Close
Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 241 deri 260 prej 286
  1. #241
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    16-11-2005
    Postime
    8,691
    Mirese na erdhe Baptist, na kishte marre malli o burr i dheut se ke humbur fare.

    Sa per temen, nuk e njoh aspak mire kanunin qe te jap mendim, i vetmi aspekt i kanunit qe njohim ne shqiptaret eshte shembulli i vrasjes per nje llaf goje, dmth "vrasje nderi", ose gjakmarrje pa fund.

    Nje gje nuk e di une, nese dikush vret dhe e vrasin, a nuk duhet te quhet e perfunduar gjakmarrja? Pse duhet te vazhdoje ne nje rreth vicioz qe detyron te dyja palet te vrasin njera tjetren me rradhe deri sa ti zhdukin meshkujt e fisit.
    Kjo me duket me shume politike anti-shqiptare e koduar ne kanun.

  2. #242
    Pershendetje Baptist, uroj te jesh mire. Te kam permende disa here ne tema qe i mungon Forumit, por te them te drejten nuk ma mori mendja se do ktheheshe si uragan dhe pikerisht duke me cituar mua, nejse, gezohem qe te shoh!
    Fillojme tani....me temen.
    Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
    Nuk eshte kurrfare norme juridike. Eshte Kanun i Drejtesise. Fjala KANUN i thote te tera, madje akoma me shume.
    Norma juridike i dashur, sipas jurisprudences, konsiderohet si njesia themelore e ndertimit te se Drejtes, dhe normat juridike qe rregullojne nje objekt te njejte formojne institutet e se drejtes, psh instituti i marteses, i prones, etj etj....po njesoj si ne kanun, jo me kot ndahet ne nye te vecanta sipas instituteve qe rregullon, pra rrjedhimisht dalim tek ajo qe po pretendon ti; E Drejta, Drejtesia. Nuk e kuptoj se cfare ka ketu per t'u kundershtuar!


    Cfare te "drejte popullore" dhe ku ka te "drejte zakonore" ne Kanun?!
    E drejta zakonore (ius non scriptum), keto rregulla u konsoliduan ne interesin e te gjitha aspekteve jetesore qe rregullonte ne marredheniet midis njerezve. Ketyre rregullave iu nenshtroheshin me bindje, pa nevojen e forces ose te dhunes (parim human ky) . A nuk e gjen kete tek KLD?
    Ndersa, individet qe nuk iu nenshtroheshin ketyre rregullave, perjashtoheshin nga jeta e bashkesie.
    Specifikimet nuk vetbehen, ato i ben dikush dhe >keto< [specifikime] i beri partia e punes.
    Mos mu qaj mua per partine e punes, sepse kam linde ne 88-ten dhe nuk ia kam idene e atyre teorirave te asaj kohe.
    Hec-e merre vesh cfare thua me kete: "teresi normash juridike te se drejtes popullore te pashkruar, pra kanuni perfaqeson ate qe quhet e drejta zakonore."
    Fakti qe ti nuk e ke te qarte, nuk eshte faji im i dashur...
    Cka jane keto absurditete te analfabetizmit te ushtrise komuniste qe pati per qellim te cliroje shqiptaret nga shqiptarizmi?
    Prap ta them, mos mua qaj mua per komunizma.

    Por dicka si e Drejta Elementare Absolute, apo Native - e llojit njerzor - nuk eshte gje qe del mode, demode qe zevendesohet me piperka e atrakcione te castit.
    Ne asnjee rast nuk e kam konsideruar te dale mode, madje une ketu me kete analize modeste, qe po mundohem te bej duke e krahasuar me te drejten romake, po mundohem te vertetoj se eshte shume i lashte. E drejta romake zhvillimet e saj i ka nga 753 p.e.s- 565 p.e.s, dhe duke qene se kane kaq shume ngjashmeri na ndihmon ne idene se KLD eshte shume i lashte dhe me vlera. Madje ne nje postim timin si analize te nje nye te KLD, kam gjetur ngashmeri edhe me Kodin e Hamurabit.



    [perrallat po i kapercejme]
    Per cfare perrallash e ke fjalen, nuk kam kohe te tregoj perralla une...

    e ke kenaq.
    Ironi e tipit e ke kenaq, kurseje per dike qe nuk ka njohuri ne kete fushe, se sipas kesaj qe thua ti i bie qe 4 vite studimi juridik bashke me Diplomen t'i hedh ne kosh sepse ti nuk bie dakort. Sorry honey, fail!


    Mire bere, po s'na the gje.
    Cfare do ti te them une ty, te tjeret nuk kane pasur ankesa deri tani, ti cfare kerkon?



    Maskilist?!
    Perderisa kemi me sistem patriarkal, si eshte sipas teje? Kemi te bejme me paterfamilias dhe paterpotestas . Por femra ka respektin qe meriton, e kam sqaruar ne analizen perkatese te neneve ku flitet per Te.

    Sepse Kanuni eshte pertej gjerave.
    Cfare gjerash, tregohu me i gjere ne argumentim.

    P.S: ata shpifje bolshevike me te cilat mu drejtove, mbi faktin qe jane edhe kanune paralele, nuk i kam shpikur une. Keshtu qe me embel kur replikon me nje femer.
    P.S.S: Gezuar Ditelindjen Baptist, ne mos gabohem e ke pase para 2 ditesh
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 04-06-2011 mė 11:06

  3. #243
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga Yes*

    Ne asnjee rast nuk e kam konsideruar te dale mode, madje une ketu me kete analize modeste, qe po mundohem te bej duke e krahasuar me te drejten romake, po mundohem te vertetoj se eshte shume i lashte. E drejta romake zhvillimet e saj i ka nga 753 p.e.s- 565 p.e.s, dhe duke qene se kane kaq shume ngjashmeri na ndihmon ne idene se KLD eshte shume i lashte dhe me vlera. Madje ne nje postim timin si analize te nje nye te KLD, kam gjetur ngashmeri edhe me Kodin e Hamurabit.
    Vetem kjo qe ke shkruar me lart mjafton per te hedhur ne Lane cfare eshte shkruar ne kete teme, dhe te gjithe temen bashke me te.

    Kanuni nuk ka ngjashmeri me te drejten romake, e drejta romake qe origjinon nga ritualet etruske dhe u kodifikua nga nje Perandor Iliri, Justiniani, mund te kete ngjashmeri me te. Ndera te presupozosh ngjashmeri me Kodin e Hamurabit "lex talionis" nje ligj mandator dhe arbitrar (si psh. po provoi hedhja ne lume se je fajtor, akuzuesi te merr shtepine, por ne se lumi te nxerr gjalle, atehere duhet akuzuesi ekzekutohet". Temat ne seksionin e historise kane percuar nje gje, qe kombi shqiptar ka qene themeli i civilizimit dhe jo absorbues i civilizimit te Grekut dhe Romes sic degjon rendom ne cdo liber dhe emision te Shqiperise keto kohe. Fakeqesite qe i sollen keta te ardhur Ilirikut gershetuar e ato natyrore, bene te bjere Greqa e me pas Roma. Pas Perandoreve Ilrire, racat e tjera q eu vendosen ne krye te imperatorise, nuk krijuan asgje te re, vec absorbuan frutet e gjenise dhe te struktures shteterore te krijuar nga paraardhesit e tyre ilustre. Iliriku ne vijim mbrojti traditen se i pasur eshte ai qe eshte i LIRE dhe organizimin e decentralizuar.

    Ka shume teori per Kanunin, por te gjithe studjuesit bien dakord ne nje pike. Kanuni dhe predispozitat e tij jane aq te ndryshme nga ato te cdo uzurpatori sa qe Shqiptari gjithmone ka zbatuar kanunin me perparesi dhe nuk ka huajtur as nje grosh nga tere ligjet me te famshe te kohes (Greke, Romake, Turke, etj.) Arsyeja pse Shqiptaret kane qene kaq kembengules nuk eshte transmetuar, por ajo qe nuk ka humbur eshte se LIGJI LEKEVE KA QENE DHE DO MBETET SISTEMI ME I AVANCUAR I BOTES NE VENDIMMARRJE DHE RREGULLIM SOCIAL. Shqiptari eshte mjaft pragmatik, dhe kur gjen dicka me te mire e me praktike e zevendeson te veten ose permireson te veten. Kjo nuk ka ndodhur me Kanunin. Sepse, sic thashe Shqiptaret e dinin se nuk mund te perfeksionosh dicka perfekte.

    Kanuni ka dale jashte modes sot, jo sepse ka te meta kohore, por sepse te metat e kohes kane gerryer vlerat morale dhe sociale te cilat garantojne effektshmerine e tij.



    Se fundi, me ngjan mua se komentet qe ke bere jane ato te seminareve te shkolles. Asgje te keqe. Se paku eshte dhene nje dime njohurie per kete monument ligjor. Mirepo komentet qe jane bere rreth toj, dhe vlerat qe jane infiltruar jane pa dyshim te epokes komuniste. Eshte kaq e dukshme..

  4. #244
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Vetem kjo qe ke shkruar me lart mjafton per te hedhur ne Lane cfare eshte shkruar ne kete teme, dhe te gjithe temen bashke me te.
    Per mua po deshe hidhe ne Lane dhe ku te duash, ne asnje rast nuk imponova duke thene "eshte keshtu si them une", perkundrazi e kam thene disa here (e ke te shkruar madje) qe "ju lutem me korigjoni qe ne fillim qe te mos bej gabime". Ku ishit ju, kur e kerkova nje ndihme te tille?
    Ndera te presupozosh ngjashmeri me Kodin e Hamurabit "lex talionis" nje ligj mandator dhe arbitrar (si psh. po provoi hedhja ne lume se je fajtor, akuzuesi te merr shtepine, por ne se lumi te nxerr gjalle, atehere duhet akuzuesi ekzekutohet".
    Rasti i vetem specifik, kur e kam permendur kete ngjashemri ka qene ne funksionin demografik te marteses, e ke te shkuar edhe ne komente, ndersa per kete qe permendet ju nuk e kam thene ndonjehere.





    Se fundi, me ngjan mua se komentet qe ke bere jane ato te seminareve te shkolles.
    Ne shkolle as jemi marre fare me kanunin, rasti i vetem kur e kemi permendur perciptazi ka qene ne vit te pare, semester te pare nga libri i Aleks Luarasi "Histori e shtetit dhe se drejtes"

    Gjss Flm per ato sqarimet e tjera.
    Shendet!
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 04-06-2011 mė 18:02

  5. #245
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
    Per mua po deshe hidhe ne Lane dhe ku te duash, ne asnje rast nuk imponova duke thene "eshte keshtu si them une", perkundrazi e kam thene disa here (e ke te shkruar madje) qe "ju lutem me korigjoni qe ne fillim qe te mos bej gabime". Ku ishit ju, kur e kerkova nje ndihme te tille?
    Nuk eshte gabim eskluziv i yti. Ne fakt, po te kishte qene vetem interpretimi yt, nuk do ta kisha vene ne dukje, pasi do ishte i parendesishem. Tjetra, une shkruaj kur mundem, dhe kur kam kohe te lexoj.

    Rasti i vetem specifik, kur e kam permendur kete ngjashemri ka qene ne funksionin demografik te marteses, e ke te shkuar edhe ne komente, ndersa per kete qe permendet ju nuk e kam thene ndonjehere.
    Po. Kodi Hammurabit ka ngjeshmeri ne linjen trasheguese te gjakut (te kisha drejtuar nje pyetje sqaruese ne postin #214), trashegimine e gruas dhe pajen. Ka shume mundesi qe keto pjese jane huazuar nga nje kod edhe me i vjeter e edhe me i famshem, ai i UR-Manit(?) a dicka e tille. Ka disa teme qe jane marre me civilizimin e UR ne kete forum.

    Une permenda nje rast specifik nga Kodi Hammurabit, per te ilustruar aritraritetin ne gjykimin e fakteve. Per dallim, kanuni ehste shume racional dhe sistematik. Ne asnje vend nuk permenda qe ke sjelle shembull nga Hammurabi, perpos qe ke evidentuar ca ngjashmeri.

    Ne shkolle as jemi marre fare me kanunin, rasti i vetem kur e kemi permendur perciptazi ka qene ne vit te pare, semester te pare nga libri i Aleks Luarasi "Histori e shtetit dhe se drejtes"
    Pikerisht. Nuk eshte faji yt i perciptesise se trajtimit te Kanunit ne shkollat e Drejtesise ne Shqiperi. I kane shtuar nje "e drejte zakonore" dhe e kane futur ne senduk. Kanuni ka qene ligj prevalent ne Ilirik dhe me sa deshmohet suprem, pavaresisht nga babilonia e ligjeve dhe rregullave te sjella nga pushtuesit. Copeza te kanuneve/ te te drejtes te kodifikuar ate qyteteve deshmojne se Kanuni nuk ka qene "jus nun scriptum" por nje ligje te shkruara. Gjecovi nuk ka arritur te sjelle vec se nje pjese shume te vogel te asaj trashegimie sot te lene pas dore dhe te mbuluar me harrese. Kanuni ne formen qe eshte deshmon per nje lartesi te madhe organizimi dhe funksionimi socal qe shkon pertej eres se Civilizimit Perendimor e pertej eres se atij civilizimi q ei kane veshur ne menyre arbitrare orientit.

    Gjss Flm per ato sqarimet e tjera.
    Shendet!
    Shendet gjithashtu.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 04-06-2011 mė 20:39

  6. #246
    Kalimtar Maska e Docteur
    Anėtarėsuar
    10-03-2012
    Vendndodhja
    Ne toke
    Postime
    53
    nje pyetje ?

    a ekziston akoma kanuni i lekes per me e blere neper librari ?
    Try not to become a person of success, but rather a person of value.

  7. #247
    i/e regjistruar Maska e Sharri-Liburna
    Anėtarėsuar
    13-09-2009
    Vendndodhja
    ne toke
    Postime
    2,171
    Studiuesi japonez komenton Kanunin e Lekė Dukagjinit

    Publikuar: 31.03.2012 - 22:37

    Uashington, 31 mars - Profesori japonez Kazuhiko Yamamoto ėshtė studiues i kulturės shqiptare dhe veēanėrisht i Kanunit tė Lekė Dukagjinit. Ai ėshtė autor i librit “Struktura etike e Kanunit dhe nėnkuptimet e saj kulturore”, dhe sipas tij, elementė bazė tė etikės sė Kanunit gjenden edhe nė traditat antike japoneze si dhe nė veprat homerike. Profesor Yamamoto, i cili ka qenė disa herė nė Shqipėri dhe Kosovė, ėshtė pedagog i Institutit tė Shkencave Shėndetėsore tė Universitetit Kjushju flet pėr Zėrin e Amerikės.

    Zėri i Amerikės: Ju keni qenė i interesuar pėr kulturėn shqiptare, dhe veēanėrisht mbi Kanunin, pėr shumė vjet tashmė. Si lindi ky interesim?



    Yamamoto: 21 vjet mė parė, lexova njė roman tė Ismail Kadaresė, tė titulluar Prilli i thyer. Kur lexova kėtė libėr, mendova se Kanuni qė ėshtė njėra prej temave tė romanit karakterizohej shumė prej etikės dhe moralit. Kėshtu, fillova tė kryeja kėrkime mbi aspektet etike dhe morale tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit, 21 vjet mė parė; ky ishte fillimi i punės sime.



    Zėri i Amerikės: Mbi cilat veēori tė Kanunit pėrqėndrohet studimi juaj?



    Yamamoto: U pėrqėndrova tek aspektet etike tė Kanunit dhe kėrkova tė gjeja kėta elementė etikė duke i krahasuar me traditat antike japoneze. Tradita kryesore e Japonisė antike ishte koncepti i Mikut-Perėndi. Kur njė i panjohur vizitonte njė shtėpi ai duhej tė pranohej si njė lloj Perėndie, njė lajmėtar i Zotit. Gjatė studimeve tė mia, gjeta ngjashmėri midis konceptit tė mikut tek Kanuni dhe atij nė kulturėn antike japoneze. Gjashtė elementė bazė tė Kanunit janė: besa, nderi, miku, gjaku, buka, dhe hakmarrja. Gjithashtu hetova mbi konceptet etike tė veprave homerike Iliada dhe Odisea. Kėto vepra u shkruan rreth 2700 vjet mė parė dhe zbulova qė gjashtė elementėt e sipėrpėrmendur ndodheshin edhe nė to. Pra, unė vura re qė elementėt etikė tė veprave homerike ishin tė njėjta me ato tė Kanunit. Mė pas analizova tragjeditė greke, si pėr shembull ato tė Eskilit dhe Sofokliut, dhe i gjeta kėto gjashtė koncepte edhe nė ato tragjedi. Megjithatė, disa elementė nė tragjedinė greke po ndryshonin, pasi ato po shkruheshin nė Athinė, e cila ishte njė polis, pra njė formė shteti. Mendoj se tragjeditė e Eskilit dhe Sofokliut pasqyrojnė kohėt e ndėrmjetme tė moralit njerėzor: nga ato tė njė shoqėrie pa praninė e fuqisė sė njė shteti nė kohėt e njė shoqėrie ku fuqia e shtetit ėshtė e pranishme.



    Zėri i Amerikės: Profesor Yamamoto, nėse do tė bisedonit me njerėz qė nuk i njohin shqiptarėt, ēfarė do t’u tregonit atyre lidhur me njerėzit dhe me kulturėn shqiptare?

    Yamamoto: Ėshtė diēka e vėshtirė pasi Shqipėria dhe Kosova janė shumė larg prej Japonisė, pėr shembull. Nė Japoni, shumė pak njerėz dinė gjėra mbi kėto shtete apo mbi kėtė rajon. Prandaj, kur flas me bashkėkombasit e mi mbi shqiptarėt, ata thonė se nuk i njohin. Pra, mė duhet shumė kohė pėr tė shpjeguar se si ėshtė Shqipėria dhe se ēfarė vendi i mrekullueshm ėshtė. Njerėzit nė Shqipėri dhe Kosovė janė shumė miqėsorė me ne tė huajt. Nė mėnyrė tė veēantė ata kanė treguar dashamirėsi tė madhe ndaj ne japonezėve. Kur flas me shqiptarėt, mė duket sikur jam duke folur me njerėz tė vendit tim. Udhėtimet e mia atje kanė qenė pėr mua mjaft tė mira, njė pėrvojė fantastike do tė thoja. Pra, kam ndjenja mjaft pozitive ndaj kulturės shqiptare dhe ndaj shqiptarėve.



    Zėri i Amerikės: Profesor Yamamoto, cilat janė projektet tuaja tė ardhshme?



    Yamamoto: Kam nė plan tė vazhdoj kėrkimet mbi aspektet etike tė Kanunit, duke i krahasuar ato me elementė tė kulturave tė ndryshme, si pėr shembull, kultura japoneze antike, ajo moderne si dhe kultura tė vendeve tė tjera.

    http://kohaditore.com/index.php?page=1,10,93773
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Sharri-Liburna : 31-03-2012 mė 17:27
    Zhduku nga tokat Arbrore, qelbesira Aziatike

  8. #248
    Citim Postuar mė parė nga Docteur Lexo Postimin
    nje pyetje ?

    a ekziston akoma kanuni i lekes per me e blere neper librari ?
    Si jo, ekziston dhe eshte mir per ne vc. E ben nje pune te pakten.
    Puro Nigga

  9. #249

  10. #250
    fanatik i sė vėrtetės Maska e tomaras
    Anėtarėsuar
    09-07-2008
    Postime
    343
    Citim Postuar mė parė nga bigD Lexo Postimin
    Si jo, ekziston dhe eshte mir per ne vc. E ben nje pune te pakten.
    Rrėfimi klasik i derrit dhe margaritarėve.
    "It is a miracle that curiosity survives formal education."
    Albert Einstein

  11. #251
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899

    At Gjergj Fishta

    3. Kanuni i Leke Dukagjinit

    Fjala kanun s'ka dyshim, se etimologjikisht rrjedhe prej fjalet grqishte "kanon", qi dpn me than mastar njajo vegel e drunit a e ndonji brumit tjeter, qi vjen me terhjeke viza te drejta. Metaforikisht shenjon shtillin e ligjvet gojdhanse e te pa kodifikueme, mbas te cilave ecte dikur hullija e jetes e e veprimit te popullit shqyptar.

  12. #252
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    vijon ...

    Por pse i thone: i Leke Dukagjinit? qe nje cashtje e cilla ene nuk asht zhvillue krejt mire e me suguri t'plote. Nji pale thone, se quhet i Leke Dukagjinit, per arsye qi ky Leka e paska mbledhe e kodifikue i pari. Ktij mendimi duket se ka kene edhe Dr. Milan Sufflay, i cilli me librin e vet "Serbte edhe Shqyptaret" (perkthey prej slavishtes) thote ne faqe 90 - "Gojdhana, mbas se ciles keto zakone ligjare te quejtuna me emnin "Kanuni i Lekes", asht ne lidhje me Leken III Dukagjin" (1459-1479). E vertet se Auktori i famshem, nuk thote se ky Leke Dukagjini III ka permbledhe e kodifikue Kanunin ne fjale; por prej do vendeve te tjera te librit te tij te sypripermendun mund te thohet edhe se, per njimend Kanuni ka mujte me kene kodifikue prej Lekes III.
    vijon...

  13. #253
    Gjak Shqiptari Maska e Illyri
    Anėtarėsuar
    05-05-2011
    Vendndodhja
    Nė tokėn shqiptare Dardani
    Postime
    145
    Citim Postuar mė parė nga Docteur Lexo Postimin
    nje pyetje ?

    a ekziston akoma kanuni i lekes per me e blere neper librari ?
    Si jo! mund ta marresh falas nga interneti.

    http://www.mediafire.com/?243i99uyz1c5696

  14. #254
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    vijon....

    Prej vepre te citueme te DR Sufflay theksohen do fakte, qe mund te kene te perpjekur me kodifikim te ligjve n'Shqypni. Qe nji here auktori thote, (f23 et se.) se qe prej te trembdhetes qindvjete (viti 1300 - javan) nder do qytete te Shqypnis gjindeshin zyre noteriale, ku u shkruejshin e prej kahe u perhapshin lajmet gjyqtare te vendit. "Prej trajtes e prej mbrendsis se lajmeve noteriale shqiptare-dukljane" , shkruen mandej (f.25 et seq), "mund te xjerrim ndonji gja mbi faret e statuteve te qyteteve."

    Ne nji vend tjeter mandej shton (f.27) "...qytetasit e Durrsit kishin qene shtrenguem t'i mshehin statutet e veta. Ne fillimin e periudhes se Venedikut (1398) u gjet vetem nder Franciskajt e atjeshem neni 35 i nji Statuti, i shkruem mbi papir". Paska pase pra aso kohe statute te shkrueme ne Shqypni.

    vijon...

  15. #255
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    vijon....

    Ma teper (op. cit.. f. 87 et seq.) Dr. Sufflay kallxon, se si rreth te trembdhetes qindvjete filluen me u trajtue ne Shqypni si do republika te vogla te permbame prej disa fshatesh a bajrakesh, "tue marre me vedi dy elemente te reja: nji ushtak e nji ligjuer" Kshtu (1414 e ma tutje) bahet jastezakonisht i forte fisi i Hotit, kryetari i te cillit quhej Kapetan (Capitaneous montanae Hottorum), e rreth vjetit 1415 trajtohet lidhja e bajrakeve te Mirdits, e cilla aso kohe mund te dyndte nji ushtri 12,000 luftetaresh. - Se do te kete pase dikur kjo republikash te vogla ne Shqypni, na defton- mbas mendimit t'em- fakti, qi ktu ka vise, qi quhen dy emna pllojce. Per shembull: Shale e Shosh, Puke e Iballe, Shllak e Temal, Mat e Chidhen etr. Tash, tue kene se auktori thote, se edhe Drishti n'interlant te verit te Shqypnis- ka pas Statutin e vet te kodifikuem (op.c.f.25) nuk asht krejt pa fjale e pa vend, me thane, se edhe kto republika kan mujte me pase te kodifikueme ligjet e veta - mos seecilla m'vedi, nji kanun te perbashket te gjitha.

    Masandaj auktori shkruen, (f.91 e 180 op. c.) se disa nder kryetare fisesh ne Shqypni u naltesuen ne dinast te pamvarun. T'a merr mendja pra, se kta duke e princa, qi drejt per se drejti e n'emen t evet lidhshin bese e merrshin e epshin me Shtete t'mdha t'Europes, s'do kene lane mbas dore kodifikimin e ligjeve pr vise te veta; mbasi ato kohe u gjindshin kso ligjesh e kso statutesh te kodifikueme. Prandej asht te gjithe gjasa se "Kanuni i Leke Dukagjinit" dikur ka qene i kodifikuem. Ket pune e dishmojn edhe analogjit e shumta, qi ligjet e Kanunit t'sodshem ka me ligje te Romes, te Byzantit te Serbvet. - Merret vesh prej vedit, se mbas te himit te Turqvet ne Shqypni, "Kanuni i Lekes" ka hupe si forme kodi, e asht perdhose si lande drejtsije.

    vijon...

  16. #256
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    vijon....

    E po nder cillat vise te Shqypnis qitej nepune, a -si thone sot- zbatohej "Kanuni i Leke Dukagjinit"? Qe nji tjeter pyetje, se cilles nuk mund t'i pergjigjet me suguri; pse mjerisht per shum do arsye mungojn shenime pozitive mbi ket cashtje. Por, me fole pergjithisht,un dte thohet se kapase vler LEGALE nder Leke (Malsoret Mbishoders) e ne Dukagjin. - Dukagjini nder kohe te kalueme perfshite Shale e Shosh, Puke e Iballe, Mirdite, Kthelle e Selite e Zhuben (Malsin) e lezhes. - Per ket pune, thone nje pale, se Kanuni quhet i Leke Dukagjinit jo sepe ka qene kodifikue prej Lek Dukagjinit, por pse ka ken zbatue nder "Leke" e "Dukagjin"; pra "Kanuni Leke-Dukagjin", e jo i "Leke Dukagjinit". Kto cashtje tash i zhvillon me kohe historia.

  17. #257
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Domethene ata barinjte e qe luftuan me krye-bariun Skenderbe, sic thote Oliver Shmitt na pakeshin pas statute te kodifikuara, sistem gjyqsor dhe noterial, dhe ishin te organizuar ne republika.

    Po Shmittit nuk ja kane deftyer Serbet vepren e pabotuar te Shuflait, ate per te cilen i moren jeten. Durresi i fshihte statutet ne kohen e ofensives Serbe - deri sa u zhduken. Turqia Serbo-Greke mbaroi pune me pjesen qe kishte mbet.

    Pyetje ndonjeri?

  18. #258
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Javan, ne momentin qe e vrane Shuflajn ne banesen e tij u vodh edhe nje doreshkrim. Ishte doreshkrimi i librit te trete codex albanicus.

    Cka ka ndodhur me dy te tjerat? A jane botuar?

  19. #259
    Perjashtuar
    Anėtarėsuar
    11-11-2008
    Postime
    2,899
    Ka patur nje kopje (doreshkrim) te dy volumeve te pare dhe mendohet edhe te te tretit ne Tirane, pasi Shuflai planifikontete kthehej ne Shqiperi para se ta vrisnin. Eshte zhdukur. Sigurisht nuk eshte botuar kurre se u prishnim ndjenjat Serbeve. Keta personat qe sjellin fotografi te vjetra nga Arkivi i Shtetit ne forum, le t'i bejne nje sherbim kombit dhe ta kerkojne. E ne se e gjejne, te vjedhin nje kopje. Shtetit tone nuk i zihet bese.

    Kurse biblioteken e Franceskaneve e dogjen me porosi te KQ te PPSH. Kopjet e ralla te biblioteke se Shkodres ju falen Serbeve me kamione me urdher te Partise, ato qe mbeten, femijet urinonin mbi to.

    Me Socialistet ndonjeri?
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga javan : 30-06-2012 mė 19:13

  20. #260
    . Maska e illyrian rex
    Anėtarėsuar
    11-10-2009
    Vendndodhja
    ne fronin tim
    Postime
    4,491
    Citim Postuar mė parė nga javan Lexo Postimin
    Ka patur nje kopje te dy vlumeve te pare dhe mendohet edhe te te tretit ne Tirane, pasi Shuflai planifikontete kthehej ne Shqiperi para se ta vrisnin. Eshte zhdukur. Sigurisht nuk eshte botuar kurre se u prishnim ndjenjat Serbeve. Keta personat qe sjellin fotografi te vjetra nga Arkivi i Shtetit ne forum, le t'i bejne nje sherbim kombit dhe ta kerkojne. E ne se e gjejne, te vjedhin nje kopje. Shtetit tone nuk i zihet bese.

    Kurse biblioteken e Franceskaneve e dogjen me porosi te KQ te PPSH. Kopjet e ralla te biblioteke se Shkodres ju falen Serbeve me kamione me urdher te Partise, ato qe mbeten, famijet urinonin mbi to.

    Me Socialistet ndonjeri?
    Befasohem se si mbijetuam deri me sot, si popull!

Faqja 13 prej 15 FillimFillim ... 31112131415 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. Gjakmarrja
    Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 46
    Postimi i Fundit: 19-11-2022, 14:02
  2. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
    Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
    Pėrgjigje: 144
    Postimi i Fundit: 28-02-2021, 18:54
  3. A eshte i vleshem Kanuni i Lek Dukagjinit apo jo?
    Nga Kallmeti nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 2
    Postimi i Fundit: 11-02-2009, 22:42
  4. Kanun e Kuvend .
    Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Historia shqiptare
    Pėrgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 29-11-2005, 22:21
  5. Kanun e Kuvend (trojet Shqiptare)
    Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 20-06-2003, 07:26

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •