Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 83 prej 83
 1. #81
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Nexhmije Pagarusha - Ēil njat' zemėr plot kujtime

 2. #82
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  RLIOF sonte i dedikohet Nexhmije Pagarushės. Lahaj: Ajo jeton e frymon rreth nesh pėrmes thesarit muzikor qė na ka lėnė

  Data 21 korrik shėnoi nisjen e edicionit tė dytė tė festivalit tė parė Operistik nė Kosovė, “Ramė Lahaj International Opera Festival”. Ky edicion i cili me prurjet e tij po ngjallė emocione tė forta te publiku, i cili nė secilėn mbrėmje po e mbush sallėn plotė, nuk do tė ishte special pa njė mbrėmje dedikuar Bilbilit tė Kosovės, Nexhmije Pagarushės, shkruan KultPlus.

  Kanė kaluar dy vite prej kur Nexhmije Pagarusha nuk ėshtė nė mesin tonė fizikisht, por artistėt siē ėshtė Ramė Lahaj, kujdesen qė magjia e saj tė jetė prezentė pėrherė nė mbrėmje tė tilla ku jehon muzika e mirėfilltė.

  Andaj, sonte mė datė 26 korrik nė kuadėr tė festivalit RLIOF, do tė jetė njė mbrėmje e dedikuar plotėsisht pėr Nexhije Pagarushėn.

  Nė kėtė mbrėmje do tė performojnė: Arta Jashari, Zana Abazi Ramadani, Mirlinda Koci, Klodjan Kaēani, Armand Likaj dhe Granit Musliu, shoqėruar nė piano nga Mennan Bėrveniku.

  Tenori Ramė Lahaj ėshtė shprehur se festivali do tė ishte i mangėt pa njė mbrėmje qė i dedikohet Nexhmije Pagarushės e cila sipas tij jeton e frymon rreth nesh pėrmes thesarit muzikor qė ajo na ka lėnė.

  “Kanė kalu 2 vite prej kur zemra jonė Nexhmije Pagarusha nuk ėshtė mė nė mesin tonė pėr tė ardhė e pėr tė na mbėshtetė edhe fizikisht nė mbrėmjet tona, ashtu siē bėnte dikur edhe pse shėndeti e kishte rėnduar.

  Ajo jeton e frymon rreth nesh, e kemi pėrditė e nė ēdo ēast me vete pėrmes thesarit muzikor qė ajo na ka lėnė. Festivali do tė ishte i mangėt pa njė mbrėmje qė i dedikohet tė madhes Nexhmije Pagarusha, andaj ju ftoj tė gjithėve qė sonte ta kujtojmė sė bashku muzikėn e shpirtin e saj, nė Amfiteatrin e Bibliotekės Universitare nė Kosovė, prej orės 20:00.

  Sonte do tė kujtojmė edhe tė madhin e muzikės shqiptare Ēesk Zadeja, nė 95 vjetorin e tij me shumė vepra premierė enkas pėr natėn e sotme, qė do tė performohen nga Arta Jashari, Zana Abazi Ramadani, Mirlinda Koci, Klodjan Kaēani, Armand Likaj dhe Granit Musliu, shoqėruar nė piano nga Mennan Bėrveniku”, ka shkruar Lahaj nė Facebook.


  / KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/rlio...qe-na-ka-lene/

 3. #83
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  13,913

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  12 kėngė tė Nexhmije Pagarushės do tė sjellin sopranon Arta Jashari me njė stil tė ri

  Uranik Emini

  “Muzika ėshtė njė vepėr arti qė shkon nga veshi drejt e nė zemėr”.


  Muzika pėrgjithėsisht perceptohet si mė universalja nga tė gjitha format e artit. Ajo ėshtė njė lloj arti unik qė na stimulon trunin tonė duke na ngjallur pėrgjigjje nga tė gjitha shqisat tona njerėzore. Krijimi i njė vepre arti tė veēantė dhe origjinale qė tė dalllohet nga konkurrenca kėrkon origjinalitet. Arti nuk ėshtė thjesht njė shprehje a diēkaje qė ndodhė ēdo ditė. Ka shumė lloje tė ndryshme tė artit, por muzika ka ndikuar nė jetėn e shumė njerėzve dhe ėshtė integruar nė ekzistencėn tonė tė pėrditshme, shkruan KultPlus.

  Kurdo herė qė flasim pėr art nė Kosovė, artin e muzikės, ėshtė e paimagjinueshme tė mos e pėrmendim figuėn e madhe tė Nexmije Pagarushės. Programi “Mbi Re” i Prishtina International Vocal Festival do tė pėrmbajė kėngė tė pėrpunuara dhe tė mirėfillta shqipe tė Pagarushės.

  Kėto kėngė do tė kėndohen nga Arta Jashari, si soprano, e pėrcjellur nga Pranvera Hoxha Bryma nė piano, Yllka Simnica nė flautė, Astrit Stafai nė kitarė dhe nė trumpetė do tė jetė Avni Krasniqi.

  Nė njė intervistė pėr KultPlus, Arta Jashari thotė se tė performuarit kėngė nga Nexhmije Pagarusha i ėshtė dashur qė tė ndjekė shkolla profesionale jashtė vendit pėr njė kohė tė gjatė.

  “Diva shqiptare e muzikes Nexhmije Pagarusha ishte dhe do mbetet njė ndėr zėrat mė unik nė historinė tonė, e cila duhet ruhet me zilinė mė tė madhe si thesar shumė i rėndėsishėm i zhvillimit tonė kulturor e artistik si shoqėri. Unė qė nga moshat mė tė hershme kam shkuar nė shkollime jashtė vendit, e them kėtė sepse mė ėshtė dashur qė tė arrij njė pjekuri vokale dhe profesionale mjaft tė bujshme qė tė mund tė “guxoj” tė marr njė iniciativė tė tillė, shumė tė rėndėsishme pėr mua si artiste – tė rikthej kėngėt madhėshtore tė Nexhmije Pagarushės”, thotė ajo.

  Tutje, Jashari njofton se nė kėtė program do tė jenė 12 kėngė, tė cilat janė duke i pėrshtatur pėr njė format koncertal.

  “Kam hulumtuar dhe pėrzgjedhur afro 12 kėngė, tė cilat jemi duke i pėshtatur nė format koncertal, pra pėr piano, vokal dhe instrumentistė mysafirė, tė cilėt i falenderoj shumė pėr gadishmėrinė e pjesėmarrjės nė Koncert”.

  Me ndihmėn e kolegėve tė mij, duke nisur nga aranzhuesi i kėngėve kompozitori Kreshnik Aliēkaj, pianistja Pranvera Hoxha-Bryma jemi duke bėrė prova dhe pregaditje ēdo ditė pėr kėtė program.


  Dėshira e pėrzier me pėrgjegjėsi pėr tė risjellė muzikė tė mirėfilltė shqipe

  Muzika konsiderohet si shtrirja e sė vėrtetės sė pakufishme; i lejon individėt tė shprehen nė ēfarėdo mėnyre; ėshtė njė formė arti mbarėbotėrore qė nuk mund ta injorojmė; dhe u paraqet interpretuesve mundėsi tė shumta vendimmarrėse ēdo ditė.

  “Kėngėt tė cilat jam duke i punuar janė diēka krejtėsisht ndryshe prej asaj ēfare unė kėndoj tash e 17 vite nė skenė. Teknika ėshtė krejt tjetėr, regjistri vokal dhe mund tė them qė pėrveq muzikes aq tė bukur sė Nexhmije Pagarushės, ēdo herė e mė shumė mė duket e jashtėzakonshme pėr atė ēfarė ajo ka krijuar nė kohėn e saj dhe aftėsive tė saj vokale”, shprehet Jashari, duke treguar se ėshtė njė dėshirė e madhe e saj qė tė risjellė muzikėn e mirėfilltė shqipe me njė pėrgjegjėsi shumė tė madhe profesionale.

  Njė jetė nė skenė bashkė = kombinim energjik

  “Pianistja dhe korepetitorja Pranvera Hoxha-Bryma dhe unė kemi pothuajse njė jetė tė tėrė nė skenė. Korepetitori ėshtė ai apo ajo qė pėrbėn boshtin e programit dhe ne jemi nje kombinim energjik, tė cilin besoj arrijnė t’a vėrejnė publiku patjetėr”.

  Jashari mes tjerash pėrmend edhe faktin qė ata kanė dėshmuar mirė interesimin e publikut pėr muzikėn klasike.

  “Ne i qėndrojmė besnik publikut dhe ardhjes nė ēfarėdo hapėsire tė improvizuar qė ne si artistė tė muzikės klasike mundohemi tė iu ofrojmė. Nuk dyshoj as pėr koncertin nė fjalė, meqė ėshtė pėr herė tė parė njė format i tillė skenik dhe me muzikė shqipe”, pėrfundon ajo.

  Ky koncert do tė zė vend nė Amfiteatrin e Ri tė Bibliotekės Universitare mė 11 tetor me fillim nga ora 20:00.

  “Pri Vocal Fest” do tė fillojė mė 6 tetor dhe do tė pėrfundojė mė 12 tetor, ku edhe shėnohet 5 vjetori i themelimit tė kėtij festivali. Artistė nga vendi dhe skena ndėrkombėtare do tė paraqiten pėrgjatė kėtyre gjashtė ditėve.


  /KultPlus.com

  https://www.kultplus.com/muzika/12-k...je-stil-te-ri/

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema tė Ngjashme

 1. Zonja e Zezė Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 12:14
 3. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 10:07
 4. Bashkim Shehu ne debat me N. Hoxhen
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-04-2004, 19:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •