Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 40
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Antarsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Franc
  Postime
  5,616
  E more fisnik-studenti,
  na lashte zoti pa ty se ti i paske la durt per murrizi ore un o...

 2. #22
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  836
  Libiri per Azem Galicen kam qen te Autori ne fshatin Galic te vushtrris qe ta marr librin special per forumin Shqiptar
  , pasi qe kjo ishte edhe kerkesa e juaj

  ktu mund ta shkarkoni
  http://www.speedyshare.com/999713564.html
  kam edhe disa foto te Azem Galices qe me dha Bedriu per forumin
  BEDRI TAHIRI  AZEM BEJT GALICA

  (Monografi)  Botim i dyt i plotsuar

  Botues
  Shkndija


  Redaktor
  Jonuz FETAHAJ

  Recensues
  Dr. Daut BISLIMI
  Mehmet KAJTAZI

  Korrektor letrar
  Sabit JAHA  Prishtin, 2005  Tim strgjyshi, Shaban Tahirit, i cili n moshn 85-vjeare u masakrua nga serbt para grave dhe fmijve galicas q po i prcillte jasht rrethimit.

  Autori


  DY FJAL LEXUESIT

  Figurat madhore t kombit sa m shum q kalojn vitet aq m mir ndriohen. Ato npr vite e shekuj prher rrezatojn dhe i frymzojn shkrimtart, historiant, kngtart, piktort, skulptort e regjisort. N mesin e tyre qndrojn edhe Azem Bejt Galica me t shoqen, Nusen e Maleve - Qerime Halil Radishevn - Shot Galica. Pr kta sht shkruar pak, krahasuar me veprimtarit e tyre t shumta luftarake e patriotike, dhe ende nuk u sht dhn vendi i merituar n Altarin Kombtar. Luftrat dhe betejat e tyre mbi dymbdhjetvjeare, kundr pes pushtuesve t ndryshm, jan simbol i rezistencs kombtare pr liri dhe pavarsi, q duhet t shrbejn si msime t vlefshme pr brerzat q pasojn.
  Mua, qysh si fmij, kur npr oda dgjoja rrfimet e pleqve pjesmarrs dhe prjetues t atyre ngjarjeve tragjike, por krenare, m pat lindur ideja t shkruaj dika pr kta dy heronj. Rrfimet e plakut t lagjes sime, Rushit Syla, i cili si dshmi t betejs s fundit mbante nj plag n krahror, m frymzuan edhe m shum. Bisedoja edhe me dshmitar t tjer dhe do gj e shnoja ose e incizoja. Her-her provoja edhe t mbarshtroja dika nga ato shnime, por i paknaqur i grisja. Dhe, prsri ia filloja nga e para. Kshtu veprova shum e shum her.
  Kur m ra n dor libri i Ajet Haxhiut “Shota dhe Azem Galica”, sikur m’u hapn shtigjet. Shum gjra u qartsuan dhe u vrtetuan, por prap ngecja gati n fillim t rrugs. Dhe, pr disa vite pushova s vepruari.
  M 1990, kur u b rregullimi dhe zbulimi i obeliskut t ktij trimi n Galic dhe u mbajt nj tubim gjithpopullor, mua m caktuan detyr q a paraqisja fjaln e rastit. Ather prsri iu riktheva shnimeve. Edhe nj her dola n terren dhe i vrtetova gjrat. Tash, pos librit t lartprmendur dhe materialeve t tjera, n dor e kisha edhe librin historik e shkencor “Lvizja Kaake n Kosov (1918 - 1928)” t Dr. Limon Rushtit. Dhe, m nuk u ndala derisa e prfundova kt monografi.
  Nuk pata mundsi t gjurmoj dokumente arkivore e shkresa zyrtare, sepse ishin t mbyllura, t ndaluara, por shfrytzova arkivin e pashtershm t quajtur POPULL. Aty, thell n kujtesn e tij brilante shpalosa faqet e ndritura t historis son dhe gjeta plot ngjarje me fakte, t skalitura me saktsi e t ruajtura me besnikri. Vjelja e tyre e kujdesshme, n njrn an, dhe shfrytzimi i literaturs ekzistuese n ann tjetr, mundsuan hartimin e ktij punimi monografik me pretendime modeste. Dhe, nse sadopak ia kam arritur qllimit, q n murin e kalas s madhe t Historis Kombtare, ta kem vn nj gur t vogl, do t jem i knaqur.
  Meqense, as n jet, as n art, asgj s’sht e prkyer, edhe ky punim le t’u nnshtrohet vrejtjeve dhe sugjerimeve t gjykatsit m meritor - lexuesit t nderuar, t cilat i mirpres.
  N fund, t gjith ata q n nj mnyr ose n nj tjetr m ndihmuan, i falnderoj nga zemra.

  Autori  Parathnie e botimit t dyt

  Kur e botova librin e par, monografin “Azem Bejt Galica”, m 1995, qe krejt ndryshe, ishte tjetr koh e t tjera rrethana. Liris s rreme kishte zn t’i dilte boja e t’i irrej maska mashtruese. Edhe botimi, edhe shprndarja e tij qen t zorshme e t mundimshme. Rrezikuam dhe hoqm t zit e ullirit, duke prbiruar npr vesh gjilpre, npr gojt e shqyera t ujqrve grabitar t stepeve. Por, megjithat, ia vlente nj gj e till, sepse libri u prit mir nga t gjith dhe, sa el e mshel syt, u prbi nga lexuesit kureshtar…
  Kryesorja, libri, me t madhe, deprtoi edhe aty ku duhej, n duart e lufttarve t liris, duke u br edhe burim i pashterrshm frymzimi. Me emrin e Azem Galics u fituan shum e shum beteja t rndsishme. Kur, n antn luftarake t Hamz Jasharit, krahas fishekve dhe bombave, pash edhe librin tim, jam ndjer m i lumtur se kurr.
  Dhe, erdhi edhe lufta e lavdishme e Ushtris lirimtare t Kosovs. Trojet tona strgjyshore, sakaq, u shndrruan n tok t djegur. U dogjn shtpit, u dogjn njerzit, u dogjn librat. M 15 mars 1999, krahas gjith t tjerave, u dogj edhe biblioteka ime. Mbi 3500 tituj librash, revistash e dokumetesh t ndryshme u grumbulluam n oborr dhe u bn hi e pluhur nga zjarri i piromanve mesjetar. Pr udi, nj ekzemplar i ksaj monografie kishte ngelur n dorn e gjakatarit syprdal, q komandanonte ekspeditn e q dridhej nga inati. Kishte shptuar paksa e gjymtuar, pa fotografin time, t ciln e kishte prer me grsher, mbase pr t m takuar e pr t m njohur m leht. Trimat tan, me t zbritur nga shkrepat, fill pas ofensives, e gjetn, nn therrimet e obeliskut t dmtuar t Azem Galics.
  Megjithat, UK-ja, e prkrahur edhe nga NATO-ja, ia doli mban dhe me sukses realizoi e kurorzoi synimet tona shekullore. N gjakun e bijve dhe bijave tona m t shtrnjta agoi dit e bardh, mbiu LIRIA!
  Kosova lehon shtrngoi shtatin dhe zuri ta merrte veten…
  Erdhi edhe viti 2004.
  Nj vit, q pr galicasit kishte domethnie t veant. Ishte 80-VJETORI I EPOPES S ARBRIS S VOGL t Azem Bejt Galics. Nj jubile, q meritonte t prkujtohej patjetr. Ama, pa nj prkrahje m t madhe e m t gjer, nuk ia dilnim dot. Nismn ton t mbar e plqyen t gjith dhe na doln krah: Kuvendi Komunal i Vushtrris, Kuvendi Komunal i Sknderajt, TMK-ja e Zons s I, Donatort e ndryshm, Instituti i Historis i Prishtins dhe ai i Tirans etj.
  Dhe, t gjith tok, arritm rezultate t knaqshme. Brenda datave 14 e 15 korrik 2004 u organizuan dhe u reaslizuan:
  - Simpoziumi Shkencor, kushtuar ksaj ngjarjeje madhore, i cili u mbajt n Prishtin, ku studius e historian, nga Kosova, nga Shqipria e nga Maqedonia lexuan 22 kumtesa dhe diskutuan pr kt problematik me pesh kombtare;
  - Prurimi i fazs s par t Kompleksit Prkujtimor “AZEM E SHOT GALICA” n Galic, ku u mbajt edhe nj Tubim i madh popullor, asi far ve Azem Galica me bashklufttar dinte t organizonte;
  - Akademia Prkujtimore n Vushtrri dhe shum e shum aktivitete t tjera kulturore- artistike.
  N kuadr t ktij 80-Vjetori jubilar, edhe un e pash t arsyeshme ta ribotoj librin tim, kushtuar kaj figure madhore t KOMBIT, t cilin nuk mund t gjesh askund. E bra kt, edhe me qllim q t bj ca plotsime e prmirsime, t cilat, pr arsye t ndryshme, kan rrjedh n botimin e par.
  Se sa ia kam arritur ksaj, srish fjaln e kan m t merituarit, lexuesit e nderuar.

  Galic, korrik, 2005 Autori


  DRENICA

  Lumja ti Drenica e Kuqe
  Asnj plumb kurr nuk e huqe.
  (Populli)

  N qendrn e Dardanis ilire, gjegjsisht t Kosovs s sotme, shtrihet Drenica heroike. Kjo trev kreshniksh, q n antik njihej me emrin Klapotnik na e prkujton doher historin ton t lavdishme n shekuj. Ky emr kaq i dashur dhe krenar pr ne, gjithmon ka qen dhe sht tmerr pr armiqt tan. Sa e sa her armiq t ndryshm provuan ta zhdukin nga faqja e dheut, por i lan eshtrat n te. Kjo fole trimash u b sinonim i rezistencs dhe i qndress mbarshqiptare pr liri dhe pavarsi kombtare.
  Drenica prfshin nj territor kodrinor ndrmjet Fushs s Kosovs n lindje prej Goleshi e iavics, maleve t Carralevs n jug, malit Mokna n veri dhe rrafshit t Dukagjinit n perndim. Pra, ajo paraqet nj territor kompakt, nj trsi gjeografike, n t ciln gravitojn mse100 fshatra, kryesisht me popullsi shqiptare. N pikpamje administrative sht coptuar dhe fshatrat e saja u takojn disa qendrave komunale: Sknderajt, Gllogocit, Lipjanit, Vushtrris dhe Malishevs.
  Edhe pse pas vitit 1455, kur Kosova prfundimisht ra nn sundimin turk, Drenica mbeti e paprkulur dhe e pannshtruar. Kjo zgjati diku deri rreth viteve 1850 - 1860, kur njfar Jashar Pasha, sundimtar i Prishtins, i pushtoi disa fshatra t ksaj treve, t cilat sot e ksaj dite njihen me emrin Drenica e Pashs. Si tregojn pleqt, ky far pashai erdhi nga drejtimi i Prishtins dhe pa ndonj kundrshtim t fort i pushtoi fshatrat deri te ikatova. Kur u vendos aty, i trimruar nga sukseset e deriatyshme, krahas zullumit shtroi edhe nj krkes t rnd e t paprballueshme: fshatart t’ia drgonin nj vajz n shatorre (tendn) e tij. Kur e dgjuan kt drenicasit e morn si dhun nderi, fyerje t rnd dhe ia kthyen pushkn, duke mos e ln t shkoj m tutje. Kshtu pjesa tjetr e Drenics, q nuk u nnshtrua, por i mbrojti trojet e veta me arm e me gjak, u quajt Drenica e Kuqe. Pra, q nga ky moment historik, Drenica ndahet n dy pjes:
  1) Drenica e Kuqe ose Drenica e Eprme, n veri, q prfshin pjesn drrmuese t fshatrave (afr 80) dhe
  2) Drenica e Pashs ose Drenica e Poshtme, n jug, q prfshin diku rreth 20 fshatra.
  Sidoqoft, Drenica n historin ton kombtare, mbetet territor i qndress shqiptare, q secilit pushtues i rezistoi me arm n dor. Q nga Beteja e Kosovs (1389) e deri m sot, nga kjo trev doln njerz q me pushk e me pen luftuan pr lirim dhe pavarsi kombtare. Kshtu, n luftn e par kundr osmanve, n Betejn e Kosovs, trimi drenicar, Millosh Nikoll Kopiliqi (nga Kopiliqi i Sknderajt) do ta plagos pr vdekje sulltan Muratin I. Edhe n luftn e mvonshme atiosmane, q e udhhoqi Austria, morn pjes shqiptart. M 1689 pas Pikolomenit kishte rreth 6000 shqiptar, shumica drenicas.
  Emri Drenic ua shtinte frikn armiqve. Edhe vet sulltanin nuk e linte t qet n Stamboll. Sa e sa fermane u nnshkruan e sa e sa koka pashallarsh u pren pr t, por kot. Tr Ballkani dhe Evropa ishin qetsuar e n Drenic ende s’kishte pushtet t plot turk. Edhe ather kur provuan ta vn pushtetin, m 1891, dshtuan: Saraji HAMIDIE midis Llaushs, Polacit e Prekazit, u rrnua plotsisht, ndrsa kajmekami me gjith npunsit e tjer u dbuan brenda nats.
  Pushteti borgjez serb ia kishte dron ksaj ane aq shum saq e quante “vend graizish”. Konsulli serb n Prishtin (gjat sundimit turk) Branislav Nushiqi (1864 - 1938) lavdrohej, q hipur mbi kal, kishte kaluar npr tokn e Drenics. Edhe n elaboratet e ndryshme q gatuheshin npr kabinetet e krerve dhe akademikve serb pr shprnguljen dhe zhdukjen e shqiptarve, Derinca parashikohej si vendi m i rrezikshm, prej nga duhej larguar masovikisht popullsia (shqiptart). Vet mbreti Aleksandr pat propozuar q ky territor t shkatrrohej plotsisht. Borgjezia serbeendonte se me djegien e fshatit t fundit dhe me vrasjen e fmijs s fundit n Drenic, pr opinionin ton do t hiqet nga rendi i dits edhe vet shtja shqiptare.
  Numri i atyre q luftuan kundr pushtuesve turq, austrohungarez e posarisht kundr atyre serb sht shum i madh. Nga trevat e Drenics u dalluan: Bejt Galica, Ahmet Delia, Shaqir Smaka, Azem Bejt Galica, Shot Galica, Mehmet Delia, Lec Gradica, Zenel Baica, Ilaz Reaku, Fazli Berani, Bajram Trnavci, Halit Bajrami, Mehmet Gjeli, Shaban Mangjolli, Shaqir Pirraku, etj.
  Edhe gjat lufts s Dyt Botrore rezistenca dhe revolta m e madhe kundr sllavokomunistve etnik shprtheu n Drenic. Ktu ende ruhej amaneti i Azem Bjet Galics dhe i shokve t tij se “bes me shka nuk ka”. Ky amanet u rikujtua edhe gjat atyre viteve t stuhishme. M 8 prill 1943, kur npr fshatrat e Drenics propagandohej pr vllazrim-bashkim, Fadil Hoxha vet shkoi n fshatin Berish. Aty u takua me plakun e menur t atij fshati, me Tahir Berishn, i cili pos tjerash i pat thn: “Mos kij besim te serbt! Gjithmon na kan mashtrue e kan me ju mashture”. Kjo doli e sakt dhe shum shpejt u vrtetua. Brenda muajve janar - shkurt 1945 u b ploja mbi Drenic. Gjat ksaj periudhe t ndrlikuar historike n mesin e shum t tjerve u dalluan: Shaban Polluzha, Mehmet Gradica, Ahmat e Rifat Galica, Sadik Lutani, Azem Aruqi, Imer Fazli Radisheva, Ajet Grguri, etj.
  Nga treva e Drenics, nga Polaci, ishte edhe familja e Hasan Prishtins (1878 - 1933). Ky ideolog i shquar dhe udhheqs i palodhur i kryengritjeve t prgjithshme pr Pavarsin e tokave shqiptare, tr pasurin dhe jetn e dha pr t mirn e kombit. Lirisht mund t thuhet se veprimtaria e tij luftarake gjat muajve maj - gusht 1912 e prgatitn ngritjen e Flamurit n Vlor.
  N mbyllje po e citojm shkrimtarin ton t njohur Hivzi Sulejmanin, i cili shkruan: “Kurr ky vend, kjo an me male dhe lugina mesatare, kjo Drenic e paprkulur, nuk ka dashur t dij pr asnj pushtet prve pushtetit t vet. Kurrkujt pra nuk i sht nnshtruar. E prej ligjeve njerzore q vlenin aty dika ishte vetm nj: Ai i Leks”.
  Dhe, srish e njjta gj. Amaneti i bezave, m mir s gjetk, u ruajt pikrisht ktu, n Drenic. N hirin e Feniksve t liris u rilind fara e jon lirimtare- Ushtria lirimtare e Kosovs, n krye me Komandantin legjendar, ADEM JASHARIN, e cila kurorzoi suksesshm aspiratat tona shekullore, pra solli L I R I N !


  BEJT GALICA (1853 - 1907) - TRIMI I BETEJAVE ANTITURKE

  Shqiptart... ‘armiq pr vdekje po sa miq besnik!
  (Bajroni)

  N vazhdn e luftrave qindvjeare t popullit shqiptar kundr pushtuesve t ndryshm, q pamshirshm u vrsuln mbi trojet tona, u veuan disa lokalitete dhe vendbanime pr nj qndres dhe rezistenc t prhershme. Ato, npr vite e shekuj, u prballuan rrebesheve dhe stuhive shkatrrimtare e robruese, pr ka bn emr dhe zun vend nderi n faqet e historis son kombtare.
  N mesin e ktyre vendbanimeve me tradita luftarake e patriotike, emri i t cilave na ngjall ndjenja t veanta respekti e admirimi, qndron edhe fshati Galic, i cili shtrihet n hapsirn verilindore t Drenics s Kuqe. E vendosur n nj rrafshlart prej 500 metrash lartsi mbidetare, e rrethuar nga t katr ant me kodra gjysm t zhveshura shkmbore, na i prkujton fortesat e paprkulura ilire. Kan pasur t drejt ata q kan thn se ai q e ka pushtetin e shkruan edhe historin.
  Mirpo, Galica si dhe shum fshatra t tjera shqiptare, e kan thyer kt parim. Ajo me gjakun e bijve dhe bijave t veta, n do gur e n do shkmb, e shkroi historin e pashlyeshme, e cila i sfidoi t gjitha historit borgjeze e tendencioze q patn karakter falsifikues e denigrues.
  Galica sht vendbanim shum i hershm. Pr her t par e gjejm t shnuar n defterin turk t vitit 1447 me emrin Kolica. Sikurse shumica e fshatrave t Drenics dhe ajo i prkiste rrethit t Vushtrris. Emri i saj i par ka pr baz emrin Kol, q tregon prkatsin fetare katolike t banorve t saj dhe bindshm e dshmon pranin e tyre n kt vend para ardhjes s turqve. Kt m s miri e vrteton edhe toponomi i sotm: Livadhi i Kolbibs, i cili gjendet n lindje t fshatit, ku ende mund t hetohen gjurmt e nj vendbanimi t lasht.
  T gjith banort e Galics i prkasin vetm nj fisi, fisit Ku. Kui bashk me Hotin dhe Kelmendin, sipas t gjitha burimeve t shkruara ekzistuese, jan paraqitur qysh gjat shekujve XIV - XV, d.m.th. jan ndr fiset m t vjetra shqiptare.
  N Drenic t ktij fisi jan edhe banort e fshatrave: Prekaz, Obri, Trnavc, Murg, nj pjes e Trdecit dhe nj pjes e Mikushnics. Edhe sot e ksaj dite mbahen kto lidhje farefisnore dhe pjestart e tryre nuk lidhin martesa.
  Dikur, para m se 200 vjetsh, ky fshat ishte i vogl dhe i varfr, si ishin shumica e fshatrave shqiptare. N mesin e atyre familjeve t pakta shquhej ajo e Abaz Bejts. Ai i kishte tre djem: Azemin, Ferizin dhe Ibishin. Prej tyre dallohej Azemi. Ishte m trimi e m bujari. E kishte vetm nj djal, Bejtullahun, t cilin nm shum e thrrisnin Bejt.
  Bejta u lind n pranvern e vitit 1853 n Galic. Q nga fmijria, duke qndruar npr odat e fshatit, mori msime t mira. Aty i lindi dashuria pr atdheun e vet, pr popullin shqiptar, q po vuante nn zgjedhn turke dhe pr do gj kombtare. Krahas tyre, n ann tjetr, i shtohej urrejtja kundr pushtuesve q nuk po e linin rehat kt tok strgjyshore.
  Azemi e martoi djalin n moshn m t re se moshatart e tij, sepse ishte mashkulli i vetm n familje. E martoi me nj vajz nga Kutlloci, me t ciln i pati dy djem: Seferin dhe Zenelin. Pas pes vjetsh i vdes gruaja e par dhe Bejta rimartohet me Sherifen, bijn e Kurt Selacit, q ishte i njohur n tr Shaln e Bajgors pr trimri, bujari dhe menuri. Me t i pati edhe tre fmij: Azemin, Mihann dhe Ademin. Bejta fmijt e vet i edukoi n frymn patriotike dhe luftarake. Kt e bnte, jo me fjal, por me veprime konkrete, duke marr pjes aktive n do kryengritje q organizohej kundr hordhive otomane.
  Qysh m 1890 - 1891, kur Perandoria turke bri prpjekje pr ndryshime administrtive n Vilajetin e Kosovs dhe pr vendosjen e pushtetit n Drenic, ai u gjend n radht e para. Si dihet Drenica i prkiste rrethit t Vushtrris. Sulltani ishte i interesuar q t krijoj nj rreth t posam n Drenic, n mnyr q ta kishte nn sundim t plot kt trev t paprkulshme. Ai si vend t prshtatshm caktoi lokalitetin midis tri fshatrave t mdha t Drenics, n mes Polacit, Llaushs dhe Prekazit. Pasi u bn prgatitjet e duhura filloi puna n ndrtimin e Sarajit. U caktua edhe rendi kush kur duhet t dal n pun “vullentare”. Pr do dit lartsoheshin muret e ndrtess e bashk me to rritej mllefi dhe urrejtja n zemrat e drenicarve. Dhe kur u caktua edhe kajmekami me npunsit e tjer t Sarajit me emrin HAMIDI vendsit u ngritn n kmb. Kshtu, m 14 janar 1891, afr 2000 veta t udhhequr nga Ahmet Delia i Prekazit e sulmuan Sarajin. Kajmekami i ri, Kahrema beu dhe npunsit e tjer, mezi shptuan nga flaka dhe lufta. Saraji u dogj, materiali u shprnda dhe kshtu pashai turk (Xhelil Pasha) dshtoi, nuk arriti ta nnshtroj Drenicn, pr ka koka e tij do t prfundonte n kamarn e turpit.
  N kt betej t prgjakshme u shqua edhe Bejt Galica. Ai u kishte rn n sy edhe autoriteteve turke dhe pas disa ditsh arrestohet. Bashk me nj grup kryengritsish drgohet n Shkup. Pashai turk kishte dal n ballkon dhe po i vshtronte t arrestuarit q ecnin kalldrmeve t pluhrosura. I bri prshtypje nj burr i hajthm, me tirq t zi e plis t mpreht n kok, i cili ecte krenarisht dhe me nj mosprfillje. I urdhroi rojet q t’ia sjellin brenda ashtu duarlidhur. Posa u fut i arrestuari n zyr pashai e pyeti:
  - Si t quajn more djalosh i padgjueshm?
  - Bejt Azemi, por t gjith m thrrasin Bejt Galica -iu prgjigj ai gjakftoht e duke e shikuar drejt n sy.
  - H, more shejtan a e sheh se Perandoria jon i ka duart e gjata sa t’ju arrij edhe n ato malet tuaja t egra, ku gjetn vdekjen mijra e mijra ushtar tan - vazhdoi pashai.
  - Ore pasha - iu drejtua Bejta - vrtet Perandoria e juaj i ka duart e gjata, por jetn e ka t shkurtr. Ato trojet tona, ku rriten shqipet nuk durojn t’i shkel kmb e huaj. Nuk jan msuar n robri. Burra e gra luftojn. Edhe vet toka, po s’pati kush ta mbroj, hapet dhe do t’ju prpij t gjall, por ikni sa s’sht br von...
  - Mjaft more zog kaurri - briti me z hakrrues pashai, i cili e kishte humbur durimin dhe nga nervoza filloi t dridhej. Ti do t kalbsh n burgjet tona t errta se je nga ajo far e mallkuar, e cila duhet zhdukur me rrnj. Ti na qenkshe mu nga ajo toka e shpallur haram q quhet Drenic, e cila na nxori telashe me shum se e gjith Evropa. Nga ai vend ogurzi ishte edhe Millosh Kopili, i cili m 1389 me thik t helmuar e theri sulltan Muratin I, q kishte ardhur pr ta liruar Kosovn nga t pafet. Ai ua ka ln amanet q t luftoni kundr nesh. Ka pes shekuj q e sulmojn tr Evropn, e ju na e dogjt Sarajin e posangritur. N shpirtin tuaj ka hyr i paudhi dhe s’ju l t qet. Por, ai q ngritet kundr Perandoris son t Shenjt do t psoj kshtu si ti, n qelit tona t ftohta. Nga to do t dilni vetm t vdekur…Un jam katil pr rebelt si ju…Merreni e ma shporrni sysh kt qafir! - u brtiti rojeve q qndronin gatitu para ders s tij.
  Vrtet, Bejta u dnua me burg t prjetshm, me 101 vjet.
  Por fatit nuk I dihet. Porta e Lart vendosi t bj reforma n Vilajetin e Rumelis. Pr zbatimin e tyre u caktua Hilmi Pasha, i cili arriti n Shkup m 12 dhjetor 1902. Ai pr t’i mashtruar dhe prvetsuar shqiptart n prkrahjen e reformave menjher e bri amnestimin e disa t burgosurve. N mesin e tyre u gjend edhe Bejt Galica, i cili pas 11 vjetsh doli nga burgu i Shkupit.
  Edhe pas daljes nga burgu Bejta nuk e ndali aktivitetin e vet luftarak e organizativ. U zgjodh udhheqs i lufttarve nga fshatrat: Galic, Lubovec, Dubovc, Mikushnic, Beiq dhe Krasaliq. N muajin shkurt t vitit 1902 i prfaqsoi kto fshatra n tubimin e krerve t Drenics q u mbajt n kulln e Ahmet Delis n Prekaz. Aty u vendos q sa m shpejt t mbahet nj Kuvend i ngjashm me ato t Gjakovs dhe t Llugs.
  M 26 mars 1903, mori pes n fushn e Morins, n Kuvendin historik t Drenics, t cilin e udhhoqi Ahmet Delia. N t u vendos t kundrshtohen reformat turke. Pas tri ditsh, m 29 mars, mijra drenicar, nn drejtimin e Ram Lutanit e morn Vushtrrin pa pengesa t mdha. T nesrmen u nisn pr n Mitrovic pr t’u ndihmuar vllezrve t vet shaljan, t cilt e kishin sulmuar qytetin dhe krkonin dbimin e menjhershm t konsullit rus Sherbinit. Beteja qe e prgjakshme. U vran mbi 300 shqiptar. Nga kodra e Bairit sulmonin me topa. Aty qndronte edhe Sherbini, i cili edhe komandonte. Nj ushtar shqiptar, n ushtrin turke, me emrin Ibrahim Halit Popovci, nga Suka e Gjilanit, duke i par kto skena tmerruese e dredh pushkn dhe e qllon konsullin, i cili vdiq pas disa ditsh. Edhe n kto luftime u dalluan trimat q i udhhoqi Bejt Galica.
  Lvizja antiturke sa vinte e shtohej. Kryengritsit shqiptar kishin prfshir mbar Kosovn. N muajin korrik 1907 shprtheu revolta e armatosur n Drenic. T gjith kryengritsit e ksaj treve ishin grumbulluar rreth Rezalls dhe Deviit.
  Shemsi Pasha me forca t shumta gjendej n Mitrovic. Atij i erdhi urdhri nga Stambolli q sa m shpejt t shuhet me gjak kjo kryengritje. Ky menjher i nis dy taborre nn drejtimin e major Vehbi Efendiut pr n Drenic. Posa arritn n Llaush krisn pushtet e para. Vehbi Efendiut iu desh t zbres nga kali dhe ta ruaj kokn e vet. Beteja e prgjakshme, e cila zgjati tr ditn, u zhvillua midis Rezalls dhe Deviit. Aty mbesin t vrar shum shqiptar, n mesin e tyre edhe njri nga prijsit e betejs - Bejt Galica. Ai kishte mbetur keq, prmbys. Nj ushtar i ksaj ane e njeh dhe don ta kthej mbar. Vehbi Efendiu iu krcnua:
  - Largohu more edepsz se po t kpus me kamxhik. Ai sht harambash q e ka kundrshtuar dovletin. Ashtu le t vdes, prmbys!
  Kshtu, n muajin korrik 1907, n fushn e nderit ra heroikisht patrioti dhe lufttari 54-vjear, Bejt Galica.
  Pas nj jave turqit ia dogjn shtpin n Galic duke i ln pa kulm mbi kok Sherifen me dy thjeshtrit (Seferin dhe Zenelin) dhe tre fmijt e vet: Azemin, Mihann dhe Ademin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga geezer : 18-10-2007 m 10:42

 3. #23
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 4. #24
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 5. #25
  i/e larguar Maska e forum126
  Antarsuar
  05-10-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  1,198

  Azem dhe Shote Galica

  AZEM BEJTA - TRIM I DRENICS

  O, Azem Bejta , trim i Drenics ,
  E i fshatit , o, bash Galics .
  Ai , me etn e vet kreshnike
  Ka lan ngjarje historike .
  Jan kan trimat djem t pa shkoll ,
  O, kan luftue pr Kosov .

  O, Azem Bejta trim , o, me za ,
  Shota , kurr pr pa ju nda !
  Ai a kan trim i vrtet ,
  O, shum shok ka pas si vet !

  O, kta jan kan , o, shokt e tina ,
  Q s kan dit se ka asht ika
  O, i Lubovecit Halit Bajrami ,
  Jan kan shoku ,o, Ramadani ,
  O, shum trim Fazli Barani ,
  Hazir Rama , o, prej Vitaki ,
  Bajram Zena e Emin Lati ,
  Edhe a kan , o, Xhem Trrnavci ,
  Edhe a kan Shaban Manxholli ,
  Edhe a kan Mursel Ahmeti ,
  Azem Bejta, o, ju ka pri ,
  O, shum tjer jan kan mas tij .

  O, prej Kosove shkuen n Shypni ,
  O , pr me i zhduk do faqezi !
  O, i konak e bajshin n Shkodr ,
  At nat shkojke ai Zefi i Vogl !
  Zefi i Vogl , o, si asllan ,
  O, vet i dhetti , o, n at konak .

  O, na u mush kulla plot shkodran ,
  Kishte kren edhe bajraktar ,
  Azem Bejta ish kan pa qef ,
  O, ish kan mlue me qyrk t vet ...

  O, Zefi i Vogl, o, majke fjal
  Ngoni kren edhe bajraktar ,
  Ju shkodran e kosovar ,
  Pasha Krishtin , o, be po ban ,
  Jam martue , o, qe dy jav ,
  O, dy nuse , o, i kam marr ,
  O, t katunit , o, t venit t par ,
  O, muslimank , o, ikn me nan !
  Ngoni shok , Zefi po u thet -
  O, s kish gja , o , ma lezet ,
  O, me marr ikn me nan t vet !

  O, zun po keshin , o, bajraktart ,
  Azem Bejta , o, mir po i ngon ,
  Si ke rat , na u ojke n kam
  Zoti u vraft , o, bajraktar ,
  Qysh po keshni , o, me kt fan ,
  O, erzin ton pr goj tue marr ?!

  O, Azem Bejta trim i Drenics ,
  ka i tha Zefit , o, prej Mirdits
  Po m vjen keq prej konakxhis ,
  O , st lshoj gjall me shkue n Mirdit !

  O, Azem Bejta , ia dha besn
  Mas ktij veni , o, ku t zatetm ,
  Maje mend se ka ke than ,
  O, me i her luftn , o, kem me e kall !

  O, nuk na u ban as tridhet dit ,
  O , n Vau t Spait , o, jan zatet ,
  Zefi i Vogl , o, me shok t vet !
  Haj , medet , po bajn mileti
  Jan zatet Zefi e Azemi !
  Krisi pushka e Azemit
  O, n bir t veshit , o, ja ngjet Zefit !
  Krisi pushka ushtoj mali ,
  O, u vra Zefi , o, vet i katri !
  N tan Shypnin na u shkep haberi
  O, sod e vrau Zefin , o, Azemi !
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

 6. #26
  Perjashtuar
  Antarsuar
  03-07-2011
  Postime
  19
  Citim Postuar m par nga forum126 Lexo Postimin
  AZEM BEJTA - TRIM I DRENICS

  O, Azem Bejta , trim i Drenics ,
  E i fshatit , o, bash Galics .
  Ai , me etn e vet kreshnike
  Ka lan ngjarje historike .
  Jan kan trimat djem t pa shkoll ,
  O, kan luftue pr Kosov .

  O, Azem Bejta trim , o, me za ,
  Shota , kurr pr pa ju nda !
  Ai a kan trim i vrtet ,
  O, shum shok ka pas si vet !

  O, kta jan kan , o, shokt e tina ,
  Q s kan dit se ka asht ika
  O, i Lubovecit Halit Bajrami ,
  Jan kan shoku ,o, Ramadani ,
  O, shum trim Fazli Barani ,
  Hazir Rama , o, prej Vitaki ,
  Bajram Zena e Emin Lati ,
  Edhe a kan , o, Xhem Trrnavci ,
  Edhe a kan Shaban Manxholli ,
  Edhe a kan Mursel Ahmeti ,
  Azem Bejta, o, ju ka pri ,
  O, shum tjer jan kan mas tij .

  O, prej Kosove shkuen n Shypni ,
  O , pr me i zhduk do faqezi !
  O, i konak e bajshin n Shkodr ,
  At nat shkojke ai Zefi i Vogl !
  Zefi i Vogl , o, si asllan ,
  O, vet i dhetti , o, n at konak .

  O, na u mush kulla plot shkodran ,
  Kishte kren edhe bajraktar ,
  Azem Bejta ish kan pa qef ,
  O, ish kan mlue me qyrk t vet ...

  O, Zefi i Vogl, o, majke fjal
  Ngoni kren edhe bajraktar ,
  Ju shkodran e kosovar ,
  Pasha Krishtin , o, be po ban ,
  Jam martue , o, qe dy jav ,
  O, dy nuse , o, i kam marr ,
  O, t katunit , o, t venit t par ,
  O, muslimank , o, ikn me nan !
  Ngoni shok , Zefi po u thet -
  O, s kish gja , o , ma lezet ,
  O, me marr ikn me nan t vet !

  O, zun po keshin , o, bajraktart ,
  Azem Bejta , o, mir po i ngon ,
  Si ke rat , na u ojke n kam
  Zoti u vraft , o, bajraktar ,
  Qysh po keshni , o, me kt fan ,
  O, erzin ton pr goj tue marr ?!

  O, Azem Bejta trim i Drenics ,
  ka i tha Zefit , o, prej Mirdits
  Po m vjen keq prej konakxhis ,
  O , st lshoj gjall me shkue n Mirdit !

  O, Azem Bejta , ia dha besn
  Mas ktij veni , o, ku t zatetm ,
  Maje mend se ka ke than ,
  O, me i her luftn , o, kem me e kall !

  O, nuk na u ban as tridhet dit ,
  O , n Vau t Spait , o, jan zatet ,
  Zefi i Vogl , o, me shok t vet !
  Haj , medet , po bajn mileti
  Jan zatet Zefi e Azemi !
  Krisi pushka e Azemit
  O, n bir t veshit , o, ja ngjet Zefit !
  Krisi pushka ushtoj mali ,
  O, u vra Zefi , o, vet i katri !
  N tan Shypnin na u shkep haberi
  O, sod e vrau Zefin , o, Azemi !


  Do me thene Azem Galica e paska vrare Zefin e Vogel ?? Une nuk kam fakte per kte dhe sidomos qe jane takur ne Spac. Me sa di une Zefin e kane vrare ne Has dhe nuk dihet as me urdher te kujt e kane vrare. Gjithsesi ne qofte se e ka vrare Azemi atehere Azemi nuk ka qene trim por spiun kalkulator. Ne qofte se do te kishte qene burre do ta kishte vrare ne Shkoder apo sja mbajti ?? ehehe

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  azemi e ka vrare zefin por jo per motive morale sic kendon ky rapsodi sepse vet azemi i kish dy gra e nuk kish ftyr me vra per kto pune.
  zefi esht vra ne pusi te pabese sikurse vran sabahet tolajn etj.
  urdhri ishte prej hasanit.
  azemi i kish qejf grat por dhe te hollat dmth paret.
  e hasani prishtina nuk kursente qeset me flori me pague vrasesa..
  sikurse ky fahrudini i sotshem qe ka vra sipas pageses.
  e saper rapsod... ai origjinali e ka knu "epopen" e azemit.. dhe sja luan topi..
  le cfar thojn kalemxhijt historiana me porosi te partjs..

  ..

  azem bejta azem galica..
  ta pau sherrin tan drenica..

 8. #28
  Afer Baba Fajes Maska e Marinari
  Antarsuar
  04-02-2005
  Vendndodhja
  Martanesh
  Postime
  1,015
  Citim Postuar m par nga Brari Lexo Postimin
  azemi e ka vrare zefin por jo per motive morale sic kendon ky rapsodi sepse vet azemi i kish dy gra e nuk kish ftyr me vra per kto pune.
  zefi esht vra ne pusi te pabese sikurse vran sabahet tolajn etj.
  urdhri ishte prej hasanit.
  azemi i kish qejf grat por dhe te hollat dmth paret.
  e hasani prishtina nuk kursente qeset me flori me pague vrasesa..
  sikurse ky fahrudini i sotshem qe ka vra sipas pageses.
  e saper rapsod... ai origjinali e ka knu "epopen" e azemit.. dhe sja luan topi..
  le cfar thojn kalemxhijt historiana me porosi te partjs..

  ..

  azem bejta azem galica..
  ta pau sherrin tan drenica..
  Brari, sinqerisht je fenomen i veante per t'u studiuar. Serbia permes agjenteve te saj ne Drenice dhe Kosove, per t'i lokalizuar dhe shuar perpjekjet per liri, kishte perhapur sloganin: "Azem Bejta-Azem Galica, ta pane sherin krejt Drenica". Kurse tashme edhe ti ne te njejtat vale si peri i kuq serb dhe proserb, ben lojen e tyre pas gati 90 vjetesh!

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  nuk asht kon slogan serbie por vargje rapsodie..

  o marinar..
  e nuk e ka ba vargun serbia por popull-mencuri-urtesia..

  sepse jo serbia po poplli ja pa sherrin azemit..e serbia pat leverdi..

  sikurse pi komunikatave qe keni shkrue ju me kup komunikataxhiun.. qe perfitoj arkani e jo kosova..

  qashtu jan gjanat originall..
  e pallavrat jan si po thoni ju..

  nejse..
  te uroj shendet..
  ty e krejt ju qlirimtarave me prona-hotele e bordela ne pllazhet e shqiprise.. e pumpa benzini rrugve e shesheve te kosovaris..

  ..

 10. #30
  Mire shte puna mire Maska e PLAKU
  Antarsuar
  19-05-2002
  Postime
  2,443
  Nese nuk i dini gjenat ashtu si kan ndodhe, nuk eshete mire me fole per asnje qe ka bo emen.
  Azem bejta megjithe qe ishte trim,ai nje kohe bashkepunoi vete me serbet, kete nuk e shkruajn historianet komunist . Megjithe ate Azemi ne fund liftoi kunder jugo-kralevines.
  Ashte e vretete se Azem Bejta nje kohe kur ishte mire me kralevinen i rrihte shqyptaret qe nuk pajtoheshin me albanin e vogel te azemit qe ia kishen premetu serbet, mbasi ta luftojen austro-hungarin sebashku i kishen premetu azemit albani te vogel nje pjese te Drenices, edhe kete mbase si e shfrytezuan i hangeren llafet shkiet si perhere. Mbasi iu kall bishti azemit atehere filloi ai ta kalle krejte Kosoven! Megjitheate Azemi mbetet nje figur e madhe ne histori.
  ndegjoni kengen dhe kenaquni, heshteni. Kanga pershkruan vetem Azem Bejten e mbas prishejes me shkiet, asnje fjale se thote per kohen kur Azemi ishte mire me vlladen e kralit !
  Lavdi Azem Bejtes dhe trimave si ai qe sepaku njehere ia kethyen pushken shkaut.
  Ndryshuar pr her t fundit nga PLAKU : 16-07-2011 m 15:50
  Pa Kosov e amri nuk ka Shqipri

 11. Anetart m posht kan falenderuar PLAKU pr postimin:

  Kreksi (24-08-2014)

 12. #31
  Citim Postuar m par nga Marinari Lexo Postimin
  Brari, sinqerisht je fenomen i veante per t'u studiuar. Serbia permes agjenteve te saj ne Drenice dhe Kosove, per t'i lokalizuar dhe shuar perpjekjet per liri, kishte perhapur sloganin: "Azem Bejta-Azem Galica, ta pane sherin krejt Drenica". Kurse tashme edhe ti ne te njejtat vale si peri i kuq serb dhe proserb, ben lojen e tyre pas gati 90 vjetesh!
  o marinare ju kan pshtjell telate shum njeri prej tyre po i jep kontakt(spoj)gabimisht.heee sa cirkusi eshte neket forum.

 13. #32
  Citim Postuar m par nga PLAKU Lexo Postimin
  Nese nuk i dini gjenat ashtu si kan ndodhe, nuk eshete mire me fole per asnje qe ka bo emen.
  Azem bejta megjithe qe ishte trim,ai nje kohe bashkepunoi vete me serbet, kete nuk e shkruajn historianet komunist . Megjithe ate Azemi ne fund liftoi kunder jugo-kralevines.
  Ashte e vretete se Azem Bejta nje kohe kur ishte mire me kralevinen i rrihte shqyptaret qe nuk pajtoheshin me albanin e vogel te azemit qe ia kishen premetu serbet, mbasi ta luftojen austro-hungarin sebashku i kishen premetu azemit albani te vogel nje pjese te Drenices, edhe kete mbase si e shfrytezuan i hangeren llafet shkiet si perhere. Mbasi iu kall bishti azemit atehere filloi ai ta kalle krejte Kosoven! Megjitheate Azemi mbetet nje figur e madhe ne histori.


  http://www.youtube.com/watch?v=MsunNlesJew

  ndegjoni kengen dhe kenaquni, heshteni. Kanga pershkruan vetem Azem Bejten e mbas prishejes me shkiet, asnje fjale se thote per kohen kur Azemi ishte mire me vlladen e kralit !
  Lavdi Azem Bejtes dhe trimave si ai qe sepaku njehere ia kethyen pushken shkaut.
  po ju qenkeni historjan te pa zbuluare more.mazamakeq per ju

 14. #33
  i/e regjistruar Maska e fegi
  Antarsuar
  29-05-2009
  Postime
  5,768
  N kohn e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal n prit qetnikut Kosta Peqancit dheAzem Bejts n Gurakoc.Pas nj gjendje poziconesh t rrepta,Azem Bejta krkon q t terhiqet Tahir Elshani me shoknga pozicionet luftarake, sepse ne i thot jemi marr vesh per shume gjera!?
  Azemi i ka br me dijeTahirit,… ne jemi marrur vesh me Kostn Peqanin”!?
  -Ka me qen flamuri i lir,-Shkollat shqipe k
  an m’u qel
  -Kemi me pas t gjitha t drejtat.Tahiri me shok sht pajtue,i kan leshue armet posht dhe bashkarisht kan vazhdue prPej.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjat ksaj kohe i kan sulmue shkiet befas.Ua kankye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja.Kta qe t gjith kan vazhdue rrugn pr Junik(zona neutrale) dhe jan vendos n konakun e Rrust Beqirve

  Aty kan qen n mes tjerash:Zefi i Vogl,Beqir Efendi Vokshi,Bajram Curri,Binak Alia.Atyka pas edhe nga Shqiperia.
  Beir Efendi Vokshi ka propozue me u lidh me Angline.prendimin,konkretisht me Anglin,Aty jan thye ndermjet vedi dhe ka plas sherri, ka pas pasoja:sht vra nga Azem Bejta Zefi i Vogl,
  Beqir Evendi Vokshin n’Erenik duke u kthy,i kan dal
  prpara dhe e kan vra bashk me trup roje.
  Ksisojt fatkeqesisht hyri vllavrasja dhe m pastaj kush ka ka mujt me deprtue.Tahir Elshani u kthye por edhe filloi t shkatrroht qerdhja e kaqakve.Bajram Curri msyeni Dragobin.Azem Bejta u kthye n Drenic.Tahir Elshanin e akuzuen se gjoja i kishte vra dy oficer gjate rrethimit qe u kishin ber shkijetdhe e burgosn n kullat e Sheremetit n Pej.Ia kan dhan nj afat pr arsyetim ose
  prndryeshe i kan than:”kemi me t pushkatue”!?
  -.Ai i ka thirr burrat t vertet dhe u ka than me qit telallin, pare keni, mall keni, se un nuk ikam vra ata oficer!?Pra e kan qit telallin(haberin) n Pej e Podgoric.Jan lajmrue oficeret dhe kan ardh nPej dhe kan deshmue se jan vertet gjall.Oficeret i kan vizitue edhe dy djemt e
  20 Tahir Elshani kishte tre djemustafen,Osmanin dhe Haxhin.Haxhia nuk ka lanpasardhes.Tahir Elshani ka qen kryetar i dy komunave: Novosells dhe Leshanit.Tahir Elshani ishte udhheqes i kaqakve dhe bashk me shok, burra t kombit si:RamBeka, Hajdin Zeka,Ali Shabani Qazim dhe Azem Vraga,Mal Hakaj, Sali Hoxha,RexhHaxhia,Ram Murati, Tahir Kadria e te tjer vazhduen luftn kunder pushtetit serrb dhebandave qetnike n Kosov dhe trevat tjera shqitare.
  N kohn e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal n prit Kosta Peqancit dheAzem Bejts n Gurakoc pr ta pengue marraveshjn dhe arritjn e tyre n Pej.Pas nj gjendje poziconesh t rrepta,Azem Bejta krkon q t terhiqet Tahir Elshani me shoknga pozicionet luftarake, sepse ne i thot jemi marr vesh me Peqancin per shume gjera!? Ishtekjo nj marraveshje e prbashkt pr ta luftue austrohungarin,siq e ka prshkrue autori Ilaz
  Bicaj n librin e vet.,kapitulli i III,”Nj prpjekje e deshtuar”,faqe
  39-47
  Azemi i ka br me dije prseri Tahirit,…
  -ne jemi marrur vesh me Kostn”!?
  -Ka me qen flamuri i lir,-
  Shkollat shqipe kan m’u qel
  -Kemi me pas t gjitha t drejtat.Tahiri pas ktyre debatve t nxehta, me shok sht pajtue,i kan leshue armet posht dhebashkarisht kan vazhdue pr Pej.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjat ksaj kohe i kansulmue shkiet befas.Ua kan kye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja.Kta qe t gjith kan vazhdue rrugn pr Junik(zona neutrale) dhe jan vendos n konakun
  Ndryshuar pr her t fundit nga fegi : 17-07-2011 m 05:37

 15. #34
  Citim Postuar m par nga derjansi Lexo Postimin
  kuuuuuu shka qet prej asaj goje t'flliqt qiky Brari bre.
  Ky eshte realiteti, e realitet shume i flliqt.
  Nuk me interon partia hiq, por me intereson se pse jan vra shqiptaret mas lufte.

 16. #35
  i/e regjistruar Maska e Lordlover
  Antarsuar
  18-06-2010
  Vendndodhja
  Mnster Germany
  Postime
  168
  Citim Postuar m par nga fegi Lexo Postimin
  N kohn e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal n prit qetnikut Kosta Peqancit dheAzem Bejts n Gurakoc.Pas nj gjendje poziconesh t rrepta,Azem Bejta krkon q t terhiqet Tahir Elshani me shoknga pozicionet luftarake, sepse ne i thot jemi marr vesh per shume gjera!?
  Azemi i ka br me dijeTahirit, ne jemi marrur vesh me Kostn Peqanin!?
  -Ka me qen flamuri i lir,-Shkollat shqipe k
  an mu qel
  -Kemi me pas t gjitha t drejtat.Tahiri me shok sht pajtue,i kan leshue armet posht dhe bashkarisht kan vazhdue prPej.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjat ksaj kohe i kan sulmue shkiet befas.Ua kankye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja.Kta qe t gjith kan vazhdue rrugn pr Junik(zona neutrale) dhe jan vendos n konakun e Rrust Beqirve

  Aty kan qen n mes tjerash:Zefi i Vogl,Beqir Efendi Vokshi,Bajram Curri,Binak Alia.Atyka pas edhe nga Shqiperia.
  Beir Efendi Vokshi ka propozue me u lidh me Angline.prendimin,konkretisht me Anglin,Aty jan thye ndermjet vedi dhe ka plas sherri, ka pas pasoja:sht vra nga Azem Bejta Zefi i Vogl,
  Beqir Evendi Vokshin nErenik duke u kthy,i kan dal
  prpara dhe e kan vra bashk me trup roje.
  Ksisojt fatkeqesisht hyri vllavrasja dhe m pastaj kush ka ka mujt me deprtue.Tahir Elshani u kthye por edhe filloi t shkatrroht qerdhja e kaqakve.Bajram Curri msyeni Dragobin.Azem Bejta u kthye n Drenic.Tahir Elshanin e akuzuen se gjoja i kishte vra dy oficer gjate rrethimit qe u kishin ber shkijetdhe e burgosn n kullat e Sheremetit n Pej.Ia kan dhan nj afat pr arsyetim ose
  prndryeshe i kan than:kemi me t pushkatue!?
  -.Ai i ka thirr burrat t vertet dhe u ka than me qit telallin, pare keni, mall keni, se un nuk ikam vra ata oficer!?Pra e kan qit telallin(haberin) n Pej e Podgoric.Jan lajmrue oficeret dhe kan ardh nPej dhe kan deshmue se jan vertet gjall.Oficeret i kan vizitue edhe dy djemt e
  20 Tahir Elshani kishte tre djemustafen,Osmanin dhe Haxhin.Haxhia nuk ka lanpasardhes.Tahir Elshani ka qen kryetar i dy komunave: Novosells dhe Leshanit.Tahir Elshani ishte udhheqes i kaqakve dhe bashk me shok, burra t kombit si:RamBeka, Hajdin Zeka,Ali Shabani Qazim dhe Azem Vraga,Mal Hakaj, Sali Hoxha,RexhHaxhia,Ram Murati, Tahir Kadria e te tjer vazhduen luftn kunder pushtetit serrb dhebandave qetnike n Kosov dhe trevat tjera shqitare.
  N kohn e austro-hungaris, Tahir Elshani me 32 kaqak i kishte dal n prit Kosta Peqancit dheAzem Bejts n Gurakoc pr ta pengue marraveshjn dhe arritjn e tyre n Pej.Pas nj gjendje poziconesh t rrepta,Azem Bejta krkon q t terhiqet Tahir Elshani me shoknga pozicionet luftarake, sepse ne i thot jemi marr vesh me Peqancin per shume gjera!? Ishtekjo nj marraveshje e prbashkt pr ta luftue austrohungarin,siq e ka prshkrue autori Ilaz
  Bicaj n librin e vet.,kapitulli i III,Nj prpjekje e deshtuar,faqe
  39-47
  Azemi i ka br me dije prseri Tahirit,
  -ne jemi marrur vesh me Kostn!?
  -Ka me qen flamuri i lir,-
  Shkollat shqipe kan mu qel
  -Kemi me pas t gjitha t drejtat.Tahiri pas ktyre debatve t nxehta, me shok sht pajtue,i kan leshue armet posht dhebashkarisht kan vazhdue pr Pej.Aty pra ka fillue nje far gazmendi.Gjat ksaj kohe i kansulmue shkiet befas.Ua kan kye flamurin kombetar dhe jan detyrue me u terhjek pa pasoja.Kta qe t gjith kan vazhdue rrugn pr Junik(zona neutrale) dhe jan vendos n konakun
  Shnim interesant !
  sht shum e vertet se me vrasjen e disa figurave kryesore t levizjes kaake, sidomos t Zefit te Vogel (kapitan Zefit) nga Azem Bejta ose nga njerzit e ti ,n Kosov e vemas n Rrafshin e Dukagjinit iu dha nj goditje e fuqishme levizjes kaake dhe perpjekjeve t shqiptarve per liri ne kohen mes dy luftrave botrore.
  Vrasja e dy vellezerve t Azemit dhe dy serbeve nga forcat bullgare, lidhjet e njohura te Azemit me Kost Peancin(kryeetnikun serb), flasin me se miri se prveq ans se ndritshme, Azemi ka edhe ann e tij t errt.

 17. #36
  Skandinavien Maska e TetovaMas
  Antarsuar
  20-03-2008
  Vendndodhja
  Te vendi i xhenetit
  Postime
  2,665
  Citim Postuar m par nga alibaba Lexo Postimin
  Nje ushtar i Azem Bejtes duke ruajtur ne kufirin e zones se lire.
  Lutetare sa ti duash ,pore intelegjence jo aspak. Me ne funde te gjithe kane mbaruare duke e tradhetuare njeri tjetrin.

 18. #37
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Politike
  Berisha, homazhe pr shkrimtarin Sulejman Krasniqi

  Publikuar te Dielen, 17 Korrik 2011 11:35

  Kryeministri Berisha mori pjes sot n homazhet e bra pr shkrimtarin Sulejman Krasniqi, i cili u nda nga jeta ditn e djeshme n moshn 74 vjeare. Gjat mesazhit dhn pr kt humbje, kreu i qeveris u shpreh se, N t gjith personazhet e tij personalitetet e historis kombtare, ai frymzoi shqiptart n prpjekjen e tyre pr tu liruar nga pushtimet. Vepra e tij ishte nj frymzim i madh edhe pr ata q bn luftn e fundit lirimtare n Evrop, Ushtrin lirimtare t Kosovs.M tej ndarjen nga jeta t shkrimtarit ai e cilsoi si nj humbje t madhe t letrsis shqipe.

  Ai e mbylli mesazhin ngushllues me fjalt, Lutem q shpirti i shkrimtarit t shquar t prehet gjithmon n panteonin e dijes s kombit shqiptar. M hert pr t br homazhe ndaj shkrimtarit ishte edhe kryebashkiaku i ri i Tirans Lulzim Basha, i cili nderoi me pranin e tij veprimtarin e shkrimtarit. Krahas tyre n homazhe morn pjes nj sr personalitetesh nga jeta politike e kulturore n vend.

  gazeta sot


  --


  hmmm..

  zoti berisha..

  dhe FARK beri lufte mos harro..
  A prandaj ske car menderen ti me zbardh kush e vrau Ahmet Krasniqin a?


  ..

 19. #38
  i/e regjistruar Maska e Drenica 97
  Antarsuar
  19-07-2009
  Vendndodhja
  KOSOVE
  Postime
  1,092
  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Dikush qe e di ,te me pergjigjet:

  E kam ndegjuar nje gojedhane qe dikur kishte qen tem diskutimi ne lidhje me Azem galicen...

  Azem Galica kishte qen dikur nje azgan mirpo jo ndonje trim i madh,sa qe pershkruhet si nje person qe per nje fjal goje i ka vrar njerzit ,vetem eshte nevoitur te thoshte dikush Azem a mundesh ta rrafesh kete njeri ,dhe ai paprit e pa kujtu e rrifte ...

  Mirpo Hasan Prishtina si jurist qe ishte ,dhe ishte majft i zgjuar dhe dinak,qfar bene ,vendos te shkon tek shtepia e Azem galices dhe i thot amundesh dhe a guxon qe ta vrasesh filan komandantin (serb) dhe ai po more ,si nuk guxoj dhe shkon Azem galica dhe e vret komandantin dhe keshtu ushtria serbe ne at kohe filloi ta perndjek ne menyre qe ta vras dhe kshtu filloi armiqesia ne mes ushtris serbe ne at kohe dhe azem galices ,dhe keshtu kjo ndikoi qe azem galica te luftoj kunder serbeve ...

  Kjo ishte gojedhana ,qe per shum ke e veretet...
  jemi interesant ne shqiptaret historin e thurim me llafe kafenesh e jo me fakte e as dokumente arkivore e as me tregime te bashkkohanikve te Azemit Azem Bejt-Galica ishte arrestu nga forcat serbe ne fund te vitit 1913 si i burgosur ka qen i detyruar te punoi ne rrugen Mitrovice-Peje me saktesisht ne Vojtesh ku Azemi e mbyt nje shka,nga aty Azemin e dergoin ne kampin e fshatit Runik,ne nje baltak,ky kamp sulmohet nga Drenicaket,Azemi arrin te ike,shkon ne malet e fshatit Mikushnice,aty plagoset dhe arrestohet nga serbet,e dergoin ne Pozharevc,atje qendron rreth nje vit,Austriaket nuk e liroin nga burgu,por te burgosurit shqiptar vrasin rojet ikun nga burgu dhe kthehen kembe nga Pozharevci ne Galice.Arrestimi i pare i Azemit eshte bere pas thyerjes se kufirit
  ne merdare.

  Azemi kurre nuk ka qen mire me pushtetin serb,me pushtetin e mbretrise i kane pase punet mire bajraktaret te cilet e kan pas graden major ne serbin e pare dhe te dyte,ata kan mbledh haraqin 10% per kralin,dhe kan urrejt Azemin.

  Austro-Hungaria vet ka hy ne konflikt me shqiptaret,po flas per drenice,ajo i kishte vesh si xhandar shkiet e Runikut,Drethit,Kerrligates etj te cilet benin terror mbi shqiptaret,kontrole,burgosje,plaqke,mobilizim te meshkujve per ushtrin e A H dhe djegie te shtepive.

  Azemi kishte urrejtje per A H pas keqtrajtimeve dhe mbajtjes ne burgun e pozharevcit,plus ato qe i permenda me heret per A H,ne keto rrethana Azemi
  krijon ceten e tij lufton kunder AH qe ne fakt ishin shkie te kollashinit,edhe koco pecanci luftone kunder AH ,Azemi ben marrveshje me te,por ai tradhtohet nga koco,siq u tradhtua edhe fadil hoxha.

  Azemi nuk ka kerku flamur e shkolla,ai ka kerku qe kufiri i shypnise te jete te GURI I QPUNE dikun te kurrshumlia,kete kerkes Azemi ja ka bere edhe te derguarit te kralit serb ,me te cilin eshte taku ne vitin 1924 ne fshatin DUBOVC te VUSHTRRISE perkthyes ka qen nje VOCA nese nuk gaboi me emrin
  Sherif.
  Kur i derguari i kralit e pyet Azemin per cka po lufton,cilat jane kerkesat tua?
  Azemi i thot une po luftoi per shypnin deri te GURI I QPUEM,perkthyesi i thot nuk ban me fol keshtu me njeriun e kralit,Azemi i thot,thuaj qysh po te tham e mos mi ndrro fjalet,me ti degjuar keto kerkesa i derguari i kralit palon hartat e largohet,pas tre muajve serbia rrethon GALICEN,MIKUSHNICEN dhe LUBOVECIN
  AZEMI vritet ,keto tri fshatra digjen rrafssh me toke.

  AZEMI nuk ka qen kapadai e as bandit,nuk ishte as intelektual,Ai ishte nje nga
  luftetaret e dalluar ne luften e kufirit ne MERDARE,Azemin nuk e kan dasht bajraktaret e agallaret se familja e tij ka luftu edhe kunder tyre TURQVE,turqit ja kan kall shtepin familjes se AZEM BEJTESe ata turqit nuk kishin ardh prej stambolli,po ishin bajraktar e agallar sherbyes besnik te baba sulltanit.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Drenica 97 : 19-07-2011 m 18:29

 20. #39
  i/e regjistruar Maska e Dar_di
  Antarsuar
  16-08-2008
  Vendndodhja
  Dardani e lasht (Oeneum), aty ku ajri i freskt m bn t ndihem i relaksuar.
  Postime
  1,968

  Pr: Azem Bejt Galica

  Target-RTK: Azem dhe Shote Galica

  "Fet` e best t`i kemi, po t ndar t mos jemi." Naim Frashri

 21. #40

  Pr: Azem Bejt Galica

  Citim Postuar m par nga fisniku-student Lexo Postimin
  Dikush qe e di ,te me pergjigjet:

  E kam ndegjuar nje gojedhane qe dikur kishte qen tem diskutimi ne lidhje me Azem galicen...

  Azem Galica kishte qen dikur nje azgan mirpo jo ndonje trim i madh,sa qe pershkruhet si nje person qe per nje fjal goje i ka vrar njerzit ,vetem eshte nevoitur te thoshte dikush Azem a mundesh ta rrafesh kete njeri ,dhe ai paprit e pa kujtu e rrifte ...

  Mirpo Hasan Prishtina si jurist qe ishte ,dhe ishte majft i zgjuar dhe dinak,qfar bene ,vendos te shkon tek shtepia e Azem galices dhe i thot amundesh dhe a guxon qe ta vrasesh filan komandantin (serb) dhe ai po more ,si nuk guxoj dhe shkon Azem galica dhe e vret komandantin dhe keshtu ushtria serbe ne at kohe filloi ta perndjek ne menyre qe ta vras dhe kshtu filloi armiqesia ne mes ushtris serbe ne at kohe dhe azem galices ,dhe keshtu kjo ndikoi qe azem galica te luftoj kunder serbeve ...

  Kjo ishte gojedhana ,qe per shum ke e veretet...
  I nderuar, ne vijim po ju ofroj nje pjese te tesktit ku shihet qarte se kush ka qene ne te vertet Azem Betja Galica si dhe linkun per artikullin.

  Raste si kjo asht edhe rasti n Zhur i Dem Salihit, nji kang banale po si kjo e Ram Alis, pastaj ajo e Sejd Zajefcit, e Isuf Ags, bile kjo shkon aq larg sa nxit urrejtje nderfetare, n tekstin e saj perdoren fjalet ma banale kunder Maleshit q del ta merr t dashuren e vet dhe per ta marr ban luft me Isuf agn. Po si nuk i punon logjika kangtarit e t mendoj, se po ta kishte dasht grueja Isif agen ajo do i ndihmonte ati n dyluftim e jo Maleshit. Neve kendojm kang dhe e ngritim n qiell si veprim heroik edhe tradhtin q ban Azem Bejta kur vret Zefin e Vogl, kur vret Beqir Efendi Vokshin dy kto nga figurat markante t asaj kohe t eshtjes kombtare. Pse masi po u dashka t thurim kang edhe kur larika na ban viin, pse nuk thurem kang per Azem Bejten, aleat i Vojvod Kosta Simiq- Peanac n Luftn e par botnore kur s bashku me etniket e Kosts, Azem Bejta zan rob 300 ushtar austriak dhe i dorzon ata n Mitrovic te ushtria franceze dhe q t gjith pushkatohen. Ishte edhe kjo nji falemnderim tipik shqiptar per miqet dhe aleatet austriak q na ndihmuen dhe mbrojten Shqipnin e Vlors t 1912-tes.
  http://www.zemrashqiptare.net/news/i...rin%C3%AB.html

  Cdo te mire,
  Lumi

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Oda ( sofra ) Drenicake
  Nga projekti21_dk n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 1405
  Postimi i Fundit: 09-09-2017, 20:20
 2. Drenica
  Nga Foleja_ n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 181
  Postimi i Fundit: 14-01-2011, 00:30
 3. Leter e hapur Heroit te Popullit Ramush Haradinaj
  Nga Bahtir Hamza n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 176
  Postimi i Fundit: 07-08-2010, 18:28
 4. Bahri Haxha
  Nga biligoa n forumin Elita kombtare
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 30-04-2009, 19:12

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •