Close
Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345
Duke shfaqur rezultatin 81 deri 84 prej 84
 1. #81
  l'aquila tornera a volare Maska e brandon
  Antarsuar
  07-04-2006
  Postime
  622
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  Por ne jetojme edhe ne nje bote te se drejtes !Njerezit kane te drejte te pasurohen , dha askush nuk mund te te kufizoje, dhe ne se dikujt mund ti heqesh gjerat materiale, si ngelet gje !
  Hapi perpara mund te ndodhte veten kur gjen ( natyrisht qe dhe materialja ka pjesen e vet) edhe dicka tjeter vec grumbullimit te pasurise .
  Fjalet e urta thone qe ajo qe zoterojme ,na zoteron , dhe kjo nga ana e saj ,na sundon , na ben te zoteruar . Ne fakt cfare do te thote te "zoterosh"?
  Duhet te rrish ulur mbi ate qe ke ne menyre qe te te mos ta rrembejne .Do te thote qe nuk mund te besh dot gje tjeter, do te thote qe nuk mund te levizesh lirisht dhe duhet te jesh vigjilent dhe mos humbasesh vemendjen, ne se nuk do te rrezikosh ta humbasesh ate qe zoteron!
  Por kjo nuk do te thote te predikosh lumturine zhgenjyese te gjerave materiale .
  Me mire te thuash qe ka edhe dicka me mire dhe le ta kerkojme apo gjejme.
  Cmenduria e situates se sotme qendron pikerisht ne kete kontradikte : Njeriu nuk ka me idene e gjerave te mira ne jete ,por ne te njejten kohe eshte ndertuar ne menyre te tille qe te ndieje kenaqesi vetem nga me "mira" qe egziston , dhe qe vetem njeh.... apo ndoshta eshte ndryshe per ju !
  Ne jemi pragmatike, praktike ,imediate , dhe kjo na con ne ate qe veme parane ne vend te pare : Zgjedhja ime e professionit , p sh , do te jete komplet ndryshe nga sa mund te ishte per mua,ne se do te egzistonte dicka me e rendesishme se paraja --ajo qe me pelqen dhe di te bej , idealet, bukuria, shoqeria , bota shpirterore , deshira e raporteve njerezore me te sinqerta......
  Ne diten e sotme shume njerez zgjedhin profesionin me kriterin per te bere sa me shume para te mundin!
  Por cfare do te ndodhe ne njerezimin e sotem ne se egsitojne miljona njerez qe punojne vetem per te fituar maksimumin e mundshem ,dhe ata qe fitojne pak enderrojne qe heret a vone te perfundojne ne ndonje firme (apo futen politikes) ku parate behen me te vertete ?
  Ndodh ajo qe njeriu behet impotent sepse "nuk mund" te demostroje ate qe vlen dhe eshte i detyruar te kerkoje lemoshe "per nje vend" duke rene ne duar te pak arbitrave arrogante qe percaktojne rregullat e LOJES .
  Do thoni ju : Po ka njerez qe as punen nuk e ka , dhe do ti pershtatej gjithckaje vetem e vetem per te fituar ate qe duhet per te jetuar.
  E pra , Edhe papunesia eshte nje pasoje dramatike e rendesise absolute qe paraja ka ne mentalitetin perendimor dhe eshte pikerisht gara e cmendur ne grumbullimin e pasurise qe bllokon qarkullimin e parase , duke vene ne dyshim principet e demokracise dhe te gjitha vlerat tradicionale. Te punoje dikur ,ishe njeri i respektuar, ishte vlere dhe kishte vlere!
  "Kerkoj pune ,por nuk e gjej dot" - thuhet , sikur puna te ishte dicka ektstraterreste dhe jashte botes se nje njeriu , apo sikur dikush te ben nje nder, dhe jo si nje sherbim apo nevoje , shperhje talentesh apo aftesish ! Mund te fillojme te themi : qe sot e tutje do heq dore se konsideruari parane si vlere supreme te jetes- si per te pasurit dhe te varferit , dhe nuk do te thote qe paraja nuk ka asnje rendesi- natyrisht qe dokete, por do te ishte nje bote ndryshe ku njerezit konsiderojne parane qellim ose mjet!
  La vida es un carnaval

 2. #82
  Perjashtuar
  Antarsuar
  11-11-2002
  Postime
  6,667
  Faleminderit
  0
  20 falenderime n 19 postime

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ska plan qe e shpeton krizen qe po jetojme (prit se eshte ende fillimi). Gjithe sistemi i sotem shoqeror do kapitulloje me nje katrahure qe na ruajte zoti. Duhet te jesh shume i verber qe te vazhdohet e te besohet ende ne nje zgjidhje te mundeshme. Dhe e gjithe loja behet per perqendrimin e cdo sistemi te mundshem financiar ne duart e nje 'qeverie', ajo globale. Kemi hyre ne nje faze nga ku nuk ka me kthim mbrapa. E gezofshim New World Order.
  Kam kaq vjet qe e lexoj kete teme dhe nuk jam pergjigjur duke pritur te ishte ndryshe nga si e mendoja. Por sot me kan ikur dyshimet dhe te gjithe fajin e krizave ekonomike ja ve mekanizimit ose rrobotizimit industrial. d.m.th Ne nje fabrike qe dikur punonin 20.000 vete sot punojne 1000. Pra kemi 19.000 vete pa pune vetem ne nje fabrike. Po te bejsh llogarit ne total se sa krah pune jan shkurtuar vetem nga modernizimi i industrise dhe telekomunikacionit / transporteve etj eshte me te vertete nje katrahure e madhe duke pare qe popullsia ka arritur ne 7 miliard e kacafiu. Paraja nuk qarkullon nga papunsia dhe eshte mbledhur te disa vete te cilet e konsumojne po ne sferat e tyre borgjezo arisokrate. Nuk ka pune, nuk ka para dhe ku nuk ka para ka kriza, demostrata, vrasje dhe vjedhje me pak fjale anarshi.

  Une mendoj dhe jam definitisht i mendimit qe modernizimi industrial ka shkaktuar me shume probleme se sa lehtesira apo mirqenje

 3. #83
  i larguar Maska e bindi
  Antarsuar
  17-10-2009
  Vendndodhja
  Ne bregdet
  Postime
  1,564
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  Dite veshtira jane duke ardhur,globalizimi ne sensin qe eshte duke ecur ,nuk premton gje te mire ,perve krizash dhe luftrash,e keqja me e madhe e globalizimit eshte se po ra si sistem shkakton katastrofe globale,simptomat e ksaj katastrofe ,ve kane nis te paraqiten me krizen finaciare globale,...
  Mos i bej dikujt ate,qe nuk ke deshire te ta bej dikush

 4. #84
  i/e regjistruar Maska e Alti Elezi
  Antarsuar
  04-04-2010
  Postime
  810
  Faleminderit
  1
  30 falenderime n 18 postime

  Pr: Krizat financiare q tronditn botn!

  Mos u merzisni djema,se ai qe i beri shtamen i beri dhe vegjen per ta mbajtur.

  Mbase nuk do te jete e larget dita kur fabrika qe deri dje Prodhonte makinen PORCHE le te themi,neser te prodhoje gjithcka,Ferrari,Bugati,A.Martin etj,pra nje fabrike me shume produkte,industriale apo ushqimore qofshin.

Faqja 5 prej 5 FillimFillim ... 345

Tema t Ngjashme

 1. Krizat e ngashrimit ose mekjet tek fmijt
  Nga Elna Durrsi n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2009, 06:49
 2. Sistemi kapitalist n kolaps, Islami shihet si zgjidhja m e mir!
  Nga Archicad n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 05-11-2008, 15:50
 3. Bursa Shqiptare
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 4. Universiteti i Europs Jug-Lindore n Tetov (SEEU):
  Nga StormAngel n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 05-09-2005, 09:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •