Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 31 prej 31
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    10 mësime të Budës për jetën, që janë thelbësore

    Shakyamuni Buddha (Siddhārtha Gautama), i njohur si Buda, ishte një udhëheqës shpirtëror dhe mësues, jeta e të cilit shërbeu si bazë për fenë budiste. Megjithëse ai jetoi gjatë shekullit të 6-të para Krishtit, mendimet dhe thëniet e tij janë ende me peshë dhe frymëzojnë miliona njerëz në mbarë botën. edhe sot.

    Nuk duhet domosdoshmërisht të jesh ndjekës i budizmit, për të vlerësuar idetë dhe filozofinë e tij. Kush e di – ndoshta këto thënie do t’ju ndihmojnë të ndryshoni diçka për mirë në jetën tuaj?

    1. Është mirë të filloni me gjërat e vogla

    “Një ibrik mbushet pikë-pikë. Po kështu, njeriu i mençur, duke mbledhur pak nga pak, e mbush veten me të mirën”

    Një poet amerikan, filozof dhe eseist Ralph Ualdo Emerson dikur ka thënë: “Çdo artist dikur ishte amator”. Mendojeni këtë … Të gjithë duhet të fillojmë nga e vogla, por kjo nuk do të thotë që nuk mund të “shijoni” ato fillime të vogla. Jini këmbëngulës dhe të durueshëm, dhe do të keni sukses! Askush nuk i ka marrë të gjitha brenda vetëm një nate, kështu që mos harroni: filloni nga më e vogla, punoni fort dhe jini të duruar, derisa të mbushet ena.

    2. Mendimet janë gjëra

    “Gjithçka që ne jemi, është rezultat i asaj që kemi menduar. Nëse një njeri flet ose vepron me një mendim të lig, atëherë dhimbja e ndjek pas atë. Nëse një njeri flet ose vepron me një mendim të pastër, lumturia e ndjek pas atë, si një hije që nuk e lë kurrë”.

    Buda dikur ka thënë: “Mendja është gjithçka. Çfarë mendoni, bëheni”. Që të jetoni një jetë të lumtur, duhet ta mbushni mendjen me mendime të pastra dhe të mira. Mendimi negativ do t’ju shkatërrojë përfundimisht, sepse mënyra se si ju mendoni, përcakton veprimet tuaja në të ardhmen dhe veprimet tuaja përcaktojnë rezultatin që do të merrni. Pra, nëse ndryshoni mënyrën e të menduarit, ju ndryshoni jetën tuaj. Buda thoshte: “Të gjitha veprat e këqia lindin për shkak të mendjes. Nëse mendja transformohet, a mund të mbetet gabimi?”.

    3. Mësoni të falni

    “Urrejtja nuk pushon prej urrejtjes, por vetëm prej dashurisë; Ky është rregulli i përjetshëm”.

    Kur lironi ata që jeni duke mbajtur në burgun e mos-faljes, ju lironi edhe veten tuaj nga ai burg. Ju nuk mund ta mbani dikë poshtë, pa qëndruar edhe vetë poshtë me të. Mësoni të falni, sa më herët, aq më mirë. Buda thoshte: “Nuk ka zjarr si pasioni, nuk ka peshkaqen si urrejtjea, nuk ka lak si marrëzia, nuk ka përrua si lakmia”.

    4. Janë veprimet tuaja, ato që kanë rëndësi

    “Nëse diçka ia vlen ta bëni, bëjeni me gjithë zemër”

    Që të rritesh, duhet të ndërmarrësh veprime çdo ditë. Një shprehje e vjetër thotë: “Perëndia i jep çdo zogu një krimb, por ai nuk ua hedh atyre në fole”. Pra, nëse jeni duke bërë diçka, bëjeni me gjithë zemër.

    5. Përpiquni të kuptoni

    “Shkoni përpara në çdo drejtim – për lumturinë, harmoninë, mirëqenien e të shumtëve. Ofroni zemrën tuaj, farën e të kuptuarit, si një llambë e përmbysur dhe ndriçuar sërishmi, që ndriçon errësirën”.

    Stephen Covey, një mësues amerikan, autor dhe biznesmen ka thënë: “Kërkoni të kuptoni së pari, pastaj të kuptoheni”. Ju mund të mendoni, “po, është e lehtë ta thuash këtë”, por në të vërtetë, nuk është aspak e vështirë. Për të kuptuar perspektivën e dikujt tjetër, përpiquni të largoheni së pari nga zemërimi. Dëgjoni të tjerët, përpiquni të ndjeni atë që ata ndiejnë, dhe do të gjeni paqe. Kërkoni më shumë që të jeni të lumtur, në vend se të keni gjithmonë të drejtë.

    6. Kontrolloni mendjen tuaj

    “Asgjë nuk mund t’ju dëmtojë aq shumë, sa mendimet tuaja të pakontrolluara”

    Ai që mund të vërë nën kontroll veten, bëhet më i madh se ai që fiton mbi një mijë burra në betejë. Për të “pushtuar” veten ju duhet të pushtoni mendjen tuaj dhe të kontrolloni mënyrën tuaj të të menduarit. Mos lejoni që mendimet tuaja ‘të sillen’ si valët e detit – të fuqishme, por të pakontrolluara. Ju mund të mendoni: ’Por unë nuk mund t’i kontrolloj mendimet e mia, ata vijnë atëherë kur vijnë.’ Përpiquni ta mendoni në këtë mënyrë: “Ju nuk mund të ndalni një zog që të fluturojë mbi kokën tuaj, por mund ta pengoni që të ngrejë një fole në flokët tuaj’.

    7. Jetoni në paqe dhe harmoni

    “Fitorja nxit urrejtje. Të mundurit jetojnë në dhimbje. Jetoni të lumtur, duke hequr dorë nga fitorja dhe humbja”.

    Mos shikoni jashtë për diçka që mund të gjendet vetëm brenda në zemrën tuaj. Ne shpesh kërkojmë diçka duke u përpjekur të shkëpusim veten nga realiteti dhe paqja. Paqja nuk është një punë e re, paqja nuk është një makinë e re apo një martesë e re … Paqja dhe harmonia jetojnë vetëm brenda jush.

    8. Jini mirënjohës

    “Shëndeti është dhurata më e madhe, kënaqësia është pasuria më e madhe”

    Mos harroni: gjithmonë ka diçka për të qenë mirënjohës. Jo të gjithë u zgjuan këtë mëngjes, disa shkuan për të fjetur për herë të fundit dhe disa po luftojnë tani me një sëmundje terminale. Gjithmonë ka diçka për të qenë mirënjohës; Një zemër mirënjohëse do t’ju bëjë të mëdhenj!

    9. Jini të vërtetë ndaj asaj që dini

    “Ashtu si një shkëmb i fortë nuk mund të zhvendoset nga era, të mençurit nuk mund të tronditen nga lëvdata ose fajësimi”

    Ne dimë shumë, por nuk bëjmë gjithmonë atë që dimë. Nëse dështoni, nuk ndodh sepse nuk dinit se çfarë të bënit; Ndodh për shkak se nuk bëtë atë që dinit të bënit. Jini të vërtetë me veten!

    10. Ndani lumturinë

    “Mijëra qirinj mund të ndizen nga një qiri, dhe jeta qiriut nuk do të shkurtohet. Lumturia kurrë nuk zvogëlohet duke u ndarë”

    Është e vërtetë – lumturia jo vetëm që nuk zvogëlohet, por gjithashtu shumëzohet kur ndahet me të tjerët. Mos e fshihni lumturinë nga të tjerët, ndani dritën dhe bëjeni këtë botë një vend më të mirë. Dhe mos harroni kurrë: “Mos besoni asgjë, pavarësisht se ku e lexoni, ose kush e ka thënë, pavarësisht nëse e kam thënë unë, nëse kjo gjë nuk pajtohet me arsyen tuaj dhe logjikën tuaj”.


    / Bota.al

    https://bota.al/10-mesime-te-budes-p...ne-thelbesore/

  2. Anetarët më poshtë kanë falenderuar sirena_adria për postimin:

    Neteorm (21-08-2023)

  3. #22
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,892

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    1. Hapi i parë: Udhtoni kudo që të mundeni. Udhtimi ju sjell eksperienca të reja, mundësi për të njohur kultura të ndryshme, të përjetoni pamje të mrekullueshme dhe të keni kontakte me njerëz të tjerë. Kjo ju ndihmon të zgjeroni horizontet tuaja, të mësoni nga përvojat e të tjerëve dhe të krijojnë një mendësi më të hapur dhe të gatshme për sfida të reja.

    2. Vlerësoni aventurën dhe përvojat. Ndërmarrësia nuk është vetëm për të fituar para, por edhe për të bërë atë që vlerësoni dhe që ju sjell kënaqësi. Kur keni një pasion dhe një qëllim të fortë, puna juaj nuk do të ndihet si një barrë, por si një aventurë emocionuese. Merrni risqe të kontrolluara dhe ndjehuni të motivuar për të përballuar sfidat me guxim dhe vendosmëri.

    3. Mësoni nga përvojat tuaja. Jeta sjell sfida dhe pengesa, por është pikërisht prej tyre që mësoni më shumë dhe rriteni. Merrni kohë për të reflektuar mbi përvojat tuaja, vlerësoni ato dhe nxirrni mësime nga sukseset dhe dështimet. Ndryshimi dhe rritja vijnë nga aftësia për të kuptuar dhe për të përmirësuar veten tuaj.

    4. Kultivoni aftësinë për të marrë risqe të kontrolluara. Ndërmarrja e risqeve është një pjesë e rëndësishme e arritjes së suksesit. Nuk është e nevojshme të shmangni rreziqet, por të mësoni të identifikoni dhe të vlerësoni rreziqet potenciale dhe të veproni me mendje të hapur dhe strategji të mirëpërgatitur. Merrni hapa të guximshëm për të ndjekur ëndrrat tuaja dhe për të arritur qëllimet tuaja.

    5. Punoni me njerëz të tjerë dhe mësoni nga ata. Ndërveprimi dhe bashkëpunimi me njerëz të tjerë ju ofrojnë një mundësi të shkëmbyerit të ideve dhe mësimeve. Njëri prej mënyrave më efektive për të mësuar është të dëgjoni dhe të bashkëpunoni me njerëz që kanë përvoja të ndryshme dhe që janë në fusha të tjera të interesit tuaj. Hapni mendjen tuaj ndaj pikëpamjeve të reja dhe merrni frymëzim

    nga përvoja dhe sukseset e tyre.

    6. Besoni në veten tuaj dhe punoni me pasion. Besimi në veten tuaj është themeli i suksesit. Ju duhet të keni vetëbesim dhe të jeni të vendosur për të arritur qëllimet tuaja. Përmbushja e suksesit kërkon përkushtim dhe angazhim të vazhdueshëm. Kur punoni me pasion dhe dashuri për atë që bëni, do të keni energji të pakufizuar dhe motivim për të arritur rezultate të mëdha.

    Këto janë vetëm disa nga mësimet që jeta mund t'ju ofrojë. Është e rëndësishme të jeni të hapur për të mësuar gjatë rrugës suaj dhe të shfrytëzoni përvojat e jetës për të rritur dhe për të arritur suksesin në fushën tuaj të interesit.

  4. Anetarët më poshtë kanë falenderuar ATMAN për postimin:

    sirena_adria (26-10-2023)

  5. #23
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    20-08-2023
    Postime
    3

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    ju lumte jane me te vertete shume te bukura keto mesazhet te shkruara lart.

    faleminderit

  6. #24
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    Faleminderit Serenidita ! Është kënaqësi të ndajmë mesazhe të bukura & pozitive, mes nesh !

    Mirë se vjen në Forumin Shqiptar ! Një rrugëtim të mbarë e të bukur !

  7. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2004
    Postime
    5,892

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    1. Jeta është e përkohshme dhe e ndryshueshme. Prano ndryshimin dhe përqendrohu në të tashmen.
    1. Gjej balancën në jetë. Mos u mërzit me ekstreme dhe praktiko mesatarin.
    1. Respekto dhe trajto të tjerët me mirësi dhe mirëkuptim.
    1. Kultivo ndjenjën e mirëqenies dhe të qetësisë përmes meditimit dhe vetëreflektimit.
    1. Shpreh mirësinë dhe dashurinë ndaj të tjerëve nëpërmjet veprimeve dhe fjalëve të tua.
    1. Mos u lidh me materializmin dhe prona të tepërta. Rëndësi ka të kesh mjaftueshëm për të jetuar, por mos u përqendro te pasuria materiale.
    1. Të jesh i pranishëm në çdo moment të jetës. Mos e shpërdoro kohën duke u ankthuar për të kaluarën ose të ardhmen.
    1. Bëj gjëra që të sjellin kënaqësi dhe kuptim të vërtetë në jetën tënde.
    1. Përmbaj një qëllim të madh në jetë dhe përkushtohu për ta arritur atë.
    1. Mëso të falësh dhe të lëshosh lëndimet e kaluara. Mbaji mend, falja të lirë të ndihmon të lirësohesh nga rëndësia e ballafaqimit me të kaluarën.
    1. Trego mirënjohje për çdo gjë të bukur që të jep jeta.
    1. Mos u mërzit me gjërat që nuk mund të kontrollosh. Prano që ka gjëra që s'kanë nevojë për reagimin tënd.
    1. Eksploro botën dhe kultivo njohuritë e tua. Ndryshimi dhe zhvillimi personal janë thelbësore për rritjen dhe lumturinë.
    1. Mos e identifikoni veten me mendimet dhe emocionet e tua. Kupto se ato janë thjesht pjesë e të kaluarës dhe s'janë vërtetë "ti".
    1. Mos u preokupo me çështjet e të tjerëve. Fokusoh te vetja dhe zhvillimi yt personal.
    1. Mos u mërzit me gjërat e vogla dhe të parëndësishme. Përqendrohu te çështjet thelbësore që kanë ndikim të vërtetë në jetën tënde.
    1. Kultivo një ndjenjë të fortë të përkushtimit dhe disiplinës në punën tënde.
    1. Mos i kritiko të tjerët dhe mos dëgjo gënjeshtra të tyre. Shpreh respekt dhe tolerancë ndaj mendimeve dhe besimeve të ndryshme.
    1. Prano vdekjen si një pjesë natyrale të ciklit të jetës dhe përqendrohu në të jetuarin e plotësisht jetësore.
    1. Mos u lidh me epshet dhe dëshirat e tua. Kupto se dëshirat materialiste s'mund të të japin lumturinë e vërtetë dhe qëllimin e jetës.
    1. Ruaj harmoninë midis mendjes, trupit dhe shpirtit tënd. Kujdesu për veten dhe ekziston në një mënyrë të shëndetshme.
    1. Mos u mërzit me humbjen e gjërave materiale. Të humbura mund të zëvendësohen, por koha e humbur nuk mund të rikthehet.
    1. Mos u identifikoni me etiketat dhe rolet. Ti je më shumë se vetëm një profesion, një anëtar i familjes apo një pjesë e një grupi.
    1. Mos i vlerëso veten dhe vlerën e të tjerëve në24. Mos i vlerëso veten dhe vlerën e të tjerëve në bazë të pasurisë materiale. Vlera e vërtetë vjen nga cilësitë e brendshme dhe veprimet e mira.
    1. Shkëputu nga pritshmëritë e tepërta dhe liridite veten nga stresi i kërkesave të pamundura.
    1. Mëso të falësh dhe të kërkojsh falje. Nuk ka turp në të pranuar gabimet dhe të kërkuar ndjesë.
    1. Mos u lidh me zemërimin dhe urrejtjen. Kultivo ndjenjën e faljes dhe përqafo të tjerët me dashuri dhe mirësi.
    1. Bëj gjëra të vogla, por të mira. Edhe një akt i vogël i mirësisë mund të ketë ndikim të madh në jetën e dikujt tjetër.
    1. Prano qëndresën dhe sfidat si mundësi për rritje dhe zhvillim personal.
    1. Mos e humbisni veten në kërkim të mirëqenies së jashtme. Vërtetësia dhe lumturia vijnë nga brenda.
    1. Shpreh mirënjohje për çdo moment të jetës. Kupto se secili moment është i çmuar dhe nuk kthehet më.
    1. Mos e përdor dhunën fizike apo fjalët e këqija për të shprehur zemërimin tënd. Fjalët dhe veprimet e dashurisë janë më të fuqishme dhe të dobishme.
    1. Shkëputu nga pritshmëritë e tjera për të qenë i lumtur. Lumturia vjen nga brenda dhe është një zgjedhje personale.
    1. Prano qëndrueshmërinë e jetës dhe largimin e gjërave të dashura. Të gjitha gjërat vijnë dhe shkojnë, dhe në fund të fundit, qëndron vetëm vetëdija jote.
    1. Shpreh mirënjohje për mësuesit dhe udhëheqësit e tu të jetës. Secili person që takon në rrugën tënde ka diçka për të mësuar prej tij.
    1. Mos u lidh me kujtimet e hidhura dhe të trishtuara të të kaluarës. Lësho dhe lëviz përpara.
    1. Mos u identifikoni me trishtimin dhe vuajtjen. Kupto se ato janë pjesë e jetës, por nuk janë identiteti yt.
    1. Kujtohu se të jetosh një jetë të ëndërruar dhe të realizosh qëllimet e tua është e mundur. Beso në veten tënde dhe puno me vendosmëri për ta arritur.
    1. Prano qëndresën dhe mos u dorëzo përpara sfidave. Njeriu mësohet nga përballjet dhe triumfat nëpër vështirësitë.
    1. Shpreh mirënjohje për natyrën dhe mjedisin. Ruaj dhe mbroj tokën, ujërat dhe faunën për të ardhmen tonë dhe të brezave të ardhshëm.
    1. Mos u lidh me identifikimin me trupin. Kupto se trupi është vetëm një enë për t'u përvojë, ndërsa esenca jote është më shumë se ajo.
    1. Mos u mërzit me gjërat e paqëndrueshme dhe të pavlefshme. Kupto se lumturia e vërtetë vjen nga gjërat e thella dhe të qëndrueshme.
    1. Kultivo një zemër të hapur dhe të durueshme. Prano që të tjerët kanë gabime dhe shfaq mirëkuptim ndaj tyre.
    1. Mos u lidh me etiketat dhe identitetet e tjera.

    Lord BUDA

  8. #26
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    “Fjalët e thëna në nerva e sipër janë të vërteta, por jo në kohën e duhur”

    Gabriel Garcia Marquez konsiderohet si shkrimtari më popullor në gjuhën spanjolle që nga Miguel de Cervantesi.

    Veprat e tij letrare kanë qenë shkrimet më të shitura në spanjisht, përveç Biblës. Romani i tij epik “100 Vjet Vetmi” është shitur në mbi 50 milionë kopje në 25 gjuhë të ndryshme.

    García Márquez fitoi çmimin Nobel në letërsi në vitin 1982 për tregimet dhe romanet e tij. Në fjalën e falënderimit kur mori çmimin, ai u shpreh “Amerika Latine është një burim i pashtershëm krijimtarie, dëshpërimi dhe bukurie”.

    ‘Gabo’ siç thirrej shpesh, pionieri i zhanrit të realizmit magjik i dhanë një perspektivë tërësisht të re letërsisë dhe botës së fjalës së shkruar.

    Por puna e tij gjithashtu mbart grimca mençurie rreth dashurisë, luftës dhe jetës, të cilat janë bërë tashmë të përjetshme në veprat “Njëqind vjet vetmi”, "Dashuria në kohërat e kolerës", dhe klasikët e tjerë.


    Ja disa nga leksionet e “Gabos” përzgjedhur nga librat e tij që do të jetojnë përgjithmonë:

    1- Unë nuk besoj në Zot, por i frikësohem Atij.

    2- Jeta nuk është ajo që jetojmë, por ajo që ti kujton dhe si e kujton atë.

    3- Ai që pret gjatë ka pritshmëri të vogla.

    4- Një person nuk vdes kur duhet, por kur mund.

    5- Seksi është ngushëllimi kur ju nuk mund të keni dashurinë.

    6- Kam zbuluar për kënaqësinë time, se është jeta, jo vdekja, ajo që nuk ka kufij.

    7 – Asnjë ilaç nuk mund të shërojë atë që s’mund ta shërojë lumturia.

    8- Një burrë e kupton kur plaket, sepse ai nis t’i ngjajë babait të tij.

    9- Liria është shpesh viktima e parë e luftës.

    10- Mençuria vjen tek ne në atë moment kur nuk na hyn më në punë.

    11- Mbetet gjithmonë diçka për t’u dashur.

    12- Të gjitha qeniet njerëzore kanë tri jetë: publike, private dhe sekrete.

    13- Trillimi u shpik ditën, kur profeti hebre Jonah u kthye në shtëpi dhe i tha gruas se ishte tri ditë me vonesë sepse ishte përtypur nga një balenë.

    14- Problemi me martesën është se përfundon çdo natë pas aktit të dashurisë dhe duhet të rindërtohet çdo agim përpara vaktit të mëngjesit.

    15– Nuk do t’i këmbeja kënaqësitë e vuajtjes sime për asgjë në botë.

    16- Sekreti i një moshe të madhe nuk është asgjë tjetër përveç një pakti të ndershëm me vetminë.

    17- Nuk është e vërtetë që njerëzit ndalojnë së ndjekuri ëndrrat kur plaken, ata plaken sepse ndalojnë së ndjekuri ëndrrat.

    18- Zemra ime ka më shumë dhoma se një bordello.

    19- Asgjë nuk e përfaqëson një njeri më shumë sesa mënyra sesi vdes.

    20- Jo, nuk jam pasur. Unë jam një njeri i varfër me para, por kjo nuk është e njëjta gjë.

    21- Kur një grua vendos të flejë me një burrë, nuk ka asnjë mur që ajo nuk mund të ngjisë, asnjë fortesë që s’mund ta shkatërrojë, asnjë konsideratë morali që ajo nuk do injorojë dhe mbi të gjitha: nuk ka Zot për të cilin t’ia vlejë të shqetësohesh.

    22- Thuaji atij po. Edhe nëse po vdes nga frika, edhe nëse do të të vij keq më vonë, sepse çfarëdo që të bësh, do të pendohesh për gjithë jetën nëse thua jo.

    23- Në qoftë se Perëndia nuk do të pushonte dielën, do të kishte pasur kohë për të përfunduar botën.

    24- Vjen gjithmonë mëngjesi dhe jeta ne na jep prapë mundësi t’i bëjmë gjërat si duhet.

    25- Kur të vdes, të vetmen keqardhje do ta kem është nëse në vdekje nuk do të ekzistojë më dashuria.

    26- E nesërmja nuk është e sigurt për askënd, i ri apo i vjetër. Sonte mund të jetë e fundit herë që i shikon njerëzit që do. Prandaj mos prit, bëje sot sepse e nesërmja nuk vjen kurrë.

    27- Nevoja e ka fytyrën e një qeni.

    28- Askush nuk i meriton lotët e tu, por ai që i meriton ata, nuk do të të bëjë të qash.

    29- Në gazetari vetëm një fakt i rremë, e vë në dyshim të gjithë punën e bërë, ndërsa në fiksion vetëm një fakt i vërtetë e legjitimon të gjithë punën e bërë

    30- Në fund të fundit, letërsia nuk është tjetër vetëm se zdrukthtari. Me të dyja ju keni punë me realitetin, me një material po aq të vështirë sa druri.


    / KultPlus.com

    https://www.bing.com/search?q=what+c...for+you%3F&aqs

  9. #27
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    7 koncepte japoneze, që duhet t’i dini për të përmirësuar jetën

    (Ndonjëherë ne thjesht nuk dimë fjalët)


    OUBAITORI

    Kurrë mos e krahaso veten. Çdonjëri lulëzon në kohën e vet, në mënyrën e vet. Mos e gjyko veten përmes rrugës së dikujt tjetër.

    KAIZEN

    Përmirësohu vazhdimisht. Përpiqu në mënyrë konstante për të lulëzuar në të gjitha fushat e jetës tënde. Ndryshimet e vogla mblidhen bashkë dhe bëjnë gjithë ndryshimin.

    WABI-SABI

    Përqafoje papërsosmërinë. Asgjë nuk zgjat, asgjë nuk është e plotë. Prano defektet e tua dhe ato të të tjerëve. Gjej bukurinë në papërsosmëri.

    GAMAN

    Trego dinjitet në kohë të vështira. Kohët e vështira duhet të përballohen me pjekuri dhe vetëkontroll. Na duhet durim + forcë + tolerancë.

    IKIGAI

    Dije arsyen tënde të të qënit. Përcaktoje arsyen pse zgjohesh në mëngjes. Bëje atë diçka në të cilën je mirë, ke pasion, dhe për të cilën bota ka nevojë. Ky është KUPTIM!

    SHIKITA GA NAI

    Disa gjëra thjesht nuk i kemi nën kontroll. Prano atë që nuk mundesh ta ndryshosh dhe vazhdo përpara.

    SHU-HA-RI

    “Kur nxënësi është gati, mësuesi do të shfaqet. Kur nxënësi është vërtetë gati, mësuesi do të zhduket” – Tao Te Ching. Eshtë një mënyrë e të menduarit se si ta mësosh dhe zotërosh diçka.


    TiranaPost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/7-ko...-jeten-i528881
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 26-10-2023 më 23:17

  10. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    9 Mësime për Jetën

    Ndonjëherë në jetë, vazhdojmë të bëjmë të njëjtat gabime pa pushim, pa nxjerrë një mësim, derisa realiteti na “godet”. Herë të tjera, disa vendime janë aq të vështirë, saqë shpesh përfundojmë duke menduar se mund të kishim ndjekur rrugën tjetër. Dhe atëherë, gjithë sa na mbetet është pendesa, apo keqardhja. Disa probleme përsëriten, deri kur nxirrni mësimin. Jeta është e gjatë, dhe është gjithmonë më mirë që të mësosh nga gabimet. Ja disa mësime, që mund të lidhen me jetën tuaj:

    Duhet të kesh besim

    Njerëzit e suksesshëm nuk e fitojnë vetëbesimin pasi kanë arritur suksesin, por ata e arritën suksesin, për arsye se gjithmonë besonin tek vetja. Nëse ju vini në dyshim idetë tuaja dhe besueshmërinë, atëherë përse të tjerët duhet të besojnë tek ju? Është e qartë se, për të kapërcyer të gjithë pengesat që dalin rrugës, duhet të besosh në vetvete, të dalësh nga zona e rehatisë dhe kjo kërkon vetëbesim.

    Duhet të kuptosh se jetën tënde e ke krijuar vetëm ti

    Askush tjetër nuk është përgjegjës për vendimet që ti merr për jetën tënde, por vetëm ti. Mund të përpiqen të të këshillojnë, apo të të ndikojnë, por nuk mund të të detyrojnë t’i marrësh. Mënyra si jeton sot është e bazuar në vendimet që ke marrë për veten.

    Të jesh i zënë nuk është gjithmonë produktive

    Të gjithë janë të zënë me diçka, por jo të gjitha janë produktivë. Koha duhet përdorur me efikasitet, dhe jo të bësh detyra të ngjashme, pa përpjekje shtesë. Ti mund të marrësh pjesë në një numër të pafundëm mbledhjesh, pa menduar paraprakisht se si të sjellësh ide më të mira, e t’ua parashtrosh të gjithëve. ata që janë produktivë bëjnë gjithmonë përpjekje shtesë.

    Mos rri me njerëz që të tërheqin poshtë

    Ne kemi prirjen të rrethohemi me njerëz që na frymëzojnë, ose na bëjnë të ndihemi më mirë me veten tonë, por shumë herë na ndodh të përfundojmë duke shpenzuar kohë me ata që nuk na vlerësojnë, ose që na ulin poshtë me fyerje. Eshtë koha t’i largoni këta tipa nga jeta juaj. Ata vetëm ju bëjnë të ndiheni të pavlerë, dhe nuk mund të jetoni kështu përgjithmonë.

    Jini të gatshëm të thoni jo

    Sipas studimeve, nëse bini dakord të bëni gjëra, edhe nëse nuk doni, ju afroni më shumë stres në jetën tuaj, dhe kjo është arsyeja përse duhet të jeni në gjendje të thoni Jo, kurdoherë që nuk jeni të gatshëm të bëni një gjë që ju kërkohet. Nuk keni pse jeni të vrazhdë, pasi mund të refuzoni edhe në mënyrë të sjellshme, dhe nëse të tjerët janë të pjekur, do ju kuptojnë.

    Shmangni bisedat negative me veten

    Dyshimet për veten tuaj janë pengesat më të mëdha që ju dalin rrugës, dhe duhet t’i eliminoni sa më shumë që të mundeni. Edhe nëse është i rëndësishëm për vetëpërmirësimin, e folura negative me veten fiton më shumë fuqi në mendimin tuaj dhe jua ul vetëbesimin. Nuk janë fakte mbi të cilët të vrisni shumë mendjen, kështu që sa herë shfaqet një gjë e tillë, ndalu dhe përpiqu që të pastrosh mendjen dhe t’iu kërkosh vetes të mos bëhesh pesimist.

    “Po sikur”

    Këta lloje mendimesh janë vetëm humbje kohe, sepse ju vrisni mendjen për atë që mund të kishte ndodhur. Ajo që ka ndodhur nuk mund të zhbëhet dhe të vrasësh mendjen për të thjeshtë do të të rrisë nivelin e stresit. Po, ju mund të planifikoni për strategji të ardhshme në këtë mënyrë, por duhet të jeni të vetëdijshëm nëse ju shkakton shqetësim të tepërt.

    Flini dhe ushtrohuni në kohë

    Sasia e mjaftueshme e gjumit është e rëndësishme për një jetë të shëndetshme. Proteina toksine mund të mbeten në qelizat e trurit tuaj, nëse nuk flini, dhe si pasojë mund të bëjnë dëm në tru, gjë e cila shpie në një mungesë të vetëkontrollit, vëmendjes dhe kujtesës. Po kështu, ushtrimet e rregullta ndihmojnë në përmirësimin e imazhit të trupit dhe ju mbajnë në formë.

    Mjaft kërkuat përsosmërinë

    Edhe nëse nuk i mësoni në kohë leksionet e mësipërme, është më mirë që të mos e mundoni shumë veten dhe të harxhoni kohë në pendesë. Askush nuk mund të jetë i përsosur, dhe të gjithë kemi nga një grusht të metash. Kjo nuk do të thotë që të ankohemi vazhdimisht dhe të urrejmë veten tonë. Duhet të jetojmë me atë që jemi dhe të jemi të lumtur, sepse jemi unikë në mënyrën tonë.


    Ekonomia Online

    https://ekonomiaonline.com/9-mesime-per-jeten/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 28-10-2023 më 21:32

  11. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    6 teknika japoneze për të luftuar dembelizmin

    Janë të thjeshta dhenuk kushtojnë asgjë. Mjafton t`i ndjekësh si përqasje, që nga zgjimi, e deri tek ushqyerja apo mënyra sesi punon.

    Ikigai

    Zbulo qëllimin tënd në jetë dhe gjej diçka që të bën të zgjohesh nga gjumi çdo mëngjes, sepse pikërisht ky qëllim do të të mbushë me energji.

    Kaizen

    Fokusohu në arritjen e qëllimeve të vogla çdo ditë, në vend që të provosh t`i bësh të gjitha njëherësh.

    Teknika Pomodoro

    Puno për 20 minuta pa shpërqëndrime. Bëj një pushim për 5 minuta dhe pastaj përsërite. Kjo është mënyra më e mirë për të bëë më shumë gjëra në më pak kohë.

    Hara Hachi

    Mos e mbingarko veten me ushqim. Kur je ngopur 80%, ndalo së ngrëni. Kjo do të t`i shtojë energjitë.

    Shoshin

    Nise çdo detyrë si të ishe fillestar, me të njëjtin kuriozitet, sikur po e bën për herë të parë.

    Wabi-Sabi

    Përqafoje imperfeksionin, në vend që të kapesh çdo ditë pas detajeve të vogla. Të veprosh është shumë më mirë sesa të presësh për të ardhur momenti i duhur.


    TiranaPost.al

    https://tiranapost.al/stil-jete/6-te...lizmin-i528957

  12. #30
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    25 këshilla për të ndryshuar jetën (nëse nuk jeni të lumtur)

    A jeni të lumtur se ku gjendeni në jetën tuaj tani? A jeni të lumtur me shëndetin tuaj? Marrëdhënien tuaj me partnerin? Zhvillimin personal? Produktivitetin? Paratë?Nëse shumica nga këto përgjigje ishin “Jo” atëherë është koha për të ndryshuar disa gjëra në jetën tuaj. Ja disa ide se si mund ta përmirësoni atë dhe të ndiheni më të lumtur.

    Shëndeti:

    1. Pini sa më shumë ujë;
    2. Hani porcione më të vogla por më shpesh;
    3. Shfrytëzojeni cdo mundësi për të ecur;
    4. Lajini duart shpesh;
    5. Lajini dhëmbët tuaj pas çdo ngrënieje;

    Marrëdhëniet me të tjerët:

    6. Thuaj shpesh faleminderit, dhe të lutem.
    7. Flisni me anëtarët e familjës së ngushtë shumë shpesh gjatë javës, dhe me familjarët më të largët të paktën disa herë gjatë muajit.
    8. Dërgoni urime për ditëlindje;
    9. Ji i pari që kërkon falje, dhe i pari që pranon faljen;
    10. Pranojeni faktin që jo të gjithë do t’iu pëlqejnë juve.

    Zhvillimi personal:

    11. Krijojeni një rutinë të thjeshtë të mëngjesit;
    12. Krijojeni një rutinë të mbrëmjes;
    13. Kaloni kohë duke vizualizuar qëllimet e juaja;
    14. Kaloni të paktën një mbrëmje në javë për kujdes ndaj vetes;
    15. Kurrë mos shkoni në shtrat pa larguar grimin;

    Produktiviteti:

    16. Përdorni një planifikues;
    17. Caktoni 3 prioritete cdo ditë;
    18. Shkruani çdo gjë;
    19. Kurrë mos u frikësoni të kërkoni ndihmë.
    20. Përdoreni telefonin sa më pak gjatë punës suaj.

    Natyra shpirtërore:

    21. Kaloni kohë duke reflektaur mbi vetëveten;
    22. Pranoni limitet e juaja;
    23. Kërkoni falje;
    24. Uleni egon.
    25. Bëhu i sjellshëm me të tjerët.


    Ekonomia Online

    https://ekonomiaonline.com/25-keshil...eni-te-lumtur/

  13. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    29-11-2010
    Postime
    16,202

    Për: Mësimet që jep jeta dhe vlera e saj.

    Disa mësime që e bëjnë jetën tonë pak më të lehtë

    Vitin e kaluar, kam shkruar për rritjen e mahnitshme që mund të ndodhë në një dekadë të vetme. Por, për këtë ditëlindje, u ktheva dhe mora parasysh këto mësime të vlefshme që përkojnë me jetën time. Disa janë specifike për financat personale dhe investimin, ndërsa të tjerat janë të përgjithshme.

    1. Është e vështirë të jesh i pafuqishëm

    Unë, si ju, isha një topth i vogël i pafuqishëm. Fatmirësisht, prindërit bëjnë sakrifica të mëdha për të ndihmuar fëmijët e tyre të pafuqishëm. Por, kjo mirësjellje përfundon në një moment. Më në fund, ju duhet të mësoni të ndihmoni veten.

    2. Luani lojëra

    Disa nga kujtimet e mia më të hershme në shtëpi përfshijnë lojëra me prindërit ose vëllezërit e mi. Rezulton se jeta reale gjithashtu përfshin pak matematikë, strategji, fat, aftësi, politikë, kujtesë, njohje modelesh, etj. Lojërat janë më shumë se thjesht lojëra.

    3. Disa njerëz duan të shikojnë botën të digjet

    Në kopësht, Eriku (ende një nga miqtë e mi më të mirë) dhe unë ndërtuam një kullë nga blloqe shkume. Më pas, Roberti erdhi pa hezitim dhe rrëzoi kullën. Krijimi ynë ishte shpërndarë nëpër dysheme. 12 minutat e punës sonë u kthyen në rrënoja, “Disa njerëz duan vetëm të shikojnë botën që digjet”.

    Bota nuk ka mungesë të njerëzve si Robert. Një mësim i mirë për të mësuar që në moshë të hershme.

    4. Të ndihmosh është kënaqësi

    Klasa e parë përfshinte përpjekje në aritmetikë. Ishte e lehtë për mua. Por, gjithashtu mësova në klasën e parë se më pëlqente t’i ndihmoja njerëzit të kuptonin shumëzimin e numrave.

    Të ndihmosh njerëzit është kënaqësi.

    5. Dështimi ndodh

    Unë isha një studente e mirë, kështu që marrja e një note të ulët në një test ishte diçka shkatërruese për mua. Nuk kisha mjetet për t’u marrë me atë që e konsideroja një dështim masiv.

    Është një mësim i mirë për të mësuar herët. Sigurisht që është një mësim që do ta hasni shpesh. Dështimi ndodh. Të përballesh me dështimin është një aftësi e mahnitshme. Unë jam ende duke praktikuar.

    6. Përshtypjet e para janë vetëm përshtypje

    Ne kishim një fëmijë të ri në shkollë, i cili ishte shumë i lezetshëm. Brenda disa ditësh, ai ishte si një mik i vjetër. Dhe brenda një muaji, ai doli të ishte një ngatërrestar i vërtetë.

    Epo përshtypjet e para mund t’ju mashtrojnë.

    7. Ne jetojmë histori të ndryshme

    Në anglishten e klasës së nëntë, një nga shokët e mi të klasës u grind me mësuesen. Ai u dërgua në zyrën e drejtorit për ndëshkim. Në vend që të bindej, ai hapi dritaren e klasës, doli jashtë dhe shkoi në lokalin aty pranë.

    Në atë kohë, nuk mund ta imagjinoja kurrë ta bëja këtë. Por kjo sepse unë dhe ai jetuam jetë të ndryshme. Për të, shkolla – ky mësim, kjo detyrë, kjo disiplinë – nuk ia vlente të kuptohej. Tani kthehem pas dhe e kuptoj këndvështrimin e tij.Jetë të ndryshme, lente të ndryshme. E njëjta botë, perceptime të ndryshme.

    8. Një herë në jetë

    Pavarësisht historive të mia të basketbollit dhe bejsbollit, Red Creek ishte një shkollë futbolli. Ne kishim një trajner të Hall of Fame dhe lojtarë të mëdhenj, duke fituar tre tituj të shtetit të New York në katër vjet deri në diplomimin tim.

    Unë nuk kam luajtur gjatë viteve të mia në shkollë. Pse? Sepse do të isha ulur në stol gjatë gjithë sezonit. Vjeshtën e kalova duke punuar në basketboll dhe bejsboll.

    Por, humba mundësitë për t’u shoqëruar me miqtë, për të luajtur me një trajner të madh dhe për t’u ulur nëpër netët me shi të vjeshtës në stola të fortë alumini, duke parë shokët e mi të skuadrës duke u përpjekur drejt një titulli.

    Në retrospektivë, duhet të kisha luajtur, por e humba atë rast.

    Në vend të kësaj, mora një mësim jete: Përfitoni nga mundësitë tuaja të çmuara.

    9. Mesazhi vs dhënësi i mesazhit

    Një mësues i mirë mund ta kthejë përmbajtjen e keqe në një mësim të dobishëm. Por, një mësues i keq mund ta kthejë përmbajtjen e mirë në një mësim të mërzitshëm. Mund të humbisni mësime të rëndësishme sepse mësuesi ishte i keq (jo vetë mësimi).

    Është shumë e lehtë të ngatërrosh dhënësin e mesazhit për mesazhin. Sa më mirë të jeni në ndarjen e të dyjave, aq më shumë do të mësoni.

    10. “Të mbajmë zemërimin… ”

    “…është si të kapësh një qymyr të ndezur me qëllim për ta hedhur te dikush tjetër; ti je ai që digjet” – Buda.

    A e kam përmendur prejardhjen time sportive? Natyra ime konkurruese ka çuar në shumë zemërim. Unë jam ende duke gabuar, ende duke u përpjekur të përmirësohem.

    Në 99.9% të rasteve e kam djegur veten.

    11. Bisedat e vështira janë të vështira (por jetësore)

    Kur shikoj marrëdhëniet e mia të dështuara – platonike apo romantike – një emërues i përbashkët është hezitimi (ose paaftësia) ime për të bërë biseda “të vështira”.

    Alternativa ime zakonisht përfshin një formë të mbajtjes së gjërave përbrenda derisa të shpërthej. Kjo mbushje e emocioneve është shumë, shumë më e keqe sesa të bësh një bisedë të vështirë.

    12. Rrethojeni veten me njerëz të zgjuar“

    Ju jeni mesatarja e pesë njerëzve me të cilët kaloni më shumë kohë.”

    “Nëse jeni personi më i zgjuar në dhomë … atëherë gjeni një dhomë tjetër.”

    Kjo është kaq klishe. Por është gjithashtu e vërtetë. Dy anekdota të vërteta.

    Unë punoj me një grup inxhinierësh satelitorë. Të mësosh nga njerëz të zgjuar është kënaqësi.

    Jam krenar për mënyrën se si grupet e mi të miqve kanë pasur sukses në jetë dhe ia atribuoj absolutisht aftësisë sonë për të frymëzuar njëri-tjetrin dhe për t’u rritur me njëri-tjetrin.

    13. Shkruani më shumë

    Shkrimi ju bën më të mirë. Pavarësisht nëse bëhet fjalë për një ditar, një blog, një libër, një gazetë, një email për miqtë tuaj. Shkrimi është i mirë për ju.

    14. Bëhuni të mirë.

    Jepni komplimente!Unë jam larg të qenurit një person social. Por kam “këtë truk” ku mbështetem. Socializimi është i lehtë kur e përdor dhe i vështirë kur nuk e përdor.

    Truku është 1) jini të këndshëm dhe 2) jepni komplimente. Truku brenda trukut është se ju duhet të jeni vërtet të mirë dhe të jepni komplimente të sinqerta.

    Nëse njerëzit ju shoqërojnë me pozitivitetin, lumturinë, mirësinë, bujarinë, etj…atëherë bota do të hapet për ju.

    15. Dëgjojeni partnerin tuaj

    Kelly e dinte se do të më pëlqente të kujdesesha për qentë përpara se unë ta dija. Unë e kundërshtova, por tani, më pëlqen të kem qen në shtëpinë tonë. Kelly kishte të drejtë. Duhet ta kisha dëgjuar.

    (Mediafeed)


    Ekonomia Online

    https://ekonomiaonline.com/disa-mesi...k-me-te-lehte/
    Ndryshuar për herë të fundit nga sirena_adria : 18-11-2023 më 16:18

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Partite Dhe Sektet
    Nga abdurrahman_tir në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 17-02-2009, 13:25
  2. Disa shkrime rreth budizmit
    Nga drini_në_TR në forumin Agnosticizëm dhe ateizëm
    Përgjigje: 35
    Postimi i Fundit: 28-02-2005, 12:56
  3. Analize e nje muslimani
    Nga Klevis2000 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 16-12-2004, 18:48
  4. A i permbushni te gjitha mesimet e Kuranit?
    Nga Ryder në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 01-06-2003, 15:35
  5. Cilat jene mesimet qe marrim nga Bibla???
    Nga Ndriçimi në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 22-05-2002, 19:17

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •