Peshqit paraardhs t njeriut dhe trupi yn vazhdon ende t transformohet


Teoria e nj paleontologu amerikan, Neil Shubin, n nj libr t publikuar me titullin "Your inner fish" zbulimi i nj krijese fosile me qaf dhe gishta, pastaj studimet t cilat vn n pah lidhjen.

Shkenctart kan grmuar origjinn e species njerzore duke nisur nga paraardhsit tan

Kafka

Ostrakioderma

Peshku i par tek i cili gjendet nj armatur kockash, ka jetuar 500 milion vjet m par

Gishta

Akantostega

I takon epoks s 365 milion vjetsh m par , sht nga t parat krijesa q njihen se kishin putra, gishta dhe puls

Sy

Gjenet q mundsojn shikimin jan gjetur edhe tek kandilt e detit. Ky zbulim sugjeron q evolucioni njerzor i ka prshtatur kto gene pr qllime t reja

Krah

Shembulli i par shfaqet 380 milion vjet m par n nj peshk primitiv t quajtur Eustenopteron

Dhmb

Jan gjetur dhmb fosil t nj peshku prehistorik 500 milion vjet m par, jan shenj e evolucionit t rracs njerzoreNjeriu e ka prejardhjen nga peshqit. Ato q e demostrojn kt n nj mnyr t pakontestueshme jan rregullimet e trupit ton nga ent e gjakut deri tek infraktet. N kto konkluzione ka arritur, pas shum vitesh pun, nj paleontolog amerikan, Neil Shubin, i cili studimet e tij i ka hedhur n nj libr i cili mban titullin "Your inner fish", ose peshku q sht brenda teje.
Histroia ka nisur katr vjet m par, kur Shubin ka zbuluar, n ujrat e Arktikut kanadez, nj peshk fosil i cili duket se ka jetuar 375 mlion vjet m par. Analizat e laboratorit nxjerrin n pah faktin q kafsha ka pasur nj qaf dhe duar. Pr Shubin- in dika sht e qart, sipas tij n planetin ton ka pasur t paktn nj qenie t gjall "ne tranzicion" nga jeta ujore deri tek ajo toksore: paraardhsi yn dhe prova q i mungonte teoris s evolucionit, e cila e vendos qenien njerzore n krye t nj shkalle t gjat ndryshimesh.

Pasi hidhet nj parantez e tille Shubinit i dukej e pamundur q vetm ato t dhna t tregonin faktin q njeriu gjen tek peshqit paraardhsit e tij. Ky fakt e shtyu t krkonte karakteristika t tjera brenda trupit t cilat mund t kishin lidhje me trupin e paraardhsve tan antik. "Nse jemi pasardhs t peshqve- sht arsyetimi i paleontologut- duhet t kemi brenda nesh akoma m shum dshmi, t cilat vrtetojn q jemi pasrardhsit e tyre". Mbi t gjitha shkenctari ka hedhur hipotezn e pranis s elementve q dshmojn se evolucioni nga qenie ujore n ato toksore vazhdon t ndodh ende.

Duke u nisur nga kjo tez Shubin, brenda pak viteveka gjetur shum prova t tjera me qllim q hipotezn e tij ta kthej n teori. Difekte t trupit. Venat tona, prshembull jan t shprndara n mnyr t till, pr t realizuar nj qarkullim gjaku t pamjaftueshm: gjunjt tan jan shum t dobt pr t prballuar peshn e trupit; vet truri yn ka apsur nj evolucion, ka nj rrudhje m t madhe se ajo e paraardhsve tan. "Kto karakteristika jan mimi q njeriu duhet t paguante pr tu shkputur nga peshqit", shpjegon Shubin n librin e tij: ai mbron iden se nj seri vetish fizike t njeriut, duke nisur nga konstrukti deri tek smundjet kardiovaskulare jan rezultat i nj prshtatjeje t keqe t jets toksore. N nj intervist t tijn paleontologu thot: "Trupat tan shfaqin mosprputhje t mdha me mnyrn ton t jetess. Marrim pr shembull sistemin e qarkullimit t gjakut. Ai sht krijuar pr nj aktivitet t fort, si sht ai i peshqve, por mnyra e jetess s njeriut sht shum e ngjashme me at t nj patateje. Nuk duhet t dshprohemi ama, pasi evolucioni sht ende n zhvillimdhe ky zhvillim do bj q njeiu t lirohet nga disa paaftsi dhe mosfunksionime".

N mbshtetje t hipotezs s tij, disa jav m par sht publikuar nj tez studimi, e cila tregonte q njeriu jo vetm sht ende n evolucion, por e bn kt me nj shpejtsi q nuk sht njohur kurr m par. " Nse shpejtsia me t ciln po evoluojm t kishte qen e till gjithnj, sot, ndryshimet gjenetike me majmunt do t ishin t paktn 160 her m t mdha se ato ekzistueset".

Pr dhjetra vjet n komunitetin shkencor, ishte prhapur ideja q evolucioni njerzor kishte ndaluar t paktn 10. 000 vjet m par , kur lindja e agrikulturs dhe e zhvillimit teknologjik i dhan njeriut nj kontroll t fort mbi ambjentin dhe pr pasoj dhe pr aftin e tij. N t kundrt mendojn studjuesit t cilt mbrojn tezn e evolucionit, ata thon se ky zotrim i bots e oi njeriun t kolonizonte nj pjes t mir t planetit dhe kjo ka shtyr mekanizmin e ndryshimeve gjenetike t njeriut, n prshtatje me habitatet e ndryshme. "Evolucioni i njeriut ngjan shum me disa histori fantastiko shkencore ku ndryshimet marrin nj shpejtsi t jashtzakonshme tek njerzit q nuk prshtaten dot me ambjentin, apo me disa smundje.

Po e ardhmja? Asnj nuk arrin t hedh hipoteza. Dhe pse krkuesit mendojn se 7 % e gjeneve njerzore po evoluojn shum shpejt, ata nuk din t thon se far drejtimi do t marr qnia njerzore. Nj hipotez thot q njerzit duhet t jen gjithnj m t ndryshm nga dita n dit. Ndrsa n Afrik do t ket gjene q do t evoluojn pr tu br rezistnt ndaj smundjeve. N Europ, prshembull ka ndodhur q t rriturit jan n gjendje t tresin qumshtin e pa sterilizuar dhe t pa zjer, gj kjo q nuk ndodh n Afrik dhe n Azi. Pra me pak fjal: do arrijm q gjithnj e m shum t jemi "njerz", deri n at pik q gjenet tona do t fshijn kujtimin se kemi qen peshq.

Teorit

Majmunt

Rreth 70 milion vjet m par pati origjin rrnja e t parve, rend ky tek i cili bjn pjes njeriu, bashk me t gjitha llojet e majmunve

Arinjt

Nj hipoteze dal n drit rreth viteve `60 e cila pretendonte se njeriu e kishte prejardhjen nga arinjt. Teoria lindi nga vzhgimi i t ndenjurave t arinjve.

Zvarranikt

Nj hipotez e tret sht ajo e cila pretendon se njeriu e ka prejardhjen nga zvarranikt. Bhet fjal ama pr hipoteza mitologjike, q gjenden n Europn antike

Peshqit

Hipoteza e Neil Shubin pretendon se njeriu vjen nga peshqit. Kt e dshmojn lidhjet e shumta q ekzistojn mes peshqve, nga duart, qafa dhe organe t ndryshme t brendshme