Close
Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 84
 1. #1
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,877
  Faleminderit
  0
  21 falenderime n 21 postime

  Krizat financiare q tronditn botn!

  Dhjet krizat financiare q tronditn botn!

  Nj kriz financiare zakonisht sht nj situat kur krkesa pr para rritet n mnyr t shpejt. Deri para disa dekadash, krizat financiare ishte ekuivalente me krizat e bankave. Sot ato mund t ken formn e fardo krize q ka t bj me parat. Shum ekonomist kan ngritur teorit se si zhvillohet nj kriz financiare dhe si mund t prballohet. Sidoqoft nuk ka nj vij t prgjithshme parandaluese dhe krizat financiare mbeten akoma nj fenomen i rregullt. Falimentimi i nj tregu burse sht shembulli m i mir i nj krize financiare q nuk prek vetm vendin, n t cilin ndodhet, por investitor nga e gjith bota q kan investuar aty parat e tyre. N nj ekonomi t hapur moderne, financat e nj vendi jan shpeshher t varura nga zhvillimi ndrkombtar.

  Ndaj nj krize financiare n nj vend ka shum gjasa t shkaktoj kriza t tilla dhe n nj vend tjetr. Nj shembull pr kt sht kriza financiare e Tailands n vitin 1997. N nj rast t till nj investitor i huaj do t kishte dyshime pr ekonomike e do vendi jo t zhvilluar sa duhet dhe do t vendoste t trhiqte parat nga vendi n fjal. Kjo shkakton nj ndales t fondeve pr shum ekonomi dhe si pasoj nj kriz financiare. Fakti interesant ktu sht se kompanit n nj vend me ekonomi t qndrueshme nuk do lejoheshin t financonin pr arsyen se nj tjetr ekonomi e rajonit sht n kriz. Ka nj list krizash financiare n gjith botn q kan ndodhur n hapsira t ndryshme kohore dhe q kan tundur themelet jo vetm t nj shtetit. Disa prej krizave m t mdha financiare n bot sht ajo e nafts n vitin 1973, E marta e zez n vitin 1929, kur 10 miliard dollar n tregun e burss u kthyen n hi. Kjo ishte nj ndr ngjarjet q shrbeu si pararendse e Depresionit t Madh.

  1973: Kriza e nafts

  N mes t lufts s tetorit ndrmjet Siris e Egjiptit kundr Izreale, OPEC prdori naftn si nj arm me Embargon Arabe t Nafts ndaj gjith atyre q mbshtetn Izraelin. mimet e nafts s paprpunuar u rritn, ndrkoh q prodhimi i saj u ndrpre sidomos ndaj SHBA dhe Holands. Embargoja zgjati vetm pes muaj, por efektet e saj vazhdojn dhe n ditt e sotme: shtetet antare t OPEC arritn nj nivel mirqenieje q t papar ndonjher: n gjasht jav aksionet n NYSE (Bursa e Nju Jorkut humbn 97 miliard dollar n vler dhe SHBA futi n fuqi limitin e shpejtsis pr t kursyer naftn.

  1929: E marta e zez

  m 29 tetor 1929, 10 miliard dollar (rreth 95 miliard dollar sot) u kthyen n pluhur. N vitet parardhse t krizs, tregu i burss The Dow po kthente n milioner njerz pafund. Ky lloj tregu u kthye n hobi pr shum investitor injorant, t cilt nuk dinin asgj se si funksiononte tregu i burss, por prapseprap ata vazhdonin t hidhnin lekt e tyre n rezervat e kompanive pr t cilat nuk dinin asgj. Kur qeveria hyri n loj n prpjekje pr t qetsuar gjrat duke rritur shkalln e interesit, lindi gjendja e panikut. Investitort u prpoqn t trheqin rezervat e tyre dhe fatkeqsisht edhe bankat kishin investuar n burs. Kjo shkaktoi Depresionin e Madh q u pasua nga gjith bota.

  1997: Krizat financiare t Azis Lindore

  E ashtuquajtura mrekullia ekonomike aziatike rezultoi shkatrrimtare n korrik t vitit 1997, kur investitort bn at q din t bjn m mir: humbn sigurin tek bursa. Kursi i lart i prodhimeve i bri tregjet aziatike trheqse, por kur SHBA uli normat e interesit, tregjet aziatike filluan t jen n rrezik. Si pasoj ndodhi efekti domino duke filluar n Tailand, pr t prparuar n Filipine, Hong Kong, Indonezi, Malajzi dhe si pasoj duke shkaktuar kriza globale. Tregjet aziatike q ishin prballur me nj prosperitet t rrall deri ather psuan humbje t mdha.

  1998: Krizat financiare ruse

  Korrupsioni, mungesa e reformave efektive ekonomike, rnia e vlers s rubls dhe mungesa e stabilitetit politik bn q Rusia t prballej me kriza masive financiare. Si pasoj, duke qen eksportuese e nj t trets s nafts dhe gazit natyror t bots, Rusia u godit akoma m shum kur kto mime ran. Kur investitort e huaj trhoqn parat e tyre nga vendi, bankat u dmtuan nj shkall jashtzakonisht t madhe. Krizat kapluan dhe vende si Ukraina dhe Republika eke duke prekur direkt tregun e burss The Dow q prjetoi nj prej uljeve m t mdha t pikve n histori.

  1987: E hna e zez

  Pse e hna e 19 tetorit 1987? Pse nj shkatrrim masiv i tregut t burss? Si u zhdukn n hi 500 miliard dollar nga NYSE (Bursa e Nju Jorkut). Edhe pas shum vitesh nuk ka nj prgjigje t sakt, dhe pjesrisht sepse nuk kishte pothuajse fare shenja q t paralajmronin at q do t ndodhte. Cilado t ket qen arsyeja, tregjet botrore u tronditn rnd. N fund t tetorit t vitit 1987, tregu australian ra 41.8 prqind, i Kanadas 22.5 prqind, i Britanis s Madhe 26.4 prqind. Nj teori e prgjithshme ia atribuon kt shkatrrim nj programit t tregtis s menjhershme dhe influencs n rritje t kompjuterve n Wall Street.

  1982: Kriza Souk Al-Manakh

  Tregu i burss s Kuvajtit Soul Al-Manakh ishte nj treg alternativ dhe jo krejtsisht i ligjshm, veanrisht n krahasim me tregun e burss zyrtar t vendit. Sidoqoft, shum investitor t rinj nuk kishin shum akses n tregun zyrtar ndaj filluan t investojn n Souk Al-Manakh. Aksionet kryheshin me eqe t dala jasht prdorimit dhe ky akt krijoi nj kshtjell rre q shum shpejt u prmbys. Mijra investitor kishin eqe t dala jasht prdorimit dhe shuma e atyre arrinte n rreth 94 miliard dollar. E vrteta sht se parat ishin kthyer n fantazm dhe vetm dy banka i mbijetuan ktij shkatrrimi.

  1912-24: Superinflacioni gjerman

  N vitin 1914 shkalla e kmbimit t dollarit amerikan me markn gjermane ishte 1 me 4. N vitin 1923 shkalla e kmbimit kishte dal aq shum jasht kontrollit saq nj dollar amerikan kmbehej me 1 trilion marka. Ideja e aq shum parave npr duar duket e kndshme, por jo kur me to nuk blen dot as nj buk. N prfundim t Lufts s Dyt Botrore Gjermanis iu krkua dmshprblim material pr koston e lufts. Si pasoj valuta vendase humbi vlern. Ather Gjermania vazhdoi t shtyp para deri sa u prodhuan nj mij miliard marka. Superinflacioni mbaroi, por jo para se tu shkaktonte dme e hidhrim nj gjenerate t tr gjermane.

  1999: Kriza ekonomike e Argjentins

  Viti 1980 ishte shum i vshtir pr Argjentinn: diktatura ushtarake, rnia ekonomike dhe inflacioni masiv. Borxhi i vendit u rrit gjat gjith viteve 90 dhe duke i shtuar ktu dhe korrupsionin vendi u prball me nj rnie t pashmangshme n vitin 1999. Investitort humbn besimin dhe largimi i tyre drastik e detyroi qeverin q t ngrinte llogarit bankare pr nj vit rresht duke lejuar vetm trheqje t vogla. Demonstratat u pasuan nga protesta t dhunshme, t cilat shkaktuan rnien e qeveris s Fernando de la Rua.

  1994: Gabimi i dhjetorit

  Gabimi i dhjetorit buron nga nevoja urgjente e qeveris meksikane pr t korrigjuar disa gabime monumentale t lna pas nga administrata q kishte ln postin. Viti q oi n gabimin ishte aq i turbullt sa mjaftonte pr t trembur do investitor t mundshm. Bhej fjal pr shprthime rebelsh n Ciapas, zra pr korruptimin n nivelet m t larta t qeveris dhe disa vrasje politike. Administrata e presidentit Ernesto Zedillo nuk gjeti zgjidhje tjetr prve se t zhvlersonte peson. Kjo lvizje shkaktoi q parat t dilnin aq shpejt jasht vendit duke tronditur edhe vet qeverin.

  Paniku i vitit 1907

  Paniku i vitit 1907 erdhi si pasoj e faktorve t zakonshm: ekspansioni i teprt dhe arsyetimi i dobt. Tregu i burss u rrnua n mars dhe nj rnie tjetr q pasoi n tetor bri q Banka Kombtare e Ameriks s Veriut t falimentonte. Departamenti Amerikan i Thesarit u prpoq t dilte nga situata me parat federale dhe me nj riorganizmi krijues financiar. Tregu arriti t stabilizohej n shkurt t vitit 1908 dhe n maj, Kongresi kaloi aktin Aldrich-Vreeland, i cili themeloi Komisionin Federal Monetar.

  Blendina Cara : Gazeta TiranaObserver
  "Carpe Diem"

 2. #2
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Shkrim interesant. Ke gjetur tamam kohen per nje shkrim te tille pasi jemi perpara nje krize te re financiare e cila nga sa kam lexuar do e beje Depresionin e Madh (krizen e 1929 qe ishte me renda) te duket si nje loder femijesh.

 3. #3
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Qe financat e Amerikes kane vajtur ca si kot kjo dihet, por le te shpresojme qe parashikimet pesimiste per nje krize te rende financiare boterore te dalin te gabuara. Te pakten te tilla parashikime kane me shume se nje dekade qe perseriten e riperseriten, por deri me tani asgje e rende nuk ka ndodhur ne ekonomine boterore. Hiq ketu ngjarjen e 11 shtatorit 2001 e cila sigurisht pati ndikimin e saj negativ, por per fat te mire ishte relativisht e kufizuar ne kohe dhe ne deme te pergjithshme monetare. Per te patur nje ide me te pergjithshme rreth disa prej treguesve me te rendesishem te financave Amerikane mund tju referoheni ketij websiti ketu:

  http://zfacts.com/p/461.html
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

 4. #4
  Kalors i Liris Maska e BlueBaron
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  N Tironn e Ondrrave
  Postime
  5,080
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Shqiperi 1997 - Kriza Financiare e kompanive rentiere.

  Kolapsi dhe me vone falimentimi i kompanive rentiere qe mbreteronin ekonomine shqiptare te viteve '94 - '97, do te sillte nje kaos te madh qe do t'a dergonte shtetin e vogel prej 28.000 km katrore dhe me nje popullsi pak me te madhe se 3.000.000 banore, ne nje amulli totale dhe shume prane nje lufte civile. Efektet e kesaj krize vazhdojne akoma te ndjehen ne ekonomine e dobet shqiptare ...
  Mund t shkpussh unat nga TIRONA, por kurr nuk mund t shkpussh TIRONN nga zemra e unave !!!

 5. #5
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Transekonomia

  Gjja interesante e shembjes s Wall Street-it n 1987, ishte paqartsia q e mbshtolli. Ishte vrtet nj katastrof? Dhe a sht se duhet pritur q katastrofa e vrtet t ndodhi n t ardhmen? Prgjigje: nuk ka pr t patur kurr nj katastrof t vrtet sepse ne rrojm nn shenjn e katastrofs virtuale.

  far u b e qart si drita e diellit me at rast, ishte mosprputhja e plot midis ekonomis ashtu si ne e imagjinojm dhe ekonomis ashtu si ajo sht n t vrtet. sht kjo mosprputhje q na mbron prej katastrofs reale t ekonomive prodhuese.

  sht kjo ndonj gj e mir apo e keqe? Mund t ngriihet ktu nj paralele midis luftrave orbitale dhe atyre lokale. Luftrat lokale zhvillohen gjithandej, por ajo nukleare nuk ka ndodhur kurr. Nse nuk do kishte nj ndarje t thell dhe t qart midis ktyre dyjave, epilogu nuklear tanim do kishte ndodhur prej kohsh. Ne jetojm nn hijen e nj shumllojshmrie bombash q nuk shprthejn katastrofa virtuale q nuk ndodhin kurrr: shembja bursave internacionale dhe kriza financiare, fundi brthamor, borxhi i Bots s Tret, bomba demografike me sahatNatyrisht, dikush mund t thot se kto bomba do shprthejn nj dit, hert a von po ashtu si Kalifornis i sht e thn t marr kum tek bova n Oqeanin Atlantik dikur pas pesdhjet a m pak vjetsh pr arsye sizmike. Por fakti i thjesht sht se nuk prjetojm t tilla shprthime. I vetmi realitet i yni sht nj vorbull orbitale e kapitalit e ln jasht kontrollit , e cila, kur shmbet, nuk shkakton ndonj ekuilibrim thelbsor n ekonomit reale (n kontrast t fort me krizn e 1929-s, kur ndarja midis ekonomis imagjinare dhe asaj reale ishte shum m e ngusht). Arsyeja padyshim sht ajo se mbretria e kapitalit t lvizshm dhe spekulativ ka arritur nj autonomi kaq t madhe sa dhe kataklizmat e tij nuk ln m gjurm.

  Aty ku ato ln gjurm dhe kriminalisht shkatrruese si t tilla sht n teorin ekonomike vet, e cila sht trsisht e armatosur prej shprbrjes s objektit t saj t studimit. E njjta gj mund t thuhet pr teoricient e lufts. Ata po ashtu kan nj bomb t cils nuk i vjen rradha, q nuk shprthen, ndrsa lufta vet sht br dy gjra t ndryshme: n njrn an nj luft totale, por virtuale, orbitale; ndrsa nga ana tjetr nj shumfishri luftrash t vrteta n terren. T dyja jan fare t ndryshme dhe nuk u binden t njjtave ligje mjaft ngjashm me ekonomit reale dhe virtuale. Na duhet thjesht t msohemi me kt ndarje, t msohemi m botn ku dominon ky lloj shfigurimi. Natyrisht kriza e 1929-s ndodhi vrtet, ishte reale ashtu si sht dhe Hiroshima, kshtu q si krizat financiare si bombat brthamore kan patur astin e tyr t s vrtets respektivisht. Por ja q nuk ka patur kriza t njpasnjshme si i tha mendja Marksit, as lufta nuk shkuar prej nj fundi brthamor n tjetrin. N secilin rast, ndodhi vetem njeher e ngeli me aq. Vazhdimi doli t ishte nj gj tjetr fare: si kapitalet e mdha financiare, si mjetet e shkatrrimit, jan hiper-realizuar dhe t dyja jan tani lart mbi kokat tona npr rrug t cilat jo vetm i kan shptuar kontrollit ton, por n t njjtn mnyr, i kan shptuar realitetit po ashtu. Lufta e hiper-realizuar dhe paraja e hiper-realizuar qarkullojn ngjashm n nj hapsir q sht e pambrritshme por q njkohsisht e l botn t jet ashtu si sht. Rezultati sht se ekonomit (reale) vazhdojn t prodhojn edhe pse rrjedhojat m t lehta logjike t ulje-ngritjeve q ndodhin n ekonomit imagjinare do mjaftonin ti shkatrronin ato me gjithsej (t mos harrojm se vllimi total i tregut prfaqson vetm dyzetepes prqind t lvizjes totale t kapitalit). Ngjashm bota vazhdon t ekzistoj edhe pse sikur nj e njmijta pjes e bombave brthamore t shprthente do e kishte shndrruar t trn n hi. Bota e tret dhe bota n zhvillim do vazhdoj t mbijetoj edhe pse gjesti m i vogl n drejtim t kthimit t borxhit nga ai q e ka dhn do t shkaktonte ndaljen e plot t gjith tregtis dhe shkmbimit. Pr m tepr, ky borxh nga ana e vet ka filluar ime t shkoj n orbit, duke qarkulluar prej nj banke n nj tjetr, nga nj vend n nj tjetr ndrsa shitet dhe blihet padyshim, vrtet q do prfundoj t harrohet prfare dhe do drgohet n orbit bashk me mbeturinat brthamore dhe nj dor gjrash t tjera. Nj borxh q vjen vrdall, nj munges kapitali q qarkullon, nj pasuri negative q nuk ka diskutim q nj dit ka pr t prfunduar n burs me t drejta t plota: habi t vrteta.

  Kur nj borxh bhet shum i rnd, ather ne e internojm n nj hapsir virtuale ku ai i ngjan nj katastrofe t ngrir n orbit. Borxhi bhet nj satelit i toks, ashtu si lufta, ashtu si miliona dollar kapitali qarkullues t cilt jan koperativizuar n nj satelit q na vjen rrotull pa u lodhur. E sigurisht kjo sht gjja m e mir. Pr aq koh sa kta satelit qarkullojn e bile edhe nse ata shprthejn n hapsir (si miliardt e dollarve t humbur n krizn e 1987-s) bota nuk ka pr tu prekur prej tyre, gj q sht gjja m e mir q mund t ndodh. Sugjerimi se ekonomia imagjinare dhe ajo reale mund t bashkangjiten nj dit, sht nj vizion utopik: ata miliarda dollar q pluskojn jan t paprkthyeshm n terma t ekonomis reale dhe kjo sht gj e mir, sepse nse ata par mirabile vrtet do t injektoheshin n ekonomit reale ather do kishim fatin t shihnim, t paktn pr njher, t ndodhte katastrofa e vrtet. N t njjtn form, virtualiteti i lufts sht shum m mir q sht ln n orbit sepse sht prej andej q mund t na mbroj n formn e vet m abstrakte, n ekcentrizmin e vet monstruoz, armt brthamore jan mbrojtja m e mir. Do duhet t msohemi t rrojm nn hijen gungave t tilla si bombat orbitale, spekulimet financiar, borxhi mbar botror dhe mbipopullimi ( t cilit nuk i kan gjetur zgjidhje akoma se si ta ojn n orbit, por shpresat jan t mdha).
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 6. #6
  Larguar Maska e Gerrard
  Antarsuar
  29-04-2002
  Vendndodhja
  Anfield Road
  Postime
  1,648
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Ekonomistt kujtojn msimet e nxjerra nga kriza financiare aziatike

  Dhjet vjet m par, nj kriz e papar financiare prfshiu Azin lindore dhe solli si rezultat operacionet financiare m t mdha t shptimit n histori. Korrespondetja e Zrit t Ameriks Heda Bayron n Hong Kong i hedh nj vshtrim krizs q filloi n korrikun e vitit 1997 dhe se si Azia ia doli mban.

  S bashku me pjesn drrmuese t Azis n 1997, Indonezia u zhyt n nj kriz ekonomike. Kompanit u mbylln dhe punonjsit humbn vendet e puns. Raden Pardede i kujton ato dit. Ai sht zvends president i agjencis qeveritare t Indonezis q u mor me shitjen e pasurive t atyre kompanive t falimentuara. Ishte nj nga krizat m t mdha q kemi prjetuar....n 1998 ekonomia jon u shprb...kishim nj rnie prej - 13, 5 prqind t Prodhimit t Prgjithshm Bruto GDP. Bota u prmbys. Pas ksaj, thuajse t gjitha korporatat u falimentuan. Kjo ishte arsyeja e papunsis s lart pas 1998. Grupet me t ardhura t mesme dhe t ulta vuajtn pasoja t rnda, thot Pardede.

  Kriza finaciare aziatike ishte e paparashikueshme n at koh. Ekonomit aziatike po prparonin. Kompanit po zgjeroheshin me shpejtsi, bursa n rritje e nxitur nga kapitali i huaj. Por kjo mori fund, fillimisht n Tailand, ku kompanit e kishin mbingarkuar veten me hua t huaja. Investitort e shqetsuar filluan shitjen e monedhs tailandeze q humbi vlern krahasuar me dollarin. Paniku u prhap. Monedhave indoneziane koreano jugore, malajziane dhe t tjera u ra vlera. Bursa psoi renie t mdha dhe interesi u ngrit. Qeverit prdoren monedhat e huaja t rezervs pr t ndaluar rnien e vlers s monedhs, dhan hua kompanive dhe blen aksione n burs.

  Por kriza vazhdoi dhe miliona njerz humbn vendet e puns. Indonezia dhe Koreja e Jugut i krkuan ndihm Fondit Monetar Ndrkombtar. Park Yung-chul, ekonomist me Universitetin Kombtar t Seulit, thot se ndihma ishte n fakt nj dshtim pr Koren e Jugut: Reagimi fillestar i njerzve ishte turpi. Ne kishim ekonomin e 11 m t madhe n bot. Kompanit tona investonin kudo si Angli Amerik dhe Evrop, thot Park.

  Por sot, Azia jo vetm e ka marr veten nga kriza, por ka vn msim nga 1997-ta. E kemi rikonstruktuar pjesn drrmuese t ekonomis koreano-jugore dhe vlera e kembimit t monedhs po trajtohet si duhet...dhe kemi rezerva t mdha t monedhave t huaja, gj q e bn m t vshtir pr spekulatort e huaj q t rregullojn tregun.

  Ekonomisti thot se nse ndodh ndonj kriz tjetr, Indonezia ka nj pozit m t fort se sa n 1997. Mund t shohim kriza t tjera. Nuk e dim se kur, ndonj ndikim nga nj vend n vendin tjetr...ngjitse dhe e pamenjanueshme n kohn e globalizmit. Por mendoj, efekti nuk do t jet i njjt sa i vitit 1997. Qeverit aziatike vazhdojn t marrin masa pr t forcuar ekonomit e tyre dhe shpresojn t parandalojn kriza t tjera.
  Liverpool is now where it belongs
  The cry was no surrender,
  We'll fight for the boys in red,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The team that Shankly bred.
  We'll fight for Alun Evans,
  We'll fight for Ian St.John,
  We'll fight, we'll fight for Liverpool,
  The pride of division one - two- three - four
  Listen to the Kopites roar

  LIVERPOOL - LIVERPOOL - LIVERPOOL

 7. #7
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  kush te doj le ta perkthej se osht interesont


  Report: Gap grows between rich and poor


  By EMMA VANDORE, AP Business Writer
  4 HOURS AGO
  PARIS - The gap between rich and poor is getting bigger in the world's richest countries _ and particularly the United States _ as children and low-skilled workers slide deeper into poverty, according to a 30-nation report released Tuesday.

  In a 20-year study of its 30 member countries, the Paris-based Organization for Economic Cooperation and Development said children and young adults are 25 percent more likely to be poor than the population average _ with an even larger gap for single-parent families.

  The OECD's members are mostly developed nations, especially in Europe.

  The United States has the highest inequality and poverty in the OECD after Mexico and Turkey, and the gap has increased rapidly since 2000, the report said. Meanwhile France has seen inequalities fall in the past 20 years as poorer workers are better paid.

  At the same time, retiree poverty has fallen in many countries, the report said.

  OECD Secretary General Angel Gurria urged governments to address the "divisive" issue of growing inequality. He said they should do more to educate the whole work force _ and not just the elite _ while helping people join the work force and boosting incomes for working families, rather than relying on social benefits.

  "Greater income inequality stifles upward mobility between generations, making it harder for talented and hard-working people to get the rewards they deserve," he said in a statement.

  "It polarizes societies, it divides regions within countries, and it carves up the world between rich and poor."

  Efforts by governments to curb poverty by redistributing wealth through social policies are becoming less effective as low-skilled workers find it ever harder to find work, the report said.

  In the United States, the richest 10 percent earn an average of US$93,000 _ the highest level in the OECD. The poorest 10 percent earn an average of US$5,800 _ about 20 percent lower than the OECD average.

  Social mobility is lowest in countries with high inequality such as the United States, United Kingdom, and Italy, the report said.

  Since 2000, income inequality and poverty have grown fastest in Germany, although it remains below the OECD average.

  In Britain and Japan, inequalities have been falling since 2000 _ although the gap between the rich and the poor is still greater in the United Kingdom than in three-quarters of OECD countries.

  The report covers the 20 years from 1985-2005, but the trends it highlights are valid through today, the OECD said.

  Copyright 2008 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.
  no glove no love

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e saura
  Antarsuar
  07-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  3,505
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
  kush te doj le ta perkthej se osht interesont


  Report: Gap grows between rich and poor


  By EMMA VANDORE, AP Business Writer
  4 HOURS AGO
  PARIS - The gap between rich and poor is getting bigger in the world's richest countries _ and particularly the United States _ as children and low-skilled workers slide deeper into poverty, according to a 30-nation report released Tuesday.

  In a 20-year study of its 30 member countries, the Paris-based Organization for Economic Cooperation and Development said children and young adults are 25 percent more likely to be poor than the population average _ with an even larger gap for single-parent families.

  The OECD's members are mostly developed nations, especially in Europe.

  The United States has the highest inequality and poverty in the OECD after Mexico and Turkey, and the gap has increased rapidly since 2000, the report said. Meanwhile France has seen inequalities fall in the past 20 years as poorer workers are better paid.

  At the same time, retiree poverty has fallen in many countries, the report said.

  OECD Secretary General Angel Gurria urged governments to address the "divisive" issue of growing inequality. He said they should do more to educate the whole work force _ and not just the elite _ while helping people join the work force and boosting incomes for working families, rather than relying on social benefits.

  "Greater income inequality stifles upward mobility between generations, making it harder for talented and hard-working people to get the rewards they deserve," he said in a statement.

  "It polarizes societies, it divides regions within countries, and it carves up the world between rich and poor."

  Efforts by governments to curb poverty by redistributing wealth through social policies are becoming less effective as low-skilled workers find it ever harder to find work, the report said.

  In the United States, the richest 10 percent earn an average of US$93,000 _ the highest level in the OECD. The poorest 10 percent earn an average of US$5,800 _ about 20 percent lower than the OECD average.

  Social mobility is lowest in countries with high inequality such as the United States, United Kingdom, and Italy, the report said.

  Since 2000, income inequality and poverty have grown fastest in Germany, although it remains below the OECD average.

  In Britain and Japan, inequalities have been falling since 2000 _ although the gap between the rich and the poor is still greater in the United Kingdom than in three-quarters of OECD countries.

  The report covers the 20 years from 1985-2005, but the trends it highlights are valid through today, the OECD said.

  Copyright 2008 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.
  Ti ma i bukri katunit ,sado qe je i bukur katunar ngelesh mo ,na perkthe pra ,sdim gjith anglisht ,kokrra demelit.

 9. #9
  Hands up! Maska e Jack Watson
  Antarsuar
  30-04-2007
  Vendndodhja
  Tiron'
  Postime
  4,577
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Sikur te kishim financat islame s'do ishim ne ket gjendje.
  Life's too short to remove USB safely.

 10. #10
  Lux Libera Nos Maska e Shkelqesia_E_Tij
  Antarsuar
  23-09-2002
  Vendndodhja
  Where ladies pray the God
  Postime
  1,034
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga Jack Watson Lexo Postimin
  Sikur te kishim financat islame s'do ishim ne ket gjendje.
  Yeah Good Idea !

  Blossoms of heaven, Ashes of hell...

 11. #11
  SHQIPTARE Maska e h_one_y
  Antarsuar
  22-12-2008
  Vendndodhja
  Shkup
  Mosha
  31
  Postime
  189
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  far po ndodh n tregjet financiare botrore

  T gjith tashm jemi n dijeni pr krizn ndrkombtare financiare. Ajo faktikisht ka filluar n gusht t vitit t kaluar dhe dy-tri muajt e fundit ka shpalosur prmasat e saj dramatike duke krcnuar nj kolaps t sistemit finanaciar n mbar globin. Tregjet financiare n New York , Londr, Frankfurt, Tokyo , Hong Kong, Mosk, Shanghai , e gati n t gjitha kuartet financiare t bursave globale kan shnuar rnie drastike duke zhvoshkur miliarda e miliarda t pasuris nga portfoliot e investitorve.
  Zhvillimet m t reja n tregjet e kapitalit n Wall Street dhe qendra tjera financiare jan t magnituds s viteve t 30-ta t shekullit XX-t kur botn e zotronte kriza e Depresionit t Madh (Great Depression). Atbot vlera e aksioneve totale n bursn e New Yorkut ra nga 80 n 50 miliard dollar brenda disa orsh. N vitin 1933, kur kriza arriti fundin, indeksi Dow Jones shnonte nivelin e njejt si n vitin 1900. Ky indeks, sot, n periudhn prej nj viti, ka humbur rreth 20 pr qind nga niveli m i lart m 2007.
  Kataklizma financiare ka goditur n t gjitha ant. P.sh., tregtimi i aksioneve dhe instrumenteve tjera financiare n bursat ruse sht suspenduar, disa here dhe disa dit, pr or t tra, si rezultat i rnieve dhe ngritjeve rapide t mimeve. Ai sht ndaluar, me rastin e rnieve, ngase shum investitor kan ofertuar letrat me vler pr shitje pr shkak t krizs n tregjet globale por edhe pr shkak t friks se Rusia do t zgjedh rrugn e konfrontimit me bashksin ndrkombtare pas invazionit t Gjeorgjis. Ndrsa n ngritje e sipr t mimeve, q sht shkaktuar nga pompimi i rreth 20 miliard dollarve n sistemin e bursave ruse nga qeveria, ndalimi i tregtimit ka ndodhur pr shkak se sistemet teknologjike dhe operuese t bursave kan qen t tejngarkuara. Presidenti rus, Dimitry Medvedev, prve 20 miliardve, n bashkpunim me Ministrin Ruse t Financave, ka premtuar edhe 1500 miliard rubla tjera (rreth 60 miliard dollar amerikan) pr tri bankat kryesore t kontrolluara nga shteti, para t cilat do t shfrytzohen pr nevoja likuditeti t sistemit bankar rus.
  far ka ndodhur n SHBA, Europ dhe Azi sht e dimensioneve edhe m t thella se n Rusi. N mars t ktij viti, J.P. Morgan Chase, nj ndr firmat m t fuqishme bankare dhe komerciale amerikane, bleu aksionet e nj tjetr kompanie n rrezik pr t falimentuar dhe nj ndr instituticionet m agresive n Wall Street, Bear Stearns, pr 10 dollar pr aksion. Financimi i transakcionit u mundsua pasiq qeveria kishte garantuar nj kredi prej 30 miliard dollarsh pr J.P. Morgan Chase. Kt muaj, para tri javsh, qeveria amerikane shtetzoi kompanit hipotekare Fannie Mae dhe Freddie Mac, t cilat prndryshe mund t humbnin deri n 5000 miliard dollar n portfoliot e tyre prplot me hipoteka t rrezikshme. Pavarsisht ktyre ngjarjeve, kriza megjithat nuk u pashit. Prkundrazi, situata u tensionua edhe m shum ndrsa institucionet financiare t shtetit amerikan, si Departamenti i Thesarit dhe Banka Qendrore, deklaruan se shteti sht duke iu afruar limiteve t kapacitetit financiar prandaj edhe nuk do t konsideroj ndrhyrje tjera t cilat mund t’u kushtojn taksapaguesve amerikan miliarda dollar.
  Reakcioni ndaj ktij prononcimi ishte i menjhershm. Banka investuese amerikane Lehman Brothers shpalli falimentimin mbi bazn e nenit 11 t Ligjit t Bankrotimit. Lehman ka dikund rreth 610 miliarde dollar borxhe q duhet t’ua paguaj kreditorve. Merrill Lynch arriti t eskivoj rrezikun e falimentimit, duke u ulur n prehrin e Bank of America, e cila e ka bler at pr 50 miliard dollar. AIG, nj ndr gjigantt e sektorit t sigurimeve, praktikisht sht n pronsi t shtetit amerikan pasiq Departamenti i Thesarit i dha kompanis nj kredi prej 85 miliard dollarsh. Nse kjo kredi nuk paguhet me koh, shteti rezervon t drejtn t shes asetet e kompanis me aukcion. Banka tjera si Wachovia , Washington Mutual, Morgan Stanley dhe bile edhe Goldman Sachs jan nn presion. Vshtir e besueshme por e vrtet, Morgan Stanley, sht n bisedime me Korporatn Kineze t Investimeve (KKI), fondi investues i qeveris kineze, q t shes deri n 49 pr qind t aksioneve. N dhjetor t vitit t kaluar KKI bleu 9.9 pr qind t aksioneve n Morgan Stanley dhe nse arrihet marrveshje mes Morgan Stanley dhe KKI-s, me 49 pr qind t pronesis kinezt do t jen aksionari m i madh n bankn amerikane me renome. Kto lajme jan vetm ato q shquhen nepr kryetituj. N fakt, n SHBA, sipas, Korporats pr Sigurimin e Depoziteve Federale (FDIC), 117 banka amerikane gjenden n situat alarmante.
  Bankat Qendrore kan orkestruar disa operacione t prbashkta duke injektuar miliarda dollar, euro, funta dhe yen n sistemin financiar botror q prej fillimit t telasheve financiare. Vetm javn e fundit 250 miliard dollar kan penetruar npr sistemet bankare. Autoritetet rregullative t tregjeve financiare, SEC n SHBA dhe FSA n Britani t Madhe, kan ndaluar shitjen e shkurt (short selling) t aksioneve t qindra kompanive, kryesisht bankare dhe financiare duke shpresuar se kjo do t stopoj rnien e bursave. Shitja e shkurt sht shitje e aksioneve t nj kompanie duke marr aksionet hua nga bankat q i mbajn kto aksione n emr t aksionarve. N qoft se mimi i aksioneve bie personat q kryejn shitje t shkurt realizojn profit.
  Sidoqoft, intervenimi m i madh, ndodhi gjat muajit t shkuar ndrsa administrata e Presidentit George W. Bush i dha autoritet absolut Departmentit t Thesarit t blej deri n 700 miliard dollar asete dhe hipoteka t distresuara.

  sht e vshtir t prognozohet se Kongresi nuk do t miratoj planin e Presidentit Bush. Kjo dorzoni shptuese pr Wall Street e qeveris amerikane do t rris kulmin e borxhit kombtar t Ameriks n 11.3 trilion dollar duke vshtirsuar mundsit pr manovrim (makro)ekonomik t qeveris. Deficiti i qeveris amerikane pr vitin e ardhshm ishte parapar t arrinte shifrn prej 500 miliardve- me kt projekt ai kalon nj trilion. Ky shpenzim kapital prej 700 miliard dollarsh, interpretuar n mnyr t thjesht, do t jet prafrsisht sa kostoja e okupimit t Irakut prej fillimit t lufts dhe do t kushtoj dikund kah 2000 dollar pr krye t do amerikani.
  ’ sht m e keqja ende nuk dihet si do t reagojn tregjet e kapitalit ndaj pakets s qeverise amerikane. Vetm koha do t tregoj far do ndodh me tregjet kundrejt gjith ktyre akrobacioneve administrativo-financiare t qeverive dhe, m e rndsishmja, sa do t paguajn qytetart dhe taksapaguesit pr mjegullnajn financiare q ka pshtjellur globin ton. Porse e vrteta e zhveshur sht se mosndrhyrja do t mund t kishte shkaktuar kolaps t bots (financiare) me nj kosto t strmadhe n krahasim me ndrhyrjen.
  far ka iniciuar dhe thelluar krizn me t ciln po prballet bota sot? Faktort jan t shumt. Disa thon se avelanzhi ka nisur me emetimin tepr t shlir t parave nga Bankat Qendrore dhe zgjerimin e pakontrolluar te kreditit nga bankat private. Disa mendojn se turbullirat jan rezultat i lakmis dhe makutris s investitorve, spekulantve dhe sharlatanve. T tjer fajsojn autoritetet rregullative dhe mbikqyrse, q kishin rn n gjum. Arsyet e njmendta jan megjithat jo aq t cekta dhe m t shumta. Sido q t jet, shumica e profesionistve financiar n Wall Street dhe nga qendra tjera financiare dhe ekonomike pajtohen se ka nj kronologji tematike q ka sjellur deri n trmetet e sotme.
  Nj arsye pr krizn jan tregjet e patundshmrive n SHBA dhe gjithandej planetit ton. Sipas indeksit S&P/Case Shiller, mimet e prgjithshme t shtpive n SHBA, n periudhn prej janarit 2000 deri n janar t 2008-ts, shnuan nj rritje prej 96 pr qind dhe edhe pse kto mime kan psuar ulje vitin e fundit- rnia ka qen vetm 13 pr qind. Zbritjet e shpejta t mimeve t shtpive dhe banesave kan detyruar blersit e hipotekave t regjistrojn kto ndryshime kontabl n llogarin humbje (write-downs). Humbjet me automatizm jan shumfishuar pr shkak t koeficientit t lart t hyrjes n borxh (leverage), i cili sht nj shpat me dy teha sepse i ngrit fitimet pr aq her sa sht koeficienti por i rrit edhe humbjet po pr at faktor kur mimet e hipotekave ose do investimi tjetr bien. Lehman Brothers, bie fjala, pak para falimentimit kishte koeficientin e hyrjes n borxh rreth 30 me 1. Kjo do thot se Lehman Brothers kishte rreth 700 miliard asete dhe vetm 23 miliard kapital n rezerv apo, shprehur ndryshe, pr do dollar t investuar nga parat e banks ata kishin huazuar 30 dollar.
  N ksi lloj nivelesh leverixhi, kur fillojn humbjet, matematika financiare sht shum e thjesht dhe dhimbshme. Bankat anemban globit ton, prej SHBA-s, n Spanj, Gjermani, e deri n Azi ende kan leverixh t lart dhe ndrsa t gjitha, n t njjtn koh, tentojn t deleverixhojn bilancet e tyre, kjo tentativ kushtzon zbritjen e vlers s aseteve edhe m shum dhe humbjet vazhdojn t rriten kurse likuditeti bie duke rrezikuar t shndrrohet n ngrr kreditor (credit crunch), i cili mund t paralizoj ekonomin e nj vendi apo edhe planetare.
  Nj tjetr arsye pr kt katrahur sht ndrndeshja e bankingut t vjetr dhe t ri. Bankingu i stilit t vjetr prfshin metodologji direkte t origjinimit t aseteve dhe rrezikut dhe pastaj mbajtjes s tyre n bilancin e bankave. Bankat klasike marrin kapital nga investitort duke vendosur bazn e ekuititetit, pranojn depozita dhe lshojn kredi. N qoft se banka sht prudente t jep kredi dhe hua me rrezik t vogl dhe t kalkulueshm sipas modeleve internale si dhe konjuktura ekonomike nuk prjeton dridhje t mdha, banka ka gjasa t mdha t realizoj kthim pozitiv. Bankingu i stilit t ri zgjeroi modelin klasik duke br t ashtuquajturin sekuritizim t kredive, huave dhe hipotekave duke i larguar ato nga bilanci bankar sapo origjinoheshin nga klientt dhe duke ua shitur ato investitorve t uritur pr rendimente t larta n forma t reja dhe t ripaketuara n instrumente t reja, t cilat nganjher jan aq komplekse saq vetm nj pakic specialistsh dhe investitorsh i kuptojn ato. Pr m keq, pr arsye se krkesa eventualisht bie, bankat mbesin me duar n goj dhe duke mos pas far t bjn me asetet e orgjinuara, u duhet t’i vendosin ato n bilancet e tyre dhe n kt mnyr u ekspozohen rrezikut t humbjeve nga kredit dhe hipotekat m t kqija. Kjo xhurulldi, e cila natyrisht n aspektin afatshkurtr ishte nj burim i jashtzakonshm i profitit pr bankat, duhet t prfundoj dikund poashtu sepse numri i klientve q do t jen pagues t rregullt t hipotekave sht i limitueshm dhe nuk mund i prgjigjet krkess s marr t blersve. N fakt, ky tranim ka filluar t vyshket prej gushtit t vitit t kaluar por ende nuk sht e sigurt se kur do t ep shpirt.
  Si duket kriza momentale me humbjet astronomike sht harai q kapitalizmi dhe globalizimi detyrojn t paguajn gjith ata q don t jen pjes e tij. Joseph Schumpeter, nj ekonomist eminent nga shekulli i kaluar, n librin e tij “Kapitalizmi, Socializmi dhe Demokracia”, krizat si kjo e msfundit i prshkruan me frazn “destrukcioni kreativ i kapitalizmit” (creative destruction of capitalism), q n interpretim t thjeshtzuar do t thot proces kur mnyrat e vjetra t t brit t gjrave shkatrrohen nga brenda dhe zvendsohen nga mnyra t reja.
  Wall Street dhe bota jon kan par dhe kaluar edhe kriza tjera para ksaj. Njerzimi duket se ka memorie t shkurtr lidhur me rniet financiaro-ekonomike sepse prsri e prsri fillon nga e para. Kshtuq krejt far mund t thuhet pr zhvillimet m t fundit n Wall Street dhe botn financiare sht:

  MIRUPAFSHIM N KRIZA TJERA!


  __________________________


  Askush nuk i meriton lott dhe t qarat e tua, dhe ai q me t vrtet i meriton nuk t bn asnjher t qash !!!!

 12. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Shkrim interesant. Ke gjetur tamam kohen per nje shkrim te tille pasi jemi perpara nje krize te re financiare e cila nga sa kam lexuar do e beje Depresionin e Madh (krizen e 1929 qe ishte me renda) te duket si nje loder femijesh.
  Postim i matur dhe i br 1 vit prpara asaj q prjetuam dhe q jemi duke prjetuar.
  Sui generis

 13. #13
  INTER Maska e Fittox
  Antarsuar
  05-12-2007
  Postime
  1,152
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Kriza Financiare ne Britani

  Plan i ri pr nxitjen e bankave t japin kredi
  Qeveria britanike ka njoftuar nj tjetr plan shptimi pr sektorin bankar t vendit i cili ndodhet n vshtirsi.
  Ajo po injekton miliarda dollar shtes n ekonomi n prpjekje pr t’i inkurajuar bankat t’u japin kredi familjeve dhe bizneseve.
  Plani vjen tre muaj pasi plani i par i shptimit nuk arriti t’i stimuloj bankat t vepronin.
  Kt her qeveria, ka shkuar m tej- prsri me ndihmn e taksapaguesve—duke i ofruar bankave siguracion pr humbjet e mdha nga borxhet e kqija.
  Kryeministri, Gordon Brown, tha se qeveria duhej t vepronte, pasi i kishte par t gjitha rreziqet n ekonomin ndrkombtare.
  Gazetart e biznesit t BBC-s thon se ka spekulime se nse bankat nuk rrisin numrin e kredive, nj zgjidhje mund t jet shtetzimi i plot i tyre.
  Inter Campione d'Italia!!
  2006, 2007, 2008, 2009, 2010, 2011, 2012, 2013... 2500

 14. #14
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ska plan qe e shpeton krizen qe po jetojme (prit se eshte ende fillimi). Gjithe sistemi i sotem shoqeror do kapitulloje me nje katrahure qe na ruajte zoti. Duhet te jesh shume i verber qe te vazhdohet e te besohet ende ne nje zgjidhje te mundeshme. Dhe e gjithe loja behet per perqendrimin e cdo sistemi te mundshem financiar ne duart e nje 'qeverie', ajo globale. Kemi hyre ne nje faze nga ku nuk ka me kthim mbrapa. E gezofshim New World Order.

 15. #15
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ska plan qe e shpeton krizen qe po jetojme (prit se eshte ende fillimi). Gjithe sistemi i sotem shoqeror do kapitulloje me nje katrahure qe na ruajte zoti. Duhet te jesh shume i verber qe te vazhdohet e te besohet ende ne nje zgjidhje te mundeshme. Dhe e gjithe loja behet per perqendrimin e cdo sistemi te mundshem financiar ne duart e nje 'qeverie', ajo globale. Kemi hyre ne nje faze nga ku nuk ka me kthim mbrapa. E gezofshim New World Order.
  Ndersa une jam i mendimit qe eshte pikerisht sistemi i sotem shoqeror i cili do ti kundervihet perpjekjeve te ketij grushti njerezish qe kerkojne vendosjen e NWO
  Edhe perandorite ishin NWO per kohen dhe vendin kur dhe ku kane ekzistuar, por tashme nuk ekzistojne sepse te shtypurit gjithmone kerkojne liri.
  Marksi, e perkufizoi bukur dhe thjeshte revolucionin "ndryshim i kushteve shoqerore ne te cilat masat ndodhen", pavaresisht se kete e tha ne sulm e siper ndaj fese duke e etiketuar ate si "opium per popullin".
  Nese NWO eshte nje perandori financiare, mos harro qe "puna" eshte nje faktor bashkeveprues me "kapitalin", ndoshta edhe determinues ne mbarevajtjen e nje ekonomie qe nga niveli mikro i nje procesi prodhimi te thjeshte e deri ne nivelin e ekonomise globale. (mos kane 4 miliarde robote auto-repair per zevendesimin perfekt te "punes" e te na zhdukin neve nga faqja e dheut, a mos do na kthejne ne rendin skllavo-pronar?)
  Te kujtoj qe sindikatat e industrise se makinave ne ShBA tallin by.then me bordet drejtuesve te ketyre gjigandeve, ndoshta pas te cileve rri ndonje prej ketij grushti njerezish. (sa per ilustrim)
  Pyejte:
  Cili do te jete efekti i vendosjes se NWO tek shtresa e mesme ne popullsite skandinave dhe ne fiset indigjene te Amazones ?

 16. #16
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Dalan djali NWO asnjehere nuk eshte implementuar. Kjo eshte hera e pare ne historine e njerezimit qe po behet nje realitet i prekshem. Marksi eshte pikerisht pjella e asaj ideologjie dhe percoi ate qe ishte hartuar me pare per te opiumizuar masat NWO nuk eshte thjesht nje perandori financiare por eshte gjithshka. Klasa e mesme? Ajo po pushon se ekzistuari dhe shume shpejt sdo jete me. Sa per fiset indigjene ato mbeten indigjene dhe nuk ngrene e ulin. Pjesa tjeter vete reduktohet sipas ligjit te seleksionimit 'natyror'... E kemi nje bast ende ne fuqi ne te dy me duket

 17. #17
  Perjashtuar Maska e land
  Antarsuar
  12-12-2003
  Postime
  7,818
  Faleminderit
  0
  31 falenderime n 30 postime
  Pyejte:
  Cili do te jete efekti i vendosjes se NWO tek shtresa e mesme ne popullsite skandinave dhe ne fiset indigjene te Amazones ?
  zero...................

 18. #18
  ^ Maska e baaroar
  Antarsuar
  18-03-2005
  Postime
  1,626
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Dalan djali NWO asnjehere nuk eshte implementuar. Kjo eshte hera e pare ne historine e njerezimit qe po behet nje realitet i prekshem. Marksi eshte pikerisht pjella e asaj ideologjie dhe percoi ate qe ishte hartuar me pare per te opiumizuar masat NWO nuk eshte thjesht nje perandori financiare por eshte gjithshka. Klasa e mesme? Ajo po pushon se ekzistuari dhe shume shpejt sdo jete me. Sa per fiset indigjene ato mbeten indigjene dhe nuk ngrene e ulin. Pjesa tjeter vete reduktohet sipas ligjit te seleksionimit 'natyror'... E kemi nje bast ende ne fuqi ne te dy me duket
  Me ngaterron me Kananin, po te duash e veme edhe bashke, une te fituar e kam gjithesesi, cmimi i naftes eshte rreth 38 USD
  Mos duhet te pres 2050 qe te fitoj bastin o Darius, atehere do te jem 250 vjec... lol
  Gjithesesi une nje shishe konjaku per rang aristokratesh dua.

 19. #19
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Jo ska nevoje te presesh aq gjate. Mos me permend cmimin e naftes se me dukesh si ata qe thoshin tani qe fitoi Obama do na vijne dritat Nafta as qe kishte arsye qe te ngrihej apo mos valle ka rene kerkesa tani dhe u zvogelua numri i kinezeve dhe indianeve qe perdorin makinat? Bej durim, pune muajsh eshte dhe ketu do flasim prape bashke...

 20. #20
  kuku Maska e brooklyn2007
  Antarsuar
  18-08-2007
  Postime
  3,528
  Faleminderit
  1
  9 falenderime n 9 postime
  Mua me duhet nje manual per te mbijetuar ne dite te veshtira. Ka ndonjeri?
  ABCDDhEFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 grma)

Faqja 1 prej 5 123 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Krizat e ngashrimit ose mekjet tek fmijt
  Nga Elna Durrsi n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2009, 06:49
 2. Sistemi kapitalist n kolaps, Islami shihet si zgjidhja m e mir!
  Nga Archicad n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 05-11-2008, 15:50
 3. Bursa Shqiptare
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 4. Universiteti i Europs Jug-Lindore n Tetov (SEEU):
  Nga StormAngel n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 05-09-2005, 09:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •