Close
Faqja 2 prej 37 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 740
 1. #21
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  DHEMBSHURI

  Futem nėn lėkurėn e secilit irakian
  Nga ēdo bombė e lėshuar
  Mė kėputet nga njė krah
  Nė ēdo vrasje fėmije
  Ndiej klithjen e dhembjes
  Nga ēdo pikė loti tė nėnave
  Mė betonohet zemra
  Alergjik jam bėrė nė tym e flakė...

  02.04.2003

  VEHTEN SHPALLI DISIDENT

  Kahmot s'kam dalur qendrės sė qytetit tim
  Eci si ecet me ndėrgjegje tė ngarkuar mbi shpinė
  Hedhi hapin me masėn e njeriut
  Ndėr sjetull mbajė vrragėt e kohės
  E pėr dore mbaj kujtimet pėr ATA
  Pa e trazuar asnjė tė gjall me maje tė gishtit...

  Pėr habi
  Disa mė shikojnė si tė marrė
  Duke mė krahasuar me filozofėt antik
  E disa me Agim Doēin, Mirko Gashin e Xhevdet Bajraj...
  (sikur tė kisha at fat)
  Disa mė shikojnė si armik tė partisė sė tyre
  Duke mė pėrcjellur deri nė pėrzhdredhje qafash
  Disa me pėrbuzje mė shpallin tė pa fe
  Se nuk lėshoj mjekėr e falem pesė vakte
  Disa mė akuzojnė se bojkotoj pushtetin
  Ngase sajojė aforizme e bėjė karikatura...

  Vargu i akuzave dhe akuzuesve pa kufi
  Unė eci kėmbė qendrės sė qytetit tim
  Me ndėrgjegegje tė ngarkuar mbi shpinė
  Duke varur kronika nė qafė si medalone
  Dhe vehten shpalli disident deri nė vdekje!

  29.10.2005

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  PĖRDITSHMĖRI

  Gazetat ditore nė kontinuitet
  Ma rrisin diptrinė maramendshėm
  Dhuratė syve kataraktin kronik
  Tė gjitha TV-tė, mė servojnė
  Skajshėm banalitet pėr darkė
  Politikanėt brutalisht ma iritojnė lukthin
  Duke m'i nxjerrur zorrėt jashtė
  Tė huajt me buzėqeshjen e dresuar
  E tė operuar nga tė gjitha shqisat
  Detyrimisht mė dashurojnė nė robot...

  Vargu pėrcjell vargun me tė ligat
  Paketohen si sardinat e konservuar
  Tė ēmendur hedhin vallen e dhembjes
  E arėsyeja ec me patericat...

  O Zot, mė ndihmo tė dal faqebardhė
  Maje malit mė tė lartė nė agim
  Pėr tė pritur lindjen e diellit
  E tė nxehem nga ky acarr...

  29.10.2005

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  JETĖ GAZRASH

  Sot pėrzihen gjaqet si nė epruvetė
  E njeriu frikėsohet se ē'do tė lind
  Nė ecje ngatėrrohen portretet
  E nė halucinacione shtrembėrohen fytyrat
  Termat ekonomik, kanė humbur kuptimet
  Dhe rrugėn nė oborr
  E nga terri i pėrnatshėm
  Kokėdhembje pa kufi
  Tė gjithė tė lodhur me studim kohe
  Tash heshtazi jetojmė
  Vetėm jetė marrje gazrash...

  E gjithė kjo mė tremb pėr vdekje
  Apo kėrkon njė lindje tė re...

  06.02.2004


  EMRI YNĖ

  Guximshėm shtegėtoi nėpėr mote
  Mes pėrplasje furtunash
  E uraganeve tė njėtrajtshme
  Imunitet tė skajshėm zuri
  E kalitje spikamė tėrėsore...

  Marshoi para vdekjes sė ftohtė
  Frikėn e largoi mes kamash e thikash
  Guximin e mbanė vetullave
  Syēeltėsinė bashkė me frymėn...

  Dathur e me gjysėm opinga
  Eci rrugės makadame
  Dijen e zuri nė rrėnjė
  E pantagramet i lė kohės nė lėkurė...

  Emri ynė ėshtė mbjedhur nėntė pashė tjellė
  nuk shkulet tot nga kjo tokė...

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  I PAKAPSHĖM

  (Aktorit Hadi Shehu)

  Tentova ta kapi buzėqeshjen tėnde
  Ishte tepėr e zjarrtė, u dogja si letra
  Tentova tė mishėrohem me guximin tėnd
  I rraskapitur tė lash tė mė ikėsh
  Tentova tė pajisem me durimin tėnd
  Pėrpak sa s'mė pėlciti zorra qore
  Tentova ta imitoj dashurinė tėnde
  Tek atėherė kuptova se kishe zemrėn e madhe...

  Tentova me vullnet tė skajshėm
  Tė tė kap nė mėnyrė tridimensionale
  Dhe mė nė fund bėrtita ēmendurisht:
  - Ti je i pakapshėm nė asnjė nuancė
  E pėr shembujt, do tė mė mbetesh inspirim...

  11.11.2006

 5. #25
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  Agim METBALA

  PAVARĖSISĖ
  (Akrostih)

  Pikėrisht mė 17 shkurt 2008
  Aurora shpėrndau fishekzjare hareje
  Varret lėvizėn shtatė pashė thellė
  Ankthin, ankthin e mundėn pėr vdekje
  Reinkarnimin e pritur ndėr brezash
  Ėndrrat shekullore realitet i vulosur
  Spėrkatur njomėsisht me gjak
  Itinerarit hyjnor liri
  Amaneti hypi nė fronin PAVARĖSI!

  13.02.2008

  Tė gjithė kosovarėve, tė gjithė shqiptarėve tė shtetit amė Shqipėri, tė gjithė shqiptarėve nė Maqedonim Malė tė Zi, dhe tė gjithė shqiptarėve qė jeta shtrėngueshėm i ke hedhur kudo nėpėr botė, ua urojė Pavarėsinė e Kosovės!
  E gėzofshim tok!

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  PAVARĖSISĖ
  (Akrostih)

  Pikėrisht mė 17 shkurt 2008
  Aurora shpėrndau fishekzjare hareje
  Varret lėvizėn shtatė pashė thellė
  Ankthin, ankthin e mundėn pėr vdekje
  Reinkarnimin e pritur ndėr brezash
  Ėndrrat shekullore realitet i vulosur
  Spėrkatur njomėsisht me gjak
  Itinerarit hyjnor liri
  Amaneti hypi nė fronin PAVARĖSI!

  13.02.2008

  Tė gjithė kosovarėve, tė gjithė shqiptarvėe tė shetit amė Shqipėri. tė gjithė shqiptarėve nė Maqedoni, Mal tė Zi e tė gjithė shqiptarėve qė jeta shtrėngueshėm i ka hedhur kudo nėpėr botė, ju uroj Ditėn e Pavarėsisė sė Kosovės!
  E gėzofshim tok!

  ADASHIT
  (Akrostih Agim Doēit)

  Aurora ta dhuroi shndritjen
  Gaca tė gjalla nė shpirtin tėnd
  Imagjinatėn dhuratė e ke nga Zoti
  Mėndjen t'ua tundish tė fjeturve
  Drejtėsinė ta kurorizosh nė fronin e fitores
  Oportunizmi s'ka vėnd nė fjalorin tėnd
  Ēorroditurit pėrditė i ngreh pėr veshi
  Indiferencėn duke e shkelur me thembėr!

  15.02.2008

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  DO TĖ KĖRKOJ

  Sa herė nata lėshon pelerinėn e zezė,
  Me fener maxhik, tė kėrkojė nė errėsirė;
  Nė ēdo lis, shoh fytyrėn tėnde hėnė -
  E nė ēdo liqen, piktura jote nė pasqyrė.

  Sa herė aurora krijon panorama,
  Unė vrapoj pas rrezeve tė diellit;
  Ti mė ik e buzėqeshur prore -
  Duke u fshehur pas retė tė qiellit.

  Nė mesditė, kur dielli puth zenitin,
  Tė kėrkoj rrugėve ndėr plot kalimtarė;
  Pėr njė hap, vazhdimisht mė ik -
  E silueta jote mė rri ballpėrballė.

  Do tė tė kėrkoj nė ēdo meteor,
  Do tė tė kėrkoj nė ēdo planet;
  Do tė tė kėrkoj atje ku je e atje ku s'je -
  Se ti mė je inspirim pėr jetė...

  26.02.08

  VDEKJA

  Vdekja pėrditė na troket
  Nė portėn e ndėrgjegjes
  Me kėmbanat e porosive
  Pėr t'na tundur nga harresa...

  Vdekja ftohtė ec mes nesh
  Pėrdore na e merr nėnėn
  Babin s'na e kthen kurrė
  .........................................
  Nė udhėkryq si semafor
  Pėrpiqet t'na dėftoj drejtimin
  Nė kėtė kaos tė shfrenuar...

  Vdekja na pėrcjell kėmba-kėmbės
  Pa u shkoēur mu si hija
  Me sirena e alarme tė zhurmshme
  Tenton tė na zgjojė nga ėndrrat e kqija...

  Secili qė i pėrfillė porositė e vdekjes
  Jetėn do ta sfidoj pėrjetėsisht
  Duke u ngjitur nė maje tė fronot si fitimtar...

  26.02.08
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 27-02-2008 mė 18:17

 8. #28
  :)
  Anėtarėsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  Ne cdo poezi, gjen nje varg domethenes dhe vecanerisht te ndjere.

  Suksese zoti Agim dhe krijimtari te mbare.

  Pershendetje
  P.alma

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Palma

  Citim Postuar mė parė nga *PaLmA* Lexo Postimin
  Ne cdo poezi, gjen nje varg domethenes dhe vecanerisht te ndjere.

  Suksese zoti Agim dhe krijimtari te mbare.

  Pershendetje
  P.alma
  Mbi dyzet vjet, kam "notuar" nėpėr shumė fusha tė artit, duke kėrkuar vehten e duke kėrkuar vehten, i gjenė edhe tė tjerėt dhe bėhesh mik i vėrtetė. Kėshtu tani nė kėtė moshė qė jam, kam shokė tė panumėrt ata mė tė padjallėzuar, (mendoj pėr fėmijėt, meqenėse sė pari jam shkrimtarė i tyre) mė njohin thuase tė gjithė ata qė mirren me enigmatikė dhe adhuruesit e enigmatikės, mė respektojnė ata qė i dojnė aforizmat ... por tė them tė drejtėn, poezia ėshtė krijimtaria shumė e rėndė (bile pėr mua), kėrkon njė lodhje, stėrlodhje dhe vargjet qė dalin nga shpirti, pa kalkulime, pa influenca tė kohės, duke abstrakuar rrezikun e shumė e shumė tė tjera... pa kusht se do t'u pėlqejė lexuesve apo mė plotė thėnur, vargjet e tia do ta mbijetojnė kohėn dhe me siguri se do tė futen nė antologjinė shqiptare qoftė sot apo nesėr...
  Ndjej kėnaqėsi tė veēant, kur vrgjet e mia u pėlqejnė tė tjerėve dhe se unė nė vazhdimėsi do tė jem nė shėrbim tė lexuesve tė poezisė.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 28-02-2008 mė 11:40

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Heshtja

  HESHTJA

  Tė gjithė paskan ikur
  Heshtjen mė lanė tė mė shoqėroj
  Unė hesht, heshtja hesht
  Asgjė s'pėpėlitė rreth meje
  Kam tė ftohtė, tė ftohtė kam
  Dridhėrima m'i lėvizė organet me takt
  Si orkesti pas dirigjentit
  Era bėnė lojė
  Me pjergullėn afėr dritares
  Duke m'i shqėtėsuar muzat...

  Ah, sikur tė vinte ajo
  Sė paku tė ma nxej shpirtin
  E ta vrasė heshtjen e kėsaj nate...

  2003

 11. #31
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Tragjikomike

  Situata komike
  Mė kanė rrethuar
  Nė vend se tė gjeshi - qaj
  Kafshoj ditėn fortė
  Dielli zihet...

  Rreashtave nuk i shihet fundi
  Nė Qendrat sociale
  Trupa pa kokė
  Tė paartikuluar rreshtohen
  Para ambasadave
  Lukthi s'ma pėrbin
  Kėtė pamje komike
  Kafshoj natėn, dhėmbėt mė thyhen
  Nga dhembja hėna fshihet pas reve...


  Mė ēmend ecja horizontale
  Nėpėr metropolet evropiane
  Me gėzimin e paluar dymbėdhjetėfish
  Nė xhep tė vogėl
  Kafshoj mishin tim
  Pėr tė mos qarė...

  12.03.2003

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  MONSTRUMĖT
  ME BATERI NĖ ZEMĖR

  Kahdo qė sillem
  Shtangem si mumje
  Tė gjitha qė i ndėrtuam
  Me eshtrat e kurrizit
  Dhe nga gjaku e mishi ynė
  Janė bėrė tė akullt si ajzbergėt
  Edhe mė tė ftohtė se kufomat
  Togjet e hijenave
  Dhe ēakejt e ēartur
  I hanė pa ndjenja
  Tė gjitha qė i ndėrtuam
  Me eshtrat e kurrizit
  Dhe nga gjaku e mishi ynė...

  Ata duan ta sundojnė kėtė planet
  Monstrumėt me bateri nė zemėr...

  08.03.2003

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Kėrrhamza

  Mbi fatin tonė kalorės tė ēmendur
  Bėjnė dyluftim me tė ardhmen
  Mushkėritė copė-copė na i servojnė dilemave
  E nė maje tė tehut shekullpritjeje
  Ėndrra jonė po luhatet...

  Nė epruveta kabineteske
  I kanė shumėzuar orekset dinazauriane
  Shpirtin na e kanė ngrėnė, na i kėrkojnė eshtrat
  Tė mbetemi grumbull pa emėr
  Mashtrimin e kanė nėn kėmbė
  Si dėrrasėn e kalbur...

  Kėrrhamza ime e fundit
  Do ta pėshtyjė kohėn e sotme nė fytyrė
  Shpirti im tek atėherė do tė prehet
  Kur ata t'i shoh me medalonin e turpit
  Tė varrur nė qafė si qentė e vaksionuar...

  12.11.2006

  12.11.2006

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Agim METBALA

  PARLAMENTARVE

  Duke kėrkuar arsyen e humbur
  Nė sallėn akustike tė parlamentit
  Qė eho e shpėrndanė qiellit pa kthim
  I shtrėnguar koēan
  I balsamuar nė kėtė jetė
  Nga banaliteti i servuar
  Fytyra mė skuqej e mė bėhej all
  Projektligjet i ka mbuluar
  Njė pėllėmbė pluhuri
  Pejsazh i bukur merimange
  Rrjeta qė ha kafka njeriu...

  Pėr tė mos u ēmendur nga pandėrgjegje
  Qė e varrėn bashkė me pallton
  Dhe me shallin nė hollin plot kėrkesa
  Kėrkojė enciklopeditė, leksikone
  Dhe fjalorė kohe nė udhėkryq
  Ta kursej fjalėn deputet
  E parlamentin nga kjo pėrbuzje shekullit...

  Ndjesė paqin ata
  E njė ditė, do t'i ha koha e harresės...

  10.09.2004

 15. #35
  Ngelem unė! Maska e DI_ANA
  Anėtarėsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime nė 21 postime
  Citim Postuar mė parė nga AGIM METBALA Lexo Postimin
  DO TĖ KĖRKOJ

  Sa herė nata lėshon pelerinėn e zezė,
  Me fener maxhik, tė kėrkojė nė errėsirė;
  Nė ēdo lis, shoh fytyrėn tėnde hėnė -
  E nė ēdo liqen, piktura jote nė pasqyrė.

  Sa herė aurora krijon panorama,
  Unė vrapoj pas rrezeve tė diellit;
  Ti mė ik e buzėqeshur prore -
  Duke u fshehur pas retė tė qiellit.

  Nė mesditė, kur dielli puth zenitin,
  Tė kėrkoj rrugėve ndėr plot kalimtarė;
  Pėr njė hap, vazhdimisht mė ik -
  E silueta jote mė rri ballpėrballė.

  Do tė tė kėrkoj nė ēdo meteor,
  Do tė tė kėrkoj nė ēdo planet;
  Do tė tė kėrkoj atje ku je e atje ku s'je -
  Se ti mė je inspirim pėr jetė...

  26.02.08

  VDEKJA

  Vdekja pėrditė na troket
  Nė portėn e ndėrgjegjes
  Me kėmbanat e porosive
  Pėr t'na tundur nga harresa...
  I kam lexuar te gjitha dhe me pelqejne pa mase....nje shpirt poeti dhe artisti qe i thur poezi dhimbjes,jetes...
  Dhe sigurisht vdekjes me mesazhin per ta luftuar...Inspirim jeni ju i nderuar!

  Vazhdoni dhe suksese per me tej..
  "Carpe Diem"

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėrgjigje Dianės

  Diana, edhe pėrkundėr faktit se jam tejet i angazhuar - jam gjykatės, kryeredaktor dhe botues i dy revistave enigmatike (mujore), kryeredaktor dhe botues i revistės lokale pėr fėmijė, kryeredaktor dhe botues i revistės (formė libri) pėr tė rritur dhe angazhime tė tjera sporadike, nė Forumin shqiptar, prezentohem me njė tė vetmin qėllim, qė krijimtarinė time tė shumėllojshme, t'ju prezantoj edhe lexuesve shqiptarė dhe atyre tė diasporės, meē nuk kanė pasė mundėsi t'i pėrcjellin shkrimet e mija.
  Ndjej kėnaqėsi qė tė pėlqejnė poezitė e mija e njėherit edhe unė tė pėrgėzoj pėr shkrimet e tua, tė cilat i kam lexuar nė kontinuitet, por edhe pėrkundėr dėshirės, nuk mė premton koha tė komunikojė me tė gjith ata qė i kam lexuar poezitė e tyre dhe qė meritojnė tė pėrkrahen e tė pėrgėzohen, meqenėse na dhurojnė ēastet e kėndshme.

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Reinkarnimi

  REINKARNIMI

  Ēuditėrisht, sa shpejt ikėn vitet
  I dallova tek nga flokėt e mi tė bardhė nė pasqyrė...
  .................................................. .............................
  Tė kujtohen serialet e bashkėjetuar?
  Tė kujtohen gjithė ato kulla qė i ndėrtuam nė ėndrra?
  .................................................. .................................
  Atė ditė kur prap tė pashė, u reinkarnova
  Lehtas mė ktheve nė dhomėn njėzetenjė
  Nė konviktin e studentėve numėr dy
  E unė duke tė recituar vargjett e mia nė vesh
  E ndjeva vehten lehtė, shumė lehtė
  Sikur t'ma kishin ndėrruar tėrė gjakun...

  Kur ta pėrmenda emrin, damarėt vibruan
  Kur ti pėshpėrite do fjalė tė ėmbla
  Timpanėt m'u zgjatėn si antena satelitore
  E kur bashkė drejtuam shikimin nė sytė
  Njomėsia u puth me kohėn e shkuar
  E buzėqeshjen tėnde e kyēa nė zemėr...
  .................................................. .................
  Tė kujtohen serialet e bashkėjetuara?
  Tė kujtohen gjithė ato kulla qė i ndėrtuam nė ėndrra?
  Parafytyroi ēdo mbrėmja me ėndje
  Do tė tė merr gjumi mė lehtė...

  04.03.2008xy

 18. #38
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  23-12-2007
  Postime
  6
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  Zoti Agim Metbala.
  I kam lexuar shkrimet e juaja dhe sinqerisht me kane pelqyer. Do kisha vetem nje verejtje te vogel ne lidhje me poezite “NESE ME LEJOHET”. Kam vene re se ne to perdoren shpesh, fjale ne gjuhe te huaj, te panevojshme, si psh:

  Reinkarnimi – Rimisherimi
  Inspirim – frymezim
  Qendrat sociale – Qendrat shoqerore
  Kontinuitet – Vazhdimesi
  Mileniume – Mijevjeēare
  Konservuar – Ruajtur
  Kaverna – Shpelle,
  etj.

  Ju kerkoj ndjese per verejtjen time, por zura rastin te shpreh fanatizmin tim persa i perket gjuhes shqipe.
  Suksese ne vazhdimesine krijuese.

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėrgjigje Degez

  Zotri Degez, nė aforizmin tim, kam thėnė kėshtu:"Autori dhe kritiku, janė tė lidhur ngusht, si mishi me thonin"! - edhe tash mendoj njėsoj, meqenėse kritika e mirėfillt, i shėrben si autorit, ashtu edhe lexuesit, dhe poezia del e "pastėr", dhe "nėnēethur".
  Mė vjenė mirė qė tė pėlqejnė poezitė e mija, e sa i pėrket vėrejtjeve tua, pa kusht se janė me vend pėr disa fjalė qė i keni cituar, e nė kėtė drejtim, secili poet, duhet tė ketė kujdes dhe tė pėrpiqet qė tė pėrdorė sa mundet mė pak fjalėt e huaja.
  Nuk jeni aspak fanatik, por shumė real nė kėte drejtim, dhe vėrejtja e Juaj, le t'iu shėrbejnė edhe krijuesve tė tjerė.
  Me respekt.

 20. #40
  i/e regjistruar Maska e Syku
  Anėtarėsuar
  20-11-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Mosha
  38
  Postime
  257
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Blasfemģ

  Meshirome o Zot!
  Feja ime bie greminash.
  Ktheji syte nga une o Zot,
  ti o Zot, i gjithpushtetshmi,
  qe lejon te perdhoset emri yt
  e te behen kremtime hipokritesh,
  masakra kamikazesh mes injorancash,
  mes shfarosjeve te paskrupullta barbare,
  ne popullin tend te zgjedhur per perparesi.
  Meshirome mua o Zot se po e humb besimin,
  ne kete rrepire katrahurash ku veē enden e fryhen,
  me fatkeqesite e njerezve, t’atyre pak njerezve mjerane,
  qe akoma besojne ne ekzistencen tende, e shpesh rreshqasin
  ne tundimet lajkatare, qe shume mire jane mimitizuar para nesh,
  ku dhe “ti” je maskuar dhe je bere shkak perfitimesh djallezore
  nepermjet grabitqareve jetemarres qe kurre nuk ngopen.
  Meshirome mua o Zoti i ameshuar, i gjithe-meshirshmi
  qe na krijove ne shembelltyren e imagjinaten tende,
  na dhe udhen pastaj pa hezituar asnje moment,
  ne kete bote egersirash ku te egjer jemi bere.
  Lufta te shenjta po ngjizen ne emrin tend
  e ti veē ben sehir nga vendbanimi yt,
  ne strehen e rrufeve ku gulēasin
  ankimet tona, te parreshturat,
  prej retorikes acaruese.
  Me fal serish o Zot!
  Meshirome serish!
  ...po blasfemoj.
  ...ndoshta...

Faqja 2 prej 37 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •