Close
Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 201 deri 220 prej 285
 1. #201
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  36
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Baptist Lexo Postimin
  KANUNI ka Titullin i LEKES, -tjere nuk ka.
  Jo, "vleres" - po VLERAVE qe ka KANUNI injoranca jote nuk u pergjigjet.
  JO, "produkt i shoqerise mesjetare" por i EONEVE te tradites se pakeputur te civilizimit, drejtesise dhe kultures demokratike shqiptare.
  -Drejtesia nuk eshte pushtet!
  Fakti se KANUNI nuk eshte me gjalle tregon se s'ka me shqiptar te brumit te drejte e demokratik deri ne palce.
  Tani kemi keto vemjet pakurrizore, injorante, te pa afta per te cmuar vlerat e njerezimit qe paraqet drejtesia kanunore per boten e civilizuar dhe stupiditetin e vetushtruar vullnetarisht nga pseudointelekti infantil qe ende kopercatet ne pelenat e kuqe te idese komuniste te centralizmit monist pansllav me seli ne moske.

  Kemi njerez te ketille qe e turperojne racen tone perendimore, aftesine e te pleqnuarit te ceshtjeve themelore te civilizimit njerezor dhe vler\ave te pa amshueshme te para-ardhesve tane, nder te cilat eshte pikerisht edhe Demokracia, e cila sipas mentalitetit te tille budallesk -do te duhej te hidhej ne plehra sepse qenka establuar - jo ne mesjete - por nje eon e gjysme me heret, -ne antike te thelle dhe kur banoret e rretheve ende besonin se ne mal ka kentaure.

  "Vleresimet" e ketilla nuk baltosin me asgje verat tona kombtare, as nuk zhvleresojne gje shenjterine e Kanuneve te Lekes, por perqeshin ate qe kishte aq arrogance injorante e shkurtpamesi te verber ndaj stupiditetit te tij.

  Keto deklarime te matura me nje gur te thjeshte te gjetur ne rruge, pa asnje vlere mendore flasin vetem per gjymtesine e mentalitetit dhe mendjes se atij qe i foli.
  O Shqiptar,

  unė nuk e shava Kanunin. Unė thashė qė Kanuni sot ka vetėm vlerė STUDIMORE. Ta studiosh Kanunin nuk do tė thotė qė ta hedhėsh poshtė. Do tė thotė qė ta vlerėsosh dhe tė mėsosh prej tij.

  Sot Kanuni nuk mund tė vihet nė praktikė pasi ne sot zotėrojmė njė legjislacion tė zhvilluar, kod penal, kod civil, etj dhe pėr mė tepėr njė KUSHTETUTĖ e cila i pėrshtatet kohės nė tė cilėn jetojmė.

  Ti thua qė unė jam injorant. Mirėpo ti bie me kėmbėt e tua pasi nuk e ditke qė Kanuni i Lekė Dukagjinit ėshtė njė ndėr kanunet qė ka populli Shqiptar. P.sh, Labėria ka pasur Kanunin e vet. Kanune ka qė nga Peloponezi e deri nė Bosnje.

  Ti njeh Kanunin e Lekės pasi vetėm ai ka rezistuar deri nė ditėt e sotme nė njė shoqėri tejet tė prapambetur. Tė tjerėt e kanė braktisur me kohė e me vakt.

  Thashė mesjetare pasi Kanuni i Lekės ka dalė nė mesjetė. Padyshim qė shumica e ligjeve kanė pasur origjinė mė tė hershme.

  Unė e kam lexuar Kanunin dhe aty nuk ka asgjė demokratike me konceptin e sotėm tė demokracisė.

  Ndėrsa pėrsa i pėrket rracės tėnde perėndimore.........hahaha.....harroje perėndimin. As anash nuk i vjen.

  Mos merr kot si pushka jevgut se ske tė bėsh me njerėz tė palexuar.
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 2. #202
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Post

  Ne vendin tone termi "kanun", hasur ne Shqiperine e Veriut ose "venom" qe haset ne Shqiperine e Jugut, ka kuptimin e nje norme juridike. Me kalimin e kohes ky term u specifikua si : teresi normash juridike te se drejtes popullore te pashkruar, pra kanuni perfaqeson ate qe quhet e drejta zakonore. Po cfare eshte e drejta zakonore? Ajo eshte nje e drejte popullore e pashkruar, e transmetuar brez pas brezi nga tradita gojore, qe ka sherbyrer per rregullimin e marredhenive juridike gjate shekujve ne vendin tone. Ajo nuk eshte krijuar nga nje person i vetem, as nga nje organ i vetem legjislativ. Ashtu sikurse kenget, vallet, esposet, mitet, kulturat ...ajo eshte krijuar nga populli gjate shekujve dhe pasqyron filozofine, mendesine dhe mencurine e tij.

  E drejta zakonore eshte shume e lashte, dhe perben nje nga sistemet juridike me te vjetra ne europe. Madje mesa kam njohuri une nga fusha e se drejtes, ajo perben akoma nje nga burimet e se drejtes ne boten e sotme bashkekohore, madje dhe ne te drejten nderkombetare, por sigurisht renditet e fundit ne hierarki, gjss mbetet ekzistente akoma dhe ne rastet e vakumeve ligjore mund t'i referohemi asaj, pra te drejtes zakonore.

  Diku me kapi syri qe autori i temes kishte shprehur mendimin se KLD ka ekzistuar para vete Lekes, ka te drejte; ja pergjigjia:
  Edit Durham (albanologe e shkelqyer) shprehet "ligjet dhe kanunet qe i atribuohen Lekes, duket qarte se jane me te hershme se sa shek 15, pra para se koha kur ka jetuar Leka. Ndoshta atyre ligjeve u jane bindur luftetaret e panjohur me arme bronzi qe dalin nga varret parahistorike"

  Ja si shprehet at Gjergj Fishta nder te tjera "Pse i thone i Leke Dukagjinit? Qe nji cashtje e cilla ene nuk asht zhvillue krejt mire e me suguri te plote. Nji pale thone se quhet i L.Dukagjinit, per arsye se Leka e ka mbledhe e kodifikue i pari. Ketij mendimi duket se ka kene edhe dr.Milan Sufflay, i cili ne librin e vet "serbt dhe shqyptaret" thote fq 90 "gojedhane mbas se cilles keto zakone ligjare te quejtun me emnin Kanuni i Lekes asht ne lidhje me Leken III Dukagjinin (1459-1479). E vertete se auktori i famshem nuk thote se ky Leka Dukagjini III, ka permbledhe e kodifikue kanunin ne fjale; por pre do vendeve te tjera te librit te tij te syperpermendur mund te thuhet edhe se pernjimend Kanuni ka mujte me kene kodifikue prej Lekes III. (e shkruajta ne gegerishte si e ka thene ne origjinal vete Fishta)

  Per KLD kam material, duke qene se ne fillim te vitit te pare ne fakultet kam pasur nje teze per te punuar ,mbi" parimet themelore te se drejtes zakonore te pasqyruara ne KLD" , gjithashtu ne ditet ne vijim do flas pak me teper mbi te, mbi rolin qe ka luajtur, dhe pas kesaj do kisha dashur t'i marrim ne analize qe nga libri i pare deri ne fund, duke bere edhe krahasimin me sistemin e sotem juridik ne vendin tone, me rolin qe ushtron akoma mbi psikologjine e populli verior dhe pse vazhdon akoma ta sfidoje Kushtetuten qe kemi sot. Duam apo s'duam eshte nje rival shume i forte i sistemit tone te sotem ligjor.

  Sigurisht nuk premtoj se do jem shume e shkathet se kam pune te tjera, por do mundohem ta analizojme ne ditet ne vazhdim , sepse nuk e kam bere ndonjehere nje analize te tille KLD, por mu shkrep tani: "kur e analizojne te huajt pse mos ta bejme ne qe eshte i yni"

  Do iu lutesha qe ne vazhdim, mos te kemi ashtu "uleritjesh" ne komente, por te flasim si te qyteteruar, sepse te them te drejten as une nuk e pelqej shume sepse eshte kanun shume maskilist, por nuk kam te drejte te "uleras"....

  Do vazhdoj sa here qe te kem kohe....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fleur Blanche : 26-02-2011 mė 15:38

 3. #203
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Kanuni qe ekziston e praktikohet sot ne malesite ne veri,nuk ka lidhje as pak me Kanunin e Lek Dukagjinit.Kanuni i Lekes nuk vriste gra e femije......
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 4. #204
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  O Shqiptar,

  unė nuk e shava Kanunin. Unė thashė qė Kanuni sot ka vetėm vlerė STUDIMORE. Ta studiosh Kanunin nuk do tė thotė qė ta hedhėsh poshtė. Do tė thotė qė ta vlerėsosh dhe tė mėsosh prej tij.

  Sot Kanuni nuk mund tė vihet nė praktikė pasi ne sot zotėrojmė njė legjislacion tė zhvilluar, kod penal, kod civil, etj dhe pėr mė tepėr njė KUSHTETUTĖ e cila i pėrshtatet kohės nė tė cilėn jetojmė.

  Ti thua qė unė jam injorant. Mirėpo ti bie me kėmbėt e tua pasi nuk e ditke qė Kanuni i Lekė Dukagjinit ėshtė njė ndėr kanunet qė ka populli Shqiptar. P.sh, Labėria ka pasur Kanunin e vet. Kanune ka qė nga Peloponezi e deri nė Bosnje.

  Ti njeh Kanunin e Lekės pasi vetėm ai ka rezistuar deri nė ditėt e sotme nė njė shoqėri tejet tė prapambetur. Tė tjerėt e kanė braktisur me kohė e me vakt.

  Thashė mesjetare pasi Kanuni i Lekės ka dalė nė mesjetė. Padyshim qė shumica e ligjeve kanė pasur origjinė mė tė hershme.

  Unė e kam lexuar Kanunin dhe aty nuk ka asgjė demokratike me konceptin e sotėm tė demokracisė.

  Ndėrsa pėrsa i pėrket rracės tėnde perėndimore.........hahaha.....harroje perėndimin. As anash nuk i vjen.

  Mos merr kot si pushka jevgut se ske tė bėsh me njerėz tė palexuar.
  E keqja ėshtė qė Kanuni nuk duhet tė ketė vlerė studimore por shpirtėrore. Lufta kundra vlerave ėshtė luftė e hershme dhe tani ėshtė duke u pėrshpejtuar. Ekuivalenti i Kanunit Shqiptar ėshtė psh Kushtetuta e SH.B.A-ve e cila pėrcakton liritė individuale dhe tonin filozofik dhe si rrjedhojė politik dhe ekonomik tė kėtij vėndi. Sot kjo kushtetutė, dhe madje 50 vitet e fundit ėshtė nėn njė sulm tė jashtzakonshėm nga forcat progresiste tė cilat kanė si bazė relativizmin moral dhe zhdukjen e vlerave tė vjetra. Po lexoja diku se nė NY afėr njė gjykate ekziston njė statujė e njė burri tė lashtė pothuajse lakuriq mbi dy sirena lavire. Njė kongresmen do qė ta heqi kėtė monument mbi 100 vjecar sepse ėshtė i "dėmshėm" dhe "injorues dhe shokues ndaj femrave" !!!! Statuja quhet "triumfi i virtytit". Pėrvec vlerave historike qė ka si statujė, ajo pėrfaqson dhe dicka mė tė madhe nė nivelin subkoshient tė moshave tė reja qė e shohin si model. Eshtė debat i gjatė, por dua tė dal tek pika qė ata qė duan tė kthejnė Kanunin nė shoqeri nuk janė idiotė, ose tė lėnė nga trutė ose gjakatar, janė ata qė duan njė rikthim tė vlerave nė shoqerinė tonė tė brishtė dhe tė pamoralshme. Dhe kjo luftė vlerė - antivlerė ka me mijėra vjet qė bėhet, por ėshtė njė nga luftrat mė tė rėndėsishme qė ndan dhe individėt e pavarur me integritet, nga ata tė skllavėruar dhe pa identitet. Duke ju rikthyer statujės, mbase kongresmeni do tė vej shpėrfytyrimin njerėzor Lady Gaga si statujė dhe shėmbull tė triumfit "individual", por kushdo me mėnd dhe me pak dije nė periudhat historike qė ka kaluar njerėzimi e di mirė se kush janė vlerat, dhe kush janė antivlerat nė njė shoqeri. Tek kjo e jona Kanuni ėshtė njė nga vlerat mė tė mėdha, jo vetėm shqiptare, por ndoshta njerėzore.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 26-02-2011 mė 15:44
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 5. #205
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,933
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime
  Citim Postuar mė parė nga alem_de Lexo Postimin
  Kanuni qe ekziston e praktikohet sot ne malesite ne veri,nuk ka lidhje as pak me Kanunin e Lek Dukagjinit.Kanuni i Lekes nuk vriste gra e femije......
  e cfare kanuni qenka qe praktikohet sot ?
  ne kanunin e lekes gjakmarrja ishte e lejuar
  "nqoftse dikush te vret ke te drejte ta vrasesh"
  me kete nuk them se eshte i papranueshem por
  ka qene i rendesishem per ate kohe sot kanuni duhet
  te ruhet ne muze vetem per te refyer te kaluaren e jo te vihet ne praktike.
  ose o me kanun o me ligj standrat sepse nuk mund te zbatohen te dyja!

 6. #206
  i/e regjistruar Maska e alem_de
  Anėtarėsuar
  02-10-2009
  Vendndodhja
  Gjermani
  Postime
  6,766
  Faleminderit
  0
  8 falenderime nė 7 postime
  Sonte kam pare ne tv nje reportazhe prej 1 ore,hasmerite ne fshatrat e Shkodres.Kishte familje qe jetonin ne maje te malit ka 15 vjete.Ishte nena me ca femije te vegjel.Ne Diber sipas Kanunit nuk merret haku deri sa djali te behet Burre.Grate e vajzat i perjashtin Kanuni.Kanuni ben edhe nje perjashtim: Kur personi braktis truallin,trojet nuk vritet me.

  Nderime Ale_de.
  Da steh' ich nun, ich armer Tor,
  Und bin so klug als wie zuvor!

 7. #207
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  O gordon dhe alem de, a ka mundesi t'i lini keto, dhe te flisni kur dini, jo me keto "ja keshtu kanuni,jo ashtu kanuni", na ler ta analizojme avash avash, sic thote edhe nje shprehje "Nese di fol, te te marrim shembull; nese nuk di hesht te te njohin per njeri"....keshtu qe per momentin nuk beni keq te heshtni pak... Falenderoj hyllien-in per kulturen dhe argumentimin...

  Edit Durham, shprehet se ky kanun ishte ne fuqi ne te gjitha malet e Shqiperise se Veriut, si per muslimanet ashtu edhe per te krishteret, ishte vertete ne fuqi sepse shprehja "keshtu ka thene Leka", kishte me shume force bindese...e detyruese se sa Dhjete Porosite, edhe mesimet e hoxhallareve dhe te prifterinjve nuk perfilleshin po qe se shkonin ne kundershtim me ate qe kishte thene "Leka".

  -Krahasimi (shkurtimisht) me Kanunet e tjera...
  Normat juridike ne vetedijen e shqiptareve dhe literaturen perkatese jane konceptuar si norma te kater Kanuneve kryesore: KLD, Kanuni i Skenderbeut, Kanuni i Laberise, Kanuni i lumes.

  Kanuni i Skenderbeut, ka vepruar kryesisht ne trojet e Principates se Kastiorteve. Ne kete kanun jane gropuar norma qe rregullojne probleme si familja, detyrimet, shtepia, qeverisja, ndeshkimi, faljet, demet dhe kisha. Ky kanun persa i perket institucioneve me themelore eshte i njejte me KLD, por ka vepruar ne troje te ndryshme, ka pra ndryshime kryesisht lokale. Nqs tek KLD kemi perzierjen e normave te se drejtes zakonore me ate kanonike , ketu kemi perfshirjen e disa normave te sheriatit, te cilat kishin hyre ne jeten e perditshme pas perqafimit te fese islame nga nje pjese e popullsise.

  Kanuni i Laberise; nga vete emri kuptohet qe ka vepruar kryesisht ne jug te Shqiperise , me sakte ne krahinen e Laberise. Institucionet themelore te ketij kanuni, jane te njejta me dy kanunet e lartepermendura, por ky kanun ka nje kolorit te forte lokale duke e bere origjinal dhe duke e paraqitur me nje interes te vecante.

  Kanuni i Lumes; po keshtu edhe ky kanun duke u nisur nga vete emri, ka vepruar ne rrethin e Kukesit dhe eshte ruajtur si i plote, i vecante dhe origjinal. Ne ndryshim nga KLD i cili perfshin norma juridike shume te lashta dhe te ashpra, ky kanun eshte me i moderuar, me elastik dhe me tolerant. Ne thelb edhe ky kanun eshte i njejte me KLD, por ky i Lumes ka evoluar me teper duke u pershtatur me mire ndryshimeve ekonomike dhe shoqerore.

  Neser me kismet, do paraqes nje analize te permbledhur te parimeve themelore te se drejtes zakonore te pasqyruara ne KLD, te cilat jane:
  1.barazia e njerezve nga gjaku
  2.nderi vetjak
  3.mikepritja
  4.besa

  (vazhdon....)

 8. #208
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Vura re qe kam harruar te permend dy fakte te rendesishme ne fillim..

  Nje hipoteze tjeter qe hedh Gjergj Fishta, eshte edhe kjo "me fole pergjithesisht mund te thuhet se se ka pase vlere legale nder Leke (malesore te mbishkodres)e ne Dukagjin. Dukagjini nder kohe te kalueme pershti Shale e Shosh, Puke e Iballe, Miredite, Kthele e Selite e Zhuben (malesine) e Lezhes. Per kete pune thone nji pale se Kanuni quhet i Leke - Dukagjinit, por pse ka kene zbatue nder "Leke" e "Dukagjin", pra "Kanuni Leke Dukagjin" e jo i "Leke Dukagjinit". Kto cashtje i zhvillon me kohe historija"

  "Por edhe turk, jo vec se maleve tona nuk ua preku kanunin e doket, mu ma teper ua njofti nji autonomi te vertete, tue i detyrue vetem me i ndihmue nder lufta edhe vjete per vjete me i la nje parez a se harac te vogel. Edhe kete harac qeverija s'do ta xierrte vete drejt per se drejti mbrenda vendit te kanunit, por do ta mbildhte vendi e do t'ia dorezonte qeveris otomane jashta kufive te kanunit.......e vertete pra se turku-mos tjeter-maleve te keshtena u pat njofte autonomine, edhe njiheri vleren juridike te Kanunit. Medje turku, per interpretim te Kanunit, ngrefi ne Shkoder nji zyre te posacme "Xhibalin", krejt mvedi e te pamvrashme prej Prefekturet te Vilajetit. (GJ.Fishta)

 9. #209
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  36
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Kanunit i ka mbetur emri i Lekė Dukagjinit sepse ka lidhje me Skėnderbeun. Pasi u bė kuvendi i lezhės dhe princat ranė dakord pėr bashkėpunim, Skėnderbeu i kėrkoi Lekės qė t'i pėrmblidhte ligjet e principatave nė njė tė vetėm nė mėnyrė qė nė tė gjitha krahinat tė pėrfaqėsoheshin me tė njėjtat ligje. Dhe ky ishte hapi i parė drejt krijimit tė njė "shteti federal", plan tė cilin Skėnderbeu kishte ndėr mend ta zbatonte.
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 10. #210
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  36
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Hyllien Lexo Postimin
  E keqja ėshtė qė Kanuni nuk duhet tė ketė vlerė studimore por shpirtėrore. Lufta kundra vlerave ėshtė luftė e hershme dhe tani ėshtė duke u pėrshpejtuar. Ekuivalenti i Kanunit Shqiptar ėshtė psh Kushtetuta e SH.B.A-ve e cila pėrcakton liritė individuale dhe tonin filozofik dhe si rrjedhojė politik dhe ekonomik tė kėtij vėndi. Sot kjo kushtetutė, dhe madje 50 vitet e fundit ėshtė nėn njė sulm tė jashtzakonshėm nga forcat progresiste tė cilat kanė si bazė relativizmin moral dhe zhdukjen e vlerave tė vjetra. Po lexoja diku se nė NY afėr njė gjykate ekziston njė statujė e njė burri tė lashtė pothuajse lakuriq mbi dy sirena lavire. Njė kongresmen do qė ta heqi kėtė monument mbi 100 vjecar sepse ėshtė i "dėmshėm" dhe "injorues dhe shokues ndaj femrave" !!!! Statuja quhet "triumfi i virtytit". Pėrvec vlerave historike qė ka si statujė, ajo pėrfaqson dhe dicka mė tė madhe nė nivelin subkoshient tė moshave tė reja qė e shohin si model. Eshtė debat i gjatė, por dua tė dal tek pika qė ata qė duan tė kthejnė Kanunin nė shoqeri nuk janė idiotė, ose tė lėnė nga trutė ose gjakatar, janė ata qė duan njė rikthim tė vlerave nė shoqerinė tonė tė brishtė dhe tė pamoralshme. Dhe kjo luftė vlerė - antivlerė ka me mijėra vjet qė bėhet, por ėshtė njė nga luftrat mė tė rėndėsishme qė ndan dhe individėt e pavarur me integritet, nga ata tė skllavėruar dhe pa identitet. Duke ju rikthyer statujės, mbase kongresmeni do tė vej shpėrfytyrimin njerėzor Lady Gaga si statujė dhe shėmbull tė triumfit "individual", por kushdo me mėnd dhe me pak dije nė periudhat historike qė ka kaluar njerėzimi e di mirė se kush janė vlerat, dhe kush janė antivlerat nė njė shoqeri. Tek kjo e jona Kanuni ėshtė njė nga vlerat mė tė mėdha, jo vetėm shqiptare, por ndoshta njerėzore.
  Or ti zotni!

  Ēfarė quan ti sot moral dhe vlera? Gjakmarrjen, vetėgjygjėsinė, paprekshmėrinė e kishės dhe pronave tė saj, shitjen e gruas, gjethet e rrushit mbi kokė apo ēfarė?

  Sistemet moderne ligjore kanė nė thelbin e tyre kėto parime:

  Askush nuk ka tė drejtė t'ia marrė jetėn tjetrit.
  Askush nuk ka tė drejtė tė bėjė vetėgjygjėsi.
  Kisha ėshtė e barabartė me gjithė tė tjerėt.
  Gruaja gėzon tė gjitha tė drejtat qė gėzon dhe burri madje nė disa raste edhe ca mė shumė.
  Shteti duhet tė sigurojė qarkullimin e lirė tė njerėzve brenda shtetit tė tyre pa pasur frikėn se po kalojnė nė shtigje ku tė rrezikohet jeta.


  Mė thuaj ti mua konkretisht se cila pjesė e kanunit tė duket ty e moralshme dhe me vlera sipas standarteve tė sotme?
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 11. #211
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  Or ti zotni!

  Ēfarė quan ti sot moral dhe vlera? Gjakmarrjen, vetėgjygjėsinė, paprekshmėrinė e kishės dhe pronave tė saj, shitjen e gruas, gjethet e rrushit mbi kokė apo ēfarė?

  Sistemet moderne ligjore kanė nė thelbin e tyre kėto parime:

  Askush nuk ka tė drejtė t'ia marrė jetėn tjetrit.
  Askush nuk ka tė drejtė tė bėjė vetėgjygjėsi.
  Kisha ėshtė e barabartė me gjithė tė tjerėt.
  Gruaja gėzon tė gjitha tė drejtat qė gėzon dhe burri madje nė disa raste edhe ca mė shumė.
  Shteti duhet tė sigurojė qarkullimin e lirė tė njerėzve brenda shtetit tė tyre pa pasur frikėn se po kalojnė nė shtigje ku tė rrezikohet jeta.


  Mė thuaj ti mua konkretisht se cila pjesė e kanunit tė duket ty e moralshme dhe me vlera sipas standarteve tė sotme?
  Aq kupton aq flet, c'tė tė shpjegoj unė ty. Ti lexon propagandėn Serbe ose e ke lexuar atė me vite nėpėrmjet shpėtimtarit Enver Hoxha. Cdo gjė tjetėr pėr ju nuk ka asnjė vlerė. Kėtu po bėhet debat vlerash jo debat me ironi koti. Postimi yt, me standartin e forumsave qė lexojnė historinė, si psh. Baptist, Darius, illyrian_rex, javan, apo yes* dhe shumė tė tjerė qė duken se kanė njohuri nė fushė ėshtė "banalitet i rėndomte" ose sic thonė tironsit "lloqe Kavaje". Kaq konfuz je sa kėndej pėrmend shtetin federal kėndej pėrmend perla si kėto sipėr.
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

 12. #212
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Nuk i kuptoj keto njerez!!! Po nuk keni faj ju, se po me kujtohet tani nje shprehje tek filmi ; lulekuqe mbi mure: "nuk keni faj ju, fajin e ka "drejtori" qe eshte zemer mire..."

  O Dasius, shpirti, ketu jemi duke fole me referenca, jo me cfare te teket ty te thuash, kushedi ku e ke degjuar ate qe thua tek ndonje dokumentar se cfare nuk po degjojme sot (me duket se e ke degju tek ekskluzive/ tch),. Te lutem a ka mundesi te me lejosh ta perfundoj ate paranteze e debatojme sa te duash bashke, se edhe une kam ato verejtjet e mia ndaj KLD, por t'i marrim gjerat nje e nga nje, pra do t'i marrim nen per nen, do t'i ballafaqojme edhe me legjislacionin e sotem e debatojme sa te duash pastaj. Uroj te me mirekuptosh....

 13. #213
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  BARAZIA NGA GJAKU

  Ketu shprehet barazia ne te drejta dhe detyrime ndaj kanunit, ku ky i fundit i trajtonte individualisht njelloj. Ne kete kanun nuk behej asnje dallim si nga pasuria, origjina ose pozita shoqerore per arsye mosdominimi i njerit mbi tjetrin person, duke shfqaur ne kete menyre nje lloj demokracie primitive. Ne nenin 886 citohet "ne kanu te maleve gjithsa djelm te lejne njehen te mire e nuk vecohen prej njani tjatrit. shpirt per shiprt se duken e fole zoti". Neni 852 "si i miri dhe i keqi kane nje cmim dhe nuk vecohen prej njeri tjetrit"-, tregon mosdiferencime. Ky fakt, tregon se kanuni jone qendron deri diku ne te njejten linje me parimin e sotem kushtetues se "te gjithe jemi te barabarte.....(neni 18 i kushtetutes), apo bazuar edhe ne Kodin e sotem te Familjes ku nuk behet asnje diferencim ndermjet femijeve, ku si ata nga martesa dhe ato jo nga martesa njihen si te barabarte ne trashegim. Duke qene se ketu thuhet ne meyre te pergjithshme qe ne kanu te maleve gjithsa djelm te lene njehen te mire, besoj se perfshin edhe ata te jashtemartese (kuptohet eshte interpretimi im qe mund ta kundershtoni)
  Por ketu problemi qendron ne diferencimin e femres, duke qene se ato paraqiten nen pushtetin e burrave. Besoj se eshte e justifikueshme duke pasur parasysh zhvillimin e asaj kohe, madje edhe ne shtetet e tjera shume te zhvilluara femra ishte nen tutelen e burrit, dhe kur nje rregullim i tille ligjor haset ne nje pjese te vendit tone ne nje periudhe te atille dhe duke qene edhe nen pushtim, tregon nje pasuri te kultures tone shqiptare. Ne nje fare menyre femra ketu eshte nen mbrojten e burrit. Rrethana te tilla historike e justifikojne per ate periudhe, dhe sic thashe nuk kishte ndonje dallim te asaj kohe me vende te cilat ishin shume te zhvilluara.

  vazhdon.....

 14. #214
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  11-11-2008
  Postime
  2,926
  Faleminderit
  3
  3 falenderime nė 3 postime
  Citim Postuar mė parė nga Yes* Lexo Postimin
  BARAZIA NGA GJAKU

  Ketu shprehet barazia ne te drejta dhe detyrime ndaj kanunit, ku ky i fundit i trajtonte individualisht njelloj. Ne kete kanun nuk behej asnje dallim si nga pasuria, origjina ose pozita shoqerore per arsye mosdominimi i njerit mbi tjetrin person, duke shfqaur ne kete menyre nje lloj demokracie primitive. Ne nenin 886 citohet "ne kanu te maleve gjithsa djelm te lejne njehen te mire e nuk vecohen prej njani tjatrit. shpirt per shiprt se duken e fole zoti". Neni 852 "si i miri dhe i keqi kane nje cmim dhe nuk vecohen prej njeri tjetrit"-, tregon mosdiferencime. Ky fakt, tregon se kanuni jone qendron deri diku ne te njejten linje me parimin e sotem kushtetues se "te gjithe jemi te barabarte.....(neni 18 i kushtetutes), apo bazuar edhe ne Kodin e sotem te Familjes ku nuk behet asnje diferencim ndermjet femijeve, ku si ata nga martesa dhe ato jo nga martesa njihen si te barabarte ne trashegim. Duke qene se ketu thuhet ne meyre te pergjithshme qe ne kanu te maleve gjithsa djelm te lene njehen te mire, besoj se perfshin edhe ata te jashtemartese (kuptohet eshte interpretimi im qe mund ta kundershtoni)
  Por ketu problemi qendron ne diferencimin e femres, duke qene se ato paraqiten nen pushtetin e burrave. Besoj se eshte e justifikueshme duke pasur parasysh zhvillimin e asaj kohe, madje edhe ne shtetet e tjera shume te zhvilluara femra ishte nen tutelen e burrit, dhe kur nje rregullim i tille ligjor haset ne nje pjese te vendit tone ne nje periudhe te atille dhe duke qene edhe nen pushtim, tregon nje pasuri te kultures tone shqiptare. Ne nje fare menyre femra ketu eshte nen mbrojten e burrit. Rrethana te tilla historike e justifikojne per ate periudhe, dhe sic thashe nuk kishte ndonje dallim te asaj kohe me vende te cilat ishin shume te zhvilluara.

  vazhdon.....
  Ti me shoqe, me qe deklarove qe do citosh, qendro tek citimet. Po flet per barazine e Gjakut. Domethene, para se te dalesh tek i miri, i keqi, jashtemartesa, dhe gruaja, do duhet te sqarosh se pari cfare quhet Gjak dhe pastaj cfare barazohet.

  A eshte gruaja gjak?

 15. #215
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  NDERI VETJAK

  Nuk ishte vetem nje institut kanunor ne mbrojtje te interesit te personit, por mbi te gjitha pasqyronte nje parim themelor, duke qene se e gjithe gama e normave kanunore ndertohej ne respektimin e nderit vetjak dhe shoqeror, duke qene se individi ishte pjese e shoqerise dhe nderi bashke me dinjitetin e tij paraqet vlerat me te larta njerezore ne shoqerine shqiptare.

  "Ai te cilit i muer ndera xehet i dekun nga kanuja" - ai te cilit i merrej nderi sillej si i vdekur nga kanuni. Kanuni nxiste kunderveprimin ndaj ketij fenomeni i cili konsiderohej shume i gjere dhe cenimi mund te behej nga forma me te ndryshmet. Psh tradhetia bashkeshortore nga ana e gruas, nese burri e zinte ne flagrance (sic e quajme sot) kishte te drejte te vriste gruan bashke me personin qe e kishte tradhetuar. Nese ai nuk e kryente kete veprim ishte i perbuzur nga opinioni shoqeror i vendit, dhe madje edhe nga te gjithe anetaret e familjes, por mund te arrinte deri atje sa te denohej nga kuvendi i pleqve me bojkotim, dmth i hiqej e drejta per t'u mbledhur me njerezit e tjere ne raste gezimi, feste, vdekje, per te perdorur mulline dhe cezmen e fshatit etj...Me shkelje nderi konsiderohej edhe vjedhja, nje veprim ky i rende, c'nderues, sidomos per grate, pasi nga mendesia popullore barazohej me rastin e shkeljes se kurores duke u bere edhe shkak per zgjidhjen e saj (sic e shihi na shfaqet edhe e drejta e asaj qe ne sot e quajme divorc, shfaqet si nje institut me vete si tek e drejta e sotme familjare-jesmina) Karakteri i tij i ashper ndaj mbrojtjes se moralit dhe nderit, shkon deri aty sa ekzekutimi i gruas mund te behej, edhe kur nuk arrin ta vertetoje nje gje te tille, por edhe nese kishte vetem dyshime dhe shkaqe xhelozie. Pertej kesaj ashpersie, duhet pare edhe ana pozitive, sepse me ane te ketij karakteri konservator qe na paraqitet ky parim u kthye ne ne trajten e nje institucioni juridik per kohen qe i perkiste, duke pasur per qellim ruajtjen e nje nga vlerave me te medha qe na karakterizon si komb; dhe kjo eshte nderi.
  Me aq sa kam njohuri edhe nga e drejta romake, ata kishin nje nga parimet themelore baze te asaj kohe : "honeste videre" - te jetosh me ndere! Besoj se nuk do shume koment fakti se cfare pasurie perbente mendesia e shqiptarit per ate periudhe....(komentet kundra besoj se do ishte mire t'i diskutonim me pas-jesmina)

  vazhdon...

 16. #216
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  18-01-2011
  Postime
  71
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime
  un jam me ligjin e bibles. askush smund ti marre jeten tjetrit pervec ne disa raste specifike, psh kur tjetri i lutet zotave filistine ne te cilin rast esht e keshillueshme tja shfarosesh komplet familjen megjith bageti

 17. #217
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  02-01-2008
  Postime
  386
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim
  E po kjo e jotja o Dylan esht nje kugja hiq se secili njeri ka drejt ti besoj zotit te ti dhe ti lutet ashtu si don po dashi me bibel po dashi me kuran po dashi me libren e budisve si te doj aij.
  Per kanuni esht diqka qe kemi trashegu qe nga kohrat e hershme kur edhe u shkruan edhe ligjet e para te shtetit arbror.
  Nga ky kanun jan sherbyer shum shtet per te ber ligjet e tyre qose e merrni dhe e lexoni ket kanun per kohen qe esht perdoruar ishte me i perpaurari i kohes.

 18. #218
  Atdhetar Maska e Dasius
  Anėtarėsuar
  21-07-2010
  Vendndodhja
  Tiranė
  Mosha
  36
  Postime
  295
  Faleminderit
  0
  3 falenderime nė 3 postime
  Unė personalisht e vlerėsoj shumė KLD dhe kanune tė tjera pėr vlerat reale qė kanė, pėr atė qė kanė pėrfaqėsuar dhe pėr atė ēfarė mund tė mėsohet prej tyre.

  Por nga ana tjetėr si njeri me mendje kritike kam gjithashtu edhe shumė vėrejtje pėr KLD si nė pėrmbajtjen e tij, si pėr domethėnien historike.

  Nuk duhet harruar njė fakt shumė interesant, p.sh qė respektimi dhe zbatimi me pėrkipmėri i KLD kishte edhe interes financiar pėr disa. Ky ėshtė njė faktor qė ndikon nė prapambetje. Pra, kanunit i janė shtuar nene sipas nevojės por me kalimin e kohės nuk ėshtė bėrė mė demokratik. Ai ka mbetur njėsoj. Madje, vetė kisha katolike ka ndikuar shumė qė tė mbetet i tillė.
  Kėtu qėndron edhe vlera dhe antivlera e tij.

  Mr Yes, analizoje mirė kėtė qė kam shkruajtur mė sipėr pastaj pėrgjigju.
  Atdheu mbi tė gjitha
  Tradhtarėt nė tė s'ėmės

 19. #219
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime
  Daisus, nuk ka gjera perfekte, as Kushtetuta jone nuk eshte perfekte, sidomos sot qe e trajtojne si lecke (kujto ndryshimet foshnjarake dhe interesaxhie qe iu bene me 21 prill te 2008), as kodi penal nuk eshte perfekt dhe kerkon ndryshim por ja qe nuk po behen 3/4 e votave per inate politike qe te votohen ndryshimet e nevojshme, edhe kodi civil ka mangesi, madje per mua dega e civiles eshte me evazivja, e shume e shume kode te tjera qe kane nevoje per azhornim. Po e drejta e pronesise qe kemi ne sot, mos me duhet te te kujtoj ato 'shuplaka' qe na jep strasburgu dhe ato gjoba marramendese qe merr shteti yne kur humbet ndaj individit shqiptar per ceshtjet e pronesise. E di ti qe ne kemi dy ligje qe bien ne kundershtim me njeri tjetrin per pronesine, kemi akoma ligjin e ramiz alise ne fuqi ligji 7501 qe eshte akoma v.s ligjit per kthimin dhe kompensimin e prones. Ne cilin shtet demokratik nje te drejte themelore dhe kushtetuese, sic eshte e drejta e pronesise ta jep nje agjensi si ketu tek ne? Mos me duhet te te kujtoj protokollin shtese qe kemi nenshkruar me KEDNJ per te drejten e pronesise? E sa zbatohet dasisus? E di per ke zbatohet? Ta them une dhe ta thote gjithe ai popull me mend ne koke, qe ligji mbi pronesine sot masakron pronarin e vertete dhe shiko mire se si eshte privatizuar pjesa me e mire e tokave shqiptare nga politikane.
  E ti me permend qe KLD paska pasur nderhyrje dhe deformime, sigurisht qe mund te kete pasur, por mos te duken te pafajshem kodet dhe ligjet e sotme qe miratohen.

  Po ta them prap, nuk jam duke bere avokaten e KLD por po propozoj ta shohim me syrin e paanesise dhe te vlerave historike qe ka pasur ne ate periudhe , nje rregullimi juridik me institute perkatese te rregullimit te saj, kjo tregon se populli yne nuk ka qene nje popull injorant, por qe ka ditur te krijoje norma rregulluese dhe t'i ruaje ato brez pas brezi, dhe ky kanun me sa duket ka qene rival me i forte i turqve se sa vete skenderbeu.
  Mos mendo se eshte e lehte te tregohem e pananeshme ne analizimin e tij, sepse si femer qe jam, ta them troc qe disa gjera nuk i honepsi dot, por po te them qe ajo qe porpozpj une ne analizimin e tij, eshte te shohim a ka pasur vlera, nese po cilat jane, nese jo cilat jane antivlerat...

  Do t'iu lutesha ty dhe disave qe jane si shkopinj nen rrota, te me lini te perfundoj shkurtmisht edhe dy parimet, e me pas te kalojme te analizojme librin e pare....


  MIKPRITJA
  KLD dhe kanunet e tjera shqiptare permbaninin nje kod te posacem te nderlikuar te mikepritjes qe permblidhet ne formulen "shpia e shqyptarit eshte e zotit dhe e mikut". kushdo qe trokiste ne dere, edhe vete gjaksi do te pritej si mik, me te gjitha nderimet. Tradhetia e mikut (prerja e mikut ne bese) eshte nje nder krimet me te renda.
  Ne KLD ne mos gabohem ka 65 norma qe dedikohen mikepritjes, ndersa ne kanunin e skenderbeut ka 162 te tilla.

  Neni 660 deri ne nenin 664 tregohet mjaft mire nderi qe i behet mikut kur pritet ne shtepi. Me saktesisht; nye i nandedhjetegjashte, i nandedheteshtate dhe i nandedhetete tregohet me se miri, por besoj se do ta analizojme nen per nen kur t'i vije rradha.


  BESA
  Besa jo vetem qe ishte nje parim themelor por ishte edhe institucion juridik , pra nuk ishte thjesht nje kategori etike. Mbajtaja e fjales ne ate kohe zevendesonte jo vetem kontraten por organet e specializuara te kontrollit te saj
  Neni 648 i kld "i pabesi qi pret kend ne vete a shet kend ne bese, grihet katundisht e shkon gjak- hupes."
  Pra ai qe shkel besen jo vetem qe do t'i nenshtrohet denimit te rende; grindja katundisht ka kuptimin e pushkatimit perpara popullit, por kishte edhe nje denim tjeter qe ishte: humbja e gjakut.
  Kjo mua personalisht si jesmine, nga ana e ndertimit te kesaj norme jurike me ngjan sistemin e denimeve qe kemi sot ne kodin tone penal dhe qe gjindet ne te gjitha kodet penale te tjera te vendeve bashkekohore, pra denimin kryesor dhe denimin plotesues, ku ne rastin konkret denimi kryesor eshte pushkatimi dhe denimi tjeter plotseues eshte heqja e te drejtes se marrjes se gjakut. (krahasimi me kodin penal ne kete rast e bera vetem nga struktura e normes dhe sistemit te denimit vetem nga ana ndertimore e tyre, jo nga denimet konkrete)

  "I pabese" ka qene sharja me e rende per shqiptarin, dhe shkelja e saj ishte brez pas brezi e pafalshme per te. Ne moment mu kujtua nje thenie e Bajronit "te forte binjte e shqipes, armiku nuk ua pa shpinen ndonjehere" . Ne vlersimin tim personal kjo e Bajronit nuk ka pasur ne plan te pare vetem trimerine, por mbi te gjitha edhe besen; mos t'i kthesh shpinen as mikut dhe as armikut. (me korigjoni nese jam gabim, se ka shume mundesi qe edhe te jem)

  Analizmin qe nga libri i pare, them ta filloj pak me vone sepse tani jam pak e zene, nese dikush e merr persiper ta analizoje tani, do isha e lumtur...

 20. #220
  R[love]ution Maska e Hyllien
  Anėtarėsuar
  28-11-2003
  Vendndodhja
  Mobil Ave.
  Postime
  7,732
  Faleminderit
  0
  19 falenderime nė 19 postime
  Citim Postuar mė parė nga Dasius Lexo Postimin
  Eh ,ēna polli belaja!

  Hehehehehe. Mė ule edhe standartin tani, o doktor shkencash? Apo stė pėlqen realiteti dhe preferon tė shohėsh ėndrra me sy hapur?

  E para. Tė mė akuzosh se lexokam propagandėn serbe ėshtė fyejre shumė e ulėt pėr mua. E dyta, ti e di shumė mirė qė kėto qė po them nuk janė aspak llogje kavaje, prandaj kqyri me kujdes se nga diversiteti dhe fleksibiliteti i mendimit tim ēoē mund tė mėsosh gjėra tė reja qė mendja st'i rrok dot.

  Kjo ishte ajo qė the ti:

  ata qė duan tė kthejnė Kanunin nė shoqeri nuk janė idiotė, ose tė lėnė nga trutė ose gjakatar, janė ata qė duan njė rikthim tė vlerave nė shoqerinė tonė tė brishtė dhe tė pamoralshme

  Unė tė bėra njė pyetje konkrete tė cilėn po e riformuloj:

  Cilat janė ato vlera konrete tė Kanunit tė Lekė Dukagjinit qė janė tė moralshme pėr shoqėrinė moderne demokratike tė shkeullit tė 21, tė cilat nuk i gjejmė SOT nė kushtetutat dhe legjislacioniet moderne tė shteteve demokratike?

  Mė thuaj pak cilat janė mangėsitė e Kushtetutės sė Shqipėrisė, Kodit Penal, Kodi Civil, Kodit tė Punės, etj, dhe ku e sheh t'i nevojshme tė ndėrhyet me futjen e ligjeve qė pėrmbahen nė KLD?

  Unė mund tė tė listoj kėtu tė gjitha nenet e KLD qė nuk i pėrshtaten SOT SOT SOT shoqėrisė moderne. A je ti nė gjendje ta bėsh njė gjė tė tillė me ligjet moderne tė Republikės sė Shqipėrisė?

  FOL KONKRETISHT, ME FAKTE, se mė akuzove edhe pėr standart tė ulėt.
  Ti bėre autogol dhe e korrigjove nė postimin pas kėtij, njė autogol komik madje. Kėndej the qė "Kanuni ka vlera studimore etj etj", pastaj nuk le gjė pa thėnė duke pėrmendur gjėra qė ndoshta i ke lexuar tek Shekulli. Kjo quhet hipokrizi.

  Kushtetuta e sotme e Shqipėrisė zotėri nuk ėshtė shkruar nga Shqiptarėt, dhe kėtu nuk po flitet pėr mangėsitė e kushtetutės, un fola pėr vlera shpirtėrore, je ti ai qė je kontradiktor. E njėjta gjė ndodhi edhe me Kosovėn. Nuk i kemi shkruar ne kushtetutat tona, na i kanė dhėnė/imponuar(nė rastin e Kosovės) tė tjerėt.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hyllien : 27-02-2011 mė 09:13
  "The true history of mankind will be written only when Albanians participate in it's writing." -ML

Faqja 11 prej 15 FillimFillim ... 910111213 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Kanuni i Lekė Dukagjinit dhe shqiptarėt
  Nga ALBA nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 143
  Postimi i Fundit: 15-05-2012, 23:03
 2. Gjakmarrja
  Nga Ferdinandi nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 45
  Postimi i Fundit: 06-10-2010, 09:32
 3. A eshte i vleshem Kanuni i Lek Dukagjinit apo jo?
  Nga Kallmeti nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 11-02-2009, 22:42
 4. Kanun e Kuvend .
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 29-11-2005, 22:21
 5. Kanun e Kuvend (trojet Shqiptare)
  Nga drini_nė_TR nė forumin Kulturė demokratike
  Pėrgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 20-06-2003, 08:26

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •