Close
Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234
Duke shfaqur rezultatin 61 deri 77 prej 77
 1. #61
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Nje dokumentar i realizuar mjeshterisht per nje Zonje & Artiste te Jashtezakonshme !

 2. #62
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Ne mes jush gjithmone qendrova - RTP
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 01-02-2019 mė 09:03

 3. #63
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Perėndesh e bukurise je - Liliana Ēavolli & Nexhmije Pagarusha

  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 01-02-2019 mė 09:06

 4. #64
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Permbledhje e kengeve nga bilbili i Kosoves, Nderi I Kombit Nexhmije Pagarusha.

 5. #65
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Pjesa e Dyte

 6. #66
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Pjesa e Tretė

 7. #67
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Mbretėreshė e Kėngės !


 8. #68
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Ai momenti I mrekullisė qė lumturoi zemrat e Mbarė Shqiptarisė !

 9. #69
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Krenaria e Kombit


 10. #70
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Nexhmije Pagarusha nderohet me vendosje nė pulla postare

  Nė njė ceremoni tė organizuar nga Ministria e Kulturės, Rinisė dhe Sportit, nė bashkėpunim me Postėn e Kosovės, pėrkatėsisht Filatelinė e Postės, u lansua Pulla Postare nė nderim dhe vlerėsim tė figurės sė shquar, ikonės sė muzikės shqiptare, Nexhmije Pagarusha.

  Me motivacionin e dhėnies sė kontributit nė muzikėn e mirėfilltė shqiptare, nė rritjen e vlerave kulturore nė shoqėrinė tonė, me iniciativė tė ministrit nė detyrė Kujtim Gashi, Posta e Kosovės i dedikon legjendės sė gjallė mė muzikės shqipe Nexhmije Pagarushės Pullė Postare.

  Mė kėtė rast, Gashi tha se sot ėshtė njė ditė shumė e rėndėsishme pėr tė gjithė ne pra, lansimi i pulės Postare dedikuar ikonės sė muzikės Nexhmije Pagarusha e cila ka dhėnė kontribut tė madh nė pėrēimin e vlerave dhe traditave tė vendit tonė me zėrin e saj prej bilbili, me pjesėmarrjen e saj nė festivale e skena tė njohura ndėrkombėtare.

  Ai tha se me angazhimin e tij dhe tė stafit tė MKRS-sė, ėshtė marrė iniciativa pėr pension shtetėror i pėrmuajshėm pėr Nexhmije Pagarushėn.

  Sipas tij, sė shpejti MKRS-ja do tė botojė njė monografi pėr mbretėreshėn e kėngės shqipe, ‘Bilbilin e Kosovės’, si dhe nė vendlindjen e saj nė Pagarushė tė Malishevės do tė ndėrtohet qendra e kulturės pėr nder tė saj.

  Mbesa e Nexhmije Pagarushės e cila pranoi plaketėn e emisionit tė ri tė pullave postare, nė emėr tė familjes e vlerėsoi si mirėnjohjen mė tė mirė, vendosjen e figurės sė Nexhmije Pagarushės nėpėr pulla postare. Ajo pėrcolli falėnderimet e legjendės sė gjallė Nexhmije Pagarusha pėr ministrin pėr iniciativėn e marrė, duke shprehur mirėnjohjen pėr kujdesin e treguar institucional tė treguar ndaj saj.

  E pėrfaqėsuesi i Postės sė Kosovės u shpreh se pėrmes pullės postare nė nderim tė figurės sė Nexhmije Pagarushės ndjehet e privilegjuar dhe e nderuar edhe Posta e Kosovės sepse kontributi i kėngėtares sė madhe Nexhmije Pagarusha ėshtė jashtėzakonisht i ēmuar dhe ka pėrēuar vlera nėpėr gjenerata tė tėra.


  https://telegrafi.com/nexhmije-pagar...pulla-postare/

 11. #71
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  Shuhet Bilbili i Kosovės

  Baresha iku… mes jehonės sė Bjeshkėve tė Nemuna

  Kėngėtarja e madhe e muzikės sė kėngės popullore dhe asaj tė lehtė shqiptare, shuhet nė moshėn 86-vjeēare.

  Nexhmije Pagarusha, do mbetet nė mendjen e shqiptarėve si ikonė e muzikės shqipe. Veprimtaria e saj muzikore 40-vjeēare ishte aq e gjerė, sa qė ėshtė vėshtirė tė thuhet se cilit zhanėr i takonte. Ishte e njohur pėr interpretimin e shkėlqyer nė muzikėn popullore, si dhe opera.

  Pagarusha ishte e njohur edhe si aktore e suksesshme, nė film edhe teatėr. Nė Beograd, ajo vijoi shkollėn e muzikės pėr kanto, qė do ta ndėrpriste nė vitin e tretė, pėr tė mos e vazhduar mė. Po ashtu, nė Beograd kishte daljen e parė muzikore nė skenė. Nė vitin 1948, Nexhmije Pagarusha ėshtė pranuar soliste pranė “Radio Prishtina”.

  Bashkėpunoi edhe me kėngėtarėt nga Shqipėria, ndėrsa u paraqit edhe nė kėtej kufirit me ansamblin “Shota”, me rastin e njė turneu. ”Baresha” ėshtė njė ndėr kryeveprat nga interpretimet e saj. Kjo kėngė u kompozua nga bashkėshorti i saj, Rexhep Mulliqi, me tekstin e poetit, Rifat Kukaj.

  Nexhmije Pagarusha interpretoi nė njė koncert tė muzikės klasike, veprat e pėrkthyera shqip, tė Bethovenit, Puēinit, Verdit, etj. Ky koncert, ka qenė i pari i kėtij lloji. Ajo dhe muzika, ishin njė! Mendohet se, ajo ka interpretuar mbi 150 kėngė. Pagarusha ishte pjesėmarrėse e koncerteve nė Kosovė, Shqipėri, Bullgari, Izrael, etj. Karrierėn muzikore e pėrfundoi nė vitin 1984, pas njė koncerti nė Sarajevė.

  ***
  Pagarusha, u lind mė 7 maj tė vitit 1933 nė fshatin Pagarushė tė Malishevės, pranė Prizrenit nė Kosovė. Babai i Nexhmijes Veseli ishte njė mėsues dhe nėna e saj Sehide Pagarusha, ishte nga fshati fqinj Nishora, ishte njė shtėpiake siē ishte zakon nė atė kohė. Nė moshėn 4-vjeēare, Nexhmie Pagarusha humb nėnėn, e cila ishte njė goditje e rėndė pėr tė, si pėr ēdo fėmijė.

  Pak para Luftės sė Dytė Botėrore, familja e saj u shpėrngul nė Prizren ku Nexhmije Pagarusha mbaroi shkollėn fillore. Ajo vazhdoi gjimnazin nė Prishtinė ku kishte njė mike tė ngushtė, Melihate Hasani, e cila kėndonte shumė bukur. Kjo mike e kishte bindur Nexhmijen tė regjistrohej nė radio tė “Radio Prishtinės”. Ajo u paraqit dhe fitoi. 14-vjeēarja Nexhmije Pagarusha u bė kėngėtarja solo e “Radio Prishtinės”. Kjo nuk ishte e lehtė, sepse “Radio Prishtina” kishte gjithsej tre dhoma, vetėm njėra prej tyre ishte studio e mirė. Teknika e regjistrimit nuk ekzistonte dhe programi transmetohej drejtpėrdrejt.

  Pėrveē kėtyre problemeve teknike dhe ngarkesės sė rėndė, pėr vajzėn e re u shfaq njė problem tjetėr. Nė atė periudhė nė njė mjedis tepėr konservator, ishte turp i madh qė njė vajzė e re tė kėndonte nė radio. Nė kėtė situatė shumė tė vėshtirė, sidomos pėr njė vajzė tė papėrvojė, meritori i saj qė ishte babai i saj nuk e la kėtė yll tė shuhej, po na e dhuroi tė gjithėve deri nė shkallė krenarie. Ai ishte shumė liberal nė kohėn e tij nė Kosovė, mbėshteti plotėsisht vajzėn e tij nė rrugėn e saj artistike si dhe e ndihmoi atė tė pėrballonte presionin dhe njė mjedis shumė konservativ.

  Deri nė fund tė shkollės sė mesme, talenti artistik universal i artistes Nexhmije Pagarusha bėhet i dukshėm, pasi ajo gjithashtu bėhet aktore teatrale. Nė teatrin e ri nė Prishtinė Nexhmija Pagarusha, Katarina Josipi dhe Meribane Shala bėhen aktoret e para tė kėtij teatri. Shfaqja e saj e parė nė teatėr ishte nė dramėn “Zjarri dhe Ashi” nga shkrimtari rus Anton Ēehov.

  Nė moshėn 18 vjeēare, shkon nė Beograd ku regjistrohet nė njė shkollė tė mesme muzikore. Nexhmija largohet nga shkolla e muzikės pas tre vjetėsh. Nė atė kohė, kėngėtarėt klasikė ishin rreptėsisht tė ndaluar tė kėndonin meloditė argėtuese. Ndėrkohė, Nexhmija Pagarusha me sukses mori pjesė nė njė provė qė u organizua nė internshipin e saj nė Beograd dhe u pranua nė Shoqatėn e Arteve Kulturore “Ivo Lola Ribar”.

  Ajo njihej se kėndonte gjithė ditėn. Brenda kėsaj shoqėrie performoi performancėn e parė nė tė cilėn ajo kėndoi njė kėngė tė vjetėr tė qytetit, “Dashnor tu bana” dhe dy kėngė popullore “Nga rruga Krushqit” dhe “Ani mori nusen”. Nė Beograd ishte paraqitja e saj e parė muzikore nė skenė. Nė vitin 1948 ėshtė pranuar soliste nė “Radio Prishtinė”.

  Nė atė kohė Nexhmije Pagarusha u takua me muzikantin dhe kompozitorin – Rexho Mulliqi i cili u bė bashkėshorti i saj. Qė nga ajo kohė janė bėrė njė ēift i pandashėm. Njė ndėr kėngėt mė popullore qė ajo kėndoi, kėnga “Bareshės” ishte kompozuar nga burrit tė saj. Nga kjo martesė qė nga viti 1955, kanė njė djalė, Leonard i cili sot jeton me familjen e tij nė Zvicėr.

  Mė 1953, Nexhmije Pagarusha u kthye nga Beogradi nė Prishtinė dhe mbajti koncertin e tij tė parė tė muzikės klasike. Ajo kėndoi ariet nga opera “Traviata”, “Njė perfido” (Ludėig van Beethoven), “Njė ditė e bukur” (opera “Madame Butterfly”, Giacomo Puccini) etj. Pastaj kėndoi ariet opera me solistėt mė tė mirė kosovarė tė asaj kohe, ata ishin: Mile Jovanoviq (veteriner me profesion, por bariton i jashtėzakonshėm), Jordan Nikoliq (tenor), Qazim Dushku (bas). Nė atė koncert, orkestra simfonike u drejtua nga Oliver Ristić. Pėr fat tė keq, nga i vetmi, koncert i tillė i parė dhe i fundit i Nexhmije Pagarushės, pėrpara sallės sė plotė tė Teatrit Kombėtar nė Prishtinė, nuk ka regjistrim zanor. Menjėherė pas kėsaj, Radio Prishtina punėson Nexhmije Pagarushėn si soliste e “Radio Prishtinės”.

  Nė vitet ’60 me Shoqatėn e Arteve Kulturore “Shota”, Nexhmija Pagarusha ishte nė turne me shfaqjet nėpėr Evropė dhe botė si nė: Austri, Belgjikė, Bullgari, Angli, Gjermani, Hollandė, Suedi … Ajo mbėrriti nė Amerikė dhe nė Lindjen e Mesme. Kėshtu qė u bė mė popullore edhe jashtė kufijve tė Kosovės. Bashkėpunoi edhe me kėngėtarėt nga Shqipėria dhe u paraqit edhe nė Shqipėri. Repertori i saj u bė gjithnjė e mė i pėrhapur si dhe mė i vėshtirė tė thuash ku qėndronte qendra e kėndimit tė saj. Nexhmije Pagarusha kėndonte kėngė argėtuese, kėngė origjinale, popullore dhe opera ariash, nė kėtė mėnyrė ajo ishte pjesė e njė grupi tė veēantė tė kėngėtarėve. Zėri i shquar dhe lėvizjet shumė tė hijshme nė skenė ēuan nė faktin se kjo kėngėtare e re u bė shumė e famshme. Sukseset e para ndėrkombėtare vijuan gjithashtu.

  Nexhmije Pagarusha mori pjesė, dhe gjithashtu kėndoi nė festivalin e famshėm “Summer Song” dhe pėr herė tė parė regjistroi kėngėn e pėrmendur tashmė “Baresha”. Ajo mori pjesė nė tė gjitha garat muzikore tė festivalit “Akorde Kosova”.
  Nė fund tė viteve 60 dhe fillimit tė viteve 1970, ēdo vit nė Shtėpinė e Komuneve tė Beogradit, pati njė koncert ku kėngėtarėt shoqėronin orkestrėn simfonike tė RTB kėndonin kėngė tė pėrpunuara popullore. Kėnga mė e kėrkuar e Nexhmijes ishte “Njė Lule”, njė kėngė e qytetit tė vjetėr, aranzhimi i tė cilit u krijua nga kompozitori dhe bashkėshorti i saj, Rexhep Mulliqi.

  Zėri i shquar dhe lėvizjet shumė tė hijshme nė skenė ēuan nė faktin se kjo kėngėtare e re tė bėhej shumė e famshme. Sukseset ndėrkombėtare erdhėn gjithashtu. Nė fillim tė viteve 1970 radioja e famshme angleze, BBC, drejtoi dhe transmetoi njė bisedė tė gjerė me Nexhmie Pagarushėn.

  Nė mars 1973, ajo mori pjesė nė konkursin “Jugovizija 1973” nė Opatija. Kjo ishte njė garė e ngjashme si pėr Konkursin e Kėngės nė Eurovizion. Ėshtė interesante po tė shikoni listėn e pjesėmarrėsve, tė cilėt me Nexhmia Pagarush kėnduan tė gjithė nė “Sallėn e Kristal” tė hotelit tė famshėm Opatija “Kvarner”.

  Veprat muzikore & disa nga kėngėt e saj:

  “Baresha”

  ”Ani mori nuse”

  ”Mora testin”

  “Kur mė shkon si zog n’hava”

  “Kur mė del nė derė”

  ”Ke selvitė”

  “Ē’u ngrit lulja nė mėngjes”

  “Ēil njat zemėr plot kujtime”

  “Dallėndyshe”

  “Njė lule”

  “Zambaku i Prizrenit”


  Nexhmije Pagarusha ishte edhe aktore e suksesshme, si nė film ashtu edhe nė teatėr. Ajo interpretoi nė filmat dhe shfaqjet teatrore, nė disa prej tyre interpretoi edhe rolet kryesore si:

  1967 “Dasma e pėrgjakur”
  1973 “Jugovizioni”
  1976 “Gėzuar viti i ri”
  1977 “E kafshoja terrin”
  1980 “I ikuri”
  1981 “Tre vetė kapėrcejnė malin”
  “Lepuri me pesė kėmbė”
  “Fluturimi i Micakut”
  “Daullet e tė ēmendurve”,
  “Rexha i nėnės nė grazhd tė kalit”
  1997 “Vrasėsit bėjnė dasmė natėn”

  Nė jetėn artistike, Nexhmija mori shumė ēmime tė cilat, ajo nuk mund t’i veēojė, ndėr tė tjera “Kėngėtare e Shekullit”. Nexhmije Pagarusha vulosi me emrin e saj, shekullin e XX.

  Albumi i vitit 2013, nga kėngėtarja e madhe, pėrmbledh kėngėt e mėposhtme:

  “Ēil’ nj’at zemėr plot kujtime”
  “Kanga e Rexhės”
  “Kanga e Prishtinės”
  “Kenke nur’ i bukuris”
  “Kur mė shikon si zog n’hava”
  “Nji lule qė m’ka ēelė tash”
  “Hajde tė dalim kah pazari”
  “Vaj si kenka ba dynjaja”
  “Kanga e krushqve”
  “Njėmend qenke si m’kanė than”
  “Lul’zoi fusha lul’zoi mali”
  “Kapiteni i ri”
  “Kosovarja e re”
  “Mori sy luaneshe”
  “Baresha”


  https://konica.al/2020/02/arti-ne-zi...ije-pagarusha/

 12. #72
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  “IN MEMORIAM” Nexhmije Pagarusha, baresha qė “dehu” shqiptarėt

 13. #73
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  Nė kujtim tė Nexhmije Pagarushės - Sabri Fejzullahu

 14. #74
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha

  “Ajo krijoi zhanrin ‘Nexhmije Pagarusha’ tė paarritshėm pėr askėnd”, flasin Inva Mula dhe Irma Libohova: Shkruajti epokėn e saj, ėndrrat e parealizuara

  Ndarja nga jeta e Nexhmije Pagarushės ka lėnė nė ‘shock’ adhuruesit e artit tė saj, por dhe kolegė e artistė tė cilėt kanė rikthyer dhe njėherė nė vėmendje jetėn artistike tė njė prej zėrave mė tė mrekullueshėm tė muzikės shqiptare.

  Nė njė lidhje direkt me Fax News, sopranoja Inva Mula ka kujtuar lidhjet e hershme tė familjes sė saj me Pagarushėn dhe adhurimin pėr njė nga figurat mė komplekse tė muzikės dhe artit nė Shqipėri e Kosovė.

  “Ende nuk po mėsohem dot me lajmin se Nexhmije Pagarusha ka ndėrruar jetė. Mė ka trishtuar pa masė. Ishte njė model pėr mua qė e vogėl, njė legjendė e artit shqiptar.

  Kujtoj njė episod nė fillim tė viteve ’70 kur Nexhmije Pagarusha erdhi nė Tiranė. U mahnita me elegancėn dhe bukurinė e saj, njė model qė se kishim parė tė zbriste nė rrugėt e Tiranės.

  Tė nesėrmen interpretoi nė Sallėn e Operės dhe Baletit, ishte spektakolare !

  Ajo shkruajti epokėn e saj, nuk ngjante me asnjė artist tjetėr. Ishte vokal i veēantė, por nuk ishte vetėm vokali qė pėrcaktoi, por eleganca, interpretimi dhe finesa e njė artisteje tė madhe.

  Jetoi nė njė kohė qė nuk ia mundėsoi tė prekte skena ndėrkombėtare. Ishte ėndrra e saj tė bėhej kėngėtare operistike.

  Me ‘Bareshėn’ ajo krijoi zhanrin ‘Nexhmije Pagarusha’ tė cilin askush nuk e arriti dot mė.”
  , u shpreh sopranoja Inva Mula pėr Fax News.

  Njė rrėfim emocionuese pėr veprėn dhe artin e Nexhmije Pagarushės solli pėr Fax News dhe kėngėtarja Irma Libohova e cila tejet e mallėngjyer nga kjo humbje rrėfeu se Nexhmije Pagarusha ishte idhulli i adoleshencės sė saj:

  “Instiktivishht shpirti me ēoi qė hodha dje njė post nė Instagram dhe kam kėnduar pikėrisht kėngėn e Bareshės sė bashku me njė koment pėr tė.

  Ishte idhull, ėndėrr njohja me tė. E shikoja prapa kuintave nė Teatrin e Operės dhe Baletit, kur isha adoleshente. Pėr herė tė parė dėgjoja njė kėngėtar qė kėndonte nė 3 oktava.

  E kam takuar mė pas nė Prishtinė, njė grua e qetė me njė zė emocionues tė plotė. I mbaj mend atė buzėqeshjen e bukur, ku i lexohej shpirti. Do ta mbaj mend pėr vokalin, do tė mbaj mend Nexhmijen si aktore, Nexhmijen si njeri”.


  https://www.faxweb.al/ajo-krijoi-zha...-parealizuara/
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 12-02-2020 mė 10:49

 15. #75
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  " Soirée " - PĖR NEXHMIJE PAGARUSHĖN

  TCH, Shkurt 2020.

 16. #76
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  RAME LAHAJ - Homazh - NEXHMIJE PAGARUSHA , AVNI MULA , ISMET PEJA

  Tirane 2020
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga sirena_adria : 08-03-2021 mė 12:26

 17. #77
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,277

  Pėr: Nexhmije Pagarusha  "Kėngė Moj" - Nata e NEXHMIJE PAGARUSHĖS

  Vizion Plus, Nėntor 2020.

Faqja 4 prej 4 FillimFillim ... 234

Tema tė Ngjashme

 1. Zonja e Zezė Nexhmije Hoxha
  Nga Veshtrusja nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 22-11-2010, 19:03
 2. Pėrgjigje: 6
  Postimi i Fundit: 18-01-2007, 12:14
 3. Nexhmije Pagarusha
  Nga Harudi nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-08-2005, 10:07
 4. Bashkim Shehu ne debat me N. Hoxhen
  Nga Brari nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 13-04-2004, 19:59

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •