Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 114
 1. #1
  zhapik buster Maska e drity
  Antarsuar
  11-01-2006
  Postime
  1,237

  Kosova n fest, feston shpalljen e pavarsis

  Sejdiu: Pavarsia brenda disa ditsh

  Presidenti i Kosovs Fatmir Sejdiu thot pr BBC-n se shpallja e pavarsis sht vetm shtje ditsh.
  Zoti Sejdiu tha se sht prgatitur do gj pr shpalljen e pavarsis n koordinim me faktorin ndrkombtar.

  Jan edhe pak dit, s'mund ta saktsoj edhe sot nga ky moment, por mbase pr pak koh do t kemi edhe nj qndrim t prer e t qart.

  BBC


  Kosova n fest n Ditn e Pavarsis
  Lajmi m i fundit nga Kosova e Pavarur
  Deklara e Pavaresise se Kosoves dhe reagimet e botes shqiptare mbi te.
  Fjala juaj pr kt dit historike
  Albumi Fotografik i Pavarsiss s Kosovs
  Qndrimi zyrtar i shteteve t huaja mbi pavarsin e Kosovs
  Shtypi i huaj mbi pavarsin e Kosovs
  Reagimet kundr pavarsis s Kosovs
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 17-02-2008 m 18:26
  When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

 2. #2
  Feniks. Maska e niktironci
  Antarsuar
  25-03-2007
  Vendndodhja
  Aty ku jetohet.
  Postime
  337
  Me ne fund.
  He mer burra se na plaset.

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  30-08-2006
  Vendndodhja
  askund
  Postime
  9,009
  Po Pra Enderrojne Kot Brenda Disa Ditesh
  JO SEKS PARA MARTESE

 4. #4
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Kosova n shnjestr t intrigave raciste antishqiptare

  Nga Baki Ymeri

  Bukuresht

  Thon se shpifja shmbllen me nj thes puplash q i mer era dhe sht e pamundur pr ti shuar me zjarr e barot. Sa her shqiptart dalin para bots me krkesa legjitime pr sovranitet kombtar, del n shesh Dhelpra e Ballkanit me intriga raciste kundr kombit shqiptar. 'krkojn serbrit n Kosov, pyeste Shqiptari i Bukureshtit para 119 vitesh, duke e karakterizuar Serbin si nj dhelpr dinake q e mashtron botn sot e ksaj dite me shpifje gjoja se shqiptart qenkan mysliman dhe myslimant nuk kan 'krkojn n Europ. T mashtrosh opinionin me kesonofobi konfesionale, t jesh antiislamik apo antiikrishter, don t thot t jesh racist. Po qe se anketon shpirtin shqiptar n Kosov, pikpyetje n mbushet nj autobus shqiptarsh q e qesin fen para kombit, pos atyre q ishin kundr ngritjes s Katedrales s Kombit n zemr t Dardanis.

  Po qe se e shfleton numrin m t ri t revists bukureshtare Lumea (janar 2008), revist e cila shprndahet n t gjitha kancelarit qeveritare e presidenciale, mund t krijosh prshtypjen se autori i artikullit "Gjarpri" e ka glltitur Kosovn" (Emil Neakshu), sht ndonj mash e shrbimeve t fshehta serbe, pr t konstatuar m n fund se nuk e njeh as serbishten dhe as historin, por shkruan si ndonj robot ballkanik, duke transmetuar publicitet mashtrues, duke hedhur mesazhe ksenofobe, duke i riprsitur t njjta sintagma banale t huazuara ad/hoc nga shtypi i Beogradit, duke e konsideruar Kosovn si "vatr e seksit, drogs dhe krimit", duke e prmendur shtat her sintagm "terrorist" pr nj personalitet kosovar, duke e konsideruar Kosovn si "provincs serbe", duke prmendur Fatos Klosin sipas t cilit Osama Bin Laden paska qen n Tiran (1995), duke shpifur gjoja se guerilat kosovare "ishin t inspiruara nga metodat e prdorura nga Al-Qaeda, duke shpifur gjoja se divizioni Sknderbeu paska br pastrime etnike n Kosov, n kohn e Fyhrerit, "jo vetm kundr serbve por edhe kundr minriteteve tjera, ndr t cilat edhe hebrenj", duke mos e prmendur t vrtetn se derisa serbt dhe sllavt e Maqedonis kan shitur mbi pesmij hebrenj, Shqipria sht i vetmi vend n bot q i ka mbrojtur duke mos e dorzuar asnj n duart vrastare t etnikve serb apo nazistve italo/gjerman.

  Pasi hedh nj garnitur intrigash t montuara kundr kryeminstrit Thai, autori Neakshu (rum.Emil Neacsu) ia z pr t madhe minsitrit t Jashtm t Ukrains q do ta prkrah shpalljen e pavarsis s Kosovs dhe sovranitetin e saj, duke hedhur m tej propaganda antiamerikane, veti kjo e udbashve t Bukureshtit q kan kryer shkollat sovjetike t spiunazhit. Dhe m n fund, n katr faqet e artikullit n fjal, autorit i bien brekt, duke br fjal pr gadishmrin q kishte Serbia pr t instaluar raketa ruse n territorin e saj, si "stopim i nj aventure tjetr ushtarake t NATO-s n Ballkan". N kt kontekst t gazetaris mashtrimtare rrshqet nga provimi i publicistiks ballkanike edhe drejtori i t prjavshmes independente Natiunea, Alexandru Paduraru, sipas t cilit n t gjitha enciklopedit Kosova qenka "provinc serbe", duke e konsideruar elementin shqiptar si nj grup etnik, gjegjsisht si nj "rritje demografike" n krahasim me at serb, duke parashtruar pyetjen banale "Vall sht normale q nj grup etnik t mund t shpall pavarsin (...), pa i lejuar vendit respektiv t intervenoj pr t mbrojtur sovranitetin ndaj nj territori q i prket? (Natiunea, nr.440, 16-22 janar 2008). Mos vall rumunt e Besarabis (Moldovs) qernkan "grup etnik" q u shkputn nga Bashkimi Sovjetik para 16 vitesh (1992)?

  E prjavshmja bukureshter Natiunea, prndryshe ka botuar edhe artikuj me karakter konstruktiv, si jan ato t zt. Tiberius Puiu, Xhelku Maksuti, autorit t ktij shkrimi dhe t zt. Zamfir Mihai, ky i fundit duke botuar n numrin e fundit (Pranojm n redaksi, nr. 440/2007, fq.6-7) nj letr prej nj faqe e gjysm me Kosovn n dritn e s vrtets historike, duke e nxjerr n pah lashtsin trako/ilire, parasllave e paralatine, kur shqiptart dhe rumunt ishin fqinj t par, duke prdorur sintagmn Kosova (rum. Cosova) n vend t sintagms Kosovo apo Moldovo, duke demaskuar poltikn serbe t diskriminimit t rumunve t Lugins s Timokut, duke ia br m dije lexuesit se m tolerant ishin turqit e nj feje tjetr ndaj rumunve t Ballkanit t cilve ua mbylln shkollat dhe kishat sivllezrit e tyre ortodoks, grekt, serbt dhe bullgart (q nga viti 1913 e kndej). Autori Zamfir Mihai hedh posht idet filoserbe t drejtorit t gazets, duke i thn: "Mos vall doni q komuniteti ndrkombtar t solidarizohet me pushtuesit serb kundr kombit shqiptar"!

  Shqiptart e pregadisin shtetin e ardhshm

  Sipas lajmeve t kahershme bukureshtaret huazuara nga Reuters, lidert e shqiptarve t Kosovs po bjn pregaditjet pr pavarsin e regjionit, prkundr mahnitjeve t Perndimit se Moskva mund ta mnjanoj, modifikoj apo blokoj planin e OKB-s lidhur me pavarsimin nga Serbia . Me ndihmn e ekspertve britanik, kosovart kan prpiluar nj skic prej 140 faqesh lidhur me nj ministri t ardhshme t Jashtme, si dhe nj rrjet ambasadash n 14 vende t Ballkanit dhe Europs perndimore. Kyeqendra e par, e parapar pr hapjen e nj misioni diplomatik sht Washingtoni, pas t cilit pasojn Londra, Parisi, Berlini, Roma, Berna dhe Vjena, shqiptart e Kosovs duke qn t sigurt se kto vende do ta pranojn shtetin e tyre t ardhshm. Jan duke u br prpjekje edhe pr krijimin e nj armate te Kosovs, hartimi i kushtetuts dhe realizimi i flamurit, lidert kosovar duke premtuar madje edhe nj konkurs pr emblemn e flamurit t Kosovs. (Ziua (www.ziua.ro - mars 2007). Si i konsideronte para nj muaji mass/media bukureshtare prpjekjet shqiptare pr pavarsi?

  Rrug e lir pr independencn e Kosovs, sht titulli i artikullit t Bogdan Munteanut q e botoi e prditshmja Gandul (Mendimi), m 29 nntor 2007. N fotografi Frank Wisner (SHBA), Wolfang Ischinger (BE) dhe Alexandr Botsan-Kharchenko (Rusi), duke lajmruar botn mbi dshtimin e negociatave serbo/shqiptare. Kosova sht Besarabia e Shqipris. Me gjith krcnimet e Tadicit se "pavarsia nuk do ta destabilizoj vetm Serbin por tt regjionin, madje edhe Europn", Kosova ka protekcion ndrkombtar, kurse shqiptart nuk militojn pr myslimanizm dhe terrorizm, si shpifte Millosheviqi, por pr independenc, n konformitet me t drejtn internacionale, pr nj shtet me kufinj t hapur ndaj Shqipris, Serbis, Europs dhe Ameriks. Me t gjitha prpjekjet e kota t atyre q e prkrahin propagandn serbe lidhur me Kosovn, rumunt q e njohin historin, e din se jemi vllezr, dhe se gjaku uj nuk bhet.

  gazeta Ndryshe - E Marte, 22 Janar 2008

 5. #5
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Rusia: Kosova kurr nuk do t antarsohet n OKB, nse shpall pavarsi t njanshme


  Rusia ka paralajmruar Kosovn se nuk do t bhet kurr antare e Kombeve t Bashkuara nse udhheqsit e saj shpallin pavarsin nga Serbia. Ambasadori rus n OKB, Vitali urkin theksoi dje gjithashtu se Kosova nuk do t lejohej t antarsohej n asnj organizat tjetr politike ndrkombtare nse shpall n mnyr t njanshme pavarsin. Ai i bri kto komente pasi kryeministri serb Boris Tadi i tha Kshillit t Sigurimit se Serbia nuk do ta njoh kurr sovranitetin e Kosovs. Serbia u krkoi Kombeve t Bashkuara q t hedhin posht do shpallje t njanshme t pavarsis nga udhheqsit shqiptar t Kosovs dhe t mbshtesin vazhdimin e negociatave pr zgjiidhjen e statusit:

  Procesi pr zgjidhjen e statusit t Kosovs nuk shnoi ndonj hap prpara n sesionin e fundit t Kshillit t Sigurimit t Kombeve t Bashkuara. Presidenti i Serbis Boris Tadi foli dje n sesionin me dyer t hapura, ku theksoi para Kshillit t Sigurimit se Beogradi nuk do ta njihte kurr pavarsin e Kosovs. Ai tha se Serbia do t prdorte t gjitha argumentet ligjore dhe diplomacin pr t mbrojtur trsin e saj territoriale. Zoti Tadic i bri thirrje Kshillit t Sigurimit q t mos pranonte shpalljen e njanshme t pavarsis. Nj njohje e njanshme e pavarsis s Kosovs pa dyshim q do t prbnte nj precedent. Askush nuk ka t drejtn q t destabilizoj Serbin dhe Ballkanin me vendime t nxituara dhe t njanshme q do t kishin pasoja t paparashikueshme pr rajone t tjera me probleme separatizmi etnik. Ne e kemi br t qart qndrimin ton n nj numr rastesh, q zgjidhja duhet t jet n prputhje me ligjin ndrkombtar, nj rezultat i kompromisit t pranuar pr t dyja palt dhe se duhet t sjell paqe afatgjat dhe mirqenie pr t gjith qytetart e vendit tim dhe rajonit.

  Zoti Tadic bri thirrje pr prpjekje t mtejshme pr nj zgjidhje prmes negociatave.

  Udhheqsit e Kosovs pritet t shpallin pavarsin n javt e ardhshme, pas dshtimit t prpjekjeve ndrkombtare pr t arritur nj marrveshje me Serbin. Shtetet e Bashkuara dhe disa vende evropiane pritet ta miratojn kt veprim, por Serbia dhe aleatja e saj Rusia, antare me t drejt vetoj n Kshillin e Sigurimit, jan zotuar ta kundrshtojn at.

  Kryeministri i Kosovs Hashim Thai foli gjithashtu para Kshillit, n nj sesion me dyer t mbyllura. M pas ai doli para gazetarve. Kosova sht gati, sht e bashkuar. Shum shpejt ne do t marrim nj vendim dhe shpresojm q komuniteti ndrkombtar t na njoh shum shpejt.

  Ambasadori i Shteteve t Bashkuara n OKB nnvizoi se Kshilli i Sigurimit ende nuk kishte arritur nj qndrim unik dhe shtoi se nuk ka shum koh pr t pritur. Ai i krkoi Serbis q t vepronte me maturi pr t mos dmtuar marrdhniet afatgjata me Bashkimin Evropian dhe Shtetet e Bashkuara. Ishte nj diskutim pozitiv. Ne e dim se far ka prpara. Nuk ka ndryshime prsa i prket faktit q kshilli sht i bllokuar. Prcaktimi i statusit prfundimtar sht shum i rndsishm dhe n nj mnyr apo nj tjetr kjo shtje duhet t zgjidhet. Ne prshndesim gatishmrin e Bashkimit Evropian pr t luajtur rolin e tij. Natyrisht q zgjidhja prfundimtare pr problemin e atij rajoni sht integrimi n institucionet evropiane, veanrisht n Bashkimin Evropian, kjo sht e ardhmja e ktij rajoni. Por Ambasadori i Rusis n Kombet e Bashkuara, Vitaly Churkin, paralajmroi se nj Kosov e pavarur nuk do t bhej kurr antare e Kombeve t Bashkuara. Duke zgjedhur rrugn e veprimeve t njanshme, Kosova nuk do t futet n radht e antarve t komunitetit ndrkombtar q gzojn njohje t plot. Pr fat t keq, disa vende do ta njohin, megjithse do t ishte nj shkelje e rezoluts 1244 dhe Karts s Kombeve t Bashkuara, por nuk do t vij dot ktu n OKB si antare me t drejta t plota. Nuk do t jet n gjendje q t antarsohet n institucione t tjera politike dhe ndrkombtare. Seanca e djeshme e Kshillit t Sigurimit kishte si synim t prqendrohej tek veprimtaria e misionit t OKB-s n Kosov dhe jo tek diskutimet pr statusin. Joachim Rucker, Prfaqsuesi i Posam i Sekretarit t Prgjithshm t OKB-s informoi Kshillin pr misionin e OKB-s. Ai u tha gazetarve m pas se UNMIK-u ka br ka mundur duke pasur parasysh rrethanat, por se shtja e Kosovs duhet zgjidhur.

  Zri i Ameriks  ertof: Evropa po

  bhet terren i terrorizmit

  Nga Tendai Mafoza  Zri i Ameriks

  Sekretari i Siguris Kombtare Majkl ertof, thot se n Shtetet e Bashkuara ka nj rritje t krcnimit pr sulme terroriste nga Evropa Perndimore.

  Duke folur pr radion BBC, Majkl ertof vuri n dukje rritjen e terrorizmit me burim nga brenda Evrops dhe paralajmroi se Evropa Perndimore mund t bhet gjithnj e m shum nj terren pr zhvillimin e terrorizmit.

  N nj intervist, zoti ertof tha se Shtetet e Bashkuara po shqyrtojn mundsin pr t forcuar masat e siguris, prfshir kontrollin ndaj udhtarve q vijn n Shtetet e Bashkuara nga Evropa Perndimore. Ai tha se kontrolle t tilla jan t nevojshme.

  Ne kemi nj program q lejon shumicn e evropianve q vijn si turist, q t udhtojn pa viza. Kjo do t thot, q kontakti yn i par me ta sht kur ata hyjn n Shtetet e Bashkuara dhe kjo krijon nj dritare fare t vogl mundsie pr ti kontrolluar.

  Zoti ertof nuk tha konkretisht se far masash mund t merren n prpjekje pr t zbuluar terroristt, por shtoi se do t merren masa, q udhtimet dhe biznesi t mos preken negativisht.

  Ne po prpiqemi t gjejm nj rrug, q t kontrollojm njerzit t cilt vijn nga Evropa pa penguar rrjedhn e udhtimit dhe tregtis, q sht nj pjes shum e rndsishme e ekonomis son.

  Zoti ertof prmendi shprthimet me bomba n Madrid n vitin 2004 dhe sulme t tjera t mpasshme, ose tentativa pr sulme n Britani, si prova q terroristt gjithnj e m shum po e shohin Evropn edhe si objektiv, por edhe si piknisje pr sulme.

  Por analisti i shtjeve ndrkombtare Majkll Coks i Fakultetit t Ekonomis n Londr, i tha Zrit t Aneriks se megjithse ai i kupon shqetsimet e Shteteve t Bashkuara, ai nuk beson se qeveria amerikane do t arrij deri aty, sa tu krkoj udhtarve nga Evropa Perndimore, q t krkojn viza pr t vizituar Shtetet e Bashkuara.

  Ata nuk do t heqin dor nga programi pr shmangien e vizave. Do t ishte shum problematike dhe e vshtir dhe do t drgonte nj sinjal t gabuar politik. S dyti, do ti ngadalsonte shum gjrat. Shtetet e Bashkuara do t krkojn q njerzit t regjistrohen. Kshtuq besoj se do t jet nj procedur q 48 apo 72 or para nisjes, ose edhe m par, udhtart t regjistrohen n nj sistem qendror kompjuteri q u jep zyrtarve m shum koh q t kryejn kontrolle.

  Prof. Koks thot se nuk beson q nj program i till t ket nj ndikim t madh tek marrdhniet mes Evrops dhe Shteteve t Bashkuara, nse zbatohet. Ai tha se pr udhtart kjo mund t sjell pak probleme, por shtoi se njerzit jan msuar tani me kufizime t tilla.

  gazeta Ndryshe - E Premte, 18 Janar 2008

 6. #6
  Thai kishte krkuar dje nj dat zyrtare n Bruksel. Marrveshja ishte br m par, dje thjesht po ratifikohej. Me 'merret vesh nga brenda bhet fjal pr datn 6 shkurt. Dje ishte shpreh dhe Robert Bund, komandanti gjerman n Dardani, se s'ka m shtyrje, si dhe Kondoliza Rajs pardje n Berlin.

  Kosovo to declare independence on 6 February
  Pristina /23/01/ 16:08

  The independence of Kosovo will be declared on 6 February, Radio Kosovo cited sources close to the Kosovo's PM Hashim Thaci as saying.

  Radio Kosovo said that the document on declaration of independence will be adopted on 6 February in the Kosovo's Parliament, which would be followed by recognition by other countries.

  The same source added that the Parliament has already embarked upon preparations for that historic event, but did not specify whether will the European Union act in package or the recognition would be carried out by each country individually.

  http://www.makfax.com.mk/look/novina...4&NrSection=20

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Qeveria e Kosovs: Po bjm prgatitjet pr shpalljen e pavarsis

  Thai thot se shpejt do tu bj me dije qytetarve kohn e shpalljes s pavarsis


  Prishtin, 3 shkurt 2008 (Kosovapress) Koha 20:12

  Thai thot se shpejt do tu bj me dije qytetarve kohn e shpalljes s pavarsis

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai tha t dieln se periudha kohore pr shpalljen e pavarsis ve sht e ditur dhe shum shpejt at do tua proklamoj edhe qytetarve t Kosovs, ndrsa ministri i Punve t Jashtme t Shqipris, Lulzim Basha tha se Kosova me plot vetbesim, me maturi dhe vizion evropian po ecn jo vetm drejt pavarsis...
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  Jakup Krasniqi: Kuvendi i Kosovs n bashkrendim me SHBA-t dhe Unionin Evropian, brenda muajit do t shpall pavarsin

  - Nuk ka argumente t tjera pr arsyetimin e ndonj propozimi eventual pr shtyrje

  Jakup Krasniqi
  Kryetar i Kuvendit t Kosovs


  Musli Krasniqi
  Prishtin, 4 shkurt

  Zvarritja e definimit t statusit politik t Kosovs deri n kt periudh, nga faktort vendimmarrs sht arsyetuar n forma t ndryshme. Nevoja pr procese t njpasnjshme negociatore qe arsyetuar me domosdoshmrin e krkimit t do alternative pr kompromis ndrmjet palve, dhe pr t bindur kundrshtart e pavarsis se kjo sht zgjidhja e vetme e mundshme pr Kosovn. Jo m pak se tri her, arsyetime t shtyrjeve kan qlluar t jen zgjedhjet n Serbi, her parlamentare e her presidenciale. Kto, m shum jan nnkuptuar n kuadr t procesit dhe jan vlersuar si t tilla nga kndi i analistve dhe potencuar nga zyrtar anonim n qendrat e vendosjes, por nuk jan pranuar zyrtarisht. Nga lidert vendor sht vlersuar shum her se zgjedhjet n Serbi nuk kan kurrfar ndrlidhjeje me Kosovn dhe statusin e saj. Sido q t jet, duke e pasur parasysh rolin e Serbis n gjith kt proces, faktorve vendimmarrs ndrkombtar iu nevojitet nj stabilitet i qndrueshm politik dhe nj adres e qart edhe n Beograd.

  Mst: Brenda shkurtit

  Zgjedhjet e fundit serbe, ato pr president, vemas balotazhi i s diels dhe fitorja e Boris Tadiqit, nga analistt sht vlersuar si eliminimi i pengess s fundit pr ta miratuar Deklaratn e Pavarsis n Kuvendin e Kosovs. Udhheqsit politik t Kosovs kan thn se rruga e pavarsimit t Kosovs nuk mund t kushtzohet nga proceset politike n Serbi. Ajo, sipas tyre, sht hartuar n bashkpunim me faktorin ndrkombtar. Sidoqoft, ata kan vlersuar se demokratizimi i Serbis dhe integrimi n strukturat euroatlantike, sht n interes t paqes dhe stabilitetit n rajon. Kryetari i Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqi, ka thn t hnn se sht e udhs q Serbia t pranoj rrjedhat demokratike dhe realitetin e ri q sht krijuar n Kosov. Ndrkaq, proceset q zhvillohen n Serbi, sipas tij, jan t ndara nga proceset q jan duke u zhvilluar n Kosov.
  Sa i prket dats s shpalljes s pavarsis s Kosovs, Krasniqi ka thn se Kuvendi i Kosovs n bashkrendim me SHBA-t dhe Unionin Evropian, brenda muajit do t shpall pavarsin, pr t ciln ai tashm sht i gatshm.
  N ann tjetr, serbt e Kosovs kan thn se n raport me Kosovn nuk do t ndryshoj asnj gj pavarsisht nga fitorja e cilitdo kandidat.

  Mst: Argumentet e paqndrueshme

  Analistt vendor vlersojn se zgjedhjet n Serbi e kan hequr edhe nj dilem t komunitetit ndrkombtar lidhur me kohn e prshtatshme pr shpalljen e pavarsis s Kosovs. Analisti Milazim Krasniqi, thot se sht konfirmuar presidenti i ri i Serbis, edhe si nj person i cili llogaritet m i moderuar dhe me prirje m proevropiane, dhe n kt aspekt nuk ka argumente t tjera pr arsyetimin e ndonj propozimi eventual pr shtyrje.
  Ai thot se disa zra t fundit ndrkombtar pr shtyrje 30 apo 60-ditshe t shpalljes s pavarsis, nn arsyetimin se Tadiqit i duhet konsolidim i pushtetit, jan absolutisht t paqndrueshme. Presidenti serb, sipas tij, sht president n detyr dhe e ka t gjith infrastrukturn e pushtetit n duart e veta. Prandaj, kushdo q thirret n nj nevoj t till t tij, vetm bn loj t pamoralshme, sepse ai ishte president edhe n mandatin e kaluar. Kshtu q nuk ka asnj lloj arsyetimi t ksaj natyre, tha pr Infopress Krasniqi. Ai shprehet i inkurajuar nga deklarata e kryetarit t Kuvendit t Kosovs, Jakup Krasniqit, i cili ka deklaruar t hnn se pavarsia do t shpallet gjat shkurtit. Le t shpallet edhe ditn e fundit t shkurtit nse sht e domosdoshme, por sht mir q po fiksohet s paku muaji, dhe pastaj ditt kalojn dhe ne jemi n nj situat q gjat ktij muaji t mbyllet ky proces, tha ai.

  Mst: Sfidat

  Kto zgjedhje nga analistt jan vlersuar si nj lloj referendumi pr Serbin, e cila para vetes ka pasur dy rrug: integrimin apo izolimin. Ishte vlersuar se fitorja eventuale e Nikoliqit do ta kthente Serbin e kohs s Milosheviqit, me pasoj izolimin ndrkombtar. Ndrkaq, rizgjedhja e Boris Tadiqit sht prshndetur nga Perndimi dhe sht vlersuar si shenj se shumica e qytetarve t Serbis dshirojn q t vazhdojn rrugn pr n Evrop. Tri sfidat e radhs pr Tadiqin vlersohen rishikimi i pushtetit dhe raporteve me kryeministrin aktual Vojislav Koshtunica, i cili nuk i dha mbshtetje n garn presidenciale, gj e cila mund ta oj Serbin n kriz qeveritare dhe zgjedhje t parakohshme; ballafaqimi me shtjen e shpalljes s pavarsis s Kosovs, dhe me prpjekjet pr t uar prpara procesin e prafrimit me Bashkimin Evropian. Nga Moska, ka dal qndrimi se n zgjedhje t Serbis kan fituar dy gjysma, prkatsisht lideri formal dhe joformal, meq dallimi n vota mes kryetarit Boris Tadiq dhe kandidatit Tomislav Nikoliq ka qen minimal.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 9. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691
  He pra se mezi po presim, po kujt i plasi se nuk do hyje ne OKB, se ja na u prish gjiza ne.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Nice_Boy
  Antarsuar
  25-01-2004
  Vendndodhja
  Larg vendlindjes i pa shpi..
  Postime
  4,221
  Tani kaluan hic me pak se 3650 dite qe po enderrojm per kete Pavarsi.. dhe cdo dite eshte shpall por kot.. ishalla sa me shpejt behet.. e sa per Rusin sna behet von.. se sa ta kemi Ameriken pran nesh ben si don ajo..
  M gnjeu pasuria, jeta vrap m iku shpejt dhe u thinja u dergja u plaka n dhe t huaj do t vdes..

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939

  Qeveria e Kosovs: Po bjm prgatitjet pr shpalljen e pavarsis

  Prishtin, 7 shkurt 2008


  N mbledhjen e gjasht t Qeveris s Kosovs, t ciln sot e ka udhhequr kryeministri Thai, i shoqruar edhe nga zvendskryeministrat Kui dhe Manaj, jan diskutuar prgatitjet intensive q po bhen pr ditn e shpalljes s statusit t Kosovs dhe shtjet q lidhen m kt dit historike pr Kosovn.
  Kryeministri Thai ka theksuar para Kshillit t Ministrave se realisht Qeveria e Kosovs po angazhohet me t gjitha kapacitetet dhe me prkushtimin m t madh pr prfundimin e suksesshm t procesit t pavarsimit t Kosovs, si dhe sht duke punuar maksimalisht me gjith formacionin politik t vendit, me bashkpunim t ngusht me Uashingtonin dhe Brukselin, pr prmbylljen e ksaj shtjeje madhore.
  Kabineti qeveritar n ket takim t hapur edhe pr mediat vendse dhe t huaja, t cilat gjenden n Kosov pr t prcjell zhvillimet e fundit, ka miratuar nj sr vendimesh dhe ligjesh, ndr t cilt edhe vendimin pr inicimin e procedurs pr hartimin e Projektligjit pr Presidentin (ZKM), me an t t cilit do t rregullohen t drejtat e presidentit dhe familjes s tij pas prfundimit t mandatit, si dhe sht miratuar projektvendimi pr inicimin e procedurs pr hartimin e Projektligjit pr Diasporn (ZKM), me an t t cilit njihet roli i diaspors shqiptare n ecurin e proceseve n vendin ton.
  Po kshtu sht miratuar edheplani vjetor t puns s Qeveris (ZKM), me rastZyra e Kryeministrit t Kosovs ka br koordinimin e punve me t gjitha ministrit pr prgatitjen e ktij plani.Me kt rast sht vlersuar se plani paraqet nj pasqyr reale t mundsive dhe kapaciteteve pr realizimin e pjesve t obligimeve q dalin nga Programi i Qeveris.
  Gjithashtu sht miratuar strategjia legjislative pr vitin 2008 (ZKM), e cila sht hartuar nga grupi punues qeveritar q sht themeluar me Vendimin e Qeveris nr. 03/2, t dats 17 janar 2008, duke u bazuar n akte dhe dispozitat ligjore, si dhe n baz t planeve legjislative pr vitin 2008, t miratuara dhe t ofruara nga t gjitha ministrit, me qllim t hartimit t nj strategjie n harmoni me rrjedhat politike n Kosov dhe n harmoni me legjislacionin evropian dhe planin e partneritetit, si dhe sht miratuar vendimi pr eliminimin e kolizionit ligjor dhe njsimin e ligjeve (ZKM), i cili ka dal si rezultat i vshtirsive t krijuara nlegjislaturat e kaluara, ku jan miratuar ligje n t cilat ekzistojn mosprputhje dhe kundrthnie n mes tyre. Me qllim t zbatimit efikas n praktik dhe shmangies s paqartsive sht propozuar themelimi i nj grupi punues me prfshirje t gjer, i cili do t shqyrtoj t gjitha konfliktet eventuale ndrmjet ligjeve dhe do t rekomandoj veprimet e caktuara. Nga fusha ligjore sht miratuar edhe vendimi pr themelimin e Komisionit pr mbikqyrjen e zbatimit t ligjeve (ZKM), i cili do t mbikqyr nj numr t madh t ligjeve q jan n fuqi dhe nuk zbatohen n praktik ose ka ngecje n zbatimin e tyre, dhe sht aprovuar krkesa pr shqyrtimin e ligjeve q jan miratuar nga Kuvendi i Kosovs dhe nuk jan nnshkruar nga PSSP-ja (ZKM).
  Kabineti qeveritar ka miratuar n vazhdim t mbledhjes s sotme edhe vendimin pr shnimin e prvjetorit t Epopes s UK-s (ZKM), me qllim q manifestimi popullor Epopeja e UK-s t organizohet dhe udhhiqet n mnyr solemne nga Zyra e Kryeministrit, ndrkaq ka miratuar udhzimin administrativ pr caktimin e shpenzimeve t reprezentacionit pr zyrtar t institucioneve t Qeveris s Kosovs (MSHP); udhzimin administrativ pr prcaktimin pr nj pag t t emruarve politik (MSHP); udhzimin administrativ pr prdorimin e automjeteve t Qeveris s Kosovs (MSHP)dheudhzimin administrativ pr prdorimin e telefonave (fiks dhe mobil) n Qeverin e Kosovs (MSHP).
  Gjithashtu pr riaktivizimin e grupeve pr tranzicion kishte nj pajtim t prgjithshm t kabinetit qeveritar, me rast kryeministri Thai ka emruar si koordinator pr tranzicion, kshilltarin e tij politik, z. Lirim Grajevci.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 12. #12
  ...beyond Maska e Alienated
  Antarsuar
  19-09-2005
  Vendndodhja
  Cassiopeia Constellation
  Mosha
  41
  Postime
  3,139

  Pavarsia m 17 Shkurt 2008!

  Ministri i Jashtem francez Bernard Kushner ka deklaruar se Bashkimi Evropian do te marre se shpejti nje vendim te q arte per te ardhmen e Kosoves, e cila pritet qe shume shpejt te shpalle pavaresine nga Serbia. Sipas Kushner, ky veprim do te behet pavaresisht kundershtimeve te Serbise per pavaresine dhe misionin e BE-se.
  "Ne pritem zgjedhjet presidenciale ne Serbi, qe nxorren ne krye presidentin proevropian Tadic. Serbia nuk ka dale nga procesi i saj zgjedhor. Se shpejti do te marrim nje vendim per Kosoven, meqenese gjithcka ishte e bllokuar", ka pohuar Kushner.

  Nderkohe burime te aferta me qeverine Kosovare kane bere te ditur se presin driten jeshile te BE-se per te shpallur pavaresine, e cila mund te ndodhe nje dite para 18 shkurtit, kur do te zhvillohet nje mbledhje e ministrave te Jashtem te BE.

  Top Channel
  Koha sht e maskarenjve
  Por atdheu i Shqiptarve

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  I FTOJ QYTETART T OJM MESAZH PAQEJE N BOT

  Nga Vedat Vllasaliu / Petrit Musolli
  Jan 30, 2008, 22:32


  Zenun Pajaziti, minister i Brendshem ne Qeverine Thaci

  JAVA: A jeni prgatit pr Shpalljen e Pavarsis?  Zenun Pajaziti: Kosova po shkon pakthyeshm drejt shpalljes s pavarsis dhe kjo do t bhet n koordinim t plot me partnert ton ndrkombtar. Si e ka cekur Kryeministri Thai dhe PSSP-ja z.Ruecker, n takimin e fundit t Kshillit t Sigurimit, Kosova sht e gatshme pr hapin e ardhshm q sht shpallja e pavarsis dhe sht e gatshme pr t vepruar si shtet i pavarur.

  Kosova ka vite q sht e prgatitur pr t funksionuar si shtet, tanim kan mbetur vetm procedurat ceremoniale pr shpalljen e pavarsis, e cila do te pasohet nga njohja e shpejt nga partnert tan n Washington dhe vendet kryesore t BE-s.  JAVA: Si do t menaxhoni me situaten e siguris nse ajo cenohet, sidomos nga komuniteti serb t cilt shumher kan krcnuar se do t reagojn n forma t ndryshme nse shqiptart shpallin pavarsin?  Zenun Pajaziti: Nuk e prjashtojm faktin se do t ket njrz q nuk do t pajtohen me realitetin q do t krijohet pas shpalljes s pavarsis s Kosovs dhe kjo mund t reflektohet edhe n situatn e prgjithshme t siguris n vend. Por ne jemi t prgatitur q s bashku me strukturat relevante vendore dhe ndrkombtare t ruajm rendin dhe qetsin n Kosov pr t gjith qytetart pa dallim.  JAVA: Cilat jan masat konkrete? Na specifikoni?  Zenun Pajaziti: do strategji e strukturave vendore dhe ndrkombtare t siguris sht e mbshtetur me plan veprime konkrete te cilat do te zbatohen n rast t prishjes s rendit dhe qetsis publike.  JAVA: A ka mundsi t na e prshkruani Operacionin Statusi?

  ka prmban, si sht planifikuar t zbatohet. N ka sht prqndruar?

  Sa pjestar t policis do t jen t prfshir n kt operacion?  Zenun Pajaziti: Hartimi i planeve t tilla dshmon qasjen ton proaktive pr t ruajtur rendin dhe qetsin n Kosov n kte periudh t rndsishme. N kte plan jan parapar disa masa preventive q t sigurohemi q situata t mos eskaloj. Ne jemi vigjilent, por nuk besojm se do t ndodh asgj e jashtzakonshme. Sidoqoft, n rast se ndodh e kundrta institucionet e Kosovs n bashkpunim me partnert ndrkombtar kan prgjegje adekuate pr situata t tilla.

  Ndrsa, jo vetm policia, por ne po punojme me tr mekanizmat institucional q t kemi nj mobilizim t prgjithshem q n diten e shpalljes s pavarsis dhe tutje Kosova t drgoj mesazhe pozitive n mbar botn. N kte kontekst, ftoj edhe qytetart e Kosovs q ti bashkohen ksaj fryme dhe t ecim s bashku prpara.  JAVA: A jeni konsultuar me KFOR-in dhe Policin ndrkombtare pr zbatimin e ktij operacioni? Kush do ta udhheq kt operacion: kosovart apo ndrkombtart? Cili do t jet bashkveprimi me KFOR-in dhe Policin ndrkombtare?  Zenun Pajaziti: Raportet me KFOR-in dhe Policin ndrkombtare jan n nivelin me t lart t mundshm. Ne kemi kontakte t vazhdueshme dhe t gjitha planet operative jan t harmonizuara n mes strukturave vendore dhe atyre ndrkombtare. Ne jemi koshient pr prgjegjsit tona dhe n bashkpunim me partneret tan ne do t sigurohemi q secili t jet n krye t detyrs. Jo m kot ne kemi ndjekur qasjen e shpalljes s koordinuar t pavarsis.  JAVA: Nse serbt n veri shpallin pavarsin e veriut, si jan krcnuar n rast se Kosova shpall pavarsin, si do t reagoni?  Zenun Pajaziti: Besoj se dokush sht i vetdijshm pr parimet e Grupit te Kontaktit pr trsin territoriale t Kosovs. Kosova do ta shpall pavarsin n tr territorin e saj dhe si e till do t njihet nga SHBA, BE dhe shume vende tjera.  JAVA: A keni ndonj strategji si do t veproni n veri apo thjesht do tia leni KFOR-it t mirret me kt situat dhe ju do t jeni vetm vzhgues?  Zenun Pajaziti: Ne kemi strategji dhe plane operative n bashkpunim me KFOR-in. Ne kemi marre garancit e nevojshme nga KFOR-i pr sigurimin e tr territorit t Kosovs.  JAVA: Pjestart serb t SHPK-s a do t shrbejn n vendbanimet serbe e sidomos n veri kur t shpallet pavarsia apo a keni frik se ata mund t dezertojn dhe t solidarizohen me qytetart e veriut dhe vendeve tjera t banuara me serb t cilt parashikohet se do t kundrshtojn dhe protestojn kundr shpalljes s pavarsis? A jan t trajnuar kta polic pr raste t ktilla?  Zenun Pajaziti: SHPK-ja sht nj institucion multietnik dhe t gjith pjestart e saj pa dallim kryejn prgjegjsit e tyre konform ligjit. Nuk dua t bj dallime dhe t krijoj dualizma brenda vet SHPK-se. Zrat pr dezertim t pjestarve t SHPK-se nga rradht e komunitetit serb m shum jan n rrafshin spekulativ. Sidoqoft, ne i konsiderojm institucionet si t shenjta dhe do sulm mbi to do t jet i papranueshem dhe ne do t jemi t pakompromis ndaj t gjith atyre q ndrmarrin akte q jan n kundrshtim me ligjin.  JAVA: Zakonisht n do protest situatn e kan udhhequr ndrkombtart?  Zenun Pajaziti: Do theksoja edhe njher se prgjegjes pr sigurin n Kosov jan SHPK-ja, KFOR-i dhe Policia e UNMIK-ut. Prgjegjsit e tyre jan t ndara dhe t kjarta. Por ne ndajm interesa dhe prgjegjsi t prbashkta.  JAVA: Ju i keni ftuar serbt q t bashkpunojn m ngusht me institucionet kosovare pr ndrtimin nj t ardhme europerendimore. A mendoni se mundet t realizohet kjo duke pasur parasysh t kaluemn e shqiptarve dhe serbve?  Zenun Pajaziti: Nuk bj apele t tilla po t mos kisha besuar se nj gj e till sht e mundshme. sht botrisht e njohur aspirata e qytetarve t Kosovs, pr nj shtet t pavarur e sovran, t integruar n sturkturat Euro-Atlantike. Se kendejmi, konsiderojme se Pavarsia e Kosovs sht vetm fillimi i fundit dhe jo prfundim i tr procesit. Misionin do ta shpallim t prmbushur ditn kur antarsohemi n Bashkimin Europian. E ardhmja europiane nuk do te mbetet peng e s kaluars.  JAVA: N disa anketa me serb ata jan shprehur se nuk i besojn SHPK-s, a mendoni se do t bashkpunojn me ju si keni krkuar ju nga ta?  Zenun Pajaziti: SHPK-ja sht duke u funksionalizuar dhe sht duke i ngritur kapacitetet e veta pr ushtrimin e prgjegjsive. Ne jemi t prkushtuar q t sigurohemi se SHPK-ja t jet n shrbim t gjith qytetarve pa dallim. Ndrsa edhe roli i qytetarve sht jo m pak i rndsishm. Ata duhet t bashkpunojn dhe ti besojn SHPK-se, n mnyr q t sigurojm nj ambient t qet pr t gjith.  JAVA: A ka mundsi q qytetart e Kosovs t provokohen nga shteti i Serbis kur t shpallet pavarsia? Nse ndodh kjo a do t ballafaqohet edhe SHPK-ja me kt situat spo jeni kshilluar nga KFOR-i q t mos reagoni dhe ta leni komplet n duar t KFOR-it kt situat. A e keni diskutuar m KFOR-in dhe policin ndrkombtare si do t reagoni n nj situart t till edhe pse kjo sht nj pyetje hipotetike por shum e parashikueshme?  Zenun Pajaziti: sht pr keqardhje q Serbia ende po vazhdon me nj qasje e cila nuk ndryshon shum nga parktikat e kaluara. Kosova po shkon pakthyeshm drejt shpalljes s pavarsis dhe kjo do t bhet n koordinim t plot me partnert ton ndrkombtar. Ne do t levizim prpara dhe do t jemi t gatshm t bashkpunojm si dy shtete fqinj n t ardhmen. Por n asnj rast nuk do t lejojm q t cenohet siguria e qytetarve t Kosovs dhe kte do ta bjme n bashkpunim me KFOR-i dhe mekanizmat tjer relevant.

  JAVA: A keni zhvilluar takime edhe me qytetar shqiptar t Kosovs se si t reagojn n ditn e shpalljes s pavarsis? Duke u bazuar n prvojat e festimeve t mhershme shpesh dijm me huq si me festue n mnyr normale?

  Si me e normalizue festimin e shpalljes? A keni ndonji plan-program?  Zenun Pajaziti: Ne fillim t intervists e ceka se jemi n pregaditje t procedurave ceremoniale pr shpallje t pavarsis. Ne po mbajme takime dhe vizita n t gjitha ant e Kosovs dhe me t gjitha komunitetet. Poashtu, i bj thirrje edhe mediave, shoqris civile dhe qytetarve n prgjithsi q t kultivojn kte frym t sjelljes me dinjitet si vlera civilizuese t bots s qytetruar.  E tr bota sht duke prcjellur me vemendje zhvillimet n Kosov. Ne duhet t kemi kujdes se far mesazhi drgojm te miqt tan.  Ne i ftojme qytetart e Kosoves t na bashkohen n angazhimet tona dhe t festojm kte akt historik me dinjitet. Ne kemi qen dinjitoz, kemi sakrifikuar, do qytetar i Kosovs ka hise n kte proces historik, prandaj si t tille duhet t sillemi edhe n ditn e shpalljes s pavarsis s Kosovs.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Llapi
  Antarsuar
  08-08-2002
  Postime
  10,939
  POLITIK Shpallje dhe fest dinjitoze


  Deklaratat kundr pavarsis, kreu i ekzekutivit i ka injoruar, duke thn se ai do t vazhdoj t punoj me t gjith ata q punojn pr pavarsi

  Bajram Lani
  Prishtin, 7 shkurt

  Zra pr shtyrje t shpalljes s pavarsis mund t ket vetm n Beograd, ngase n Prishtin, n Bruksel dhe Uashington gjithka sht e prfunduar. Kshtu sht shprehur kryeministri i Kosovs Hashim Thai, t enjten pas mbledhjes s Qeveris, duke hequr dilemat rreth shpalljes s pavarsis brenda nj periudhe shum t shpejt. Ai ka thn se nuk ka ka t diskutohet m pr pavarsin, ngase sht pun e kryer dhe vetm krkohet prfundimi i prgatitjeve pr shpallje. Deklaratat kundr pavarsis, kreu i ekzekutivit i ka injoruar, duke thn se ai do t vazhdoj t punoj me t gjith ata q punojn pr pavarsi.

  Mst; Festim dinjitoz

  Kryeministri Thai ka thn se gjithka pr shpalljen e pavarsis sht e kryer, vetm kan mbetur edhe disa detaje t vogla. Ai ka shprehur angazhimin e t gjitha institucioneve t Kosovs n nivelin qendror dhe lokal pr prfundimin sa m t shpejt t procesit dhe pr prgatitjen dinjitoze pr ta festuar ditn e pavarsis. Dita e vendimit pr shpalljen e pavarsis s Kosovs duhet t jet dit e festimit dinjitoz. Si popull dhe si vend kemi investuar m se nj shekull pr kt dit historike t madhshtis, pas lirimit t Kosovs n qershor t vitit 1999. Un jam i bindur se ne do t kemi sukses me shpallje dinjitoze, me kremten e fests dinjitoze dhe me nj sjellje shum t civilizuar, sht shprehur Thai. Pr ta festuar kt dit, Qeveria e Kosovs ka ndar nj milion euro dhe ka formuar nj komision t veant pr koordinimin e punve rreth prgatitjeve.

  Mst; Ligji pr presidentin dhe pr diasporn

  Qeveria e Kosovs n mbledhjen e saj t hapur pr media ka miratuar projektvendimin pr fillimin e hartimit t ligjit pr presidentin dhe ligjit pr diasporn. Me ligjin pr presidentin, i cili sht iniciuar nga Zyra e Kryeministrit, do t rregullohen t drejtat e presidentit dhe familjes s tij pas prfundimit t mandatit, ndrkaq me ligjin pr diasporn, gjithashtu nga Zyra e Kryeministrit, do t njihet roli i diaspors shqiptare n ecurin e proceseve n Kosov. N mbledhjen e Qeveris, sht miratuar edhe plani vjetor i puns s Qeveris, me rast Zyra e Kryeministrit t Kosovs ka br koordinimin e punve me t gjitha ministrit pr prgatitjen e ktij plani, ndrkaq sht vlersuar se plani paraqet nj pasqyr reale t mundsive dhe kapaciteteve pr realizimin e pjesve t obligimeve q dalin nga Programi i Qeveris. Gjithashtu sht diskutuar edhe pr prgatitjet rreth manifestimit t Epopes s Ushtris lirimtare t Kosovs (UK), e cila mbahet m 5, 6 dhe 7 mars. Epopeja e UK-s do t organizohet dhe udhhiqet n mnyr solemne nga Zyra e Kryeministrit.

  BOX:
  Zvoglimi i shpenzimeve jep rezultat

  Qeveria ka vlersuar se jan shnuar rezultatet e para n zbatimin e zvoglimit t shpenzimeve buxhetore. Me kt rast, n mbledhjen e radhs Qeveria ka miratuar udhzimet administrative pr caktimin e shpenzimeve t reprezentacionit pr zyrtar t institucioneve t Qeveris s Kosovs, pr prcaktimin pr nj pag t t emruarve politik, pr prdorimin e automjeteve t Qeveris s Kosovs dhe udhzimin administrativ pr prdorimin e telefonave fiks dhe mobil n Qeverin e Kosovs, t gjitha t dala nga Ministria e Shrbimeve Publike. Ve tjerash, kryeministri Thai ka br t ditur se ka emruar kshilltarin e tij politik Lirim Greievcin, n detyrn e koordinatorit t grupeve pr tranzicion.
  Do ti luftoj spiunet dhe tradhtaret e kombit deri ne vdekje.

 15. #15

  Shpallja e pavarsis m 17 shkurt

  Shpallja e pavarsis do t bhet m 17 shkurt, bn t ditur agjencia italiane e lajmeve ANSA, duke u thirrur n nj burim t afrt t kryeministrit kosovar Hashim Thai.

  Agjencia italiane shkruan se kjo dat sht prmendur edhe nga mediat kosovare. Sipas agjencis ANSA shtetet e para q do t njohin pavarsin do t jen SHBA, Gjermania, Franca dhe Anglia.

  Kryeministri i Kosovs, Hashim Thai sot srish nuk prcaktoi nj dat rreth shpalljes s pavarsis, por ai tha se kan prfunduar prgaditjet pr shpalljen e saj.

  “N Prishtin, Bruksel dhe Uashington gjithka sht e prfunduar dhe zra pr shtyerje mund t ket vetm n Beograd”, ka deklaruar Thai, pas nj sance t rregullt t Qeveris.(ANSA)

  Quin ganar la Champions? = BARA

 16. #16
  Pr nj Shqipri t madhe Maska e ment
  Antarsuar
  14-06-2004
  Mosha
  50
  Postime
  202
  Hajde te shpresojm se fort afer eshte afrue kjo date mirpo aq shum ka humbur besimi te ish qeveritaret e kaluar me ato data te pa kuptimta ,te shohim se si do te na dalin keta te qeverise se re te Thaqit njiher pernjiher mir jan kah shkojn te shohim me tutje shpresojm pra te je 17 shkurti 2008 data dhe dita me e mir dhe me e madhe qe i ka ndodhur kosoves ndonjiher pra Pamvarsia njiher e pergjithmon, nga thundrrat e huaja.
  URIME FITOREN PDK

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  29-09-2007
  Vendndodhja
  Windy City Chicago.USA
  Postime
  836
  ishalla more Zot eshte me 17 booll ma kan lodh kryt tu e shty ...

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Vinjol
  Antarsuar
  28-04-2002
  Vendndodhja
  Fier
  Postime
  1,540

  Post vendoset data perfundimtare e pavaresise se kosoves

  po eshte mese e vertet shqipe
  vendoset data perfundimtare e pamvaresise se kosoves
  ajo do te jete me 17 shkurt 2008
  cika e djem te kosoves me ne fund shqipnia do te mare
  fryme lirisht
  pasi zemra e saj tani ka nisur te punoje
  e tani duhet qe dhe cameria te jete e jona
  qe te kete mundesi te punojne edhe mushkrite tamam
  Mos u mundo te behesh njeri i suksesshem por me mire te behesh i vlefshem..

 19. #19
  DaJeTiRoNe SOP Maska e Visushi
  Antarsuar
  28-01-2003
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  20
  Menoj se ka ardh momenti qe te themi "Rrofte Kosova e Lire"

  E punofshin me shnet e me SHTET ....!

  Visi
  Shqiptar ne shpirt ...
  Tironc ne zemer...

 20. #20
  Jaguar Maska e Agon_xh
  Antarsuar
  02-06-2005
  Mosha
  37
  Postime
  252
  Perhajer na kofte Kosova e Lire, por do te kisha dashur te di se si kan ngel disha ceshte kryesore si Emri (Kosove apo Dardani), Flamuri, Hymni, Stema etc. Ju lutem kush ka info te sakta te tregon jo ti thoni idete e juaja se si duhet te jene se ka shume tema te tilla, por meqe data eshte caktuar besoj se edhe ket detaje me vec duhet te jene caktuar?

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Dardani apo Kosov
  Nga Statovci n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 167
  Postimi i Fundit: 15-06-2018, 11:31
 2. Prgjigje: 29
  Postimi i Fundit: 01-08-2010, 13:18
 3. Kosova: unjust politics
  Nga bqato n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 08:07
 4. Platform For The Resolution Of The Albanian National Question
  Nga saimiri-uk n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 06-02-2003, 15:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •