Close
Faqja 3 prej 37 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 740
 1. #41
  Moderator Maska e Pratolini
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 2 herė nė 1 postim
  Personalisht mendoj se ju zoti Agim jeni pak me epik se sa duhet. Ndoshta jam gabim ne pershtypjen qe kam krijuar ( ose thjesht ka paperputhshmeri me shijet e mia )

  Ju uroj suksese !

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Syku

  Syku i nderuar,
  Nė pėrgjigjen time Palmės, kam thėnė se tė shkruash poezi, ėshtė rėndė, shumė rėndė, poezia kėrkon njė pėrkushtim tė tėrėsishėm shpirtėror dhe koncentrim maksimal , duke larguar nga mėndja tė gjtha forcat centripetale e centrifugale, e shumė e shumė ēka tjetėr...
  Unė i lexoj nė vazhdimėsi poezitė tua, ke talent e vullnet, e do me shpirt poezinė, dhe vazhdo edhe mė me ngulm, duke kėrkuar e kėrkuar inspirime tė njėmenda, dhe me siguri qė do tė arrish t'i "kapėsh" edhe brilantinat tė cilat pastaj do t'i rasgisish njė nga njė si rruazat, nė njė libėr tė kėndshėm.
  Mė pėlqeu poezia jote e sidomos forma (mos ki frikė nga tradicionalizmi), po kush i krijoi ato forma tė poezive mė heret? Sigurisht poetėt, po poetėt jemi edhe ne, dhe pa kusht se kemi tė drejtė tė krijojmė edhe kompozicionet dhe format tė tjera nga ato tė mė parme.
  Unė tė them tė drejtėn, kam patur atė guxim, dhe kam shkruar vjersha pėr fėmijė viteve shtatėdhjeta, me forma krejtėsisht tė reja, tė cilėt pastaj i kanė pėrqafuar tė gjithė shkrimtarėt pėr fėmijė.
  Me nderime!

 3. #43
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime
  Citim Postuar mė parė nga Pratolini Lexo Postimin
  Personalisht mendoj se ju zoti Agim jeni pak me epik se sa duhet. Ndoshta jam gabim ne pershtypjen qe kam krijuar ( ose thjesht ka paperputhshmeri me shijet e mia )

  Ju uroj suksese !
  Zotri Pratolin,
  Keni plotėsisht tė drejtė, se me shkrimet e mia jam epik, por nėse i analizoni vitet, kronikat dhe ngjarjet ... nė kosovė, atėherė si mund tė jenė ndryshe edhe pėrjetimet dhe shkrimet e poetit? Nė njė aforizėm timin, po e parafrazoj, kam thėnė pėrafėrsisht kėshtu: Poeti ėshtė aq i madh apo i vogėl, nėse nė kohė, guxon tė shkruaj pėr ngjarjset e kohės!
  Ndėrsa, sa i pėrkesh shijes, nė kėtė temė, kurrė nuk kam diskutuar, ngase qė secili njeri ka shijen e veēant.
  Me respekt!

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Do T'i Gjuajmė Nga Tre Gurė

  U lodhėm me trupat amorfė
  Qė nė mėnyrė serike marrin forma
  Prej kallupit nė kallup
  Tė akorduar nga jashtėtokėsorėt...

  U molisėm me trajtat e njėanshme
  Dhe format halogjene
  Nė maratonėn e pėrvetėsimit
  Nė garat e pangopėsisė...

  Na i verbuan sytė prototipat politikė
  Tė lindur nga kontejnerėt
  E metropoleve tė kurvės plakė nė ekstazė
  Me orekse frigjidiane...

  U molisėm nga njė mijė e njė tė kėqija
  Tė servuara nė mija variante...

  Fatamorgana do tė paraqitet njė ditė
  Do tė kalojnė lodhjet, do tė shkunden molisjet
  Nė ceremoninė mortore tė tė kqijave
  Do t'i gjuajmė nga tre gurė...

  2003

 5. #45
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  PA TITULL

  Atėbotė, isha adoleshent
  Mėndja mė vraponte kaluruar
  E fantazia fluturonte pas reve tė qiellit...
  .................................................. ..............
  Tash, ēdo mbrėmje tė kėrkoj nė ėndrra
  Mėngjesi mollėzat m'i ajė
  Kėpshtit kėrkoj aromėn tėnde
  Shqisat e tė nuhaturit mė janė topitur
  Nė ēdo liqen, kėrkoj fytyrėn tėnde
  Syve i dhurova kataraktin
  Qytetit kur ndėgjoj emrin tėnd
  Unė shtangem e shndėrrohem nė statujė...
  .................................................. ..................
  Atėbotė, isha adoleshent
  Mėndja mė vraponte kaluruar
  E fantazia fluturonte pas reve tė qiellit
  E di, edi, ti do t'mė falėsh
  E unė kam drejtė tė shkruaj poezi...

  06.03.2008

  VARIANT

  Nė gjoksin tim statujė,
  Si skulptori antik;
  Kam gravuar emrin tėndė -
  Aty do tė flejė, s'ka ku tė ik!

  Nė ballin tim tė relieft,
  Vizatuar i kam qastet idilike;
  Aty kanė mbetur pėrjetė -
  Si nė hartėn gjeografike!

  Nė bebėzat e syve tė mi,
  Fotografinė tėnde kam fiksuar;
  Tash ēofsh e thinjur apo me parukė -
  Pėr mua fare s'ke ndryshuar!

  Nė mėndjen time kahmot,
  Fjalėt e tua tė brisht i kam incizuar;
  S'ka lidhje tash ku gjendesh -
  Si nė diskun e prishur, janė duke u reprizuar!...

  04.03.2008

 6. #46
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  MĖ SHUMĖ SE DHEMBJE

  Gėrdec, mbėshtjellur nė flakė,
  Gėrdec, i larė nė gjak,
  Gėrdec, nga britmat i shurlluar -
  Gėrdec, me dhembje mbuluar...
  .................................................. ..

  Nga nėntoka, lėvizėn monstrumėt e kuq
  Tė ngjizur me grushtin e shtrėnguar
  Tė rritur nga pakujdesia e skajshme
  U lėshuan nė ritualin e lugetėrve
  Me fuqi tė dinozaurėve
  Duke vjellur tym e flakė nė mėnyrė serike
  U binin copat si pjesė tė kometės
  Horizontalisht, vertikalisht
  Majtas, djathtas, pjertas...
  E gėrdecasit mburrojė e gjallė...
  .................................................. .................

  Mė dhemb secila qelizė
  Mė dhemb secili ind
  Sytė mė kanė humbur drejtėpeshimin
  Nga pamjet e tmerrshme tė Gėrdecit
  Ritmi i zemrės mė ndėrrohet orė e ēast
  E ballin ma pėrshkon djersa e ftohtė
  Nga skenat e llahtarshme tė Gėrdecit...

  Gėrdec, mbėshtjellur me flakė,
  Gėrdec, i larė nė gjak,
  Gėrdec, me britmat i shurlluar -
  Gėrdec, me dhembje mbuluar...

  16.03.2008
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 17-03-2008 mė 14:40

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  NGADHNJIMI

  Nė sheshin e ēmendurisė
  Thirrja s'ka efektin e bėrtimės
  Arsyeja mbetet e vetmuar...

  Nė tempullin e djajėve
  Fjalėt marrin trajtėn qesharake
  Djallėzia pushton horizontin...

  Nė secilėn kataklizmė tė ndodhur
  Ngriten tė alivanosurit nė valle tė natės
  Duke festuar dhembjen e krijuar...

  Falė Zotit qė sheshet mbijetojnė ēmenduritė
  Tempujt e djajėve shemben
  Sikurse kullat nga rėra
  Kataklizmat janė rastėsi
  E arsyeja nė dyluftim me vdekjen
  Ēdo herė marshon ngadhnimtare...

  29.10.2005

  SHPĖTIMI

  Hutia na ėshtė lidhur
  Pėr dy kėmbė me nyje mbrapshtė
  Turinjt thejmė asfatit
  Nė shuplaka numrojmė dhėmbėt e thyer...

  Mėria na ka mbuluar trupin
  Qefin tė gjallė mbajmė pėr jetė
  Nga jeta ikim si nga hija e zezė
  Duke numruar birat e hapur nė kafka...

  Zhagė, zhagė zvarritem
  Pėr ta rrjepur lėkurėn
  Maramendshėm iki nė ēerdhe tė fėmijėve
  Ta ndjejė cicėrrimėn e zogjėve
  Aty ndjej klithmėn e lindjes
  Dhe vrasjen e vdekjes...

  27.09.2004

 8. #48
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  RRUGĖTIMI

  Skajshmėrisht tė rraskapitur
  Me rrobat e grisura tė kohės
  Tė alivanosur nga baladat
  Tė vėrtetat e tė trilluarat
  Tmerrėsisht tė frikėsuar nga krimet
  Me bebėza tė verbuara...

  Vallė na duhet njė rilindje
  Apo kursi i ri i rrugėtimit?

  Rrugėtimi ynė i ri
  Duhet tė jetė mes shkronjave
  Mes vargjeve idilike tė dashurisė
  Nė tastaturėn e kompjuterit
  Nė CD-tė dhe nė rrjetin e internetit
  Atje do ta gjejmė vullnetin tonė shekullor
  E koha do t’na falė
  Rrobat e reja lirie....

  Mė, 19.04.2004.


  ZĖRI I NDĖRGJEGJES

  Fjala
  E zgjidhi secilėn nyje
  Tė lidhur mbrapsht
  Tė vėrtetėn e shaloi botėrisht
  Djallit ia shqeu maskėn copė-copė
  Kėrbaēin e poshtėroi skajshmėrisht
  Spiunin e damkosi pėr jetė
  Ndėrsa grabitēarit ia mbylli fytin me tapė...

  Fjala jonė e bardhė
  Me guximin nėn sqetull
  Ndershėm marshon edhe sot
  Dhe vertikalisht qėndron si lapidar...

  05.05.2004

 9. #49
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Citim Postuar mė parė nga AGIM METBALA Lexo Postimin
  PA TITULL

  Atėbotė, isha adoleshent
  Mėndja mė vraponte kaluruar
  E fantazia fluturonte pas reve tė qiellit...
  .................................................. ..............
  Tash, ēdo mbrėmje tė kėrkoj nė ėndrra
  Mėngjesi mollėzat m'i ajė
  Kėpshtit kėrkoj aromėn tėnde
  Shqisat e tė nuhaturit mė janė topitur
  Nė ēdo liqen, kėrkoj fytyrėn tėnde
  Syve i dhurova kataraktin
  Qytetit kur ndėgjoj emrin tėnd
  Unė shtangem e shndėrrohem nė statujė...
  .................................................. ..................
  Atėbotė, isha adoleshent
  Mėndja mė vraponte kaluruar
  E fantazia fluturonte pas reve tė qiellit
  E di, edi, ti do t'mė falėsh
  E unė kam drejtė tė shkruaj poezi...

  06.03.2008

  VARIANT

  Nė gjoksin tim statujė,
  Si skulptori antik;
  Kam gravuar emrin tėndė -
  Aty do tė flejė, s'ka ku tė ik!

  Nė ballin tim tė relieft,
  Vizatuar i kam qastet idilike;
  Aty kanė mbetur pėrjetė -
  Si nė hartėn gjeografike!

  Nė bebėzat e syve tė mi,
  Fotografinė tėnde kam fiksuar;
  Tash ēofsh e thinjur apo me parukė -
  Pėr mua fare s'ke ndryshuar!

  Nė mėndjen time kahmot,
  Fjalėt e tua tė brisht i kam incizuar;
  S'ka lidhje tash ku gjendesh -
  Si nė diskun e prishur, janė duke u reprizuar!...

  04.03.2008

  Nga poezite e fundit qe ke shkruar z. Agim, keto dy me terhoqen vecanerisht.
  Suksese poet dhe frymezim te pashtershem!
  Faleminderit per vargjet e mrekullueshme!


  Pershendetje miqesore,
  P.alma

 10. #50
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  MĖRGIMI

  Mėrgimi, ėshtė plagė e vjetėr e shqiptarėve tė tė gjitha trojeve, dhembje e tė gjitha brezave, e gjinive e grupėmoshave...
  Mėrgimi - ėshtė burimi i lotėve tanė tė pashtershėm, pagjumėsia jonė kronike e pėrcjellur me frikėn e vazhdueshme.
  Mėrgimi - ėshtė pagjumėsia jonė e me dhembje tė kokės...

  Si shumica e shqiptarėve, edhe unė kam njė ēun nė gjermani dhe tjetrin e kam nė studime nė Tiranė, dhe sinqerisht t'ju them, unė ndjej dhimbje, mungesėn... shumė mė tė madhe se fjalit tė shkruar, kam varguar shumė vargje pėr mėrgimin dhe mėrgimtarėt, kanė varguar vargjet prekėse nė kėtė drejtim tė gjithė poetėt tanė, duke filluar nga rilindasit nė vazhdimėsi deri nė diėn e sotme, dhe nė kėtė drejtim, unė do tė postoj njė poezi timen tė shkurtėr, duke shpresuar se mė pastaj do tė bashkangjiten edhe krijuesit tė tjerė dhe pa kusht se do tė dal njė libėr i bukur panoramik me koautorė tė shumtė.

  MĖRGIMTARIT

  Me lotė valė, rrugėt pėrditė i pastron,
  Bulevardeve shetit i kėrrusur me peshėn e mallit;
  Armatura... duarve, lythat t'i dhuron -
  E nostalgjia tė vėrehet nė rrullat e ballit!

  Nata t'i sjell ėndrrat varg-varg
  Panoramat e vendlindjes si nė film serik;
  Agu i mėngjesit tė zgjon - ti prapė larg -
  Mė dhemb shpirti pėr ty or mik!

  24.03.2008

 11. #51
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Xhevdet BAJRAJ

  Xhevdet BAJRAJ


  BARI I KOSITUR

  Dje e gjeta njė copė tė atdheut
  Nė aromėn e barit tė porsaprerė nė Parkue Mexico
  U ngjita nė majė tė mallit dhe Anadrinia mė doli para
  Syve
  Si vashė e rrallė qė ta trazon shpirtin

  Pastaj me Enrique Serna-nė nė kafenenė “Punto y Coma”
  Tėrė ditėn e luta qė tė bjerė pakėz shi se zemra mė
  Digjej
  Buena Vista Social Club dhe zėri i Celia Cruz na mbanin
  Ritmin
  Derisa na u dehėn zogjėt e kėmbėve dhe ikėn nė gjumė
  Por shi nuk ra se nuk ra

  Meksika...
  E bukur ėshtė si sytė e vashės nga Dukagjini
  Gati mund ta krahasoj me njė gjeth hardhie rrushi tė zi
  Qė ma sjell era e mallit o mallit tė Rahovecit tim

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Ecjet

  ECJET

  Ka ecje:
  HORIZONTALE
  Dhe
  V
  E
  R
  T
  I
  K
  A
  L
  E
  Dhe nga ēfarė ecje bėhet
  Lindin pastaj njė mijė e njė epitete
  Apo vetėm njė
  NJERI...

  PA TITULL

  Ajo apo unė, unė apo ajo
  Tash fare s'ka rėndėsi
  U tretėm poleve tė kundėrta
  Me ndalesa nė pasaportė...
  .............................................

  Tash shpalosim kujtimet
  Nga arkivat personale
  Ajo i lexon letrat e lidhur me kordhele
  Unė i shikoj fotografitė e sajė bardhė e zi
  Ajo i lexon vargjet e mi tė dhuruar
  Unė loz me unazėn e saj qė s'ma zė gishti...
  .................................................. ...................

  Takohemi rrallė, krejtė rastėsisht
  Shikimet kur na pėrpiqen
  Nga sytė na fluturojnė pėllumbat e bardhė
  Hapat na rėndohen e na ngatėrrohen
  Zemrat pėrpiqen ta lėshojnė krahėrorin
  E fjalėt, fjalėt kanė ndalesat e vulosur
  Me vėshtėrsi parakalojmė njėri tjetrin
  Sikur rruga tė na ngushtohet
  Duke ngarkuar mbi shpinė
  E gjithė peshėn e dashurisė...
  .................................................. ..............

  Ajo apo unė, unė apo ajo
  Tash mė fare s'ka rėndėsi
  U tretėm poleve tė kundėrta
  Me ndalesa tė kthimit nė pasaportė...

  06.03.1008
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 27-03-2008 mė 15:35

 13. #53
  "Shkruaj me gjak" Niēe Maska e Spleen1
  Anėtarėsuar
  10-01-2007
  Postime
  125
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Duke mbėshtetur mendimin e Palmes dhe pėr poezitė tua epike, po e postoj njė nga repertoari im i dikurshėm.

  PIRAMIDĖ NDERI

  Ēdo muaj na i kthejnė ata qė tepruan
  Qė mbeten jasht varrit tė pėrbashkėt

  Kur t’i kthejnė tė gjithė
  do t’i varrosim nė Piramidėn e Nderit
  emrat e tyre do t’i shkruajmė
  nga i shikon bota

  Kujtimet do t’ua shpalosim me kujdes
  pa ua prishur qetėsinė
  nė ēdo shesh e rrugė
  njė lapidar udhėrrėfyes pėr ne

  Sa tė madhe kemi pasur merzinė
  __________________
  "Sois sage, ō ma Douleur et tiens-toi plus tranquille "
  Baudelaire

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Zotri Spleen 1, ju falenderoj pėr poezinė e postuar "Piramidė nderi", siē thuani Ju nga repertoari u Juaj i dikurshėm. Jo vetėm kjo poezi e postuar, por edhe shumė poezi tė Juaj, jo se janė nga repertoari i dikurshėm, ato janė tė qėlluar dhe tėrheqėse edhe pėr kohėn e sotme, e sipas vlerėsineve tė mija, me siguri se do t'i mbijetojnė edhe shumė dekada e dekada... duke marrė parasysh rrethanat nėpėr tė cilat po kalon kombi ynė nė tė gjitha trojet...
  Tė dėshiroj frymėzime sa mė tė thella ngase nga thellėsia e shpirtit, lindin poezitė e mėdha qė i mbijetojnė mijėvjeēarėt.
  Me respekt!

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  MBRĖMĖ MĖ ERDHE NĖ ĖNDĖRR

  Mbrėmė mė erdhe nė ėndėrr
  E veshur me vellon e nusėrisė
  Me buzėqeshjen magjepėse si dikur
  Me aromėn e luleve pranverore
  E me pastėrtinė e liqenit t'argjent...

  Po, po, mbrėmė mė erdhe nė ėndėrr
  Buzėt tua shėronin plagėt e vjetra
  Lėkura njohu miklimėn e gishtave tu
  E pėr fjalė, s'kishim kohė...
  .................................................. ......
  Rrezet e diellit trokitėn nė dritaren time
  Ndjeva lodhje, lodhje ndjeva
  Duke pirė kafen e mėngjesit kalimthi
  M'u paraqitėn tė gjitha episodet...

  Sinqerisht, edhe nė ėndrra tė dua...

  31.03.2008

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  TI NĖ VERI E UNĖ NĖ JUG
  (Tim shokut)

  Ti ike pa i cakrėrruar as kupat e ndarjes
  Nė vendin e premtimeve
  (premtimet ēdo herė sjellin pikėpyetjet)
  Me vete nė valixhen e madhe
  More gjithė dhembjen
  Pak dashuri
  Pak mall
  E nostalgjinė nėn sjetull...

  Mendove se mund t'u ikish
  Vrasjeve nė Ēafė tė Thanės
  Maltretimeve rrugėve tė Podrimės
  Burgosjeve pėr vepra penale
  Qė i njeh vetėm djalli
  Mendove se mund t'i harrosh
  Dy varet...
  Sytė e nėnės tė ngulitur nė veri
  E neve nė kafe tė "Ximka"...
  .................................................
  Por, ēdo gjė mbeti si ishte
  Ti nėveri e unė nė jug
  Me dhembjet e njejta
  Ndėgjohemi rrallė nėpėrmjet telit
  -Alo! Alo! Si je?
  Mė fal i dashur, 20 DM mė shkuan
  Mė bjenė mė lirė
  Me laps tė bisedoj me ty...

  1995

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  PUTHIN PRAGUN E NDERIT

  Kėngėt e mia
  Kėputen nė melodi tė vjetra
  Rrisin buzėqeshjen e fėmijėve
  Ndonjėherė shtojnė nga njė pikė
  Loti nė qepallė
  Lehtazi shndėrrohen nė serenadė
  Trokasin nė dritaret
  E xhamave tė mėrdhirė
  Pėr ta zgjuar dashurinė
  Befasishėm ama befasishėm
  Nė gjumė trembin
  Mizat kush i ka nėn kapuē...

  Kėngėt e mia ecin dhe ecin
  S’ngrihen nga tė ftohtit
  Mbase rreziten me rrezet e diellit
  Dhe puthin pragun e nderit...

 18. #58
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  EMIGRANTI

  Diku veē nė tavolinėn
  Me mbulesė tė bardhė shtruar,
  Birrė tė huaj ke pėrpara
  Dhe njė pamje tė menduar.


  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė qoshe tė lokalit,
  Shokun tėnd se ke pėrballė,
  Pi vetmuar ti prej hallit.


  Diku veē nė tavolinėn
  Nė njė lagje tė panjohur,
  Gjithēka ėshtė akull e ftohtė,
  Vetėm birra ėshtė e ngrohur.


  Diku veē nė tavolinėn,
  Qė tė bėn ty shoqėri
  Gotėn s“di ku t“a trokasėsh,
  Tavolina s“ėshtė njeri.

  Alma Papamihali

  Shtator 2007

 19. #59
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  E respektuar Alma Papamihali, nė fillim, kam menduar vetėm ta prezentoj vehten nė Forumin Shqiptar me disa poezi, meqenėse lexuesi gjithėshqiptarė, objektivisht nuk ka patur mundėsi t'i pėrcjell shkrimet e mia dhe librat tė botuar.
  Mirėpo, duke pėrcjellur paraqitjen e poetėve tė forumit, tė cilėt nė numėr nuk janė tė paktė, dhe nė nivel artistik tė dėshiruar nė njerėn anė, e nė anėn tjetėr angazhimin e vazhdueshėm tė tė gjithėve (duke filluar nga poeti i palodhshėm Agim Doēi, Juve Alma, Diana, Pėllumb Syku, Xheladin Hamza, Yjori, Mondishalli, Mbreti-ILI... - nė kėtė moment nuk mė kujtohen pseudonimet i shumė tė tjerėve qė metėvėrtetė meritojnė tė pėrmenden - u kėrkojė falje), mė kenė shtrėnguar tė paraqitem edhe unė mė shpeshė duke shpresuar se do tė hedhi disa guraleca nė kėtė mozaik tė bukur artistik.
  Ju falenderoj pėr poezinė e postuar.

  E lexova me kėnaqėsi.

  Tė dėshiroj shėndet tė mirė dhe punė tė mbarė nė shkrimet!

  Me respekt, Agim METBALA.

 20. #60
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  I nderuar z. Metbala!

  Vertete forumi shqiptar, po na krijon mundesine qe te njohim krijimtarine tuaj te pasur, sepse mbase vete kushtet tona, qe na kane shperndare neper vende te ndryshme te botes, nuk n“a mundesojne gjithmone te kemi perpara, gjithcka qe duam te lexojme.
  Ju uroj edhe juve, shendet dhe krijimtari te mbare.
  (Gjithashtu gjithe poeteve dhe dashamiresve te letersise)

  Ju lexoj vazhdimisht, me vemendje dhe kenaqesi.
  Pershendetje miqesore!
  PAlma

Faqja 3 prej 37 FillimFillim 1234513 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •