Close
Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 85
  1. #21
    Sa te duash. Kam nje koleksion te tere, po aty ku je ti harroje. Away from big cities Self contained community, that's the best...

  2. #22
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Sa te duash. Kam nje koleksion te tere, po aty ku je ti harroje. Away from big cities Self contained community, that's the best...
    Hahaha, mire e ke ti, ketu ku jam une s'te vjen keq te hedhesh dhe bomben atomike . Ej seriozish, ma dergo nje kot per kuriozitet, inshalla s'na hyn kurre ne pune.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  3. #23

  4. #24
    Ok, uroj te jete pdf se dua ta printoj dhe del me mire me kete format
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  5. #25

  6. #26
    Oh shoot, liber qenka?! 70 e ca MB. Faleminderit gjithsesi.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  7. #27

  8. #28
    Ok. Dhe nje pyetje para se ta lexoj vete. Keto manuale mund te vehen ne jete ne cdo vend, si ne rastin e zonave teper te urbanizuara, apo kerkohet zhvendosja e menjehershme ne zona me pak te banuara?!

    hahaha, paska dhe si me ndertuar bomba dhe arme ne rrethana shtepiake?! Po e fshij si File se ketu ku jemi s'behet zarar me zoterimin e te tilla dokumentave E kemi Shik-un Amerikan perhere gati.
    Ndryshuar për herë të fundit nga brooklyn2007 : 21-01-2009 më 03:32
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  9. #29
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anëtarësuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Shkrim interesant. Ke gjetur tamam kohen per nje shkrim te tille pasi jemi perpara nje krize te re financiare e cila nga sa kam lexuar do e beje Depresionin e Madh (krizen e 1929 qe ishte me renda) te duket si nje loder femijesh.
    Mos ki frike Darius. Krizqa finaciare kaloi tani. Pritet te kaloj dhe ajo ekonomike (faktikisht akoma per kete te fundit nuk eshte parashikur gje) dhe bota do ti kthehet normalitetit.

    Po nuk besove eja dhe e presim me bast!


    Nuk mund te konceptoht bota pa nje krize finaciare apo ekonomike. Ka shume autor qe jane munduar dhe kane nxjerre funksione kohore se kur mund te pritet kriza e radhes. Pjesa me e madhe prej tyre pranojne perioden e 45-50 viteve. 20-25 perioden e 1/2 krizave etj.

    Meqe nuk jam ekonomist besoj thjeshte tek termi i "gurit te Sizifit" Ka nje ngritje pastaj nje zbritje, perseri ngritje, perseri zbritje......
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  10. #30
    Geni aty ku je ti gjithmone eshte ndryshe nga pjesa tjeter e botes. Kaloi kriza financiare thote Ajo sa ka filluar...

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Me sqaroni diçka ju qe nga ekonomia merrni pak vesh,
    mos valle thjesht alarmi mbi krizen eshte vete shkaku i krizes?

    Sepse frika qe perhapet mbi krizen ekonomike thjesht ul blerjet dhe per pasoje frenon qarkullimin e parase, per rrjedhoje thellim i metejshem i krizes.

  12. #32
    Dottore mbase nga ekonomia nuk merr vesh po te lexosh di ma ha mendja. Kjo poshte eshte nga dita e djeshme. Beje vete llogarine:

    Citi is down over 17% (behet fjale per Citi bank)

    Bank of America is down 22%

    JP Morgan Chase is down 17%

    PNC is down a ridiculous 40%

    State Street Financials is down 50%


    Kesaj i them te kaluar krize une. Efekti pasqyre, sa me poshte te shkosh aq me lart ngrihesh

  13. #33
    OPENMINDED Maska e land
    Anëtarësuar
    12-12-2003
    Postime
    7,684
    Citim Postuar më parë nga brooklyn2007 Lexo Postimin
    Mua me duhet nje manual per te mbijetuar ne dite te veshtira. Ka ndonjeri?
    nuk ka nevoje per manual,nel culo a tutti quanti,dhe shpeto b'ythen tende,solucioni i vetem
    Ndryshuar për herë të fundit nga land : 21-01-2009 më 14:48
    UNE JAM TI-TI JE UNE



    E LA NOSTRA GIOIA CON NOI

  14. #34
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Ne rregull Darius, keto jane ato qe po ndodhin tani,
    por mos valle ne kete renie te menjehershme te ekonomise ka ndikuar shume edhe publiciteti qe i eshte bere krizes qe prej nje viti, sepse nese nuk gaboj kriza u parashikua, pastaj nisen keto renie te burses.

  15. #35
    Se kisha per ty xfiles po per Genin. Krizes nuk i eshte bere asnje publicitet, ajo eshte fshehur me cdo menyre deri sa arriti puna ne kete pike qe nuk mund te fshihet me.

  16. #36
    Sot e kapen disi veten pjesa me e madhe e bankave. Uroj qe Obama te jete ogur i mire per Ameriken dhe boten.
    ABCÇDDhEËFGGjHIJKLLlMNNjOPQRRrSShTThUVXXhYZZh (Alfabeti Shqip, 36 gërma)

  17. #37
    I vete perjashtuar! Maska e GeNi_25
    Anëtarësuar
    25-05-2005
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    562
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Dottore mbase nga ekonomia nuk merr vesh po te lexosh di ma ha mendja. Kjo poshte eshte nga dita e djeshme. Beje vete llogarine:


    Kesaj i them te kaluar krize une. Efekti pasqyre, sa me poshte te shkosh aq me lart ngrihesh

    Citimi im kundershtonte thenien se "Depresionin e Madh" do te ishte "loder femijesh" perpara kesaj krize. Mbase ju nuk e keni te qarte se ne ate krize vdiqen me miliona njerez (dhe ne vende qe kishin njefar niveli ekonomik). Mendoje se deri ku shkoi kriza e 29! Kjo te pakten dhe per 50 vjet do te jete kriza me e madhe e ketyre 2 shekujve.

    ps: Pavaresisht problemeve qe po hasen ekonomia dhe financa do ta marrin veten! Ku nuk eshte studim, por besim!
    Shyqyr qe filo-greket nuk administrojne dhe kete nen-forum te Forumit Shqiptar!

  18. #38
    Ndersa shprehja ime mbi depresionin e madh qe do duket si nje loder femijesh nuk vjen aspak prej meje por prej ekonomisteve dhe atyre qe kane kohe qe paralajmerojne qe gjendja ekonomike eshte duke u renduar ndjeshem. Po ashti te kuptoj dhe optimizmin po ka disa gjera qe fatkeqesisht nuk ndryshohen thjesht duke besuar se mund te ndryshohen. Faktet flasin ndryshe dhe te besosh te kunderten te con ne verberi.

  19. #39
    Citim Postuar më parë nga Darius Lexo Postimin
    Se kisha per ty xfiles po per Genin. Krizes nuk i eshte bere asnje publicitet, ajo eshte fshehur me cdo menyre deri sa arriti puna ne kete pike qe nuk mund te fshihet me.
    Kriza nuk u fsheh. Puna eshte se ne te races njerezore nuk veme veshin te degjojme paralajmerimet deri sa na plas bomba ne dore. Tete personat e pare ne kete liste bene parashikime, qe shkojne pas deri ne 1999, per krizen qe po vinte - ca u pushuan nga puna e ca nuk i mori njeri seriozisht.

    Nje tjeter analiste qe nuk eshte ne kete liste, po qe une kam me shume njohuri, eshte Meredith Whitney e cila te pakten para dy vjetesh dha dhe emrat e sakte te firmave dhe bankave qe do falimentonin.

    http://money.cnn.com/galleries/2008/...une/index.html


    Gjithsesi bashkohem me mendimin se situata do shkoje akoma me teposhte e do preke fundin, para se te filloje te marre veten.

  20. #40
    Ne fakt ke nje fare te drejte Ilira. Duhet te kisha qene me specifik. Ka kohe qe disa i bien kembanave por suporti i MSM per kete kob ekonomik ka qene ne mos fare, shume i paperfillshem. Dhe fakteqesia e njerezve eshte qe po nuk i pane ne CNN, FOX News apo CBC etj dhe ne okeliot apo editorialet e Times, Washington Post...etj nuk hapin dot syte vete qe te mesojne me shume. Nese e ke pare Zeitgeist (te parin jo addendum) ne pjesen e trete te tij flet per sistemin monetar dhe krijimin e Federal Reserve si dhe gjithe skemen e kontrollit te parave ne USA. Sjam ekonomist por duhet te jesh njeriu me i trashe ne bote qe mos shohesh fare qarte lojen qe eshte bere dhe behet. Te keshilloj ta shohesh, qofte dhe per te patur nje ide ndryshe.

Faqja 2 prej 5 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Krizat e ngashërimit ose mekjet tek fëmijët
    Nga Elna Durrësi në forumin Mjeku për ju
    Përgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 27-04-2009, 06:49
  2. Sistemi kapitalist në kolaps, Islami shihet si zgjidhja më e mirë!
    Nga Archicad në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 45
    Postimi i Fundit: 05-11-2008, 16:50
  3. Bursa Shqipëtare
    Nga Gerrard në forumin Ekonomi & biznes
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 08-05-2007, 00:55
  4. Universiteti i Europës Jug-Lindore në Tetovë (SEEU):
    Nga StormAngel në forumin Mentori akademik
    Përgjigje: 52
    Postimi i Fundit: 05-09-2005, 09:52

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •