Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875

  Prostitucioni,kjo plag e shmtuar!

  Krimet e Rnda, 30 vite burg pr dy vllezr


  Tiran - Gjykata e Krimeve t Rnda shpalli dje vendimin pr dy vllezrit Dritan dhe Elvis Bupapaj, t cilt akuzohen pr "trafik t femrave pr qllime prostitucioni" dhe "falsifikim t dokumenteve zyrtare". N seancn e djeshme, trupi gjykues shpalli fajtor dhe dnoi me nga 15 vjet burg secilin nga dy vllezrit Bupapaj. Gjithashtu, kjo gjykat i dnoi dy t pandehurit edhe me gjobn 1 milion lek. Nj seanc m par, prfaqsuesi i Prokuroris s Krimeve t Rnda kishte krkuar dnimin e tyre me nga 16 vjet burg dhe gjob prej 1 milion leksh. Sipas prokuroris, dy vllezrit Bupapaj akuzohen se kan shfrytzuar pr qllime prostitucioni disa vite m par n Itali nj vajz 20-vjeare nga Tirana. Ata jan arrestuar nga forcat e policis s shtetit m 18 prill t vitit 2004.

  18 Janar 2008

  Gazeta Albania..

  Turp per keta lloj fenomenesh qe na turperojne kombin dhe nuk kane pike dinjiteti,te pakten per te kuptuar qe burri nuk rron dhe jeton "duke pire gjakun e femres" dhe duke e shitur!
  Une per keta njerez do kerkoja denimin me vdekje dhe 15 vjet me duken shume pak per ta!

  Respekte
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Self Confidence Maska e Gimi3
  Antarsuar
  24-10-2006
  Vendndodhja
  Atje ku Fati i prcjell Guximtart !
  Mosha
  36
  Postime
  1,028
  kam lexuar nje artikull se si nje i dashur e kishte shitur te dashuren e vet per prostitucion

  shume me erdhi keq kur e lexova .


  Nese shtrohet pyetja perse kriminelet bejne krime ?

  pergjigja eshte se ata nuk kane ndjenja , ndergjegje !
  Fitorja Vjen Me Durim , Gzimi Vjen Pas Dshprimit Dhe Pas do Veshtirsie Ka Lehtsim .

 3. #3
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga Gimi3 Lexo Postimin
  kam lexuar nje artikull se si nje i dashur e kishte shitur te dashuren e vet per prostitucion

  shume me erdhi keq kur e lexova .


  Nese shtrohet pyetja perse kriminelet bejne krime ?

  pergjigja eshte se ata nuk kane ndjenja , ndergjegje !

  Shume e drejte kjo qe thua.Po kane arritur te shesin grate e tyre,kane arritur te shesin femije,ja prej ketyre plehrave na del nami neper bote si popull i degjeneruar dhe mafioz!

  Respekte
  "Carpe Diem"

 4. #4
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Eshte bere forumi si gazetat dhe televizioni,krimet ne faqe te pare e ne cdo ore....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 5. #5
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga Hyj-Njeriu Lexo Postimin
  Eshte bere forumi si gazetat dhe televizioni,krimet ne faqe te pare e ne cdo ore....
  Hyj njeriu...

  Nuk mund ti shmangemi realitetit te hidhur...thone qe njeriu ka nje kohe te caktuar per gjithcka dhe ketu ne forum ka nenforume ku mund te flasim per gjithka!
  Ti si patriot qe je cili ishte mendimi jot ne lidhje me keta kafshe qe shesin dhe blejne femra dhe pasurohen ne kurriz te tyre?!

  Respekte
  "Carpe Diem"

 6. #6
  SupremacY Maska e IL__SANTO
  Antarsuar
  23-08-2004
  Vendndodhja
  Larg
  Postime
  4,249
  Realitet vertet i hidhur.Prostitucioni eshte bere Plage edhe per shekullin e ri.Por duke u konsideruar nga njerez te paskrupullt si menyre Fitimi ata verbohen edhe nuk mbajne dot gjalle vlerat e njeriut.Masat qe merren ndaj tyre jane shume pak te rrepta keshtu qe krijojne gjithmone spiralle te vazhdimit te kesaj tregtie.Eshte e kote te debatosh pasi kur degjon lajmin mendon se po parandalohet por pas disa ditesh i ke perseri te lire keta njerez.
  Per me teper edhe vlera e gjobes duket pak qesharake.
  Hapu Shoqe Se Skom Frenaaa.

 7. #7
  Hyllin Maska e Hyj-Njeriu
  Antarsuar
  22-07-2007
  Vendndodhja
  Fatkeqesisht mes ndergjinoresh
  Postime
  2,945
  Citim Postuar m par nga DI_ANA Lexo Postimin
  Hyj njeriu...

  Nuk mund ti shmangemi realitetit te hidhur...thone qe njeriu ka nje kohe te caktuar per gjithcka dhe ketu ne forum ka nenforume ku mund te flasim per gjithka!
  Ti si patriot qe je cili ishte mendimi jot ne lidhje me keta kafshe qe shesin dhe blejne femra dhe pasurohen ne kurriz te tyre?!

  Respekte
  Prostitucioni si fenomen quhet profesioni me i vjeter i botes dhe i vetmi profesion i pavdekshem...
  Kurse ne vecanti persa i perket femrave shqiptare,duket qarte qe prej 1997 ka rene gati krejtesisht numri i prostitutave shqiptare te rrembyera apo te shitura e ato qe jane per momentin kane mbi 10 vjet si profesioniste...

  Ka ndikuar pervec ngritjes ekonomike edhe shperndarja e armeve ne 1997 ,pasi perpara beheshin grabitjet ne drite te diellit... Po ashtu faktor tjeter ne renien e numrit te prostitutave shqiptare ishte blerja e rumuneve dhe moldaveve me cmim shume te ulet dhe askush nuk kishte leverdi te hynte ne hasmeri ne shqiperi per 2-5 mije euro,sa cben nje moldave apo rumune ne treg...

  Faktor anesor jane edhe preferencat seksuale te europianeve qe tashme drejtohen drejt transeksualeve te cilet zaptojne semaforet qe dikur ziheshin prej femrave ...
  Numri i transeksualeve eshte shumefishuar vitet e qendrimit tim ne Rome....
  Shqiptari e ka care rrugen e historise me Palle ne dore!

 8. #8
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Fajtore jane ata qe e blejne kete sherbim te ndyre, dhe ligjet tona jane se prapthi, ne vend qe te denohet klienti-denohet prostituta.
  Denoji klientat ti dhe shihe pastaj a do te kishe prostituta me!

 9. #9
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  17,465
  Puna ose akti me i pist dhe absurd qe ka egizstuar ndonjeher ne histroin jo vetem te shqiptareve por te mbare njerezimit, menyra me e felliqur per te arritur deri tek paraja dhe nga ana tjeteri deri tek kenaqesia, duhet ndaluar dhe denuar ne cdo vend ky akt.
  Sui generis

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e gjilan55
  Antarsuar
  18-08-2007
  Vendndodhja
  gjilan
  Postime
  310
  mungesa e ligjit sa me te fort,mungesa e ndjenjave njerzore i lejojn disa individ te poshter qe edhe permes kesaj forme mundohen te jetojn apo te pasurohen,sikur denimet te ishin me te larta dhe ligji me efikas nuk do te ndodhnin keto maskarallaqe.

 11. #11
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Mos i prekni vogelushet

  Jane minorene. Vijne nga Lindja europiane apo Afrika. Te kthyera ne skllave dhe te detyruara te shiten. Nuk mund te perjashtohen. Nderkaq, Italia behet ferri i tyre

  Sa vlen nje vajze 18 vjecare ose me e vogel se kaq? Oferta u hodh aty disa nete me pare, pas darkes ne tavolinen e nje picerie ne hyrje te Torinos. Nese me jep 15 mije euro, behet e jotja. Pagesa kryhet per tre muaj. Pak minuta per te vendosur, nen shoqerine e nje kafeje dhe nje gote rakie grapa: Degjo, eshte nje oferte e mire. E merr dhe jeton bashke me te. Ne fund vjen kercenimi: Nese nuk i gjen 15 mije eurot brenda tre muajve, duhet ti paguash 50 mije organizates qe e solli deri ne Itali. A e din cfare do te thote kjo? Ne qofte se nuk e ndihmon, do ta plasin ne rruge. Paolo G., 41 vjec, beqar, nuk e dinte se ate mbremje do ta mbyllte me nje ndjenje te thelle faji. Duhej ti jepte domosdo nje pergjigje atij mikut ne moshe mesatare qe e ftoi per darke. Miku eshte nje sipermarres piemontez me biznesin qe i shkon here mire e here keq dhe me koken plot Viagra: pasi leshoi propozimin, priti i ulur mes gruas se tij nigeriane njezet vjet me e re dhe adoleshentes ne shitje, motra e saj. Iu pergjigja menjehere se do ta coja vajzen ne komunitetin e Grupit Abeli, tregon Paolo G., por ai, qe shpesh frekuenton kishat, me beri nje diskutim mbi vleren e borxhit dhe premtimit te dhene. Pra, pas refuzimit tim duhet te kete provuar tia shese kunaten dikujt tjeter ne kerkim te nje gruaje. Ose ndoshta e ka nxjerre ne rruge. Ndryshe, nga i gjen ato para?.

  Ne Italine e sotme ku gjithcka mund te blihet, edhe prostitucioni ka krijuar rruge te reja. Nuk ka rendesi nese kontrata eshte per jete apo per dhjete minuta ne sedilen e perkulshme te nje makine. Ndryshon vetem cmimi. Keshtu bandat trafikante pershtaten. Ata sigurojne oferten. Me vajza gjithnje e me te reja. Ne periferi te Romes i vene te flene ne shpella. Trafikantet nuk bejne gje tjeter vecse i cojne keto vajza aty ku kliente te pasur mund te mbajne ato dhe shfrytezuesit e tyre. Askush nuk e di sa eshte numri i prostitutave ne Itali. Ka vetem nje numer te perafert: mes 50 mije dhe 70 mije persona dhe jo te gjitha te nenshtruara ndaj nje kontrolli te dhunshem. Xhiroja e punes eshte monstruoze: duke hamendesuar nje fitim prej 2 mije eurosh ne jave per koke, te ardhurat javore shkojne ne 140 milione euro. E nderkohe, numri i vajzave viktima te trafikimit eshte ne rritje te vazhdueshme. Statistikat japin nje minimum vjetor te viktimave (qe shpesh koincidon me dimrin) dhe nje maksimum (ne vere): me perafersi nga 17.550-35.500 vajza ne vitin 2001 kalohet ne 19.710-39.420 ne vitin 2004. Por, nuk eshte vetem prostitucioni ne rruge. Sepse forma me e frikshme nga vajzat mbetet ajo e padukshmja, mes mureve te klubeve te nates dhe apartamenteve. Ne krahasim me Evropen Italia mban rekordin: vajzat viktime te shfrytezimit seksual me qellim fitimin jane 115 per 100 mije banues meshkuj me nje moshe mbi 15 vjet. Ne vendin e dyte eshte Austria me 84 viktima. Hollanda eshte ndalur ne numrin 76. Spanja tek 54. Gjermania ne 45, kurse Franca ne 27.

  Pikesepari ardhja e minoreneve: per fat te keq eshte nje efekt i iduktuar ne menyre jo vullnetare nga ne, pranon nje kerkues i policise. Organet investigative vitet e fundit kane snobuar hetimet mbi shfrytezimin. Per te kundershtuar fenomenin kuesturat kane zgjedhur rrugen me te shpejte, ate te riatdhesimit. Si aksion parandalues jane perjashtuar grate. Kjo ka bere qe te rritet numri i minoreneve: sepse minorenet nuk mund te perjashtohen. Organizatat me pas kane ndryshuar politike. Tani, vajzave u lene 30-50% te fitimit. Dhe evitojne dhunen ndaj tyre, grabitjet dhe perdhunimet. Keshtu vajzat nuk ikin, nuk denoncojne dhe kane me shume prirje te qendrojne ne treg. Aspekti tjeter eshte mobilizimi i prostitutave. I spostojne vazhdimisht: nje jave ne nje zone te qytetit, pastaj ne nje tjeter. Kjo parandalon ndonje lidhje te mundshme sentimentale me klientet. Por, kjo fsheh gjithashtu nje te dhene shqetesuese, mbi te cilen duhet te thellohemi: ekzistenca e nje rrjeti te perbashket lidhjesh mes skuadrave te shfrytezimit. Qe ne rruge jane shpesh shqiptare ose rumune. Trevizo eshte nje qytet mjaft i ashper me te huajt. Me propozim te zevendes kryetarit te Bashkise jane hequr stolat ne parqe. Keshtu emigrantet nuk mund te ulen. Por pas ores 22.00, ne rruget perreth qytetit, me emigrantet banoret e kesaj province mund te bejne gjithcka. Nga rruga Terralio ne Pontebana, dy vajza cdo 50-100 metra. Tridhjete euro per dhjete minuta europianet, 20 vajzat afrikane. Nderkohe, edhe forcat e rendit lokale kane beneficet e tyre. Kur nuk dine se si te rrisin statustiken e perjashtimeve dhe arresteve, edhe ata marrin ne shenje prostitutat: ka gjithmone ndonje vajze klandestike qe riatdhesohet apo per tu futur ne burg.

  Xhulia, moldave, ish atlete e Kombetares per te rinjte ne volejboll, u ofrohet djemve, beqare apo te martuar, ne provincen e Trevizos dhe Venecias. Prej dy vitesh prostituohet ne rrugen Terravilio. Shpesh perpara ne qendren policore te Moliano Venetos. Ne mbremje, kur mbyllen zyrat, vjen ajo. Xhulia ka ate moshe qe nuk mund te dallohet, mes 16 dhe 18 vjeteve. Nese policia apo karabinieret e pyesin se sa vjec eshte, ajo i pergjigjet qetesisht 17: Per te evituar riatdhesimin. Por, nese ata qe e pyesin jane kliente te shqetesuar se mos bien ne burg, ajo u pergjigjet 19. Keshtu e kane mesuar tutoret. A e dinte se cpune do te bente kur te vinte ne Itali? Po, e zgjodha vete, pergjigjet. A eshte penduar ndonjehere? Sigurisht qe nuk me pelqen. Cdo klient mund te jete dikush qe mund te me perdhunoje apo te me vrase. Por, une jam moldave: Ose ben kete pune ose vdis urie.

  Nese do te miratohen propozimet parandaluese te prezantuara ne Parlament, vajzat si Xhulia do te perfundojne ne burg. Logjika eshte pothuajse e njejte: eshte sikur ne luften kunder kontrabandes, shteti ne vend qe te kape kontrabandistet, arreston stekat e cigareve. Eshte morali tipik italian: Shfrytezo, por kjo nuk duhet te shihet. Por, si mund te identifikohet krimi i te prostituarit? Ne aktin seksual? Ne pagese? Ceshtja shqeteson sociologe dhe konsulente te Komunave me te ndjeshme ndaj fenomenit. Nje mase e tille do ti shtynte keto vajza te punonin ne vende me pak te dukshme dhe me shume te rrezikshem. Sa eshte numri i grave te perdhunuara ne heshtje? Atyre te vrara? Dhe nuk ka as indinjate per kete sepse ecet me ate kulturen morale, se keto vajza jane prostituta dhe kete fund e kerkuan. Thuhet se ne Itali ka 9 milione kliente, nderkohe qe prostitutat vijne ne kete vend nga shtetet me te varfera te Evropes. Nje projekt te arritur fale mediatizimit dhe protestave te banoreve e ka realizuar Komuna e Mestres. Ketu prostitutat jane transferuar ne zona informale, me pak te banueshme. Fuqizimi i ndricimit te rrugeve, njesia e asistences rrugore dhe mbikeqyrja diskrete e policia bashkiake i kane bindur vajzat dhe transvestitet te spostohen ne zonat e caktuara. Percapjet jane pragmatiste, synojme reduktimin e demit, shpjegon nje koordinator i projekteve per luften ndaj trafikimit: Dhe ka cuar ne nje bashkejetese me te mire dhe nje kontrast te forte te rrjeteve kriminale. Nga 99, 172 vajza kane dale nga shfrytezimi dhe me shume se 680 persona jane arrestuar dhe denuar. Tashme projekti do te shtrihet ne krahinen e Venetos. Marrin pjese te gjithe. Pervec, sigurisht, Trevizos. Dhe Belunos, ku prostitucioni eshte me pak i dukshem.

  Nga Veneto ne Piemonte levizin trafikantet e mafies nigeriane. Njeri prej tyre eshte i famshem ne Torino si prift protestant. Ben pjese ne rrjetin qe detyron mijera vajza afrikane te saldojne cmimin e skllaverise se tyre, duke u shitur neper rruge. Te tjere prifterinj nigeriane kane nje rol themelor. Shpesh kane perballe te reja te trembura dhe analfabete. Dhe gjate predikimeve i kercenojne me denimet me te renda te Ferrit, nese nuk nderojne organizaten. Ndonjehere keto kercenime shnderrohen ne agresione kundrejt familjareve ne Nigeri. Keshtu, e vetmja rruge per te dale nga shfrytezimi ehste ndihma e klienteve. Rreth 90% e vajzave nigeriane, shprehet nje tjeter themelues i projekteve mbi luften ndaj trafikut te vajzave, dalin nga tregtia te shoqeruara nga nje burre, klient ose ish klient qe eshte bere mik, i fejuar apo burre. Projekti synon ne sensibilizimin e konsumatoreve: Klientet, nese jane te informuar, mund te behen nje burim. Duan ti gjobisin? Po atehere kush do ti ndihmoje keto vajza?. Nje nga viktimat e tregtise, Isoke Aikpitanyi, sot e martuar, tregon: Per te dale, mjafton te na jepet nje mundesi, nje leje qendrimi edhe e shkurter qofte, gjashte muaj, per te kerkuar nje pune te vertete. Ndersa, ne kembim te dokumenteve, autoritetet presin qe te denoncojme ndonjerin. Duhet te bejme te ditur ate se cfare po ndodh. Jane 200 nigerianet e vrara ne Itali. Te perdhunuarat. Nenat te cilave u marrin femijet per ti kercenuar. Djemte e zinj qe shperndajne droge. Familjet qe shtyjne vajzat minorene te vijne ne Evrope. Korrupsioni qe favorizon trafikantet. Gjymtimet seksuale, borxhi per tu paguar qe nuk mbaron kurre, vajzat qe vdesin duke kaluar shkretetiren. Kjo eshte tregtia.


  Revista Klan

  Vertet mendoni se problemi i vertete eshte prostitucioni?.
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  "Carpe Diem"

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  20-05-2008
  Vendndodhja
  Oslo, Norway
  Postime
  758
  Citim Postuar m par nga Edvin83 Lexo Postimin
  Fajtore jane ata qe e blejne kete sherbim te ndyre, dhe ligjet tona jane se prapthi, ne vend qe te denohet klienti-denohet prostituta.
  Denoji klientat ti dhe shihe pastaj a do te kishe prostituta me!

  Po mire o EDVIN,,,,,,,, si tja boj ai qe i ka vdekur gruaja , sakati, ai ushtari qe osht larg, i shemtuari qe nuk i afrohet femer, i dobeti, sexsomani qe osht gati te perdhunoje c,ti dale perpara neqoftese nuk bon sex cdo jave!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Gjithe ato krime qe ndodhin ne Shqiperi kon nji shkak,,,,,,,,,e ndoshta nji prej tyne asht edhe ndrydhja sexsuale

 13. #13
  Mjedisor Maska e Edvin83
  Antarsuar
  20-03-2006
  Vendndodhja
  Tallinn
  Postime
  4,671
  Citim Postuar m par nga loni-loni Lexo Postimin
  Po mire o EDVIN,,,,,,,, si tja boj ai qe i ka vdekur gruaja , sakati, ai ushtari qe osht larg, i shemtuari qe nuk i afrohet femer, i dobeti, sexsomani qe osht gati te perdhunoje c,ti dale perpara neqoftese nuk bon sex cdo jave!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  Gjithe ato krime qe ndodhin ne Shqiperi kon nji shkak,,,,,,,,,e ndoshta nji prej tyne asht edhe ndrydhja sexsuale
  O loni, atij qe i ka vdekur gruaja te gjeje grua tjeter se femra beqare ka aq shume sa eshte rrezik te kapin ne rruge. Ushtari qe eshte larg t'i bjere me dore, i shemtuari te shkoje me femer te shemtuar se ka plot e te shkretave nuk u afrohet asnje djale. I dobeti te shkoje me femer te dobet, kurse ati qe eshte gati te perdhunoje, ose t'i pritet vegla ose te rraset ne burg ku do t'i hapet mire farfalla...

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e kleos
  Antarsuar
  28-04-2006
  Vendndodhja
  United States of Albania
  Postime
  425
  Ky Elvisi i kishte premtuar se do ta martonte ate gocen dhe e kishte punuar ca kohe andej , kur nje dite te bukur i tha se skishte me pune me te dhe ajo e shkreta i beri nje denoncim te prok.krimeve te renda kaluan ca kohe dhe u pajtuan prape por nderkohe denoncimi ishte bere dhe ceshtja ishte hapur, po me e forta ishte se elvisi levizte me dokumenta fallco e identitet tjeter dhe u kur u kap ishte bashke me kete gocen qe i kishte bere denoncimin .Policia dyshonte se ishte ky personi qe po kerkonte apo jo se ne letra kishte emer tjeter. U arrit te behej identifikimi i tij vetem nga tatuzhi qe ajo mbante ne shpatull , ku ne mes te nje zemre ishte emri ELVIS .

Tema t Ngjashme

 1. Hajredin S Muja
  Nga ^VJOSA^ n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 15-03-2010, 14:17
 2. Pershendetje te perzemerta nga Tirana e bukur, e shemtuar nga Edi Rama :)
  Nga Brotherhood n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 09-06-2009, 02:48
 3. Cili sht thashethemi m i shmtuar...?
  Nga mitjuk n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 26
  Postimi i Fundit: 23-06-2007, 12:31
 4. Pse disa njerez behen te shemtuar?
  Nga Namila n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 16-01-2007, 03:25
 5. Prshndetje t gjithve, t bukur dhe t shmtuar!
  Nga anka n forumin Prezantoni veten n forum
  Prgjigje: 35
  Postimi i Fundit: 06-10-2006, 10:35

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •