Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698

  Leter drejtuar Sali Berishs

  Gazeta Shqip

  Letr anonime nga Amerika

  Zotit Sali Berisha, President i Republiks, Kryetar i Kuvendit, njri nga
  nnkryetart e Kuvendit, zv.Kryeministr, ministr i Jashtm, ministr
  i Brendshm, ministr i Mbrojtjes, ministr i Financave, ministr i Arsimit,
  ministr i Transportit dhe i Punve Publike, ministr i Ekonomis dhe Energjetiks,
  ministr i Drejtsis, ministr i Shndetsis, ministr i Puns dhe shtjeve
  Sociale, ministr i Mjedisit, ministr i Integrimit, kryetar i Kshillit t Lart t
  Drejtsis, prokuror i Prgjithshm, kryetar i SHIK-ut, drejtor i Prgjithshm i
  RTVSH, kryetar i KKRT-s, kryetar i Komitetit t Kthimit t Pronave, kryetar i PDs,
  kryetar i PD-s, Dega e Tirans, dezhurn i ndrtess n PD, centralist i
  telefonit antikorrupsion n Kryeministri, dhe KRYEMINISTER.

  I nderuar zoti Sali!

  Rastsisht, nga nj burim i sigurt, msova se keni vendosur t jepni DOREHEQJEN.
  Madje, kjo qenka pun ditsh. Kur e dgjova nuk u zura bes veshve.
  M par mund t besoja q Edi Rama sht m i shkurtr se Erion Braja se sa...
  Mirpo, ata q ma dhan nj lajm t till ngulnin kmb se sht i vrtet, sa
  sht e vrtet q nga hetimet e prokuroris, Lulzim Basha do t dal i
  pafajshm. Kur je larg Atdheut, lajme t tilla bhen edhe m tronditse. Kjo sht
  arsyeja q m nxiti tu shkruaj kt letr. N t vrtet, kjo nuk sht letr, kjo sht
  lutje. E marr me mend q nga fjalt e mia do tju prekin aq shum, saq do t prloteni
  por... kur mendoj se pasi t keni lexuar kto rreshta do t hiqni dor nga vendimi
  i nxituar q keni marr, e ndjej veten t shfajsuar. Kt letr nuk e shkruaj
  duke u nisur nga interesa personale, sepse po t ishte kshtu, nuk do tu krkoja
  t hiqnit dor nga vendimi Juaj pr t dhn DOREHEQJEN, por do tu lutesha
  pr t kundrtn. Ashtu si kan vepruar vite me radh armiqt TUAJ: Lefter Xhuveli,
  Genc Pollo, Arben Imami, Ferdinant Xhaferi, Tritan Shehu, Pre Zogaj, Nard
  Ndoka e shum t tjer q i bt ministra dhe deputet me dorn TUAJ.

  Zoti Kryeministr!

  Mendoni pr nj ast sikur JU, nj nat t bukur, n ekranin e TVSH-s t
  shfaqeshit papritur me buzqeshjen e vitit 1997 dhe ti drejtoheshit popullit me
  fjalt: "Deklaroj, se un Sali Ram Berisha, jap dorheqjen e parevokueshme nga t
  gjitha postet q m ka besuar populli dhe partia". Ǒdo ndodhte...? Nj deklarat e
  till do t ishte pr t gjith BOMBE (Jo si bomba q i plasi Ylli Pangos dhe e hodhi
  t ziun nga garazhi drejt e n kolltukun e ministrit), por bomb q do t hidhte n
  er t gjitha sukseset e arritura pr sigurimin e energjis elektrike, ujit, investimeve
  t huaja, kthimit t pronave, demshprblimit pr ish t prndjekurit politik e
  dhjetra premtime t tjera q i bt popullit gjat fushats elektorale. A e prfytyroni
  se do t ndodhte t nesrmen e nj deklarate t till? N orn 6 t
  mngjesit do t mblidhej Kongresi i Jashtzakonshm i PD dhe do t zgjidhte kryetarin
  e ri, i cili sipas statutit, do t ulej edhe n kolltukun e Kryeministrit. Po
  sikur t ndodhte, larg qoft, q n vendin TUAJ t zgjidhej nj person, i cili... pr
  shtjen e kthimit t pronave t kishte mendime t kundrta me JU?!

  S pari: T mos kishte durimin Tuaj pr t pritur gjersa t vdisnin edhe fmijt e
  femijve t ish-pronareve, por t ngulte kmb q pronat e rrmbyera nga pushteti
  komunist tu kthehen realisht dhe sa m par pronarve. Sepse sipas mendjes
  s tij, medemek, nj shtet demokratik nuk u ndrtokrka mbi pronat e grabitura.

  S dyti: Ǒdo t ndodhte sikur AI t jepte urdhr q t mbyllej fabrika e inauguruar
  shtatmbdhjet vjet m par pr prodhimin e pronarve t rinj, e cila prdor
  si lnd t par politikant?
  S treti: Po sikur AI t kundrshtoj abrogimin e ligjit 7501 pr tokn dhe ta
  konsideroj si mashtrim t radhs q u bhet pronarve dhe institucioneve
  nderkombtare perendimore? Ose ta krahasoj me anekdotn e qershive t
  Nastradinit...Me fjal t tjera, tu akuzoje Juve se qershit e pastra ua ndat fshatarve
  sipas mendjes s Leninit, ndrsa qershite e shurruara, gjoja paskeni ndrmend
  tua ngopni pronarve? Apo t irret dhe t ulurij n mikrofont e shteteve
  perndimore se prsa koh ishit n pushtet JU e Fatos Nano, ish-pronart nuk do
  t ktheheshin kurr n pronar, por gjer n ditn e vdekjes do t ngeleshin ISH?

  Zoti Kryeministr!

  Vetm argumenti i mesiprm sht i mjaftueshem q JU t bindeni dhe t hiqni
  dor nga vendimi q keni marr. Po sikur t ndodhte, larg qoft, q n vendin
  TUAJ t zgjidhej nje person, i cili... ta marr seriozisht dmshprblimin e t prndjekurve
  politik? N nj rast t till, jo aq pr t fituar simpatin e tyre se sa pr t
  trhequr vemndjen e perndimoreve, AI mund tju fus n nj thes me ish-komunistet.
  Madje, paturpsia e tij mund t arrij deri aty sa t deklaroj q JU, persa
  koh ishit n pushtet, jo vetm q nuk kishit ndrmend tu jepnit asnj kacidhe
  atyre t gjorve, por do t vijonit t talleshit, sikundr gjoja keni br pr 17 vjet
  me radh! Me fjal t tjera, edhe ligji q miratuat JU n Parlament pas kaq shum
  e shum mundimesh, sipas TIJ, qenka nj m..! Nj mendje e semur si e Tij, nuk e ka
  t veshtir t sajoj lloj-lloj argumentesh. Bie fjala, AI mund t trilloj se gjoja n
  komisionet parlamentare pr vite e vite me radh ky problem shte ngritur thjesht
  pr muhabet, por asnjher me piksynimin q t zgjidhet. Madje, AI mund t
  sajoj edhe debate imagjinare ndermjet deputetve tan t nderuar, si pershembull:
  "Nj i pushkatuar kushton m shum se nj ish i burgosur politik. Kurse
  ne kemi mendim t kundrt. T pushkatuarit, kushtojn shum m pak se sa t
  burgosurit politik. Keta kan vuajtur pr vite me radh n burgjet e komunizmit,
  ndrsa t pushkatuarit, kan ngrn plumbin dhe kan mbaruar pun ft e ft.
  Nuk sht fjala se cilt kushtojne m lir dhe cilt m shtrenjt. Ne do t gjykojm
  sipas fondeve q do t akordoj qeveria. Qeveria nuk ka brek n byth, e jo fonde
  pr... N nj mendje jemi, megjithat njri i bie gozhds e tjetri patkoit. Detyra e jon
  si Parlament sht t bjm ligjin, pastaj se ku do ti gjej parat qeveria sht pun
  e saj. Ama ligjin thoni ju..?! Ligje bejm tridhjet cop n dit... Ne pandehnim se
  e kishit seriozisht at punn e parave. Ǒpara a derbardh... miratojm ligjin
  dhe jemi t nderuar. E keqja sht se ata krkojn parat. Pak se po u bjm ligjin,
  dashkan edhe parat!"

  Un jam i vetdijshm q nuk do t m ktheni asnj pergjigje pr ket letr,
  sikundr jam i sigurt q pasi t lexoni kto rreshta, do t hiqni dor prfundimisht
  nga vendimi JUAJ pr t dhn DOREHEQJEN. Dhe kjo pr mua nuk sht pak.

  Ish i yti,
  LEKA BUNGO

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  leka bungo eshte ish regjisor ne mos gaboj i teatro-estradave.. e kjo leter ska pse quhet anonime or ti sivet sepse paska autor..

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e juanito02
  Antarsuar
  09-07-2007
  Postime
  2,964
  Nuk iken Sala jo. Duhet me e hjek.

 4. #4
  Se besoj se iken vete, po dhe po iku do vij nje shoku vet

Tema t Ngjashme

 1. Berisha dhe politikant tropojan n PD
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 04-05-2009, 10:46
 2. Dosja antishqiptare e Greqis, 1912-2007
  Nga BARAT n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 645
  Postimi i Fundit: 15-10-2007, 19:27
 3. A kemi nj politik kombtare sot?
  Nga Ingenuous n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 25
  Postimi i Fundit: 29-04-2007, 06:56
 4. Analiza dhe komente pr zgjedhjet lokale, 18 shkurt 2007
  Nga Dr Rieux n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 230
  Postimi i Fundit: 11-04-2007, 16:14
 5. Katalog i Kodikve Kishtar Mesjetar t Shqipris
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 100
  Postimi i Fundit: 02-02-2005, 00:19

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •