Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
  1. #41
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Per sqarim qe te mos keqkuptohemi kur themi Tirana e kemi fjalen per qeverit ne pushtet.
    Eshte vertetuar se keto parti qe kan qeverisur nuk jan interesuar per sovranitetin e vendit qe drejtojn jo me per pika te tjera.
    Ceshtja came ka beshtetjen te forces me te madhe ne te gjitha trojet shqiptare. Ate te popullsise. Per mbeshtetje ne forume, shoqata, organizata edhe institucione qe shprehin vullnetin qe nuk jan nen influencen e qarqeve te lidhura me interesa mbi te cilave kompromitojn ceshtjet kombetare.
    Mendoj se ne ket drejtim duhen intensifikuar lidhjet edhe depolitizuar nga monopolismat partiake. Ceshtjet kombetare kan vetem nje politik. Qellimin kryesor.
    Ky eshte mendimi im se mund te diciplinoj politiken zyrtare.
    Po ashtu si e ka shtruar King Arthur me lart.

    Faleminderit King Arthur, per referaten e lidhjes. E gjeta edhe rekomandoj se te gjith shqiptaret, si ketu, te japin mendimet ne faqet/ forumin e PDU'se.
    Jam i sigurt se esht e nevojshme jo vetem per formimin edhe konsolidimin e politikes por edhe teper kontribuese per ceshtjen came ne pergjithsi.
    Ne ket periud, sa qarqe politike, kan hedhur iden se ceshtja e camerise te presi se do zglidhet kur ti hijm ne BE. Ne mendimin tim ky esht nje qendrim i rezikshem politikisht.
    Esht kurdisur me teper per varrosjen e problemit nga ata qe e kan shmangur deri tani.
    Eshte, pikerisht, e projektuar per shmangjen e pergjegsise, qe mund ti imposohet nga vullneti popullore, politikes shtetrore.
    Ne se lejohet zhvillimi i kesaj politike per ne do ishte vetevrasje. Hirrja e shqiperise ne BE pa zglidhjen e ceshtjes Came vete ne favor te greqise. Kurse per Camet zvaritje edhe 65 vjet akoma ne katoj te shoqerise, po zhdukje.
    Kjo politik sjell edhe rrezikun e manipulimit nga politikanet zyrtare per konflikt ne djenjat patriotike te kombit me argetimet demagogjike per anetarsim ne BE.
    Mobilizimi i hershem eshte domozdoshmeri per ti penguar keto fenomene.
    Fakti se PDU'ja nuk eshte sklavosur ne politiken e asnje partise i jep avantazhin te posicionohet. Ne duhet te perkrahim aktivisht.
    Ndryshuar për herë të fundit nga arvaniti.korca : 14-12-2009 më 03:22

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    Citim Postuar më parë nga arvaniti.korca Lexo Postimin
    Per sqarim qe te mos keqkuptohemi kur themi Tirana e kemi fjalen per qeverit ne pushtet.
    Eshte vertetuar se keto parti qe kan qeverisur nuk jan interesuar per sovranitetin e vendit qe drejtojn jo me per pika te tjera.
    Ceshtja came ka beshtetjen te forces me te madhe ne te gjitha trojet shqiptare. Ate te popullsise. Per mbeshtetje ne forume, shoqata, organizata edhe institucione qe shprehin vullnetin qe nuk jan nen influencen e qarqeve te lidhura me interesa mbi te cilave kompromitojn ceshtjet kombetare.
    Mendoj se ne ket drejtim duhen intensifikuar lidhjet edhe depolitizuar nga monopolismat partiake. Ceshtjet kombetare kan vetem nje politik. Qellimin kryesor.
    Ky eshte mendimi im se mund te diciplinoj politiken zyrtare.
    Po ashtu si e ka shtruar King Arthur me lart.

    Faleminderit King Arthur, per referaten e lidhjes. E gjeta edhe rekomandoj se te gjith shqiptaret, si ketu, te japin mendimet ne faqet/ forumin e PDU'se.
    Jam i sigurt se esht e nevojshme jo vetem per formimin edhe konsolidimin e politikes por edhe teper kontribuese per ceshtjen came ne pergjithsi.
    Ne ket periud, sa qarqe politike, kan hedhur iden se ceshtja e camerise te presi se do zglidhet kur ti hijm ne BE. Ne mendimin tim ky esht nje qendrim i rezikshem politikisht.
    Esht kurdisur me teper per varrosjen e problemit nga ata qe e kan shmangur deri tani.
    Eshte, pikerisht, e projektuar per shmangjen e pergjegsise, qe mund ti imposohet nga vullneti popullore, politikes shtetrore.
    Ne se lejohet zhvillimi i kesaj politike per ne do ishte vetevrasje. Hirrja e shqiperise ne BE pa zglidhjen e ceshtjes Came vete ne favor te greqise. Kurse per Camet zvaritje edhe 65 vjet akoma ne katoj te shoqerise, po zhdukje.
    Kjo politik sjell edhe rrezikun e manipulimit nga politikanet zyrtare per konflikt ne djenjat patriotike te kombit me argetimet demagogjike per anetarsim ne BE.
    Mobilizimi i hershem eshte domozdoshmeri per ti penguar keto fenomene.
    Fakti se PDU'ja nuk eshte sklavosur ne politiken e asnje partise i jep avantazhin te posicionohet. Ne duhet te perkrahim aktivisht.

    por shikoni cbehet ne facebook ne faqen e PDU

    http://www.facebook.com/home.php?#/p...107870?ref=sgm

    hapa kete faqe dhe cte shikoj ne postimet e bera ja linket me poshte :

    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10786
    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10787

    keto nuk jane gjera te mira

    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10788
    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10763

    pres komentet tuaja

    ps : nuk shkoni gjekundi nese do filloni te ziheni PDI-PDU

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Sa po u hap nje faqe te diskutohen mendime per ceshten came rane edhe e pllakosen harbuthana e shkerdhyer grekofile.
    Turpi i zi.

  4. #44
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    Citim Postuar më parë nga King_Arthur Lexo Postimin
    ps : nuk shkoni gjekundi nese do filloni te ziheni PDI-PDU
    Me sa kam pare une ekzistojne dy grupime(shoqata interneti), asnje s'ma mbush mendjen, te dyja serviren me gjysmo te verteta.....

    Sidoqofte, te gjitha keto segmente do te ishte me mire te shkriheshin ne nje, me gjithe kundershtite e tyre.
    Si duket ka forca qe u intereson dhe e mbeshtesin fragmentizimin.... dhe kjo eshte e rrezikshme.

  5. #45
    Afer Baba Fajes Maska e Marinari
    Anëtarësuar
    04-02-2005
    Vendndodhja
    Martanesh
    Postime
    1,015
    Arvanit dhe Edlin!

    Thuhet se nuk ka njerez ta jashtezakonshem! Por, nese ndonjehere kane ekzistuar dhe ekzistojne njerez te tille, ata jane shqiptaret. Gjaku uje nuk behet.
    Çameria, deshten apo nuk deshten zervasit dhe llumi progrek, ka per te jetuar ne mendjen dhe zemren e çdo shqiptari. Kurre shqiptaret nuk kane per t'u ndalur, deri ne realizimin e aspiratave kombetare...! Greqia e di mire, se brenda saj eshte zjarri...

    Pergjithmone me çamet dhe per çamet!

    Gjithe te mirat,
    Marinari
    Ndryshuar për herë të fundit nga Marinari : 16-12-2009 më 12:46

  6. #46
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    As edhe duhet len fati Camerise ne duart e politikes charlatane edhe te fraksionistve. Ne te kunderten betemi spektator diku ua dorezuar terrenin parasitismit qe i sherben cdo cilit vec shqiptarise.
    Cesh eshte alternativa tjeter e mos angazhimit?

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anëtarësuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    'A janë çamë famëkeqi Zerva dhe ish-presidenti Papulias?'


    'A janë çamë famëkeqi Zerva dhe ish-presidenti Papulias?'


    Intervistoi Mentor Nazarko | 16/12/2009 |

    INTERVISTA E PLOTE / Profesor Niko Stillo është çam ortodoks që jeton në Gjermani. Ka lindur në një fshat të Prevezës (Greqi). Është larguar në moshën 20 vjeçare nga Greqia dhe ka shkuar në Itali, ku ka kryer studimet për statistikë. Më pas ka jetuar në Gjermani ku ka kryer studimet për Petagogji dhe Ekonomi. Ka "mbetur" në Gjermani ku është marrë me gjuhën e vjetër shqipe, me shkrimet e vjetra në shqip dhe me Etruskologjinë. Në këtë intervistë për gazetarin Mentor Nazarko (Emisioni "Antinomi"), profesor Stillo thotë se në Greqi ka 70 mijë shqiptarë , professor Stillo thotë se në Greqi ka 70 mijë shqiptarë çamë


    Profesor, cila është teza juaj kryesore në këto studime që keni bërë?

    Teza ime është se gjuha shqipe është nga të parat në mesdhe. Kjo ishte një nga gjuhët e para dhe të gjitha mbishkrimet e gjetura etruske ishin të shkruar në gjuhën shqipe.


    Pra ju mendoni se gjuha shqipe vjen nga gjuha etruske?

    Jo unë mendoj se etruskët ishin një pjesë e gjuhës shqipe. Po ta shohim sot një copë nga ai vend thonë Toskanë që janë etruskët. Toskë kemi dhe në shqipëri. Toskanë do të thotë anë e toskëve.


    Sot ka shumë studiues shqiptar si brenda ashtu edhe jashtë vendit që i japin shqipes një vend të rëndësishëm në Ballkan. A janë të mbështetura shkencërisht këto përfundime apo janë thjesht dëshira?

    Janë të mbështetura. Më lër të të them si e kam nisur unë. Unë jam lindur dhe rritur në Greqi. Ne protestonim për mungesën e shkollave në gjuhën shqipe dhe grekët na përgjigjeshin duke na thënë se :- "Çfarë shkollash doni, se ju nuk keni as shkrim, as këndim. Në moshën 23 vjeçare kam marrë për herë të parë në dorë një libër të arvanitasve shkruar në gjuhën shqipe me alfabet grek. Nga njëra anë ishte ajo propaganda greke dhe nga ana tjetër ishin studimet. Pastaj rashë në kontakt me librin e Thomopullit ,ai fliste për pellazgët dhe Pellazgologjinë. Këtu në Shqipëri nuk e di se si është përkthyer. Ajo ishte e shkruar në gjuhën greke dhe Thomopulli si shqiptar. Etruskollogët dhe pellazgollogët e sotëm mbështeten tek ky libër si referencë kryesore.


    Po ku mbështetet teza juaj? A ka konfirmime me natyrë shkencore tek autorë serioz që mbahen si pikë referimi për këtë fushë? Përfundimi juaj se shqipja është një nga gjuhët e para në Ballkan...

    Unë kam bërë një libër historia e Shën Arvanitasve të cilin e ka nxjerrë para disa viteve ministria e kulturës së Kosovës në Universitetin e Prishtinë. Ky libër ka një tekst nga një mumje që është sot në Zagreb e cila kishte brenda saj një tekst me 12 faqe i cili ishte i shkruar i gjithi në gjuhën shqipe. Kush kupton çamërisht e kupton perfekt pasi është gjuhë çame.


    Këtë drejtim të studimeve tuaja, për origjinën e shqipes e ka lëvruar dhe një figurë e rëndësishme arvanitase, Aristidh Kolia.

    Unë me Aristidh Kolian ishim miq. Ne ishim nga ai brez që mendonim se gjuha shqipe kishte ekzistuar dhe më parë. Ai ishte një shkrimtar me talent.


    Por nuk ishte studiues.
    Unë nuk mund të them se nuk ishte studiues, por nuk ishte glosollog.


    A i keni botuar studimet tuaja në ndonjë gjuhë tjetër, p.sh në greqisht?

    Kam botuar dhe në greqisht.


    Cili ka qenë reagimi i studiuesve grek për librat tuaj?

    Në fjalorin e Marko Boçarit që kam nxjerrë shumë fjalë i gjen në çamërisht , shumë fjalë në fjalorin e sotëm të gjuhës shqipe dhe shumë fjalë të tjera nga fjalorë të tjerë. Për këtë botim më ka shkruajtur dhe rektori i Universitetit të Athinës i cili më thoshte se "keni bërë shumë punë, por pa mend".
    Ky citim i tij më ka ardhur nëpërmjet një kartoline që më dërgonte. Këto lloj shprehjesh, thonë grekët për ato gjëra që nuk iu pëlqejnë. Pasi teza ime ishte kundër propagandës greke. P.sh. po t`iu themi se ne shqiptarët jemi më të vjetër se sa grekët nuk mund të kesh më diskutim me ta se nuk e pranojnë. Pra ky libër nuk mund të pranohej nga grekët


    Në dijeninë tuaj, a është e gjallë ndjenja ose identiteti shqiptar?

    Po është i gjallë, tek çamët.


    Po çfarë janë çamët, shqiptarë, grekë apo turq?

    Çamëria është një koncept gjeografik. Atje përveç banorëve të Epirit kishte grek, vlleh, hebrej por më të shumtë ishin banorët shqiptar. Shqiptarët çamë që ishin kristian nuk kishin probleme ndërsa ata që ishin musliman janë sot krejt të kthyer në Shqipëri.


    Pra ju thoni që ata që mbeten në greqi ishin çamët kristian, por ato nuk thonë se jemi shqiptarë apo jo?

    Nuk duan ta thonë një gjë të tillë.
    Ka shumë prej tyre që e thonë. Ndahen në dy lloj, në ata që janë të dhënë pas fesë kristiane dhe thonë atë që thotë prifti, të cilët nuk e thonë se jemi shqiptarë dhe pjesa tjetër që janë ateistë të cilët vënë në punë arsyen dhe e thonë pa ndrojtje se jemi shqiptarë.


    Sa veta mund të bëhen këta, sa frymë?

    Janë dy prefektura, ajo e Thesprotisë dhe ajo e Prevezës. Çamëria është më e madhe. Në Thesproti janë 35 mijë shqiptarë kristianë dhe muslimanë. Preveza ka 30 mijë shqiptarë. Në total përafërsisht 70 mijë shqiptar të Çamërisë.


    Po pse këta nuk duan ta thonë se janë shqiptar? A u bën presion shteti që të shprehin identitetin e tyre? Apo ju vjen turp që të thonë se janë shqiptarë?

    Disave ju vjen turp ta thonë, disa që punojnë në adiminstratën shtetërore kanë frikë.


    Po sikur t`u thonë atyre se duam t`iu hapim shkolla. A do ta pranonin ata hapjen e shkollave në shqip. A do t`i ndiqnin apo nuk ka kuriozitet?

    Për shkollat është një problem që nuk di t`iu them se si do të silleshin. Por unë kam thënë shumë herë që të futet gjuha shqipe në program mësimor ashtu siç hyn gjuha e huaj. Domosdoshmërisht në ato vende ku ka shqiptarë.


    Këtë gjë e thoni ju, por a ka njerëz të tjerë që mendojnë dhe shprehen si ju atje?

    Po ka shumë njerëz të tjerë që mendojnë si puna ime dhe që e shprehin.


    Po këta a kanë organizata , komitete?

    Jo nuk kanë.

    Po pse a kanë frikë të kenë organizata ?

    Mund të jetë frikë ,por mund të jetë interesi i tyre. Ka dhe disa që nuk e duan.


    Vijmë te pjesa e përzënies së çamëve të tjerë që ishin mysliman. Përse u përzunë këta, për fenë apo se ishin më të pasurit që t`iu merrnin tokat?


    Para dy muajsh isha në Prishtinë me temën e Çamërisë. Ne që jetojmë në Greqi i themi Eladha. Aty jetojnë grek, vlleh, shqiptarë , serbo-maqedonasit. Këtë Eladhën e vunë kristianët. Kush ishte krisitian ishte grek, kush nuk ishte kristian quhej turk. Dhe çamët i kanë quajtur turk alvani.

    Kjo është se çfarë i kanë quajtur. Por përse i përzunë ata?

    Që nga koha e Metaksasë ekzistonte parulla: -"Greqia, për grekët ortodoksë. Erdhi koha u bë lufta, erdhën gjermanët dhe pse ishin mysliman u përzunë.

    A kanë bashkëpunuar çamët me gjermanët?

    Po ka pasur disa që kanë bashkëpunuar. Po për grekët që kanë bashkëpunuar si të themi? Babai ka qenë spiun dhe ai le të dënohet për atë gjë dhe jo fëmijët,ata le të jetojnë normalisht.

    A po ndryshon ndopak mentaliteti në Greqi për këtë çështje. A po pranohet se ishte një gabim përzënia e tyre?

    Ka shumë njerëz që pranojnë se ishte gabim, por nga ana tjetër ka dhe shumë të tjerë që thonë ajo ishte një gjë e mirë që u bë dhe nuk kemi probleme të tilla.

    Po tek çamët ortodoks , a ka ndonjë ndjenjë faj që bashkëvëllezërit e tyre mysliman u përzunë?

    Unë kam folur me shumë çamë që kanë vajtur nga Shqipëria në Çamëri dhe kanë gjetur shumë njerëz që ishin mikpritës dhe shumë njerëz që kanë qarë. Kurse nga banorët e ardhur të atyre viseve nuk e kanë gjetur atë ndjenjën e miqësisë.

    Në fund të fundit përzënia e tyre erdhi edhe si pasojë e përçarjes që u fut mes çamëve mysliman dhe atyre ortodoksë...
    E vërtetë është kjo që përzënia e tyre erdhi dhe si pasojë e përçarjes.

    Edhe vetë Zerva ishte çam ortodoks apo jo?

    Unë nuk e di Zervën për çam, për ortodoks po . Nuk e di ku mbështetet një tezë e tillë.

    Çfarë mund të na thoni për presidentin e Papulias? A është edhe ai çam ortodoks apo jo?

    Papuliasi nuk është çam, por ishte nga Epiri dhe paraardhësit e tij ishin nga Shqipëria. Vjen nga pjesa e minoritetit grek këtu, ku mund të ketë dhe gjak shqiptar.

    Ai nuk e ka përmendur ndonjëherë këtë gjë.

    Nuk e ka përmendur dhe për mua nuk përbën ndonjë gjë të veçantë nëse është shqiptar apo jo.

    Si mendoni, cila është zgjidhja për problemin e shqiptarëve të shpërngulur nga Greqia?

    Ju e dini se ka pasur edhe shqiptarë të tjerë mysliman që janë shpërngulur nga zona e Selanikut të cilët janë vendosur në Korçë dhe Kolonjë. Po flas për një grup më të vogël që janë shpërngulur gjatë konfliktit civil 45`-48`.
    Ata ishin pak dhe më të shumtët nuk janë përzënë se ishin pjesë e ndonjë minoriteti por se ishin komunistë. Ata të cilët ishin komunistë ikën nga Greqia .

    Çamët vazhdojnë akoma të kërkojnë të kthehen. Cila mendoni ju do të ishte zgjidhja më e mire?

    Propaganda nga të dyja anët na ka bërë një mur, një kanal të madh dhe ka vënë dhe ujë brenda dhe kanë futur edhe krokodilin që mos ta kalojmë. Ne duhet të prishim këtë mur dhe të vijmë më afër kjo vlen për të dyja anët. Të vijmë më afër dhe të gjejmë gjuhën e komunikimit.

    Po nga pikëpamja shtetërore?

    Po të dojë shteti grek nuk do ta kishte problem t`u jepte çamëve të shpërngulur pasaportën greke.

    Po a është problem i pronave që e vështirëson një fakt të tillë, pasi çamët kanë qenë edhe të pasur apo jo?

    Jo të gjithë, por kanë qenë të pasur. Shteti grek mund t`i kompensojë.

    Por ama po të hapet problemi i kompensimit të çamëve, do të hapet dhe ai i maqedonasve dhe sllavëve, kjo është një gjë e komplikuar!

    Problemi i kompensimit të pronave është një problem që shtrihet më gjerë në të gjithë Evropën. Evropa e demokracisë nuk ndjen nga njëri vesh për problem të tilla.

    Faleminderit profesor

    shekulli.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411

    Partia Bashkimit Levizjeve t'Arberit

    Akti vandal i PDU-isteve per te perçare çeshtjen çame per hir te interesave te tyre personale mbetet nje krim ndaj Besimit deh Shpreses se çameve. Nje akt i tille mashtrues dhe manipulues duhet ndaluar.
    Bashkimi me trojet shqipetare ka filluar dhe po ecen perpara pikerisht saje Fundosjes se Aktivitetit Mashtrues te PDU-se dhe pa-aftesive te gjeneruara ne PDI.
    Akti i PDU per "konsolidim" apo "bashkim" mbetet nje perpjekje DESHTAKE e SPIUNAZHIT Grek per te depertuar Aktivitetin e PBLAB dhe te Lidhjes Chame. Aktivitet ky tashme i mire-diferencuar deh vene ne evidence.
    Rrevolucioni "grek" ne evidentimin e fakteve se cilat ishin deh mbeten meritat e shqipetareve : çame dhe arvanitas si dhe te bashkekombasve te tjere te tyremerr prioritet te veçante pasi çehstja çame ishte dhe mbetet nej çehstje kombetare jashte Manipulimit te kthetrave te spiuneve Tahiri dhe Idrizi te cilet po vazhdojne te mbeten ne ^politiken shqipetare si majoneta te komanduara nga Asfalia dhe Agjentura arabe, pikerisht nga Mbeshtetja qe treguan dhe Mos-dashja e Arabeve qe duket i interesonte Tahirit per te mbajtur postin se bashku me Idrizin ; Lexoni se si ne forumin e manipuluar prej tyre vazhdon propagae agjentures arabe me shpifje kunder Atdhetareve çame dhe arvanitas :

    shikoni :
    http://groups.yahoo.com/group/tschameria/message/10808

    hidhni nje sy ketij web: http://www.tokajone.com/
    Ndryshuar për herë të fundit nga King_Arthur : 17-12-2009 më 17:31

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e King_Arthur
    Anëtarësuar
    27-04-2006
    Vendndodhja
    Detroit U.S.A por me zemer dhe shpirt ne elbasanin tim.
    Postime
    2,411
    PERGJIGJE E LIDHJES CHAME NDAJ KARA-VANGJEL-IS ANADOLLAKUT

    DEKLARATE PER SHTYP

    Per Lidhjen Chame dhe PBLAB

    Edlira Xhemo
    Paris

    21 DHJETOR 2009


    Lidhja Chame dhe Partia Per bashkimin e Levizjeve te Arberit ne Bote jep sot
    kete deklarate per shtyp si replike ndaj provokimeve dhe shpifjeve te Z. Vangjel
    Dule. Kjo deklarate e sotme duhet konsideruar si deklarate e ketyre forcave
    politike dhe jo ne perkrahje te ndonje koalicioni te caktuar politik shqipetar
    qofte majtas apo djathtas. Kjo deklarate behet sot publike per faktin e thjeshte
    se komentet mbi integrimin europian te Shqiperise dhe çeshtjen çame e arvanite
    bien ndesh me Programin dhe Strategjine Politike te Lidhjes Chame dhe te PBLAB.


    Zoti Vangjel Dule ne komentet e tij permend edhe perkufizimin "fantazem" te
    kopjuar nga publikimet dashakeqe dhe shpifarake te qarqeve te erreta te
    spiunazhit arabo-turk, te cilet veprojne si ne Shqiperi por edhe ne Diaspore.
    nuk eshte çudi qe deklarata e Vangjel Dules vjen pikerisht menjehere pas
    aktivizimit dhe popullimit te punes se Lidhjes Chame ne forumet ku po
    parazitonte dora e djahte e spiunazhit te Nikolas Gejxhit ne Shqiperi per çamet,
    Shpetim Idrizi dhe partia fantazem e tij PDU njesoj si partia fantazem e Vangjel
    Dules PBDNJ.
    Duket se Vangjel Dulja e perdor mire kahun politik njehere duke rreplikuar se
    gjoja PDI eshte anadollake dhe njehere duke kopjuar vete shkrimet deh shpifjet
    internetike te anadollakeve ne internet mbi Lidhjen Chame dhe PBLAB.

    Ndaj sot Lidhja Chame se bashku me PBLAB deshiron qe t'i kujtoje Vangjel Dules,
    se ai eshte nje anadollak dhe perfaqesues i nje politike tashme te kaluar mode
    qe prej 2 shekujsh, dhe se politika e partise se tij fantazem bie ndesh me
    kriteret e integrimit europian.

    Lidhja Chame dhe pBLAB nuk ka perse t'i kujtoje opinionit publik mbare-shqipetar
    dhe nder-kombetar se fakti se edhe sot e kesaj dite Vangjel dule vazhdon ta
    konsideroje grupimin arvanit ne Shqiperi si minoritet grek eshte nje qendrim ne
    perputhje me politiken shoviniste pushtuese otomano-arabe ne Shqiperi.
    Gjithashtu ky fakt dhe praktike politike e Vangjel dules dhe partise se tij jo
    vetem qe eshte anti-kushtetues per kushtetuten e pare et arvaniteve ne "Greqi"
    por edhe grupimi i tij politik ne Shqiperi bie ndesh me kushtetuten shqipetare
    çka perben nje fakt me shume se PBDNJ eshte nje grupim fantazem.

    Gjithashtu Lidhja Chame dhe PBLAB dshirojne t'i bejne te ditur Vangjel dules dhe
    partise fantazem PBDNJ se me praktiken e tyre anadollake dhe shoviniste greke
    aktualisht ne Shqiperi nuk perbejne gje tjeter veçse nje grupim Terrorrist dhe
    te tejkaluar nga koha per Integrimin Europian te tyre dhe te "Greqise", pasi te
    gjithe e dijme mire se shqiptaria (perfshi edhe ate qe gjendet jashte kufijve
    aktuale te Shqiperise por qe jane autoktone) jane te hershem sa vete Europa, pra
    ata jane europiane por integrimi aktual ne hapesiren ekonomiko-politike te
    bllokut te BE, pengohet pikerisht se ne gjirin e shqiptarizmes vazhdojne te
    gelojne praktika politike ne mbeshtetetje te politikave shoviniste arabo-otomane
    siç ishte edhe krijimi i nje "minoriteti grek" apo mbeshtetja e gjuhes greke per
    t'u bere gjuhe e ortodoksise ballkanike ne nje kohe qe duhej te ishte shqipja.
    Pra Lidhja Chame dhe PBLAB kerkojne qe nepermjet kesaj deklarate publike t'i
    kujtojne Vangjel Dules se tashme ka ikur koha e Genjehstrave Publike te tij dhe
    te grupimit te tij fantazem te cilin e quan parti PBDNJ, tashme ka ardhur koha e
    se vertetes dhe se e verteta do te triumfoje.

  10. #50
    VETEVENDOSJE! Maska e Endri_UCK
    Anëtarësuar
    11-12-2009
    Vendndodhja
    Me Shqiponjat.
    Postime
    375
    Rroft Shqiperia Etnike
    PA KOSOVE DHE CAMERI NUK KA SHQIPERI
    Kemi per te luftuar per vatanet te tona dhe me trrurin dhe me trrupin
    O SA MIRE ME QENE SHQIPETAR
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  
    Shqipëri, o jetëgjatë, ty të kemi mëmë e atë dhe për ty do të luftojmë gjersa të të trashëgojmë.

  11. #51
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Keto groupime tip partia arbit edhe ajo nen emerin e usurpuar te Lidhjes historike te Bilal Xhaferit "Lidhja Came" pa dyshim flasin per vehte se kush jan edhe perse existojn si edhe di sa te tjera.
    As afendikoj i tyre nuk do imagjinonte dot se do te ishen kaq grekoman. Por nuk eshte cudi elemente te 15 eurove neper Patision edhe Omonia te jene strehuar ne haremet te nipve te zerves. Harbutet harbut ishen edhe ashtu beten.
    Aktivizimi tyre c'do here qe zhvillohet ceshtja Came per ne eshte domethense.
    Nuk jan terbuar kot kur e shohin se del jashte kontrolit te strukturave edhe politikes qe e ka zvarritur. Kan te drejt te acarosen.
    Ceshtja e Camerise ashtu si te gjitha ceshtjet te pa zgjedhura kombetare kan kaluar ne conciencen pan shqiptare edhe nuk pervetsohen dot nga askush.
    Shembullin historik te Kosoves ska se si te shmangi asnje force ne bot.
    Le te cjerren neozervistet bashke me udbashet edhe neoottomanet.
    Shqiptaria do marshoi deri atje ku i takon.

  12. #52
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-03-2008
    Postime
    26
    Citim Postuar më parë nga arvaniti.korca Lexo Postimin
    Keto groupime tip partia arbit edhe ajo nen emerin e usurpuar te Lidhjes historike te Bilal Xhaferit "Lidhja Came" pa dyshim flasin per vehte se kush jan edhe perse existojn si edhe di sa te tjera.
    As afendikoj i tyre nuk do imagjinonte dot se do te ishen kaq grekoman. Por nuk eshte cudi elemente te 15 eurove neper Patision edhe Omonia te jene strehuar ne haremet te nipve te zerves. Harbutet harbut ishen edhe ashtu beten.
    Aktivizimi tyre c'do here qe zhvillohet ceshtja Came per ne eshte domethense.
    Nuk jan terbuar kot kur e shohin se del jashte kontrolit te strukturave edhe politikes qe e ka zvarritur. Kan te drejt te acarosen.
    Ceshtja e Camerise ashtu si te gjitha ceshtjet te pa zgjedhura kombetare kan kaluar ne conciencen pan shqiptare edhe nuk pervetsohen dot nga askush.
    Shembullin historik te Kosoves ska se si te shmangi asnje force ne bot.
    Le te cjerren neozervistet bashke me udbashet edhe neoottomanet.
    Shqiptaria do marshoi deri atje ku i takon.


    Patjeter "Arvaniti" Korça qe pa dashje je ne "preveze" ky ehste problemi i pseudo-patrioteve, pikerisht atyre qe fshihen nen emrin e patriotizmit pas fustanit te ik Gejxhit dhe dores se djathte te tij Gramoz Pashko : Shpetim Idrizi dhe Dashamir Thairit.
    Natyrisht qe atdhetaret acarohen ku puna e tyre sakatoset dhe blasfemohet nga plehrat spiune qe i sherbyen deri dje spiunazhit grek si me poshte :


    qe te gjithe e dijme se banda e Zni çaushit ishin injorante kriminele qe "luftuan" nen urdherat e agjentures greke, pra ti "vaniti" perse HESHT ?
    Apo te pelqen qe te mbrosh ne fakt Shpetim Idrizin Nik Gejxhit dhe fatos Nanos ne :
    http://www.alb-net.com/pipermail/alb...06/008877.html

    Bike ere shume e forte cope idioti ti "arvanit" apo jo ?

  13. #53
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-03-2008
    Postime
    26
    Kam verejtur se ky "arvanit korça" qenka bere kaq shume "aktiv" vetem prej 07 gushtit 2009 : ku ishe me pare ti "arvanit"i qe mbiemrin ma apske "korça" dhe qe na qenke ne "preveze".
    Jo çuditersht gjuha jote shkon nga nje gjuhe "arvanishte" apo "çamçe" e çale duke u "prezantuar" ne forume te ndryshme te çehstjes shqipetare edhe me video qe tashme jane publikua ne :
    www.groups.yahoo.com/group/tschameria
    per here te pare edhe aehere kur dashamiri yt i dashur dhe "PDU" ja jote edne sot u kthejne ******, por mbi te gjitha gjuha jote :
    lakon nga nje "arvanishte" e zvarre ne nje hqipe letrare te THEKUR jo tipike per ata qe arrin edhe te shkruaje :"harbutana interneti" per aktivistet qe e kane mbrojtur me me flake çeshtjen aravnite kunder atyre qe per arvanitet kane shkruar :
    www.arvanitet.blogspot.com

    dhe tek te cilet mbeshtetet "PDU"ja jote !!!

    Pra na thuaj KUSH je ti "arvanit" qe na poston "poezite" e Kolec Traboinit ?
    Apo mos je vete Kolec Traboini me DY surrate duke bere lojen qe ke bere edhe me pare duke e dredhur dhe perdredhur sipas interesit ?
    Dhe ne fakt qe te jesh Kolec Traboini ti e permbush mire kriterin se Koleci : e drodhi tek Aristidh Kolja (te ilin t'i e referon "aq mire" dhe me pas e la vetem se fluturoi tek intersat personale me te "larta" ne USA) e per me shume vetem nje Kolec mund ta dredhe gjuhen aq mire sa nga nje "arvanishte e zvarre" tek nje shqipe letrare apo jo "arvanit korça" ?

  14. #54
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-03-2008
    Postime
    26
    si eshte e mundur qe nje "arvanit" quan grekoman Lidhjen çame :
    www.tschameria.blogspot.com

    te cilet jane ne lufte te hapur kunder botuesve :
    www.arvanitet.blogspot.com

    ?

    KUSH je ti "arvanit korça" ?

  15. #55
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Ju qe interesoheni per arvaniti korcen me kaq itelligence te thelle edhe aftesite tuaja tregoni edhe se kush jeni edhe per se eksistoni kur hidheni me kaq fanaticism te terbuar kur prekeni atje se kush jeni ne realitet.
    Arvaniti korca eshte nje cam qe eshte i detyruar te lufoj per per cheshtjen came edhe c'do fare ceshtke shqiptare diku leftuar kunder rimave grekomane neozerviste.
    Do merziten ata/ato qe nuk ju shkojn stilet a la kameleone edhe gjuha qe kan trasheguar edhe perdorin per te larguar shqiptaret nga ceshtja came.
    Nuk duhen shum fjale per te evidentuar se fanatizoheni kaq shume kur mer ceshtja came form politike qe ju preket afendikoj.
    Format e gjuhes edhe facave bordelliare qe perdorni neper fushatat kunder njerezve flet per nje acarim shpertrore hellenik.

  16. #56
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    Citim Postuar më parë nga paris05 Lexo Postimin
    Patjeter "Arvaniti" Korça qe pa dashje je ne "preveze" ky ehste problemi i pseudo-patrioteve, pikerisht atyre qe fshihen nen emrin e patriotizmit pas fustanit te ik Gejxhit dhe dores se djathte te tij Gramoz Pashko : Shpetim Idrizi dhe Dashamir Thairit.
    Natyrisht qe atdhetaret acarohen ku puna e tyre sakatoset dhe blasfemohet nga plehrat spiune qe i sherbyen deri dje spiunazhit grek si me poshte :
    http://www.youtube.com/watch?v=4NuXoTuUgDQ

    qe te gjithe e dijme se banda e Zni çaushit ishin injorante kriminele qe "luftuan" nen urdherat e agjentures greke, pra ti "vaniti" perse HESHT ?
    Apo te pelqen qe te mbrosh ne fakt Shpetim Idrizin Nik Gejxhit dhe fatos Nanos ne :
    http://www.alb-net.com/pipermail/alb...06/008877.html

    Bike ere shume e forte cope idioti ti "arvanit" apo jo ?

    Ne se jan disa qindra mij shqiptar cam qe kan votuar Idrizet, tahiret edhe te tjere idiota edhe une preferoj te betem idiot me ata.
    po ju? c;fare zgjuarsi keni treguar vec se qyfure kender te ghythve qe i kan zgjedhur te perfaqsojn zerin etyre?
    doshta eshte zgjuarsia juaja qe nuk kuptohet nga masat pse nuk hajn paparunat
    made in greece por votojn per idrizet etj..

  17. #57
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-03-2008
    Postime
    26
    Citim Postuar më parë nga arvaniti.korca Lexo Postimin
    Ne se jan disa qindra mij shqiptar cam qe kan votuar Idrizet, tahiret edhe te tjere idiota edhe une preferoj te betem idiot me ata.
    po ju? c;fare zgjuarsi keni treguar vec se qyfure kender te ghythve qe i kan zgjedhur te perfaqsojn zerin etyre?
    doshta eshte zgjuarsia juaja qe nuk kuptohet nga masat pse nuk hajn paparunat
    made in greece por votojn per idrizet etj..

    Ndersa une o "arvaniti korça" qe njehere shkruan arvanitisht "te thekur" e njehere "shqipe letrare" e nje here na shkruan se je çam, e pastaj per te mbrojtur dualitetin e pluri-maskave te tua fillon dhe na hidhesh neve ne qafe duke na kerkuar si "me te njejten monedhe" se "kush qenkemi", po te them dy rreshta :

    - ti "arvaniti korça" qe i perdorke emertimet vend e pa-vend duke ngaterruar termat arvanit me çam etj., por qe nuk kam kohe te merrem em ehistori me ty, po te shkruaj vetem sa me poshte :
    -- qe te behesh me dike apo te votosh dike eshte e drejta jote, por fakti qe ti u bere apo votove per dike nuk do te thote se ke te drejte !!! Bej dallimin !!!

    Me qepo shprehesh per voten e çameve qe votuan :

    çamet votuan Plehrat idrizi dhe Tahiri sepse dikush ua serviri :
    pra fajin ne kete rast nuk e ka komuniteti por ata qe e mshtruan , pasi edhe tani idrizi dhe Tahiri vazhdojne me lojen e mashtrimit : ne nje kohe qe jane te tjere çame dhe shqipetare atdhetare ata te cilet e kane nxjerre dhe po vazhdojne ta nxjerrin pak nga pak gomarin nga balta, plehrat Spiune Idrizi dhe Tahiri tunden ne çdo moment sikur e bene ata dhe vazhdojne te dezinformojne publikun.

    Kjo eshte arsyeja perse Dikush i i pa-afte ne udehheqjen e PDI-se i perkrahu pasi brenda ne pDI kishte edhe te tjere surratseze edepseze "çame" spiune te kuqe dhe pasradhes spiunesh, te cilet propozuan dhe mbehsteten kandidaturen e Tahirit dhe Idrizit, ne nje kohe qe per PDI-ne kishin punuar dhe çuar perpara hedefet njerez te tjere patriote.

    ky ehste problemi dhe rrenjet e tija te cilat duhet t'i luftojme aktualisht : tani qe gjerperinjte e vegjel dhe te medhenj tek PDI-ja e nxorren koken pasi dollen me formacionin e ri te quajtur PDU, tashme do ta kemi me te lehte per t'i luftuar dhe menjanuar, pasi Tahiri dhe Idrizi qe po vazhdojne te genjejne jane te dektetueshem lehte ne genjehstren dhe manipulimin e situates qe s'lene minute pa e bere !

    Pra le te tregohemi inteligjente dhe kete here te mos i lejojme me te na rreshqasin nen hunde.

  18. #58
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    03-03-2008
    Postime
    26
    www.tschameria.blogspot.com

    Per ata qe duan te dijne me shume per Lidhjen çame dhe Partine e Arberit edhe :
    www.groups.yahoo.com/group/tschameria

    sa per ty o "arvanit korça" qe shkruan me gjuhen e ekstremisteve terrorriste hd ete "avukatit" te Idrizit dhe Tahirit, askush nuk mund ta imagjinonte se sa te ulet do te ishin keta njerez sa te vinin hije e fantazma si ty neper internet per te dezinformuar publikun ne lidhje me Formacionet dhe Forumet politike me impaktin me te mire qe e kane çuar perpara çeshtjen shqipetare.

    Pra perfundimisht ti "arvanit korça" nuk je gje tjeter veçse nje fantazem hije qe pervidhesh neper forume me qellim dezinformimin dhe shkaterrimin.

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    07-08-2009
    Vendndodhja
    Preveze
    Postime
    71
    madam/zotni detektive,
    zakonin politik e kercenimit c'do se cilit qe nuk i ha paparunat tuaja ne forume te posa kryuar kurr ceshtja came mori dimension kombetar, te kishet len ne an per mos te eksposoheni per qellimet tuaja diku usrpuar figuren e Bilal Xhaferit.
    Sa per fantasma ska se kush te ju thyej rekording ne marathonin e kameleoneve.
    Ashtu edhe ne zakonin e zulmeve personale me dozen ekstremiste te perversitetit qe po aj siti tuaj i famshme qe po njihet.
    po te ishet te afte per te drejtuar ceshtje politike shqiptare, ne ket raste ceshtjen came do te ishet me te zgjuar detektivisht per vehte.
    Nuk do pranonit komplimentet te asfalies greke te stisura nga arvanitet per diagnosen tuaj se c'fare tserla jeni ne te gjytha forumet per te perdhenuar c'do arritje per ceshtjen Came.
    Kyo nuk eshte kot deklarate si videot e tua montazhe me lart por edhe nje paralajmerim per mos grene gorica aguridhe edhe te ze kapsa per te xere nga goja. tserlat.
    ne se popullsia came mashtrohet nga ish te kuqet. Sa keq qe nuk mashtrohet nga ju. Duket se e kan ben zgjedhjen injorantet. Insistojn mos te ja varin entellektualismit tuaj pikerisht se nuk jeni fantasma por kameleona hellenoid.
    Populli "injorant i mashturar" bazohet ne nuhatjet ety sipas ligjit natures.
    Psefto intellektualet qe as edhe e din ku cesh edhe pse nuk behet cameria prona askujt i kan jetuar me histori edhe pervoja te mashtrimeve.
    Nuk perbeni asgje tjeter se nje symptom e kesaj epidemise.
    Me fanaticism pa kufi etike.
    Si ato "hedefe" qe ju shfaqin si sedefe.

  20. #60
    EPIROT Maska e EDLIN
    Anëtarësuar
    16-07-2007
    Vendndodhja
    ku bëhen qinglat
    Postime
    1,527
    PDU përshëndet deklaratat e Presidentit Topi

    PDU, thirrje të gjitha partive për çështjen çame
    "Çështja çame, çështje e të gjithë shqiptarëve, partitë të mos heshtin më"


    Partia Drejtësi dhe Unitet përshëndet deklaratën e djeshme të Presidentit të Republikës, prof. dr. Bamir Topi për çështjen çame dhe për nevojën që kjo çështje të rikthehet në diplomacinë shqiptare. Deklarata e djeshme e presidentit Topi përbën një hap të rëndësishëm përpara për zgjidhjen e këtij problemi, i parë si problem i të drejtave të njeriut të një pjese të popullësisë shqiptare. Me këtë rast, Partia Drejtësi dhe Unitet u bën një thirrje të fortë të gjitha partive që të ndalin apatinë që i ka shoqëruar për çështjen çame e të mos heshtin më.

    PDU u bën thirrje të gjithë aktorëve politikë shqiptarë që të lejojnë diplomacinë shqiptare të veprojë ashtu sikurse çdo diplomaci evropiane, pra mbi bazat e reciprocitetit me të gjitha vendet e të mos pranojnë më marrëveshje që janë në interes vetëm të palës tjetër dhe që nuk i shërbejnë bashkëpunimit ndërmjet vendeve tona. Deklarata e djeshme e presidentit Topi duhet të shërbejë si një lajtmotiv në politikën e jashtme të Republikës së Shqipërisë, ku vendi ynë të sigurojë me çdo mënyrë të drejtat e qytetarëve të huaj, por të ketë si prioritet dhe në qendër të vëmendjes çështjet e pambyllura që kanë të bëjnë me shqiptarët. Kjo, sepse çështja çame, në ndryshim nga sa mund të jetë përmendur nga disa politikanë shqiptarë, nuk është një çështje e një komuniteti, e aq më pak e disa individëve, ajo është një çështje e të gjithë shqiptarëve.

    Të gjithë shqiptarët dhe përfaqësuesit e tyre në Kuvendin e Shqipërisë duhet të ndjekin të gjitha rrugët e mundshme demokratike, jo për të kërkuar diçka që nuk na takon, por për të vendosur në vend një të drejtë që i është mohuar një pjese të popullësisë shqiptare, të dëbuar me dhunë, të vrarë e të syrgjynosur, me prona e varre të lëna pas, pa një vend ku të qajnë të parët e tyre e pa mundësi për të parë qoftë edhe një herë vendin ku kanë lindur apo vendin ku kanë origjinën. Kjo padrejtësi e bërë shumë kohë më parë nga një forcë nacionaliste shoviniste që mori në duar Çamërinë, nuk duhet të jetë më vetëm disa rreshta në një faqe të vetme të librave shkollorë, por duhet të kthehet medoemos në një strategji të hapur transparente e kombëtare e politikës sonë të jashtme, e bazuar tërësisht në normat ndërkombëtarë. Deklarata e djeshme e Presidentit Topi na gëzon e njëkohësisht na hidhëron. Na gëzon sepse përbën një shenjë të mirë e ardhur nga goja e kryetarit të shtetit shqiptar, por njëkohësisht na hidhëron sepse na bën të kujtojmë se politika shqiptare sillet si fajtore në raport me Greqinë për çështjen çame e jo si shteti ku sot banojnë viktimat e vërteta të asaj tragjedia.

    PDU është e mendimit se ka ardhur koha që të mos heshtim më, të flasim pa rreshtur, të kërkojmë të gjitha të drejtat që na takojnë, të kërkojmë ndjesën e fqinjve tanë, pronat tona, nënshtetësinë, të drejtën për të parë vendin e origjinës. Për këtë arsye, PDU u bën thirrje të gjithë shqiptarëve që të mos heshtin përballë kësaj çështjeje që nuk do të mbyllet kurrë deri sa të gjendet një zgjidhje, larg nacionalizmave, larg urrejtjes, por duke folur vazhdimisht për një të drjetë që na takon!

    Deri më sot, PDU, fatkeqësisht, është e vetmja forcë që ngre zërin e vetë për këtë çështje, ka ardhur koha që të gjithë të flasim për të e të dalim si të barabartë në arenën ndërkombëtare, pa u sjellur si fajtor kur jemi viktima!

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. A duhet të bashkohet Kosova me Shqipërinë?
    Nga tani_26 në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 2298
    Postimi i Fundit: 03-01-2024, 11:21
  2. Akademia e Shkencave dhe heshtja ndaj sfidave te kohes
    Nga &Mitrovicalia& në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 96
    Postimi i Fundit: 18-06-2009, 19:10
  3. Ceshtja Shqiptare,detyrim Per Cdo Shqiptar
    Nga DARDAN PEJA në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 14-09-2005, 07:33
  4. Feja Islame
    Nga Muslimane në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 28-07-2005, 21:23
  5. Çështja çame: PS rrëzon projektrezolutën e opozitës
    Nga Albo në forumin Çështja kombëtare
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 25-02-2004, 17:22

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •