Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 25 prej 25
  1. #21
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Mendimi im

    Une mendoj se ky problem qe keni ngritur nuk egziston aspak, me vodhi, te vodha na vodhen etj...
    Pse,? Thjesht shum thjesht une kur bej nje postim apo hap nje teme e bej pikerisht qe mendimin tim ta lexojne sa me shume vete dhe akoma me mire nese dikush e kopjon si mendim e perpunon ne anen pozitive dhe e rihedh per lexim ne gazete televizor, forum, bisede me shoket ,apo familjaret etj...
    Biles me behet qefi kur dikush e perpunon pozitivisht mendimin tim, dhe e rihedh per lexim, ose edhe thjesht e kopjon dhe boton.Bota ecen perpara me mire me shpejt dhe me pozitivisht, kur idete dhe mendimet ballafaqohen dhe botohen pa shume ligje te cilat behen pengese per zhvillim.
    Parimi im ne jete eshte se dija nuk duhet ti ndalohet askujt, dhe nuk duhet te jete me pagese ate duhet ta lexoje gjithkush edhe ai qe s'ka buke te haje duhet te lexoje falas nese ka deshire per dije.
    Nje nga arsyet qe une nuk ve emer dhe mbiemer eshte pikerisht ajo qe mendimi im te jete i askujt dhe i lire njekohesisht, kujt ti pelqeje le ta marre edhe sikur ai do fitoje dicka nga kjo mua nuk me intereson fare perkundrazi do them bravo i qofte arriti nga nje mendim i dikujt ta pervetesoje dhe te fitoje pasuri, shendet apo lumturi dhe nuk jam aspak xheloz per kete.

    Une kam lexuar dhe lexoj shume libra biles kam menduar se shume prej tyre duhet te jene dhe ne Gjuhen Shqipe kam menduar gjithashtu qe ti perkthej apo te hap nje shtepi perkthimi,dhe botimi te vogel ne menyre qe ti lexojne edhe ne Shqiperi per ata qe dine vetem Shqip, por nuk kam menduar qe kete pune ta bej nepermjet forumit dhe pastaj te mbledh postimet per ti botuar kjo eshte marrezi.
    E njejta gje vlen edhe per ata qe bejne poezi proze etj.. nese vertet duan te afirmohen duhet te zgjin tjeter rruge ketu vetem mund te testojne vetveten per nje kohe te shkurter.

    Forumet nuk jane vende ku nje individ mund te afirmohet si shkrimtar,artist,apo shkencetar.Forumet jane nje pike takimi virtuale i mendimeve tona i krahasimeve te tyre me njeritjetrin eshte nje lloj bashkebisedimi "modern" me permasa me te medhaje se ai i cunave te lagjes, apo te klases neper shkolla, eshte nje bashkebisedim akoma me interesant sepse pergjigjet mund ti marresh nga persona me te medhenj se ty me shkolle me shum se ty ose edhe me te vegjel se ty .
    Dhe gjate ketyre bisedave asnjeri nuk duhet te pretendoj se ka thene dicka interesante qe te tjeret nuk duhet ta kopjojne tingellon shum qesharake per mua.

    Nese una kam zbuluar dicka qe mund te sjell fitim , dhe e them ketu ne forum atehere po qe jam "gomari" me i madh, dhe nese dikush e merr dhe ben para me shum dhe me shpejt se mua bravo i qofte perseri se u tregua me i zgjuar se mua apo mdonje tjeter .

    Jeta ka vertetuar se te gjitha zbulimet e ruajtura nga e drejta e autorit,e sekretit,e patentave te ndryshme , etj..etj...ka frenuar per vite te tera gjith shoqerine njerezore,prandaj them se mendimi dhe aplikimi i tij duhet te jene gjithmon te lire nga rregullat e ligjet e njerzve.


    Edhe ky shkrim po i pelqeu dikujt le ta marre dhe ta paraqese si te doje...
    larguar forever

  2. #22
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga drity Lexo Postimin
    ....
    E ke gabim zoterote cdo gje qe u diskutua deri ne kete pike ishte fundamentalisht e lidhur me qeshtjen dhe temen ne diskutim. Por ti duket se paske hyre ketu per te bere shaka.

    psh: Shih enderra me sy cele zoterote. Pasi shqip nuk merrke vesh.
    Ky pasus sado i pavlere ka autorsi e nuk eshte 'kontribut' i yti.

    Keto brockullat qe po thua ti jane "wishfull thinking" sepse te kap ligji dhe te ben shembull per te tjeret ashtu qe te mos dish nga ke bithen as koken. Ti s'qenke prej toke fare. Degjoje ti njerin: "Nuk mund te pretendosh autorsine?" Hahahaha

    Pa provoje nje here! Ah, po je i lire ti perdoresh te gjitha heshtjet e mija dhe te tjereve pa kufizime kuredohere, ja, merri te gjitha, botoi ku te duash. Heshtjet jane margaritar te atij qe e mban ate, e jo te atij qe i degjon. Nuk ke nevoje te kerkosh leje per autorsine e heshtjes madje do te beje mire ta perdorje autorialisht me shpesh se tani qe hedhe bizhute tua si te ishin perla. Kete demagogji shko shitja prokurorit kur te te vije radha.

    Kurr jemi te perlat
    hahahaha po kush te pyet a i ke paraqitur dokumentat e identifikimit dhe a jane tuat ato - kush te sheh ty ne tabelat e vetures karten e identitetit? Ne veturen tende nuk shkruan "kujdes ne trafik se vozit idioti". Vetura ka targa si gjithe veturat tjera dhe sa cil e mshil syte, deri para disa vjetesh, ajo eshte bere e huaja dhe ti ke ngelur me gjishta ne bithe duke fishkelluar vargje nga certifikata jote e kote. Dhe kjo serish quhet vjedhje, falsifikim qe perfundon si tregti e zeze. I teri zinxhir kriminal i ndjekur dhe i denueshm nga ligji. Nje afish nga muret e qytetit eshte autorial, e more e pervetsove ti do te jesh plagiator. Pavaresisht pse ajo qenka pasuri e qytetit dhe identiteti i autorit eshte i panjohur. Ti do te quhesh plagiator dhe cdokush do te qesh me ty dhe secili kolege do te te poshteroj perdite per ate gjest te mjere. Me kohe interesimi ne lidhje me shkrimet e tua do te perbehet nga nje motiv i vetem te hulumtohet prej kujte burim e ke vjedhur ashtu qe te qeshin prap me ty, dhe me kohe shkrimet tua nuk do t'i shikoje me askush. Me kohe do te kerkosh nje profesion tjeter per te mbetur gjalle sepse ky nuk do te te jap me as buken e gojes.

    Se cfare lidhje ka e dhena se, "me cfare adrese eshte regjistruar anetari i forumit" me autorsine e tij vetem ti ne boten tende te cudirave mund ta dish.

    Tani per tani, ne nuk e dijme se a je, apo nuk je edhe ti "nga ata zuzaret" qe vjedhin shkrimet e autoreve ne forum, se kete do ta tregoje koha. Mirepo reagimi yt i papritur me sjelljen tende ekstremisht protektive ndaj dukurise kriminale te plagiatorizmit eshte me teper se transparente.

    p.s.:
    Gjykatat pranojne edhe deshmi anonime per publikun, -pra, paditesi nuk do te kete nevoje ta zbuloje identitetin e tij privat as atehere dhe ti te perfundosh duke paguar denimin maksimal te parapare me Ligj pikerisht kundrejt nje personi anonim.

    --------------
    cit.: "If you talk to God, you are praying; if God talks to you, you have schizophrenia. "

    I think, you've been hearing some strange voices lately...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Baptist : 29-12-2007 mė 20:44
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  3. #23
    Restaurator Orbis Maska e Baptist
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Postime
    8,690
    Citim Postuar mė parė nga dardajan Lexo Postimin
    Une mendoj se ky problem qe keni ngritur nuk egziston aspak, me vodhi, te vodha na vodhen etj...
    Pse,? Thjesht shum thjesht une kur bej nje postim apo hap nje teme e bej pikerisht qe mendimin tim ta lexojne sa me shume vete dhe akoma me mire nese dikush e kopjon si mendim e perpunon ne anen pozitive dhe e rihedh per lexim ne gazete televizor, forum, bisede me shoket ,apo familjaret etj...
    Biles me behet qefi kur dikush e perpunon pozitivisht mendimin tim, dhe e rihedh per lexim, ose edhe thjesht e kopjon dhe boton.Bota ecen perpara me mire me shpejt dhe me pozitivisht, kur idete dhe mendimet ballafaqohen dhe botohen pa shume ligje te cilat behen pengese per zhvillim.
    Parimi im ne jete eshte se dija nuk duhet ti ndalohet askujt, dhe nuk duhet te jete me pagese ate duhet ta lexoje gjithkush edhe ai qe s'ka buke te haje duhet te lexoje falas nese ka deshire per dije.
    Nje nga arsyet qe une nuk ve emer dhe mbiemer eshte pikerisht ajo qe mendimi im te jete i askujt dhe i lire njekohesisht, kujt ti pelqeje le ta marre edhe sikur ai do fitoje dicka nga kjo mua nuk me intereson fare perkundrazi do them bravo i qofte arriti nga nje mendim i dikujt ta pervetesoje dhe te fitoje pasuri, shendet apo lumturi dhe nuk jam aspak xheloz per kete.

    Une kam lexuar dhe lexoj shume libra biles kam menduar se shume prej tyre duhet te jene dhe ne Gjuhen Shqipe kam menduar gjithashtu qe ti perkthej apo te hap nje shtepi perkthimi,dhe botimi te vogel ne menyre qe ti lexojne edhe ne Shqiperi per ata qe dine vetem Shqip, por nuk kam menduar qe kete pune ta bej nepermjet forumit dhe pastaj te mbledh postimet per ti botuar kjo eshte marrezi.
    E njejta gje vlen edhe per ata qe bejne poezi proze etj.. nese vertet duan te afirmohen duhet te zgjin tjeter rruge ketu vetem mund te testojne vetveten per nje kohe te shkurter.

    Forumet nuk jane vende ku nje individ mund te afirmohet si shkrimtar,artist,apo shkencetar.Forumet jane nje pike takimi virtuale i mendimeve tona i krahasimeve te tyre me njeritjetrin eshte nje lloj bashkebisedimi "modern" me permasa me te medhaje se ai i cunave te lagjes, apo te klases neper shkolla, eshte nje bashkebisedim akoma me interesant sepse pergjigjet mund ti marresh nga persona me te medhenj se ty me shkolle me shum se ty ose edhe me te vegjel se ty .
    Dhe gjate ketyre bisedave asnjeri nuk duhet te pretendoj se ka thene dicka interesante qe te tjeret nuk duhet ta kopjojne tingellon shum qesharake per mua.

    Nese una kam zbuluar dicka qe mund te sjell fitim , dhe e them ketu ne forum atehere po qe jam "gomari" me i madh, dhe nese dikush e merr dhe ben para me shum dhe me shpejt se mua bravo i qofte perseri se u tregua me i zgjuar se mua apo mdonje tjeter .

    Jeta ka vertetuar se te gjitha zbulimet e ruajtura nga e drejta e autorit,e sekretit,e patentave te ndryshme , etj..etj...ka frenuar per vite te tera gjith shoqerine njerezore,prandaj them se mendimi dhe aplikimi i tij duhet te jene gjithmon te lire nga rregullat e ligjet e njerzve.


    Edhe ky shkrim po i pelqeu dikujt le ta marre dhe ta paraqese si te doje...
    Po, qe s'paska gje per t'u "vjedhur" ne te se!
    Aeneas Dardanus
    Lavdi, pasthirrme fosilesh, germadhash e rrenojash vershelluese. -Eja pas meje!...

  4. #24
    zhapik buster Maska e drity
    Anėtarėsuar
    11-01-2006
    Postime
    1,237
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Une shqip po shkruaj por ti nuk po me kupton, sepse po i lexon ashtu siē te leverdis ty per te ngritur ēeshtjen tende.

    Ja se ku fillove ta krijosh zuzarin ....
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    "nese te ze se ke publikuar ndonje shkrim timin do ta paguash shtrenjte".
    Me kete te mesipermen vershellyer tre supozime ne ere. I pari eshte se une i quaj shkrimet e forumit (te tuat pra) me vlere per tu publikuar, i dyti eshte se kam ku i publikoj dhe i treti eshte se i kam publikuar. Dhe kur "zuzari" po zbehej ne mendjen tende, e rifreskove me postimin e fundit. Tashti me thuaj, kush nga ne te dy po e shikon driten verbuese, une apo ti?

    Ajo qe po them dhe insistoj eshte se forumet jane nje rast i veēante dhe nese dikush nuk do te lere qimet e bithes tek avokati per te mbrojtur te drejten e tij, do te ishte me e udhes te zgjidhte nje media tjeter per te publikuar mendimet. Kjo per sa i perket autorit. Per sa i perket zuzarit, e gjitha varet nga ndergjegja e tij, po ashtu siē varet nga ndergjegja dhe marrja e filmave nga interneti.

    Do ta vazhdojme diskutimin ne princip apo ashtu siē na ka hije ne personal?

    Pershendetje.
    When you are in it up to your ears, keep your mouth shut.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826
    duke kerkuar nje dite ne internet per poezi te Fishtes shikoj ne nje faqe shkodrane nje histori humori mbi Fishten.
    kur e lexoj cte shoh.. ishte e njejta ngjarje te cilen une e kisha shkruar ne kete forum .pra ne albosoul .. vite me pare bazuar ne kujtimet e nje mikut te familjes i cili e kishte pas njohur Fishten ne shkodren e viteve 30-te.
    ata te forumit shkodran nuk kishin ndryshuar asnje pik e presje nga ckisha shkruar une por nuk kishin vene se nga e kan gjetur ate histori.
    meqense qellimi ishte i mire une nuk u merzita fare dhe as qe i kam thene gje atyre qe kan ndertuar ate faqen shkodrane.. nisur dhe nga fakti qe ata nuk kishin bere ndryshime..
    pra ne kete rast nuk shoh asnje problem..

    nje dite krejt rastesisht lexoj ne faqen e gazetes shqiptare e balkan webit.. ne rubriken e tyre .. me shkrime te marra nga forumet.. nje shkrim ku thuhej se ishte marre nga forumi ketu..pra albasouli .. e ku thuhej se ishte shkruar nga brari..
    mirpo cte shihje.. shkrimi ishte bastarduar e i ishte dhene 180 grad drejtim tjeter nga une ckisha thene..
    pra djallezi e neveritshme..
    ne keto raste duhet protestuar qe mashtrusve tu a nxijme diten..
    por a kemi ne fuqi te ndalim tajfunet e te djallezuarve.. e tu veme bizhdila nen rrota trenit te industrise shpifse..
    joo..

    por me sa te mundim le tu a cjerrim maskat..

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema tė Ngjashme

  1. Gjakmarrja
    Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 19-11-2022, 14:02
  2. Islami Ndėrmjet Lindjes E Perėndimit
    Nga forum126 nė forumin Komuniteti musliman
    Pėrgjigje: 69
    Postimi i Fundit: 21-06-2011, 13:41
  3. E drejta e autorit ?
    Nga RaPSouL nė forumin Tema shoqėrore
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-07-2009, 08:43
  4. Pėrgjigje: 8
    Postimi i Fundit: 18-04-2006, 18:06
  5. Debat mes anti liberalėve dhe liberalėve
    Nga liridashes nė forumin Ēėshtja kombėtare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 22-03-2005, 19:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •