Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1

  Post Komuniteti Mysliman merr qendrn e Tirans

  (Nga Shekulli)

  Qeveria miraton vendimin e KKKP pr t'i njohur si kompensim prone Komunitetit Mysliman pjesn ne fillim t Rr. s "Kavajs"

  TIRAN- Komuniteti Mysliman sht br pronar i nj pjese t qendrs s Tirans. Kjo sht "kartolina" q i ka dhn qeveria t gjith myslimanve shqiptar me rastin e fests s Bajramit. Kshilli i Ministrave ka miratuar dje projektvendimin pr kalimin e nj siprfaqe toke n qendr t Tirans si pron e Komunitetit Mysliman Shqiptar. Bhet fjal pr nj siprfaqe prej 1185 metra katror n krahun e djatht t hyrjes s rrugs s Kavajs.

  Vendimi

  Kshilli i Ministrave ka miratuar m s fundi, pas 7 vjetsh, vendimin e ish- Komisionit t Kthimit dhe Kompensimit t Pronave pr t'i njohur si kompensim prone Komunitetit Mysliman Shqiptar truallin shtetror, me vendndodhje pran Dhoms s Tregtis. Vendimi i djeshm i qeveris i njeh t drejtn Agjencis s Kthimit dhe Kompensimit t Pronave q ta prfshij kt siprfaqe n fondin e tokave pr kompensim fizik, por me kusht q ta prdor at vetm pr t kompensuar kt komunitet. Kompensimi n kt zon ka ardhur si rrjedhoj e krkess q drejtuesit e komunitetit mysliman i kishin drejtuar Komisionit t Kthimit dhe Kompensimit t Pronave dhe qeveris gati 8 vjet m par n pamundsi pr t marr pronn e tyre n Rrugn e Durrsit, mbi t ciln sht ngritur shkolla "Sami Frashri". N krkesn e tij ky komunitet bn t ditur se n baz edhe t nj studimi t miratuar nga KRRT-ja ka prgatitur dhe nj kontrat pr ndrtimin mbi kt siprfaqe t nj objekti. Ky vendim prbn nj rast t veant dhe jo nj rregull t prgjithshm, pasi Kshilli i Ministrave nuk duhet t marr vendim pr do subjekt q i kalon fondit t kompensimit fizik.

  Prona

  Komunitetit Mysliman Shqiptar prej vitit 1996 i jan njohur nj sr pronash n qendr t Tirans. Por meqense kto prona nuk sht e mundur q t kthehen fizikisht, sepse mbi to jan ndrtuar prej m shum se 30 vitesh objekte t tjera, si ndrtesa me funksione publike si jan shkollat, shteti ka par si mundsi t vetme q t bj kompensimin e tyre n troje ku ai vet sht pronar, duke llogaritur natyrisht dhe efektet financiare n baz t harts t vlers s prons. Ndrkoh q prsa i prket rastit konkret qeveria synon t bj nj trajtim t barabart me subjektet e tjera fetare pr t drejtn e pronsis n qendr t kryeqytetit. N relacionin shoqrues t ktij vendimi theksohet se shteti shqiptar mbyll ciklin e kompensimit pr t gjitha bashksit e mdha fetare n qendr t Tirans. Disa vjet m par qeveria shqiptare i njohu Kishs Katolike t drejtn pr t ndrtuar nj objekt kulti n qendr t Tirans midis Ministris s Mbrojtjes dhe selis s Partis Socialiste.

  Komuniteti Mysliman, mbi 50 mij m/2 troje n Tiran

  TIRAN- Komuniteti Mysliman Shqiptar vetm n Tiran zotron mbi 50 mij metra katror troje t njohura nga Komisioni pr Kthimin dhe Kompensimin e Pronave si detyrim pr t'u kompensuar. Nj fakt i till bhet i ditur nga vet dokumentacioni q ky komunitet ka shkmbyer me s fundmi me agjencin e Kompensimit dhe Kthimitt Pronave. N nj letr drejtuar ksaj agjencie, kreu i komunitetit mysliman, Selim Mua nder t tjera bn me dije se ky komunitet ka ende pr t marr 50 mij metra katror troje vetm brenda Tirans. Prve truallit t prfituar dje n baz t vendimit t qeveris, ky komitet zotron dhe nj sr siprfaqesh n pika kye t Tirans, ku toka ka nj vler t konsiderueshme. Por meqense kto siprfaqe sot jan t zna me godina q shrbejn pr qllime publike, kryesisht shkolla, shteti shqiptar sht prpjekur q t'i kompensoj ato n zona t tjera, duke marr parasysh dhe vlern e harts s prons. Jo rrall her drejtuesit e ktij komuniteti kan shprehur paknaqsit e tyre pr ecurin e ngadalt t kthimit dhe kompensimit t prons nga ana e shtetit. Paknaqsi q shpesh her jan br publike gjat festave fetare.

  Pronat ku komisioni u ka njohur t drejtn e pronsis jan m s shumti shkolla

  Komuniteti, ja pronat e njohura nga shteti


  TIRAN- Komuniteti Mysliman n Shqipri pretendon t ket n pronsi mjaft prona n gjith territorin e vendit, si dhe n kryeqytet. Nj pjes e tyre i jan njohur edhe nga ish- Komisioni i Kthimit dhe Kompensimit t Pronave. N nj letr q rreth nj vit m par kryetari i Komunitetit Mysliman, Selim Mua i ka drejtuar ish-ministrit t Drejtsis, Bumi, dhe ish-drejtores s Agjencis s Pronave, Justina Borii, rendit disa prona mbi t cilat ish-komisioni ka njohur t drejtn e pronsis. Nj prej tyre sht dhe trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Sami Frashri", mbi t cilin ka qen ish- Xhamia e Met Fires, me siprfaqe prej 2610 m2. T tjera prona t komunitetit mysliman q jan njohur nga ish KKKP jan: trualli mbi t cilin sht ndrtuar aktualisht shkolla "Kristoforidhi", ku ka qen ish Xhamia e Zels me siprfaqe 1692 m2; trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Lidhja e Prizrenit, ku m par kan qen varrezat e Dervish Hatixhs me siprfaqe 2400 m2; trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Kushtrimi i Liris", ku m par ka qen Xhamia e Tetovs me siprfaqe 1099 m2.

  Por, prve trojeve ku aktualisht jan ndrtuar institucione publike, si shkollat, Komunitetit Mysliman i jan njohur dhe nj sr pronash t tjera. Ish- Komiteti ka marr vendim n favor t Komunitetit Mysliman pr njohjen e pronsis mbi truallin mbi t cilin sht br zgjerimi i Rrugs s Elbasanit, me siprfaqe 1004 m2, si dhe trualli ku kalon sot Unaza me siprfaqe 1285 m2, q prbjn nj pjes t truallit t Namazgjas, ku sot Komuniteti krkon t ndrtoj Xhamin e Madhe. Po ashtu, prona t tjera t njohura jan: trualli mbi t cilin sht ndrtuar godina e Lidhjes s Shkrimtarve, si dhe Dhoma e Tregtis; trualli mbi t cilin sht ndrtuar gjimnazi "Qemal Stafa"; trualli i ish-Xhamis s Vjetr tek trekndshi i Ushtarit t Panjohur, prej t cilit sht kthyer 580 m2. "Edhe sheshi prpara bustit t ish- diktatorit, prpara muzeut Historik ka qen truall i Komunitetit mysliman, ish- Xhamia e Karrapicit", thuhet n letrn e Selim Mus.

  Disa prej pronave t njohur nga ish- Komisioni i pronave

  Trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Sami Frashri", mbi t cilin ka qen ish- Xhamia e Met Fires, me siprfaqe prej 2610 m2.

  Trualli mbi t cilin sht ndrtuar aktualisht shkolla "Kristoforidhi", ku ka qen ish- Xhamia e Zels me siprfaqe 1692 m2

  Trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Lidhja e Prizrenit, ku m par kan qen varrezat e Dervish Hatixhs me siprfaqe 2400 m2

  Trualli mbi t cilin sht ndrtuar shkolla "Kushtrimi i Liris", ku m par ka qen Xhamia e Tetovs me siprfaqe 1099 m2

  Trualli mbi t cilin sht br zgjerimi i Rrugs s Elbasanit, me siprfaqe 1004 m2, si dhe trualli ku kalon sot Unaza me siprfaqe 1285 m2, q prbjn nj pjes t truallit t Namazgjas, ku sot Komuniteti krkon t ndrtoj Xhamin e Madhe

  Trualli mbi t cilin sht ndrtuar gjimnazi "Qemal Stafa"

  Trualli i ish Xhamis s Vjetr tek trekndshi i Ushtarit t Panjohur, prej t cilit sht kthyer 580 m2
  Ndryshuar pr her t fundit nga Lioness : 20-12-2007 m 19:50

Tema t Ngjashme

 1. Prgjigje: 170
  Postimi i Fundit: 31-08-2011, 03:13
 2. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
 3. Myslimant e Shkodres kundr shkarkimit t myftiut
  Nga iliria e para n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 26-11-2006, 10:00
 4. Komuniteti Mysliman dhe legjislacioni
  Nga Iliriani n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 22-05-2006, 12:26
 5. Tifozt e Super Kampiones Tirana
  Nga BlueBaron n forumin Sporti npr bot
  Prgjigje: 157
  Postimi i Fundit: 26-02-2006, 22:05

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •