Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 285 prej 285
 1. #281
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  02-04-2009
  Postime
  5,652
  Faleminderit
  633
  179 falenderime nė 161 postime

  Pėr: Kanuni i Lekė Dukagjinit

  Citim Postuar mė parė nga Qyfyre Lexo Postimin
  Heshtja eshte flori....

 2. #282
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  14-09-2014
  Postime
  979
  Faleminderit
  2
  28 falenderime nė 28 postime

  Pėr: Kanuni i Lekė Dukagjinit

  ...Kanuni i Lek Dukagjinit ka qene feja dhe kushtetuta e pare Shqiptare dhe si kudo,ashtu si familjet mafjoze apo te sukseshme, kerkojne te adhurohet individi apo cuni i shpise dhe askush mos ti kundershtoje se ndryshe i pret vdekja...

 3. #283
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Kanuni i Lekė Dukagjinit

  Fjala ''kanun'' vjene nga arabishtja qe do tė thote ; e ve doren ne prush ''tangar' njė lloj sistemi primitiv i paragjykimit...
  Tangari eshte njė pajisje e thjeshte ne formen ovale si saēi ne posición te kundert....i cili sherbente per ngrohjen e ödes por edhe pėr perbetime ; ''shtine doren ne tangar per te provuar pafajsin tende !
  Ky eshte njė ligj kanonik fatimid-magreben, i tmerrshem. ..si themi ne sot ''Kanuni i Lekė Dukagjinit ''...ose perndryshe; ligji i edukimit/Lektion de L'ěducation ; MESIMET PER RIeDUKIMIN....dhe ska asgje tjeter enigmatike ketu. ...!
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e Kreksi
  Anėtarėsuar
  20-11-2004
  Vendndodhja
  Francė
  Postime
  5,618
  Faleminderit
  339
  44 falenderime nė 43 postime

  Pėr: Kanuni i Lekė Dukagjinit

  Imagjinojeni pak, te vemi gishtin ne koke/tru; ku jane ata rreshta te shkruar ne gjuhen ship nga Lekė Dukagjini. ...ku jane keto prova?!....ska !
  Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

 5. #285
  i/e regjistruar Maska e Akuamarini
  Anėtarėsuar
  19-02-2015
  Postime
  1,763
  Faleminderit
  35
  92 falenderime nė 86 postime

  Pėr: Kanuni i Lekė Dukagjinit

  [QUOTE=Kreksi;3838749]Fjala ''kanun'' vjene nga arabishtja qe do tė thote
  Prejardhja e termit “Kanun” siē dihet, ka ngjallur diskutime ndėrmjet autorėve tė ndryshėm shqiptarė. At Gjergj Fishta nė parathėnien dinjitoze tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit shprehet se “rrjedh nga greqishtja e vjetėr “Anon” qė u pėrhap edhe nė gjuhė tė tjera”.

  Historiani Kristo Frashėri mendon se termi “kanun” ėshtė me origjinė bizantine dhe se rrjedh nga termi “Kanon”.

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 22:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 08:32
 3. A eshte i vleshem Kanuni i Lek Dukagjinit apo jo?
  Nga Kallmeti nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 21:42
 4. Kanun e Kuvend .
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 21:21
 5. Kanun e Kuvend (trojet Shqiptare)
  Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 07:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •