Kuvendi i Shqipris organizoi ceremonin e prkujtimit t jets dhe veprs s politikanve dhe atdhetarve t shquar


Dekorohen pes personalitete historike t historis shqiptare


Presidenti i Shqipris, Bamir Topi, ka dekoruar me Urdhrin e Lart t Liris "Gjergj Kastrioti Sknderbeu" pes personalitete politike t jets dhe historis shqiptare, t cilve u jan mohuar padrejtsisht vlerat e mdha pr kontributin q kan dhn n ndrtimin e shtetit shqiptar. Ceremonia e dekorimit sht organizuar dje, n salln e Kuvendit nga Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli. Pes personalitetet e dekoruara kan qen figura t shquara e t ndritura, t cilt kan br t pamundurn pr ndrtimin e shtetit shqiptar, modern dhe perndimor. Kto figura kan qen edhe firmtar t Aktit t Pavarsis s shtetit t par shqiptar, t krijuar n 1912. Lef Nosi, Dom Nikoll Kaorri, Mit'hat Frashri, Pandeli Evangjeli e Ali Klcyra, kan qen mohuar, internuar e pushkatuar nga sistemi totalitar i regjimit komunist n Shqipri dhe populli shqiptar, pr disa dekada, nuk ka msuar pr vlern e madhe q kta atdhetar patn pr pavarsin dhe demokracin e vendit. Urdhri "Gjergj Kastrioti Sknderbeu" iu dha ktyre atdhetarve t shquar nga Presidenti i Republiks, Bamir Topi, me propozim t Kryetares s Kuvendit, Jozefina Topalli. T pranishm ishin familjar t firmtarve, historian e studiues, deputet, analist t medias, ku figura t njohura kan folur pr kontributin e muar t ktyre atdhetarve. Kryetarja e Parlamentit, Jozefina Topalli, ka falenderuar t gjith ata historian q kan marr pjes n nxjerrjen e t dhnave dhe realitetit t mohuar pr kto figura. Ajo e ka quajtur kt dekorim nj nder jo pr ata, por q ato figura i kan br shtetit dhe popullit shqiptar. "Un, sot, ndihem shum mir q jemi n kt ceremoni t dekorimit t firmtarve t Pavarsis, t patriotve dhe t njerzve pr t cilt historia jon dhe ne nderohemi. Gjej rastin t falenderoj historian, studiues, hulumtues pr punn e tyre. Natyrisht q dekorimi nga Presidenti i Republiks me Urdhrin "Gjergj Kastrioti Sknderbeu" t Mit'hat Frashrit, Dom Nikoll Kaorrit, Lef Nosit, Pandeli Evangjelit dhe Ali Klcyrs, sht nj nder q nuk iu bjm ne atyre, por nj nder q ata na kan br ne dhe historis son. Un gjithmon kam menduar se nj vend i mir dhe nj komb i mir nuk e sheh kurr historin bardh e zi. Sot nuk ka m firma t munguara n Aktin e Pavarsis dhe kjo sht shum e rndsishme. Mendoj se nuk mund t ket kurr as vlersime t munguara. Shprehja e mirnjohjes dhe vlersimit pr ta, n fakt, sht nj shprehje mirnjohjeje shtes ndaj Aktit t Pavarsis. Un falenderoj t gjith familjart q jan sot t pranishm n kt ceremoni t dekorimit dhe gjej rastin t falenderoj edhe Presidentin e Republiks pr marrjen parasysh t propozimit t Kuvendit t Shqipris pr t br vlersimin e ktyre figurave, ktyre intelektualve, q n koh jashtzakonisht t vshtira t shtetit shqiptar, kur t tjer krkonin coptimin e trojeve shqiptare dhe kur lumenj gjaku derdheshin pr t mbrojtur drejtsin e shqiptarve, ata gjetn kurajo, sakrifikuan do gj, edhe jetn e tyre, vendosn firmn n Aktin m t rndsishm, m t shenjt t kombit ton, q sht Pavarsia". N vijim, historian, studies e analist t medias foln pr figurat e Pandeli Evangjelit, Lef Nosit, Dom Nikoll Kaorrit, Mit'hat Frashrit dhe Ali Klcyrs. Drejtoresha e Arkivit Shtetror, Nevila Nika, foli pr figurn e Mit'hat Frashrit, i cili, sipas saj, oi emrin e t atit, Abdyl Frashri, dhe t xhaxhallarve t tij n majat m t larta, duke u br pjes e historis s vendit. Zonja Nika, ndr t tjera, veoi kontributin e dhn nga Mit'hat Frashri pr hedhjen e bazave pr krijimin e Biblioteks Kombtare shqiptare. Historiani dhe studiuesi Kasem Bioku, duke folur pr figurn e Lef Nosit, i cili sht pushkatuar nga regjimi komunist n moshn 70-vjeare, u shpreh se veprimtaria atdhetare e ktij personaliteti t jashtzakonshm pr historin dhe kulturn kombtare shqiptare, ka dal n pah n fillim t shekullit t XX-t.

Zoti Bioku nnvizoi se Lef Nosi ka kontribuar n hapjen e shkollave shqipe dhe zhvillimin e publicistiks n Shqipri, si dhe i ka prqndruar energjit e tij n gjurmimin dhe grumbullimin e dokumenteve historike, t dorshkrimeve t vjetra t kulturs kombtare, duke dhn ndihmes t shquar dhe t pazvendsueshme. N emr t historianit Kristo Frashri, i cili mungoi n ceremoni pr arsye shndetsore, u lexua nj shnim pr figurn e Dom Nikoll Kaorrit, si nj figur q ka kontibuar pr mbrojtjen e t drejtave t shqiptarve n fushn e arsimit dhe kulturs. Botuesi dhe analisti Mero Baze, n fjaln e tij, u prqndrua n figurn e Ali Klcyrs si nj personalitet, i cili, sipas tij, ka nj histori t pangjashme me figurat e tjera t Pandeli Evangjelit, Lef Nosit, Dom Nikoll Kaorrit e Mit'hat Frashrit. Baze nnvizoi se Ali Klcyra ishte nj idealist i palkundur n bindjet e tij socialdemokrate e pro perndimore, me veprimtari t gjer parlamentare e publicistike. Historiania dhe studiuesja Fatmira Rama, duke folur pr figurn e Pandeli Evangjelit, e cilsoi at si nj nga personalitetet m t spikatura t Rilindjes Kombtare shqiptare. Pandeli Evangjeli ishte mendimtar, veprimtar dhe publicist i njohur, si dhe prkrahs i flakt i dituris dhe arsimit kombtar n gjuhn shqipe. Ai ka mbajtur lidhje t ngushta me t gjitha kolonit e diaspors shqiptare dhe ka dhn kontribute t dukshme pr krijimin e nj literature t bollshme n gjuhn shqipe. Referuesit q morn fjaln gjat ceremonis, duke vlersuar lart kontributin e tyre, jo vetm n shpalljen e Pavarsis, u shprehn edhe pr kontributin q kto figura kan dhn pr ndrtimin dhe konsolidimin e shtetit shqiptar, si dhe pr mbrojtjen dhe forcimin e identitetit kombtar.

N prfundim t ceremonis, Kryetarja e Kuvendit u dorzoi familjarve t firmtarve, t pranishm n ceremoni, Urdhrin "Gjergj Kastrioti Sknderbeu", pas vdekjes, dhn nga Presidenti Bamir Topi.

Familjart e atdhetarve t shquar shprehn mirnjohje pr nismn e kryetares Topalli, pr nxjerrjen n drit dhe vlersimin e ktyre figurave, si dhe kontributit q ata kan dhn pr shtjen kombtare, si dhe Presidentin Bamir Topi pr dhnien e dekoratave.

Mit`hat Frashri pjes e historis s kombit

Nevila NIKA


Ndihem e nderuar t jem e para t marr fjaln n kt tubim. Natyrisht q un jam edhe e emocionuar, sepse t flassh pr kto personalitete q ju i shihni prapa meje, sht jashtzakonisht shum e vshtir dhe do t duheshin jo disa minuta sa m than mua, por or t tra dhe nuk do t mjaftonin. T them t drejtn, un kam shkruar dika, por nuk do t doja ta lexoja, sepse do t kthehej n nj or msimi e zakonshme. Un shoh ktu dhe m vjen jashtzakonisht mir q ka pasardhs t familjeve t tyre. Natyrisht pr 50 vjet menduam se, si u shuan emrat e tyre nga librat e historis, si u vran nj pjes e tyre n vitet e para t mbarimit t lufts, natyrisht nuk do t kishte ngelur m pasardhs gjall. Kjo ishte dhe ndjesia e brezave q erdhn pas lufts. Un personalisht vij nga nj familje q ka dhn shum pr Shqiprin, por nuk vihet askush n balanc, t gjith bn at q ishte e pamundura. Un do t doja t flisja pr Mit'hat Abdyl Frashrin. Po e them Abdyl Frashrin, se t qenit bir i Abdyl Frashrit, ishte thjesht nj fat i tij, sepse sht fat t jesh bir i dikujt, nuk sht merit e jotja. Mit'hat Frashri diti ta oj emrin e babait dhe t xhaxhallarve t tij n majat m t larta. Ai u b pjes e historis s vendit ton dhe pr kt ne duhet ta nderojm n maksimum. Mit'hat Frashri u lind n Janin. Janina e asokohe ishte pjes e Shqipris. Ai u rrit n nj mjedis mjaft t kulturuar dhe qytetar. Prfytyrimi yn pr Shqiprin e atyre viteve sht "nj fshat i madh". Nuk sht e vrtet, kishte familje t mdha, kishte njerz q ishin t kulturuar, t qytetruar dhe q rrisnin fmij t till. Mit'hat Frashri lindi pikrisht n 25 mars 1850, n kulmin e Lidhjes s Prizrenit. Ndoshta sht edhe kjo rastsi e bukur q e bri at aq t madh. Ndoshta sht ky vit kaq i madh pr ne q Mit'hat Frashrit iu ngjizn vetit m t mira t atdhetaris shqiptare. N shtpin e tij ai nuk pati mundsi t kishte ndonj shkoll t madhe, t kishte diplom universitare, por Abdyli, Samiu, tek ai derdhn t gjitha dijet e tyre dhe dashurin pr atdheun. Mit'hat Frashri, q n rinin e tij, un mund t'ju thoja dhjetra e dhjetra dshmi t asaj q ai ka br pr atdheun, por do t ndalesha tek ajo q ktu kemi punonjsit e Biblioteks, do ta quaja krijuesin e Biblioteks Kombtare shqiptare, t atij sektori t albanologjis, q sht dika e mrekullueshme pr ne dhe pr brezat q do t vijn. Nj popull q nuk di t kaluarn e tij, nuk ka as t ardhme, nuk ka as t tashme. Mit'hat Frashri punoi me t gjitha energjit e tij. Un shpeshher e kam theksuar se kta atdhetar t mdhenj nuk pritn nj rrog nga shteti shqiptar. Bn at q menduan dhe q e dshiruan nga xhepat e tyre, shpenzuan vet pr t br Shqiprin, dhe ne ktyre burrave iu jemi mirnjohs, jo vetm se vun firmn n Aktin e Pavarsis, por se ata jan themeltart e shtetit shqiptar. N kt ndrtes ku sht Kuvendi i Shqipris, ata jan t part q menduan se duhet t ket nj shtet shqiptar dhe q u prpoqn n maksimum pr ta br. Kontributi i Mit'hat Frashrit sht i gjithanshm. Un u ndala tek librat, sepse libraria e tij e vogl n Tiran ishte zemra e rinis n Tiran dhe e rinis shqiptare. Aty merrnin dijet e para dhe msonin t donin atdheun e tyre. Mit'hat Frashri shrbeu pak si npuns i ktij shteti, qw pak koh ministr n qeverin e prkohshme t Ismail Qemalit dhe diplomat. Si diplomat ai shklqeu. Dokumentet q ka krijuar ai si diplomat, jan gjra t paprsritshme n mbrojtje t t drejtave tona kombtare. Pasi dha dorheqjen, ai vazhdoi t punoj n librarin e tij. Ndoshta dikujt i dukej si nj tregtar i vogl, por dshmit q ne ruajm n arkivin ton kombtar, jan t pamohueshme. Ai ishte nj atdhetar i madh. Ai mkoi tek rinia shqiptare e viteve 1920-1940 at q ishte m e mira. Ai u prpoq, por natyrisht fati ishte kundra tij. Ai mbylli syt n mrgim, ashtu si nuk do ta kishte dshiruar kurr. Ky nderim q i bhet sot Mit'hatit sht nj nderim q bhet sot pr t gjith ata q punuan s bashku me t dhe do t dshiroja q t mos ishte i fundit, sepse ne kemi nevoj ta njohim historin ton, kemi nevoj ta dim kush jan ata q e bn kt vend, i mir ose i keq ky sht vendi yn.


Lef Nosi, aktivist i hapjes s normales s Elbasanit

Kasem Bioku


Lef Nosi wshtw pushkatuar n vitin 1946, n moshn 70-vjeare prej regjimit komunist, nj personalitet i jashtzakonshm jo vetm pr Elbasanin, por sidomos pr historin dhe kulturn ton kombtare. Veprimtaria e Lef Nosit ka qen e lidhur ngusht me figurat m t rndsishme t qytetit t Elbasanit. Veprimtaria atdhetare e kulturore e Lef Nosit doli n pah n fillim t shekullit t 20-t, kur n krye t Perandoris Osmane dhe me mbshtetjen e shqiptarve doln turqit e rinj. Me ardhjen e tyre n pushtet u krijua prkohsisht nj frym liberale, q u shoqrua me hapjen e shkollave shqipe n trojet shqiptare, me botimin e gazetave dhe librave n gjuhn shqipe dhe me krijimin e shoqrive kulturore kombtare. N kt koh, Lef Nosi u tregua shum aktiv n qytetin e Elbasanit. N vitin 1908, ai ka dhn msim n nj shkoll nate. N vitin 1909 sht zgjedhur nnkryetar i klubit "Vllaznia", themeloi dhe drejtoi shoqrin "Afrdita" dhe mori pjes aktive n Kongresin e Elbasanit, n t cilin u vendos hapja e Shkolls "Normale". N vitin 1910, ai botoi dhe drejtoi gazetn e par t qytetit t tij "Tomorri". Lef Nosi u b nj nga personalitetet atdhetare m t shquar t Elbasanit. Ai e prfaqsoi denjsisht qytetin e tij n Kuvendin historik t Vlors, ishte firmtar i Aktit historik t Pavarsis s Shqipris dhe ministr n kabinetin e par qeveritar t kryesuar nga Ismail Qemali. Gjat vitit 1914, n kohn e princ Vidit, ai ishte antar i kabinetit qeveritar t Turhan Pash Prmetit si ministr. N vitin 1919-1920, Lef Nosi ka qen pjesmarrs dhe antar i delegacionit shqiptar n Konferencn e Paqes n Paris. Lef Nosi i ka prqendruar energjit e tij n gjurmimin dhe grumbullimin e dokumentave historike dhe t dorshkrimeve t vjetra t kulturs kombtare shqiptare duke dhn ndihmes t shquar t pazvendsueshme. Gjat viteve 1918-1919 ai botoi n Elbasan revistn Kopshti Letrar ku vend t rndsishm zn kngt historike si kngt legjendare etj. N vitin 1924-1925 botoi shum dokumenta t rndsishme q ishin dokumente historike pr t'i shrbyer shtjes son kombtare. Ky botim shum i rndsishm po botohet pran institutit t historis kto dit. sht merit e puns s tij largpamse pr grumbullimin e dokumentave historike e dorshkrimeve t vjetra q ne i gzojm si thesare t historis e kulturs son kombtare. Fondi i tij n arkivin qendror shtetror prbhet prej 12 mij faqesh kurse fondi i biblioteks albanologjike t tij q u grabit nga komunistt kishte mbi 10 mij vllime. Lef Nosi ka ruajtur dokumentat e kryengritjeve t 1910-1912, dokumente t qeveris s Ismail Qemalit, aktin e shpalljes s pavarsis s Shqipris dhe mijra dokumenta t tjera. Ai ka ruajtur gjithashtu dokumentacionin e gjykats osmane t Elbasanit q fillon me vitin 1560, regjistrat e esnafve dhe statutin e tyre, statuti i esnafve t Elbasanit i viti 1657 sht statuti m i vjetr n Ballkan. Dokumentet e grumbulluara t Lef Nosit si dhe ruajtja prej tij e dorshkrimeve shqipe t Elbasanit t shekullit 17-18, bjn q emri i Lef Nosit t kujtohet me nderim e respekt t veant prej t gjith shqiptarve.


Kaorri, antar n Kuvendin e Vlors


Dom Nikoll Kaorri me origjin nga Lura lindur n vitin 1862 me nj familje pjestar t s cils ishin disa katolik disa mysliman. Pasi mbaroi shkolln fetare n Shkodr pr disa koh shrbeu si prift deri sa n fund t shekullit XIX u emrua famulltar dhe m von pr disa koh vikar i Arqipeshkvis s Durrsit. N dhjetvjearin e par t shekullit t XX me angazhimin e tij n lidhjen patriotike u shqua si nj nga prfaqsuesit kryesor t rilindjes kombtare t periudhs s fundit t pushtimit osman. Madje u shqua pr veprimtarin e tij patriotike n favor t lvizjes s Rilindjes kundr zgjedhs osmane e cila disa her binte ndesh me disiplinn q krkonte veprimtaria kishtare apostolike e Austro-Hungaris e prqndruar larg lvizjeve t armatosura pati edhe vrejtje nga forumet eprore t kishs s tij. Ka prfaqsuar Durrsin n Kongresin e Manastirit i cili miratoi n nntor t vitit 1908 alfabetin kombtar t gjuhs shqipe. Ka marr pjes edhe n Kongresin e Elbasanit m 1909, i cili iu kundrvu politiks s qeveris s Stambollit q mohonte t drejtat kombtare shqiptare n fushn e arsimit dhe t kulturs. M 1911 u dnua me disa vjet burg nga gjykkata ushtarake turke pr veprimtarin e tij patriotike shqiptare, por pr shkak t rrokullims q morn ngjarjet qndroi vetm pr pak koh n burg. N nntor t 1912 n krye t delegacionit t Durrsit mori pjes n Kuvendin e Vlors, ku u shpall pavarsia kombtare e Shqipris. N qeverin e par shqiptare q zgjodhi Kuvendi i Vlors me kryeministr Ismail Qemalin imzot Dom Nikoll Kaorri u zgjodh nnkryetar i saj. M 1914 organet e larta kishtare n Vjen e detyruan t largohej nga Shqipria e t vendosej n Austri ku vdiq n rrethana ende t paqarta n moshn 55 vjeare n vitin 1917.


Analisti Mero Baze vlerson figurn e idealistit t lvizjes pr politik pro-perndimore


Ali Klcyra, politikani i dnuar dy her me vdekje


Nj personazh aktiv i jets i cili u prpoq t bnte politik duke prdorur gazetarin si armn m t fuqishme. Ali Klcyra ka pasur nj histori krejt t pangjashme me thuajse asnj politikan apo burr shteti n Shqipri, prsa i prket kundrshtive dhe historis q ai ka prodhuar. sht nj idealist i palkundr n bindjet e tij social-demokrate dhe pro perndimore dhe sht i vetmi be q ka hequr dor vet nga titulli dhe ju a ka imponuar kt bejlerve n Parlamentin shqiptar. sht dnuar dy her me vdekje pr bindjet e tij politike dhe sht arrestuar thuajse nga t gjith pushtuesit e Shqipris, nga grekt, italiant dhe m pas ka pasur grindje me anglezt pr qndrimin tij ndaj forcave partizane gjat lufts. Pas shkollimit n Galatasarai dhe m pas pr jurisprudenc n Itali ka nisur t shquhet n kryengritjen gjat Lufts s Par Botrore ndaj grekve e m pas n luftn e Vlors kundr italianve. Ishte delegat n Kongresin e Lushnjes dhe kundra tradits s Oxhakut t Klcyrs ai fitoi prpara nj figure tepr t respektuar n jug si ishte Myfit Bej Libohova duke tronditur miqsin e Oxhakut t Klcyrs me Myfit Bej Libohovn t cilat ishin dy familjet m t njohura n jug. Debatet e tij t zjarrta parlamentare jan ende rekorde t jets parlamentare n shqiptare. N dhjetor t vitit 1924 pas ardhjes s mbretit Zog ai s bashku me nj grup t tjer intelektualsh e politikansh emigroi n Itali. N at koh opozita e Zogut u nda n dy pjes, nj pjes prosovjetike dhe nj pjes tjetr properndimore, e cila formoi Bashkimin Kombtar.Organizata e Bashkimit Kombtar n t ciln zoti Klcyra ishte nj nga drejtuesit kryesor zhvilloi aktivitetin e saj deri n vitin 1927 n Itali m pas pr shkak t partneritetit mes Roms dhe Tirans u zhvendos n Vjen, m pas u zhvendos n Paris. Dhe n vitin 1939 me rekomandim t qeveris franceze dhe angleze zoti Klcyra s bashku me nj grup atdhetarsh u kthye n Shqipri pr t organizuar rezistencn. Gjat lufts nuk i pushuan problemet. Ai u internua srish nga italiant n vitin 1940, pati probleme me forcat partizane n vitin 1943 dhe u arrestua. Dhe n vitin 1945 kur mbrriti n Londr u ndalua prsri nga anglezt pr t sqaruar pozicionin e tij n mosbashkpunim me partizant gjat viteve t lufts. S bashku me Mithat Frashrin kan qndruar t izoluar pr 13 muaj n Itali derisa kan dal n gjyq. Pasi zoti Frashri u gjykua zoti Klcyra ka ndenjur edhe 7 muaj t tjer n izolim pr shkak se u gjykua edhe pr luftn e Vlors kundr italianve. sht prpjekur t qendroj larg makinacioneve t vogla dhe meskiniteteve q normalisht kan shoqruar grupet politike shqiptare n emigracion, t cilat realisht dobsuan forcn e tyre politike dhe aftsin pr tju kundrven regjimit komunist t Tirans. M par ai ka prdorur shtypin francez at italian si nj mnyr pr t kundrshtuar regjimin n Shqipri por kam par q ai ishte i vetmi shqiptar q kishte punuar pr 12 vjet si komentator i prjavshm n nj nga Radiot m prestigjioze amerikane q punonin pr vendet e robruara. Dokumentet e tij jan prsri nj rekord i paarritur i historis shqiptare. Me kt rast desha t falenderoj zonjn Topalli pr iniciativn e saj dhe Presidentin e Republiks pr kt akt q ka vn n vend jo vetm nj figur t madhe t kombit shqiptar por i ka hapur rrugn vlersimit dhe qendrimit neutral t veprimtaris t t gjith forcave politike n Shqipri. Faleminderit!


Pandeli Evangjeli, diplomat e politikan i shquar

Fatmira Rama


Pandeli Evangjelin ishte nj ndr personalitetet m t spikatura t rilindjes son kombtare , mendimtar, veprimtar dhe publicist i njohur, drejtues pr shum vite i shoqris "Dituria" n Bukuresht, e muar si ndr shoqrit m t rndsishme t diaspors shqiptare. Prkrahs i flakt i dituris dhe i arsimit kombtar n gjuhn shqipe, me kontribute t dukshme n botimin e nj literature t bollshme n gjuhn shqipe t autorve t shquar t rilindjes kombtare, n lidhje t ngusht me t gjitha kolonit e diaspors shqiptare me lidhjen patriotike n vend dhe me rilindas t tjer si vllezrit Frashri, Jeronim De Rada, Fan Noli, Faik Konica, Luigj Gurakuqi, Ismail Qemali, Mithat Frashri e t tjer. Mbshteti kryengritjet e mdha shqiptare t viteve 1910, 1911, 1912 dhe lvizjen mbarshqiptare pr autonomi dhe pavarsi. Ka vn nj gur t vyer veprn e madhe t shpalljes s Pavarsis s Shqipris, ku n krye t komitetit Bashkimi n Bukuresht mori pjes n mbledhjen e famshme q Ismail Qemali organizoi atje m 5 nntor t vitit 1912 ku u morn vendime t rndsishme pr vetqeverisjen e shqiptarve. Pandeli Evangjeli do t vinte gjithashtu nj gur themeli n ndrtimin, organizimin dhe konsolidimin e shtetit shqiptar, n ruajtjen e trsis s tij toksore, n ndrtimin e nj shteti konstitucional dhe demokratik. Ai do t ishte aktiv n elitn politike shqiptare, n t gjitha etapat e shtetit modern shqiptar si prefekt i Qarkut t Kors q n vitin 1914 e m pas n 1920 si diplomat dhe politikan i shquar n krye t delegacionit t shqiptarve t Rumanis n Konferencn e Paqes n 1919-1920, si kryetar disa her i Parlamentit t Shqipris dhe Parlamentit t par t vitit 1921. Ministr i jashtm dhe disa her kryeministr i vendit, kryesisht gjat viteve t monarkis shqiptare. Ksisoj ai dha nj ndihmes t madhe n njohjen e statusit t Shqipris s pavarur, pr zgjidhjen e problemeve t shumta kufitare me fqinjt. Pr unifikimin kombtar n luft ndaj tendencave separatiste dhe prarjeve fetare t do ngjyre. Pr ndrtimin e nj klime t moderuar politike n vend. Me pushtimin e Shqipris nga Italia fashiste hoqi dor prfundimisht nga jeta politike si nj form e heshtur e protests s tij. E megjithat ai dhe familja e tij u trajtuan si t padshiruar nga regjimi komunist dhe u detyruan t largoheshin nga Tirana dhe t vendoseshin n Kor. Vetm pas prmbysjes s ktij regjimi, Pandeli Evangjelit pas vdekjes ju akordua nga presidenti i Republiks n nntor t vitit '92 Urdhri i Liris t Klasit t Par. I bn nder popullit dhe shtetit shqiptar, dekorimi tashm edhe me urdhrin e lart t Gjergj Kastriot Sknderbeut.

Dekorimet e Presidentit Topi


Republika e Shqipris Presidenti i Republiks i jep Mithat Frashrit pas vdekjes urdhrin Gjergj Kastriot Sknderbeu n shenj vlersimi t lart si nj ndr veprimtart m t shquar t Lvizjes Kombtare, firmtarit t aktit t shpalljes s Pavarsis dhe nj ndr krijuesit e shtetit shqiptar. Presidenti Bamir Topi.


Republika e Shqipris Presidenti i Republiks i jep Lef Nosit pas vdekjes urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu n shenj vlersimi t lart si nj ndr veprimtart m t shquar t Lvizjes Kombtare, firmtarit t aktit t shpalljes s Pavarsis dhe nj ndr krijuesit e shtetit shqiptar.

Presidenti Bamir Topi.


Republika e Shqipris Presidenti i Republiks i jep Dom Nikoll Kaorrit pas vdekjes urdhrin Gjergj Kastriot Sknderbeu n shenj vlersimi t lart si nj ndr veprimtart m t shquar t Lvizjes Kombtare, firmtarit t aktit t shpalljes s Pavarsis dhe nj ndr krijuesit e shtetit shqiptar. Presidenti Bamir Topi.


Republika e Shqipris Presidenti i Republiks i jep Ali Klcyrs pas vdekjes urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu pr kontribut t shquar n luftn politike pr krijimin n Shqipr t nj shteti demokratik t modelit perndimor europian. Presidenti Bamir Topi.


Republika e Shqipris Presidenti i Republiks i jep Pandeli Evangjelit pas vdekjes urdhrin Gjergj Kastrioti Sknderbeu pr kontribut t shquar n lvizjen kombtare pr pavarsi dhe n krijimin dhe konsolidimin e shtetit shqiptar. Presidenti Bamir Topi.


Hana Klcyra- E bija e Ali Klcyrs


Dua t them dy fjal se sht e para her q vij n Shqipri pas largimit t '44-s, me kt rast. Falenderoj Presidentin gjithashtu edhe ju Zonja Topalli pr mundimin q keni br pr kta njerz, jam e lumtur t marr kt dekorat n emr t babait tim, por jo vetm pr personin e tij, por pr t gjith ata q kan patur besim n idealet e tij.


Sknder Kosturi- mori dekoratn pr Lef Nosin


Dshiroj t falenderoj organet m t larta t shtetit shqiptar t cilin e krijoi Lef Nosi me shokt e tij, pr kt nder q i bn atij dhe shokve t tij, njkohsisht dshiroj t nderoj ata persona t cilt e ruajtn e fshehn duke rrezikuar jetn e tyre. Faleminderit!


Monsinjor Rrok Mirdita


Dshiroj t shpreh mirnjohjen time t thell presidentit t Republiks pr vlersimin maksimal t ktyre figurave t shquara dhe gjithashtu ju zonja kryetare pr inisiativn tuaj dhe angazhimin tuaj pr ti rizbardhur e pr ti rikthyer kto figura t cilat pluhuri jo i kohs por i rrethanave q ne i njohim i ka mbuluar. N cilsin e kryetarit t konferencs ipeshkvnore t Shqipris n emr t Klerit Katolik, n emr t Kishs por edhe si pasardhs n Selin arqipeshkvnore t Durrsit, nj ndr m t vjetrat n rajon ku Dom Nikoll Kaorri ka pas edhe rolin si vikar i prgjithshm kam nderin dhe knaqsin q ta pranoj kt dekorim dhe tju falenderoj dhe vrtet ta vlersojm t gjith kt vlersim maksimal q i jepet nj figure sikurse ishte Dom Nikoll Kaorri. Me kt nderohet edhe i tr Kleri Katolik, faleminderit!

Najada Petrela- mori dekoratn pr Mit'hat Frashrin


N emr t familjes s Mithat Frashrit falenderoj presidentin e Republiks, kryetaren e Parlamentit pr kt vlersim q i bjn figurs s Mithat Frashrit, faleminderit!


Donika Evangjeli- mbesa e Pandeli Evangjelit, e cila mori dekoratn pr gjyshin e saj

Jam shum e lumtur q ndodhem ktu sot. Shpreh falenderimet m t thella pr presidentin, pr zonjn Topalli kryetaren e Kuvendit. Jam e lumtur q po marr sot kt dekorat pr gjushim. Ju falenderoj t gjith!


rd