Close
Faqja 3 prej 5 FillimFillim 12345 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 84
 1. #41
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ne Flint Michigan ka shtepi per shitje rreth 1500$ nje gomar kushton ma shtrejte ne Shqiperi.

  Ju kerkoj falje e paskam rritur qmimin shume

  E pa besueshme


  http://www.zillow.com/homedetails/23...45143028_zpid/

  http://www.zillow.com/homedetails/66...41127186_zpid/
  Ndryshuar pr her t fundit nga Darius : 22-01-2009 m 18:03

 2. #42
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Dhe fakteqesia e njerezve eshte qe po nuk i pane ne CNN, FOX News apo CBC etj dhe ne okeliot apo editorialet e Times, Washington Post...etj nuk hapin dot syte vete qe te mesojne me shume. Nese e ke pare Zeitgeist (te parin jo addendum) ne pjesen e trete te tij flet per sistemin monetar dhe krijimin e Federal Reserve si dhe gjithe skemen e kontrollit te parave ne USA. Sjam ekonomist por duhet te jesh njeriu me i trashe ne bote qe mos shohesh fare qarte lojen qe eshte bere dhe behet. Te keshilloj ta shohesh, qofte dhe per te patur nje ide ndryshe.
  He, Zeitegistin! E kisha pare shume kohe me pare nen pretekstin 'per te patur nje ide ndryshe'. Dhe s'e kam pare kurre tim shoq me te acaruar me mua se ate dite. Arsyeja ishte pjesa e dyte e filmit. Sipas meje ishte per te hapur syte- sipas tij ishte "pure garbage" dhe "appalling" - njesoj sikur ai te kishte sjelle ne shtepi nje dokumentar antishqiptar, qe hedh p.sh idene se, masakrat ne Kosove u kryen nga vete shqiptaret e jo nga trupat serbe. Si do me vinte, mua, po te me kishin vene para televizorit per te pare nje film te tille? Shume shume hidhur! Nejse, dikur kerkuam me shume informacione plotesuese dhe del se shume gjera te trajtuara ne dokumentar, kane nje shpjegim nga nje kend tejter veshtrimi (s'po i hyj ketij diskutimi fare-shume i gjate)

  Materiale te tilla nuk perkrahen nga mediat masive, jo per shkak te ndonje konspiracioni nga ana e mediave, por sepse hedhin balte mbi ate cka njerezit besojne per vendin e tyre. Une nuk kam c'them per bosat e dollarit ,qe nga Rrokfeleret e deri te Bushrat, dhe nuk kam asnje arsye te jem ne krah te tyre. Ashtu si nuk kam c'te them per spekullimet me cmimet e naftes, per sistemin shkollor dhe shendetesor skandaloz, etj. Asnje nga keto nuk eshte sekret. Jane gjithkund neper gazeta, libra, lajme. Por, kur vjen puna tek demokracia Amerikane, besoj se ende funksionon. Nuk eshte perfekte por, eshte me e mira qe mban mend historia e njerezimit. Po te ishte ndryshe, ai qe pat lirine te bente Zeitegistin, s'do kishte mberritur as ta perfundonte filmin e jo me ta publikonte lart e poshte. Une per vete, diten qe do humbas kete besim, do me duhet te mbledh plackat e te shkoj te jetoj atje ku mendoj se eshte me mire.

 3. #43
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Mos kalohet tek 9/11. Ajo eshte dicka qe e beson apo nuk e beson sipas bindjes personale. Per mua analiza qe i ben sistemit monetar eshte fantastike.

 4. #44
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Mos kalohet tek 9/11. Ajo eshte dicka qe e beson apo nuk e beson sipas bindjes personale. Per mua analiza qe i ben sistemit monetar eshte fantastike.
  Kam pershtypjen se po themi pak a shume te njejten gje vetem se une nuk pajtohem me referencat drastike qe sjell. Kritikat per Federal Reserve jane dicka e njohur dhe trajtuar shpesh neper media- po flas dhe per ato kryesoret.

  Jo me larg se mbreme CNN i vuri pikepyetje te madhe FR per futjen e hundeve ne punet e bankave per dhenien e 20 bilion dollare Bankes se Amerikes me kusht qe te blinte Merrill Lynch e cila ishte ne prag te falimentimit. Gjithe kjo ne urgjence e siper, pa i bere te ditur Bankes se Amerikes se asetet e ML jane krejt te cvleftesuara! ML u bashkua me Ba dhe tremujorin e kaluar deklaroi humbje prej 15 bilion dollaresh (d.m.th. gati gjithe paret e dhena per blerjen e saj). Tani te gjithe po nxjerrin tym per arsyet qe shtyne Federal R per te shpetuar ML.

  Mos flasim pastaj per gati 1 trilion dollare qe u dhane, por nuk kontrollohen dot.

  Po qe te kthehem tek tema e krizes...ja ca paralajmerime per krizen boterore qe po thellohet (nga MSM

  http://www.washingtonpost.com/wp-dyn...l?hpid=topnews

 5. #45
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Well was about time, don't u think so? Nje transmetim i lajmit kur the snip is about to hit the fan mua me duket si puthja siciliane Keshtuqe vazhdoj ti qendroj mendimit te pare qe MSM eshte pjese e lojes, quaje 'cover up' nese do. Meqe ra fjala, shikoje mire ate Zeitgeist se ka ca vende ku te tregon sesa e jashteligjshme eshte federal tax. Mund dhe te mos e paguash dhe je ok me ligjet amerikane. Kjo eshte fatkeqesia, njerezit nuk njohin ligjet dhe kane patur besim te verber tek dora 'aterore' e qeverise

  p.s. Ai artikulli qe ke postuar si link eshte interesant ndonese me shume vonese. Po ka nje vlere per temen, geni dhe te tjere si ai duhet ta shohin me qarte se sa ka kaluar kriza.

 6. #46
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Meqe ra fjala, shikoje mire ate Zeitgeist se ka ca vende ku te tregon sesa e jashteligjshme eshte federal tax. Mund dhe te mos e paguash dhe je ok me ligjet amerikane. Kjo eshte fatkeqesia, njerezit nuk njohin ligjet dhe kane patur besim te verber tek dora 'aterore' e qeverise
  Po tallesh besoj Nuk e ke seriozisht se nuk ka mundesi! Zeitegistit s'ja di njeri emrin, si mund t'ja besosh fjalen me shume se ligjeve qe jane te shkruajtur e zeze mbi te bardhe? Si nuk paska ligj! Ja nje citat nga Amendamenti i 16 i Kushtetutes.

  "The Congress shall have power to lay and collect taxes on incomes,
  from whatever source derived, without apportionment among the several
  States, and without regard to any census or enumeration"

  http://www.gpoaccess.gov/constitution/html/amdt16.html

  Tani, se mua me teket te them se eshte dite e vranet perjashta vetem se ka ca re aty-ketu, nderkohe qe dielli shkelqen, eshte tjeter pune. Kam zgjedhur ta interpretoj sipas qefit tim kete fakt. Keshtu dhe me ligjet. Por e verteta eshte se ligji ekziston dhe ky fakt do mbrohej nga cdo gjykate ne 100% te rasteve.

  Nje rast interesant ku ligji i taksave u vu ne veprim ishte ai i Al Capones. Eshte shembull i thjeshte per ne shqiptaret pasi ja dime emrin dhe "bemat". Vertete, vrau nje ushtri me njerez dhe u mor me kontrabanden e likerit por ishte aq finok sa megjithese i ishte vene gjithe FBI nga mbrapa, nuk kishin prova te drejtperdrejta per te ngritur padi ndaj tij. Al Cpone beri vetem nje gabim: Nuk pagoi taksen e te ardhurave. U akuzua dhe denua me 10 a 11 vjet burg per mospagimin e takses (jo per krimet e tjera), dhe kjo histori ka nja 70 vjet.

  Historikisht ata qe nuk paguajne taksa jane cuditerisht nga shtesa e te pasurve, (flas per ata qe kane milionat). Atyre ju dhemb ne shpirt te kalojne nje shume te madhe ne sistem dhe shpikin lloj lloj argumentash per ta evituar. "Tax protesters" ka plot dhe ka shume vite qe bejne propagande neper Amerike.

  Ligji i takses mbi te ardhurat eshte ne veprim ne te gjithe boten, qe nga Shqiperia e deri ne Kine. Ne fakt ne Kine mospagimi i takses eshte dhe nje nga krimet per te cilat gjykata e larte mund te urdheroje dhe denimin me vdekje.

  p.s. une ne fakt jam dakort me mendimin e Genit se pavaresisht se sa poshte do bjere ekonomia, nuk do mberrije pikat e 29 dhe do kete natyre tjeter. Kjo sepse ajo rruge eshte tashme e njohur, e kane rrahur me pare dhe do mundohen ta evitojne.

 7. #47
  jom mo i bukri katunit Maska e TikTak
  Antarsuar
  26-04-2005
  Postime
  1,640
  Faleminderit
  0
  14 falenderime n 14 postime
  dy gjona jon te palujtshme ne usa death and taxes hahahahahahahahaha

  ene al kaponen per avazjon fiskal e denun
  no glove no love

 8. #48
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga TikTak Lexo Postimin
  dy gjona jon te palujtshme ne usa death and taxes hahahahahahahahaha
  Benjamin Franklin

 9. #49
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ky ashte nje tjeter film jashtezakonishte i bukur

 10. #50
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Gjelosh PRekaj Lexo Postimin
  Ky ashte nje tjeter film jashtezakonishte i bukur
  Bukuria eshte ne syte e atij qe e sheh, por meqe nuk me ha shume kohe te postoj nje lidhje nga New York Times po e bej, megjithese s'besoj se do e lexoni (flas per ju te krahut te konspiracionit

  http://www.nytimes.com/2006/07/31/mo...20russo&st=cse

 11. #51
  Pro diturise Maska e Gjelosh PRekaj
  Antarsuar
  07-07-2008
  Vendndodhja
  N'rranjen e Rozafs
  Postime
  681
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Citim Postuar m par nga Ilira2 Lexo Postimin
  Bukuria eshte ne syte e atij qe e sheh, por meqe nuk me ha shume kohe te postoj nje lidhje nga New York Times po e bej, megjithese s'besoj se do e lexoni (flas per ju te krahut te konspiracionit

  http://www.nytimes.com/2006/07/31/mo...20russo&st=cse
  Se pari dua te them se njerezit qe quanin te tjeret konspiratore shume here(ne mos te gjitha heret) kan dale te gabuar dhe vazhdojne te dalin.

  Se dyti nje lajm nga gazeta nuk e do te thote se ai lajm ashte i vertete, une e lexova artikullin dhe vetem pashe disa citime nga disa qe kan marre pjese ne fim te cilet hedhin poshte dhe quajne rrealizuesin "genjeshtar" por ama fakte nuk sjellin.

  The 16'th amendment flet per taksat dhe jo per "income tax" gjykata e larte e ka konfirmuar se "income tax" nuk do te thote para qe ti mbledh qe te jetosh (pra te hash nje kashate buke)  a nuk ishte ai(cifuti) drejtori i bankes federale(banke federale private(qe askushe nuk mund ta hetoje apo kontrolloje "qeveri mbi qeverine" ) se nuk po me kujtohet emni i tij tani per tani , qo thote "se gjygjet lokale paskan ma shume fuqi(autoritet se gjykata e nalte" apo jam gabim?

  aty ku thote ai se Aroni ja paska edituar ato qa paska deshur te thonte, atehere pse ai nuk na e thote ne gazeten "new york times" se qfare paska dashure te thonte?


  Mjaft per sonte

  Sepse 1 jam pak i dehurdhe i lodhure
  dhe se dyti sepse pergjigja e jote ashte shume e gjate

  do te te jap por jo sonte, ma fal

 12. #52
  i/e regjistruar Maska e Dorontina
  Antarsuar
  22-09-2006
  Vendndodhja
  "In your dreams making you happy"Nese e ke humb dashurin e ke humb aryen e jetes, nese ende se ke gjet ke arsye te jetojsh "
  Postime
  3,489
  Faleminderit
  0
  11 falenderime n 11 postime
  Citim Postuar m par nga brooklyn2007 Lexo Postimin
  Qe financat e Amerikes kane vajtur ca si kot kjo dihet, por le te shpresojme qe parashikimet pesimiste per nje krize te rende financiare boterore te dalin te gabuara.
  http://zfacts.com/p/461.html
  te gjitha parat kan shkua ne bomba ne irak....
  mos u be pesimist ! dul e vertet !

  *****
  prom e pash nji dokumentar shum inresant dy or i gjat...normal ju kishte kushtu krejt Iranit......te gjith folen veq e veq, arabet , amerikanet,hebrejt dhe iranianet !
  konkluzion iranianet e kan kuptu kend e kan armik dhe kush asht dora e djatht e armikut...
  Petrolli parja e shek 21..........
  Ndryshuar pr her t fundit nga Dorontina : 30-01-2009 m 03:02
  "Msyja Henes po smujte me u ndal ne Hene,mbi yje ateron gjitsesi" ....

 13. #53
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Citim Postuar m par nga Ilira2 Lexo Postimin
  Po tallesh besoj Nuk e ke seriozisht se nuk ka mundesi! Zeitegistit s'ja di njeri emrin, si mund t'ja besosh fjalen me shume se ligjeve qe jane te shkruajtur e zeze mbi te bardhe? Si nuk paska ligj! Ja nje citat nga Amendamenti i 16 i Kushtetutes.

  "The Congress shall have power to lay and collect taxes on incomes,
  from whatever source derived, without apportionment among the several
  States, and without regard to any census or enumeration"

  http://www.gpoaccess.gov/constitution/html/amdt16.html
  Qenka pergjigjur antari tjeter per disa gjera keshtuqe po pergjigjem vetem per kete. E kam ditur me kohe qe income tax eshte ilegale. Te sugjerova Zeitgeist sepse e ke te ilustruar me pak shembuj madje dhe ke ata dy ish punonjesit e IRS. Sa per ate, income tax eshte jo vetem e padetyrueshme por eshte dhe ilegale:

  Income tax was declared unconstitutional in the 1860's and 1890's, and put in as a "voluntary" tax in 1913 at 3% on the wealthy only. "Voluntary" means that you are not obligated (to pay,in this case)! Amendment 16 ALLOWS for an income tax, it does not require one! The US Constitution says that all taxes must be uniform!
  An unequal income tax cannot be made uniform, as it does not apply equally to all! Article 1, Section 8, Clause 5, of the US Constitution, gives "Power to Congress to Coin (create) money and regulate the value thereof...!" Under this article, Congress can order the Treasury to create all of the debt free funds necessary to meet the government's needs! The Lincoln administration did this during the tragic Civil War, to meet the needs of the northern war efforts, and after the war, there was NO DEBT, AND NO INTEREST TO PAY ON DEBT!
  Normal qe njerez te tille te cilet hapin syte e masave quhen teoriciene konspiraciste apo fringe. Po sulmove burimin ke ndotur gjithe rrjedhen. Jo me kot me pelqejne tipa si Alex Jones e shoke. Shume merr kuptim ajo shprehja Orwelliane: In a time of deceit telling the truth is a revolutionary act.

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Antarsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime n 327 postime
  interesante si BILD spjegon krizen ekonomike boterore,


  kjo krize si duket ka zanafillen me emrimin e Alan Greenspan(shefi i FED-it) si keshilltar ekonomik te Richard Nixonit ne vitin 1974:

  Origjinali (gjermanisht)

  perkthimi gjermanisht -> shqip (Google)

  perkthimi gjermanisht -> anglisht (Google)

  perkthimi gjeramnisht->anglisht shkon disi por ai gjermanisht->shqip eshte shume i dobet vetem per kuriozitet sepse dyshoj se mund kuptohet gje.

 15. #55
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Qenka pergjigjur antari tjeter per disa gjera keshtuqe po pergjigjem vetem per kete.
  Se paskam kohe pa hyre ketu dhe paska te reja

  Qenka pergjigjur ai tjetri thote Darius. Ai tjetri te thote qe eshte rrumbull se ka pire e nuk merret vesh cfare thote, ti me thua te lexoj Gjeloshin. Hej po kjo pune keshtu!!!

  Citati yt qe hedh poshte legjitimitetin e income tax, eshte nje rremuje fjalesh pa kuptim qe ka vetem per qellim te turbulloje mendjet e paditura. Citati qe te solla me siper eshte nga kushtetuta (Amendaenti 16) dhe shume i drejtperdrejte per tu kuptuar e lexuar. Flet per income tax e jo per e lagu s'e lagu.

  Taksave nuk i shpeton askush- dicka qe aplikohet mbi te gjithe pa perjashtim eshte ligj dhe pike. Mjafton te shihni si po bien si kunguj te prere kandidaturat e fundit te administrates se Obames. Tre te favorizuar te vete presidentit hoqen dore ditet e fundit vetem per shkak te mospaguarjes ne rregull te taksave.

  I keni kthyer gjithe temat ne teori konspirative.. Nuk flet dot njeriu as per ekonomi e as per politike..ika dhe une te pi nje gote vere, gezuar

 16. #56
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  Ok ilira si te duash. Cdo gje eshte flutura dhe trandafila, cdo perpjekje per te erresuar te verteten e ndritshme te lulezimit amerikan dhe realitetin e shkelqyer e me bollek te shoqerise se saj eshte thjesht rremuje dhe konspiraci dashakeqe. Realizmi i madh te ben te shohesh cdo gje te vertete te servirur si teori konspirative. Kush e ofron kete 'konspiraci' duhet te jete terrorrist, antiamerikan dhe conspiracy nut. Po te pasoj dhe une me nje drink, preferoj Jack Daniels...

 17. #57
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin
  Ok ilira si te duash. Cdo gje eshte flutura dhe trandafila, cdo perpjekje per te erresuar te verteten e ndritshme te lulezimit amerikan dhe realitetin e shkelqyer e me bollek te shoqerise se saj eshte thjesht rremuje dhe konspiraci dashakeqe. Realizmi i madh te ben te shohesh cdo gje te vertete te servirur si teori konspirative. Kush e ofron kete 'konspiraci' duhet te jete terrorrist, antiamerikan dhe conspiracy nut. Po te pasoj dhe une me nje drink, preferoj Jack Daniels...
  Ku jane referencat se i kam thene une keto me siper?

  Thone qe s'duhen perzier pijet prandaj une po vazhdoj me ate qe nisa po ti ki kujdes me Xhekun- pi me karar se do perfundosh me ndonje shkrim alla-Gjeloshi

 18. #58
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  No worries. E kam treguar veten me vite te tera qe shkruaj me mendje te kthjellet dhe dore steady

  p.s. kujdes se ju femrat deheni dhe me coca cola

 19. #59
  Deny Ignorance Maska e Darius
  Antarsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  Agartha
  Postime
  13,942
  Faleminderit
  0
  673 falenderime n 479 postime
  se mos harroj, shoqeroje veren dhe me nje seri nga obama, the Fresh Prince of White House


 20. #60
  larguar
  Antarsuar
  22-02-2008
  Postime
  317
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Citim Postuar m par nga Darius Lexo Postimin

  p.s. kujdes se ju femrat deheni dhe me coca cola
  Ta pret mendja qe do dehemi me coca cola - kot nuk ja kane vene emrin per shkurt coka Me paska zene dhe mua semundja e konspiracionit me duket!

  Po qe ti rri brenda subjektit te krizes se sotme dhe shpirtit humoristik qe ka marre tema (Obama si Will Smith, meqe ra fjala, eshte per te mbjatur brinjet me dore - shume e forte ), po postoj keto leximet per 100 minutat e para te presidences se Obames. Jane marre nga revista satirike MAD. Po te klikohet mbi lidhje faqja duhet te zmadhohet per lexim me te rehatshem e sigurisht te kendshem.

  http://blog.indecision2008.com/wordp...100minutes.jpg
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  

Tema t Ngjashme

 1. Krizat e ngashrimit ose mekjet tek fmijt
  Nga Elna Durrsi n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 27-04-2009, 06:49
 2. Sistemi kapitalist n kolaps, Islami shihet si zgjidhja m e mir!
  Nga Archicad n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 05-11-2008, 15:50
 3. Bursa Shqiptare
  Nga Gerrard n forumin Ekonomi & biznes
  Prgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
 4. Universiteti i Europs Jug-Lindore n Tetov (SEEU):
  Nga StormAngel n forumin Mentori akademik
  Prgjigje: 52
  Postimi i Fundit: 05-09-2005, 09:52

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •