Close
Faqja 0 prej 38 FillimFillim 1210 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 754
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Kohė qirinjsh

  Poezi tė shkėputura nga pėrmbledhja "Kohė Qirinjsh"-Agim METBALA


  KOHĖ QIRINJSH

  Nė Kosovė
  Motet ndėrrohen
  Nėn ritmikė gjeneratorėsh
  Ftohtė,akull,akullnajė
  Nė shpirt tė secilit
  Mbin nga njė ajsberg ...

  Nė Kosovė
  Nata edhe dita
  Ndėrrohen nė vėrtitje krismash
  Duke bartur stafetėn stereotipe
  Me porosi tė stėrpėrsėritura ...

  Nė Kosovė
  Ēdo gjė e brishtė
  E ftohtė,akull,akullnajė
  Derisa tė lindė shpirti
  Ai do t'i shkrijė tė gjithė ajsbergėt
  Nė bebėzat e syve do ta mbjellė dashurinė
  Aq tė kėrkuar nė kėto mote ..

  18.03.2003
  KOHĖ E KRISUR

  Nė kėto kohėra tė rėnda si plumbi
  Trurin e kam konservuar mirė
  Pakkujt i duhet truri
  Veshin e kam mbushur me pambuk
  Pėr ta shpėtuar timpanin
  Ndėrsa sytė i kam mbyllur
  Dhe i kam futu nė kuti
  Pėr tė mos parė fėlliqėsirat...

  Do tė pres ditė mė tė mira
  pėr tė jetuar dhe pėr tė vdekur ...
  FJALA MĖ MBETI NĖ FYT

  Desha tė flas
  Fjala mė mbeti nė fyt
  Janė ngopur me fjalėt tona ...

  Desha tė shkruaj
  Pėr ēfarė tė shkruaj
  Para meje kishin shkruar pėr ēdo gjė
  Era i morri shkrimet e tyre ...

  Desha tė protestoj
  Pėr shumėēka
  Para meje kishin protestuar pėr ēdo gjė
  Ato i varrosėn nė sarkofag ...

  Desha tė ēmendem
  Nuk mė lanė
  Mė thanėa mjaftė tė ēmendur ...

  Dhe shtuan :
  -Sė pari kuptohet vetja
  Atėherė i mirret erė
  Flladit tė pranverės ...  BIJĖS SIME
  Fitores

  Nuk tė dua aq shumė
  vetėm pėr faktin se pjesė e imja je
  Tė dua mbase edhe pėr diēka krejtėsisht tjetėr
  Se nė syrin tėnd ngjyrė gėshtenje
  Pėrherė rri zgjuar syēeltėsia
  Se nė ballin tėnd bėn rojė guximi
  Fytyrėn tėnde buzėqeshja e stolis
  Tė dua se ecėn aq sigurt
  Shtigjeve tė jetės bija ime...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 mė 09:37

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  I dashtun koleg. Po hedh disa vargje te vjetruara...ndoshta te dy duhet me shkrue vargje te reja ne kete kohe qe po kalojme duke u udhehequr nga frymezimi pozitiv dhe dashuri per vendlindjet tona.
  Respekt dhe te prifte e mbara.
  Agimi

  RROFTĖ SHQIPĖRIA!

  Rroftė Shqipėria e “lirė“
  dhe e coptuar!

  Rroftė Shqipėria e kioskave,
  e vjedhur dhe e pėrcėlluar!

  Rroftė Shqipėria e krisur nė tru,
  e goditur nė zemėr,
  as mashkull as femėr!
  E tradhėtuara nė lėkurė,
  Rroftė Shqipėria qė nuk vdes kurrė…
  E plagosur nga gazetat,
  nga ethet E PUSHTETIT e sėmurė,

  Rroftė Shqipėria e ndotur,
  e pėrlotur.
  Nga deti e mallkuar,
  e palarė, e parruar!

  Rroftė Shqipėria natyrore qė po harrohet,
  qė trishtohet edhe kur dashurohet(!)
  Gjysma martire
  Gjysma pa fat!
  Rroftė Shqipėria lakuriq
  Qė s‘e pati hak!
  Koskė e lėkurė
  Me absurdin Pajtim - Gjak!

  Rroftė Shqipėria lugat
  Magjia qė mbijeton
  me korrupsion!
  Shqipėria me 3 Fé,
  qė trembet nga ne!

  Rroftė Shqipėria - Atdheu i fėmive!
  Shqipėria e 3 milion Partive!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Faleminderit tė nderuar miq
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 mė 17:03

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim Metbala

  MALLĖNGJIMI Agim METBALA

  Tėrheq thembrat zvarrė
  Nė udhėkryqin e Shijakut
  Apo hiija mė tėrheq pa cak
  Sa fort mė zu malli
  Zemra ime e ndarė nė dysh
  Nė mėnyrė simetrike
  Gjysma pėrtej bjeshkėve tė Nemuna
  E gjysma kėndej
  Te udhėkryqi i Shijakut
  Halucinacionojoa nė mesditė
  Me sy hapur si dy gropa pa fund
  Para syve pėlhurė ekrani
  Insertet ndėrroheshin nė mėnyrė serike
  Flakė,ofshamė,lot dhe ikje . . .
  Mbi kufomat mbinin lulebozhuret
  Prapė pėrsėritje sė nė refren :
  Flakė,ofshamė,lot dhe ikje ...
  Oh, sa mė ka marrė malli pėr rrasat e Rahovecit !

  Tėrheq thembrat zvarrė
  Nė udhėkryqin e Shijakut
  Apo hija mė tėrheq pa cak ...

  (15.05.1999)  SHPIRTI NĖ SHUPLAKĖ

  Kurrė nuk do tė isha trembur
  Nga askush dhe nga asgjė
  Po tė mos ishte syri im
  Qė ma shpalos shpirtin nė shuplakė ...

  (Durrės, 03.08.2003)


  LODHJA - Agim METBALA

  U lodha nė udhėkryq
  Nė pritje tė ndėrrimit
  Tė ngjyrės sė kuqe
  Derisa m'u zbardhėn flokėt ...

  U lodha e timpanėt
  M'u shqyen gjerė e gjatė
  Me refrenet demode
  Patriot-tradhėtarė,patriot-tradhėtarė ...
  Dhe tani fare jam shurdhuar ...

  U lodha e bebėzat
  Mė janė verbuar tėrėsisht
  Me fytyra tė njėjta nė skenė
  Duke ndėrruar maskat
  Nė mėnyrė serike
  Gjatė katėr stinėve tė vitit ...


  ĒAST

  Ndiej kėnaqėsi
  Kur butas prek njė dhembje
  Kur shijoj njė dashuri
  Kur tej mase ngarkoj vetvehten
  Kur sado pak sakrifikohem pėr tjetrin
  Edhe kur nė gjysmė hap kap durimin ...

  Vetėm atėherė e ndiej ēastin e jetės
  Koha tjetėr mė ishte e humbur !


  NGADHĖNJIM


  Nė raste tė panumėrta
  Ia kam lidhur duart syve
  Nga turpi ynė tė lidhur pėr beli
  I gatshėm pėr dorėzim
  Dhe njė mijė e njė tė tjera
  Tė thėna e tė pathėna...

  Ēuditėrishtė,sa herė kam kthyer
  Shikimin nga fėmijėt
  Nė njė mijė variante
  Mė ėshtė paraqitur lindja
  Dhe fitorja jonė !

  (03.07.2004)  PUTHIN PRAGUN E NDERIT

  Kėngėt e mia
  Kėputen nė melodi tė vjetra
  Rrisin buzėqeshjen e fėmijėve
  Ndonjėherė shtojnė nga njė pikė
  Loti nė qepallė
  Lehtazi shndėrrohen nė serenadė
  Trokasin nė dritare
  E xhamave tė mėrdhirė
  Pėr ta zgjuar dashurinė
  Befasishėm,po befasishėm
  Nė gjumė trembin
  Mizat kush i ka nėn kapuē ...

  Kėngėt e mia ecin dhe ecin
  S'ngrihen nga tė ftohtit
  Mbase rreziten me rrezet e diellit
  Dhe puthin pragun e nderit ...


  MARSIN DUA TA SHOH NĖ BEHARE

  Sa herė vjen Marsi
  I trembem rrėmujės
  Dhe prangave...

  Si e gjithė bota
  Dua ta shoh dushkun tė ēelur
  Vetėm nė gjelbėrim
  Ta pushoj syrin e etur pėr bukuri
  Marsin ta shoh nė behare
  Ta pushoj shpirtin e mekur ndėr stuhitė
  T'i kthej
  Pranverat qė m'i kanė vjedhur . . .

  (16.04.2004)
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 mė 17:23

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Anėtarėsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  64
  Postime
  2,690
  Dhe une ju falenderoj per castin. Urime ne krijimtari. Miqesisht mondishall

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim

  Edhe unė ju uroj suksese juve dhe gjithė shqiptarėve kudo qė ndodhen
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 16-01-2008 mė 17:04

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Komplimente per poezite. Vertet te bukura.


  Lissus.

  Zemra ime nuk erdhi kurre me mua
  ne keto rruge kurbeti te turpit tone,
  mbeti ku u ngjiz ngaqe u dashurua
  me qytetin tim qe hesht gati gjithmone,

  mburoje rrin mbi ate vend te bekuar,
  ku natyra derdhi kreyvepren e saj,
  ndaj, s'lendohet Lezha pa me lenduar
  dhe po e lenduat; mbi ju do qaj.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529
  Agim METBALA

  MIQT E MI POETĖ

  Miqt e mi poetė
  I rrokėn yje nė vargje
  U bėnė shandanė nėpėr mote
  E me monologje e dialogje
  Trembėn tė keqen
  Sot ecin vertikalisht...

  Miqt e mi poetė
  Ecėn kufijve pa pasaportė
  Kur ata ishin tė hekurta
  E tė ftohtė si akulli
  Nuk e thyen lapsin
  Nuk e mbyllėn gojėn
  Kur lapsi e fjala me vdekje
  A jetė peshohej
  Sot u shpallėn kosmopolitė...

  Miqt e mi poetė
  Nuk iu trembėnn as vdekjes
  Shkuan grykave tė malit
  Jeta vdekje
  Pėr ta ishte vdekje e tmerrshme
  Sot fotografitė e tyre
  Janė futur nė abetare...

  SHPĖTIMI

  Hutia na ėshtė lidhur
  Pėr ty kėmbė me nyje tė mbrapsht
  Turrinjt thejm asfaltit
  Nė shuplaka numrojmė dhėmbėt e thyer...

  Inati na ka mbuluar trupin
  Qefin tė gjallė mbajmė pėr jetė
  Nga jeta ikim si nga hija e zezė
  Duke i numėruar birat e hapura nė kafka...

  Zhagė, zhagė zvarritem
  Pėr ta rrjepur lėkurėn
  Maramendshėm iki nė ēerdhe tė fėmijėve
  Ta ndėgjoj cicėrrimėn e zogjėve
  Aty ndjej klithėn e lindjes
  Dhe vrasjen e vdekjes...

  27.09.2004

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Agim Doēi
  Anėtarėsuar
  23-05-2002
  Vendndodhja
  Tiranė, Ministria e Mbrojtjes
  Mosha
  73
  Postime
  2,799
  Je tejet i mire o Poeti im Kosovar.
  Me shume e shume respekt per ty e vargun tand plot jetė.
  Agimi

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529
  Adash i nderuar,
  Ju falenderoj pėr fjalė miradie, t'ju jem seinqerisht, unė gėzohem edhe kur me poezitė e mia kėnaq edhe njė lexues tė rėndomt, e lėre mė njė poet siē jeni Ju.
  Suksese edhe mėė tė mėdha nė fushėn artistike!
  Me respekt!

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  MALISHEVĖ E VESHUR
  ME FUSTAN PIkĖLLIMI

  Sot m'u ndal frymėmarrja
  Fjalėt mė mbetėn nė fyt
  Gjaku mė iku si qumshti i nėnės nga frika
  Bebėzat mė kanė humbur gravitacionin
  E lotėt binin pa kontroll
  Dhe nga vetja ime nuk mbeti asgjė...

  Fushė-Arrėz u shndėrrua nė Fushėpikllimi
  Heshtja lėshoi pelerinėn andej e kėtaj
  E lotėt krijojin dete lotėsh
  Fjalėt pėr ēastin kanė humbur kuptimin
  15 lule u kėputėn pėrnjėherė
  Pėr tė mos u vyshkur kurrė
  15 ėndrra, mbetėn ėndrra pėrgjysmė
  15 nuse, kurrė s'da ta venė dufakun
  15 beqarė, s'do ta shijojnė dhėndėrinė
  15,15,15... vargu pa kufi...

  Prap mė ndalet frymėmarrja
  Prap fjalėt mė mbetėn nė fyt
  Si kafshatat e mėdha rend, rend
  Gjaku sėrish mė iku nga frika
  Lotėt mė rrėshqitnin pa kontroll
  E nga trupi, dhimbja mė bie si copat e kometės...

  Nga Fushė-Arrėz - Fushėpikėllimi
  Ehopikėllimi bartet nė shpat
  Malishevė e veshur me fustan pikėllimi
  Fytyrat e mėrdhira, koēan nga pikėllimi
  E lotėt dete, shndėrrohen nė oqeane
  15 nėna, me shami tė bardhė
  pa tė bijtė e bija, 15 baballarė
  15,15,15, vargu pa kufi
  Heshtja, lot e dhembja bashkėdyzohen
  15 kufoma i morri dhe
  15 ėndrra i mbuloi dheu
  15 dashuritė tė pėrgjysmuar i hėngri dheu...

  Fjalėt sėrish mė mbetėn nė fyt
  Gjaku mė iku nga dhebja
  Lotėt nuk kėrkonin leje
  Pėr 15 arkivole
  Pėr 15 banka tė mbetur zbrazėt
  Pėr 15 indeksa tė pashkruar
  Pėr 15 tė padiplomuar...
  Pėr njė papėrgjegjėsi
  Qė dot ta mbajmė tė varrur nė qafė
  Si medalonin e pėrgjegjėsisė...

  Malishevė e veshur me fustan pikėllimi
  Dhashtė Zoti ta ngrisim lapidarin e fundit...

  15.10.2004

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  UKSHIN HOTIT

  ... " Zoti gjyqtar,
  - Jam i vetėdishėm pėr veprėn time,
  Por fatin e robit nuk e nėnshkruaj!"...

  Shtegėtove shtigjeve tė xhunglės
  Atje ku nuk guxon tė shkelė kėmbė e tjetrit
  Ndėr sheshe shqiptove fjalėt
  Qė shumėkujt atėherė i mbetėn nė fyt
  Si kafshatė e madhe
  Nė letėr tė bardhė shkrove ditirambe
  Pėr tė vdekurit e gjallė
  Dhe tė vdekurit e gjallė
  I ke pėshtyrė me kohė nė fytyrė
  Pėr sė gjalli u ndave dy herė nga jeta
  Duke i hapur tri kaverna nė mushkėri
  Pėr lindjen e re ...

  Universi yt mbetet pėrjetėsisht nė kėto troje...

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  ASAJ

  Ti bashkė me erėn, mund tė ikish
  Nė cilin planet dėshiron
  Unė ndjej aromėn tėnde...

  Ti bashkė me dėfrimin
  Mund tė dehesh e tė ridehesh sa herė do
  Shpresa ėshtė frymarrja ime...

  Ti bashkė me sarkofagun e jetės
  Mund tė varrosesh edhe nė katakombe
  Ėndrrat e mia janė tė pavdekshme
  E ti i vetmi personazh i kėngėve tė mia...

  16.01.2004

  DASHURI ME MALLIN E VENDLINDJES

  Rrugė tė shumta shpien
  Metropoleve tė Europės
  Me brezin tim shtrėngueshėm
  Duke vrapuar pas ėndrrave
  Atje u martuan me zhgėnjimet
  Qojnė dashuri me mallin e vdnlindjes
  Me miliona njerėz preken
  Rrugėve me brryla
  Banesave kthene
  Me vetmin tė paluar nėn sqetull
  Ku i presin fėmijėt
  - "Halo Fadhėr "
  -"Danke maj mute"
  E shoqet i presin
  - "Ēao may dier"...

  Tė djegur si letra e duhanit
  Ėndėrrojnė fjalėn atdhe...

  24.11.2003

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  39
  Postime
  257
  Heret a vone.

  Heret a vone, po nuk lashe nam
  ne ndonje ves te ēthurur a prapesi,
  prap tek sofer-varfra me u kthye kam
  me te kuqin ne gjak o vellezerit e mi,

  se jam si trofta e tretur nga rrjedha
  qe ne lindje, larg nga e saja strofull,
  qe tash rrjedhes kundra i shkon se zemra
  don te kthehet ku lindi per te ngordhur.

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Pėrgjigje Sykut

  Nostalgjia ėshtė sėmundje kronike e shumė shqiptarėve ndėr shekuj, tė cilėt ishin tė shtrėnguar pėr shumė arėsyet objektive, ta lėshojnė atdheun.
  Ju falenderoj pėr poezin e dėrguar me kėtė temė, e cila me siguri se do t'ju pėlqejė edhe lexuesve dhe dashamirėve tė poezisė!

 16. #16
  i/e regjistruar Maska e ALBA
  Anėtarėsuar
  21-05-2002
  Vendndodhja
  Gjermani (Dortmund)
  Postime
  2,610
  Citim Postuar mė parė nga AGIM METBALA Lexo Postimin
  Agim METBALA

  ASAJ

  Ti bashkė me erėn, mund tė ikish
  Nė cilin planet dėshiron
  Unė ndjej aromėn tėnde...

  Ti bashkė me dėfrimin
  Mund tė dehesh e tė ridehesh sa herė do
  Shpresa ėshtė frymarrja ime...

  Ti bashkė me sarkofagun e jetės
  Mund tė varrosesh edhe nė katakombe
  Ėndrrat e mia janė tė pavdekshme
  E ti i vetmi personazh i kėngėve tė mia...

  16.01.2004

  DASHURI ME MALLIN E VENDLINDJES

  Rrugė tė shumta shpien
  Metropoleve tė Europės
  Me brezin tim shtrėngueshėm
  Duke vrapuar pas ėndrrave
  Atje u martuan me zhgėnjimet
  Qojnė dashuri me mallin e vdnlindjes
  Me miliona njerėz preken
  Rrugėve me brryla
  Banesave kthene
  Me vetmin tė paluar nėn sqetull
  Ku i presin fėmijėt
  - "Halo Fadhėr "
  -"Danke maj mute"
  E shoqet i presin
  - "Ēao may dier"...

  Tė djegur si letra e duhanit
  Ėndėrrojnė fjalėn atdhe...

  24.11.2003
  Zoti AGIM METBALA

  Mirsevini midis Shqiptareve .
  Ju falenderoj per kenaqesin qe na jepni kur lexojm perlat letrare tuaja .

  Syku , shume kam lexuar ne kete forum , por ato dy strofa tuaja qe ke shkruar me siper me dhane shume kenaqesi , nuk gjej fjale per t'ju falenderuar dhe pershendetur .

  respekte per ju poetet

  Alba
  "Jeten duhet ta paguash me cmimin e vuajtjes."
  .

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  ECJE

  Zigzaket, zigzaket -
  Rrugėt zigzake
  Rrugicat zigzake
  Bisedat zigzake...

  Zigzaket, zigzaket
  Treni rrėshqet zigzake
  Festivalet zigzake
  Politikė zigzake
  Edhe WC duhet kėrkuar
  Nė zigzake...

  Definitivisht kam vendosur
  Tė kėrkoj rrugėn pa zigzake
  Edhe me kusht ta thej lafkėn
  Nė ēdo zigzake...

  10.01.2005

 18. #18
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA - poezi

  Agim METBALA

  DYFYTYRĖSIA

  Sonte e zura syrin tim
  Nė vjedhje tė shikimit
  Me pėrbuzje ekstreme tė ndėrgjegjes...

  Sonte e zura trurin tim
  Imagjinata duke u puthur me pandėrgjegje
  Sheshit pa pardon...

  Sonte fjalėn e zura nė mes-hap
  Tė alivanosur pandershėm
  Mbi fjalėt e mėndafshta...

  Djersa mė kaploi trupin
  Tri herė u shkunda si ariu pas shiut
  I rraskapitur totalisht
  Sa nuk mora nė thua e ta thej kafkėn...

  18.10.2007

  POROSITĖ E PIKTORIT

  Nė pikturat e piktorit
  Tė komponuar ka kėngė tė ngrohta
  E lindin poezi idilike
  Copė-copė zgjojnė imagjinatėn
  Kėnaqėsia pushton marrėzisht
  Pėr moment jeta merr trajtėn
  E brengat e jetės alivanosen...

  Nė pikturat e piktorit
  Porositė renditen njėra pas tjetrės
  Pėr t'jetuar pastaj nė milienume...

  18.12.2003
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 29-01-2008 mė 11:50

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  SHQETĖSIMI

  Mė dhemb diafragma
  Frymėmarrja mė ērregullohet
  Kur prapė i shoh nė fotele
  Monstrumėt e lindur nga martesa
  E vėllazėrim-bashkimit
  Me tri ndėrhyrje kirurgjike -
  Nė zemėr, nė vesh dhe nė sy
  Ata qė nė vend tė Zotit
  Besojnė nė dreq tė mallkuar...

  Botės publikisht i kėrkoj azil politik!

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,529

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  ĒASTE DELIRIUMI

  Nga afėr shikoj
  Procesin e transformimit evulutiv
  Tė plisit tė bardhė
  Me katalizatorė tė shumėfisht
  Mė dhemb secili muskul
  Mė dhemb secili ind
  Mė dhemb secila qelizė...
  Klithi deri nė kupė tė qiellit
  Kurkush nuk mė dėgjon
  I kanė prishur ēekanėt e veshėve
  Klithi ēmendurisht
  Kurkush nuk mė shikon
  I kanė vėnė mėkėmbėzėn thjerėzės sė syrit
  Klithi nė delirium
  Kurkush nuk mė ndjek
  Tė gjithė i kanė shndėrruar kėmbėt nė roushle
  Duke vrapuar kah Perėndimi
  E humbur kohė pas themrave...

  Perėndimi njė ditė do tė kthehet kah Lindja
  Tė gjithė ata do tė jenė tė padenjė
  Pėr atė pelegrinazhė...

  28.02.2003

Faqja 0 prej 38 FillimFillim 1210 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •