Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e burbuqe1
  Anėtarėsuar
  23-11-2007
  Postime
  197

  Shtypja e shkronjave te alfabetit te brajit ne lexim komentimin e Kur'anit  Esselamu Alejkum ue Rahmetullah

  Motra Bajramshahe Jetullahu ėshtė Drejtoreshė e Komitetit tė grave tė verbėra tė Kosovės. Ajo nuk e posedon dritėn e syve tė pamurit por Allahu e ka udhėzuar me dritėn e Islamit ashtu siē thoshte edhe Hasan el Basriu kur ju falenderua Allahut duke thėnė citoj" Elhamdulilah qė Allahu ma mori dritėn e syve e nuk ma morri dritėn e zemrės. Motra pat nisur nje projekt pėr ta shkruar komentimin e Kur'anit nė alfabetin e brajit pėr tė verbėrit por pak para pėrfundimit ( diku rreth 80 faqe tė mbetura) asaj i digjet shtėpia sė bashku me fletushkat dhe shtypėsin e fletėve.

  Tani ajo nuk ėshtė dorėzuar elhamdulilah dhe ka nisur prapė projektin e njejtė, por kėsaj rradhe me mė shumė vėshtirėsi pasi qė siē shihet nė video klipin e bėrė ajo bėn me njė makinė manuale qė merr shumė kohė. Pėr kėtė kėrkohen donacione pėr ti ndihmuar qė ta pėrfundoj kėtė projekt ashtu qė nė tė ardhmėn do kenė mundėsi edhe tė tjerė ta lexojnė.
  Esselamu Alejkum ue Rahmetullah

  Numri i saj ėshtė +377(0)44 185298 si dhe nė email : shvpdk@hotmail.com

  Naim Berisha <forumi-islam@yahoogroups.com
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga burbuqe1 : 25-12-2007 mė 16:37

 2. #2
  Musliman Shqiptar Maska e pejani34
  Anėtarėsuar
  18-04-2005
  Postime
  887
  nuk po bon ta shiqojm ket video nuk e di pse

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e burbuqe1
  Anėtarėsuar
  23-11-2007
  Postime
  197
  ( 1 )

  Mund te na beni nje njohje apo prezantim te ketij projekti dhe si ju lindi kjo ide?

  Idea me ka lindur per shkak se egziston nji numer I madh I te te verberve te cilet nuk kan pasur raste te kane nje Kur’an te lexojne me gishtrinjet e vete me qenese u mungon drita e syrit dhe nuk kane mundesi ta lexojne Kur’anin me shkrim te zi.
  Kam bere nje kerkes ne Bashkesin Islame te Kosoves (BIK ) e cila ka qendruar dy vite me radhe te ata pas dy viteve nje shoqate “ Kisha Katolike Amerikane “ perkrahu projektin e kerkuar neper mes te BIK I cili projekte kushtonte 6900 Euro ku ketu hinte blerja e letres speciale e cila nji flete kushtonte 0.80 cent nji faqe e Kur’anit me te pame jane 3 faqe ne sistemin e Brait.
  Sa I peket Kur’anit munde te themi qe ne te gjitha trojet tona nuk ka Kur’an ne alfabetin e cekur.
  Na brene fakti se Bibla egziston ne kete alfabet dhe shume te verber kane filluar ta lexonin kete.

  Si po ecen projekti? (Sa keni bere dhe sa ju ka mbetur per ta realizuar )

  Kur’ani eshte shtypur deri te kaptina e 8

  A keni pengesa per ta realizuar kete project?

  Pengesa me e madhe per shtypjen e keti Kur’ani eshte mungesa e mjeteve financiare dhe mungesa e nji shtypsi ( Printer Brai ) I cili kushton 4700 Euro.

  Po ndonje ndihme , a ju eshte ofruar per ta realizuar?

  Duke ju faliminderuar vllaut Mysliman Sadatit jane ofruar mjete financiare mbi 2000 Euro

  Sa eshte numri I te verberve te cilet do te perfitojne nga ky project apo do tu vije ne ndihme ,per te kuptuar Kur`nin Kerim ?

  Numri I pergjitheshem I te verberve pa dallim gjinie eshte mbi 2500 anetare,shumica nga keta I perkasin fese Myslimane.

  A keni bashkepunim me BIK ne kete project ? Dhe kush e ka lejen per te dhene autorizimin per kete project?

  Projektin e pare mjete ka kerkuar Bashkesia Islame e Kosoves (BIK ) per ta realizuar ku e perkrahi CRS-ja ( vullnetaret e Kishes Katolike Amerikane).
  Ku u shtyp Kur’ani deri ne 80 faqet e fundit por fatkeqsishte mu dogj shtepia dhe u dogjen edhe fletushkat e Kur’anit dhe fatekeqsiste Kur’ani Kerim nuk doli ne driite dhe te verberit mbeten duar thate.

  Ne lidhje me botimin , kush do ta realizoje ? Ne sa kopje do behet (tirazhi ne numer , sa do jete ) ? Do shperndahet falas apo do shitet?

  Botimin do ta beje une vete do te behet vetem nji kopje dhe do te kene mundesi qe te verberit ta lexojne njeri pas tjetrit per arysje se ne nuk kemi mundesi per mungese te mjeteve materjale te bejme me teper egzemplare por nese sigurohen mjete ne do te shtypim edhe me teper qe te kene mundesi me shume te verber te lexojnwe.

  ( 2 )

  1.A keni ndonje evidence per numrin e sakte (ose te perafert ) per grate e verbera ne Kosove?

  Numri I perafert I grave te verbera eshte rreth 500

  2.Cilat jane problemet me te rendesishme qe hasin keto gra?

  Problemet me te rendesishme te grave te verbera jane mos integrimi I tyre ne shoqerin tone dhe jo perkrahja e duhur nga institucionet tona qeveritare.

  3. A ka ndonje perpjekje nga ana e qeverise per ti ndihmuar ato? Dhe a ka zgjidhje te problemeve te tyre?

  Asnjiher qe nga perfundimi I luftes grate e verbera nuk jane perkrahur nga qeveria.

  4. Cili eshte roli I shoqerise per tju ndihmuar ? Po ndihme nga organizata jo qeveritare , a keni ? Si eshte bashkepunimi me to?

  Bashkpunimi me OJQ-te vendore eshte I mire kemi perkrahje morale porfinanciare jo

  5.Cili eshte roli I mediave vendore per te perkrahur ceshtjen e grave me aftesi te kufizuara?
  I dobet

  ( 3 )

  Kur eshte themeluar shoqata?

  Komiteti u themelua ne vitin 2006

  Pse menduat per te themeluar kete shoqate? Dhe cili eshte qellimi apo objektivi I shoqates?

  Qellimi I komitetit eshte avokimi dhe lobimi i te drejtave te femrave pamvarsimin e tyre edukimin dhe integrimin e tyre ne shoqeri.

  Cilat jane aktivitet me te rendesishme dhe projektet qe keni realizuar dhe qe presin te realizohen?
  Qe nga themelimi I komitetit keni pasur projektet Zhdukja e analfabetizmit dhe Orientimi I personabe te verber ne hapsire dhe edukimi shendetsor proketke te perkrahura nga zyrja holandeze.

  Cilat jane arritjet e shoqates deri tani?

  Te arriturat e keti komiteti jane aftesimi I femres se verber per shkrimin e leximin e alfabetit te Brait, masovizimi I tyre .

  A ka shoqata te tjera qe punojne ne sherbim te grave te verbera ne kosove pervec jush? Dhe nese pergjigja eshte po , a ka bashkepunim midis jush?

  Komiteti I ka degete e veta ne tere Kosoven dhe kemi bashkpunim te mirefillt ne mes vete .


  ( 4 )

  Ku jeni lindur dhe rritur?

  Ne Gllogovc Komuna e Lipjanit me 20-04-1958 shkollen fillore per te verber kam kryer ne Prishtine ndersa te mesmen ne Osjek te Kroacis sepse ne ate kohe nuk ka pas shkoll te mesme per te verber ne Kosove Profesioni im eshte manipulant ( telefoniste )

  2. Cili eshte arsimimi juaj dhe cila eshte profesioni juaj?

  Shkollen fillore per te verber kam kryer ne Prishtine ndersa te mesmen ne Osjek te Kroacis sepse ne ate kohe nuk ka pas shkoll te mesme per te verber ne Kosove Profesioni im eshte manipulant ( telefoniste ) dhe jam ligjeruese e alfabetit t brait

  3. Aktualisht , me cfare merreni?

  Aktualisht jam Kryetare e Komitetit te Grave te Verbera te Kosoves
  http://www.islamonline.net/servlet/S...News/NWALayout


  Hany M. Salah forumi-islam
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga burbuqe1 : 04-01-2008 mė 19:44

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e burbuqe1
  Anėtarėsuar
  23-11-2007
  Postime
  197
  Shtypet pėrkthimi i Kur'anit nė gjuhėn shqipe me alfabet tė Brajit


  Kėto ditė Kryesia e Bashkėsisė Islame tė Kosovės pėr nevojat e besimtarėve tė verbėr ka botuar pėrkthimin e Kuranit nė gjuhėn shqipe- versioni i alimit tonė tė njohur H. Sherif Ahmeti me alfabetin e brajit.

  Vet botimi i pėrkthimit tė Kuranit nė cilėn do gjuhė paraqet njė ngjarje tė rėndėsishme nė shumė rrafshe, mirėpo botimi i pėrkthimit tė Kuranit me alfabet tė brajit ka njė rėndėsi tė veēantė ngase behėt pėr njė kategori tė veēantė tė njerėzve.
  Ėshtė ky botimi i parė pėrkthimit tė Kur'anit nė gjuhėn shqipe me alfabet tė Brajit. Pėr momentin janė shtypur 10 ekzemplar, tė cilėt do t'u ofrohen besimtarėve tė verbėr nė 10 qendrat regjionale tė Kosovės pėrmes shoqatės sė tė verbėrve tė Kosovės.
  Me kėtė rast sot para dite nė selinė e Kryesisė sė BI tė Kosovės, Myftiu Naim Tėrnava priti kryetarin e shoqatės sė tė verbėrve tė Kosovės Bujar Kadriu dhe nėnkryetarin e kėsaj shoqate Daut Tishuki, tė cilėve Myftiu Tėrnava ua dorėzoi solemnisht pėrkthimin e Kuranit nė gjuhėn shqipe me alfabet tė Brajit.
  Nė takim pėrfaqėsuesit e shoqatės sė tė verbėrve e falėnderuan Myftiun pėr pėrkrahjen e dhėnė, sidomos me botimin e pėrkthimit tė Kuranit nė gjuhėn shqipe.
  Myftiu Tėrnava u premtoj njė pėrkrahje dhe pėrkujdesje edhe mė tė madhe nga ana e bashkėsisė islame tė Kosovės pėr kėtė kategori tė njerėzve nė nevojė.
  Do theksuar se kohė mė parė kryesia e BI tė Kosovės ka botuar me alfabet tė brajit edhe doracakun "Drita e zemrės; si dhe librin e Bajrush Ahemtit Historia e pejgamberėve.

  bislame.net

Tema tė Ngjashme

 1. Kendimi i Kur'anit edhe per te vdekurit (argumentet)
  Nga rapsod nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 82
  Postimi i Fundit: 11-09-2011, 04:25
 2. Bibla Kur'ani Dhe Shkenca
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 15-04-2009, 21:26
 3. Kontributi i shkenctarėve islam nė shkencė
  Nga Bleti002 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 4. Kur dhe kush e ka shkruajtur Kuranin?
  Nga Albo nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 17
  Postimi i Fundit: 05-02-2004, 16:47
 5. Vargjet e hequra nga Kurani
  Nga Seminarist nė forumin Toleranca fetare
  Pėrgjigje: 67
  Postimi i Fundit: 04-02-2004, 11:40

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •