Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 40
 1. #1
  Peja o qytet i bekuar
  Antarsuar
  28-03-2002
  Postime
  310

  Azem Bejt Galica

  Azem Bejta u lind m 10 dhjetor 1889. I rritur n gjirin e nj familje me tradita luftarake e patriotike, q nga fillimi u prcaktua pr luft t pakompromis me secilin q do ti cenoj vatrat e t parve.

  Si fmij prjetoi ngjarje t hidhura dhe tragjike. Turqit ia vran baban dhe ia dogjn shtpin, duke i ln t pastreh. Rropatjet e ksaj familjeje npr dallgt e egra t jets ia forcuan ndjenjn e atdhedashuris dhe ia ngritn n nj ideal t pashuar, pr t cilin e dhe edhe jetn.

  Tiparet e nj trimi t paepur dhe t nj vizionari t mpreht u manifestuan q n rinin e hershme t ktij djaloshi. Si i vogl dallohej nga moshatart. Ishte i zgjuar e i shkatht. I plqenin shum kngt e trimris dhe rrfimet e pleqve pr ngjarje t ndryshme nga historia kombtare. N odat tona - shkolla, mori msime t mira. Ky shpirt i shndosh qndronte n nj trup t shndosh, siq do t thoshin latint. Edhe pr zhdrvjelltsi ua kalonte t gjithve. N mundje, me oban, ishte i pari. Por mbi t gjitha at e cilsonin trimria dhe guximi. Ende pa i mbushur 11 vjet me pushkn e dajs, e pati plagosur nj serb t Selacit, (Stojanin) t cilit ia kishin frikn t gjith.

  Shumher burrat e Selacit (dajat e tij) dhe t Galics bisedonin rreth asaj se kujt i ka ngja Azemi, dajave apo babait? Kur nxeheshin shum i qetsonte plaku i urt i Galics, mixha Rexhep duke u thn: O burra, pse po lodheni aq shum. Kah tgan mir asht, dajt tirma e babn trim.

  Gjat viteve 1910 - 1912 shprthyen kryengritjet e prgjithshme pr pavarsin e tokave shqiptare. M 5 maj 1912 Hasan Prishtina doli n Drenic, i mbathi opingat dhe e dha kushtrimin pr nj luft mbarkombtare kundr Perandoris osmane.

  Edhe Azemi, 20-vjear, u radhit n etat kryengritse t Drenics, t udhhequra nga Ahmet Delia i Prekazit. Kur drenicasit dhe shaljant ishin nisur pr luft prbri tyre marshonte Isa Boletini, hipur mbi kal e i shoqruar nga disa trima. N mes t shum trimave i ra n sy djaloshi sypatrembur e i etshm pr luft.

  - I kujt sht ai djal? -pyeti Isa Boletini.

  - I biri i Bejt Galics, Azemi - iu prgjigj njri nga trimat q e shoqronte.

  Isa e ngau kalin dhe iu afrua Azemit.

  Pasi u prshndet me t ia vuri dorn n krah dhe e prgzoi: - T lumt ore djalosh trim. Ti paske vendosur ta drgosh n vend amanetin e babait tnd, ta vazhdosh, rrugn e tij luftareke. Kjo sht rrug e vshtir por e lavdishme dhe e ndershme. Zemra mu b mal nga gzimi, sepse Bejta nuk paska vdekur. Shpirtin e tij luftarek po e shoh n syt e tu t etshm pr liri. Ai e paska ln nj trim q do ta nderoj Kosovn dhe mbar kombin. Me fat rruga e lavdis se nj vend q lind brezni trimash nuk do t humbet kurr...

  B e t e j a t e atyre viteve qen t vshtira dhe t prgjakshme. Shtetet fqinje sodisnin dhe bnin plane djallzore pr coptimin e trojeve shqiptare. E formuan alianvn ballkanike dhe ather kur bisha evro-aziatike po bnte prplitjet e fundit, n njrn an, dhe shqiptart ishin molisur nga betejat e pareshtura, n ann tjetr, ato u inkuadruan n luft. Kshtu, mbi tokat e posaliruara shqiptare, u vrsuln si nj lukuni ujqrish grabitqar ushtrit serbo-malazeze. Secila mundohej t kafshoj nj cop m t madhe nga trupi i gjakosur.

  Nse luftrat ballkanike pr disa popuj ishin fatlume, se ua solln lirin, pr shqiptart e Kosovs ishin t kobshme, sepse u solln robri t reja. Fitorja e 28 Nntorit ishte gjysmake.

  K o s o v a u pushtua nga Serbia dhe Mali i Zi. Ato filluan terrorizmin mbi popullatn shqiptare. U sulmuan do gj kombtare: gjuha, flamuri, zakonet, feja, toponime e t tjera, me qllim q t bhen shprngulje nga Kosova. Krahas atyre u hapn edhe shum burgje e kampe turture. N Drenic kampi m famkeq ishte ai i Runikut, ku u keqtrajtuan shum dernicas.

  Azem Bejta t gjihta kto ngjarje i prjetoi vet, n vijn e frontit. Kurr nuk iu nda lufttarve t liris. Mori pjes edhe n Betejn Legjendare t Merdarit, ku mbeten mijra t vrar.

  Posa ishte kthyer nga betejat ishte arrestuar dhe burgosur. Disa dit ishte mbajtur n stacionin e Trnavcit. Pr do dit e detyronin t punoj n rrugn Mitrovic - Pej. Nj dit derisa po punonin n Vojtesh ra n konflikt me xhandarin q i shoqronte (ruante). E qlloi ekan duke e plagosur pr vdekje. Ather e drguan n kampin e Runikut. Atje kalonte shum keq. Jeta ishte e rnd dhe e mundimshme. T burgosurit i kishin futur n nj balt t madhe midis nj livadhi t rrethuar me tela xhemba e me roje t dyfishuara. Shum vdisnin nga mundimet dhe torturat. Nj dit drenicasit e sulmuan kampin. Organet shtetrore, t mllefosur, i qesin n pushkatim t burgosurit. Azemi arrin t shptoj midis plumbave. Ishte fundi i vitit 1913.

  Xhandarmria serbe, e ndihmuar edhe nga nj spiun shqiptar, vhet n ndjekje t tij. E hetojn dhe e rrethojn n malet e Mikushnics. I paarmatosur dhe duarlidhur plagoset n dorn e majt (nga ky moment gishtat e ksaj dore i mbeten t palvizshm). Pas disa orsh kapet dhe drgohet n burgun e Mitrovics.

  T nesrmen ia arrestojn edhe t dy vllezrit: Seferin dhe Zenelin dhe bashk me shum t rinj nga Drenica i burgosin. Pas disa ditsh t gjith i nisin pr n Serbi. Pak dit i mbajn n Zajear e pastaj i transferojn pr n Pozharevc, n burgun m t rnd t kohs.

  N burg jeta ishte e mjerueshme. I ushqenin sa pr t mos vdekur. Mbi nj vit e kaluan n vetmi t plot, npr qelit e nndheshme prplot lagshti, errsir e myk. Krahas tyre mbi ta pr do dit ushtrohej edhe shum tortur barbare e tipit mesjetar. Por, megjithat, duhej mbijetuar.

  Azemi ishte optimist dhe mbante qndrim burrror. Kurr nuk u gjunjzua as nuk u zhgnjye. N zemrn e tij kishte zn vend dashuria pr Kosovn. Ajo dashuri e mbante duke ia ushqyer shpirtin e tij q po vuante para grilave t hekurt. Tashm ajo ishte shndrruar n nj ideal p pashuar jetsor. Gjithnj shpresonte se nj dit do t kthehet n Kosov dhe do ta vazhdonte luftn pr lirimin dhe pavarsimin e trojeve t veta. Shpesh e ndrronte Kosovn e lir. Kt ua thoshte edhe shokve. E shihte veten t lir duke vepruar drejt saj. Si n vegim e dgjonte zrin e mekur t nn-loks q e thirrte n rrugn e nderit, n rrugn e pavdekshmris...

  Dhe, nuk vonoi shum, ajo dit e bardh agoi. U kputen prangat, u shkallmuan dyert, u mbytn rojet dhe, u kaprcyen telat. Trimi vet i shtati u gjend n ajr t pastr, i lir...

  Organet serbe, ai mngjes pranveror, i gjeti t hutuar. Linja telefonike ishte e ngarkuar me zra t shqetsuar e tr ankth:

  -Alo...alo Komanda e Mitrovics, a m dgjoni? Jam drejtori i burgut t Pozharevcit. T lutem, dgjo me kujdes! Dje pasdite na ka ndodh nj skandal shqetsues. Nj grup t burgosurish sht arratisur. T gjith jan nga rrethi juaj. Atyre u prin ai djaloshi mustaqezi i quajtur Azem. Dy rojtar i kemi gjetur t mbytur prdhunisht. T lutem shum, merri t gjitha masat pr ti kapur, se po e mori vesh lartmadhria e pat jeta ime...

  -far, far?! -u arkdis komandanti - ikje nga burgu thua? Mos je i dehur... apo po tallesh me mua? Azem Bejta t arratiset nga ai burg me gjith ato labirinthe enigmatike e mu ne zemr t mbretris son. A guxon te ndodh kjo mer sylesh? Jo, jo ende nuk m besohet se prndryshe do t mendem. Kjo sh e tmerrshme dhe fatale. Medet na paska gjetur ne q do t kemi pun me te. Kurr m organet tona nuk do t ken qetsi n kto an. Lirisht xhandart e postkomandave tona le ta lshojn Drenicn. Sdo t ket qetsi as krali yn n Beograd. Phu, ju marrt djalli, ju marrt, more kukuvajkat e dreqit!...

  T arratisurit ecnin drejt vendlindjes pa ar kokn po ndodhte n qarqet shtetrore. Pas nj udhtimi t gjat e t mundimshm, natn e ditn, maleve e fushave, t lodhur e t uritur, arritn n Kosovn e dashur. Ishte pranvera e vitit 1915.

  Azemi pa humbur koh, ende pa kaluar muaji, vendosi ta formaoj etn e vet luftarake. Bashk me dy vllezrit dhe disa trima nga fshartrat prreth q u grumbulluan n Galic. Nn hijn e Qarrit qindravjear (Lisi i vorreve) e shtruan sofrn dhe u uln rreth saj. Nna Sherife ua solli flamurin shqiptar, q e kishte ruajtur n fund t arks dhe pasi e shpalosi mir e shtroi mbi sofr. Trimat me dorn e majt n zemr e me t djathtn mbi flamur njzrit u betuan: Betohemi n kt flamur t shenjt se sa t jemi gjall do t luftojm pr lirin e ktyre trojeve. Betohemi dhe bjm be se pr Kosov japim jetn sikurse me le.

  Kjo et, e cila m von do t bhet Nna e etave kaake te Kosovs, menjher filloi aksionet e veta luftarake. Kshtu nisn edhe ditt e tmerrit pr xhandart e posteve n Drenic dhe pr spiunt. Dhe gjt trembdhjet vjetve, sa ekzisoi kjo et, arriti ti zhviloj mbi shtatdhjet beteja t suksesshme e fitimtare.  --------------------------------------------------------------------------------
  Marr nga libri "AZEM BEJT GALICA" nga shkrimtari Bedri Tahiri. Botuar m 1995 nga shtpia botuse SHKNDIJA, n Prishtin


  Azem Bejt Galica me Nusen e Maleve - Shot Galica
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  no respect whatsoever for authority - Richard Feynman.

 2. Anetart m posht kan falenderuar ILovePejaa pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 3. #2
  Lartemadheria e Tij PR Maska e metropoli
  Antarsuar
  16-08-2002
  Vendndodhja
  Ne Lartesi
  Postime
  20
  Pershendetje te perzemerta nga Metropoli
  Do te kisha deshiruar te pyes dike nese dini se a mund te gjinden per tu blere online libri i Oso Kukes dhe ky i Azem Bejte Galica si dhe ndonje i ngjashem qe te mund te mesojme dika me shume per Patriotet tane te Medhenje. Ju faleminderit dhe tung nga Metropoli!!!
  Gjith 'jemi shqiptar,
  Jemi nj fis e nj far,
  Kemi t tr nj shpres,
  Nj gjak, nj gjuh, nj bes,
  Bes kemi perndin
  Dhe lig vllazrin,

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Ari-Intimidator
  Antarsuar
  08-05-2002
  Mosha
  42
  Postime
  290
  material shume interesant. Do te ishte mire qe dikush te shkruaj dicka per Shote Galicen.

  Pershendetje

  Ari
  An unexperienced life is not worth living. Socrates

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  ME NJ SIMPOZIUM SHKENCOR U SHNUA 80 VJETORI I BETEJS S GALICS

  Viti 1924 n historin e popullit shqiptar bhet i njohur pr thurjen e lvizjes lirimtare t Kosovs, shkatrrimin e shumics s etave, n krye me komandant Azem Bejtn-Galicn, i cili pr s gjalli u shndrrua n legjend...
  Azem Galica ( 1889 - 1924 ) dhe Qerime Halil Galica ( Shota ) ( 1895 - 1927 )


  Qllimi i ktij simpoziumi shkencor sht q t v n pah t dhna t reja lidhur me luftn e Komitetit pr lirimin Kombtar t Kosovs dhe promovimin e ndrtimit t parkut memorial n Galic. N simpozium profesor dhe historian t ndryshm nga Shqipria dhe Kosova paraqitn 22 kumtesa dhe punime shkencore. Ndrkaq nesr n Galic do t bhet prurimi i pllaks prkujtimore me 82 emrat e lufttarve t betejs s Galics.

  Azem Bejta u lind m 10 dhjetor 1889. I rritur n gjirin e nj familje me tradita luftarake e patriotike, q nga fillimi u prcaktua pr luft t pakompromis me secilin q do ti cenoj vatrat e t parve.

  Si fmij prjetoi ngjarje t hidhura dhe tragjike. Turqit ia vran baban dhe ia dogjn shtpin, duke i ln t pastreh. Rropatjet e ksaj familjeje npr dallgt e egra t jets ia forcuan ndjenjn e atdhedashuris dhe ia ngritn n nj ideal t pashuar, pr t cilin e dhe edhe jetn.

  Tiparet e nj trimi t paepur dhe t nj vizionari t mpreht u manifestuan q n rinin e hershme t ktij djaloshi. Si i vogl dallohej nga moshatart. Ishte i zgjuar e i shkatht. I plqenin shum kngt e trimris dhe rrfimet e pleqve pr ngjarje t ndryshme nga historia kombtare. N odat tona - shkolla, mori msime t mira. Ky shpirt i shndosh qndronte n nj trup t shndosh, siq do t thoshin latint. Edhe pr zhdrvjelltsi ua kalonte t gjithve. N mundje, me oban, ishte i pari. Por mbi t gjitha at e cilsonin trimria dhe guximi. Ende pa i mbushur 11 vjet me pushkn e dajs, e pati plagosur nj serb t Selacit, (Stojanin) t cilit ia kishin frikn t gjith.

  Shumher burrat e Selacit (dajat e tij) dhe t Galics bisedonin rreth asaj se kujt i ka ngja Azemi, dajave apo babait? Kur nxeheshin shum i qetsonte plaku i urt i Galics, mixha Rexhep duke u thn: O burra, pse po lodheni aq shum. Kah tgan mir asht, dajt tirma e babn trim.

  Gjat viteve 1910 - 1912 shprthyen kryengritjet e prgjithshme pr pavarsin e tokave shqiptare. M 5 maj 1912 Hasan Prishtina doli n Drenic, i mbathi opingat dhe e dha kushtrimin pr nj luft mbarkombtare kundr Perandoris osmane.

  Edhe Azemi, 20-vjear, u radhit n etat kryengritse t Drenics, t udhhequra nga Ahmet Delia i Prekazit. Kur drenicasit dhe shaljant ishin nisur pr luft prbri tyre marshonte Isa Boletini, hipur mbi kal e i shoqruar nga disa trima. N mes t shum trimave i ra n sy djaloshi sypatrembur e i etshm pr luft.


  - I kujt sht ai djal? -pyeti Isa Boletini.


  - I biri i Bejt Galics, Azemi - iu prgjiigj njri nga trimat q e shoqronte.


  Isa e ngau kalin dhe iu afrua Azemit.

  Pasi u prshndet me t ia vuri dorn n krah dhe e prgzoi: - T lumt ore djalosh trim. Ti paske vendosur ta drgosh n vend amanetin e babait tnd, ta vazhdosh, rrugn e tij luftareke. Kjo sht rrug e vshtir por e lavdishme dhe e ndershme. Zemra mu b mal nga gzimi, sepse Bejta nuk paska vdekur. Shpirtin e tij luftarek po e shoh n syt e tu t etshm pr liri. Ai e paska ln nj trim q do ta nderoj Kosovn dhe mbar kombin. Me fat rruga e lavdis se nj vend q lind brezni trimash nuk do t humbet kurr...

  Betejat e atyre viteve qen t vshtira dhe t prgjakshme. Shtetet fqinje sodisnin dhe bnin plane djallzore pr coptimin e trojeve shqiptare. E formuan alianvn ballkanike dhe ather kur bisha evro-aziatike po bnte prplitjet e fundit, n njrn an, dhe shqiptart ishin molisur nga betejat e pareshtura, n ann tjetr, ato u inkuadruan n luft. Kshtu, mbi tokat e posaliruara shqiptare, u vrsuln si nj lukuni ujqrish grabitqar ushtrit serbo-malazeze. Secila mundohej t kafshoj nj cop m t madhe nga trupi i gjakosur.

  Nse luftrat ballkanike pr disa popuj ishin fatlume, se ua solln lirin, pr shqiptart e Kosovs ishin t kobshme, sepse u solln robri t reja. Fitorja e 28 Nntorit ishte gjysmake.

  Kosova u pushtua nga Serbia dhe Mali i Zi. Ato filluan terrorizmin mbi popullatn shqiptare. U sulmuan do gj kombtare: gjuha, flamuri, zakonet, feja, toponime e t tjera, me qllim q t bhen shprngulje nga Kosova. Krahas atyre u hapn edhe shum burgje e kampe turture. N Drenic kampi m famkeq ishte ai i Runikut, ku u keqtrajtuan shum dernicas.

  Azem Bejta t gjitha kto ngjarje i prjetoi vet, n vijn e frontit. Kurr nuk iu nda lufttarve t liris. Mori pjes edhe n Betejn Legjendare t Merdarit, ku mbeten mijra t vrar.

  Posa ishte kthyer nga betejat ishte arrestuar dhe burgosur. Disa dit ishte mbajtur n stacionin e Trnavcit. Pr do dit e detyronin t punoj n rrugn Mitrovic - Pej. Nj dit derisa po punonin n Vojtesh ra n konflikt me xhandarin q i shoqronte (ruante). E qlloi ekan duke e plagosur pr vdekje. Ather e drguan n kampin e Runikut. Atje kalonte shum keq. Jeta ishte e rnd dhe e mundimshme. T burgosurit i kishin futur n nj balt t madhe midis nj livadhi t rrethuar me tela xhemba e me roje t dyfishuara. Shum vdisnin nga mundimet dhe torturat. Nj dit drenicasit e sulmuan kampin. Organet shtetrore, t mllefosur, i qesin n pushkatim t burgosurit. Azemi arrin t shptoj midis plumbave. Ishte fundi i vitit 1913.

  Xhandarmria serbe, e ndihmuar edhe nga nj spiun shqiptar, vhet n ndjekje t tij. E hetojn dhe e rrethojn n malet e Mikushnics. I paarmatosur dhe duarlidhur plagoset n dorn e majt (nga ky moment gishtat e ksaj dore i mbeten t palvizshm). Pas disa orsh kapet dhe drgohet n burgun e Mitrovics.

  T nesrmen ia arrestojn edhe t dy vllezrit: Seferin dhe Zenelin dhe bashk me shum t rinj nga Drenica i burgosin. Pas disa ditsh t gjith i nisin pr n Serbi. Pak dit i mbajn n Zajear e pastaj i transferojn pr n Pozharevc, n burgun m t rnd t kohs.

  N burg jeta ishte e mjerueshme. I ushqenin sa pr t mos vdekur. Mbi nj vit e kaluan n vetmi t plot, npr qelit e nndheshme prplot lagshti, errsir e myk. Krahas tyre mbi ta pr do dit ushtrohej edhe shum tortur barbare e tipit mesjetar. Por, megjithat, duhej mbijetuar.

  Azemi ishte optimist dhe mbante qndrim burrror. Kurr nuk u gjunjzua as nuk u zhgnjye. N zemrn e tij kishte zn vend dashuria pr Kosovn. Ajo dashuri e mbante duke ia ushqyer shpirtin e tij q po vuante para grilave t hekurt. Tashm ajo ishte shndrruar n nj ideal p pashuar jetsor. Gjithnj shpresonte se nj dit do t kthehet n Kosov dhe do ta vazhdonte luftn pr lirimin dhe pavarsimin e trojeve t veta. Shpesh e ndrronte Kosovn e lir. Kt ua thoshte edhe shokve. E shihte veten t lir duke vepruar drejt saj. Si n vegim e dgjonte zrin e mekur t nn-loks q e thirrte n rrugn e nderit, n rrugn e pavdekshmris...


  Dhe, nuk vonoi shum, ajo dit e bardh agoi. U kputen prangat, u shkallmuan dyert, u mbytn rojet dhe, u kaprcyen telat. Trimi vet i shtati u gjend n ajr t pastr, i lir...

  Organet serbe, ai mngjes pranveror, i gjeti t hutuar. Linja telefonike ishte e ngarkuar me zra t shqetsuar e tr ankth:

  -Alo...alo Komanda e Mitrovics, a m dgjoni? Jam drejtori i burgut t Pozharevcit. T lutem, dgjo me kujdes! Dje pasdite na ka ndodh nj skandal shqetsues. Nj grup t burgosurish sht arratisur. T gjith jan nga rrethi juaj. Atyre u prin ai djaloshi mustaqezi i quajtur Azem. Dy rojtar i kemi gjetur t mbytur prdhunisht. T lutem shum, merri t gjitha masat pr ti kapur, se po e mori vesh lartmadhria e pat jeta ime...

  -far, far?! - u arkdis komandanti - ikje nga burgu thua ? Mos je i dehur... apo po tallesh me mua ?

  Azem Bejta t arratiset nga ai burg me gjith ato labirinthe enigmatike e mu ne zemr t mbretris son. A guxon te ndodh kjo mer sylesh? Jo, jo ende nuk m besohet se prndryshe do t mendem. Kjo sh e tmerrshme dhe fatale. Medet na paska gjetur ne q do t kemi pun me te. Kurr m organet tona nuk do t ken qetsi n kto an. Lirisht xhandart e postkomandave tona le ta lshojn Drenicn. Sdo t ket qetsi as krali yn n Beograd. Phu, ju marrt djalli, ju marrt, more kukuvajkat e dreqit!...

  T arratisurit ecnin drejt vendlindjes pa ar kokn po ndodhte n qarqet shtetrore. Pas nj udhtimi t gjat e t mundimshm, natn e ditn, maleve e fushave, t lodhur e t uritur, arritn n Kosovn e dashur. Ishte pranvera e vitit 1915.

  Azemi pa humbur koh, ende pa kaluar muaji, vendosi ta formaoj etn e vet luftarake. Bashk me dy vllezrit dhe disa trima nga fshartrat prreth q u grumbulluan n Galic. Nn hijn e Qarrit qindravjear (Lisi i vorreve) e shtruan sofrn dhe u uln rreth saj. Nna Sherife ua solli flamurin shqiptar, q e kishte ruajtur n fund t arks dhe pasi e shpalosi mir e shtroi mbi sofr. Trimat me dorn e majt n zemr e me t djathtn mbi flamur njzrit u betuan: Betohemi n kt flamur t shenjt se sa t jemi gjall do t luftojm pr lirin e ktyre trojeve. Betohemi dhe bjm be se pr Kosov japim jetn sikurse me le.

  Kjo et, e cila m von do t bhet Nna e etave kaake te Kosovs, menjher filloi aksionet e veta luftarake. Kshtu nisn edhe ditt e tmerrit pr xhandart e posteve n Drenic dhe pr spiunt. Dhe gjt trembdhjet vjetve, sa ekzisoi kjo et, arriti ti zhviloj mbi shtatdhjet beteja t suksesshme e fitimtare.  Lumja kulla, a mka Brenda

  Azem Bejten me shtate zemra!

  Azem Bejta, si kreshnik

  fort lufton ai gryk e ngryke

  Ai zhupani fort bertet

  -O zot, falmi krahet e lehte!

  Krahet e lehte me fluturue

  nMitrovice, nmujsha me shkue

  prej Azemit me shpetue

  prej Azemit nshpetofsha vete

  per asqeret nuk po kam dert

  se asqere merr krali opet

  Te shtate kralat me u cue nkambe

  smund Azemin me e zane!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 6. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  Po ku ta di une. Diku ne bote nese nuk gaboj.
  Mosha
  40
  Postime
  55
  O njerez, ketu behet fjale per eliten (politike, shkencore, gjenerale me shkolle ushtarake, etj.) shqiptare dhe jo per luftetare te tjeshte qe s'kane mbaruar asnje shkolle.
  Keshtu qe per mendimin tim, Azem e Shote Galica apo Isa Boletini nuk mund te quhen si njerez te elites shqiptare.
  "HASTA LA VITORIA SIEMPRE!" (ERNESTO CHE GUEVARA)
  SOLIDARITETI ESHTE FORCA E NJEREZIMIT.

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Vendndodhja
  Po ku ta di une. Diku ne bote nese nuk gaboj.
  Mosha
  40
  Postime
  55
  Llapi, mos me aj veshet.
  Se ju kosovaret qenket aq "patriote" dhe aq lokaliste sa qe edhe njeriun me te thjeshte do ta quanit "elite", vetem sepse eshte kosovar.

  Azem e Shote Galica, Isa Boletini, etj. qe kane qene "luftetar" nuk jane bejne pjese ne eliten kombetare.

  Tito ka qene ne eliten e Jugosllavise dhe kosoves e jo ne eliten e Shqiperise.
  "HASTA LA VITORIA SIEMPRE!" (ERNESTO CHE GUEVARA)
  SOLIDARITETI ESHTE FORCA E NJEREZIMIT.

 8. Anetart m posht kan falenderuar militanti1980 pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 9. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  No Comment: Ja ku prehet Heroina e Popullit -Shote Azem Galica


  Prishtin, 25 Qrshor 2005 (Kosovapress)  Dit m par n Kosov ishte nj grup shqiptarsh nga Tirana dhe Shkodra, kryesuar nga aktivistja Ajkana Alibali Naqellari, t cilt i solln kto foto me shpres t nj projekti pr rregullimin e varrit t Shots( 1895 - 1927 ) , n Fush-Kruj, m rastin e 110 vjetorit t lindjes . Fotot e tregojn vet gjendjen e varrit dhe pamjen prreth . Edhe n kt gjendje, shum nga personalitetet Shqiptare, qytetart dhe nxnsit e shkollave nga t gjitha trojet etnike bjn foto pran varrit t Heroins. T shpresojm n zgjimin e ndrgjegjes s autoriteteve kompetente, por edhe t qytetarve n rregullimin e varrit dhe hapsirs prreth t Heroins s kombit Qerime Halil Galica ( Shota ). (klikoni mbi foto pr nj pamje me t mir).

  Qerime Halil Galica ( Shota ) ( 1895 - 1927 ) dhe Azem Galica ( 1889 - 1924 ) ,
  lufttar t paepur t lvizjes komtare n Kosov. Fotografuar n Shkodr m 1920.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 10. #8
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Citim Postuar m par nga militanti1980
  Llapi, mos me aj veshet.
  Se ju kosovaret qenket aq "patriote" dhe aq lokaliste sa qe edhe njeriun me te thjeshte do ta quanit "elite", vetem sepse eshte kosovar.

  Azem e Shote Galica, Isa Boletini, etj. qe kane qene "luftetar" nuk jane bejne pjese ne eliten kombetare.

  Tito ka qene ne eliten e Jugosllavise dhe kosoves e jo ne eliten e Shqiperise.
  Azem Bejta dhe Shote Galica si dhe Isa Buletini duke qene komandante dhe jo ushtare te thjeshte, automatikisht hyne ne radhet e elites kombetare.
  Sidoqofte duhet njohur historine me mire para se te cilesosh figurat historike ne kete menyre.

 11. #9
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Nje ushtar i Azem Bejtes duke ruajtur ne kufirin e zones se lire.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  Citim Postuar m par nga militanti1980
  Llapi, mos me aj veshet.
  Se ju kosovaret qenket aq "patriote" dhe aq lokaliste sa qe edhe njeriun me te thjeshte do ta quanit "elite", vetem sepse eshte kosovar.

  Azem e Shote Galica, Isa Boletini, etj. qe kane qene "luftetar" nuk jane bejne pjese ne eliten kombetare.

  Tito ka qene ne eliten e Jugosllavise dhe kosoves e jo ne eliten e Shqiperise.
  Pikerisht keto luftetar pa shkolle jane elita e Shqiperise sepse ato luftuan pa interesa per karrike e poste personale. Ndersa shumica e atyre qe ishin me shkolle, me plot gojen mund ti quash funderrina te shqiperise se e perdoren dijen dhe shkollen e tyre per interesa vetiake.

 13. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  SHOTE GALICA- QERIME ( HALIL ) RADISHEVA - ( 1895- 1927 ) - N 80-t vjetorin e vdekjes s saj - Shkruan: Mehmet BISLIMI  SHOTE GALICA- QERIME ( HALIL ) RADISHEVA
  ( 1895- 1927 )


  N 80-t vjetorin e vdekjes s saj

  Shkruan: Mehmet BISLIMI


  Gruaja dhe nna shqiptare, jo pak her u prball me ashprsit e jets. Mbi t rndoi pesha e shekujve t robris dhe varfris, pesha e kanunit dhe padrejtsis, kobi e zia, loti dhe gjaku... Por, pr asnj ast ajo nuk u nnshtrua para sfidave t shumta gjat jets. Dinjitetin dhe krenarin e saj nuk e mposhti as robria shekullore e as goditjet e njpasnjshme q ajo i mori nga ashprsit e jets s rnd e me plot halle. Gruaja dhe nna shqiptare, n vend t parfumeve evropiane, prdori barotin, stolit e saja ishin koburja dhe gjerdani me fishek, ajo ishte dhe mbeti n shrbim t atdheut. Gruaja shqiptare si nn, atdheut i fali nga shtat ushtar lirie, i fali nga shtat zana mali, q pushtuesit i morn gjak n vetull si: Teuta, Donika, Nora, Tringa, Shota..... e deri tek Gjev Lladrovci e ditve t sotme dhe pa dyshim nnmadhja, nnlokja Zahide Jashari - nna e Komandantit ton Legjendar Adem Jashari!

  Nnat tona, gatuan bukn pr lirimtart, thurn orapet q t mos ngrijn ata, i bekuan rrugt e tyre t prgjakshme, i puthen ata n ball duke ua dhan uratn n rrugt tona t vshtira, por t lavdishme t liris. Ato i vizituan bijt e tyre npr syrgjynet otomane e kazamatet serbe, duke u thn: Mbahuni bijt e mi, mos u ligshtoni para dushmanit, mbahuni pr hatr t vatanit!... Ishin kto fjalt e nnave tona, q na dhan forc dhe bn q populli yn t triumfoj fuqishm mbi tmerrin shekullor t robris, mbi planet asimiluese, mbi planet gjenocidiale q pushtuesit tan i zbatuan egrsisht mbi popullin shqiptar. Nuset e reja i pritn trimat e tyre me vite t tra, nga syrgjynet, nga internimet, nga burgimet... e kuj nuk vun! Ato fmijt nuk i lan vetm e shpinn nuk ua kthyen pr nj cop dashuri. Jo, ato kt nuk e bn kurr, ato u gjakosen krah burrave pr kt tok t zhuritur! Ato hyn n histori me qndresn e tyre, ato hyn n kng me bujarin e tyre, ato u mitizuan pr besnikrin dhe sakrificat e tyre si Rozafa e kalas prej guri, si Doruntina... E kur bijt tan u kthyen t gjakosur nga lufta, fjala e nns ua mikloi plagt e tyre. Ato nuk lejuan q loti t iu shkoj n faqet e tyre t ndritura- jo as nj her!... O zot, po cilat nna n bot, jan m t sprovuara, m t forta, m bujare se nnat tona? Ishte nna dhe gruaja shqiptare ajo, q i rezistoi t gjitha kto dhe nuk u dorzua. Asaj, dhe vetm asaj i dedikohen t gjitha, para s cils populli yn me respektin m t madh duhet t prkulet deri n gjunjzim - para qndress dhe heroizmave t NNS Shqiptare!

  I gjith ky respekt pr nnat tona, sot prcillet n emrin e nns, n emrin e gruas dhe n emrin e heroins son kombtare SHOTE GALICS, ky emr kaq i madh q zuri vend po aq t madhrishm e lavdishm n historin ton kombtare. Emri Shot Galica sht emr nderi e krenarie, sht emr mburrje e emr lirie pr t gjith shqiptart kudo q jan. sht dashuri pr atdheun, pasion dhe inspirim i qindra Shotave t reja q ran me pushk n dor rreshtuar n radht e Ushtris lirimtare t Kosovs. Ato luftuan pr lirimin e atdheut - ashtu si Shot Galica dikur, dhe ran pr atdhe sa her e krkoi domosdoshmria e lufta lirimtare, ato ran me emrin e Shote Galics n goj!

  Me rastin e tetdhjet vjetorit t vdekjes s saj

  Qerime Shot Galica e inspiruar n bmat e trimreshave shqiptare e bindur thell n t drejtn e popullit ton pr t qen t lir e vuri pushkn krahut dhe pr 12-t vjet me radh nuk u nda nga burri dhe bashklufttari i saj Azem Galica, dhe nga shokt e tij. Pr 12-t vjet me radh Shote Galica luftoi kundr pushtuesve serb, austrohungarez e bullgar.

  Shota e Radishevs, ishte motr e gjasht vllezrve. Babai i saj Halili, ngase e kishte t vetmen vajz, nuk e ndau nga djemt e tij pr asnj ast. E merrte me vete npr kuvende e ndeja burrash, ku pati fatin t shoh me syt e saj trimat e kohs si: Isa Boletinin, Shaqir Smakn, Kamer Loshin, Nak Berishn, Azem Bejtn, Mehmet Deliun, Shak e Ramadan Radishevn, Halit Bajramin, Xhem Trnavin, Fazli Baranin, Emin Latin - Mehn, Shaban Mikushnicn, Bajram Zen Mehn e shum trima tjer. Npr ato kuvende e ndeja merreshin vendime q t krciste pushka mbi pushtuesin serb. Aty edhe kndohej knga e binte iftelia pr trimrit e trimave tan. Shota i binte mir iftelis, si edhe arkut t huts. Kndonte si zan mali, sa edhe t tmerronte me zrin e kushtrimit:Ooo, Prite, prite Azem Galicn, o hejjj...

  Npr ato ndeja e kuvende Shota njohu Azem Galicn, me t cilin u martua n vitin 1915. Ajo n vend t rrobave t nusris, veshi rrobat e burrave, n vend t pajs vuri armn krahut dhe u b nuse malesh. N dasm t saj ishin 300 krushq me 300 pushk krahut, binin tridhjet lodra prnjhersh, krcenin 300 malsor vallen e Kaakve t malit... Shota q nga ai ast nuk u nda m nga Azemi dhe nga bashklufttarve t tij. Dhoma e saj nusris u b iavica, stolit e saj ishin gjerdani me fishek rreth belit. Kjo pra ishte Shota gruaja shqiptare, q nuk u lodh e nuk u hamend kurr para jets s vshtir t malit, as para flaks s barotit, as para rnies e plagosjes s lufttarve t liris, as para masakrave q bnin xhandart serb mbi popullatn shqiptare. Prkundrazi morali dhe forca e saj sa vinte e po shtohej e vetdijshme se liria e vendit nuk arrihet pa u djegur n flakt e lufts! E till ishte Shota dhe si e till vazhdoi kto rrug pa u luhatur, as edhe pas vdekjes s burrit e shokut t jets s saj Azem Galics.

  Ajo merrte edhe vendime me vete. Kjo ndodhte kur ishte larg Azemit, n munges t komunikimit pr shkaqe gjeografike, sidomos kur Azemi ndodhej n vise t ndryshme t Kosovs, pr shtje organizimi ose edhe n Shqipri, pr shtje armatimi e komunikimi me forcat prparimtare e demokratike t kohs si me Hasan Prishtinn, Bajram Currin e t tjer. Nj hap t till Shota e kishte marr pr likuidimin e nj zyrtari t lart t Serbis. Ajo s bashku me Mehmet Deliun dhe me dy tre shok tjer, kishin hyr n zyr t eprorit serb, mu n qendr t qytetit t Mitrovics!, dhe me dor t vet e kishte vrar at epror gjakpirs, i cili kishte br sa e sa masakra mbi popullatn shqiptare q po prpiqej pr lirin e vet. Ajo i tha Azemit m pas: E vrava Azem! E vrava n emr t nnave q i ka ln pa djem, n emr t nuseve q i ka ln pa burra, n emr t motrave q ka ln pa vllezr, n emr t liris s Kosovs!... Azemi e shikoj me butsi e dashuri, duke i thn: Mir ke br moj burrnesha e maleve t Kosovs duke e prqafuar dhe duke e uruar pr aksionin, at dhe shokt. Shota, gjat jets s saj prej kaaku t malit, ishte ndeshur dhjetra her me pushtuesin serb. Ishin dhjetra beteja ku kishin luftuar me or t tra, n pozicione t ndryshme e shum her t pavolitshme e t pabarabarta n armatime. Gati n t gjitha rastet, lufttart e liris kishin dal fitimtar, megjithse edhe kishin psuar edhe goditje t rnda me humbjen e shokve. Kjo prballje e Lvizjes s Kaakve t Kosovs me pushtuesin serb nuk ishte e shkurtr, prandaj pr Shotn, Azemin dhe bashklufttart e saj ishin krijuar mite e legjenda: Ishin prhapur fjal se Azem Bejta bashk me gjokun e tij po fluturonte, ose se kur thrret Shota: Oooo, prite, prite Azem Galicn o heejjj dgjohej pr tej shtat malesh e kodrash, ose se Shota me nj dor lufton dhe me tjetrn i bie iftelis dhe se plumbat e saj kurr nuk shkonin huq, mandej thoshin se Azemin dhe Shotn nuk i z plumbi i shkjaut etj...

  Pas vdekjes s Azemit, Shote Galica u priu lufttarve t liris n sa e sa aksione t rrepta ball pr ball me armikun. Ajo me zrin e saj si zan mali, u fuste tmerrin xhandarve kur jepte kushtrimin: Ooo prite, prite Azem Galicn, o heej... Shota edhe u plagos n luftra, por morali i saj nuk u thye asnjher, kshtu duke u br shembull e krenari pr ne. Shota n rolin e nns nuk pati rastin q t gzoj ledhatimet e djalit t saj i cili i vdiq shum shpejt pas lindjes, pr shkak t kushteve t malit. Mirpo Shota nuk ndenji indiferent kundrejt ksaj ndjenje, ajo mori me vete ngado q shkoi fmijt e shokve t rn pr liri t Kosovs. Ajo pr as nj ast, ata nuk i la vetm, duke u br nn e dyt e tyre
  deri n astet e fundit t jets s saj.

  Shote Galica n fundin e dimrit t vitit 1926, t nj dimri t ashpr, e lodhur dhe e drmuar e me zemr t plagosur, shoqruar nga Mehmet Deliu e me pak shok t tjer, kishin msyr Shqiprin, duke e ln Kosovn nn kthetra t pushtuesit serb, me shpresn s do t ktheheshin me pranvern e par. Ajo u vendos n katundin Shullaz t Krujs. Me vete kishte edhe disa fmij t shokve t rn, fmij t mbetur jetim t cilt Shota kishte marr prsipr ti rrit dhe ti edukoj me frymn atdhetare. Me shpresn se do t gjente mbshtetjen e mbretris s Ahmet Zogut ajo u zhgnjye shum shpejt nga sjelljet e tij mosprfillse. Si duket, Shota nuk e kishte t qart se kishin ndryshuar rrethanat, se mbreti Zog ishte borxhli ndaj Krajlit t Serbis i cili Zogun e kishte strehuar, armatosur dhe kthyer nga hotel Bristoli i Beogradit n karrigen e mbretit t Shqipris! Kshtu duke e rrzuar t parn Qeveri demokratike n Ballkan - Qeverin e Fan Nolit! N kto rrethana Krajli i Serbis, pasi q kishte dmtuar rnd pas 12 vjet lufte Lvizjen Kaake t Kosovs s bashku me prijsin e saj, Azemin, kishte krkesa shtes pran mbretris zogolliane q t asgjsoheshin edhe rrnjt e ksaj lvizje n Shqipri ku Shot Galica i kishte nn prkujdesje!...

  Shote Galica e prballur me tmerrin e varfris, rrethuar nga harresa, varfria, mjerimi dhe inferioriteti i nj regjimi mbretror zogollian, i shkroi nj letr mbretris n fjal: Un jam Shote Galica- gruaja e Azem Galics, prijsit t Lvizjes Kaake t Kosovs. Gjendem n katundin Shullaz t Krujs , kam dhe katr fmij jetim me vete. Jan fmijt e lufttarve t vrar pr lirim t Kosovs. Jam e shtrnguar t ju v n dijeni se jam duke vdekur nga uria s bashku me fmijt jetim!...
  Shota, po ndeshej me vdekjen dhe vdekja e saj n at mosh kaq t re, m shum pati pr pasoj moskujdesin njerzor ndaj saj, ky moskujdes i nj regjimi mbretror antikombtar kurorzoi kushtet e nj vdekje t parakohshme dhe t pa natyrshme t nj gruaje q quhej Shote Galica e cila kishte vetm 32 vite!...

  Shote Galicn, shteti shqiptar e shpalli Heroin t Popullit, ia ngriti bustin e saj dhe ia rregulloi edhe varrin. Sot n kohn e demokracis varri i saj sht n gjendje t mjerueshme si ishte edhe ajo vet n prag t vdekjes s saj n vitin 1927. Ndrkaq pr bustin e saj nuk ka kurrfar t dhnash se ku sht tretur?! Qeveria e Kosovs, si ajo n nivel qendror, po ashtu edhe kjo n nivel lokal t Vushtrris, as kan vrar mendjen deri me sot n mnyr q eshtrat e Shote Galics ti kthejn n vendlindjen e saj, m n fund pas 80 vitesh t prehet edhe ajo e qet pran varrit t Azem Galics, burrit dhe bashklufttarit t saj dhe pran kulls e cila po ashtu mungon edhe sot!
  A thua vall edhe Qeveria e Kosovs, pandrgjegjshm po shndrrohet n nj Qeveri mosprfillse e kaq inferiore, pr t mos thn zogolliane prball Dshmorve dhe Heronjve tan kombtar t cilt mbetn harruar e shkaprderdhur baltrave e moaleve t hapsirave tona gjeografike?!

  Qerime Halil Radisheva Shot Galica vdiq me 1927. Kush vuajti m shum se nnat tona, kush i dha liris dhe popullit ton m shum se ato? Kjo pra ishte Shote Galica gruaja dhe nna shqiptare t ciln me pietet do ta kujtojm prjet e mot!
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #12
  Ti ore miltanti s'qenke kund si themi ne lol fare...
  Si e mendo ti eliten kombtare? Ajo q sht sot apo ajo q nga zanafilla e kndej..
  Ore lol
  Po far ishin Sknderbeu, Ali pasha i janins ( arti ushtarak i tij studiohet sot n Franc)eriz Topulli, Ymer Prizreni, Ali Pash Gucia, Azem Bejta,,,

  Or ti militanti?
  A e di"ti q ne po flasim pr Eliten Kombtare dhe jo pr Elitn Intelektuale'
  Ik or derma e mos na lodh me qyfyre kot s koti

 15. #13
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  A sht Tradhtia Tradit E Shqiptarve

  Shkruar nga Behxhet Sh. SHALA
  Friday, 12 October 2007
  Image

  Azem Bejta, Azem Galica, ta pa sherrin krejt Drenica!

  Historia e shqiptarve sht tregim n vete, shum e pasur me vuajtje dhe shum e varfr me dokumentimin e ktyre vuajtjeve, madje ka periudha q ka mbetur krejtsisht e pandriuar dhe e cila mbshtetet kryesisht n tregime popullore, t trashguara brez pas brezi, folklor informativ shpeshher i shndrruar n realitet dezinformativ! N munges t fakteve relevante kemi raste kur vlersimi pr personalitete t rndsishme t popullit shqiptar, qoft n kontekstin pozitiv apo negativ sht br n baz t vendimeve t konjukturave politike n pushtet.

  Vlersimi shum her sht mbshtetur edhe n t dhnat q jan plasuar nga shrbimet informative t huaja prfshir ktu edhe vendeve me disponim dhe veprim armiqsor ndaj shqiptarve dhe do gjje shqiptare. Kshtu, jo pa qllim, shum her tradhtart jan paraqitur si personalitete t shquara kombtare ndrsa patriott e vrtet jan stigmatizuar si tradhtar, me nj fjal, antivlerat jan shitur si vlera dhe anasjelltas. Pr diskreditimin dhe eliminimin e atyre q kan qen penges e arritjes s qllimeve personale dhe mbetjes n pushtet jan prdorur metodat me t ulta!

  Lexuesi i vmendshm nuk e ka vshtir t kujtoj se n kohn kur atdhetari i shquar nga Drenica, Azem Bejta i luftonte xhandart serb, nga vet rapsodt shqiptar kndohej: Azem Bejta, Azem Galica, ta pa sherrin krejt Drenica. Prapavija e t ktij t knduari ishte shum e qart, diskreditimin e tij n sy t popullit si keqbrs dhe shkaktar i vuajtjeve t popullit, si pretekst, ndrsa eliminimi i tij fizik, si kontekst! Edhe n Llap, m kujtohet mir, nj kategori i pleqve t ditur dhe q kishin ndikim te popullata e paarsimuar dhe e painformuar, Isa Boletinin e patn shpallur argat t kralit serb dhe tradhtar t interesave kombtare! Edhe kur i madhi Adem Jashari kryente aksione npr Kosov ashtu si ishte, me flok t gjata dhe mjekrr karakteristike, qarkullonin lajmet se nj etnik po sillet npr Drenic dhe Dukagjin, me motor. A nuk ishte edhe m eklatant rasti i prpjekjes pr mistifikim i UK s, pikrisht nga ata q, gjoja punonin pr pavarsin e Kosovs?! U shpalln dor e zgjatur e UDB s!

  Fati i atdhetarve t vrtet shqiptar! T vrar dhe t shar!
  T ekzekutuar dhe t poshtruar!

  Po fat patn ata q tr jetn e tyre u prpoqn pr lirin e shqiptarve kudo q jetonin, n Shqipri, Kosov dhe trojet e aneksuara nga Mali i Zi, Greqia dhe Maqedonia?

  U vran thuaja t gjith.

  Nga kush?

  Kryesisht vrassit ishin shqiptar, thuhet dor e zgjatur e dikujt. Po pse nuk e drejtuan armn kah dora e zgjatur ? Sepse paraprakisht kta persona ishin shnjestruar nga ata q krijonin opinion dhe n kt mnyr e krijuan nj alibi moral pr vrassit potencial! Duke e kriminalizuar aktivitetin e tyre dhe duke i prbaltur moralisht u krijua disponimi q vrasja e tyre t konsiderohej si nj akt bmirsie dhe patriotizmi!

  T fillojm me emrat e tradhtarve t kombit q u vran nga patriott:

  - Hasan Prishtina u vra nga Ibrahim elo, shqiptar,

  - Avni Rrustemi u vra nga Isuf Rei, shqiptar,

  - Luigj Gurakuqi u vra nga Balto Stambolla, shqiptar,

  - Haxhi Zeka u vra nga Adem Zajmi, shqiptar,

  - Bajram Curri bri vetvrasje shkaku s ndryshe do ta vriste Kadri Mehmeti, shqiptar.

  - Po mos ta kishin vrar Isa Boletinin malazezt, me gjas do ta vrisnin shqiptart.

  Ky ishte pra fati i atdhetarve t vrtet shqiptar! T vrar dhe t shar! T ekzekutuar dhe t poshtruar!

  Ukshin Hoti, Adem Demai dhe Albin Kurti t shar m s shumti nga shqiptart (!!!)

  N historin m t re t Kosovs ishin tre personalitete q u shan m s shumti por nuk u vran ende nga shqiptart.

  Ishte:

  - Ukshin Hoti, i shar nga shqiptart dhe i vrar nga serbt.

  Jan ende t gjall por vazhdimisht t shar:

  - Adem Demai dhe
  - Albin Kurti

  Interesant, Adem Demai dhe Albin Kurti m shum jan shar nga shqiptart se nga serbt andaj edhe ndaj tyre sht drejtuar shtiza e dyshimit nga matrapazt folklorik dhe bastardt politik!

  Adem Demai, vlla i serbve, bri 28 vjet burg pr lirimin e shqiptarve dhe lirin e serbve. Un them, nuk kishte pr knd ndrsa ai thot se do ta bnte prsri t njejtn pun! Ashiqare, njri prej nesh nuk sht normal, un veten e konsideroj normal! Baca thot se nuk sht normal se po t ishte normal nuk do ta bnte at q e ka br, t rebelohej kundr nj perandorie jugosllave, duke krkuar shkatrrimin e saj. Dhe e priti. Baca nuk ishte normal sepse nuk e kishte ndjenjn e hakmarrjes ndaj askujt, ua fali edhe atyre q nuk merituan falje ! Ata q e shpalln armik gjat vuajtjes s denimit, m von i angazhoj pr kshilltar sepse e vlersonte se dija e tyre do ti hynte n pun Kosovs. Veton Surroi e pushkatoi publikisht duke e cilsuar se sht armik i krejt bots meq e kundrshtonte Rambujen.

  Emisart e partive t ndryshme politike q sot jan n pozita ministrore dhe t tjera, bnin fushat npr oda t fshatrave kundr Adem Demait, sepse po e rikthyeka Srbin n Kosov. Partit politike mbanin mbledhje t jashtzakonshme kundr propozimit t Bacs pr projektin Ballkania ndrkaq tani e kann ulur bishtin ! T njejtit individ glltisin do gj q iu ofrohet, pr t qndruar n grazhd.

  - E akuzonin se po shkruan romane pr lexuesit serb sepse nuk di t shkruaj shqip.

  - E akuzonin, Gelbart dhe kompania shqiptare se po e mbron terrorizmin ngase nuk pranonte t cilsohej UK-ja si organizat terroriste, kur edhe vet establishmenti i athershm politik ishte deklaruar n favor t kualifikimit t zotit Gelbart dhe zotit Milosheviq.

  - E akuzonin se asnjher nuk ka qen prfaqesues politik i UK s por se n Prishtin ( kur askush nuk kishte guxim ta merrte n goj emrin e UK s e lre m ta prfaqsonte zyren mu n gojn e ujkut, policis serbe ) ka tredhur miza!

  - E akuzonin se n kohn kur, ata, patriott e devotshm iknin nga Kosova, t rruar dhe t kruar dhe asnjher t ndjer si t turpruar e lre m t penduar, ai po shetiste rrugve t Prishtins i prcjellur nga ndonj qen apo polic serb! Thonin se ai qenka tradhtar ngase, ndryshe do t vritej nga policia serbe. Kt e pohonin edhe ata q, duke u veshur me rroba t grave, bnin mos ta shptonin, jo fytyrn, por prapanicn e tyre me t vetmin qllim ti shrbenin Kosovs si jan edhe duke i shrbyer sot! N munges t fytyrs po punojn me prapanic! N kt mnyr i turpronin grat q n t shumtn e rasteve jan treguar m burra se ata!

  - E akuzonin se asnj proces apo projekt nuk e prmbylli dhe , kush, ata q do proces politik dhe kombtar e ngulfatn, abortuan n fazn embrionale t saj dhe tani po realizojn projekte q esencialisht e dmtojn t tashmen e Kosovs ngase ardhmria as q iu intereson, ardhmria e Kosovs pr ta ka kuptim vetm nse identifikohet me realizimin e interesave t tyre personale.

  - E akuzojn ata t lufts, t cilve Baca qysh n gusht t vitit 1999 u pati thn se do t vij nj koh kur ata do tiu ken lakmi atyre q jan vrar gjat lufts si:

  Adem Jashari,
  Fehmi dhe Xhev Lladrovci,
  Remzi Ademaj e shum heronj t tjer!

  Ngase, luftn e shfrytzuan pr plakitje, grabitje, u distancuan nga ajo! E keni par si kan prfunduar disa prej tyre, m me dinjitet dhe vendosmri e kan mbrojtur veprn e tyre hajnat e pulave se ata q e kan br luftn! Adem Demai ky qeni i keq ta bjen ujkun n torishte (!!!)

  N kt kontekst po ua tregoj nj rast q m ka ndodhur para disa ditve e q m bind se serbt nuk e kane vrar Adem Demain por pikrisht jan shqiptart ata q jan munduar ta vrasin shum her. Me kt nuk nnkuptoj vetm vrasjen fizike por at shpirtrore, morale, kombtare dhe njerzore q sht shum m e rnd se ajo fizike! Kt e kan br shqiptart dhe po e bjn vazhdimisht. Pra, personazhi q m shtyri ta shkruaj kt shkrim quhet Kadri Deva, 78 vjear, nga Mitrovica, antar i NDSH s dhe i dnuar politikisht n vitet e 56 ta.

  Un e pranoj botrisht se kam nj respekt t veant pr antart e NDSH s t cilt, konsideroj se kan qen patriot t vrtet dhe t dshmuar n prpjekjet dhe luftn pr lirin e shqiptarve. N bised e sipr m tha se: qeni i keq ta bjen ujkun n torishte dhe meq nuk dija n kend aludonte krkova t m tregonte pr knd e ka fjaln. Shum gjakftoht me tha se qeni i keq na qenka Adem Demai. Insistova ta dij se pse na qenka qen i keq ndrkaq ai zotriu mu prgjigj se gjat do arrestimi t qenit t keq , me vete i ka marr nga 350 t tjer dhe, hern e fundit kur sht arrestuar i paska marre me vete 560 shqiptar. N pohimin tim se ai q i merr me vete ( i fut n burg ) mbi 1200 shqiptar, nuk ka arsye t qndroj mbi 28 vjet n burg porse m e nevojshme dhe e levrdishme pr Serbin sht t qndroj n liri dhe ti mbush burgjet me shqiptar t tjer, prgjigja e tij ishte se ai m mir e ka pasur n burg se n shtpi dhe se gjat vujtjes s burgut t BACS ( shprehja e imja ) at e ka vizituar personalisht Aleksandr Rankoviqi!

  M n fund u detyrova ti them se me BACN kam pasur nderin t jem n burgun e Stara Gradishks dhe se jam dshmitar se kushtet n t cilat e ka vuajtur dnimin Adem Demai kan qen nnmuese edhe pr nj qen e jo pr nj njeri, Kadri Deva u step duke e komentuar me fjalet ti qenke prkrahs i Adem Demait dhe duke br prpjekje t m bind se kur t hapen letrat, t gjith do t binden se Adem Demai do t jet tradhtari m i madh i popullit shqiptar dhe se pr kt arsye nuk i flet atij . U solla n mnyren m t njerzishme me te dhe e prcolla gjithashtu n mnyrn m t njerzishme! Lente prshtypjen se sht normal dhe inteligjent.

  Lexues t nderuar,
  kt nuk e bra me qllim t diskreditimit t Kadri Devs, i cili ishte rast i humbur dhe i huqur por pr ta prshkruar fatin e atyre q kan dhn dika pr kt vend, kan br nj sakrific, kan qndruar dhe qndrojn vertikalisht, hecin si ka thn zoti, me nj fjal, desha ta ndrlidh fatin e tij dhe trajtimin q i bhet nga shqiptart sot, me fatin e Hasan Prishtins, Luigj Gurakuqit, Avni Rrustemit, Haxhi Zeks, Azem Bejts, Isa Boletinit dhe Adem Jasharit dhe trajtimin q u sht br nga Ibrahim elo, Balto Stambolla, Isuf Rei, Adem Zajmi, xhandarmria serbe si dhe policia, ushtria dhe paramilitart serb!

  Kta q i kan sulmuar dhe i sulmojn kto vlera t vrteta dhe t dshmuara t popullit shqiptar, i kan zgjatur jetn pushtuesve dhe, kt e bjn edhe sot! Andaj, lreni t qet Adem Demain BACN o ju shok t burgut, lufts dhe paqes q e tradhtuat dhe e degdiset n fund t bots shqiptare, ju q angazhimin e tij titanik e vlersuat me nj pension prej 40 eurosh n kohn kur, si prfaqesues t popullit, nuk e lat asnj t zeze pa ber, vodht do gj q mund t vidhet, mbytt do shpres dhe do ndrr, shkelet mbi gjakun e Adem Jasharit dhe shum heronjve t tjer t lufts s UK s, n emr t realizimit t pavarsis s Kosovs , t ciln e abuzuat n menyrn m t paskrupullt. Nse edhe tani, kur sht larguar, ju pengon n realizimin e qllimeve tuaja, gjejeni nj Balto, Lloq, Berllok, Mbeturin dhe rehatojeni Adem Demain edhe fizikisht, t tjerat ia keni br, t gjitha! Prcaktohuni pr traditn: a m mir t jesh tradhtar apo t lehsh si zagar!

  Albin Kurti armik i ardhmris s Kosovs dhe
  prgjegjs pr vrasjen e protestuesve paqsor,
  Arben Xheladini dhe Mon Balaj !!!!

  Dhe, personazhi i tret i ktij shkrimi sht Albin Kurti, i cilsuar nga Tina Kajdanova si armik i ardhmris s Kosovs. T njejtin cilsim e ka nga Grupi i Kontaktit si edhe nga sekretari gjeneral i OKB se , z. Ban Ki Mun (pra, nga te gjitha autoritetet planetare dhe vendimmarrse ), ngase i kundrshton proceset politike, krkon realizimin e t s drejts pr vetvendosje, prmes referendumit, pr popullin e Kosovs, e drejt kjo e garantuar edhe nga Deklarata Universale pr t Drejtat e Njeriut e OKB s, n krye t s cils sht z. Mun, q me raportin e tij t fundit ia zgjat arrestin shtpiak Albin Kurtit!

  Edhe Ekipi i Unitetit, q aq shum po angazhohet pr realizimin e s drejts pr vetvendosje, Albin Kurtin e bri prgjegjs pr vrasjen e protestuesve paqsor, Arben Xheladini dhe Mon Balaj. N baz t krkess s Ekipit t Unitetit , Albini u arrestua dhe tani po mbahet n arrest shtpiak. Ekipi i Unitetit, UNMIK-u dhe ndrkombetart q kan ardhur t na msojn pr demokracin, n Kosov po e zbatojn receten e junts ushtarake t Birmanis se si t trajtohen kundrshtart politik! Albini po mbahet n arrest, pr turp timin dhe t gjith neve q kt turp po ua lem n trashgimi edhe fmijve tan!

  Gzuar!
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 16. #14
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Dhe, personazhi i tret i ktij shkrimi sht Albin Kurti, i cilsuar nga Tina Kajdanova si armik i ardhmris s Kosovs. T njejtin cilsim e ka nga Grupi i Kontaktit si edhe nga sekretari gjeneral i OKB –se , z. Ban Ki Mun (pra, nga te gjitha autoritetet planetare dhe vendimmarrse ), ngase i kundrshton proceset politike, krkon realizimin e t s drejts pr vetvendosje, prmes referendumit, pr popullin e Kosovs, e drejt kjo e garantuar edhe nga Deklarata Universale pr t Drejtat e Njeriut e OKB –s, n krye t s cils sht z. Mun, q me raportin e tij t fundit ia zgjat arrestin shtpiak Albin Kurtit!

  Edhe Ekipi i Unitetit, q aq shum po angazhohet pr realizimin e s drejts pr vetvendosje, Albin Kurtin e bri prgjegjs pr vrasjen e protestuesve paqsor, Arben Xheladini dhe Mon Balaj. N baz t krkess s Ekipit t Unitetit , Albini u arrestua dhe tani po mbahet n arrest shtpiak. Ekipi i Unitetit, UNMIK-u dhe ndrkombetart q kan ardhur t na msojn pr demokracin, n Kosov po e zbatojn receten e junts ushtarake t Birmanis se si t trajtohen kundrshtart politik! Albini po mbahet n arrest, pr turp timin dhe t gjith neve q kt turp po ua lem n trashgimi edhe fmijve tan!
  Parameno sikur t'i kishim vra dy polic t UNMIK-ut e pr kt ta kishim akuzu e burgos Joakim Rykerin.
  A do t'u dukej e drejt ktyre q pllasin kundr forcave kombtare?
  Ndryshuar pr her t fundit nga alibaba : 13-10-2007 m 03:16

 17. #15
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  ....................
  Ndryshuar pr her t fundit nga alibaba : 13-10-2007 m 03:15

 18. Anetart m posht kan falenderuar alibaba pr postimin:

  bsdev (03-03-2017)

 19. #16
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  Shkruar nga Behxhet Sh. SHALA
  Friday, 12 October 2007

  Azem Bejta, Azem Galica, ta pa sherrin krejt Drenica“!

  *********************************************
  Ky autori me siper nuk po e dika forte mire historine e Azem Bejtes.

  Dervish Gogjuli, pra perpiluesi i rapsodit te drenices i cili perpiloi kenge gati per te gjithe heronjte e fillimit te shekullit XX. e deri me 1945 ishte nga fshati Makerrmal e qe edhe vete ra viktime e regjimit serbo-malazeze duke e torturuar e maskruar ne menyre me te tmerrshme, vrasje me torture duke ia ngulur kungjin e thesit ne njerin veshe e deri sa i del ne tjetrin, pra vrasje barbare !

  Dervish gogjuli ishte si Homeri, thurrte kenge aty per aty, pra kishte aftesit qe te perpiloje kenge direkte gojarishte se ishte nje analfabet pra menjehere pas ngjarjes ne Prekaz ku ra heroi i popullit Ahmet Delia ai i kendoi kenge ku populli e ruajti kete kenge, iu kendoi kenge edhe tjerve si Azem Bejtes menjehere pas luftes qe zhvilloi ne drenic me 1924.
  Komandanti serb me zyre ne Polac kishte ndegjuar se Dervish Gogjuli po mirrej me kete aktivitet, me propagande gjoja armiqesore duke kenduar neper oda te drenices kenge per Azem Bejten dhe nje dite e thrret ne zyren e tij qe ti qeroje hesapet me te...
  - Dervish, hajt, i thote naqellniku, kendo kengen e Azem galices se kam ndegju se mire po e kendojshe...
  Kur e pa Dervishe se ishte ne rrezik, mendoi nje qaste dhe filloi te kendonte;

  "Azem Bejta he Azem Galica ta pa sherrin krejte drenica ! dhe pas kesaje ndalet Dervishi...
  Po komandanti serbe i thote, vazhdo edhe me tutje !
  Dervishi pas nje heshtje rifillon;
  Azem Bejte he budall, a luftohet me derrzhav !

  - Eh, qetash e knaqe, bravo Dervish, se qyre pas dere e kam pas bere gati kete stupc met rraf deri sa te pshton shurra.... po masi e paske kendue keshtu kengen shko ne shpi....

  Pra ne lidhje me kete anekdote edhe populli ka filluar te perfoli kete per kete rast si me tallje humor i epokes e jo me seriozitet si e marrin disa sot.

  Azem Bejta dhe Dervishi njiheshin mire ne ate kohe pra nuk mund te thuhet se Azem Bejta nuk adhurohej nga populli, perkundrazi ai rrespektohej nga te gjithe.
  Dyshimi ne mos perkrahjen e popullit ketyre revolucionareve eshte i pa vend se populli e ka mbajtur Azemin si kaak neper drenic gjithnje deri ne fund e tjeter eshte se populli atehere nuk kishte arme dhe organizim te madh nuk mund te behej se serbet kishin koncentruar menjehere pas luftes se pare botrore trupa te medhaja neper qendrat e kosoves.
  Vetem keto etat kryengritese mund te luftonin pushtuesin neper male duke iu zene prita gjendarmerise serbe e nje kryengritje e pergjitheshme shqiptare ne ato vite nuk ka patur mundesi te shperthente kurresesi.

  shendet njehere

  PS. po e nderprej se mos po behet naj roman si para disa vitesh pata shkru per keto ngjarje nja 300 faqe por me humbi dorshkrimi ne Bruksel e jam demoralizua qe atehere....
  Ndryshuar pr her t fundit nga Kreksi : 13-10-2007 m 07:50

 20. Anetart m posht kan falenderuar Kreksi pr postimin:

  skerdilaidas (26-01-2015)

 21. #17
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  e verteta eshte se.. shota e azemit.. morri nga shteti zogist.. truall.. lope..para me ndertue shpi e me hanger.. e krejt cka i duheshin per nji jete normale..

  meqe enveristet kosovare nuk i lujn asnji presje prallave te propagandes enveriste.. ata vazhdojne te thone per shoten po ato llafe qe thoshte propaganda enverit ne vitet 70 80..te.. se kinse shoten e la ahmet zogu me ngordh urijet..

  e verteta eshte ajo qe thot brari..

  tjeter..

  vertet u gjend nji isuf rec qe vrau avni rustemin..por.. ishte avniu qe ju msue dora me vra dhe e teproj..
  ai nderseu nje student te asaj kohe.. burrelo-matjanin.. beqir.. sdi si e pat mbiemrin.. qe te bej atentat ahmet zogut midis zyrave te shtetit qe mezi po stabilizohej e qe per stabilizimin e krijimin e forcimin e tij .. ahmet zogu kishte dhene kontribute te jashtzakonshme..
  avniu si deputet..kishte arme fjalen.. e jo koburen e pabese..
  pra ai perfundoj..keq sepse vet e kerkoj..

  hasan prishtina.. u vra vertet nga ibrahim cela ne selanik.. por..
  te mos harrojme se hasani u msue keq me zanatin e vrasjeve te pabesa.. dhe keto vrasje jo vetem qe i shkaktuan probleme kosoves.. por hapen shum varre e shum gjakderdhje..
  ai paturpesisht organizon vrasjen e ahmet zogut ne Vjenen mike.. megjithse vete athere hante ne canakun e musolinit..
  atentati ndaj ahmet zogut ishte politikisht shum i demshem.. dhe kjo i mbushi mendjen dhe atdhetareve te tjere se hasani nuk vlen te ndiqet e te degjohet sepse egoizmi i tij ja kalonte dhe asaj atdhetarise se tij te dyshimte..
  pikerisht duke u marre perseri me lojna te dyshimta ai hasi ne ibrahim celen.. i cili nuk ja zgjati ma por ja numroj ne lule te ballit..
  beni mire qe i hapni keto tema..
  kush vret ne pabesi.. me turp ka me e mbylle..
  pik..

  si kujtoni ju se meqe e keni mik sallakun e edvinin e ju ka frik ceku e sejdiu e rugova ndjes paste.. e psh.urret pi jush berisha.. e hesht si bufi media .. krimet qe ka bere lprk e pdk.. do harrohen..
  joooo..
  nuk harrohen vrasjet e pabesa..

  vjen dita e do jepet llogari..

  jo po..ja enveri nuk dha llogari por vdiq si mbret ne krevat.. do thot dikush..hajt se dhe ne kena me ja hjedh ksaj pune..
  nuk e dim or shoqa se kushedi c'fantazma ka pa i shkreti vitet e fundit..

  jooo..

  lexoni makbethin..

  ste kap sallaku po te kap ajo fantazma naten..

  prandaj brari ka than.. mos vrisni..

  nuk e ka te lehte djali enverit.. kur perkujtohen deputetet e pushkatuar nga regjimi i te jatit..
  as fmijt e limes e kup thaqit e halitit skan me e pas te lehte mbas disa vjetesh..

  me dhimbsen fmijt e pojataxhijve..se skan asnji faj.. kur neser ti thone..
  ja i biri atij qe vrau drinin apo xhemen..

  azemi galic.. ka qen ashtu sic e ka pershkrue ai rapsodi.. nji ningj sikur ky i sali veselit..
  sali veseli jep dojcmarka ningjes katundarit hajno gangster injorant e pis me vra poliglotin e atdhetarin Drin..

  Hasani jepte pare azemit me shok me vra atdhetare te mrekullueshem..
  Azemi dhe paret e serbise i kishte shum merak..
  qashtu..
  E verteta eshte e hidhur por eshte ilaci i vetem me ec kosova perpara..

  Sa e bukur ishte dikur Flora Brovina..

  nji Intelektuale trimereshe..
  Sot kur e sheh tuj u lepie thaq kupave.. ajo bahet e neveritshme..
  ajo e din kte.. por e di dhe populli..
  sa turp..


  pojataxhijte .. ktu ne forum.. aq kanibal jan sa asnji fjal ngushlluse skan than ne temen per djalin e vogel te haradinajve qe vdiq ne aksident..

  asht intelektual thot dikush.. veton surroj..

  po dhe nobelist me u ba..ai nji m.ut i keq eshte e do te ngordhi.. sepse e tregoj vehten kur asnji shirit te zi ne gazet nuk desh me vnue.. per vrasjen e sabahetes e tahirit me fmi..

  qendrimi ndaj krimit eshte prova e atdhetareve..
  ajo ja vnon vulen krejtve..

  pse eshte e fort PS ne tiran dhe PDK ne Prishtin..

  Sepse radhet e tyre i lidh krimi..
  Ndryshuar pr her t fundit nga Brari : 13-10-2007 m 10:16 Arsyeja: korigjim

 22. #18
  i/e regjistruar Maska e derjansi
  Antarsuar
  14-04-2005
  Postime
  6,731
  kuuuuuu shka qet prej asaj goje t'flliqt qiky Brari bre.
  JO NEGOCIATA VETVENDOSJE

 23. #19
  Erga omnes Maska e fisniku-student
  Antarsuar
  11-10-2006
  Vendndodhja
  Nn hijen e Diellit
  Postime
  4,408
  Dikush qe e di ,te me pergjigjet:

  E kam ndegjuar nje gojedhane qe dikur kishte qen tem diskutimi ne lidhje me Azem galicen...

  Azem Galica kishte qen dikur nje azgan mirpo jo ndonje trim i madh,sa qe pershkruhet si nje person qe per nje fjal goje i ka vrar njerzit ,vetem eshte nevoitur te thoshte dikush Azem a mundesh ta rrafesh kete njeri ,dhe ai paprit e pa kujtu e rrifte ...

  Mirpo Hasan Prishtina si jurist qe ishte ,dhe ishte majft i zgjuar dhe dinak,qfar bene ,vendos te shkon tek shtepia e Azem galices dhe i thot amundesh dhe a guxon qe ta vrasesh filan komandantin (serb) dhe ai po more ,si nuk guxoj dhe shkon Azem galica dhe e vret komandantin dhe keshtu ushtria serbe ne at kohe filloi ta perndjek ne menyre qe ta vras dhe kshtu filloi armiqesia ne mes ushtris serbe ne at kohe dhe azem galices ,dhe keshtu kjo ndikoi qe azem galica te luftoj kunder serbeve ...

  Kjo ishte gojedhana ,qe per shum ke e veretet...
  "Idea sht Kshilltari m i mir i Veprs"

 24. #20
  me 40 hajdut Maska e alibaba
  Antarsuar
  12-12-2005
  Vendndodhja
  Ne shpellen e pirateve
  Mosha
  34
  Postime
  5,644
  Jo more ve legjend sa me paraqit Azemin si vagabond. E kan prhap serbt.

  Azem Bejts ja kan vra turqit babn n mnyrn m mizore. Azem Bejta i prket nj familje trimash, me tradita luftarake. S'ka pas kah me dal tuc. Trima kan. Njerzit nuk i ka rreh pr i fjal goje, po i ka rreh pr shpiunllak.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Oda ( sofra ) Drenicake
  Nga projekti21_dk n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1405
  Postimi i Fundit: 09-09-2017, 20:20
 2. Drenica
  Nga Foleja_ n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 00:30
 3. Leter e hapur Heroit te Popullit Ramush Haradinaj
  Nga Bahtir Hamza n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 176
  Postimi i Fundit: 07-08-2010, 18:28
 4. Bahri Haxha
  Nga biligoa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 19:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •