Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 13
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473

  Cikėl Patriotik

  Motra dhe vėllėzėr shqiptarė forumas- GĖZUAR 28 NĖNTORI

  _________________________________________________LAME KODRA : Pse e dua Shqipėrinė


  S'kam ciflik e s'kam pallate
  s'kam dyqan me katėr kate,
  po e dua Shqipėrinė
  pėr njė stan nė Trebeshinė,
  pėr njė shkarpė e pėr njė gur,
  pėr njė gardh e pėr njė mur,
  pėr kasollėn nbi selishtė,
  pėr dy ara nė zallishtė,
  pėr njė lopė e njė gomar,
  pėr balo, njė manar.

  Unė e dua Shqipėrinė
  pėr tėrfilin mbi lėndinė,
  pėr njė vajzė gjeraqinė
  dhe pėr ujėt qė buron
  nga njė shkėmb e gurgullon
  nėpėr lisa gjetheshumė,
  edhe zbret pėrposh nė lumė.
  Unė e dua Shqipėrinė
  pėr njė lule trėndėlinė,
  pėr njė zog qė fluturon,
  pėr bilbilin qė kėndon,
  nė ato ferra e nė ato hie
  kėngė malli e dashurie.
  Unė e dua Shqipėrinė,
  qė nga Korca nė Vraninė,
  .......................................
  .......................................
  Unė e dua Shqipėrinė
  qė nga Shkupi nė Janinė,
  ku njė popull derėzi
  heq e vuan nė robėri,
  po ka shpirtin luftėtar...
  ----------------------------------(1939)  LASGUSH PORADECI: C'u
  mbush mali


  (Rapsodi popullore)
  Shqipėri! moj nėna ime,
  Mė ke ritur me thėrrime!
  Shqipėri! tė qofsha falė,
  Tė kam nėnė-e mė ke djalė!

  I

  C'u mbush mali me deborė,
  C'u mbush deti me pamporė,
  Sec u mbush e shkreta Vlorė
  Plot me krushq e me dasmorė:
  S'janė krushq edhe dasmorė,
  Janė Toskė-e Malėsorė-
  Me flamur tė kuq nė dorė
  Si dhėndurė me kurorė.

  C'u zbardhė malet, c'u zbardhė:
  Nga cdo anė sec na ardhė
  shqipėtarėt gunė-bardhė.
  Sec na ardhė palė-palė
  Dyke rutulluar malė
  kush mė kėmb' e kush mė kalė,
  Kush mė shpejt, kush mė ngadalė:
  Kush i lum e kush i gjorė
  Kanė zbritur mun nė Vlorė,
  Mun nė Vlorėn e lirisė,
  N'atė thelb tė Shqipėrisė.

  II

  C'u nxinė malet, c'u nxinė,
  Gur' i kuq lėshon mavinė:
  Qani, djem, e mbani zinė!
  Qani gjithė Shqipėrinė,
  Toskėrinė, Gegėrinė-
  Ububu! c'humbi lirinė!

  C'u hap qjelli pak-nga-pak,
  Maj' e malit sec u flak,
  Doli ylli me bajrak:
  Me armikun kemi gjak.

  C'u mbush sheshi me tė parė,
  C'u mbush zyra me zyrtarė,
  Thonė-u pake cet' e parė!
  Thonė mė t'u paske parė
  Me tri mijė luftetarė,
  tri shtėpi me fis e farė,
  Qytetarė, katundarė-
  Gjith bujarė shqipėtarė.

  C'ka qė can rrufeja retė!
  Vjen Smajli trim me fletė,
  Fluturon posi shigjetė.
  Thonė, vjen pėrdrejt nė Vlorė,
  Me flamur tė kuq nė dorė,
  Me flamurin e lirisė
  n'atė thelb tė shqipėrisė:
  Thonė, ėshtė vet-i-tretė,
  Thonė, ėshtė vet-i-tetė,
  Thonė vet-i-njėstetetė-
  Rrofsh moj Shqipėri pėrjetė!

  GJERGJ FISHTA: Lamtumirė!  Lamtumirė, vendet e mija,
  qe, po zhduken dalėkadalė!
  Gjėmon deti, ushton duhia,
  lkundet barka valė mbi valė.
  Kah njaj diell, qė asht tue flakue,
  andej fill un do t'vete...
  Lamtumirė, atdhe i bekue!
  Lamtumirė, pėr sa t'jet jeta!

  Nesėr nade kur mbi ne,
  rrezja e diellit ka me ra,
  kush e din sa ujė e dhe,
  mue prej teje ka me m'da1
  e por n'pyetsha zogjt e detit,
  se pėr ty, moj tokė arbnore,
  s'ka me m'folė kush mue t'shkretit...

  Tjera fusha e tjera zalle
  kam me pa, e tjera dete;
  kam me ndje po tjera valle,
  tjera gjuhė, tjera qytete.
  Vendin tem s'kam me e pa,
  ku kam le e jam burrnue;
  sytė e mi kan me kja
  pa u gjet kush me i ngushllue.

  E njaj dhe- ehu! kob prej qiellit,
  s'ka me kenė, dheu i t'parvet,
  ku ma bukur qielli kthiellet,
  ku ma ambėl n'gjuhė t'shqiptarvet,
  para hyjt naltohet luta.
  E ku besa asht e shenjtueshme,
  e ku zemrat s'dijnė cka asht tuta
  e ku bjeshkėt janė tė madhnueshme.

  E ato halė qipariza,
  kam me i pasė ndėr mend gjithmonė,
  e ato stane e njato mriza;
  e ato berre e ato kumbonė...
  por oh, vaj! Malet e mia,
  qė po zhduken dalėkadalė;
  gjėmon deti, ushton duhia;
  lkundet barka valė mbi valė.

  Lamtumirė, ti, shpija e t'parvet,
  ku ma s'parit m'agoi drita
  e ku strehė u dha shtegtarvet,
  miqt e babės edhe ku i prita.
  Lamtumirė, carani n'votėr!
  Lamtumirė, ju, armėt e shkreta!
  Lamtumirė, ti, nanė e motėr!
  Lamtumirė, pėr sa t'jet jeta!...

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Ali Podrimja: EPIKA


  Me shekuj kam shitur gjakun
  e rritur jam me gjakun e shitur-
  me shekuj kam hėngėr veten
  e ditur s'kam tė qesh me veten e tepruar...

  Miq,
  kosova ėshtė gjaku im qė nuk falet!


  1. (UNė BIRI YT)


  Unė biri yt, Kosovė, t'i njoh dėshirat e heshtura,
  t'i njoh ėndrrat, erėrat e fjetura me shekuj,

  t'i njoh vuajtjet, gėzimet, vdekjet,
  t'i njoh lindjet e bardha, caqet e tua tė kallura;

  ta di gjakun qė tė vlon nė gji,
  dallgėn kur tė rrahė netėve t'pagjumta
  e tė shperthejė do si vullkan-

  me mirė se kushdo tjetėr tė njoh, Kosovė,
  Unė, biri yt.

  2. (SHTĖPIA PA QETĖSI)


  Shtėpia ime prej kashte, prej balte;
  shtėpia ime prej vuajtje;
  shtėpia ime prej gėzimi;
  shtėpia ime me njė bisht dhie.

  gjel, kur ti kėrcen tra e m'tra
  thonė- moti ndėrron,
  gjeli im i untė
  kur ti kėrcen tra e m'tra.

  Shtėpia ime prej kashte, prej balte,
  shtėpia ime prej vuajtje;
  shtėpia ime prej gėzimi-
  shtėpia ime pa qetėsi.


  3. (IKĖN PĖLLUMBAT)


  Ikėn pėllumbat, cerdhet i dogj juga...

  Sa e ndritshme qenka flaka e eshtrave tė mi,
  nė kandar tė dhimbjeve
  sa rėnd heq!

  askush s'do tė mbesė gjallė
  nė kėtė lojė zjarri,
  askush-

  nė pusi tė shtatė bjeshkėve 'i kulshedėr vrā e kallė...

  C'm'u thyen brinjtė me gazin tim-
  a do kthehen pėllumbat mė
  apo do tė shtypet edhe koka ime e mramė?...
  4. (HIJA E TOKĖS)

  Ara e misrit ėshtė kallur

  (nata si kalė hamshor vrapuar ka
  jashtė e brenda shtėpisė sime,
  me mua vrapuar ka
  e ara e misrit kallur ėshtė)

  dhe livadhi rrėzė shtėpisė
  dhe vreshta ime e vogėl
  dhe plepi-

  gjith natėn e lume kallur janė
  me sytė e mi tė pėrgjakur.

  Ara e misrit ėshtė harruar,
  plepi ka rėnė
  dhe zogu im i mbramė.

  Unė kam kafshuar heshtjen
  derisa vdekje pikoi.

  - O, si ta ndjell atė zog tė bardhė,
  si tė bėhem dritė, o vėlla, mbi varrin tėnd?

  medet, blerimi na i dogj krejt
  fushat e bukės
  dhe livadhet tona.


  5. (ANKTHI)


  Toka ime digjet- toka ime e dashur,
  balli im i ngrysur,
  pishė...

  Caqet e tua t'i kam pėrpirė me hijet e mija,
  Kosovė, pėrrallė e lashtė!
  Heret m'i ke lidhur kėmbė e duar me skamje
  vuajtje e vdekje...

  Medet, kė mė parė tė shpėtoj: veten apo zogjtė
  e ngrirė n'ajėr?
  Nipave c'u them pėr kėngėn time tė vdekjes?
  - Heu, edhe kryet po tė ma hiqni, tjetri do t'mė kish
  mbirė!

  Toka ime digjet-
  nė cdo pėllėmbė tė trupit tim: dashuri e urrejtje,
  nė cdo pėllėmbė tė trupit tim- toka e mallkuar...


  6. (PĖRTEJ DHIMBJES)

  Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd
  tė shituar, Kosovė.

  Konaqet e tua deri nė temel po rrėnohen,
  e pėrtej dhimbjes do britje shemben me ballin tim

  me krahėt e zogut tim tė vrarė, me dashurinė e
  njerėzve tė mi tė kallur etjeje.

  Rreth trupit tėnd si gjarpėr mbėshtjellė jam
  vatrat e shkimbura pėr t'i pėrflakur,

  duar e kėmbė t'i lidh me lėmshin e pėrrallave tua-
  se s'tė lėshoj gjallė me gjak pa tė larė pėllėmbė pėr
  pėllėmbė, eshtra e jetė nė ty pa i lėnė,

  konak e mė konak pa tė ndezur flakė...

  Kam rėnė degė e thyer prej reje nė trupin tėnd tė
  shituar- prej pushkės kobzezė, prej pushkės
  sė padukshme...

  Cila do tė jetė kėnga ime e mbramė dhe fjala e fisit
  tim?

  Plepi i shtėpisė sime u dogj, ku t'i preh sytė,
  ku ta shuaj flakėn e ujės pėr ty, Kosovė?


  7. (ARDHĖSI)

  Dikush trenisht nget ta shkimbė shkėndijėn e ballit
  tim dhe sytė e tu,

  dikush trenisht m'i kall rrembat e trupit e
  njė nga njė m'i vret zogjtė,

  dikush prej agimit n'agim, prej muzgut nė muzg
  vetėn kapėrdin buzė njė uji tė madh-

  unė, e unė ende emrin s'ia mėsova e njė ditė me
  bubullimė hyri nė Kullėn tonė...

  8. (TOKA JONĖ E FĖMIJĖVE TANĖ)


  Toka jonė e varret pa emėr.
  Toka jonė gėrhamė e gjokseve tė shterrura.
  Toka jonė e shurdhėt, e mallkuar.
  Toka jonė e dashurive tona, e kėngėve tona.
  Toka jonė e fėmijėve tė palindur.
  Toka jonė diell i pikėllimit,
  dielli ynė i gėzimit. besimi ynė.
  Toka jonė- fisi yt i shkimbur...


  9. (REVOLUCIONET)

  Drini i Bardhė: kuq, kuq, kuq...

  Qeni im leh
  qiellin don ta pėrbijė


  qeni im i bardhė
  qeni im i zi
  pa dhėmbė e sy

  Drini i Bardhė: kuq, kuq, kuq...

  Zogu im
  nė kupė tė qiellit
  ėshtė ngjitur.


  10. (RRĖFIMI)


  Nėna ime vdiq,
  n'dritė tė syve duke u betuar, nė krye tim e tė vėllait,
  nė koren e bukės e kripė-
  nėna ime e dashur.

  Babai im u vra nė mexhė tė arės me fqiun grabitės,

  vadėn duke e ndalur pėr livadhin tonė, pėr arėn-
  pėr bukėn e motmotit,
  e vėllai im kurrė s'u kthye prej mėrgimit.

  Motra ime nėntė ditė rrugė larg u dha,
  atje kullėn e gėzimit ngrehu-
  kėngėn e vajit e kalli.
  e unė cdo ditė prita atė ditė tė vonuar.

  Nėna ime, babai im, motra ime, vėllai im pa emėr.


  11. (RRĖNKIMI)


  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj!
  Diellin tėnd verbuar e kanė tytat
  e vatra shkimbur deri nė njė,

  zogun nė qiell vrarė ta kanė-
  me duar tė mia tė cara,
  me rrashtat tona t'shpura mbuluar tė kanė;

  pragje thyer e konaqe mbyllur...

  Pėr gjithkė e pėr askė vrarė jemi...

  Qaj, rrafshi im i dashur, qaj,

  Plepi im qiellin don ta shpojė,
  plepi im i kallur-
  qiellin e humbur maje njė shpate.


  12. (NINULLĖ)


  Fli syshkruari im,
  i Kosovės sykallur,
  fli ujku im!

  do tė agojė dita-

  e zemrėn, e shpirtin
  e shkėmbit
  do ta falė.

  Fli fytyrėvrari im!
  Shkabė e maleve, fli
  bri nėnės sate tė vdekur-

  Zjarri shih, na zgjon nga ėndrrat!


  13. (MALLKIMI)

  Mos m'i shtyp sytė-
  t'i shoh festat e bjeshkėve tė mia...

  sytė, mos m'i shtyp-
  le tė ngrihen sėpaku me qeshjet e korbit...

  Mos!
  Ende le s'kam...


  14. (NJĖ NATĖ NGA NETĖT PA GJUMĖ)

  Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur,

  balli dhe emri im i shkelur-

  zgjohu, oj! A po e ndien vajin tim?

  A po sheh si t'i kam ngulur sytė

  mu nė zemėr, mu nė shpirt,

  si t'i kam hedhur duart rreth belit

  pėr tė pėrqafuar, unė- ashti yt?

  Zgjohu, Kosovė!

  Nga degėt e mia tė thyera kush po bahet,

  kėtė vatėr kush po e le?

  C'janė kėto gjurmė gjaku qė po shtohen

  nėpėr fytyrėn tėnde,

  kėto varre e murana qė po sillen vėrdallė

  rreth shtėpisė sime?...

  Zgjohu, Kosovė! Zgjohu, nėna ime e dashur,

  balli dhe emri im i shkelur-

  zgjohu, Kosovė!

  Sonte vetėm nbeta e -

  nė derė t'oborrit askush mė s'po troket,

  askush mė, thua vdekur jam harruar

  nė kėto troje e suka gjaku;

  thua mė ėshtė shkimbur hisja

  e mbyllur dera e konakut...

  Zgjohu, Kosovė- flakė e hershme e ashtit tim

  t'pėlcitur,

  Bota nė ty le tė kallet!

 3. #3
  Maska e Liridona
  Anėtarėsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Mancester.Uk
  Mosha
  42
  Postime
  165

  Eh,Lum-Lumi,

  cme ber te perlotem!E une kisha aq nevoje per kete perlotje.Te flm shume,shume!
  Liridona

 4. #4
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Qofsh e bekueme, Liridona!

  Lotėt janė shenjė e fisnikrisė shpirtėrore.

  me respekt,

 5. #5
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Pjeter Jaku: KOSOVĖ


  Me magjeps fytyra jote prej debore,
  kėto ditė tė nxehta qershori.
  Gjaku e ka ftohur lekuren e prekur
  nga dielli
  ajo s'po nxihet,
  po digjet e bie nė sytė e mij prej zjarri.
  Dallgėt kanė humbur nė sytė e tu,
  madhėshtia e tyre globin pėrpin.
  Flokėt, ah flokėt e Kosovės,
  tė zinj si nata,
  tė prerė rrumbullak si politika,
  shpetuan nga flaka,
  pėr tu djegur nga pritja!
  Kosovė!
  Nė gjoksin tend anė varrosur
  eshtrat dhe ėndėrrat e mia!
  Ndonėse toka digjet, ato merdhinė.
  Me mendje kam rėnė nė gjoksin tėnd,
  pa qenė asnjėherė nė Prishtinė!
  Tani qė tė kam pranė,
  me dridhen duart tė tė prek,
  me duket sikur ke lindur dje
  e tė vras.
  Tė lutėm , afrohu, kokėn ta mbėshtes nė sup,
  jam i lehtė e pesha ime s'tė vret.
  Mos me vėshtro idhėshėm,
  nuk ėshtė faji im qė tė dua
  Kosovė!
  Akoma s'ti kam parė kėmbėt,
  dukshem duhet tė jenė tė bardha.
  Ke ecur natėn e hėna t'i ka larė,
  ke kaluar lumenj e livadhe pa fund,
  dersa deti i kripur,
  pėr tu rrezuar tek unė!
  Nė ndėrgjegjėn time tė rendosh gjithėhėrė
  si njė diell i madh qė digjėt e digjėt pa u ndalė.
  Vetėm pse shpinėn tėnde akoma s'e kam parė!
  Kosova ime, gjoksin ua ka vėnė plumbave
  e s'ka kohė tė mendojė.
  Brenda kėtij gjoksi jetojnė male me brenga,
  nė fytyrėn tėnde i lexoj.
  Je pjesė e trupit tim,
  qė udhėton pėrherė
  drejt vibrimit ndjėsor tė gjakut.
  Pa njeri-tjetrin do tė humbnim
  nė netėt e shurdhta tė vitalitetit tonė.
  Jemi tė mėdhenj Kosovė!
  Jetojmė tek njeri-tjetri
  pėr tu dashur ne pėrgjithmonė.

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Lum !

  Pergezime per poezite e zgjedhura.
  Je nji njohes i afte i letersise e nji vlere per Forumin..

  Suksese!


  Tek poezia e Lame Kodres le lene ca vargje mangut.
  Do mundohem te plotsoj pak nga memoria ime..


  Lame Kodra

  Si e dua Shqiperinė...  S'kam ciflik e s'kam pallate
  As dyqan me katėr pate,
  Po e dua Shqipėrinė
  Pėr njė stan nė Trebeshinė,
  Pėr njė shkarpė e pėr njė gur,
  Pėr njė gardh e pėr njė mur,
  Pėr kasollėn nbi selishtė,
  Pėr dy ara nė zallishtė,
  Pėr njė lopė e njė gomar,
  Pėr balo, njė manar.
  Unė e dua Shqiperinė
  Si bari dhe si fshatar.


  Unė e dua Shqipėrinė
  Pėr tėrfilin mbi lėndinė,
  Pėr njė vajzė gjeraqinė
  Dhe pėr ujėt qė buron
  Nga njė shkėmb e gurgullon
  Nėpėr lisa gjetheshumė,
  Edhe zbret pėrposh nė lumė.
  Unė e dua Shqipėrinė
  Pėr njė lule trėndėlinė,
  Pėr njė zog qė fluturon,
  Pėr bilbilin qė kėndon,
  Nė ato ferra e nė ato hie
  kėngė malli e dashurie.
  Kenge shpirti te helmuar
  Unė e dua Shqiperinė
  Si poet i dhėmshėruar.


  Unė e dua Shqipėrinė,
  Qė nga Korca nė Vraninė,
  Ku del bujku qe me nate
  ...................................
  ..................................
  mbjell e korr me diell me hene
  e ska buke per te ngrene
  Ku hamalli neper skela
  ngarkon hekur e varela
  kembe zbathur b-ythe cjerre
  punon vetem per te tjere.
  ku nallbani e samarxhiu
  mjeshtri kallfa e kallajxhiu
  krrusen dite e krrusen nate
  per te ngrene buke thate..
  Unė e dua Shqipėrinė
  qė nga Shkupi nė Janinė,
  ku njė popull derėzi
  heq e vuan nė robėri,
  po ka shpirtin luftėtar...
  Une e dua Shqiperine
  Si njė Revolucionar.

  Vitet e fundit ja ndryshuan kte "revolucionar" e ja bene..atdhetar..


  (1939)
  tung !

 7. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Vendndodhja
  Oslo , Norway
  Postime
  473
  Miku im Brari!

  Flm. pėr inkurajimin.

  I preva me gėrshėrė ca vargje tė Lame Kodrės qė ishin modė nė kohėn kur u thur vjersha (1939). Pjesėt qė kanė mbetur mu duken se kanė vlera aktuale, sidomos pėr tė rinjtė nė mėrgim. Atdhedashuria duhet tė bėhet modė tek gjeneratat e reja.

  pėrshendetje vėllazėrore,

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Thx Corazon !


  Artiste je.

  Eshte poezi e bukur shume. Po kemi ik nga Shqiperia pa marr libra dhe tani vec shtrydhim kujtesen.
  Ti je digitron.. rrofsh.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e EDilo
  Anėtarėsuar
  02-04-2007
  Postime
  405
  Gezuar festen e Madhe te FLAMURIT!, e ne kete kuader po ju nis te lexoni nje fjalim te ILIA DILO SHEPERIT, mbajtur ne Gjirokaster ne kete dite te shenuar, me 1920 ;
  DITA E FLAMURIT
  Shqiperia divine, Dheu klasik i trimerise, kremton sot nje nga me te shenjtat dite te historise se saj kombetare;Diten e Rilindjes e te pagezimit ne jeten e re te Lirise!Diten e venies mbi krye te kurores se Indipendences!
  Pas peseqind vjet jete t'ashpert te roberise dhe ne nje kohe tragjike , kur arushet e Ballkanit u versulen t'a shuajne pa meshire gjallerine e kombit shqiptar , ne orizontin e Shqiperise ndriti Ylli i Mengjezit , mbi Kathedralin e Vlores shkrepetiti Diell'i Lirise! U ngreh Flamuri madheshtor i Skenderbeut dhe Perendia e Lirise se Kombeve dekretoi shpetimin e Shqiperise!
  Ajo e drejte e shenjte q'u a ka falur natyra kombeve te botes ju njojt edhe kombit t'one qe ruan karakterin dhe traditat e Ilireve, ju dha edhe poullit t'one heroik qe ka vaditur me gjak gjithe Sinisine Ballkanike dhe, se fundi, per t'u shpetuar dyndjeve te valeve te barbareve, gjate shekujve, ka qene shternguar te lere Alltarin e Atdheut te vet dhe te kaperceje male e dete dhe te perhapet neper gremina te huaja. Ne kete vend legjendar, qe esht shkretuar dendur nga katalkizmat e luftrave te parreshtura dhe mbi germadhat e 70 qyteteve te bukura bere pjese e zjarrit legjoneve romake, vajtojne sot e kesaj dite!
  Te tera keto ngjarje , te gjitha keto tragjedita kane vleften e kujtimit te nalte, te heroizmes shqiptare.Deshmojne theroresite e pashembellta te fisit arbnor.Pasqyrojne jeten morale te stergjysherve dhe udheheqin shpirtin e energjise e te therorise se brezit t'one te ri.
  Ja! Kjo esht dita simbolike ne te cilen kombi shqiptar hyn ne rradhet e popujve te lire dhe ze vendin qe i perket historise se tij.
  Traditat e mbetura nga Pellasget e Mitollogjise, trimeri e trasheguar nga stergjysherit t'ane , permenden sot ne kronollogjine e qyteterimit.
  Himni i Indipedences t'one kendohet neper oborret e kombeve te rinj te lire.
  Te Deum-i i paradisit te Fese s'one meshohet sot neper Kishrat e botes ideale!
  Na pershendetin , na pergezojne , na urojne kombet e lire!Na kane zili e na falen poujt qe perpiqen te harrijne nje dite te bardhe!
  Ideali qe kane enderruar stergjysherit , ay ideal i shenjte qe kane profetizuar heronjte , protagonistet e luftrave te lirise s'one , u realizua sot! Qellimi i nalte per te cilin kane luftuar ata burrerisht neper malet e ashpert dhe kane derdhur gjakun e vlefshem te tyre : u harrit, u krye!
  Intrigat e huaja dhe komedite e mbrendeshme qe u lojten nje kohe mbi kurrizin e Atdheut nuk e lane popullin shqiptar te jetonte i lumtur ne keto tete vjetet e para te jetes se re. Krijuan nje situate te rende dhe rrezikuan njement teresine dhe Indipendencen e Atdheut.
  Gjate ketyre koheve te veshtira dualle ne shesh apostoj te rreme duke predikuar ungjillin magjik te nje bese fatale. Nje maqavelizme qe synonte t'i mesonte popullit shqiptar disiplinen e skllaverise dhe te ckeputte nga trup' i shtrenjte i Atdheut vendin me te shenjte:VLOREN bujare qe e ka falur natyra per te qene vend i pelegrinazhit te Shqipetarevet.
  Forca ideale , energjia virgjine dhe patriotizmi i nalte i popullit shqiptar i kapercyen , gjithe rreziqet qe kercenonin Atdheun.
  Dita e 28 Nendorit 1920 esht e para qe kremton sot plot enthusiazme Shqiperia redente , sbukuruar nga Stili gjer ne Shkoder me trendafile dafine!
  Mblidhuni bijt e Shqiperise perpara ketij Alltari te madh t'Atdheut !Faluni !Perunjuni perpara ketij Snotafi te shenjte! Adhuroni shpirtrat e Deshmorevet! Dhe lavduroni kete dite madheshtore!
  Gezohuni o Shqiptare t'arratisur ne cdo ane te botes. Kendoni ju zogjt'e bukur qe fluturoni ne qiellin e Shqiperise ! Lulezoni ju fusha! Gjemoni ju male! Bucitni ju , lumenje dhe dete te Shqiperise! Bekonani ju o Deshmoret e shenjt t'Atdheut ! Kurajo , durim dhe shprese , Ti o Shqiperia irredente!
  ILIA DILO SHEPERI
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga EDilo : 20-11-2007 mė 22:31

 10. #10
  i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i!i! Maska e biligoa
  Anėtarėsuar
  16-08-2007
  Postime
  3,216

  BALTĖS SHQIPTARE

  Tė dua, baltė shqiptare!
  tė dua
  egėrisht,
  dėshpėrimisht -
  si ujku pyllin,
  si vala valėn,
  si balta baltėn!

  Se gjer mbi gju
  jam brenda teje;
  se lerė kam kėtu
  si ati,
  gjyshi,
  stėrgjyshi.

  Tė dua, baltė shqiptare
  se gjer mbi bel
  dhe pėrmbi bel.
  Lazgush Poradeci
  Nese eshte e bere me dashuri, asgje nuk eshte mekat.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  Poezi nga Jorgo S. telo pėr tė pėrshėndetur
  ngadhnjimtarėt kosovarė per PAVARĖSINĖ
  NĖ DITĖT E NJOHJES SĖ PRITSHME
  NGA BOTA DEMOKRATIKE

  BRITMA E LOTIT DHE E GJAKUT
  (Baladė nė dy kohė)

  Koha e parė(1999)

  Sėrish loti yt u pėrzje me gjak,
  e gjaku tė trazua me dhe…
  Mos do mbetet ģ shkretė ēdo prag?
  Mos veē heshtja do ngelet atje?

  Larg e pranė tė kam, moj Kosovė!
  Larg… se nuk mund tė vij dot tek ty.
  Pranė… se tė kam kėtu ēdo orė;
  Pranė, se mė ke mbirė nė sy…

  E etur pėr liri derdhe, o sa gjak!
  E gjaku po tė nxjerr britma e lot.
  Loton ēdo nėnė e ēdo vocėrrak,
  kur trimėria trondit kėtė botė.

  Loti yt – m’ģ madhi n’Europė.
  Lart e ngre nivelin e deteve.
  Prej dhimbjes ēdo shpirt u pėrlot.
  Loti yt – piedestal ģ derteve…

  Loti yt – ja, ja po sokėllet.
  Britma e lotit dėgjohet ngado.
  gjaku yt pėrvėlon tepėr nxehtė.
  Loti ģ largimit thėrret: “Jo, joo!”

  “Jo, ende nėn kthetra shtazėrie;
  Jo, ende nėn “Shpatė Demokleu”.
  Jo mė pas traktatesh vrarėlie;
  Jo mė, duke ikur nga Atdheu…

  Britma e lotit – njė thirrje malli.
  Loti ģ Kosovės s’lyp mėshirė.
  Gjaku ģ Kosovės – gjak shqiptari;
  Britma e lotit ribėn Shqipėrinė.


  (Shuaj, o lot, zjarret e shtėpive!
  Laji, o lot, pragjet e pėrgjakur!
  Mbyti, o lot, kasapėt e fėmijve!
  Shndriti, o lot, shpirtrat e pėrflakur!)


  Britma e lotit, krisma e pushkės
  Gjithė botėn e shkund nga dremitja.
  Britma e gjakut tė malit e fushės
  Shpresa, ėndrra ģ zhvesh nga sfilitja.


  Koha e dytė: (2008)

  Dhe prite, Kosovė, nėn britma loti
  Dhe pret ende nėn krisma zemrash.
  Prite ditėn e pritur prej qėmoti..
  Mbi themele gjaku brez pas brezash.

  Aureolė lirie ke jasharėt.
  Ademin e tė tjerėt ke themel.
  Liridashėsit e botės ke idhtarė
  Si trime vetveten ke model…

  Britma e lotit, klithja e gjakut
  Kėrkuan shpagė, donin LIRI…
  Nga kėrthiz’ e foshnjės te thinjat e plakut
  U ndez ēdo qelizė e “AMĖS” SHQIPĖRI.

  Ē’pamje makabre ka parė Universi…!
  Ē’drithma llahtarė, ē’ndjekje pa fund…!
  Shtazėt vampire sa jetė prisnin;
  Sa ģ pashpirt njė shekull u pėrfund!

  Ndezja e gjakut, ndezja e lotit –
  Flakė qė digjte epshet serbiane.
  Flakė e lindur nė zemra baroti.
  Flakė qė dogji planet shafrane…

  Flaka e pėrndezur nė ēdo flamur
  Priu nė beteja, priu trimėrinė.
  Ėndrrat makute shndėrroi nė zhur.
  Nė vatrat e Tua pėrlindi LIRINĖ.

  Britma e lotit – luftė dhėmbpėrdhėmb;
  Njė britmė qė s’ndalet me fjalė.
  S’ģ teret loti Shqipes mbi shkėmb,
  PAVARĖSINĖ po s’puthi nė ballė.

  Pavarėsinė e vetshpalle, Kosovė,
  E pret tė njihesh nga bota mbarė.
  Kjo botė turli, ta mendojė hollė,
  tė mos lozė mė me shpirtin shqiptar!

  10 prill 1999 – 25 shkurt 2008

  KOSOVA NGADHNJIMTARE

  Prej dekadash u ngut Europa.
  Politika mendsh kish lajthitur…
  Si mall pėr treg u pa Kosova
  E mbeti njė sherr ģ pashqitur.

  Pėrgjakja e tokės martire
  Vazhdon…Nuk dihet sa shkon.
  Nė kulisat e kanelarive
  Ēdokush djallėzi piketon…

  Si do shplekset ky lėmsh djallėzie?
  Mos vetė “dreqi” do lėshojė pė?
  Sot lipset kjo makinė histerie
  Tė shkallmohet nga e zjarrta U.Ē.K.

  Boll mė me trysni dhe me lutje;
  Boll mė me zėra “pacifistė”…!
  Sot trimėria e rizgjuar duhet.
  Tjetėr ‘valle” tė shohim nė pistė.

  Tetor, 1998

  V L I M

  Dhe erdhi qė nga pėrtej oqeanit
  Kumboi njė zė demokracie...
  Kumboi nė qiejt e Ballkanit
  Vlim nė zemrat e pleqve, fėmijėve.

  Dyqindvjeēarja demokraturė
  Ē’hije ka, kur ndodhet midis nesh!
  I tremb petalet ēdo diktaturė,
  Se botėn nė tė zeza e vesh...

  S’KA MĖ ZI

  Kur marrohet mendimi njerėzor,
  Kur truri shnderrohet nė “hirrė”;
  Kur forcėn e mendjes s’e pėrdor,
  Kur bėhesh njė djall me brirė.
  s’ka mė zi...

  Kur marrohet soji njerėzor,
  me Hiroshima,
  Mathauzen e Otranto
  terrorizohet bota larushe...
  Kalendari botėror
  me “Ot“11 shtatorė”,
  “9 janare”
  e “15 marse” mbushet...


  FAJET E HISTORISĖ

  Shqiponja rreket t’ģ ketė tė dy krahėt;
  Tė flatrojė hsareshėm nėpėr kaltėrsi.
  Gjer sot terren donin “djajtė”,
  t’ia shkurtonin pendet gjithsesi…

  Dhe turret shqiponja fluturim.
  Pėrgjakur pėr liri gjysma e saj.
  Pėrgjėrohet ajo [pėr bashkim;
  tė ndreqi historia
  goxha faj.

  L Ģ R Ģ A

  LIRIA –
  ėndėrr e trėndafiluar.
  LIRIA –
  pranverė e nusėruar.
  LIRIA –
  heshtje e arratisur.
  LIRIA –
  trishtim ģ gremisur.
  LIRIA –
  xixėllimė e syrit.
  LIRIA –
  qiell ģ qeshur ģ prillit.

  SHQIPĖRI – DHIMBJE E BALLKANIT

  Varfėria – buzėēarė.
  Shpirtgremisur – robėrie…
  Shkuan dy mijėravjeēarė.
  Dimėrorė fund e krye.

  Njėzet shekuj dot s’tė grinė.
  Dymijė plagė – gulē vullkani.
  Me gjak shkruar hoistorinė,
  Shqipėri – dhimbje eBallkanit!  MOJ KOSOVĖ, GJAK KASTRIOTI!

  Moj Kosovė, gjak Kastrioti,
  ē’tė mbuloi gjaku dhe loti…

  Hasmi qė kaptoi pragun,
  mizorisht tė hodhi lakun.

  Ta hodhi lakun te “shpirti”.
  Tė dėrmoi, tė sfiliti…

  Amaė nuk priti trimėria.
  S’la tė mposhtej krenaria.

  Nėpėr gjurm’ t’Adem Jasharit
  shkoi ēdo zemėr shqiptari.

  Kur tė zun’ ethet e forta,
  u trondit Evraopa, Bota.

  S’prite mė fatin e sertė,
  se fatin e bėre vetė…
  shkurt, 2008

  ZEMRA DJEG, GOJA TREGON
  (motiv popullor)
  Sa herė zemra pėrvėlon,
  goja nis e numėron
  dertet e Kosovės trime,
  tė paepurės martire.
  Tė pėrgjakurės mdėr mote;
  ballėrrahurės prej shqote.

  Nrehur gjėmbat ca iriqėr
  Serboslobodanoviēėr.

  E donin Kosovėn kece.
  Kokėulur dhe memece.
  Donin t’ģ hiqnin flamurė,
  Gratė tė mos lindnin kurrė.
  Donin t’u ndalonin shkollėn .
  Nė rrėzė t’ua prisnin dorėn.
  Dhe ajrin t’ua raciononin,;
  anėekėnd ta serbizonin.

  Nuk ėshtė parė
  as dėgjuar
  Kaq tė vrarė,
  tė shkrumbuar.
  Kaq fshatra
  tė shkatėrruar.
  Ptu,
  Shovenė tė tėrbuar!

  JETA E SHQIPES – TYM E FLAKĖ…
  (motiv popullor)

  Hajde, hajde, seē ka vajtė:
  Shqipja nėpėr tym e flakė…!
  Fytafytas me barbarė.
  Kush ta gėlltiste mė parė.
  U vėrsulė Perandoritė.
  Por kėtėj grisėn turinjtė…
  Le ku gjėmonte boria;
  Merrte fjalėn trimėria.
  Kur fillonin dhelpėritė,
  ndizej truri, shkrepni sytė.
  Ja, kėshtu – me pushkė e penė
  u desh tė mbronim folenė.
  Shkrirė jetėn goxha burra.
  Ballėskuqur nė furtuna.
  Pė flamur tė Skėnderbeut,
  u ngritėn burrat e dheut”
  Mic Sokoli gjoksin shqeu.
  U ngrit Shota, Buletini,
  Ēeēoja dhe Ismaili.
  Gjithė tė tjerėt me penė
  nė ballė tė epokės qenė.
  U trondit Europ’ e plakur,
  se nė Vlorė u ngrit bajraku.
  Njė bajra ģ kuq me shkabė.
  Nėpėr shekuj ē’nuk ka parė…!
  1982

  KOSTANDINI DHE DHOQINA

  (Tablo isopolifonike e mbeshtetur
  tek gjithe linjat e baladės
  burimore zagorite
  me te njejtin titull)

  Nė tablo marrin pjesė:
  1. Kori isopolifonik
  2. Nėna dhe grupi isopolifonik
  3. Kostandini dhe grupi
  4. Dhoqina dhe grupi
  5. Nje grup vajzash nė valle


  KORI:
  Ditėn-o, mor ditėn-o,
  ditėn e pashkės nė drekė.
  Therėn-o, mor, therėn-o,
  therėn-o njė ka tė sertė.

  NĖNA MARINĖ:
  Vajta, moj, vajta
  mora njė okė mish.
  Zjarrin, moj, zjarrin,
  i vura kusisė.

  KORI:
  Te shtėpia lart te brinja
  krisi kuja, ulėrima…
  Pa dėgjoni, ē’thotė Marina!

  NĖNA MARINĖ:
  Sterra, moj, oiiii, oiii,
  doli gjarpėri stihi;
  m’u hodh brenda nė kusi.
  Mė lėshoi helmin e zi…
  Helmin e zi ma lėshoi,
  nėntė djentė m’ģ helmoi.
  Nėntė djem e nuse nėntė;
  Korba, si s’mė ikėn mendtė.
  Djem e nuse vanė e shkuan.
  Tė gjith’ me djepe nė duar.
  Nėntė dyfekė mė ikėn
  Nėntė djepe m’u gremisėn…

  KORI:
  Nėnėzezės nga trishtimi
  mendt’ ģ vanė te Kostandini…
  Si Dhoqinėn fill tė vetme
  e martoi, ku dot s’e gjendte?

  NĖNA:
  Kostandin,
  Kostandin, tė zėnrtė nėma;
  Bijėn pse,
  bijėn pse hoqe nga mėma?
  Ē’mė bėre,
  ē’mė bėre, o more djalė?
  Mė dhe bes’,
  mė dhe besė, mė dhe fjalė.
  Bijėn-o,
  motrėm do sillje me kalė.
  Srerra un’,
  sterra malli ē’mė ka marrė!

  KORI:
  Ditėn e Pashkės sė Madhe
  Midis shoqesh si sorkadhe,
  Kapėrcyer dy-tre male
  Na hidhte, moj
  na hidhte
  na hidhte Dhoqina valle…
  (SHpėrthen vallja e vajzave
  tė veshura me kostumet karakteristike)

  DHOQINA NĖ VALLE:
  Mė martoi vėllai larg-o,
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Jam nė hall e nė merak-o,
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Nuk mė lėn’ malet e lartė;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  Nėnėmirėn ta shoh pak-o;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  As vėllezėrit varg e varg-o;
  Ejani, motrani,
  Ejani, motrat e mia!

  KORI:
  Fjal’e nėnės shkoi te varri…
  Kostandini u ngrit ģ pari.
  Balta e zezė iu bė kalė,
  Guri ģ murrmė iu bė shalė.
  Tek Dhoqina tha dy fjalė:

  KOSTANDINI:
  “Mirėdita, moj Dhoqinė;
  Ē’mė vjen mirė, qė qenke mirė!
  E dredh vallen dhe shaminė
  Si njė flutur nė lėndinė.

  DHOQINA:
  “Mirėseerdhe, o im vėlla,
  Eja pak, vallen ma mba!
  Nė ke ardhė pėr tė mirė,
  Tė vishem si gjeraqinė.
  Nė ke ardhė pėr tė keq,
  Tė vishem si kallogre.

  KOSTANDINI:
  “Jo, motėr, sikundėr je, motėrz-o!
  Bėju njė lajm shoqeve, motėrz-o!
  Na pret nėna nė fole, motėrz-o!
  Ku e lamė e ku na le, motėrz-o!

  KORI:
  Fjalėt e fundit sa dėgjoi,
  Vallen Dhoqina ndaloi.
  Veshi xhoken-o.

  Vėlla-motėr pėrmbi kalė;
  Njė ģ vdekur, njė ģ gjallė
  Marrin rrugėn-o.

  Zogjtė cirren “cili-viu!
  Jo me gaz por prej vetiu;
  Ēajnė ajrin-o.

  DHOQINA:
  “Kostandin, je zverdhur shumė,
  more im vėlla!
  Kėta zogj ē’flasin kėshtunė,
  more im vėlla!

  KOSTANDINI:
  “Oh, Dhoqinė, motra ime,
  motra ime
  Zogjtė kanė gjuhėn e tyre,
  motra ime!

  TĖ DY:
  “Zogjtė kėngė,
  zogjtė kėngė le tė thonė.
  Se ne kemi,
  se ne kemi gjuhėn tonė.

  KORI:
  Sikur tė kish rėnė bisha,
  Kali seē u ndal.
  Afėr mureve te kisha
  Kostandini tha:

  KOSTANDINI: (recitativ, duke rėnkuar)
  - Vazhdo rrugėn, moj Dhoqinė;
  Do shkoj pak nė Adhojimė.
  Aty, motėr, lash’ shaminė.

  KORI:
  Nėpėr xėc e nėpėr natė
  Shkon Dhoqina nėpėr fshat.
  E stolisur dhe mallplotė
  Tak-tak-tak troket nė portė.

  NĖNA:
  - Ē’je ti mortje, qė troket natėn-o?
  Tremb njė qyqe, qė ka mbet’ vetėm-o!
  Mos je gjarpri qė mė hėngri
  djemt’ e mi?
  Nėntė djem e nėntė nuse
  me fėmij’…

  DHOQINA:
  - Ē’flet kėshtu, moj nėn’ e mrė,
  Nėnė-zo?
  Unė jam jotja Dhoqinė,
  Nėnė-zo!

  NĖNA:
  - Me kė erdhe, moj Dhoqinė,
  Bijėzo?!
  Nėpėr natė ē’tė solli y-nė,
  Bijė-zo!?

  DHOQINA:
  - Sa erdha me Kostandinė,
  Nėnė-zo!
  Mbajti fjalė vėllai ģ mirė,
  Nėnė-zo!

  NĖNA:
  - Ē’Kostandin moj fjalėdjegur,
  Ka tre vjet qė mė ka vdekur!
  Me tė tjerėt ėshtė tretur.
  Qyqja, korba unė!
  Nata, sterra unė!

  DHOQINA:
  - Ēfarė flet kėshtu, moj nėnė,
  Oh, e mjera, oh!
  Ē’’ėshtė kjo hata e gjėmė,
  Oh, e mjera, oh!


  KORI:
  (Kėnga e parė)
  Nėna e gjorė, nėna e mjerė
  Puthi bijėn faqeverdhė.
  Njė nė prag e njė nė derė
  Plasėn si qelqe me verė…
  (Rrėzohen tė dyja)

  KORI E TĖ TJERĖT:
  Nėnė e bijė mbyllėn synė,
  Sosėn shpejt nė Ajodhimė.
  Dhe kėrkuan Kostandinė.

  Kostandini ish larguar
  Si njė engjėll krahėshkruar.
  Lėshon dritė pashteruar…
  (Mbyllet perdja)
  (Zagori, qershor-korrik 2000)

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  ILIA DILO SHEPERIT
  (Nga Jorgo S. Telo)


  Atė mermer tė bardhe e te bardhė,
  Portretin, shkronjat – qendisur me lot…
  Gjithēka nė faqet e pllakės nė varr
  ģ kam admiruar, s’nginjesha dot…!

  Shumėkush ndjehet ndoca i turpėruar;
  Fshehtaz tė adhuroi dikur…
  Tė afėrmit e tu – shpirtpikėlluar
  tė mbajtėn brilant brenda zemrės zhur.

  Ti qė shndrite njė epokė tė tėrė;
  Njė hark kohe si tė veshi me mjegull?
  Se ishe mendjendritur e shpirtgjerė,
  mė se i gjallė vjen kėtė fundshekull.

  Eh, o ILIA DILO – SHEPERIOTI,
  Jam kėshtu ndodhka nė jetė…jo rrallė:
  Tė mbulohet rubini kot sė koti…
  e sėrish tė shkėlqejė si mė parė
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Jorgo Telo : 09-04-2008 mė 13:38 Arsyeja: SISTEMIM VARGJESH

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e Jorgo Telo
  Anėtarėsuar
  09-03-2008
  Postime
  558
  [B] Faleminderit, z. E.Dilo per percjelljen qe i ke bere ketij fjalimi publicitar te te madhit atdhetar dhe erudit-gjuhetar ILIA me fisin e te cilit im ate, Sofokli Telo kishte miqesi te madhe, vecanerisht me te nderuarin Mihal (Male) DILO.
  Po te ecesh pak me poshte ne kete faqe ku jemi, do takohesh dhe me disa nga krijimet e mia te botuara ne Shqiperi vitet e fundit.
  Eshte deshira ime, besoj dhe juaja qe me mendimet tona te hedhura ne internet t'i sherbejme, sa te mundim Zagorise sone dhe Atdheut, sa te kemi mundesi per shendoshjen shpirterore te gjithkujt qe e ka per nder te jete zagorit e shqiptar.
  Me respekt
  Jorgo S. Telo
  GJIROKASTER
  E-mail: www.jorgo.telo@gmail.com
  [/
  B]

Tema tė Ngjashme

 1. Fenomeni ''At'' Nikolla Marku
  Nga Fenomeni nė forumin Ēėshtja kombėtare
  Pėrgjigje: 424
  Postimi i Fundit: 07-04-2012, 09:35
 2. Gjergj Fishta
  Nga Kallmeti nė forumin Shkrimtarė shqiptarė
  Pėrgjigje: 87
  Postimi i Fundit: 28-03-2012, 10:26
 3. Prof.Dr. Rufi Osmani kandidat nė Gostivar
  Nga Modesti nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 74
  Postimi i Fundit: 07-04-2009, 15:53
 4. At Gjergj Fishta
  Nga NoName nė forumin Komuniteti katolik
  Pėrgjigje: 12
  Postimi i Fundit: 25-04-2006, 03:44

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •