Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 5 prej 5
 1. #1
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime

  Cilat jan recetat tuaja t veanta?

  Shume nga ne kemi nje ose shume gjelle te preferuara qe i gatuajme gjithmone ose i porosisim gjithmone kur shkojme ne restorante. Po ashtu shume nga ne kane mesuar te gatuajne nga prinderit ose gjyshet dhe kemi receta familjare qe jane shume unike dhe ne shumicen e rasteve ato jane me te MIRAT. Po ashtu shume nga ne emigrantet mund te kemi mesuar ca receta te vecanta nga njerezit qe kemi ketu te huaj.

  Atehere, ju lutem na shkruani recetat tuaja me speciale ose me te vecanta per ju dhe keto mund te jene gjelle, embelsira, pije, sandwichs, sallata, ku ta di une.........RECETAT TUAJA UNIKE dhe keto mund te jene shqiptare ose te huaja!

  Respekte,

  DeAdA

 2. #2
  gone Maska e INFINITY
  Antarsuar
  08-11-2007
  Postime
  4,376
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime

  Liko qershie!

  Ingredients:
  servir 6 veta

  1/2 cup vere te kuqe
  1/4 sheqer kaf i hapur, i ngjeshur
  1/4 cup sheqer (te bardhe)
  1 luge gjelle mjalt
  1-inch (2.54cm) lekure portokalleje
  1/4 luge kafe extract bajameje
  1 1/2 lbs (1 lb = 0.45 kg) qershi te embla te fresketa dhe pa berthame
  akullore per te servirur


  1. Kombino te gjitha ingredients pervec qershive ne nje tenxhere me 1/2 cup uje. Perzjeji mbi nje zjarr mesatar te sobes derisa sheqeri te tretet. Rrite nxehtesine dhe lere te zjeje derisa lengu te radhohet disi.

  2. Shto qershite dhe sille prape deri ne zjerje. Pastaj ule nxehtesine pak dhe lere ashtu per 8-10 minuta. Nqs eshte e nevojshme, hiq ndonje shkume qe mund te nxjerin qershite siper.

  3. Hiqe nga nxehtesia dhe lere te ftohet derisa ta behet e vaket. Hidhe me luge mbi akullore vanilje ashtu te ngrohte ose fute ne frigorifer dhe servire te ftohte me whipped cream si ta deshironi.

  BUON APPETITE!
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura   

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Jackvar
  Antarsuar
  19-03-2008
  Postime
  43
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  tung tung tung

 4. #4
  ILIR N GEN Maska e flory80
  Antarsuar
  03-12-2006
  Vendndodhja
  Buz Vjoss Kaltroshe
  Postime
  1,531
  Faleminderit
  0
  6 falenderime n 6 postime
  Un do tju jap njrecet t veant pr gatimin e pures me gshtenja!
  Meret nj grusht me gshtenja dhe futet n nj furr me mikroval pr 30 sekonda.
  Hap dern e furrs dhe mblidhi lvozhgat e gshtenjs dhe hidhi n kosh t plerave
  Masn e mbetur mblidheni me nj lug dhe vendoseni bukur n nj pjat!
  Shoqrohet me Ver t Bardh
  (e kam nga eksperienca, dje sapo e zbulova kt recet)
  EH I ZIU NJERI, GLLTIT DIKU NJE LUG ORB T PRISHUR, EDHE VJELL PASTAJ PR GJITH JETN!

 5. #5
  fossa dei leoni Maska e prenceedi
  Antarsuar
  07-11-2008
  Postime
  2,141
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  Bath jani me kumbulla qeni.

Tema t Ngjashme

 1. Stilime t veanta floksh.
  Nga [Perla] n forumin Bukuri dhe estetik
  Prgjigje: 106
  Postimi i Fundit: 07-05-2011, 08:59
 2. Filozoft, jeta dhe veprat e tyre!
  Nga Davius n forumin Filozofi-psikologji-sociologji
  Prgjigje: 165
  Postimi i Fundit: 18-03-2011, 08:00
 3. Recetat e Shkodranes!!
  Nga shkodrane82 n forumin Kuzhina shqiptare dhe e huaj
  Prgjigje: 47
  Postimi i Fundit: 14-08-2006, 21:52
 4. Llogari bankare t veanta apo t prbashkt?
  Nga AgainstAllOdds n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 49
  Postimi i Fundit: 12-07-2006, 03:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •