Close
Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789
Duke shfaqur rezultatin 161 deri 176 prej 176

Tema: Dit e zymt

 1. #161
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  BORXHIN ZOTIT IA KTHEJ

  Npr mjegulln e dendur vjeshte
  Shikoj natn prtej errsirs
  N ndrr nga ndrra zgjohem...

  Realiteti humbet
  Mbetem vetm un
  Dhe hija ime
  Srish n ndrr...

  N qiell
  Murmurima shurdhon
  E un nga borxhi im
  Ngadal pastrohem...

  Zotit shpirtin q amanet
  T kujdesem pr te ma dha
  Me buzqeshje t mbl
  Me nder
  T pastr si biluri ia kthej
  E trupin varrit ia fali
  Prjetsisht le t pushoj n te!

 2. #162
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  AMANET

  Me heshtjen e saj flet
  Fytyra ime e zbeht
  Se fryma e jets
  Akoma m sht e nxeht...

  Amanet kur me tabut
  Pr n varr m oni
  Tabant mi shploni
  Le t m duken kmb
  Kmb t zbathura
  Q as orape t veshura s’kam
  E duart deri n brryla
  Jo, jo mos mi mbuloni
  Le t shihen nga xhemati
  Q t zbrazta jan
  Duarthat erdha
  N kt dynja
  Dhe duarthat shkoj
  N at dynja
  N qiellin e ndrrave
  T humbura
  N shoqri me njerz
  Q moti kan vdekur...

 3. #163
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  PR TY BABA

  Oh Zot sa e qet
  M sht kjo nat
  Arom e vetmis
  Shpirtin ma mbush
  E un t kujtoj ty baba...

  Baba jam rit pa ty
  M la bebe tre vjeare
  E hidht m ishte jeta
  Kndoja edhe kur isha n vaj
  Loti n sy reflektonte
  Dhembjen e shpirtit tim
  T boshatisur...

  Dnesa shum her
  M krijonte dhembje
  Ma therte shpirtin deri n palc
  E ather sa shum m mungonte
  Ledhatimi i dors sate
  T but si mndafshi or baba...

  Nuk ka dit q nuk them
  Baba dnesa dhe dashuria ime e pashuar
  E shpirti im ather larg shum larg udhton

  E tani jam plak nuk jam m fmi
  Rrudhat e ballit m jan shtuar shum
  Mjekra m sht zbardh
  Dhe flet heshtur me gjuhn e saj...

  Pr ty baba dhe pr ty nn
  Pr ju prindrit e mi
  do nat n nafile i lutem Zotit
  Q shpirtrat e juaj t pushojn
  Prjetsisht t qet n xhenet
  E ju ma bni hallall se ju dua shum!

  21. 01. 2014.

 4. #164
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2014
  Postime
  21
  Faleminderit
  1
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Pershendetje

  Citim Postuar m par nga xheladin Lexo Postimin
  shkruan: xheladin hamza


  NGJYRAT E SHKLQIMIT

  Fillimin dhe mbarimin e jets
  Trup lodhur
  I prputha n nj pik
  Porsi nj semazen...

  Si n ndrr
  Kalova udhtimin
  Npr kohn kt t kalbur...

  Pastaj dola nga qetsia
  E varrit
  Q n mua flinte

  Ta ngulfas zrin q del
  Nga thellsia e shpirtit
  E t dgjoj muzikn e semas heshtshm...


  E mbuloj me vellon e s kaluars
  T mbshjtellur
  Me ngjyrat e shklqimit...

  Dhe tani dnes!
  i nderuar miku im, te falenderohem per krijimet e tua qe i ndan me ne. Eshte kenaqesi te lexosh vargjet tua. Ne mos gaboj, edhe libri yt titullohet si titulli i kesaj poezie, apo jo?
  Te uroj shume suksese

 5. #165
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Pershendetje

  Citim Postuar m par nga Bes Lexo Postimin
  i nderuar miku im, te falenderohem per krijimet e tua qe i ndan me ne. Eshte kenaqesi te lexosh vargjet tua. Ne mos gaboj, edhe libri yt titullohet si titulli i kesaj poezie, apo jo?
  Te uroj shume suksese
  E nderuara Bes, faleminderit pr kohn q gjeni t lexoni poezit e mia si dhe pr vlersimin tuaj. sht e vrtet se edhe libri im i dyt titullohet sipas ksaj poezie, pra, NGJYRAT E SHKLQIMIT i botuar n vitin 2008. Uroj q n jetn tuaj t keni shndet dhe lumturi.

 6. #166
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Pershendetje

  SHPIRTI M RI PEZULL

  Vettims s’ia km frikn
  Vjen drejt nga syt e tu

  S’m frikson as buzqeshja
  E hedhur me erzn
  Nn hijen e vdekjes

  N shikim tnd shkrihem
  Bhem ur lidhse e kohs
  S kaluar, t tanishmes dhe t ardhmes
  E n te digjem me dshir t prmalluar

  N brendi t syve t mi
  Thellsi e paskajshme
  Shpirti m ri pezull
  Dhe shtit shtigjeve t pa imagjinuara

  Agu i mngjesit
  M takon n dy gjunj
  Me duar t shtrira
  N lutjen time t mngjesit
  Q iku edhe kjo nat

  Edhe pa mua vitet
  Njsoj do t rrjedhin si lum
  E un si mund t vdes kur nuk jetova?
  Ndryshuar pr her t fundit nga xheladin : 28-02-2014 m 09:25

 7. #167
  E dua letrsin Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Antarsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime n 118 postime

  Pr: Pershendetje

  Citim Postuar m par nga xheladin Lexo Postimin
  SHPIRTI M RI PEZULL

  Vettims s’ia km frikn
  Vjen drejt nga syt e tu

  S’m frikson as buzqeshja
  E hedhur me erzn
  Nn hijen e vdekjes

  N shikim tnd shkrihem
  Bhem ur lidhse e kohs
  S kaluar, t tanishmes dhe t ardhmes
  E n te digjem me dshir t prmalluar

  N brendi t syve t mi
  Thellsi e paskajshme
  Shpirti m ri pezull
  Dhe shtit shtigjeve t pa imagjinuara

  Agu i mngjesit
  M takon n dy gjunj
  Me duar t shtrira
  N lutjen time t mngjesit
  Q iku edhe kjo nat

  Edhe pa mua vitet
  Njsoj do t rrjedhin si lum
  E un si mund t vdes kur nuk jetova
  ?

  Nje krijim i mrekullueshem. Urime
  What goes around---comes around

 8. #168
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Pershendetje

  Citim Postuar m par nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  Nje krijim i mrekullueshem. Urime
  E nderuara mike Sorkadhe_Kelcyre, faleminderit per leximin e poezise si dhe per uraten tuaj.

 9. #169
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  KOHA

  Koha mi vuri
  Prangat rreth qafs
  N krkim t s kaluars...

  E takoj t tashmen
  Dhe t ardhmen
  Tek m presin
  Me dnesn dhurat...

  Vettima ofrohet dhe largohet
  Nga frika buzt mu than
  Fjalt u zhduken
  N thellsin time...

  N vetmi dgjoj
  Ern dhe shiun
  Tek bjn muzik qiellore
  E un
  Ty po ti fali kta syt e mi
  Q mbi ta s’mbeti m gjum
  Se jan t strmbushura
  Ve me lot dhembje...

 10. 2 antart m posht falenderuan xheladin pr mendimin e shprehur n kt postim:

  Agim Metbala (08-04-2014),e panjohura (08-04-2014)

 11. #170
  Prap e fshehur pas Teje Maska e e panjohura
  Antarsuar
  24-02-2007
  Vendndodhja
  Aty m gjen, nn hijen tnde q m le amanet!Nse t duket q kam humb,m kerko atje ku fryn uragani i kohs,atje do m gjesh,duke t krkua Ty!
  Postime
  7,812
  Faleminderit
  204
  128 falenderime n 98 postime

  Pr: Dit e zymt

  Citim Postuar m par nga xheladin Lexo Postimin
  KOHA

  Koha mi vuri
  Prangat rreth qafs
  N krkim t s kaluars...

  E takoj t tashmen
  Dhe t ardhmen
  Tek m presin
  Me dnesn dhurat...

  Vettima ofrohet dhe largohet
  Nga frika buzt mu than
  Fjalt u zhduken
  N thellsin time...

  N vetmi dgjoj
  Ern dhe shiun
  Tek bjn muzik qiellore
  E un
  Ty po ti fali kta syt e mi
  Q mbi ta smbeti m gjum
  Se jan t strmbushura
  Ve me lot dhembje...
  Ju lumt i nderuari Z.Xheladin...
  Rndesia e nj personi nuk vlersohet nga hapsira q z, por nga boshlleku q le kur nuk sht m.

 12. #171
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  Citim Postuar m par nga e panjohura Lexo Postimin
  Ju lumt i nderuari Z.Xheladin...
  Faleminderit e nderuara mike E PANJOHURA per komentin tuaj.

 13. #172
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  M ZGJO O BYLBYL

  N ditt e pleqris
  O bylbyl
  T lutem
  Mos m le n vetmi
  Shpirti m sht
  I lodhur e i kristalt
  Dergja
  do dit
  Po mi glltit
  Pjes t trupit
  M mbetn
  Vetm gjuha dhe sy
  Q ty t shikoj
  Dhe t bisedoj
  Ve me ty...

  Ej, ti
  Miku im i shpirtit
  O bylbyl
  Si do dit
  Edhe nesr
  N agun e mngjesit
  Pash t madhin Zot
  Me at zrin tnd
  T bukur e but
  Mos harro
  T m zgjosh
  Nga kjo agoni
  Shum e rnd
  O bylbyl
  .......... O bylbyl
  ......................O bylbylo!

 14. #173
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  FAR M MBETI MUA

  Flet t verdha butsisht bien n tok
  Deg t zhveshura duke i ln...

  Me plhur t trash n sy
  E njoha vjeshtn e von...

  Syt prroi q su shtern kurr
  Liqenet e tyre bhen prjetsi e largt...

  Mendimet n ndrrat lundrojn
  Si t ishin n botn e vdekur...

  Shpirti i prvajshm shtit n zbrazti
  Kozmosit pafund...

  Rrudhat e ballit mbesin
  Dshmitar t nj jete n ikje...

  far m mbeti mua
  Nga pjes e njeriut?

 15. #174
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  SHPIRTI MBETET SHPIRT

  Mendimi i par
  Kur zgjohem
  Dhe i fundit
  Para se t m z gjumi
  M je ti o shpirt...

  Para se t dalsh nga un
  Dhe t ringjallesh srish
  Nga mitra e prgjakur
  Diku n ndonj
  Vend t panjohur pr mua
  Do qaj srish me zrin e foshnjs
  T sapolindur...

  M duket
  Se e gjith jeta
  sht vetm nj frymmarrje
  Dhe asgj m shum
  E shpirti mbetet shpirt
  Prjetsisht i pavdekshm!

 16. #175
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  DHEMBJA

  Dhembja m sht shtrati
  Mbi t ciln shtrihem
  T pushoj
  Dhe ngritm n kmb
  Prap t pushoj
  Ve pakz...

  ndrrat e mia i derdhi
  Mbi dhembjen q pushim s’do...

  Dhembja
  Le t ngihet
  Le t ngopet
  Edhe me ndrrat e mia...

  Dhembja
  Srish m sht shtrati
  M i but se mndafshi
  E aty shpirti gjen qetsin e tij
  Dhe ndrrat pa mbarim...

  Plakem me te apo ve e kujtoj
  T gjitha m jan b njsoj
  Nj dit do t m glltit trsisht
  Dhe do t bhem vetm harres e saj...

 17. #176
  i/e regjistruar Maska e xheladin
  Antarsuar
  16-09-2005
  Vendndodhja
  Rahovec - Kosov
  Mosha
  67
  Postime
  214
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 5 postime

  Pr: Dit e zymt

  Recensioi i librit tim t pest UDHTIMI MISTIK

  Udhtimi poetik n botn komplekse njerzore

  Bota poetike, n thellsin e saj, paraqet skutat m t fshehta t egos njerzore. Vargjet e poetit rrjedhin nga ndjenjat m t thella, rrjedhin nga dashuria e dhimbja. Fjalt poetike thon at q do njeri mban n vete dhe shpesh mbetet e mbyllur n kornizat e mosguximit. Poeti XheladinHamza me vargjet e prmbledhjes me poezi Udhtimi mistik arrin q t lirohet nga dogma e kufizimeve, pr t shpalosur disa segmente t prjetimeve t njeriut. Me an t vargut, ky poet paraqet ant njerzore, pa rezerva, duke ju dhn hapsire dhe duke pasur prkushtim, ashtu si jan edhe prditshmri e pjess m t madhe t njerzve.

  Letrsia shqiptare, gjat periudhave t ndryshme letrare, prve temave t tjera, nj hapsire dhe prkushtim pati edhe pr temn fetare. N t shumtn e rasteve kjo tematik u trajtua e zhveshur nga prditshmria njerzore dhe nga ndjenjat e tjera t tij, duke qen e mbshtetur kryesisht n librat fetar. Udhtimi mistik, sjell nj frym interesante n fushn e poetiks son, grshetimin e tems fetare/religjioze me at t dashuris ndaj femrs; t dashuris, q nga ajo ndaj Perndis, prindrve, motrs e deri te dashuria ndaj krijess s gjinis s kundrt. Poeti me mjeshtri ndrthur ndrrat rinore me prditshmrin, jetn me besimin, prpjekjen me arritjen... Pikrisht guximi i qasjes dhe t lartsuarit e aspektit fetar, por njkohsisht, thurja e vargjeve pr ndjenjat m t thella njerzore, i japin ksaj prmbledhjeje nj kolorit interesant pr lexuesin.

  Poezit meditative n kt libr, paraqesin vazhdimsin dhe dshmojn prvojn krijuese t poetit. N kto poezi fuqishm preken aspekte t ndryshim t bots s brendshme t individit, bot kjo q reflektohet te do njeri. Lufta me kohn dhe pamundsia e ndaljes s saj, si dhe ngjyrat e ndryshme t dashuris, prshkojn me nj frymzim t fuqishm vargjet e poetit. N kto vargje vetmia rrmben ndrrat e poetit duke ln shpirtin humner t boshatisur, por srish jeta, gjegjsisht prditshmria vazhdon. Pr poetin, jeta paraqet nj zbraztir, ndrsa rrudhat jan dshmi e nj jete n ikje. N fund, natyrisht at q e gjem edhe n poezit fetare, nga pjest e njeriut smbetet asgj. Dhe njeriu ka nevoj pr t bukurn, edhe ather kur kalon ditt n vetmi pr shkak t pleqris.

  Dashuria n prmbledhje prek aspekte dhe persona t ndryshm t jets s poetit, dhe jo vetm. Nj vend t posam zn poezit pr m t dashurit: prindrit e motrn. Kjo dashuri dhe mall pasqyrohet pas vdekjes s tyre, gj q i jep nj dimension tjetr ksaj poezie. Deri sa n nj an i kndohet dashuris me mall, pr shkak t humbjes/mospasjes s saj, n ann tjetr, edhe personave m t afrt ju thuren vargje dhimbjeje t heshtur dhe njkohsisht mbshtetjeje n besim pas humbjes s tyre. N vargje gjallrohen momentet e fundit t motrs, nn dshmori, vargje kto t cilat nuk i prshkon dhimbja, por pritshmria e vazhdimsis s jets n parajs dhe takimi i saj me t birin. Pajtimi me humbjen e t afrmit lehtsohen pr shkak t besimit n jetn e prtejme, por edhe sepse dhimbja e nns pr fmijn e humbur m n fund prfundon. Malli dhe dashuria nuk pasqyrohet vetm e nns ndaj djalit, por edhe e poetit ndaj t ms, si dhe ndaj t atit, t cilin e ka humbur n mosh t re (munges pr shkak t dashuris s pa prjetuar). Pikrisht, przgjedhja e dy palve sjell nj kompletim t dashuris njerzore familjare. Dashuria ndaj prindrve, si dhe t ndjerit e mungess s prezencs s njrit prind gjat rritjes, pasqyrohen te poeti, me gjith moshs s tij. Thuren vargje pr nj dashuri q nuk shuhet.

  Poezit fetare zn nj hapsire t dukshme n faqet e ktij libri. Kto poezi, t mbshtetura n njohurit e thella mistike t poetit, kombinohen me besimin dhe prkushtimin fetar. Aq m tepr, n tematikn e shtjelluar fetare, pasqyrohet painteresimi pr kt bot, q vije me mosh dhe magjepsja nga drita hyjnore. Vargjet fetare, t mbshtetura n besimin, hapin nj bot t prkushtuar, bot kjo q mban pastrtin e njeriut dhe prkushtimin e tij pr botn e prtejme. Besimi n Zot nuk lejon thyerjen shpirtrore t njeriut, por prkundrazi e mban t fort edhe ather kur jeta nuk sht e leht, sepse etja pr jetn mbeti e pashuar/ si llava n kraterin e vullkanit/ e cila svdes kurr.... Prkundr anktheve dhe prvojave jetsore, knga e poetit sht e ngjyrosur me dashuri, sepse sht krijes e Zotit q i kndon njsoj kngs s lindjes dhe vdekjes.

  Prkundr faktit q kjo prmbledhje ka elemente t theksuara fetare dhe meditative, vlern e veprs e ngrit n nj nivel edhe m t lart fakti se poeti i thur vargje edhe bots s brendshme ende djaloshare t tij. Kjo i jep frymn e nj ritmi m intensiv dhe mveshjen e ksaj poezie me elementet e nj prjetimi t paharruar. Malli, t cilin as vitet nuk e kan shuar, shkakton dhimbje tek poeti. E kaluara, n t vrtet ndjenja e paharruar, paraqitet si pjes e realitetit, nprmjet ndrrs. Poeti frymon duke ju rikthyer ndjenjave t s kaluars dhe njkohsisht duke prjetuar prditshmrin e kohs.

  Poezit i kemi n vargje t lira, me nj gjuh sa t qet e t matur, me plot respekt, ather kur i drejtohet Perndis, apo flet pr aspekte t ndryshme Kuranore, por edhe kur kemi vargje pr t dashurit/familjart, aq edhe nj gjuh t prvuajtur, plot dhembje e trazim ather kur kujtohet e kaluara, apo edhe kur meditohet pr vet jetn.

  Pikrisht, njerzorja te njeriu, prkundr prkushtimit dhe besimit fetar, poezis s XheladinHamzs i jep nj fuqi poetike. Qasja artistike e elementeve fetare, jo me nj zbraztir t mendimit, po me nj analiz t bots s brendshme t njeriut, e bn poezin m t thell dhe t kndshme pr lexim.

  Rahovec, Qershor 2016. Prof. Dr. Besa HOXHA - BEQIRI

Faqja 9 prej 9 FillimFillim ... 789

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •