rreth 30 mij banor jetojn vetm me ndihm ekonomike dhe numri i t papunve mendohet t jet rreth 20 mij persona. Por dhe ata q jan t punsuar n sektorin privat n Shkodr nuk ofrojn rroga m t mdha se 15 mij lek, duke krijuar mjaft probleme dhe n familjet q mund t quhen t punsuara. Sipas statistikave t marra nga zyra e punsimit n Shkodr, 70% e t punsuarve, q jan kryesisht n rrobaqepsi dhe zdrukthtari, kan nj rrog mesatare 15 mij leksh n muaj dhe kto t ardhura pr nj familje n Shkodr, prball mimeve q jan dyfishuar, sht mjaft problematike. Situata e rnduar e mimeve realisht sht br objekt diskutimesh n do ambient t qytetit, n kafene, n rrug apo edhe institucione t ndryshme. T pyetur pr rritjen e mimeve, tregtart e pakics ia vn fajin atyre t shumics, ndrsa kto t fundit fajsojn pr rritjen e mimeve strukturat shtetrore, n qendr t t cilave kan vepruar n at mnyr q kan detyruar rritjen. N kto kushte sht duke u vn re n t gjith sektort e shitjes nj ulje ndjeshme e fuqis blerse. Kjo ka prekur t gjitha dyqanet, duke filluar nga veshmbathjet e deri tek ushqimet. N t gjitha njsit tregtare problem pr shitsit sht rnia e fuqis blerse dhe kjo lidhet dhe me rnien ekonomike t ndjeshme n familjet Shkodrane. Speci i vendit sot sht 70-80 lek, kur vjet ishte vetm 25-30 lek t reja. Bananen n shtator t 2006-s shkodrant e kan bler me 90 lek kilen, kurse sot normalisht 150 lek kilja.

  Barbunjat n Shkodr vitin e kaluar kan kushtuar vetm 100 lek dhe sot sht br 200 lek. Gjalpi i vendit ka kushtuar 400 lek dhe sot kushton 480 lek. Kastraveci n Shkodr sot sht 150-200 lek dhe n shtator t 2006-s ishte vetm 20 lek.


  2007

  Kosi, 30 lek

  Qumshti, 70 lek

  Domatja, 50 lek

  Patllxhani, 30 lek

  Vaji, 140 lek

  Barbunja, 100


  2008

  Kosi, 50 lek

  Qumshti, 90-110

  Domatja, 150 lek

  Patllxhani, 100 lek

  Vaji, 220 lek

  Barbunja, 200

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  mimet, si mund t zbutet kriza

  Shtrenjtimi i ushqimeve alarmon ekspertt. Civici: Qeveria t marr masa urgjente dhe afatgjata. PS: Interpelanc me Berishn


  Situata e turbullt n tregun ndrko
  mbtar t ushqimeve ka filluar t
  shqetsoj ekspertt vendas, t cilt
  i bjn thirrje qeveris t ndrmarr politikat
  dhe masat e duhura pr t prballuar
  at q sot bota po e konsideron sfid: sigurimin
  e ushqimeve t domosdoshme, n
  sasi t mjaftueshme dhe me nj mim t
  prballueshm, pr popullsin. Adrian
  Civici, n nj intervist pr gazetn "Shqip",
  analizon pozicionin e Shqipris prball
  ksaj situate dhe rreziqet q i kanosen
  ekonomis son.
  ‘po ndodh me tregun ndrkombtar
  t produkteve ushqimore?
  A kemi nj rikthim t krizs, apo
  sht kriza e par ajo q po vazhdon
  m gjat se pritej?
  Tregjet ndrkombtare t produkteve
  ushqimore e kan filluar me nj "nervozitet"
  dhe turbulenc t madhe vitin
  2008. N bursat kryesore t lndve t para
  dhe sidomos atyre agro-ushqimore, po
  konstatohen prdit rritje shqetsuese
  mimesh t produkteve si gruri, mielli, misri,
  vajrat ushqimor, mishi etj. Aq e madhe
  dhe preokupuese duket kjo kriz, sa revista
  "Financial Post Business Magazine" nnvizonte
  se "rritja e fort e mimeve t
  produkteve ushqimore do t vazhdoj akoma
  edhe n muajt e vitet q do t vijn.
  Sfida m e madhe pr botn aktualisht nuk
  sht nafta dhe mimi i saj prej 100 dollarsh
  pr fui, por sht garantimi i ushqimit".
  Sipas revists, shtja nuk sht t
  dim nse kjo kriz do t vij apo jo, por kur
  do t shfaqet m gjersisht?" Ekspertt
  nnvizojn se shkaqet kryesore t saj jan,
  s pari, rritja eksponenciale n tregun
  botror e krkesave pr drithra, miell,
  qumsht, mish, vez, vaj ushqimor etj.,
  nga vendet n zhvillim, klasa e mesme e t
  cilave si pasoj e rritjes ekonomike, po
  bhet prdit m krkuese n modelet e
  saj ushqimore, q tashm u prafrohen
  atyre t vendeve t zhvilluara (t mos harrojm
  se bhet fjal pr rreth 1 miliard konsumator
  t rinj n tregun botror t ushqimeve);
  s dyti, prodhuesit m t mdhenj
  t drithrave n bot, SHBA, Kina,
  Kanadaja, Franca, India, Australia, Argjentina,
  Rusia dhe Ukraina njoftojn sasi m t
  vogla prodhimi kto dy vitet e fundit, madje,
  disa prej tyre nga eksportues po kthehen
  n importues drithrash, pasi nuk i plotsojn
  dot as nevojat e tregut t brendshm;
  s treti, sht rritja e prdorimit nga ana e
  vendeve t zhvilluara t drithrave dhe kulturave
  etero-vajore pr prodhimin e bio-karburanteve,
  dukuri q jo vetm e zvoglon
  sasin e ktyre ushqimeve baz n tregjet
  botrore, por dhe i vendos vendet e varfra
  dhe ato n zhvillim prball blersve t pasur
  t SHBA-s, BE-s etj. Si konkluzion,
  mund t thuhet se kjo nuk pritet t jet nj
  kriz e prkohshme koniunkturore apo kalimtare,
  e lidhur me faktor klimaterik apo
  spekulativ, por ajo tashm vlersohet si nj
  "kriz strukturore", efektet e s cils mund
  t jen disavjeare.
  Cili sht pozicioni i Shqipris
  prball ktyre zhvillimeve?
  Efektet e krizs, tregu dhe mimet shqiptare
  po i ndiejn prdit. Buka sht
  rasti m evident, por krahas saj, ku m
  shum e ku m pak, rritja e mimeve konstatohet
  dhe te frutat, perimet, mielli, misri,
  mishi etj. Ne jemi nj vend q, pr sa u
  prket produkteve agro-ushqimore importojm
  7-8 her m shum se sa eksportojm,
  pra jemi n nj mas t konsiderueshme
  t varur nga tregjet e huaja.
  T importosh rreth 450-500 milion euro
  produkte ushqimore n vit, natyrisht q t
  bn shum t ekspozuar ndaj efekteve t
  tregut botror. Por, problemi m i rndsishm
  pr Shqiprin sht mnyra se si
  po e trajtojm kt situat, q shum
  vende t tjera e cilsojn si "tejet preokupuese".
  Institucionet tona vazhdojn t
  insistojn n shpjegimin se "sht thjesht
  tregu ai q vendos mimet", se "spekulatort
  potencial do t ndshkohen", se
  "jemi ekonomi dhe vend i vogl dhe nuk
  kemi se ‘t bjm", ndrkoh q politika
  dhe vendimmarrsit e rndsishm, prtej
  shqetsimit legjitim pr pasojat sociale t
  ktij fenomeni, nuk i kushtojn rndsin
  e duhur politikave dhe masave strukturore
  afatgjat pr ta prballuar kt situat, q
  n t gjith botn po perceptohet si afatgjat.
  Kthimi i menjhershm i vmendjes
  ndaj sektorit t bujqsis dhe agro-industris,
  prpunimi i paketave speciale
  mbshtetse e nxitse pr prodhimin nga
  ana e fermerve tan t drithrave, miellit,
  etero-vajoreve etj., n vend; orientimi dhe
  alokimi i investimeve dhe financimeve
  publike e private me prparsi drejt modernizimit
  t prodhimit t produkteve bujqsore
  e ushqimeve dhe rritjen e rendimenteve;
  mbshtetjen e industrive agro-prpunuese
  q punojn me lnd t para vendase;
  zgjidhja urgjente e paqartsive mbi
  pronsin e toks etj., jan disa nga masat
  strukturore afatgjat t nevojshme. Problem
  tjetr sht dhe situata monopol apo
  numri i kufizuar i tregjeve t huaja n disa
  prej sektorve t importit t produkteve
  agro-ushqimore. Natyrisht, n.q.s. ne vazhdojm
  t blejm rreth 50% t miellit apo grurit
  n tregun rus, sht normale q masa
  drastike e qeveris ruse pr ta trefishuar taksn
  mbi eksportet e grurit do t ndihet
  shum edhe n tregun dhe mimet shqiptare.
  A duhet t‘u trembemi efekteve
  t mundshme zinxhir t rritjes s
  mimit, t cilat mund t prekin
  edhe produkte t tjera ushqimore
  pas drithrave?
  Ekspertt ndrkombtar t tregjeve
  vlersojn se viti 2008 pritet t reflektoj
  gjersisht si ato q quhen efekte direkte,
  ashtu edhe efektet e raundit t dyt apo
  indirekte. N nivel mesatar botror, gjat
  2007-s konsumatort kan i paguar 6.5%
  m shtrenjt ushqimet e tyre, si pasoj e
  ksaj krize. mimi i grurit u rrit mbi 90%,
  mimi i misrit n 45% etj. Si efekte zinxhir t
  pritshme n tregjet botrore konsiderohen
  rritja e mimit t mishit, makaronave, sektorit
  t biskotave, vajrave ushqimore,
  qumshtit dhe nnprodukteve t tij, miellit
  dhe ushqimeve t koncentruara pr
  blegtorin etj. Mekanizmi i mimeve reflekton
  proceset prodhuese. Kshtu, p.sh., sa
  m shum rriten krkesat pr mish, aq m
  shum rriten krkesat pr ushqim pr blegtorin
  si misr, grur, foragjere etj. N kt
  pik mendoj se duhet t jemi maksimalisht t kujdesshm dhe duhet t fillojm t
  ndrtojm skenart e mundshm t
  prekjes nga ky fenomen kaskad, si dhe
  politikat e masat m efektive pr ta prballuar
  pa kosto sociale.
  Pr her t par, pas shum
  vitesh, Forumi Ekonomik i Davosit
  paralajmroi se disa vende, kryesisht
  ato me t ardhura t ulta dhe
  t mesme, krahas rreziqeve tradicionale
  rrezikojn kt vit t prballen
  edhe me vshtirsi n sigurimin
  e ushqimeve. Si e shikoni
  pozicionin e Shqipris prball
  ktyre risqeve?
  Alarmin m t madh n kt drejtim,
  prve Forumit t Davosit e ka dhn FAO.
  Jacques Diouf, drejtor i prgjithshm i ktij
  organizmi, deklaroi se "viti 2008 rrezikon t
  krijoj nj rrezik ushqimor serioz n shum
  vende t bots, sidomos te shtresat e varfra
  t popullsis". Po sipas FAO-s, "rritja e mimeve
  t shum produkteve ushqimore
  mund t bhet shkak dhe pr probleme
  sociale n zona t caktuara. M shum se
  36 vende t bots jan, apo mund t bien
  s shpejti n kriza ushqimore. N total,
  fatura e importeve t drithrave pr kto
  vende mund t arrij shifrn rekord prej 28
  miliard USD n 2008-n, ose 14% m e
  lart se nj vit m par". N total, pr t
  gjitha vendet n zhvillim, vlersohet se
  importet e drithrave do t kushtojn n
  shifrat rekord t 52 miliard USD. Edhe
  Shqipria, si nj vend importues neto, pr
  sa i prket jo vetm drithrave dhe miellit,
  por edhe shum produkteve t tjera agroushqimore,
  duhet ta shikoj me urgjenc
  dhe me shum kujdes politikn e saj agrare
  dhe ushqimore pr t‘u paraprir situatave,
  q tashm nga shum drejtime po paralajmrohen
  si t mundshme pr t ndodhur.
  Po prmend vetm dy shembuj pr t
  konkretizuar q tashm shum vende e
  qeveri kan filluar t lvizin me shpejtsi.
  N Pakistan, Presidenti Musharraf, n
  prgjigje t krizs krijoi Komitetin Federal
  t Ushqimit, i cili po ndjek nga afr situatn
  dhe po prgatit nj paket speciale masash
  e politikash n prgjigje t ksaj krize.
  Qeveria algjeriane bleu me nj vendim t
  veant 4 milion ton grur pr ta pasur si
  stok rezerv pr vitin 2008, n mnyr q
  t ket mundsi t ndrhyj n treg dhe
  mbajtur n nivele t pranueshme mimet
  e buks e nnprodukteve t tjera t
  drithrave, si makaronat, miellin etj.


  PS: Berisha, interpelanc pr mimin e buks

  Opozita krkon interpelanc me Kryeministrin Sali Berisha pr rritjen e mimit t buks. Deputeti Shptim Idrizi deklaroi dje se qeveria sht trsisht e paaft pr t menaxhuar krizn e mimeve n vend. Sipas tij, grupi parlamentar i Partis Socialiste sht i shqetsuar pr efektet negative n ekonomin shqiptare t politikave ekonomike e fiskale t ksaj qeverie. Idrizi argumentoi se pasojat direkte t ktyre politikave negative, apo apatis s mosveprimit t qeveris jan: uljet e ritmeve t rritjes ekonomike apo rritja e inflacionit q po grryen prdit parat dhe kursimet e shqiptarve. Socialistt pretendojn se sht rritur gjithashtu papunsia, arbitrariteti i administratave fiskale, deformimi i parimeve t ekonomis s tregut dhe vetdeklarimit n sistemin fiskal. "Kemi nj rritje t ndjeshme t taksave mbi pagat e ulta, rritje galopante t mimeve t produkteve ushqimore, t konsumit t prditshm", sqaroi Idrizi. Duke insistuar se sikur t mos mjaftonin kto, qytetart shqiptar kto dit po prballen dhe me rritjen drastike t mimit t buks. "Prball ksaj situate alarmante, qeveria, konstaton Idrizi, mesa duket ka zgjedhur t bj sehir". Opozitart i cilsojn t papranueshme deklaratat kontradiktore t Kryeministrit dhe ministrit t Financave pr kt problem. Idrizi citoi Kryeministrin teksa ndryshe nga do rast tjetr i bie shkurt dhe lan duart me shprehjen "mimet i vendos tregu, qeveria rri e bn sehir". Sa i takon ministrit t Financave, argumentoi Idrizi, n mnyr t habitshme, si rrug pr uljen e mimit t buks gjen metodn e rritjes s tatimeve, megjithse dihet q kjo do t sillte efektin e kundrt. "Mesa duket, kjo qeveri e ka m t leht t krcnoj prodhuesit me falangat e tatimorve, duke rritur tatimet, sesa t merret realisht me zgjidhjen e ktij problemi jetik pr shumicn e shqiptarve", vlersoi deputeti socialist. Idrizi mendon se rrugt e zgjidhjes dhe t daljes nga kriza gjenden si n programin e qeveris apo premtimet elektorale t saj pr shkallzimin n 6% t TVSH-s pr produktet bujqsore, ashtu edhe n thirrjet apo propozimet e opozits, q n tetor t vitit 2007, pr uljen dhe jo rritjen e elementve baz, q do t sillnin reduktimin e kostove t prodhimit. Grupi parlamentar i Partis Socialiste i krkon qeveris marrjen e masave e politikave me karakter social pr shtresat n nevoj. Ndrsa mirpret dhe do t sugjeroj nj skem kompensimi, e cila do t minimizonte efektet e rritjes s mimit t buks pr pensionistt dhe qytetart me t ardhura t ulta. Sakaq, socialistt i bjn thirrje qeveris pr hartimin e politikave pr rritjen e prodhimit vendas. "Qeveria t mos bj sehir, por t prdor politikat fiskale, jo vetm pr t rnduar barrn fiskale t biznesit dhe qytetarve, por dhe si nj instrument pr t korrigjuar efektet negative t politikave t saj", theksoi Idrizi.

 12. #12
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,042
  po mire buka 1200 po vaji per te gatuar 2400lek. bastard jane tregtaret dhe taksa marresit.nga e importojne vajin,kushedi!ARABIA saudite?ku eshte ai xhaxhi me piston?

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  puna e bukes ishte e parashikuar qe do te ndodhte .futja e biodiezelit ben qe te ket probleme ne cmimin e bukes . po ashtu dhe ne vaj
  njerezit gjithmone e me shume po investojne ne mbjellljen e alges a sojes ca eshte si bime per te prodhuar nafte shoke .prandaj nuk ka kohe njeri te merret me grure .


  parja eshte me ee rendesishmja

  fatkeqsisht ne nuk kemi prodhim vendi keshtu qe jemi te destinuar te vuajme

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e ujkus
  Antarsuar
  17-10-2006
  Postime
  327
  per te tjerat nuk jane te stines ,prasi dhe lakra jane te stines ,te tjerat kushtojne

 15. #15
  I love god
  Antarsuar
  23-02-2007
  Postime
  8,042
  O djalosh vaji 2euro a je ne terezi?

 16. #16
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  A mund te me tregoj ndonjeri, si qendron kursi(raporti) Lek/ Euro?
  Thjesht deshta ta di, sa Euro po i bie 1 buke 1kilogramshe dhe sa 1L vaj ushqimor?

 17. #17
  PoGrAdEcAr
  Antarsuar
  25-04-2007
  Vendndodhja
  tirane
  Mosha
  38
  Postime
  8
  me sa di une o cune i bie qe me 0.99 Euro mer nje buke dhe me 2.05 Euro mer nje liter vaj ushqimor!!!!
  nese me nje qeverri qe nuk di te menaxhoje sitatat c`fare nuk pritet.
  Endu Ne Rruget E Erta te Jetes,Asgje S`do Te Gjesh...

 18. #18
  At'qivia Maska e Flori
  Antarsuar
  12-03-2004
  Vendndodhja
  Tiran, Albania
  Mosha
  34
  Postime
  2,551
  Per 120 lek buk me mir merr nje pic 200 lek ke kto te hallalit, e te del me me leverdi, sesht nevoja te blesh e djath e gjera te tjera.... mjes drek dark pica
  Femra ne Sex:
  Akmerikanka: o yes o yes
  Gjermanja: ja gut ja gut
  Shqiptarja: "mos i trego kerkujt"

 19. #19
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  05-06-2006
  Postime
  354
  Citim Postuar m par nga poeti84 Lexo Postimin
  me sa di une o cune i bie qe me 0.99 Euro mer nje buke dhe me 2.05 Euro mer nje liter vaj ushqimor!!!!
  nese me nje qeverri qe nuk di te menaxhoje sitatat c`fare nuk pritet.
  A jane ne vete ata te qeverise?!
  0,99 Euro e blen nje buke (nje kilogram) ne Gjermani, ne shitore te lira.
  1L vaj ushqimor te zakonshem e merr me 0,9 Euro,ne shitore te lira.

  Cfare absurdi eshte ky?!Ku mund t`i kete tatimet e Gjermanise Shqiperia?!
  Ndoshta del ndonje ekonomist e na sqaron me mire , pse ky absurd:
  me shtrenjet ne Shqiperi se ne Gjermani!!
  Duro shqiptar, duro.N`mujsh me durue.

 20. #20
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,670
  Citim Postuar m par nga Kandili 1 Lexo Postimin
  A jane ne vete ata te qeverise?!
  0,99 Euro e blen nje buke (nje kilogram) ne Gjermani, ne shitore te lira.
  1L vaj ushqimor te zakonshem e merr me 0,9 Euro,ne shitore te lira.

  Cfare absurdi eshte ky?!Ku mund t`i kete tatimet e Gjermanise Shqiperia?!
  Ndoshta del ndonje ekonomist e na sqaron me mire , pse ky absurd:
  me shtrenjet ne Shqiperi se ne Gjermani!!
  Duro shqiptar, duro.N`mujsh me durue.
  Ta shpjegoj une pse jane me shtrejte se ne Gjermani-shqiptari nuk e prodhon grurin dhe vajin ne vendin e tij, por e merr nga vende e kontinente tjera. Kurse Gjermani e prodhon ne Gjermani grurin dhe vajin.
  Ketu importohet gati gjithcka!

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Lista e 813 personave n krkim nga Interpoli
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 54
  Postimi i Fundit: 29-12-2014, 10:16
 2. Polifonia Popullore
  Nga Eni n forumin Folklori shqiptar
  Prgjigje: 11
  Postimi i Fundit: 18-07-2012, 15:27
 3. Libra te rinj
  Nga dodoni n forumin Enciklopedia letrare
  Prgjigje: 89
  Postimi i Fundit: 11-01-2012, 21:14
 4. Kishat, Famullite dhe Misionet... ne Shqiperi, Kosove etj.
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 11-04-2006, 18:11
 5. Kishat dhe Misionet e Veprimit Katolik ne Shqiperi
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 16:50

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •