Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 47
 1. #1
  Veritas liberatis Vos
  Antarsuar
  07-10-2006
  Postime
  2,204

  Protesta kundr keqqeverisjes, Opozita: Bashk t rrzojme Berishn!

  Protesta kunder keqqeverisjes, Opozita: Bashke te rrezojme Berishen

  Sot un jam ktu pr t'i ftuar t gjith njerzit e thjesht e t ndershm t ktij vendi q ta refuzojm prmes nj Bashkimi t Ri Politikn e Vjetr, e cila n t vrtet s'sht as e majt e as e djatht po e pashpirt, e paditur dhe e korruptuar, tha kreu I Socialisteve Edi Rama

  Ora 17:58 Pas thirrjes se perbashket te opozites, mijera protestuesit ne sheshin Skenderbej jane zhvendosur ne drejtim te Kryeministrise ku do te protestojne ne menyre paqesore.

  Ora 17:47
  Meta: Viti 2008 duhet ta ndaje Shqiperine nga Sali Berisha
  Kreu i LSI-se Ilir Meta duke folur ne protesten e sotme ka thene se ky miting jashtezakonshem pikerisht tani ne fund te ketij viti nuk eshte gje tjeter, vecse shprehje e padurimit te shumices derrmuese te Shqiperise jo vetem per te nderruar sa me shpejt vitet, por per te nderruar qeverine e Sali Berishes. Shumica e Shqiperise eshte sot ketu jo vetem me trup, por edhe me mendje dhe zemer, sepse varferia ka goditur ne menyre kriminale shumicen e shqiptareve ne te gjitha skajet e vendit, sepse erresira ne kete dimer te acarte eshte nje kercenim i frikshem per femijet e shumices se shqiptareve te cileve jo me larg, por nje vit me pare iu premtua nga ky kryeminister i paparegjegjshem dhe i pacipe se ne vitin 2007, jo vetem do kishin 24 ore drita, por Shqiperia do te eksportonte e do te ndriconte edhe boten. Dhe sot ne jemi deshmitare te asaj se Sali Berisha, krizen energjitike e ktheu nga nje e nga dy stine, ne nje krize qe nuk njeh stine, ne nje shkaterrim te vertete per biznesin, ne pasiguri per investimet e huaja, ne nje makth per te gjithe shqiptaret, tha kreu i LSI-se Ilir Meta duke u uruar shqiptareve nje vit te mbare dhe duke uruar qe viti 2008 do jete vit vendimtar per ta ndare Shqiperine nga tranzicioni, erresira dhe nga Sali Berisha

  Ora 17:42 Gjinushi: Sot kerkojme nje Shqiperi pa shokun Sali
  Ju jeni sot ketu per shprehur revolten, protesten dhe indinjaten qatetare ndaj qeverisjes aktuale. Jeni ketu te shprehni zhgenjimin nga qeveria me e paafte dhe me te korruptuar ne keto 17 vjet. Me keto fjale u eshte drejtuar qytetareve ne shesh, kreu I socialdemokrateve Skender Gjinushi duke shtuar se pas 3 vjet qeveri nuk jane zhgenjyer vetem te majtet, por edhe te djathtet. Kerkojme nje Shiqeri pa shokun Sali. Ju te gjithe jeni te zhgenjyer nga mashtrimet e kryeministrit qe cdo vit e nis me buxhete historike dhe e mbyll me kriza energjtike, tha Gjinushi. Qeveria aktuale eshte e paafte per ta nxjerre vendin nga kriza energjitike, pasi kjo qeveri ra ne krize edhe ne 2006 edhe ne 2007, prandaj kerkohet te rritet energjia, qe ju te paguani paaftesine dhe vjedhjet e qeverise. Gjinushi shtoi se tashme te gjithe e kane kuptuar se me nje shumice tjeter me nje qeveri tjeter do siguronte nje tjeter zhvillim dhe kete, sipas Gjinushit mund ta beje vetem e majta.

  Ora 17:35 Ceka: Qe sot ditet e qeverise do numerohen se prapthi
  Pas Milos, fjalen e ka marre Kreu I PAD-se Neritan Ceka I cili ka thene se ky miting do te mbahet mend gjate pasi u mbajt ne fund te vitit, nga nje opozite e bashkuar qe nxori ne shehs kaq shume qytetare. Ceka tha se qe sot, ditet e kesaj qeverie do numerohen se prapthi. Dua tju uroj gezuar festat e fund vitit, gezuar nje qeveri tuajen, gezuar nje Shqiperi evropiane.

  Ora 17:30 Milo: Protesta e sotme kartoline per Maxhorancen me rastin e festave
  Ne fjalen e tij para mijera protestuesve Paskal Milo e ka konsideruar mitingun e sotem si kartolinen me te bukur qe opozita e bashkuar po i dhuron kryeministrit Sali Berisha dhe qeverise se tij per vitin e ri. Eshte kartolina e nenshkruar nga qindra e mijera pensioniste te papune, nga dhjetra mijera arsmitare, nga mijera oficere ne lirim nga dhjetra mijera invalide, nga te gjithe ata njerez qe aspironin qe sot te kishin nje Shqiperi demokratike, nje Shqiperi me prosperitet qe shkon e sigurt ne integrimin ne NATO dhe BE, tha Milo duke e konsideruar mitingun e sotem vertet paqesor e demokratik, ndryshe nga mitingjet e maxhorances. Duhet te jemi te bashkuar deri ne fitoren tone perfundimtare ne vitin 2009 ne zgjedhje. Vetem te bashkuar mund te fitojme, te ndare jemi te gjithe te humbur, tha Milo

  Ora 17:00 Ka nisur ne sheshin Skenderbej, protesta e opozites se bashkuar, ku jane te pranishem 5 kreret e partive opozitave Edi Rama (PS), Ilir Meta (LSI), Neritan Ceka (PAD), Paskal Milo (PDS) dhe Skender Gjinushi (PSD). Para mijera qytetareve qe kane mbushur plot sheshin, me parulla ne duar, kane folur perfaqesues te studenteve, ushtarakeve, mesuesve, minatoreve te cilet kane kerkuar nga qeveria me shume drita, uje, pune, me pak varferi, rroga e pensione me te larta.

  Ora 16:50 Pritet te filloje pas pak protesta e opozites se bashkuar ndaj keqqeverisjen. Eshte protesta e 3-te e organizuar nga opozita pas zgjedhjeve te 3 korrikut. Sipas gazetares se News24 e cila ndodhet ne Sheshin Skenderbej, raportohet se numri i pjesemarresve deri tani eshte shume i madhe dhe se sheshi eshte mbushur plot, pas thirrjeve te vazhdueshme te opozites. Thirrjen e fundit sot e ka bere Levizja Socialiste per Integrim qe u ka kerkuar qytetareve te reagojne per keqqeverisjen pasi sot eshte dita e tyre. Nderkaq LSI dekalron se protestat do te intensifikohen. Nderkohe vete kreu I partise me te madhe ne opozite, asaj Socialiste, Edi Rama u ka bere thirrje qytetareve te Tiranes dhe gjithe Shqiperise qe te bashkohen ne protesten e sotme. Eshte koha e refuzimit te politikes se erresires, korrupsionit, etjes, - deklaroi Rama. Une besoj se do qytetare dhe qytetar i ketij vendi qe deshiron te ndertoje te ardhmen e vet dhe te familjes se vet, rrugen e femijeve te vet, ne kete vend, ka arsye per te qene sot refuzues dhe protestues ndaj nje politike te vjeter, pa asnje vizion dhe pa asnje perspektive, - deklaroi dje Rama. Eshte koha per te deshmuar edhe nepermjet kesaj shfaqjeje te refuzimit dhe protestes, se kerkojme nje ndryshim te madh pertej te majtes dhe te djathtes, pertej kufijve te vjeter, te vendosura dhe te mbajtura nga nje klase politike e vjeter dhe e deshtuar, - nenvizoi kreu i PS-se. Sipas tij, kultura demokratike dhe politika e re, si nje instrument per te krijuar nje kulture solide e demokratike, e sheh dhe nenkupton protesten qytetare si nje shfaqje te qytetarise, qe eshte refuzim ndaj pengesave te ngritura artificialisht ne rrugen e zhvillimit dhe mireqenies

  balkanweb

  te them te drejten, me shume u shokova me ato komentet qe kishin lene lexuesit se sa me artikullin........
  Shqiperia ka rreshtur se ekzistuari qe kur jevgjit i thane vetes "shqiptar".
  xfiles

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  Ishte dhe Skender Gjinushi???? Dhe Neritan Ceka me duket se ishte!!!!! I mbani mend keta emra dhe trupa njerezore, sidomos Skenderushin e patundshem nga instikami karrekllor?
  Paskan stervitur mire figuracionin foles, por vetem kaq ama. Se kur eshte fjala per vepra, ju ngel fjala ne gryke.
  Ja e hoqet, apo rrezuat(c'thenie "burrash" ne trimeri) Berishen, ja po ju degjojme dhe besojme me gjithe mend dhe po ju japim voten. Pastaj??? Pak me pastaj???? Do na c'varferoni dhe c'fukarallosni? Do na ndriconi cdo skaj te shtepise dhe Atdheut??? Me se? Me te njejtat sorollatje justifikimesh dhe premtimesh si Berisha? Me jepni dicka me shume ne zbutjen e minuseve te Berishes dhe pas do me keni. Por zor te na nxirrni dhe ju nga minusgrada 17 vjecare. Ju, shoku Gjinushke dhe Cetke, nuk doni Berishen, jo se na doni ne. Ketu qendron difekti tuaj, por edhe i Berishes bashke me ju. Sepse dhe Berisha "harroi" lojrat tuaja, pasi rra vete ne te tjera lojra.
  Kenaquni pra te dy palet me mitingjet. Njerezit s'kane c'te bejne me shume, vetem se te dalin ne rruge dhe t'ju degjojne, sic kane degjuar nje jete te tere mitingberesit. C'fatkeqesi per nje popull qe tjeter pozite dhe opozite meriton. Por........
  --------------------------------------------------------------
  SHIKOJ DHE NUK BESOJ ATE QE SHIKOJ
  BESOJ DHE NUK SHIKOJ ATE QE BESOJ(E.SH)

 3. #3
  Shyqyr me ne fund qe pame opoziten te dale nga skutat plot merimanga te selive te partive te tyre.
  Problemet te cilat i kane ngritur ato, jane probleme te njohura dhe qe nuk kane nisur ne vitin 2005.
  Ajo qe te bie ne sy ne kete rast eshte mungesa e moralit e drejtuesve opozitare.
  Cili nga ta ka moralin e duhur qe t'ju dale perballe problemeve te mbartura?
  8 vite ishin ne pushtet Meta, Milo, Gjinushi, Rama & Co dhe Shqiperia ishte e zhytur ne erresire te paaftesise pushtetare, ne erresire te krimit politik dhe atij ekonomik, ne erresire te bandave kriminale qe terrorizonin shqiptaret.
  Pse nuk e ngopen me uje dhe me drita keta Shqiperine?
  Kush i ndaloi te rrisin pensionet e pensionisteve, qe te ulnin numrin e te papuneve, qe te ushtronin tolerance zero ndaj krimit dhe korrupsionit?
  Cila eshte politika e re qe ata ju ofrojne shqiptareve?
  Cilat jane alternativat me te mira qe ofrojne ata per te zgjidhur problemet e mbartura?
  Kush e ndalon Ramen qe ta beje Tiranen nje pasqyre te asaj se si mund ta beje ai Shqiperine nese vjen ne pushtet?
  Para dy viteve pata hapur nje teme me titull: "Ku ishe deri dje Edi Rama", me te cilen u mundova qe te pasqyroj injorancen e tij dhe te te gjithe atyre qe hyjne ne politike pa njohur gjendjen ne fshatrat dhe qytetet shqiptare?
  Vetem kohet e fundit ai po ndermerr ture neper zona te ndryshme, ture qe ngjajne me shume me perpjekje per te sunduar PS se sa per te njohur gjendjen dhe per te dhene alternativa.
  Rama nuk po kryen as funksionin e Kryetarit te Bashkise e as ate te kreut te PS!
  Ai ngjan me teper me ndonje drejtues OJQ qe organizon ndonje aktivitet sa per sy e faqe per te perftuar fonde nga donatoret!
  Gabimi me i madh qe ka bere qeverisja e pas 3 korrikut eshte mosmbajtja e fjales per venjen para ligjit te krimit dhe korrupsionit politik dhe ekonomik!
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 21-12-2007 m 17:29

 4. #4
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Gabimi me i madh qe ka bere qeverisja e pas 3 korrikut eshte mosmbajtja e fjales per venjen para ligjit te krimit dhe korrupsionit politik dhe ekonomik!
  Nuk ka si ta beje kete pozita sepse duhet te fuse edhe veten brenda, me ne krye saliun te parin!

  Kenaquni pra te dy palet me mitingjet. Njerezit s'kane c'te bejne me shume, vetem se te dalin ne rruge dhe t'ju degjojne, sic kane degjuar nje jete te tere mitingberesit. Por........
  Dardha e ka bishtin prapa.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  edvini ..mashtruesi i sofistikuar.. ka gjetur jo kot bashke me vampiret e tjere gjinush milo neritan meto zabit e sorrollop.. qe ne pervjetorin e lindjes se kanibalit stalin.. idolit te tyre te dashur.. te hedhe ne fush beteje per marrjen e pushtetit.. tre llumin e shqiperise..
  ka kohe qe ed-ver stervin- hoxha me lim ne dore dolli cep me cep te shqiperise per te nuhatur ku i ka cakenjt.. xhambazet vampiret injorantet e kriminelet e tu a mprehe dhembet mire e pastaj me ta te dale ne kasaphanen e re qe po pergatit..
  te gjithe vampiret ishin dje ne shesh.. mungonte vetem nexhmija e ramizi altin arapi e jaho salihi..
  megjithse shenjat i ka dhene banda hakmarrja qe eshte aty ne shqiperi gati per aksione te reja..
  kush do ta pesoje nje 97 tjater .. sikurse e pesuan ata qe jane ne varrezat e vlores e tepelenes.. e mbare shqiperine .. le te dale aty ku e therret edvin ceko gjinush milo-meta..
  kush do progresin e qetesine.. ti ktheje shpinen vampireve.. te cilet i njohim mire ne 50 vite stalinizem te felliqur e ne 8 vitet banditeske ..

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e Barlet23
  Antarsuar
  31-10-2005
  Vendndodhja
  ke Ura Tabakve
  Postime
  214
  Me cfare fytyre del ai Rama dhe flet kur nuk ben me minimalen per Tiranen, mbledhjen e plehrave ne cdo cep te Tiranes. Pastaj kerkon te behet Kryeminister ky shoku !!!

 7. #7
  Perjashtuar Maska e BlackEagle
  Antarsuar
  01-11-2006
  Vendndodhja
  500 Miles a way from home.
  Postime
  260
  Citim Postuar m par nga Barlet23 Lexo Postimin
  Me cfare fytyre del ai Rama dhe flet kur nuk ben me minimalen per Tiranen, mbledhjen e plehrave ne cdo cep te Tiranes. Pastaj kerkon te behet Kryeminister ky shoku !!!

  Une Ramen ndoshta nuk do arrija ta kuptoja se me 'fare fytyre ai del dhe flete, por,nje lloj ideje do ta kisha. Do te thosha se e ben per stol, karrige.

  Ajo qe nuk kuptoj ne te vertete, eshte se me 'fare fytyre, apo kulture, shqiptaret i hedhin plehrat vend e pa vend ne rruge, ashtu si lopa balgen, dhe pastaj bejne si dhija e zgjebosur, e irren e bertasin, por harrojne se e kane bishtin perpjete dhe ju duket gjithshka.

 8. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-03-2005
  Postime
  30
  Ky miting sido qe te jete te paktem mbas dy vjeteve beri qe me ne fund te shohim fytyrat e krereve te opozites ne ajer te paster (megjithese nuk eshte ndonje kenaqesi e vecante).
  Fatekeqesisht dhe kete here mbetet e varfer ne ide opozita jone dhe kjo eshte nje minus i madh per te gjithe politiken e sotme.
  Do te vecoja si pozitive vetem ate gjysem denimi qe u mundua ti beje diktatures per here te pare nje lider i te majtes shqipetare.
  Uroj qe opozita te heqi dore nga kundeshtimi i gjithckaje ne menyre apsolute per te aritur nje bashkepunim frtydhenes pozite opoziote per te miren e atij vendi.

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e Daja-GONI
  Antarsuar
  21-03-2006
  Postime
  1,546
  Edhe nje here u pa se cfare don opozita.Ajo nuk eshte e interesuar per nje perparim,nuk eshte se ka ndonje ide si ta coj vendin perpara.Ajo cfare i intereson opozites eshte rrezimi i qeverise Berisha.Ata as qe mundohen te fshehin qellimet e tyre.Ata ende kan ide komuniste.Cdo gje qe nuk u pelqen e shkaterrojne.Ndjenja e "revolucionit"eshte e ngulitur thelle ne kokat e tyre.
  Hajde shqiptare hajde.Dy vite nderto,dhe menjehere shkaterro ne menyre qe per pese vite te tjera mos te vije aty ku ka qene.
  Edhe motoja e komunisteve e tille ka qene:dy hapa para tre mbrapa.

 10. #10
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Mir-se-na-gjete fatos djali, se asnjerin nuk e kish mare malli!

  Je kah i shkon historise "nga mbrapa", tamam tip reaktiv.

 11. #11
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584
  Opozita, 12 mij vet kundr qeveris

  Rreth 12 mij simpatizant t opozits krkuan dje largimin e kryeministrit Sali Berisha nga qeveria. T drejtuar nga kryetart e pes partive t koalicionit opozitar, ata protestuan pr m shum drita, uj, pr pun dhe nj Shqipri me m pak korrupsion. Ka nisur me kng mitingu i djeshm i opozits. Turma e madhe me n krye Edi Ramn, Ilir Metn, Sknder Gjinushin, Neritan Cekn e Paskal Milon, ka prshkuar paqsisht n bulevardin kryesor para Kryeministris dhe Presidencs. Madje, me kngn himn; “Pr ty Atdhe”, jan ngjitur n tribunn e improvizuar n shkallt e Pallatit t Kulturs edhe drejtuesit e opozits. E menduar si nj protest q kryefjal t saj kishte krizn e rnd energjetike, nuk kan munguar simbolet kundr errsirs. N protestn e opozits ishin bashkuar t gjith t paknaqurit, q nga ushtarakt n rezerv, punonjsit e administrats t flakur n rrug nga reforma, pensionistt, t rinjt, msuesit, por edhe minatort. N fjalimet e tyre, lidert e opozits uruan q viti 2008 t sjell edhe ndryshimin e Qeveris s djatht. Kryetari socialist, Edi Rama n fjaln e tij hoqi nj paralele mes qeverisjes s Berishs dhe Fatos Nanos. Ai i ka kritikuar t dy, se nuk kan mbajtur premtimet q kan dhn para elektoratit.
  “Kjo sht Shqipria e politiks s vjetr, Shqipria e Sali Berishs dhe e Fatos Nanos, Shqipria e Presidentit t dal nga shitblerja e mandateve t popullit, Shqipria e Parlamentit t dal nga shitblerja e votave t popullit, Shqipria e Qeveris s dal nga shitblerja e deputetve t popullit, Shqipria e Kushtetuts s shkelur dhe e drejtsis s munguar”, - u shpreh Rama n fjaln e tij. Ai akuzoi politikant si “politikan telenovelash, q dalin nga kutia e televizorit vetm kur ka fushata elektorale”. Rama u bri thirrje shqiptarve t bashkohen “prtej kufijve t vjetr partiak dhe t t’i japim jet nj politike t re me zemr, pr t ndjer hallet e do shqiptareje e shqiptari t ndershm”. Ndrsa kryetari i LSI-s, Ilir Meta tha dje duke i uruar shqiptarve nj vit t mbar se, “vit t mbar me nj qeveri t mbrapsht sht e vshtir q t ket pr shumicn e shqiptarve, por un jam i bindur q viti 2008 do jet vit vendimtar pr ta ndar Shqiprin nj her e mir me tranzicionin, me errsirn, me etjen, me varfrin dhe me Sali Berishn”. Ai paralajmroi se do t ket t tjera protesta n ditt n vijim. Kryetari i PSD-s, Sknder Gjinushi tha se “Qeveria aktuale sht e paaft pr ta nxjerr vendin nga kriza energjetike”. “T gjith sot e kan kuptuar se me nj shumic tjetr, me nj qeveri tjetr dhe Kryeministr normal, Shqipria do t siguronte ritme m t larta zhvillimi. Kt mund ta bj vetm e majta, nj qeverisje e t majts s re, t ndryshuar dhe t bashkuar q di t prqafoj dhe t zbatoj nj politik dhe zbatoj nj program t ri”, - tha Gjinushi.
  Libert, galit, fraternit

 12. #12
  Fierak 100% Maska e Ujku'80
  Antarsuar
  04-11-2002
  Vendndodhja
  Itali
  Postime
  584

  Mijra n shesh kundr qeveris

  Opozita protestoi dje kundr qeverisjes "Berisha" dhe problemeve q ka shkaktuar n vend

  TIRAN- S bashku me mijra qytetar t Tirans, partit e opozits kan protestuar kundr qeveris "Berisha", situatn kritike n t ciln kjo qeveri e ka uar vendin ton dhe probleme t shumta q ajo i ka shkaktuar t gjith shqiptarve, me mnyrn se si ajo po qeveris prej m shum se dy vjetsh. Nn tingujt e kngs "Pr ty Atdhe" krert e partive t opozits kan ngjitur podiumin e improvizuar para sheshit "Sknderbej" dhe kan prshndetur mijra protestues q gjendeshin n shesh dhe q mbanin n duar pankarta, n t cilat shprehej paknaqsia e tyre ndaj qeverisjes aktuale. "Kur do i lani duart zoti Berisha?", "Qeveria e uzurpimit t institucioneve", "Jo mashtrimit t pensionistve", "Ndal diktaturs s korrupsionit", "Duam uj, duam Drita", shkruhej n disa prej pankartave, q mjaft qytetar mbanin dje n duar, ndrsa mbshtesin partit e opozits n protestn e tyre kundr qeveris, ndrsa nuk pushonin thirrjet kundr kryeministrit Berisha dhe ato n mbshtetje t opozits.

  Protesta sht hapur me fjaln e nj studenteje, e cila ashtu si bn m pas pensionistt, ushtarakt apo arsimtart, shprehu vshtirsit n t cilat gjendet sot shtresa e studentve. Pasi morn me radh fjaln kundr qeveris, lidert e opozits u drejtuan, s bashku me qytetart, drejt Kryeministris dhe Presidencs, duke prcjell protestn e tyre prpara godinave n fjal. Pak minuta, para selis s kryeministrit Berisha dhe m pas, para asaj t presidentit Topit, krert e opozits zhvendosn refuzimin e tyre dhe t qytetarve pr gjendjen n t ciln ndodhet sot vendi. Ajo far ra menjher n sy pr t gjith, prve numrit t madh t qytetarve q shoqronte opozitn n kt protest, ishte dhe numri i madh i punonjsve t Policis s Rendit dhe t Gards, q kishin rrethuar dy institucionet prkatse.

  Deklaratat

  Duke folur para qytetarve q merrnin pjes n protestn e djeshme n sheshin "Sknderbej", kreu i Partis Socialiste, Edi Rama ka br thirrje pr nj bashkim t ri pr Shqiprin dhe fatin e saj t prbashkt, q sipas tij, sht prtej t majts dhe s djathts. Kreu i socialistve tha se, opozita dhe qytetart shqiptar jan mbledhur n shesh pr t dshmuar se, 17 vjet m pas, Shqipria nuk sht ajo e t drejtave dhe lirive t garantuara pr do shqiptar. "Ku sht Shqipria e dritave dhe ujit 24 or?",- tha Rama. Ndrkoh, kreu i LSI-s, Ilir Meta e konsideroi protestn e djeshme vese nj shprehje t padurimit t shumics drrmuese t Shqipris pr t ndrruar sa m shpejt qeverin "Berisha". "Shqiptart u lodhn nga premtimi i pacip, se do kishte 24 or drita n fund t vitit 2007. Jemi sot n kt shesh dhe do t jemi n t gjitha sheshet e Shqipris, se i kemi konsumuar prpjekjet konstruktive n Parlament",- theksoi Meta. Nga ana e tij, kreu i PDS-s, Paskal Milo tha se protesta sht nj kartolin q "opozita i dhuron Berishs pr Vitin e Ri, e nnshkruar nga t papun, pensionist, arsimtar, ushtarak, nga t gjith ata q aspirojn pr nj Shqipri realisht demokratike". Ndrsa kreu i PSD-s, Gjinushi, duke e konsideruar qeverin "Berisha" si qeverin e korrupsionit dhe mashtrimit, tha se ajo ka zhgnjyer jo vet t majtt, por edhe t djathtt.

  Ushtarakt: Sot protestojm pr krizn n vend

  TIRAN- Edhe ish-ushtarakt kan protestuar dje kunder qeveris, s bashku me opozitn, n sheshin "Sknderbej". Presidenti i Shoqats s Ushtarakve n Rezerv, Mehdi Pogae i sht drejtuar pjesmarrjeve n protest, duke i br thirrje q t protestojn edhe n t ardhmen pr problemet e tyre. Pogae e ka konsideruar shtresn e ushtarakve n vrezerv si nj nga shtresat m t keqtrajtuara t qeverive t t gjitha kohrave, por veanrisht nga qeveria aktuale. "Shpeshher krijohet prshtypja sikur ushtarakt marrin pensionet maksimale, por ato marrin pensionet minimale prej vitesh, si mijra e mijra t tjer, si msuesit apo minatort. Prandaj, ne kemi ardhur s bashku me ju q t protestojm jo vetm pr pensionet tona, por t protestojm pr ato probleme q sot jan prkeqsuar m shum se m par, e vijn prdit duke u prkeqsuar",- u shpreh Pogae, duke vn theksin n mungesn e energjis elektrike, mungesn e ujit t pijshm apo korrupsionin galopant, dhe n nevojn e protestave n t ardhmen.

  Pensionisti, Kotobelli: Berisha na dha vetm nj pul

  "Pensionistt prbjn shtresn e shoqris q po prjeton m shum keqqeverisjen dhe mashtrimin e qeveris s korruptuar". Kshtu e ka nisur fjalimin e tij t shkurtr n protestn e djeshme pensionisti Meleq Kotobelli i cili, duke shprehur protestn ndaj situats q po kalon shtresa e pensionistve sot, prmendi disa nga premtimet e bra nga kryeministri Berisha dhe q sot jan t parealizuara. "Kryeministri na premtoi rritjen e pensioneve, por m shum na rrit mimet. Na premtoi 24 or drita, e po na jep do dit zhurmn e gjeneratorve. Na premtoi rritjen e rimbursimit t ilaeve e po na jep do dit ilae kontraband dhe t skaduara. Na premtoi nga nj tuf me gjela, por na jep n fund t vitit vetm nj pul",- u shpreh prfaqsuesi i pensionistve, duke theksuar se qeveria e Berishs sht nj qeverie e korruptuar, s cils dita-dits i shtohet mashtrimi, numri i t papunve dhe varfria. N kt kuptim, sipas tij, largimi nga pushteti i qeveris "Berisha" dhe klani i tij, sht nj domosdoshmri.

  Arsimtarja, Zanaj: Berisha mbushi shkollat me militant

  TIRAN- Ashtu si pensionistt dhe ushtarakt, edhe arsimtart kan shprehur zrin e tyre kundr qeveris, n protestn e zhvilluar dje nga opozita e majt. Natasha Zanaj, nj msuese prej 30-vjetsh, ka treguar para liderve t opozits dhe pjesmarrsve t tjer n protest se, si ajo ishte br dshmitare e largimit nga qeveria aktuale e shum msuesve n nj nga shkollat e Tirans, q sipas saj u zvendsuan m pas me militant politik, q u prdorn nga e djathta n zgjedhjet vendore. "Jam dshmitare se si brenda javs, pa asnj lloj motivacioni, t gjith msuesit e shkollave t nj prej njsive t Tirans u larguan nga puna, pr t'u zvendsuar me msues militant, q m pas do t uleshin n tavolinat e numrimit t votave pr zgjedhjet vendore. Kjo situat u ndoq n t gjith Tirann",- sht shprehur ajo, ndrsa i ka br thirrje qeveris q ta shoh arsimin si nj ndr prioritet kryesore dhe ta shpreh kt me vepra, e jo me demagogji. "Zri yn i protests nuk do t hesht",- prfundoi ajo.

  Qytetart protestojn paqsisht para Kryeministris e Presidencs

  TIRAN- Ndryshe nga far ndodh do dit, opozita dhe qytetart kan shprehur dje protestn e tyre kundr qeveris "Berisha". Pr m shum se nj or, n sheshin "Sknderbej" dhe n bulevardin "Dshmort e Kombit" sht ngritur zri pr problemet e shumta q po kalon shoqria dhe vendi yn sot. N duart e prfaqsuesve t opozits dhe t qytetarve shqiptar nuk kan munguar as shfaqja e pankartave, n t cilat shkruhej me fjal paknaqsia ndaj qeverisjes.


  Ato ishin t ndryshme dhe pronin mesazhe t ndryshme. Shumica i drejtoheshin kryeministrit Berisha dhe lidhen me mjaft probleme jetike, si mungesa e energjis elektrike, ujit t pijshm, varfris, papunsis, por edhe korrupsionit. "Kur do i lani duart zoti Berisha", "Qeveria e uzurpimit t institucioneve", "Shqipria vendi m i varfr n Evrop", "Qeveria kundr vlerave intelektuale", "Jo mashtrimit t pensionistve", "Ndal diktaturs s korrupsionit", "Duam drita, duam Uj, duam Pun", ishin disa prej parullave q shkruheshin n pankartat q mbanin n duar t pranishmit n protesta. Gjat protests nuk munguan as thirrjet n mbshtetje t opozits.

  Nj prej tyre ishte dhe "Duam uj, duam drita, shpresa jon opozita", e cila u shqiptua nga protestuesit gjat gjith bulevardit "Dshmort e Kombit", ndrsa protesta u zhvendos drejt Kryeministris dhe Presidencs, e drejtuar nga krert e partive t opozits. Gjat gjith kohs s zhvillimit t saj, protesta e djeshme shfaqi nota paqsore, t cilat u dshmuan nga vet kreu i PS-s, Edi Rama. Ky i fundit, nuk ka lejuar protestuesit t prdornin parulla q n prmbajtje ishin fyese ndaj kryeministrit Berisha. Kshtu, ndrsa para Presidencs nj grup protestuesish po thrrisnin me fjal fyese kundr Berishs, kreu i PS-s i sht drejtuar atyre duke i krkuar me duar q t pushonin.
  Libert, galit, fraternit

 13. #13
  Perjashtuar Maska e BARAT
  Antarsuar
  20-07-2006
  Vendndodhja
  Himarjot jet' e jet', Zot mbi male Hyll mbi det
  Postime
  2,565
  Edhe nje here u pa se cfare don opozita.Ajo nuk eshte e interesuar per nje perparim,nuk eshte se ka ndonje ide si ta coj vendin perpara.Ajo cfare i intereson opozites eshte rrezimi i qeverise Berisha.Ata as qe mundohen te fshehin qellimet e tyre.Ata ende kan ide komuniste.Cdo gje qe nuk u pelqen e shkaterrojne.Ndjenja e "revolucionit"eshte e ngulitur thelle ne kokat e tyre.
  Hajde shqiptare hajde.Dy vite nderto,dhe menjehere shkaterro ne menyre qe per pese vite te tjera mos te vije aty ku ka qene.
  Edhe motoja e komunisteve e tille ka qene:dy hapa para tre mbrapa.
  O Gon daja a vlen dhe per Salen ky diskutim?

  Apo ai eshte komunist i mire ?

 14. #14
  i/e larguar Maska e Homza
  Antarsuar
  24-02-2006
  Vendndodhja
  Ne kat te siperm!
  Postime
  3,092
  Edi Rama me politiken e re te tij e bon me politikan pleq te cofur sic eshte Gjinushi, Milo, Meta dhe ai kryebardhi tjeter.


  Politika e re e Edi Rames eshte te coj vendin sic e kan deklaruar ai dhe Meta me gojen e tyre: ne nje mesim tjeter te dyt Berishes pas atij qe i dhan me 97ten.

  Politika e re e Rames eshte te duash edhe yllin e Stalinit dhe te dalesh me yll per jashta neper plazhet kurvare te botes.


  Politika e re e Rames, eshte qe te ngjall njerez te cofur ne politike.


  Pra politika e re e Rames, nuk eshte gje tjeter vecse nje politike dinamiti komuniste, korrupsini dhe krimi.....


  Maxhoranca e sotme, qe nuk perkufizohet vetem me emerin e Berishes, ka percjellur nje boom ekonomik ne SHqiperi, ka rrit rrogat, pensionet, po nderton rrugen me madhore ne te gjith ballkanin,--mbase nje rruge madhore e tille do na cmalli ne Shqiptaret e ndare pre njeri tjetrit qe 50+ vite, maxhoranca e sotme nenshkroi marrveshjen e stabilizimit me Europen, hoqi kriminelet rrugeve qe merrnin ne qaf jete shqiptaresh dit per dit-Rama, Meta e nuset tjera nuk e moren veten asnjeher nga largimi i Nehatit me kriminele tejre...kto jan arritjet e maxhorances se sotme....ku jan arritjet e PSse per 8 vite qeveri?


  Me vjen keq qe SHqiperia nuk ka nje opozite solide, qe te jet e afte dhe te mbaj pergjegjesite e saj si qeverisja ne hije, por kemi nje Rame e nje Brace qe kush e ka inat PSne thot ata kurr mos u nderrofshin se me ta ne krye ata nje pordhe me pe kan me qen gjothmon.

 15. #15
  Citim Postuar m par nga Ujku'80 Lexo Postimin
  Opozita, 12 mij vet kundr qeveris

  Rreth 12 mij simpatizant t opozits krkuan dje largimin e kryeministrit Sali Berisha nga qeveria. T drejtuar nga kryetart e pes partive t koalicionit opozitar, ata protestuan pr m shum drita, uj, pr pun dhe nj Shqipri me m pak korrupsion. Ka nisur me kng mitingu i djeshm i opozits. Turma e madhe me n krye Edi Ramn, Ilir Metn, Sknder Gjinushin, Neritan Cekn e Paskal Milon, ka prshkuar paqsisht n bulevardin kryesor para Kryeministris dhe Presidencs. Madje, me kngn himn; “Pr ty Atdhe”, jan ngjitur n tribunn e improvizuar n shkallt e Pallatit t Kulturs edhe drejtuesit e opozits. E menduar si nj protest q kryefjal t saj kishte krizn e rnd energjetike, nuk kan munguar simbolet kundr errsirs. N protestn e opozits ishin bashkuar t gjith t paknaqurit, q nga ushtarakt n rezerv, punonjsit e administrats t flakur n rrug nga reforma, pensionistt, t rinjt, msuesit, por edhe minatort. N fjalimet e tyre, lidert e opozits uruan q viti 2008 t sjell edhe ndryshimin e Qeveris s djatht. Kryetari socialist, Edi Rama n fjaln e tij hoqi nj paralele mes qeverisjes s Berishs dhe Fatos Nanos. Ai i ka kritikuar t dy, se nuk kan mbajtur premtimet q kan dhn para elektoratit.
  “Kjo sht Shqipria e politiks s vjetr, Shqipria e Sali Berishs dhe e Fatos Nanos, Shqipria e Presidentit t dal nga shitblerja e mandateve t popullit, Shqipria e Parlamentit t dal nga shitblerja e votave t popullit, Shqipria e Qeveris s dal nga shitblerja e deputetve t popullit, Shqipria e Kushtetuts s shkelur dhe e drejtsis s munguar”, - u shpreh Rama n fjaln e tij. Ai akuzoi politikant si “politikan telenovelash, q dalin nga kutia e televizorit vetm kur ka fushata elektorale”. Rama u bri thirrje shqiptarve t bashkohen “prtej kufijve t vjetr partiak dhe t t’i japim jet nj politike t re me zemr, pr t ndjer hallet e do shqiptareje e shqiptari t ndershm”. Ndrsa kryetari i LSI-s, Ilir Meta tha dje duke i uruar shqiptarve nj vit t mbar se, “vit t mbar me nj qeveri t mbrapsht sht e vshtir q t ket pr shumicn e shqiptarve, por un jam i bindur q viti 2008 do jet vit vendimtar pr ta ndar Shqiprin nj her e mir me tranzicionin, me errsirn, me etjen, me varfrin dhe me Sali Berishn”. Ai paralajmroi se do t ket t tjera protesta n ditt n vijim. Kryetari i PSD-s, Sknder Gjinushi tha se “Qeveria aktuale sht e paaft pr ta nxjerr vendin nga kriza energjetike”. “T gjith sot e kan kuptuar se me nj shumic tjetr, me nj qeveri tjetr dhe Kryeministr normal, Shqipria do t siguronte ritme m t larta zhvillimi. Kt mund ta bj vetm e majta, nj qeverisje e t majts s re, t ndryshuar dhe t bashkuar q di t prqafoj dhe t zbatoj nj politik dhe zbatoj nj program t ri”, - tha Gjinushi.
  Po nuk morem vesh se cila do te jete Shqiperia e politikes se re?
  Nuk e morem vesh se cilet do te jene mbartesit e Shqiperise se kesaj politike te re?
  Rama nuk drejton dot nje bashki! Ka vite te tera qe dridhet e perdridhet dhe Tirana nuk ka ende nje ide se cfare drejtimi do te ndjeke!
  Tirana me gjithe premtimet e medha nuk ka ende nje plan urbanistik te kohes!
  Ne Tirane digjen njerezit neper banesat e ndertuara pa asnje kusht teknik dhe kryetari i kesaj bashkie as qe i bie ndermend se kush e per cfare u dogj!
  Tirana nuk eshte me e kontrollueshme dhe rrjedhimisht nuk eshte me as e qeverisshme, sepse nuk ka drejtim!
  Ngjyra e fasadave po iken dhe bashke me te po bie dhe ngjyra e naivitetit politik te Rames!
  Ne gjithe keto kohe qe ai po sillet verdalle, nuk ka bere asgje me teper se nje show teatral, duke luajtur me naivitetin e atyre qe shkojne dhe e degjojne.
  Eshte per te te ardhur turp se cfare niveli intelektual ka opozita e sotme!

  Shqiperia dhe shqiptaret kane shume probleme dhe sigurisht ne dhenjen e rrugezgjidhjes se tyre do te duhej te jipte ndihmesen e vet dhe opozita, mirepo ajo nuk prodhon me ide dhe ne kete rast do te ishte me vlere per te qe te fitonte pervoje dhe kohe duke bashkepunuar ne menyre konstruktive me poziten ceshtjet kryesore qe ka vendi dhe mos te bjere ne nivelin e rrugideve te tipit Brace apo ne nivelin e bujkideve te tipit Dokle!

  Opozita mund te mendoje te vije ne pozite, vetem atehere kur ta kete shnderruar vetveten ne nje force qe prodhon ide, qe administron energjite dhe qe di te rreket me sfidat ne nje menyre moderne dhe nga njerez mbartes te vertete te idealit te nje shoqerie socialdemokrate!

  Deri tash nuk shihet asgje e re ne sheshin e kambisteve! Sic duket ne tregun e tyre te shkembimit te politikes, me teper rendesi ka zhvleresimi i Nanos dhe rivleresim i Rames, mirepo sic duket vlera e Rames ne bursen e politikes nuk po rrin te ngjitet ne kuotat e deshiruara.
  Ndryshuar pr her t fundit nga DYDRINAS : 23-12-2007 m 07:30

 16. #16
  Citim Postuar m par nga BARAT Lexo Postimin
  O Gon daja a vlen dhe per Salen ky diskutim?

  Apo ai eshte komunist i mire ?

  Ja vlen te diskutohet edhe per Berishen, por ne kete rast ne nuk kemi nje model tjeter alternativ qe te na ndihmoje te bejme krahasimin!

 17. #17
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  I gjithe personeli i bashkise dhe i minibashkive te Tiranes u urdheruan te mos ikin ne shtepi ,por me apel te ishin qe ne oren 16 ne mitingun e Edvinit.

 18. #18
  Anti Zombizem SigPunizem Maska e Duaje Siveten
  Antarsuar
  09-09-2007
  Postime
  3,698
  Po thot homza, (me disa pasaktesira orthografike):

  Me vjen keq qe SHqiperia nuk ka nje opozite solide, qe te jet e afte dhe te mbaj pergjegjesite e saj si qeverisja ne hije, por kemi nje Rame e nje Brace qe kush e ka inat PSne thot ata kurr mos u nderrofshin se me ta ne krye ata nje pordhe me pe kan me qen gjothmon.
  Qe ka nostalgjike e kripto-adhurues te enverit, duke filluar prej saliut, kete e kam ditur, por se paska edhe nostalgjike te fatosit, kete po e mesoj ne kete forum.

  Sa te rrojme, do te mesojme!

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Renea
  Antarsuar
  12-08-2007
  Vendndodhja
  andej-kndej
  Postime
  3,131
  KYYY ti qeverise shqiptart, jo jo , sguxon te ndodhe, skan ftyr kto te shqiptarit , kto jan te rrezikshem per kombin, mund te na shesin dikund , sikur Aljasken , asnjeher Edi Rama ne qeverisje .
  Berisha duhet ta luftoje krimit dhe korupcionin, pa frik hic, ne vend se te ndertohet ishull per turizem , let ndertohet nje ishull per burg , dhe ta pastrojm kombin.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 27-12-2007 m 06:52

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Antarsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  rd

  --

  Zdhnsi i PD shprehet se edhe vet Stalini do t kishte mbetur i zhgnjyer nga pjesmarrja aq e vakt n ditlindjen e tij


  Rama, politik e vjetruar e tipit stalinist


  Partia Demokratike reagoi dje ndaj protests s Rams me parrulla, flamuj dhe simbole t komunizmit. Zdhnsi i partis m t madhe n vend, Gerti Bogdani, theksoi se me an t ksaj proteste, Rama shpalosi filozofin e politiks s tij t re, me simbolet e regjimit diktatorial m t egr n Europ. "N mitingun e djeshm, nse mund t quhet i till, zoti Rama u tregoi shqiptarve politikn e tij t re, me parrulla t vjetra dhe flamuj t vjetruar t Partis s Puns s Shqipris", tha Bogdani, duke hedhur kritika t ashpra edhe pr thirrjet pr protest pikrisht n nj dit feste si Dita e Bajramit. "Zoti Rama proklamon politik t re, por hedh hapa prapa, duke e mbajtur mitingun m 21 dhjetor, pikrisht n ditlindjen e ish-diktatorit Stalin. Ai gaboi edhe kur zgjodhi Ditn e Bajramit pr t br apelin pr protest, duke dhn mesazhin e prarjes n nj dit q, ashtu si t gjitha ditt e festave fetare, jan dit mirkuptimi, vllazrimi dhe tolerance", tha m tej zdhnsi i PD-s. N kt kontekst, partia kryesore n vend i bri thirrje kryetarit t PS-s q t jet m i kujdesshm ndaj ndjeshmrive t qytetarve dhe t mos prdor evenimente apo terminologji fetare pr interesat e tij personale. "I bjm thirrje zotit Rama t jet m i kujdesshm ndaj ndjeshmrive t qytetarve shqiptar, q nj her u deklaron se po u shpall enciklikn kishtare t bujqsis dhe hern tjetr zgjedh pikrisht Ditn e Bajramit pr t'u rn sirenave t konfliktit dhe protestave", vijoi m tej Bogdani. Megjithat, vijoi m tej ai, e rndsishme sht q qytetart shqiptar kuptojn se trumpetat e politiks s re t zotit Rama po i bien melodis s nj politike t vjetruar, ka e tregon edhe protesta e djeshme, ku edhe vet Stalini do t kishte mbetur i zhgnjyer nga pjesmarrja aq e vakt n ditlindjen e tij.


  Xhumelina Dervishi

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. KOSOVE-1981 - Rrofte Republika Socialiste e Kosoves
  Nga DYDRINAS n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 46
  Postimi i Fundit: 07-07-2018, 11:21
 2. Paketa e propozuar nga Ahtisari pr statusin final t Kosovs
  Nga Nice_Boy n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 451
  Postimi i Fundit: 21-10-2007, 12:59
 3. Opozita: Protesta po cnoi votn Berisha
  Nga Albo n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 24-02-2007, 23:22
 4. Historia ndryshe
  Nga karaburuni n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 43
  Postimi i Fundit: 01-07-2005, 09:53
 5. "Nano Ik", protesta srrisht n Bruksel
  Nga Asteroid n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 500
  Postimi i Fundit: 02-05-2004, 12:07

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •