Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
 1. #21
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  10 msime t Buds pr jetn, q jan thelbsore

  Shakyamuni Buddha (Siddhārtha Gautama), i njohur si Buda, ishte nj udhheqs shpirtror dhe msues, jeta e t cilit shrbeu si baz pr fen budiste. Megjithse ai jetoi gjat shekullit t 6-t para Krishtit, mendimet dhe thniet e tij jan ende me pesh dhe frymzojn miliona njerz n mbar botn. edhe sot.

  Nuk duhet domosdoshmrisht t jesh ndjeks i budizmit, pr t vlersuar idet dhe filozofin e tij. Kush e di – ndoshta kto thnie do t’ju ndihmojn t ndryshoni dika pr mir n jetn tuaj?

  1. sht mir t filloni me gjrat e vogla

  “Nj ibrik mbushet pik-pik. Po kshtu, njeriu i menur, duke mbledhur pak nga pak, e mbush veten me t mirn”

  Nj poet amerikan, filozof dhe eseist Ralph Ualdo Emerson dikur ka thn: “do artist dikur ishte amator”. Mendojeni kt … T gjith duhet t fillojm nga e vogla, por kjo nuk do t thot q nuk mund t “shijoni” ato fillime t vogla. Jini kmbnguls dhe t durueshm, dhe do t keni sukses! Askush nuk i ka marr t gjitha brenda vetm nj nate, kshtu q mos harroni: filloni nga m e vogla, punoni fort dhe jini t duruar, derisa t mbushet ena.

  2. Mendimet jan gjra

  “Gjithka q ne jemi, sht rezultat i asaj q kemi menduar. Nse nj njeri flet ose vepron me nj mendim t lig, ather dhimbja e ndjek pas at. Nse nj njeri flet ose vepron me nj mendim t pastr, lumturia e ndjek pas at, si nj hije q nuk e l kurr”.

  Buda dikur ka thn: “Mendja sht gjithka. far mendoni, bheni”. Q t jetoni nj jet t lumtur, duhet ta mbushni mendjen me mendime t pastra dhe t mira. Mendimi negativ do t’ju shkatrroj prfundimisht, sepse mnyra se si ju mendoni, prcakton veprimet tuaja n t ardhmen dhe veprimet tuaja prcaktojn rezultatin q do t merrni. Pra, nse ndryshoni mnyrn e t menduarit, ju ndryshoni jetn tuaj. Buda thoshte: “T gjitha veprat e kqia lindin pr shkak t mendjes. Nse mendja transformohet, a mund t mbetet gabimi?”.

  3. Msoni t falni

  “Urrejtja nuk pushon prej urrejtjes, por vetm prej dashuris; Ky sht rregulli i prjetshm”.

  Kur lironi ata q jeni duke mbajtur n burgun e mos-faljes, ju lironi edhe veten tuaj nga ai burg. Ju nuk mund ta mbani dik posht, pa qndruar edhe vet posht me t. Msoni t falni, sa m hert, aq m mir. Buda thoshte: “Nuk ka zjarr si pasioni, nuk ka peshkaqen si urrejtjea, nuk ka lak si marrzia, nuk ka prrua si lakmia”.

  4. Jan veprimet tuaja, ato q kan rndsi

  “Nse dika ia vlen ta bni, bjeni me gjith zemr”

  Q t rritesh, duhet t ndrmarrsh veprime do dit. Nj shprehje e vjetr thot: “Perndia i jep do zogu nj krimb, por ai nuk ua hedh atyre n fole”. Pra, nse jeni duke br dika, bjeni me gjith zemr.

  5. Prpiquni t kuptoni

  “Shkoni prpara n do drejtim – pr lumturin, harmonin, mirqenien e t shumtve. Ofroni zemrn tuaj, farn e t kuptuarit, si nj llamb e prmbysur dhe ndriuar srishmi, q ndrion errsirn”.

  Stephen Covey, nj msues amerikan, autor dhe biznesmen ka thn: “Krkoni t kuptoni s pari, pastaj t kuptoheni”. Ju mund t mendoni, “po, sht e leht ta thuash kt”, por n t vrtet, nuk sht aspak e vshtir. Pr t kuptuar perspektivn e dikujt tjetr, prpiquni t largoheni s pari nga zemrimi. Dgjoni t tjert, prpiquni t ndjeni at q ata ndiejn, dhe do t gjeni paqe. Krkoni m shum q t jeni t lumtur, n vend se t keni gjithmon t drejt.

  6. Kontrolloni mendjen tuaj

  “Asgj nuk mund t’ju dmtoj aq shum, sa mendimet tuaja t pakontrolluara”

  Ai q mund t vr nn kontroll veten, bhet m i madh se ai q fiton mbi nj mij burra n betej. Pr t “pushtuar” veten ju duhet t pushtoni mendjen tuaj dhe t kontrolloni mnyrn tuaj t t menduarit. Mos lejoni q mendimet tuaja ‘t sillen’ si valt e detit – t fuqishme, por t pakontrolluara. Ju mund t mendoni: ’Por un nuk mund t’i kontrolloj mendimet e mia, ata vijn ather kur vijn.’ Prpiquni ta mendoni n kt mnyr: “Ju nuk mund t ndalni nj zog q t fluturoj mbi kokn tuaj, por mund ta pengoni q t ngrej nj fole n flokt tuaj’.

  7. Jetoni n paqe dhe harmoni

  “Fitorja nxit urrejtje. T mundurit jetojn n dhimbje. Jetoni t lumtur, duke hequr dor nga fitorja dhe humbja”.

  Mos shikoni jasht pr dika q mund t gjendet vetm brenda n zemrn tuaj. Ne shpesh krkojm dika duke u prpjekur t shkpusim veten nga realiteti dhe paqja. Paqja nuk sht nj pun e re, paqja nuk sht nj makin e re apo nj martes e re … Paqja dhe harmonia jetojn vetm brenda jush.

  8. Jini mirnjohs

  “Shndeti sht dhurata m e madhe, knaqsia sht pasuria m e madhe”

  Mos harroni: gjithmon ka dika pr t qen mirnjohs. Jo t gjith u zgjuan kt mngjes, disa shkuan pr t fjetur pr her t fundit dhe disa po luftojn tani me nj smundje terminale. Gjithmon ka dika pr t qen mirnjohs; Nj zemr mirnjohse do t’ju bj t mdhenj!

  9. Jini t vrtet ndaj asaj q dini

  “Ashtu si nj shkmb i fort nuk mund t zhvendoset nga era, t menurit nuk mund t tronditen nga lvdata ose fajsimi”

  Ne dim shum, por nuk bjm gjithmon at q dim. Nse dshtoni, nuk ndodh sepse nuk dinit se far t bnit; Ndodh pr shkak se nuk bt at q dinit t bnit. Jini t vrtet me veten!

  10. Ndani lumturin

  “Mijra qirinj mund t ndizen nga nj qiri, dhe jeta qiriut nuk do t shkurtohet. Lumturia kurr nuk zvoglohet duke u ndar”

  sht e vrtet – lumturia jo vetm q nuk zvoglohet, por gjithashtu shumzohet kur ndahet me t tjert. Mos e fshihni lumturin nga t tjert, ndani dritn dhe bjeni kt bot nj vend m t mir. Dhe mos harroni kurr: “Mos besoni asgj, pavarsisht se ku e lexoni, ose kush e ka thn, pavarsisht nse e kam thn un, nse kjo gj nuk pajtohet me arsyen tuaj dhe logjikn tuaj”.


  / Bota.al

  https://bota.al/10-mesime-te-budes-p...ne-thelbesore/

 2. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (21-08-2023)

 3. #22
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  1. Hapi i par: Udhtoni kudo q t mundeni. Udhtimi ju sjell eksperienca t reja, mundsi pr t njohur kultura t ndryshme, t prjetoni pamje t mrekullueshme dhe t keni kontakte me njerz t tjer. Kjo ju ndihmon t zgjeroni horizontet tuaja, t msoni nga prvojat e t tjerve dhe t krijojn nj mendsi m t hapur dhe t gatshme pr sfida t reja.

  2. Vlersoni aventurn dhe prvojat. Ndrmarrsia nuk sht vetm pr t fituar para, por edhe pr t br at q vlersoni dhe q ju sjell knaqsi. Kur keni nj pasion dhe nj qllim t fort, puna juaj nuk do t ndihet si nj barr, por si nj aventur emocionuese. Merrni risqe t kontrolluara dhe ndjehuni t motivuar pr t prballuar sfidat me guxim dhe vendosmri.

  3. Msoni nga prvojat tuaja. Jeta sjell sfida dhe pengesa, por sht pikrisht prej tyre q msoni m shum dhe rriteni. Merrni koh pr t reflektuar mbi prvojat tuaja, vlersoni ato dhe nxirrni msime nga sukseset dhe dshtimet. Ndryshimi dhe rritja vijn nga aftsia pr t kuptuar dhe pr t prmirsuar veten tuaj.

  4. Kultivoni aftsin pr t marr risqe t kontrolluara. Ndrmarrja e risqeve sht nj pjes e rndsishme e arritjes s suksesit. Nuk sht e nevojshme t shmangni rreziqet, por t msoni t identifikoni dhe t vlersoni rreziqet potenciale dhe t veproni me mendje t hapur dhe strategji t mirprgatitur. Merrni hapa t guximshm pr t ndjekur ndrrat tuaja dhe pr t arritur qllimet tuaja.

  5. Punoni me njerz t tjer dhe msoni nga ata. Ndrveprimi dhe bashkpunimi me njerz t tjer ju ofrojn nj mundsi t shkmbyerit t ideve dhe msimeve. Njri prej mnyrave m efektive pr t msuar sht t dgjoni dhe t bashkpunoni me njerz q kan prvoja t ndryshme dhe q jan n fusha t tjera t interesit tuaj. Hapni mendjen tuaj ndaj pikpamjeve t reja dhe merrni frymzim

  nga prvoja dhe sukseset e tyre.

  6. Besoni n veten tuaj dhe punoni me pasion. Besimi n veten tuaj sht themeli i suksesit. Ju duhet t keni vetbesim dhe t jeni t vendosur pr t arritur qllimet tuaja. Prmbushja e suksesit krkon prkushtim dhe angazhim t vazhdueshm. Kur punoni me pasion dhe dashuri pr at q bni, do t keni energji t pakufizuar dhe motivim pr t arritur rezultate t mdha.

  Kto jan vetm disa nga msimet q jeta mund t'ju ofroj. sht e rndsishme t jeni t hapur pr t msuar gjat rrugs suaj dhe t shfrytzoni prvojat e jets pr t rritur dhe pr t arritur suksesin n fushn tuaj t interesit.

 4. Anetart m posht kan falenderuar ATMAN pr postimin:

  sirena_adria (26-10-2023)

 5. #23

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  ju lumte jane me te vertete shume te bukura keto mesazhet te shkruara lart.

  faleminderit

 6. #24
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Faleminderit Serenidita ! sht knaqsi t ndajm mesazhe t bukura & pozitive, mes nesh !

  Mir se vjen n Forumin Shqiptar ! Nj rrugtim t mbar e t bukur !

 7. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2004
  Postime
  5,685

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  1. Jeta sht e prkohshme dhe e ndryshueshme. Prano ndryshimin dhe prqendrohu n t tashmen.
  1. Gjej balancn n jet. Mos u mrzit me ekstreme dhe praktiko mesatarin.
  1. Respekto dhe trajto t tjert me mirsi dhe mirkuptim.
  1. Kultivo ndjenjn e mirqenies dhe t qetsis prmes meditimit dhe vetreflektimit.
  1. Shpreh mirsin dhe dashurin ndaj t tjerve nprmjet veprimeve dhe fjalve t tua.
  1. Mos u lidh me materializmin dhe prona t teprta. Rndsi ka t kesh mjaftueshm pr t jetuar, por mos u prqendro te pasuria materiale.
  1. T jesh i pranishm n do moment t jets. Mos e shprdoro kohn duke u ankthuar pr t kaluarn ose t ardhmen.
  1. Bj gjra q t sjellin knaqsi dhe kuptim t vrtet n jetn tnde.
  1. Prmbaj nj qllim t madh n jet dhe prkushtohu pr ta arritur at.
  1. Mso t falsh dhe t lshosh lndimet e kaluara. Mbaji mend, falja t lir t ndihmon t lirsohesh nga rndsia e ballafaqimit me t kaluarn.
  1. Trego mirnjohje pr do gj t bukur q t jep jeta.
  1. Mos u mrzit me gjrat q nuk mund t kontrollosh. Prano q ka gjra q s'kan nevoj pr reagimin tnd.
  1. Eksploro botn dhe kultivo njohurit e tua. Ndryshimi dhe zhvillimi personal jan thelbsore pr rritjen dhe lumturin.
  1. Mos e identifikoni veten me mendimet dhe emocionet e tua. Kupto se ato jan thjesht pjes e t kaluars dhe s'jan vrtet "ti".
  1. Mos u preokupo me shtjet e t tjerve. Fokusoh te vetja dhe zhvillimi yt personal.
  1. Mos u mrzit me gjrat e vogla dhe t parndsishme. Prqendrohu te shtjet thelbsore q kan ndikim t vrtet n jetn tnde.
  1. Kultivo nj ndjenj t fort t prkushtimit dhe disiplins n punn tnde.
  1. Mos i kritiko t tjert dhe mos dgjo gnjeshtra t tyre. Shpreh respekt dhe toleranc ndaj mendimeve dhe besimeve t ndryshme.
  1. Prano vdekjen si nj pjes natyrale t ciklit t jets dhe prqendrohu n t jetuarin e plotsisht jetsore.
  1. Mos u lidh me epshet dhe dshirat e tua. Kupto se dshirat materialiste s'mund t t japin lumturin e vrtet dhe qllimin e jets.
  1. Ruaj harmonin midis mendjes, trupit dhe shpirtit tnd. Kujdesu pr veten dhe ekziston n nj mnyr t shndetshme.
  1. Mos u mrzit me humbjen e gjrave materiale. T humbura mund t zvendsohen, por koha e humbur nuk mund t rikthehet.
  1. Mos u identifikoni me etiketat dhe rolet. Ti je m shum se vetm nj profesion, nj antar i familjes apo nj pjes e nj grupi.
  1. Mos i vlerso veten dhe vlern e t tjerve n24. Mos i vlerso veten dhe vlern e t tjerve n baz t pasuris materiale. Vlera e vrtet vjen nga cilsit e brendshme dhe veprimet e mira.
  1. Shkputu nga pritshmrit e teprta dhe liridite veten nga stresi i krkesave t pamundura.
  1. Mso t falsh dhe t krkojsh falje. Nuk ka turp n t pranuar gabimet dhe t krkuar ndjes.
  1. Mos u lidh me zemrimin dhe urrejtjen. Kultivo ndjenjn e faljes dhe prqafo t tjert me dashuri dhe mirsi.
  1. Bj gjra t vogla, por t mira. Edhe nj akt i vogl i mirsis mund t ket ndikim t madh n jetn e dikujt tjetr.
  1. Prano qndresn dhe sfidat si mundsi pr rritje dhe zhvillim personal.
  1. Mos e humbisni veten n krkim t mirqenies s jashtme. Vrtetsia dhe lumturia vijn nga brenda.
  1. Shpreh mirnjohje pr do moment t jets. Kupto se secili moment sht i muar dhe nuk kthehet m.
  1. Mos e prdor dhunn fizike apo fjalt e kqija pr t shprehur zemrimin tnd. Fjalt dhe veprimet e dashuris jan m t fuqishme dhe t dobishme.
  1. Shkputu nga pritshmrit e tjera pr t qen i lumtur. Lumturia vjen nga brenda dhe sht nj zgjedhje personale.
  1. Prano qndrueshmrin e jets dhe largimin e gjrave t dashura. T gjitha gjrat vijn dhe shkojn, dhe n fund t fundit, qndron vetm vetdija jote.
  1. Shpreh mirnjohje pr msuesit dhe udhheqsit e tu t jets. Secili person q takon n rrugn tnde ka dika pr t msuar prej tij.
  1. Mos u lidh me kujtimet e hidhura dhe t trishtuara t t kaluars. Lsho dhe lviz prpara.
  1. Mos u identifikoni me trishtimin dhe vuajtjen. Kupto se ato jan pjes e jets, por nuk jan identiteti yt.
  1. Kujtohu se t jetosh nj jet t ndrruar dhe t realizosh qllimet e tua sht e mundur. Beso n veten tnde dhe puno me vendosmri pr ta arritur.
  1. Prano qndresn dhe mos u dorzo prpara sfidave. Njeriu msohet nga prballjet dhe triumfat npr vshtirsit.
  1. Shpreh mirnjohje pr natyrn dhe mjedisin. Ruaj dhe mbroj tokn, ujrat dhe faunn pr t ardhmen ton dhe t brezave t ardhshm.
  1. Mos u lidh me identifikimin me trupin. Kupto se trupi sht vetm nj en pr t'u prvoj, ndrsa esenca jote sht m shum se ajo.
  1. Mos u mrzit me gjrat e paqndrueshme dhe t pavlefshme. Kupto se lumturia e vrtet vjen nga gjrat e thella dhe t qndrueshme.
  1. Kultivo nj zemr t hapur dhe t durueshme. Prano q t tjert kan gabime dhe shfaq mirkuptim ndaj tyre.
  1. Mos u lidh me etiketat dhe identitetet e tjera.

  Lord BUDA

 8. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  “Fjalt e thna n nerva e sipr jan t vrteta, por jo n kohn e duhur”

  Gabriel Garcia Marquez konsiderohet si shkrimtari m popullor n gjuhn spanjolle q nga Miguel de Cervantesi.

  Veprat e tij letrare kan qen shkrimet m t shitura n spanjisht, prve Bibls. Romani i tij epik “100 Vjet Vetmi” sht shitur n mbi 50 milion kopje n 25 gjuh t ndryshme.

  Garca Mrquez fitoi mimin Nobel n letrsi n vitin 1982 pr tregimet dhe romanet e tij. N fjaln e falnderimit kur mori mimin, ai u shpreh “Amerika Latine sht nj burim i pashtershm krijimtarie, dshprimi dhe bukurie”.

  ‘Gabo’ si thirrej shpesh, pionieri i zhanrit t realizmit magjik i dhan nj perspektiv trsisht t re letrsis dhe bots s fjals s shkruar.

  Por puna e tij gjithashtu mbart grimca menurie rreth dashuris, lufts dhe jets, t cilat jan br tashm t prjetshme n veprat “Njqind vjet vetmi”, "Dashuria n kohrat e kolers", dhe klasikt e tjer.


  Ja disa nga leksionet e “Gabos” przgjedhur nga librat e tij q do t jetojn prgjithmon:

  1- Un nuk besoj n Zot, por i friksohem Atij.

  2- Jeta nuk sht ajo q jetojm, por ajo q ti kujton dhe si e kujton at.

  3- Ai q pret gjat ka pritshmri t vogla.

  4- Nj person nuk vdes kur duhet, por kur mund.

  5- Seksi sht ngushllimi kur ju nuk mund t keni dashurin.

  6- Kam zbuluar pr knaqsin time, se sht jeta, jo vdekja, ajo q nuk ka kufij.

  7 – Asnj ila nuk mund t shroj at q s’mund ta shroj lumturia.

  8- Nj burr e kupton kur plaket, sepse ai nis t’i ngjaj babait t tij.

  9- Liria sht shpesh viktima e par e lufts.

  10- Menuria vjen tek ne n at moment kur nuk na hyn m n pun.

  11- Mbetet gjithmon dika pr t’u dashur.

  12- T gjitha qeniet njerzore kan tri jet: publike, private dhe sekrete.

  13- Trillimi u shpik ditn, kur profeti hebre Jonah u kthye n shtpi dhe i tha gruas se ishte tri dit me vones sepse ishte prtypur nga nj balen.

  14- Problemi me martesn sht se prfundon do nat pas aktit t dashuris dhe duhet t rindrtohet do agim prpara vaktit t mngjesit.

  15– Nuk do t’i kmbeja knaqsit e vuajtjes sime pr asgj n bot.

  16- Sekreti i nj moshe t madhe nuk sht asgj tjetr prve nj pakti t ndershm me vetmin.

  17- Nuk sht e vrtet q njerzit ndalojn s ndjekuri ndrrat kur plaken, ata plaken sepse ndalojn s ndjekuri ndrrat.

  18- Zemra ime ka m shum dhoma se nj bordello.

  19- Asgj nuk e prfaqson nj njeri m shum sesa mnyra sesi vdes.

  20- Jo, nuk jam pasur. Un jam nj njeri i varfr me para, por kjo nuk sht e njjta gj.

  21- Kur nj grua vendos t flej me nj burr, nuk ka asnj mur q ajo nuk mund t ngjis, asnj fortes q s’mund ta shkatrroj, asnj konsiderat morali q ajo nuk do injoroj dhe mbi t gjitha: nuk ka Zot pr t cilin t’ia vlej t shqetsohesh.

  22- Thuaji atij po. Edhe nse po vdes nga frika, edhe nse do t t vij keq m von, sepse fardo q t bsh, do t pendohesh pr gjith jetn nse thua jo.

  23- N qoft se Perndia nuk do t pushonte dieln, do t kishte pasur koh pr t prfunduar botn.

  24- Vjen gjithmon mngjesi dhe jeta ne na jep prap mundsi t’i bjm gjrat si duhet.

  25- Kur t vdes, t vetmen keqardhje do ta kem sht nse n vdekje nuk do t ekzistoj m dashuria.

  26- E nesrmja nuk sht e sigurt pr asknd, i ri apo i vjetr. Sonte mund t jet e fundit her q i shikon njerzit q do. Prandaj mos prit, bje sot sepse e nesrmja nuk vjen kurr.

  27- Nevoja e ka fytyrn e nj qeni.

  28- Askush nuk i meriton lott e tu, por ai q i meriton ata, nuk do t t bj t qash.

  29- N gazetari vetm nj fakt i rrem, e v n dyshim t gjith punn e br, ndrsa n fiksion vetm nj fakt i vrtet e legjitimon t gjith punn e br

  30- N fund t fundit, letrsia nuk sht tjetr vetm se zdrukthtari. Me t dyja ju keni pun me realitetin, me nj material po aq t vshtir sa druri.


  / KultPlus.com

  https://www.bing.com/search?q=what+c...for+you%3F&aqs

 9. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  7 koncepte japoneze, q duhet t’i dini pr t prmirsuar jetn

  (Ndonjher ne thjesht nuk dim fjalt)


  OUBAITORI

  Kurr mos e krahaso veten. donjri lulzon n kohn e vet, n mnyrn e vet. Mos e gjyko veten prmes rrugs s dikujt tjetr.

  KAIZEN

  Prmirsohu vazhdimisht. Prpiqu n mnyr konstante pr t lulzuar n t gjitha fushat e jets tnde. Ndryshimet e vogla mblidhen bashk dhe bjn gjith ndryshimin.

  WABI-SABI

  Prqafoje paprsosmrin. Asgj nuk zgjat, asgj nuk sht e plot. Prano defektet e tua dhe ato t t tjerve. Gjej bukurin n paprsosmri.

  GAMAN

  Trego dinjitet n koh t vshtira. Koht e vshtira duhet t prballohen me pjekuri dhe vetkontroll. Na duhet durim + forc + toleranc.

  IKIGAI

  Dije arsyen tnde t t qnit. Prcaktoje arsyen pse zgjohesh n mngjes. Bje at dika n t ciln je mir, ke pasion, dhe pr t ciln bota ka nevoj. Ky sht KUPTIM!

  SHIKITA GA NAI

  Disa gjra thjesht nuk i kemi nn kontroll. Prano at q nuk mundesh ta ndryshosh dhe vazhdo prpara.

  SHU-HA-RI

  “Kur nxnsi sht gati, msuesi do t shfaqet. Kur nxnsi sht vrtet gati, msuesi do t zhduket” – Tao Te Ching. Esht nj mnyr e t menduarit se si ta msosh dhe zotrosh dika.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/7-ko...-jeten-i528881
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 26-10-2023 m 23:17

 10. #28
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  9 Msime pr Jetn

  Ndonjher n jet, vazhdojm t bjm t njjtat gabime pa pushim, pa nxjerr nj msim, derisa realiteti na “godet”. Her t tjera, disa vendime jan aq t vshtir, saq shpesh prfundojm duke menduar se mund t kishim ndjekur rrugn tjetr. Dhe ather, gjith sa na mbetet sht pendesa, apo keqardhja. Disa probleme prsriten, deri kur nxirrni msimin. Jeta sht e gjat, dhe sht gjithmon m mir q t msosh nga gabimet. Ja disa msime, q mund t lidhen me jetn tuaj:

  Duhet t kesh besim

  Njerzit e suksesshm nuk e fitojn vetbesimin pasi kan arritur suksesin, por ata e arritn suksesin, pr arsye se gjithmon besonin tek vetja. Nse ju vini n dyshim idet tuaja dhe besueshmrin, ather prse t tjert duhet t besojn tek ju? sht e qart se, pr t kaprcyer t gjith pengesat q dalin rrugs, duhet t besosh n vetvete, t dalsh nga zona e rehatis dhe kjo krkon vetbesim.

  Duhet t kuptosh se jetn tnde e ke krijuar vetm ti

  Askush tjetr nuk sht prgjegjs pr vendimet q ti merr pr jetn tnde, por vetm ti. Mund t prpiqen t t kshillojn, apo t t ndikojn, por nuk mund t t detyrojn t’i marrsh. Mnyra si jeton sot sht e bazuar n vendimet q ke marr pr veten.

  T jesh i zn nuk sht gjithmon produktive

  T gjith jan t zn me dika, por jo t gjitha jan produktiv. Koha duhet prdorur me efikasitet, dhe jo t bsh detyra t ngjashme, pa prpjekje shtes. Ti mund t marrsh pjes n nj numr t pafundm mbledhjesh, pa menduar paraprakisht se si t sjellsh ide m t mira, e t’ua parashtrosh t gjithve. ata q jan produktiv bjn gjithmon prpjekje shtes.

  Mos rri me njerz q t trheqin posht

  Ne kemi prirjen t rrethohemi me njerz q na frymzojn, ose na bjn t ndihemi m mir me veten ton, por shum her na ndodh t prfundojm duke shpenzuar koh me ata q nuk na vlersojn, ose q na ulin posht me fyerje. Esht koha t’i largoni kta tipa nga jeta juaj. Ata vetm ju bjn t ndiheni t pavler, dhe nuk mund t jetoni kshtu prgjithmon.

  Jini t gatshm t thoni jo

  Sipas studimeve, nse bini dakord t bni gjra, edhe nse nuk doni, ju afroni m shum stres n jetn tuaj, dhe kjo sht arsyeja prse duhet t jeni n gjendje t thoni Jo, kurdoher q nuk jeni t gatshm t bni nj gj q ju krkohet. Nuk keni pse jeni t vrazhd, pasi mund t refuzoni edhe n mnyr t sjellshme, dhe nse t tjert jan t pjekur, do ju kuptojn.

  Shmangni bisedat negative me veten

  Dyshimet pr veten tuaj jan pengesat m t mdha q ju dalin rrugs, dhe duhet t’i eliminoni sa m shum q t mundeni. Edhe nse sht i rndsishm pr vetprmirsimin, e folura negative me veten fiton m shum fuqi n mendimin tuaj dhe jua ul vetbesimin. Nuk jan fakte mbi t cilt t vrisni shum mendjen, kshtu q sa her shfaqet nj gj e till, ndalu dhe prpiqu q t pastrosh mendjen dhe t’iu krkosh vetes t mos bhesh pesimist.

  “Po sikur”

  Kta lloje mendimesh jan vetm humbje kohe, sepse ju vrisni mendjen pr at q mund t kishte ndodhur. Ajo q ka ndodhur nuk mund t zhbhet dhe t vrassh mendjen pr t thjesht do t t rris nivelin e stresit. Po, ju mund t planifikoni pr strategji t ardhshme n kt mnyr, por duhet t jeni t vetdijshm nse ju shkakton shqetsim t teprt.

  Flini dhe ushtrohuni n koh

  Sasia e mjaftueshme e gjumit sht e rndsishme pr nj jet t shndetshme. Proteina toksine mund t mbeten n qelizat e trurit tuaj, nse nuk flini, dhe si pasoj mund t bjn dm n tru, gj e cila shpie n nj munges t vetkontrollit, vmendjes dhe kujtess. Po kshtu, ushtrimet e rregullta ndihmojn n prmirsimin e imazhit t trupit dhe ju mbajn n form.

  Mjaft krkuat prsosmrin

  Edhe nse nuk i msoni n koh leksionet e msiprme, sht m mir q t mos e mundoni shum veten dhe t harxhoni koh n pendes. Askush nuk mund t jet i prsosur, dhe t gjith kemi nga nj grusht t metash. Kjo nuk do t thot q t ankohemi vazhdimisht dhe t urrejm veten ton. Duhet t jetojm me at q jemi dhe t jemi t lumtur, sepse jemi unik n mnyrn ton.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/9-mesime-per-jeten/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 28-10-2023 m 21:32

 11. #29
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  6 teknika japoneze pr t luftuar dembelizmin

  Jan t thjeshta dhenuk kushtojn asgj. Mjafton t`i ndjeksh si prqasje, q nga zgjimi, e deri tek ushqyerja apo mnyra sesi punon.

  Ikigai

  Zbulo qllimin tnd n jet dhe gjej dika q t bn t zgjohesh nga gjumi do mngjes, sepse pikrisht ky qllim do t t mbush me energji.

  Kaizen

  Fokusohu n arritjen e qllimeve t vogla do dit, n vend q t provosh t`i bsh t gjitha njhersh.

  Teknika Pomodoro

  Puno pr 20 minuta pa shprqndrime. Bj nj pushim pr 5 minuta dhe pastaj prsrite. Kjo sht mnyra m e mir pr t b m shum gjra n m pak koh.

  Hara Hachi

  Mos e mbingarko veten me ushqim. Kur je ngopur 80%, ndalo s ngrni. Kjo do t t`i shtoj energjit.

  Shoshin

  Nise do detyr si t ishe fillestar, me t njjtin kuriozitet, sikur po e bn pr her t par.

  Wabi-Sabi

  Prqafoje imperfeksionin, n vend q t kapesh do dit pas detajeve t vogla. T veprosh sht shum m mir sesa t pressh pr t ardhur momenti i duhur.


  TiranaPost.al

  https://tiranapost.al/stil-jete/6-te...lizmin-i528957

 12. #30
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  25 kshilla pr t ndryshuar jetn (nse nuk jeni t lumtur)

  A jeni t lumtur se ku gjendeni n jetn tuaj tani? A jeni t lumtur me shndetin tuaj? Marrdhnien tuaj me partnerin? Zhvillimin personal? Produktivitetin? Parat?Nse shumica nga kto prgjigje ishin “Jo” ather sht koha pr t ndryshuar disa gjra n jetn tuaj. Ja disa ide se si mund ta prmirsoni at dhe t ndiheni m t lumtur.

  Shndeti:

  1. Pini sa m shum uj;
  2. Hani porcione m t vogla por m shpesh;
  3. Shfrytzojeni cdo mundsi pr t ecur;
  4. Lajini duart shpesh;
  5. Lajini dhmbt tuaj pas do ngrnieje;

  Marrdhniet me t tjert:

  6. Thuaj shpesh faleminderit, dhe t lutem.
  7. Flisni me antart e familjs s ngusht shum shpesh gjat javs, dhe me familjart m t largt t paktn disa her gjat muajit.
  8. Drgoni urime pr ditlindje;
  9. Ji i pari q krkon falje, dhe i pari q pranon faljen;
  10. Pranojeni faktin q jo t gjith do t’iu plqejn juve.

  Zhvillimi personal:

  11. Krijojeni nj rutin t thjesht t mngjesit;
  12. Krijojeni nj rutin t mbrmjes;
  13. Kaloni koh duke vizualizuar qllimet e juaja;
  14. Kaloni t paktn nj mbrmje n jav pr kujdes ndaj vetes;
  15. Kurr mos shkoni n shtrat pa larguar grimin;

  Produktiviteti:

  16. Prdorni nj planifikues;
  17. Caktoni 3 prioritete cdo dit;
  18. Shkruani do gj;
  19. Kurr mos u friksoni t krkoni ndihm.
  20. Prdoreni telefonin sa m pak gjat puns suaj.

  Natyra shpirtrore:

  21. Kaloni koh duke reflektaur mbi vetveten;
  22. Pranoni limitet e juaja;
  23. Krkoni falje;
  24. Uleni egon.
  25. Bhu i sjellshm me t tjert.


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/25-keshil...eni-te-lumtur/

 13. #31
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  16,180

  Pr: Msimet q jep jeta dhe vlera e saj.

  Disa msime q e bjn jetn ton pak m t leht

  Vitin e kaluar, kam shkruar pr rritjen e mahnitshme q mund t ndodh n nj dekad t vetme. Por, pr kt ditlindje, u ktheva dhe mora parasysh kto msime t vlefshme q prkojn me jetn time. Disa jan specifike pr financat personale dhe investimin, ndrsa t tjerat jan t prgjithshme.

  1. sht e vshtir t jesh i pafuqishm

  Un, si ju, isha nj topth i vogl i pafuqishm. Fatmirsisht, prindrit bjn sakrifica t mdha pr t ndihmuar fmijt e tyre t pafuqishm. Por, kjo mirsjellje prfundon n nj moment. M n fund, ju duhet t msoni t ndihmoni veten.

  2. Luani lojra

  Disa nga kujtimet e mia m t hershme n shtpi prfshijn lojra me prindrit ose vllezrit e mi. Rezulton se jeta reale gjithashtu prfshin pak matematik, strategji, fat, aftsi, politik, kujtes, njohje modelesh, etj. Lojrat jan m shum se thjesht lojra.

  3. Disa njerz duan t shikojn botn t digjet

  N kopsht, Eriku (ende nj nga miqt e mi m t mir) dhe un ndrtuam nj kull nga blloqe shkume. M pas, Roberti erdhi pa hezitim dhe rrzoi kulln. Krijimi yn ishte shprndar npr dysheme. 12 minutat e puns son u kthyen n rrnoja, “Disa njerz duan vetm t shikojn botn q digjet”.

  Bota nuk ka munges t njerzve si Robert. Nj msim i mir pr t msuar q n mosh t hershme.

  4. T ndihmosh sht knaqsi

  Klasa e par prfshinte prpjekje n aritmetik. Ishte e leht pr mua. Por, gjithashtu msova n klasn e par se m plqente t’i ndihmoja njerzit t kuptonin shumzimin e numrave.

  T ndihmosh njerzit sht knaqsi.

  5. Dshtimi ndodh

  Un isha nj studente e mir, kshtu q marrja e nj note t ult n nj test ishte dika shkatrruese pr mua. Nuk kisha mjetet pr t’u marr me at q e konsideroja nj dshtim masiv.

  sht nj msim i mir pr t msuar hert. Sigurisht q sht nj msim q do ta hasni shpesh. Dshtimi ndodh. T prballesh me dshtimin sht nj aftsi e mahnitshme. Un jam ende duke praktikuar.

  6. Prshtypjet e para jan vetm prshtypje

  Ne kishim nj fmij t ri n shkoll, i cili ishte shum i lezetshm. Brenda disa ditsh, ai ishte si nj mik i vjetr. Dhe brenda nj muaji, ai doli t ishte nj ngatrrestar i vrtet.

  Epo prshtypjet e para mund t’ju mashtrojn.

  7. Ne jetojm histori t ndryshme

  N anglishten e klass s nnt, nj nga shokt e mi t klass u grind me msuesen. Ai u drgua n zyrn e drejtorit pr ndshkim. N vend q t bindej, ai hapi dritaren e klass, doli jasht dhe shkoi n lokalin aty pran.

  N at koh, nuk mund ta imagjinoja kurr ta bja kt. Por kjo sepse un dhe ai jetuam jet t ndryshme. Pr t, shkolla – ky msim, kjo detyr, kjo disiplin – nuk ia vlente t kuptohej. Tani kthehem pas dhe e kuptoj kndvshtrimin e tij.Jet t ndryshme, lente t ndryshme. E njjta bot, perceptime t ndryshme.

  8. Nj her n jet

  Pavarsisht historive t mia t basketbollit dhe bejsbollit, Red Creek ishte nj shkoll futbolli. Ne kishim nj trajner t Hall of Fame dhe lojtar t mdhenj, duke fituar tre tituj t shtetit t New York n katr vjet deri n diplomimin tim.

  Un nuk kam luajtur gjat viteve t mia n shkoll. Pse? Sepse do t isha ulur n stol gjat gjith sezonit. Vjeshtn e kalova duke punuar n basketboll dhe bejsboll.

  Por, humba mundsit pr t’u shoqruar me miqt, pr t luajtur me nj trajner t madh dhe pr t’u ulur npr nett me shi t vjeshts n stola t fort alumini, duke par shokt e mi t skuadrs duke u prpjekur drejt nj titulli.

  N retrospektiv, duhet t kisha luajtur, por e humba at rast.

  N vend t ksaj, mora nj msim jete: Prfitoni nga mundsit tuaja t muara.

  9. Mesazhi vs dhnsi i mesazhit

  Nj msues i mir mund ta kthej prmbajtjen e keqe n nj msim t dobishm. Por, nj msues i keq mund ta kthej prmbajtjen e mir n nj msim t mrzitshm. Mund t humbisni msime t rndsishme sepse msuesi ishte i keq (jo vet msimi).

  sht shum e leht t ngatrrosh dhnsin e mesazhit pr mesazhin. Sa m mir t jeni n ndarjen e t dyjave, aq m shum do t msoni.

  10. “T mbajm zemrimin… ”

  “…sht si t kapsh nj qymyr t ndezur me qllim pr ta hedhur te dikush tjetr; ti je ai q digjet” – Buda.

  A e kam prmendur prejardhjen time sportive? Natyra ime konkurruese ka uar n shum zemrim. Un jam ende duke gabuar, ende duke u prpjekur t prmirsohem.

  N 99.9% t rasteve e kam djegur veten.

  11. Bisedat e vshtira jan t vshtira (por jetsore)

  Kur shikoj marrdhniet e mia t dshtuara – platonike apo romantike – nj emrues i prbashkt sht hezitimi (ose paaftsia) ime pr t br biseda “t vshtira”.

  Alternativa ime zakonisht prfshin nj form t mbajtjes s gjrave prbrenda derisa t shprthej. Kjo mbushje e emocioneve sht shum, shum m e keqe sesa t bsh nj bised t vshtir.

  12. Rrethojeni veten me njerz t zgjuar“

  Ju jeni mesatarja e pes njerzve me t cilt kaloni m shum koh.”

  “Nse jeni personi m i zgjuar n dhom … ather gjeni nj dhom tjetr.”

  Kjo sht kaq klishe. Por sht gjithashtu e vrtet. Dy anekdota t vrteta.

  Un punoj me nj grup inxhiniersh satelitor. T msosh nga njerz t zgjuar sht knaqsi.

  Jam krenar pr mnyrn se si grupet e mi t miqve kan pasur sukses n jet dhe ia atribuoj absolutisht aftsis son pr t frymzuar njri-tjetrin dhe pr t’u rritur me njri-tjetrin.

  13. Shkruani m shum

  Shkrimi ju bn m t mir. Pavarsisht nse bhet fjal pr nj ditar, nj blog, nj libr, nj gazet, nj email pr miqt tuaj. Shkrimi sht i mir pr ju.

  14. Bhuni t mir.

  Jepni komplimente!Un jam larg t qenurit nj person social. Por kam “kt truk” ku mbshtetem. Socializimi sht i leht kur e prdor dhe i vshtir kur nuk e prdor.

  Truku sht 1) jini t kndshm dhe 2) jepni komplimente. Truku brenda trukut sht se ju duhet t jeni vrtet t mir dhe t jepni komplimente t sinqerta.

  Nse njerzit ju shoqrojn me pozitivitetin, lumturin, mirsin, bujarin, etj…ather bota do t hapet pr ju.

  15. Dgjojeni partnerin tuaj

  Kelly e dinte se do t m plqente t kujdesesha pr qent prpara se un ta dija. Un e kundrshtova, por tani, m plqen t kem qen n shtpin ton. Kelly kishte t drejt. Duhet ta kisha dgjuar.

  (Mediafeed)


  Ekonomia Online

  https://ekonomiaonline.com/disa-mesi...k-me-te-lehte/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 18-11-2023 m 16:18

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema t Ngjashme

 1. Partite Dhe Sektet
  Nga abdurrahman_tir n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 96
  Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
 2. Disa shkrime rreth budizmit
  Nga drini_n_TR n forumin Agnosticizm dhe ateizm
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 28-02-2005, 12:56
 3. Analize e nje muslimani
  Nga Klevis2000 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 9
  Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48
 4. A i permbushni te gjitha mesimet e Kuranit?
  Nga Ryder n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 01-06-2003, 15:35
 5. Cilat jene mesimet qe marrim nga Bibla???
  Nga Ndriimi n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 22-05-2002, 19:17

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •