Close
Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456
Duke shfaqur rezultatin 101 deri 106 prej 106
  1. #101
    i/e regjistruar Maska e Aferim
    Anëtarësuar
    11-02-2015
    Vendndodhja
    Suedi
    Postime
    497

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    Do e pranoja 2 vjet me te moshuar sesa une.......4-9 vjet me te re sesa une........(ne imagjinaten time kjo, meqe nje gje te tille s'do mund ta perjetoj dot kurre).............nejse
    Derisa te jete Shqiperia gjysmake, shqiptaret kane per t'u ndjere inferiore edhe ne trojet e tyre.

  2. #102
    i/e regjistruar Maska e user010
    Anëtarësuar
    21-05-2010
    Postime
    1,219

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    Mir eshte qe dikush ta mar parasysh kete gje qe ne fillim, pa ren ne dashuri, atehere kur logjika funksionon akoma. Mir eshte qe femra mos te jet shume me e re, 9-10 vjet eshte nje difference maksimale, pra mos te kalohet.

    Tani po te jet differenca me e madhe, vet dashuria si ndjenje nuk gjen penges tek mosha, sepse njeri je ti njeri eshte edhe tjetri, ndjenja dhe terheqja do krijohet. Por ka dhe parametra te tjera ne jete, nuk eshte vetem terheqja. Sic thash, ne fillim, pra pa u lidhur, e ke logjiken dhe fuqin te besh nje zgjedhje te pershtatshme, e cila nuk do te krijoj pengesa neser ne familjen qe do krijosh.

    Mosha e pershtatshme nuk siguron suksesin e nje martese, por nga ana tjeter eshte dicka qe lehteson gjerat dhe shmang problemet.

  3. #103
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-08-2003
    Vendndodhja
    Shangri-La
    Postime
    6,262

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    varet nga cifti, ka disa njerez qe sillen 10-20 vjet me i/e re per moshen e tyre, apo me matur, dhe keshtuqe zgjedhin nje partner me te ri/me te vjeter….un burrin e kam vec 4 vjet me te madh, dhe harroj fare qe eshte me i madh, se duket sikur eshte ne moshen time
    I don't care how poor a man is; if he has family, he's rich.

  4. #104
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    Rexhina,une ne lagjen time kam nje njeri qe gruas se tij(qe e ka rdhe te bukur)ja ka afersisht shtatembedhjete vite perpara,mirepo qeshte e verteta e frkuentojne shume musafire...

  5. #105
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    24-04-2009
    Postime
    1,464

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    ...kjo ngjarje qe po e sjelle ne vazhdim vertete lidhet edhe me temen(edhe pse paksa kalon edhe ne tradite religjioni):

    ...njerit i vdes gruaja,nuk i la trashegimni.Ai,pastaj mori edhe nje grua paksa me te re,edhe ajo nuk i bente dot femij.Ne vend qe te shikonte veten per"fajtore"te'k mjeku adekuat,ky kapadaii pasi qe ja lejonte feja mori edhe nje grua tjeter dhe i beri artake.Menjehere filloj sherri.Ky kishte edhe do vjet,grate i kishte me te reja shume se veten e vet.Nganjehere alarmante lagjen me potere...Edhe e dyta nuk i bente dot femij.Qeshte e verteta ky ishte edhe pasanik,kjo beri qe me keshillen dhe nderhyrjen e nje Dervishi(si mesit)beri edhe nje hap tjeter duke u martuar edhe njehere.Pra,tanime kishte bere kater martesa e femij perseri nuk kishte.Grate qe te gjitha ishin shume me te reja kerkonin pune,ky nuk ishte i zoti qe tu delte per ball.Musafiret e ndihmonin duke e vizituar secilen dite hahha.Edhe dervishi e vizitonte shpesh....
    ...Ky fatzi ne moshe,me gra shume dhe ne diference te madhe me grate e"tij"ne pamundesi per tu ju dalur mbane,i lindi nje ide:
    Ne njeren ane tri grate,ne anen tjeter musafiret qe nuk ja lenin venin ne c'do kohe me britmat o hasan,o baca hasan,o daja hasan,o mixha hasan,o kojshi,etj britma,vendosi qe te beje pakez pushim.Nje dite i shkepi grate te"rob't"(te gjiniit)e vet dhe u kthye ne shtepi.Papritur nje za o daja Hasan,dhe ky ja ktheu byjrum(uredheroni ne gjuhen tone),hyri nipi i tij,(djale i ri qe dajen e frekuentonte shpesh)o daj ku je si je etj.Ku i paske grate daj??//,plaku i thote se i kam qu te'k gjinite e tyre,aaa!!!(me nje keqardhje iantqore,qe e verejti edhe plaku pasanik)shkova daj se kam do pune!!!..Rrime se boll mire se po me viziton nganjehere,shihmi daj.Pas pak kohe u degjua edhe nje ze "nga nje mik tjeter"o hasan o hajde beree!!!..Ky kur hyri po e sheh plakun vetem dhe po e pyet per"nuset e tij"plaku i thote se i kam qu pak me pushue te'k shtepite e tyre,edhe ky iku menjehere,duke e lene plakun vetem...Menjehere doli fjala se plaku me diference moshe dhe me tri gra mbeti vetem per pak kohe,sepse i kishte qu grate"me pushu"te'k familjet e veta.Per rreth gjasht shtate jave plaku mbeti i vetem,askush nuk i therriste te'k dera e oborrit.Kjo vetmij plakut te gjor me diference moshe me grate nuk i zgjati shume.Me tu kthyer grate atij ju mbush shtepija perseri,hahahahha...

  6. #106
    i/e regjistruar Maska e Jetmiraaa
    Anëtarësuar
    03-11-2023
    Vendndodhja
    Tokë
    Postime
    669

    Për: A ka rëndësi diferenca e moshës në dashuri?!

    Unë mendoj që po.
    Nuk mund të lidhem me dikë 15 vite më të madh se vetja.
    Apo 10 vite më të vogël se vetja.

Faqja 6 prej 6 FillimFillim ... 456

Tema të Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria është virtyti më i madh
    Nga Albo në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Eshte komedi apo tragjedi ?
    Nga Dito në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 9
    Postimi i Fundit: 01-11-2004, 12:43
  3. Dashuri me një të panjohur
    Nga eris në forumin Letërsia shqiptare
    Përgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 27-02-2004, 01:44
  4. Përgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 12-07-2003, 14:55
  5. A eshte kjo dashuri e vertete?
    Nga armandovranari në forumin Filozofi-psikologji-sociologji
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 10-12-2002, 06:00

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •