Close
Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 176

Tema: Dit e zymt

 1. #1
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Dit e zymt

  shkruan: xheladin hamza

  DIT E ZYMT

  Dielli i zbeht
  Ndrit ditn e vdekur

  Shpresa humbet n kujtimet
  E iluzioneve t pavdekshme

  Mes gishtrinjve
  Shpalosi qiellin pal pal

  Qetsia q kndon
  Lexon n ballin tim
  Kngt e plagve ...

  N rrudhat e fytyrs
  Mbeti e shnuar dit e zymt
  Dhjet shkurti dymij e shtat
  E lar me gjakun e njom

  Mbi toprakun ton
  Djajt edhe nj her
  Hedhn vallen e menduris ...

  15. 02. 2007.

 2. #2
  :)
  Antarsuar
  28-02-2006
  Postime
  188
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Suksese Xheladin ne krijimtarine tuaj!

  Pershendetje
  PAlma

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza

  NNS SIME

  N ndrrn e nats q iku pa kthim
  Ti nna ime, mendimet mi prkdhele
  I bre t mndafsht
  Si flladi i vers n mbrmje...

  Kujtimet pr Ty
  Zbritn qerpikve t mi
  T lar me lot...

  Mbi varrin tnd u prkula
  E hapa portn e zemrs s djegur
  Ajo u gjunjzua totalisht

  Elhamin zshm ta kndova
  Shpirti m dridhej si n ankth
  E fjala m mbeti n fytin e thar...

  Mbi mollzat e faqeve
  M’u rrokullisn lot dhembjeje
  Ran mbi varrin tnd
  Me lule mbuluar
  Ku ti rehatshm fle, nna ime!

 4. Anetart m posht kan falenderuar xheladin pr postimin:

  dobri (28-11-2013)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza


  NGJYRAT E SHKLQIMIT

  Fillimin dhe mbarimin e jets
  Trup lodhur
  I prputha n nj pik
  Porsi nj semazen...

  Si n ndrr
  Kalova udhtimin
  Npr kohn kt t kalbur...

  Pastaj dola nga qetsia
  E varrit
  Q n mua flinte

  Ta ngulfas zrin q del
  Nga thellsia e shpirtit
  E t dgjoj muzikn e semas heshtshm...


  E mbuloj me vellon e s kaluars
  T mbshjtellur
  Me ngjyrat e shklqimit...

  Dhe tani dnes!

 6. #5
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza

  FLUTURA DHE QIRIRI

  Pas dits s lodhur
  N muzgun e mbrmjes
  Qerpikt mu mbylln vet

  N kllapin e par t nats
  N ndrr e para m erdhe ti

  Je shndrruar n fluturn e bukur
  Q fluturon rreth drits s qiririt
  T ndezur enkas pr ty

  Gjat fluturimit u ndeshe me te
  Dhe u dogje n flakn e tij

  U dgjua nj ofsham
  Nga e cila u zgjova

  Npr rreze t hns
  N errsirn e nats
  N shandanin e art
  Qndronte qiriri i fikur...

 7. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Poezi t bukura. Urime e suksese, Xheladin.
  Po ua bashkangjes edhe un vjershn time m t re. Besoj se do t`ju plqej.

  VARGJET E MIA

  Vargjet e mia t ngrohta val
  Ia dhash ”xhaxhit” internet
  Si babadimri fmijve t`ua fal
  Kudo jan, n secilin kontinent.

  Vargjet e mia me arom Kosove
  Nuk i mbaj dot n kompjuter
  Tek ju i nisa me shpejtsin e drits
  T ju gjejn gzuar shend e ver.

  Anemban bots ju q keni tretur
  Shum gjuh t tjera do t msoni
  Por gjuhn shqipe n`maje gjuhe ta mbani
  Se do t`ju mallkoj po qe se e harroni.

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  Xani vargje t bukura jan. T dshiroj q dora t mos ndalet kurr n shkrimet e mtejme.

  Me respekt t veant
  xheladin hamza

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  KOSOVA E RE

  Kmbt jan rnduar shum
  O t mallkuar t ksaj toke
  Sot mjegulla do t trhiqet
  Ombrell m nuk do t shrbej
  Vrasjet jan koh e kaluar
  Ardhmria sht para nesh

  Evropa n gjirin e saj na pret

  Rehatin shpirtrore ta krijojm
  Ejani t ecim balllart drejt saj.

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  FJALA

  Ka fjal t shkurta
  Ka fjal t gjata
  Ka fjal t mprehta
  Q presin si shpata.

  Ka fjal si pelimi
  Ka fjal nektarplot
  Ka fjal q vrasin
  Si armt me barot.

  Ka dhe fjal si era
  Q s`peshojn hi
  Ka fjal si plumbi
  S`ngriten me vin.

  Fjala don gdhendur
  Fjala don latuar
  Mos t ket gjemba
  Njerz pr t lnduar.

 11. #10
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza

  RRUG T PANJOHURA

  N errsirn e nats
  Para syve t mi t prlotur
  Shtrihen rrug t panjohura

  Rreth meje iluzionet luajn
  Lojn e tyre t vjetr gnjeshtare
  Nata kafshon ditt n ikje...

  Mendimet pas tyre vrapojn
  N zbrazti t zbrazt
  Si qielli...

  Mbi brigjet e afrta
  Dgjohen thundrat e kuajve n vrapim
  Hingllima e tyre e shfrenuar
  N zemr fut frik e trishtim...

  Luhatem me kmb t lodhura
  N udhkryqin e rrugve t panjohur
  Errsira e nats me dorn e saj
  Ledhaton frikn n shpirtin tim...

 12. #11
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza


  PR TY

  do nat
  Pran dritares s hapur
  Hidhem n mendime
  Pr ty loka ime

  Shum t dua
  Ti kt nuk e di
  Guxim s’pata t t them

  Me lot n sy
  Emri yt
  Mbi buz t mia fle

  T thrras me z
  Kur i tr qyteti
  N gjum sht

  Dgjohet jehona e tij
  Ti nuk m dgjon, jo
  Jam shum larg

  Mezi pres takimin ton
  T t them sa shum t dua
  Sa shum vuaj pr ty

  N ndrr t kam do nat
  N mngjes kur zgjohem
  Prsri shoh
  Pran nuk t kam, eh...

 13. Anetart m posht kan falenderuar xheladin pr postimin:

  dobri (28-11-2013)

 14. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-08-2007
  Postime
  1,285
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Mendoj se sht koha q vargjet e mposhtme t`ua ofroj forumistve e sidomos fmijve t atyre q i kan. Urime festn e Vitit t Ri t gjithve.

  Babadimr hileqar

  O ti babadimr
  Me saj, drer e zile
  Prse n pleqri
  Fmijve po u bn hile.

  Shkon npr qytete
  N shkolla e spitale
  Njher s`u kujtove
  T vish edhe n male.

  Eh sa fmij jetim
  T bukur e puntor
  Ty me thes n shpin
  T`kan par n`televizor.

  Po na e bn me hile
  O plakush i vjetr
  Nuk erdhe as sivjet
  A t presim vitin tjetr?

 15. Anetart m posht kan falenderuar xani1 pr postimin:

  dobri (28-11-2013)

 16. #13
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,947
  Faleminderit
  62
  64 falenderime n 55 postime
  Citim Postuar m par nga xheladin Lexo Postimin
  shkruan: xheladin hamza

  NNS SIME

  N ndrrn e nats q iku pa kthim
  Ti nna ime, mendimet mi prkdhele
  I bre t mndafsht
  Si flladi i vers n mbrmje...

  Kujtimet pr Ty
  Zbritn qerpikve t mi
  T lar me lot...

  Mbi varrin tnd u prkula
  E hapa portn e zemrs s djegur
  Ajo u gjunjzua totalisht

  Elhamin zshm ta kndova
  Shpirti m dridhej si n ankth
  E fjala m mbeti n fytin e thar...

  Mbi mollzat e faqeve
  Mu rrokullisn lot dhembjeje
  Ran mbi varrin tnd
  Me lule mbuluar
  Ku ti rehatshm fle, nna ime!
  Xheladin shume te bukura te gjitha poezite e tua, por une vecova mbi te gjitha kte poezi, ndoshta ngaqe kjo i flet per nenen qe eshte gjeja me e shtrenjte per te gjithe ne ne bote..
  Urime dhe pres poezi te tjera prej teje, pasi do te ishte nje privilegj per mua ti lexoja me endje...
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 17. #14
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  Zotri Eduard, t felenderoj q lexon poezi t mia dhe u jep nj ngjyr ylberi q mbshtjell t gjith adhuruesit e fjals s bukur.

  Me respekt t veant
  xheladin hamza

 18. #15
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza

  GZUAR VITIN E RI
  (arkostih)

  Gzimi dhe dashuria n prag t ders trokasin me mall
  ndrrat e parealizuar shekullore jetsohen me ne
  Zemrat le t na hapen si qielli n natn e bekuar
  Urata jon le t mbrrij n horizontin e shtat
  Atje ardhmrin ta puth me mall e ta marr pr dore
  Rehatin dhe vullnetin ku pret Kosova jon

  Vet e kaluara ecn kokulur rrugs pa kthim
  Idealet dhe shpresat tona n nj thes t art
  Tek ne nj Baba Dimr plak me dashuri i bart
  I buzqeshur si lulja e par n pranvern e hershme
  N syt e tij shklqen PAVARSIA E KOSOVS

  Endet nga nj shtet n tjetr z zbardhje t KOSOVS

  Rendin tani kemi E GJITH SHQIPTARIA
  I dalim para ta presim me shpirt e zemr shqiptari!

  28. 12. 2007.

 19. #16
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  43
  Postime
  1,947
  Faleminderit
  62
  64 falenderime n 55 postime
  I Nderuar Zoti Xheladin Hamza Lexo Kto Dy Vargje Prej Meje

  A Do Te Me Falesh Dot??
  -----------------------

  Kur Ju Shkruani Poezi
  Shpirti Im Me Trazohet
  A Do Te Me Falni Dot
  Nese Nga Poezit Tuaja Mua Sme Shkohet

  Nese Ju Sme Falni Dot
  Mesohuni Me Mua
  Sepse Cdo Poezi Tuajen
  Une Me Shpirt E Lexoj Dhe E Dua


  Eduart Hoxha

  Tirane Me 28.12.2007
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 20. #17
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,692
  Faleminderit
  0
  57 falenderime n 49 postime
  Citim Postuar m par nga xheladin Lexo Postimin
  shkruan: xheladin hamza

  RRUG T PANJOHURA

  N errsirn e nats
  Para syve t mi t prlotur
  Shtrihen rrug t panjohura

  Rreth meje iluzionet luajn
  Lojn e tyre t vjetr gnjeshtare
  Nata kafshon ditt n ikje...

  Mendimet pas tyre vrapojn
  N zbrazti t zbrazt
  Si qielli...

  Mbi brigjet e afrta
  Dgjohen thundrat e kuajve n vrapim
  Hingllima e tyre e shfrenuar
  N zemr fut frik e trishtim...

  Luhatem me kmb t lodhura
  N udhkryqin e rrugve t panjohur
  Errsira e nats me dorn e saj
  Ledhaton frikn n shpirtin tim...
  Poezi e vecuar ne pelqimin tim. Dhe akoma me te vecuara dy vargjet e fundit. Kuptohet, nje zgjedhje shpreha kete rradhe, mes poezive tuaja plot shpirt poetik. Suksese.

 21. #18
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  Eduart Hoxha dhe mondishall, shum faleminderit pr mendimet e Juja poezitive pr pozit e mia t shkruara nga dora ima. Ju jam mirnjohs dhe konsideroj si miqt e mi. Ndoshta nj dit do t keni n duart tuaja librat e mia t botuar, si dhe librin i cili sht n botim.

  Me repekt t veant
  xheladin hamza

 22. #19
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  68
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime
  shkruan: xheladin hamza

  M FAL Q U KTHEVA

  M fal q u ktheva
  Shtigjeve t vjetra
  Me shpirtin e thyer
  E aty s’t gjeta
  Ty m kurr....

  I besoj biseds kur t gjith heshtin
  E ti, m fal pr mendimin e fshehur
  Dhe n fjal q s’ti shqiptova kurr
  E cila m iku me dritn e dits s harxhuar ...

 23. #20
  mall Maska e bili99
  Antarsuar
  05-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Mosha
  57
  Postime
  1,805
  Faleminderit
  483
  46 falenderime n 33 postime
  I nderuar Xheladin,

  " I besoj bisedes kur te gjithe heshtin".... me pelqen dhe une disa here i besoj kesaj bisede ,me shume se kur te gjithe flasin.Urime per vargjet e mira , suksese ne krijmtari te metutjeshme...

  me nderime,
  bili99
  I Ilirides jam Iliri,
  dhe i lire dua me mbet.
  Per cfardo xhevahiri,
  Shqiperine se jap per jete

Faqja 1 prej 9 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •