Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473

  Cikl Patriotik

  Motra dhe vllzr shqiptar forumas- GZUAR 28 NNTORI

  _________________________________________________LAME KODRA : Pse e dua Shqiprin


  S'kam ciflik e s'kam pallate
  s'kam dyqan me katr kate,
  po e dua Shqiprin
  pr nj stan n Trebeshin,
  pr nj shkarp e pr nj gur,
  pr nj gardh e pr nj mur,
  pr kasolln nbi selisht,
  pr dy ara n zallisht,
  pr nj lop e nj gomar,
  pr balo, nj manar.

  Un e dua Shqiprin
  pr trfilin mbi lndin,
  pr nj vajz gjeraqin
  dhe pr ujt q buron
  nga nj shkmb e gurgullon
  npr lisa gjetheshum,
  edhe zbret prposh n lum.
  Un e dua Shqiprin
  pr nj lule trndlin,
  pr nj zog q fluturon,
  pr bilbilin q kndon,
  n ato ferra e n ato hie
  kng malli e dashurie.
  Un e dua Shqiprin,
  q nga Korca n Vranin,
  .......................................
  .......................................
  Un e dua Shqiprin
  q nga Shkupi n Janin,
  ku nj popull derzi
  heq e vuan n robri,
  po ka shpirtin lufttar...
  ----------------------------------(1939)  LASGUSH PORADECI: C'u
  mbush mali


  (Rapsodi popullore)
  Shqipri! moj nna ime,
  M ke ritur me thrrime!
  Shqipri! t qofsha fal,
  T kam nn-e m ke djal!

  I

  C'u mbush mali me debor,
  C'u mbush deti me pampor,
  Sec u mbush e shkreta Vlor
  Plot me krushq e me dasmor:
  S'jan krushq edhe dasmor,
  Jan Tosk-e Malsor-
  Me flamur t kuq n dor
  Si dhndur me kuror.

  C'u zbardh malet, c'u zbardh:
  Nga cdo an sec na ardh
  shqiptart gun-bardh.
  Sec na ardh pal-pal
  Dyke rutulluar mal
  kush m kmb' e kush m kal,
  Kush m shpejt, kush m ngadal:
  Kush i lum e kush i gjor
  Kan zbritur mun n Vlor,
  Mun n Vlorn e liris,
  N'at thelb t Shqipris.

  II

  C'u nxin malet, c'u nxin,
  Gur' i kuq lshon mavin:
  Qani, djem, e mbani zin!
  Qani gjith Shqiprin,
  Toskrin, Gegrin-
  Ububu! c'humbi lirin!

  C'u hap qjelli pak-nga-pak,
  Maj' e malit sec u flak,
  Doli ylli me bajrak:
  Me armikun kemi gjak.

  C'u mbush sheshi me t par,
  C'u mbush zyra me zyrtar,
  Thon-u pake cet' e par!
  Thon m t'u paske par
  Me tri mij luftetar,
  tri shtpi me fis e far,
  Qytetar, katundar-
  Gjith bujar shqiptar.

  C'ka q can rrufeja ret!
  Vjen Smajli trim me flet,
  Fluturon posi shigjet.
  Thon, vjen prdrejt n Vlor,
  Me flamur t kuq n dor,
  Me flamurin e liris
  n'at thelb t shqipris:
  Thon, sht vet-i-tret,
  Thon, sht vet-i-tet,
  Thon vet-i-njstetet-
  Rrofsh moj Shqipri prjet!

  GJERGJ FISHTA: Lamtumir!  Lamtumir, vendet e mija,
  qe, po zhduken dalkadal!
  Gjmon deti, ushton duhia,
  lkundet barka val mbi val.
  Kah njaj diell, q asht tue flakue,
  andej fill un do t'vete...
  Lamtumir, atdhe i bekue!
  Lamtumir, pr sa t'jet jeta!

  Nesr nade kur mbi ne,
  rrezja e diellit ka me ra,
  kush e din sa uj e dhe,
  mue prej teje ka me m'da1
  e por n'pyetsha zogjt e detit,
  se pr ty, moj tok arbnore,
  s'ka me m'fol kush mue t'shkretit...

  Tjera fusha e tjera zalle
  kam me pa, e tjera dete;
  kam me ndje po tjera valle,
  tjera gjuh, tjera qytete.
  Vendin tem s'kam me e pa,
  ku kam le e jam burrnue;
  syt e mi kan me kja
  pa u gjet kush me i ngushllue.

  E njaj dhe- ehu! kob prej qiellit,
  s'ka me ken, dheu i t'parvet,
  ku ma bukur qielli kthiellet,
  ku ma ambl n'gjuh t'shqiptarvet,
  para hyjt naltohet luta.
  E ku besa asht e shenjtueshme,
  e ku zemrat s'dijn cka asht tuta
  e ku bjeshkt jan t madhnueshme.

  E ato hal qipariza,
  kam me i pas ndr mend gjithmon,
  e ato stane e njato mriza;
  e ato berre e ato kumbon...
  por oh, vaj! Malet e mia,
  q po zhduken dalkadal;
  gjmon deti, ushton duhia;
  lkundet barka val mbi val.

  Lamtumir, ti, shpija e t'parvet,
  ku ma s'parit m'agoi drita
  e ku streh u dha shtegtarvet,
  miqt e babs edhe ku i prita.
  Lamtumir, carani n'votr!
  Lamtumir, ju, armt e shkreta!
  Lamtumir, ti, nan e motr!
  Lamtumir, pr sa t'jet jeta!...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Ali Podrimja: EPIKA


  Me shekuj kam shitur gjakun
  e rritur jam me gjakun e shitur-
  me shekuj kam hngr veten
  e ditur s'kam t qesh me veten e tepruar...

  Miq,
  kosova sht gjaku im q nuk falet!


  1. (UN BIRI YT)


  Un biri yt, Kosov, t'i njoh dshirat e heshtura,
  t'i njoh ndrrat, errat e fjetura me shekuj,

  t'i njoh vuajtjet, gzimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua t kallura;

  ta di gjakun q t vlon n gji,
  dallgn kur t rrah netve t'pagjumta
  e t shperthej do si vullkan-

  me mir se kushdo tjetr t njoh, Kosov,
  Un, biri yt.

  2. (SHTPIA PA QETSI)


  Shtpia ime prej kashte, prej balte;
  shtpia ime prej vuajtje;
  shtpia ime prej gzimi;
  shtpia ime me nj bisht dhie.

  gjel, kur ti krcen tra e m'tra
  thon- moti ndrron,
  gjeli im i unt
  kur ti krcen tra e m'tra.

  Shtpia ime prej kashte, prej balte,
  shtpia ime prej vuajtje;
  shtpia ime prej gzimi-
  shtpia ime pa qetsi.


  3. (IKN PLLUMBAT)


  Ikn pllumbat, cerdhet i dogj juga...

  Sa e ndritshme qenka flaka e eshtrave t mi,
  n kandar t dhimbjeve
  sa rnd heq!

  askush s'do t mbes gjall
  n kt loj zjarri,
  askush-

  n pusi t shtat bjeshkve 'i kulshedr vr e kall...

  C'm'u thyen brinjt me gazin tim-
  a do kthehen pllumbat m
  apo do t shtypet edhe koka ime e mram?...
  4. (HIJA E TOKS)

  Ara e misrit sht kallur

  (nata si kal hamshor vrapuar ka
  jasht e brenda shtpis sime,
  me mua vrapuar ka
  e ara e misrit kallur sht)

  dhe livadhi rrz shtpis
  dhe vreshta ime e vogl
  dhe plepi-

  gjith natn e lume kallur jan
  me syt e mi t prgjakur.

  Ara e misrit sht harruar,
  plepi ka rn
  dhe zogu im i mbram.

  Un kam kafshuar heshtjen
  derisa vdekje pikoi.

  - O, si ta ndjell at zog t bardh,
  si t bhem drit, o vlla, mbi varrin tnd?

  medet, blerimi na i dogj krejt
  fushat e buks
  dhe livadhet tona.


  5. (ANKTHI)


  Toka ime digjet- toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pish...

  Caqet e tua t'i kam prpir me hijet e mija,
  Kosov, prrall e lasht!
  Heret m'i ke lidhur kmb e duar me skamje
  vuajtje e vdekje...

  Medet, k m par t shptoj: veten apo zogjt
  e ngrir n'ajr?
  Nipave c'u them pr kngn time t vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po t ma hiqni, tjetri do t'm kish
  mbir!

  Toka ime digjet-
  n cdo pllmb t trupit tim: dashuri e urrejtje,
  n cdo pllmb t trupit tim- toka e mallkuar...


  6. (PRTEJ DHIMBJES)

  Kam rn deg e thyer prej reje n trupin tnd
  t shituar, Kosov.

  Konaqet e tua deri n temel po rrnohen,
  e prtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim

  me kraht e zogut tim t vrar, me dashurin e
  njerzve t mi t kallur etjeje.

  Rreth trupit tnd si gjarpr mbshtjell jam
  vatrat e shkimbura pr t'i prflakur,

  duar e kmb t'i lidh me lmshin e prrallave tua-
  se s't lshoj gjall me gjak pa t lar pllmb pr
  pllmb, eshtra e jet n ty pa i ln,

  konak e m konak pa t ndezur flak...

  Kam rn deg e thyer prej reje n trupin tnd t
  shituar- prej pushks kobzez, prej pushks
  s padukshme...

  Cila do t jet knga ime e mbram dhe fjala e fisit
  tim?

  Plepi i shtpis sime u dogj, ku t'i preh syt,
  ku ta shuaj flakn e ujs pr ty, Kosov?


  7. (ARDHSI)

  Dikush trenisht nget ta shkimb shkndijn e ballit
  tim dhe syt e tu,

  dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit e
  nj nga nj m'i vret zogjt,

  dikush prej agimit n'agim, prej muzgut n muzg
  vetn kaprdin buz nj uji t madh-

  un, e un ende emrin s'ia msova e nj dit me
  bubullim hyri n Kulln ton...

  8. (TOKA JON E FMIJVE TAN)


  Toka jon e varret pa emr.
  Toka jon grham e gjokseve t shterrura.
  Toka jon e shurdht, e mallkuar.
  Toka jon e dashurive tona, e kngve tona.
  Toka jon e fmijve t palindur.
  Toka jon diell i pikllimit,
  dielli yn i gzimit. besimi yn.
  Toka jon- fisi yt i shkimbur...


  9. (REVOLUCIONET)

  Drini i Bardh: kuq, kuq, kuq...

  Qeni im leh
  qiellin don ta prbij


  qeni im i bardh
  qeni im i zi
  pa dhmb e sy

  Drini i Bardh: kuq, kuq, kuq...

  Zogu im
  n kup t qiellit
  sht ngjitur.


  10. (RRFIMI)


  Nna ime vdiq,
  n'drit t syve duke u betuar, n krye tim e t vllait,
  n koren e buks e krip-
  nna ime e dashur.

  Babai im u vra n mexh t ars me fqiun grabits,

  vadn duke e ndalur pr livadhin ton, pr arn-
  pr bukn e motmotit,
  e vllai im kurr s'u kthye prej mrgimit.

  Motra ime nnt dit rrug larg u dha,
  atje kulln e gzimit ngrehu-
  kngn e vajit e kalli.
  e un cdo dit prita at dit t vonuar.

  Nna ime, babai im, motra ime, vllai im pa emr.


  11. (RRNKIMI)


  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
  Diellin tnd verbuar e kan tytat
  e vatra shkimbur deri n nj,

  zogun n qiell vrar ta kan-
  me duar t mia t cara,
  me rrashtat tona t'shpura mbuluar t kan;

  pragje thyer e konaqe mbyllur...

  Pr gjithk e pr ask vrar jemi...

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj,

  Plepi im qiellin don ta shpoj,
  plepi im i kallur-
  qiellin e humbur maje nj shpate.


  12. (NINULL)


  Fli syshkruari im,
  i Kosovs sykallur,
  fli ujku im!

  do t agoj dita-

  e zemrn, e shpirtin
  e shkmbit
  do ta fal.

  Fli fytyrvrari im!
  Shkab e maleve, fli
  bri nns sate t vdekur-

  Zjarri shih, na zgjon nga ndrrat!


  13. (MALLKIMI)

  Mos m'i shtyp syt-
  t'i shoh festat e bjeshkve t mia...

  syt, mos m'i shtyp-
  le t ngrihen spaku me qeshjet e korbit...

  Mos!
  Ende le s'kam...


  14. (NJ NAT NGA NETT PA GJUM)

  Zgjohu, Kosov! Zgjohu, nna ime e dashur,

  balli dhe emri im i shkelur-

  zgjohu, oj! A po e ndien vajin tim?

  A po sheh si t'i kam ngulur syt

  mu n zemr, mu n shpirt,

  si t'i kam hedhur duart rreth belit

  pr t prqafuar, un- ashti yt?

  Zgjohu, Kosov!

  Nga degt e mia t thyera kush po bahet,

  kt vatr kush po e le?

  C'jan kto gjurm gjaku q po shtohen

  npr fytyrn tnde,

  kto varre e murana q po sillen vrdall

  rreth shtpis sime?...

  Zgjohu, Kosov! Zgjohu, nna ime e dashur,

  balli dhe emri im i shkelur-

  zgjohu, Kosov!

  Sonte vetm nbeta e -

  n der t'oborrit askush m s'po troket,

  askush m, thua vdekur jam harruar

  n kto troje e suka gjaku;

  thua m sht shkimbur hisja

  e mbyllur dera e konakut...

  Zgjohu, Kosov- flak e hershme e ashtit tim

  t'plcitur,

  Bota n ty le t kallet!

 3. #3
  Maska e Liridona
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  42
  Postime
  165

  Eh,Lum-Lumi,

  cme ber te perlotem!E une kisha aq nevoje per kete perlotje.Te flm shume,shume!
  Liridona

 4. #4
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Qofsh e bekueme, Liridona!

  Lott jan shenj e fisnikris shpirtrore.

  me respekt,

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Pjeter Jaku: KOSOV


  Me magjeps fytyra jote prej debore,
  kto dit t nxehta qershori.
  Gjaku e ka ftohur lekuren e prekur
  nga dielli
  ajo s'po nxihet,
  po digjet e bie n syt e mij prej zjarri.
  Dallgt kan humbur n syt e tu,
  madhshtia e tyre globin prpin.
  Flokt, ah flokt e Kosovs,
  t zinj si nata,
  t prer rrumbullak si politika,
  shpetuan nga flaka,
  pr tu djegur nga pritja!
  Kosov!
  N gjoksin tend an varrosur
  eshtrat dhe ndrrat e mia!
  Ndonse toka digjet, ato merdhin.
  Me mendje kam rn n gjoksin tnd,
  pa qen asnjher n Prishtin!
  Tani q t kam pran,
  me dridhen duart t t prek,
  me duket sikur ke lindur dje
  e t vras.
  T lutm , afrohu, kokn ta mbshtes n sup,
  jam i leht e pesha ime s't vret.
  Mos me vshtro idhshm,
  nuk sht faji im q t dua
  Kosov!
  Akoma s'ti kam par kmbt,
  dukshem duhet t jen t bardha.
  Ke ecur natn e hna t'i ka lar,
  ke kaluar lumenj e livadhe pa fund,
  dersa deti i kripur,
  pr tu rrezuar tek un!
  N ndrgjegjn time t rendosh gjithhr
  si nj diell i madh q digjt e digjt pa u ndal.
  Vetm pse shpinn tnde akoma s'e kam par!
  Kosova ime, gjoksin ua ka vn plumbave
  e s'ka koh t mendoj.
  Brenda ktij gjoksi jetojn male me brenga,
  n fytyrn tnde i lexoj.
  Je pjes e trupit tim,
  q udhton prher
  drejt vibrimit ndjsor t gjakut.
  Pa njeri-tjetrin do t humbnim
  n nett e shurdhta t vitalitetit ton.
  Jemi t mdhenj Kosov!
  Jetojm tek njeri-tjetri
  pr tu dashur ne prgjithmon.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Lum !

  Pergezime per poezite e zgjedhura.
  Je nji njohes i afte i letersise e nji vlere per Forumin..

  Suksese!


  Tek poezia e Lame Kodres le lene ca vargje mangut.
  Do mundohem te plotsoj pak nga memoria ime..


  Lame Kodra

  Si e dua Shqiperin...  S'kam ciflik e s'kam pallate
  As dyqan me katr pate,
  Po e dua Shqiprin
  Pr nj stan n Trebeshin,
  Pr nj shkarp e pr nj gur,
  Pr nj gardh e pr nj mur,
  Pr kasolln nbi selisht,
  Pr dy ara n zallisht,
  Pr nj lop e nj gomar,
  Pr balo, nj manar.
  Un e dua Shqiperin
  Si bari dhe si fshatar.


  Un e dua Shqiprin
  Pr trfilin mbi lndin,
  Pr nj vajz gjeraqin
  Dhe pr ujt q buron
  Nga nj shkmb e gurgullon
  Npr lisa gjetheshum,
  Edhe zbret prposh n lum.
  Un e dua Shqiprin
  Pr nj lule trndlin,
  Pr nj zog q fluturon,
  Pr bilbilin q kndon,
  N ato ferra e n ato hie
  kng malli e dashurie.
  Kenge shpirti te helmuar
  Un e dua Shqiperin
  Si poet i dhmshruar.


  Un e dua Shqiprin,
  Q nga Korca n Vranin,
  Ku del bujku qe me nate
  ...................................
  ..................................
  mbjell e korr me diell me hene
  e ska buke per te ngrene
  Ku hamalli neper skela
  ngarkon hekur e varela
  kembe zbathur b-ythe cjerre
  punon vetem per te tjere.
  ku nallbani e samarxhiu
  mjeshtri kallfa e kallajxhiu
  krrusen dite e krrusen nate
  per te ngrene buke thate..
  Un e dua Shqiprin
  q nga Shkupi n Janin,
  ku nj popull derzi
  heq e vuan n robri,
  po ka shpirtin lufttar...
  Une e dua Shqiperine
  Si nj Revolucionar.

  Vitet e fundit ja ndryshuan kte "revolucionar" e ja bene..atdhetar..


  (1939)
  tung !

 7. #7
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Miku im Brari!

  Flm. pr inkurajimin.

  I preva me grshr ca vargje t Lame Kodrs q ishin mod n kohn kur u thur vjersha (1939). Pjest q kan mbetur mu duken se kan vlera aktuale, sidomos pr t rinjt n mrgim. Atdhedashuria duhet t bhet mod tek gjeneratat e reja.

  prshendetje vllazrore,

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Thx Corazon !


  Artiste je.

  Eshte poezi e bukur shume. Po kemi ik nga Shqiperia pa marr libra dhe tani vec shtrydhim kujtesen.
  Ti je digitron.. rrofsh.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Antarsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Gezuar festen e Madhe te FLAMURIT!, e ne kete kuader po ju nis te lexoni nje fjalim te ILIA DILO SHEPERIT, mbajtur ne Gjirokaster ne kete dite te shenuar, me 1920 ;
  DITA E FLAMURIT
  Shqiperia divine, Dheu klasik i trimerise, kremton sot nje nga me te shenjtat dite te historise se saj kombetare;Diten e Rilindjes e te pagezimit ne jeten e re te Lirise!Diten e venies mbi krye te kurores se Indipendences!
  Pas peseqind vjet jete t'ashpert te roberise dhe ne nje kohe tragjike , kur arushet e Ballkanit u versulen t'a shuajne pa meshire gjallerine e kombit shqiptar , ne orizontin e Shqiperise ndriti Ylli i Mengjezit , mbi Kathedralin e Vlores shkrepetiti Diell'i Lirise! U ngreh Flamuri madheshtor i Skenderbeut dhe Perendia e Lirise se Kombeve dekretoi shpetimin e Shqiperise!
  Ajo e drejte e shenjte q'u a ka falur natyra kombeve te botes ju njojt edhe kombit t'one qe ruan karakterin dhe traditat e Ilireve, ju dha edhe poullit t'one heroik qe ka vaditur me gjak gjithe Sinisine Ballkanike dhe, se fundi, per t'u shpetuar dyndjeve te valeve te barbareve, gjate shekujve, ka qene shternguar te lere Alltarin e Atdheut te vet dhe te kaperceje male e dete dhe te perhapet neper gremina te huaja. Ne kete vend legjendar, qe esht shkretuar dendur nga katalkizmat e luftrave te parreshtura dhe mbi germadhat e 70 qyteteve te bukura bere pjese e zjarrit legjoneve romake, vajtojne sot e kesaj dite!
  Te tera keto ngjarje , te gjitha keto tragjedita kane vleften e kujtimit te nalte, te heroizmes shqiptare.Deshmojne theroresite e pashembellta te fisit arbnor.Pasqyrojne jeten morale te stergjysherve dhe udheheqin shpirtin e energjise e te therorise se brezit t'one te ri.
  Ja! Kjo esht dita simbolike ne te cilen kombi shqiptar hyn ne rradhet e popujve te lire dhe ze vendin qe i perket historise se tij.
  Traditat e mbetura nga Pellasget e Mitollogjise, trimeri e trasheguar nga stergjysherit t'ane , permenden sot ne kronollogjine e qyteterimit.
  Himni i Indipedences t'one kendohet neper oborret e kombeve te rinj te lire.
  Te Deum-i i paradisit te Fese s'one meshohet sot neper Kishrat e botes ideale!
  Na pershendetin , na pergezojne , na urojne kombet e lire!Na kane zili e na falen poujt qe perpiqen te harrijne nje dite te bardhe!
  Ideali qe kane enderruar stergjysherit , ay ideal i shenjte qe kane profetizuar heronjte , protagonistet e luftrave te lirise s'one , u realizua sot! Qellimi i nalte per te cilin kane luftuar ata burrerisht neper malet e ashpert dhe kane derdhur gjakun e vlefshem te tyre : u harrit, u krye!
  Intrigat e huaja dhe komedite e mbrendeshme qe u lojten nje kohe mbi kurrizin e Atdheut nuk e lane popullin shqiptar te jetonte i lumtur ne keto tete vjetet e para te jetes se re. Krijuan nje situate te rende dhe rrezikuan njement teresine dhe Indipendencen e Atdheut.
  Gjate ketyre koheve te veshtira dualle ne shesh apostoj te rreme duke predikuar ungjillin magjik te nje bese fatale. Nje maqavelizme qe synonte t'i mesonte popullit shqiptar disiplinen e skllaverise dhe te ckeputte nga trup' i shtrenjte i Atdheut vendin me te shenjte:VLOREN bujare qe e ka falur natyra per te qene vend i pelegrinazhit te Shqipetarevet.
  Forca ideale , energjia virgjine dhe patriotizmi i nalte i popullit shqiptar i kapercyen , gjithe rreziqet qe kercenonin Atdheun.
  Dita e 28 Nendorit 1920 esht e para qe kremton sot plot enthusiazme Shqiperia redente , sbukuruar nga Stili gjer ne Shkoder me trendafile dafine!
  Mblidhuni bijt e Shqiperise perpara ketij Alltari te madh t'Atdheut !Faluni !Perunjuni perpara ketij Snotafi te shenjte! Adhuroni shpirtrat e Deshmorevet! Dhe lavduroni kete dite madheshtore!
  Gezohuni o Shqiptare t'arratisur ne cdo ane te botes. Kendoni ju zogjt'e bukur qe fluturoni ne qiellin e Shqiperise ! Lulezoni ju fusha! Gjemoni ju male! Bucitni ju , lumenje dhe dete te Shqiperise! Bekonani ju o Deshmoret e shenjt t'Atdheut ! Kurajo , durim dhe shprese , Ti o Shqiperia irredente!
  ILIA DILO SHEPERI
  Ndryshuar pr her t fundit nga EDilo : 20-11-2007 m 22:31

 10. #10
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Antarsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  BALTS SHQIPTARE

  T dua, balt shqiptare!
  t dua
  egrisht,
  dshprimisht -
  si ujku pyllin,
  si vala valn,
  si balta baltn!

  Se gjer mbi gju
  jam brenda teje;
  se ler kam ktu
  si ati,
  gjyshi,
  strgjyshi.

  T dua, balt shqiptare
  se gjer mbi bel
  dhe prmbi bel.
  Lazgush Poradeci
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #11
  Poezi nga Jorgo S. telo pr t prshndetur
  ngadhnjimtart kosovar per PAVARSIN
  N DITT E NJOHJES S PRITSHME
  NGA BOTA DEMOKRATIKE

  BRITMA E LOTIT DHE E GJAKUT
  (Balad n dy koh)

  Koha e par(1999)

  Srish loti yt u przje me gjak,
  e gjaku t trazua me dhe…
  Mos do mbetet shkret do prag?
  Mos ve heshtja do ngelet atje?

  Larg e pran t kam, moj Kosov!
  Larg… se nuk mund t vij dot tek ty.
  Pran… se t kam ktu do or;
  Pran, se m ke mbir n sy…

  E etur pr liri derdhe, o sa gjak!
  E gjaku po t nxjerr britma e lot.
  Loton do nn e do vocrrak,
  kur trimria trondit kt bot.

  Loti yt – m’ madhi n’Europ.
  Lart e ngre nivelin e deteve.
  Prej dhimbjes do shpirt u prlot.
  Loti yt – piedestal derteve…

  Loti yt – ja, ja po sokllet.
  Britma e lotit dgjohet ngado.
  gjaku yt prvlon tepr nxeht.
  Loti largimit thrret: “Jo, joo!”

  “Jo, ende nn kthetra shtazrie;
  Jo, ende nn “Shpat Demokleu”.
  Jo m pas traktatesh vrarlie;
  Jo m, duke ikur nga Atdheu…

  Britma e lotit – nj thirrje malli.
  Loti Kosovs s’lyp mshir.
  Gjaku Kosovs – gjak shqiptari;
  Britma e lotit ribn Shqiprin.


  (Shuaj, o lot, zjarret e shtpive!
  Laji, o lot, pragjet e prgjakur!
  Mbyti, o lot, kasapt e fmijve!
  Shndriti, o lot, shpirtrat e prflakur!)


  Britma e lotit, krisma e pushks
  Gjith botn e shkund nga dremitja.
  Britma e gjakut t malit e fushs
  Shpresa, ndrra zhvesh nga sfilitja.


  Koha e dyt: (2008)

  Dhe prite, Kosov, nn britma loti
  Dhe pret ende nn krisma zemrash.
  Prite ditn e pritur prej qmoti..
  Mbi themele gjaku brez pas brezash.

  Aureol lirie ke jashart.
  Ademin e t tjert ke themel.
  Liridashsit e bots ke idhtar
  Si trime vetveten ke model…

  Britma e lotit, klithja e gjakut
  Krkuan shpag, donin LIRI…
  Nga krthiz’ e foshnjs te thinjat e plakut
  U ndez do qeliz e “AMS” SHQIPRI.

  ’pamje makabre ka par Universi…!
  ’drithma llahtar, ’ndjekje pa fund…!
  Shtazt vampire sa jet prisnin;
  Sa pashpirt nj shekull u prfund!

  Ndezja e gjakut, ndezja e lotit –
  Flak q digjte epshet serbiane.
  Flak e lindur n zemra baroti.
  Flak q dogji planet shafrane…

  Flaka e prndezur n do flamur
  Priu n beteja, priu trimrin.
  ndrrat makute shndrroi n zhur.
  N vatrat e Tua prlindi LIRIN.

  Britma e lotit – luft dhmbprdhmb;
  Nj britm q s’ndalet me fjal.
  S’ teret loti Shqipes mbi shkmb,
  PAVARSIN po s’puthi n ball.

  Pavarsin e vetshpalle, Kosov,
  E pret t njihesh nga bota mbar.
  Kjo bot turli, ta mendoj holl,
  t mos loz m me shpirtin shqiptar!

  10 prill 1999 – 25 shkurt 2008

  KOSOVA NGADHNJIMTARE

  Prej dekadash u ngut Europa.
  Politika mendsh kish lajthitur…
  Si mall pr treg u pa Kosova
  E mbeti nj sherr pashqitur.

  Prgjakja e toks martire
  Vazhdon…Nuk dihet sa shkon.
  N kulisat e kanelarive
  dokush djallzi piketon…

  Si do shplekset ky lmsh djallzie?
  Mos vet “dreqi” do lshoj p?
  Sot lipset kjo makin histerie
  T shkallmohet nga e zjarrta U..K.

  Boll m me trysni dhe me lutje;
  Boll m me zra “pacifist”…!
  Sot trimria e rizgjuar duhet.
  Tjetr ‘valle” t shohim n pist.

  Tetor, 1998

  V L I M

  Dhe erdhi q nga prtej oqeanit
  Kumboi nj z demokracie...
  Kumboi n qiejt e Ballkanit
  Vlim n zemrat e pleqve, fmijve.

  Dyqindvjearja demokratur
  ’hije ka, kur ndodhet midis nesh!
  I tremb petalet do diktatur,
  Se botn n t zeza e vesh...

  S’KA M ZI

  Kur marrohet mendimi njerzor,
  Kur truri shnderrohet n “hirr”;
  Kur forcn e mendjes s’e prdor,
  Kur bhesh nj djall me brir.
  s’ka m zi...

  Kur marrohet soji njerzor,
  me Hiroshima,
  Mathauzen e Otranto
  terrorizohet bota larushe...
  Kalendari botror
  me “Ot“11 shtator”,
  “9 janare”
  e “15 marse” mbushet...


  FAJET E HISTORIS

  Shqiponja rreket t’ ket t dy kraht;
  T flatroj hsareshm npr kaltrsi.
  Gjer sot terren donin “djajt”,
  t’ia shkurtonin pendet gjithsesi…

  Dhe turret shqiponja fluturim.
  Prgjakur pr liri gjysma e saj.
  Prgjrohet ajo [pr bashkim;
  t ndreqi historia
  goxha faj.

  L R A

  LIRIA –
  ndrr e trndafiluar.
  LIRIA –
  pranver e nusruar.
  LIRIA –
  heshtje e arratisur.
  LIRIA –
  trishtim gremisur.
  LIRIA –
  xixllim e syrit.
  LIRIA –
  qiell qeshur prillit.

  SHQIPRI – DHIMBJE E BALLKANIT

  Varfria – buzar.
  Shpirtgremisur – robrie…
  Shkuan dy mijravjear.
  Dimror fund e krye.

  Njzet shekuj dot s’t grin.
  Dymij plag – gul vullkani.
  Me gjak shkruar hoistorin,
  Shqipri – dhimbje eBallkanit!  MOJ KOSOV, GJAK KASTRIOTI!

  Moj Kosov, gjak Kastrioti,
  ’t mbuloi gjaku dhe loti…

  Hasmi q kaptoi pragun,
  mizorisht t hodhi lakun.

  Ta hodhi lakun te “shpirti”.
  T drmoi, t sfiliti…

  Ama nuk priti trimria.
  S’la t mposhtej krenaria.

  Npr gjurm’ t’Adem Jasharit
  shkoi do zemr shqiptari.

  Kur t zun’ ethet e forta,
  u trondit Evraopa, Bota.

  S’prite m fatin e sert,
  se fatin e bre vet…
  shkurt, 2008

  ZEMRA DJEG, GOJA TREGON
  (motiv popullor)
  Sa her zemra prvlon,
  goja nis e numron
  dertet e Kosovs trime,
  t paepurs martire.
  T prgjakurs mdr mote;
  ballrrahurs prej shqote.

  Nrehur gjmbat ca iriqr
  Serboslobodanovir.

  E donin Kosovn kece.
  Kokulur dhe memece.
  Donin t’ hiqnin flamur,
  Grat t mos lindnin kurr.
  Donin t’u ndalonin shkolln .
  N rrz t’ua prisnin dorn.
  Dhe ajrin t’ua raciononin,;
  aneknd ta serbizonin.

  Nuk sht par
  as dgjuar
  Kaq t vrar,
  t shkrumbuar.
  Kaq fshatra
  t shkatrruar.
  Ptu,
  Shoven t trbuar!

  JETA E SHQIPES – TYM E FLAK…
  (motiv popullor)

  Hajde, hajde, se ka vajt:
  Shqipja npr tym e flak…!
  Fytafytas me barbar.
  Kush ta glltiste m par.
  U vrsul Perandorit.
  Por ktj grisn turinjt…
  Le ku gjmonte boria;
  Merrte fjaln trimria.
  Kur fillonin dhelprit,
  ndizej truri, shkrepni syt.
  Ja, kshtu – me pushk e pen
  u desh t mbronim folen.
  Shkrir jetn goxha burra.
  Ballskuqur n furtuna.
  P flamur t Sknderbeut,
  u ngritn burrat e dheut”
  Mic Sokoli gjoksin shqeu.
  U ngrit Shota, Buletini,
  eoja dhe Ismaili.
  Gjith t tjert me pen
  n ball t epoks qen.
  U trondit Europ’ e plakur,
  se n Vlor u ngrit bajraku.
  Nj bajra kuq me shkab.
  Npr shekuj ’nuk ka par…!
  1982

  KOSTANDINI DHE DHOQINA

  (Tablo isopolifonike e mbeshtetur
  tek gjithe linjat e balads
  burimore zagorite
  me te njejtin titull)

  N tablo marrin pjes:
  1. Kori isopolifonik
  2. Nna dhe grupi isopolifonik
  3. Kostandini dhe grupi
  4. Dhoqina dhe grupi
  5. Nje grup vajzash n valle


  KORI:
  Ditn-o, mor ditn-o,
  ditn e pashks n drek.
  Thern-o, mor, thern-o,
  thern-o nj ka t sert.

  NNA MARIN:
  Vajta, moj, vajta
  mora nj ok mish.
  Zjarrin, moj, zjarrin,
  i vura kusis.

  KORI:
  Te shtpia lart te brinja
  krisi kuja, ulrima…
  Pa dgjoni, ’thot Marina!

  NNA MARIN:
  Sterra, moj, oiiii, oiii,
  doli gjarpri stihi;
  m’u hodh brenda n kusi.
  M lshoi helmin e zi…
  Helmin e zi ma lshoi,
  nnt djent m’ helmoi.
  Nnt djem e nuse nnt;
  Korba, si s’m ikn mendt.
  Djem e nuse van e shkuan.
  T gjith’ me djepe n duar.
  Nnt dyfek m ikn
  Nnt djepe m’u gremisn…

  KORI:
  Nnzezs nga trishtimi
  mendt’ van te Kostandini…
  Si Dhoqinn fill t vetme
  e martoi, ku dot s’e gjendte?

  NNA:
  Kostandin,
  Kostandin, t znrt nma;
  Bijn pse,
  bijn pse hoqe nga mma?
  ’m bre,
  ’m bre, o more djal?
  M dhe bes’,
  m dhe bes, m dhe fjal.
  Bijn-o,
  motrm do sillje me kal.
  Srerra un’,
  sterra malli ’m ka marr!

  KORI:
  Ditn e Pashks s Madhe
  Midis shoqesh si sorkadhe,
  Kaprcyer dy-tre male
  Na hidhte, moj
  na hidhte
  na hidhte Dhoqina valle…
  (SHprthen vallja e vajzave
  t veshura me kostumet karakteristike)

  DHOQINA N VALLE:
  M martoi vllai larg-o,
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Jam n hall e n merak-o,
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Nuk m ln’ malet e lart;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Nnmirn ta shoh pak-o;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  As vllezrit varg e varg-o;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  KORI:
  Fjal’e nns shkoi te varri…
  Kostandini u ngrit pari.
  Balta e zez iu b kal,
  Guri murrm iu b shal.
  Tek Dhoqina tha dy fjal:

  KOSTANDINI:
  “Mirdita, moj Dhoqin;
  ’m vjen mir, q qenke mir!
  E dredh vallen dhe shamin
  Si nj flutur n lndin.

  DHOQINA:
  “Mirseerdhe, o im vlla,
  Eja pak, vallen ma mba!
  N ke ardh pr t mir,
  T vishem si gjeraqin.
  N ke ardh pr t keq,
  T vishem si kallogre.

  KOSTANDINI:
  “Jo, motr, sikundr je, motrz-o!
  Bju nj lajm shoqeve, motrz-o!
  Na pret nna n fole, motrz-o!
  Ku e lam e ku na le, motrz-o!

  KORI:
  Fjalt e fundit sa dgjoi,
  Vallen Dhoqina ndaloi.
  Veshi xhoken-o.

  Vlla-motr prmbi kal;
  Nj vdekur, nj gjall
  Marrin rrugn-o.

  Zogjt cirren “cili-viu!
  Jo me gaz por prej vetiu;
  ajn ajrin-o.

  DHOQINA:
  “Kostandin, je zverdhur shum,
  more im vlla!
  Kta zogj ’flasin kshtun,
  more im vlla!

  KOSTANDINI:
  “Oh, Dhoqin, motra ime,
  motra ime
  Zogjt kan gjuhn e tyre,
  motra ime!

  T DY:
  “Zogjt kng,
  zogjt kng le t thon.
  Se ne kemi,
  se ne kemi gjuhn ton.

  KORI:
  Sikur t kish rn bisha,
  Kali se u ndal.
  Afr mureve te kisha
  Kostandini tha:

  KOSTANDINI: (recitativ, duke rnkuar)
  - Vazhdo rrugn, moj Dhoqin;
  Do shkoj pak n Adhojim.
  Aty, motr, lash’ shamin.

  KORI:
  Npr xc e npr nat
  Shkon Dhoqina npr fshat.
  E stolisur dhe mallplot
  Tak-tak-tak troket n port.

  NNA:
  - ’je ti mortje, q troket natn-o?
  Tremb nj qyqe, q ka mbet’ vetm-o!
  Mos je gjarpri q m hngri
  djemt’ e mi?
  Nnt djem e nnt nuse
  me fmij’…

  DHOQINA:
  - ’flet kshtu, moj nn’ e mr,
  Nn-zo?
  Un jam jotja Dhoqin,
  Nn-zo!

  NNA:
  - Me k erdhe, moj Dhoqin,
  Bijzo?!
  Npr nat ’t solli y-n,
  Bij-zo!?

  DHOQINA:
  - Sa erdha me Kostandin,
  Nn-zo!
  Mbajti fjal vllai mir,
  Nn-zo!

  NNA:
  - ’Kostandin moj fjaldjegur,
  Ka tre vjet q m ka vdekur!
  Me t tjert sht tretur.
  Qyqja, korba un!
  Nata, sterra un!

  DHOQINA:
  - far flet kshtu, moj nn,
  Oh, e mjera, oh!
  ’’sht kjo hata e gjm,
  Oh, e mjera, oh!


  KORI:
  (Knga e par)
  Nna e gjor, nna e mjer
  Puthi bijn faqeverdh.
  Nj n prag e nj n der
  Plasn si qelqe me ver…
  (Rrzohen t dyja)

  KORI E T TJERT:
  Nn e bij mbylln syn,
  Sosn shpejt n Ajodhim.
  Dhe krkuan Kostandin.

  Kostandini ish larguar
  Si nj engjll krahshkruar.
  Lshon drit pashteruar…
  (Mbyllet perdja)
  (Zagori, qershor-korrik 2000)

 12. #12
  ILIA DILO SHEPERIT
  (Nga Jorgo S. Telo)


  At mermer t bardhe e te bardh,
  Portretin, shkronjat – qendisur me lot…
  Gjithka n faqet e pllaks n varr
  kam admiruar, s’nginjesha dot…!

  Shumkush ndjehet ndoca i turpruar;
  Fshehtaz t adhuroi dikur…
  T afrmit e tu – shpirtpiklluar
  t mbajtn brilant brenda zemrs zhur.

  Ti q shndrite nj epok t tr;
  Nj hark kohe si t veshi me mjegull?
  Se ishe mendjendritur e shpirtgjer,
  m se i gjall vjen kt fundshekull.

  Eh, o ILIA DILO – SHEPERIOTI,
  Jam kshtu ndodhka n jet…jo rrall:
  T mbulohet rubini kot s koti…
  e srish t shklqej si m par
  Ndryshuar pr her t fundit nga Jorgo Telo : 09-04-2008 m 13:38 Arsyeja: SISTEMIM VARGJESH

 13. #13
  [B] Faleminderit, z. E.Dilo per percjelljen qe i ke bere ketij fjalimi publicitar te te madhit atdhetar dhe erudit-gjuhetar ILIA me fisin e te cilit im ate, Sofokli Telo kishte miqesi te madhe, vecanerisht me te nderuarin Mihal (Male) DILO.
  Po te ecesh pak me poshte ne kete faqe ku jemi, do takohesh dhe me disa nga krijimet e mia te botuara ne Shqiperi vitet e fundit.
  Eshte deshira ime, besoj dhe juaja qe me mendimet tona te hedhura ne internet t'i sherbejme, sa te mundim Zagorise sone dhe Atdheut, sa te kemi mundesi per shendoshjen shpirterore te gjithkujt qe e ka per nder te jete zagorit e shqiptar.
  Me respekt
  Jorgo S. Telo
  GJIROKASTER
  E-mail: www.jorgo.telo@gmail.com
  [/
  B]

Tema t Ngjashme

 1. Fenomeni ''At'' Nikolla Marku
  Nga Fenomeni n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 424
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 09:35
 2. Gjergj Fishta
  Nga Kallmeti n forumin Shkrimtar shqiptar
  Prgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 10:26
 3. Prof.Dr. Rufi Osmani kandidat n Gostivar
  Nga Modesti n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 15:53
 4. At Gjergj Fishta
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •