Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 103
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671

    Miliarderja greke: Dashuria ime me shqiptarin...

    “Dashuria ime me shqiptarin qė s’mė deshi kurrė”


    • Nė Greqi e njohin tė gjithė. Ka qenė pjesė e garės "The world", njė emision reality gjatė vitit 2003, tepėr i shikuar qė realizohej nė ATN1.

    Marko Caka / Athine

    Ishte epiqendra e atij emisioni, jo vetėm pėr moshėn, 58 vjeēe, por edhe pėr sinqeritetin qė tregonte. Pėr kėtė u bė tepėr e njohur nė Greqi. Por jo vetėm se ėshtė e famshme, por edhe sepse pak kohė mė parė bėri bujė nė mediat greke, pėr njė histori tė pazakontė. Pėr njė histori tė vėrtetė. Histori me shqiptarė. Quhet Rula Brohopulu. Pas reality show, pothuaj tė gjitha ekranet televizive nuk reshtėn ta ftonin nė emisionet e tyre, ku edhe Rula nuk reshti duke thėnė fjalėt mė tė mira pėr shqiptarėt. Ėshtė dashuruar me njė 27-vjeēar, shqiptar. Quhet Fran Shtjefni nga fshati Nėnshat i rrethit tė Shkodrės. Prej 13 vjetėsh jeton e punon nė Greqi si usta nė njė punishte duralumini. Dashuria e saj me shqiptarin njė vit mė parė u kurorėzua edhe me martesė, pas sė cilės jeta e 58-vjeēares ndryshoi plotėsisht. Zotėron pasuri marramendėse, qofshin tė ardhura, qofshin prona tė patundshme nė Amerikė, Londėr, Paris, ishujt grekė apo edhe nė Athinė, ku zotėron qendra tė shumta tregtare. Por kjo nuk mjafton pėr t'i shuar zjarrin e shpirtit. Pas martesės, nė shtėpinė e saj mori dhe familjen e Franit nė Greqi, tė ėmėn e tij (se i ati nuk jeton) dhe tre vėllezėrit. Jetoi me ta pėr mė shumė se njė vit. Por dashuria e saj pėr Franin nuk mori kurrsesi ēmimin qė meritonte. E shfrytėzoi vetėm pėr para dhe me familjen e tij, Rula kurrė nuk shkoi mirė. Kanė mė se tre muaj qė jetojnė bashkė. Por nuk kanė bėrė divorc. Kjo, sepse Rula dėshiron tė ndjehet me dokumente gruaja e tij dhe njė shqiptare e pėrjetshme. Kėtė e tregon dhe nė intervistėn ekskluzive qė jep pėr gazetėn "Panorama". Dashurinė pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, e cila edhe pas ndarjes nuk ėshtė shuar kurrsesi tek ajo. Tregon se pėr Krishtlindje do tė jetė nė Shqipėri dhe dėshiron tė marrė nėnshtetėsinė shqiptare. Por cila ėshtė historia e saj. Njohja me shqiptarin, dashuria, vizita nė Shqipėri, marrėdhėniet me familjen e tij, si e priti djali i saj 19-vjeēar, dashuria pėr Shqipėrinė dhe shqiptarėt, Rula i rrėfen.

    Mund tė na thoni si u njohėt me Franin?
    U njoha nė verėn e vitit 2006. Isha nė bregdetin e Glifadhės dhe njė shok i tij i tha se ėshtė Rula e "The world", njė emision reality tepėr i shikuar nė vitin 2003. Mirėpo Frani mė kishte ndjekur gjatė kohės qė unė isha protagoniste nė kėtė emision tė suksesshėm tė kanalit televiziv ANT1. Unė kisha bėrė porosi pėr disa dyer alumini pėr vilėn time dhe Frani, si usta nė kėtė zanat, m'i solli nė shtėpi. Sapo e pashė nuk e dija qė ishte ai dhe mė thotė pėr ustain e aluminit. Dhe unė i them: lėre ustain tani se po bisedoj me njė djalė tė bukur. E pashė dhe me shikimin e parė mė ra "tjegulla nė kokė". E dashurova qė nė takimin e parė.
    E dije qė ishte nga Shqipėria dhe a ndikoi kjo pėr tė mbajtur distancė ndaj tij?
    Po, e dija qė ishte shqiptar dhe meqenėse nė jetėn time kam kryer udhėtime nė tė gjithė botėn, nuk e kisha problem. Ndaj nuk jam raciste, jo se ėshtė nga Shqipėria, por dhe nga Uganda e Afrikės tė ishte, tė njėjtat ndjenja do tė kisha pėr tė.
    Si u prezantuat?
    Pasi i thashė se kush isha ndėrruam telefonat. Por nė momentin qė u ndamė, ky njeri nuk m'u hoq aspak nga mendja ime. Menjėherė e mora nė telefon dhe mė tha se do tė shkonte nė Halkidha, nė njė zonė bregdetare turistike dhe i kėrkova qė tė shkoj dhe unė me tė, dhe ai mė pėrgjigjet jo. Por unė qė nga momenti i parė doja tė isha pranė tij.
    Ēfarė sjellje kishte Frani kur ju krijuat takimin e parė?
    Frani ishte njė djalė serioz. Ishte njė zotėri me tė gjithė kuptimin e plotė tė fjalės dhe nuk e besova se ai ishte 27 vjeē. Ishte i turpshėm dhe pėr ēdo gjė vetėm unė bėja hapin e parė.
    Po pastaj si rrodhėn ngjarjet?
    Nė fillim e humba numrin e telefonit tė tij. Por mė vonė e gjeta pėrsėri nė plazhin ku u njohėm pėr herė tė parė. Mė pas shkuam nė vilėn time nė Poro. Gjatė rrugės udhėtuam me makinėn e tij, por nė kthim u bė ajo qė unė nuk e besoja dot. U turpėrova pak, sepse isha njė grua me moshė tė madhe dhe si nėnė me djalė po tė madh. Gjatė rrugės njė moment nuk durova dot dhe i thashė ndalo pak diku, se dua tė mė japėsh njė tė puthur. "Si ėshtė e mundur - mė tha - kjo nuk ėshtė nė marrėveshjen tonė". I them - nėse ti ke dėshirė… dhe ai mė puthi. Atė ēast pashė yje nė qiellin e shtatė. Po atė mbrėmje shkuam pėr darkė nė njė restorant italian dhe darkuam sė bashku. Pas ushqimit mė tha nėse doja diēka tjetėr. Dhe i thashė: dua tė shoh sėrish nesėr, pasnesėr… gjithnjė. Mė pas i thashė se isha e dashuruar marrėzisht me tė. Atė natė ishte dhe finalja e Botėrorit 2006. Frani mė tha se donte tė vinte bast pėr penalltinė pėr Italinė. I dhashė 5 mijė euro dhe fituam 50 mijė euro. Sapo fituam 50 mijė eurot shkuam pėrsėri nė restorantin italian. I vura nė zarf gjysmėn e parave, pra 25 mijė euro dhe mė besoni, nuk i mori. Atėherė i dhashė 5 mijė euro dhe mė tha se do tė marrė vetėm 1 mijė euro pėr fat. Nga ky veprim kuptova se ai do ishte burri i ėndrrave tė mia. I shpreha po aty dashurinė time dhe se nuk mund tė bėja dot pa tė.
    Po Frani si e priti kėtė gjė. A ishte i dashuruar, kishte ndonjė lidhje tjetėr?
    Gjatė kėsaj kohe Frani kishte njė lidhje me njė shqiptare 32-vjeēare tė bukur, qė banonte afėr shtėpisė sė tij. Mė prezantoi tek ajo si shoqe e mamasė sė tij, sepse nuk donte tė tregonte pėr lidhjen tonė, megjithėse deri atėherė nuk kishim kryer ndonjė kontakt seksual. Gjatė kėsaj kohe Frani mė thotė se do tė shkonte nė Shqipėri, sepse familja i kishte gjetur njė vajzė pėr ta martuar. Unė nuk doja t'i thosha pėr ndjenjat e mia, kisha frikė se mos reagonte negativisht dhe e humbisja. Por gjatė gjithė kohės qė ai ishte nė Shqipėri, unė ēdo ditė shkoja nė kishėn katolike nė qendėr tė Athinės dhe lutesha qė Frani tė mos gjente nuse tjetėr. Kur u kthye, mė tregoi se nuk kishte gjetur nuse. Unė nuk durova dot dhe i thashė se doja tė fejoheshim. Ai menjėherė reagon: a je mirė, si mund tė fejohemi me kėtė diferencė moshe qė kemi. Por i tregova se sa shumė e doja dhe kjo zgjati vetėm 3 ditė. Kishim rėnė dakord me njėri-tjetrin se do tė martoheshim pas njė viti. Por nuk durova dhe i thashė se doja tė martoheshin muajin tjetėr, mė 4 nėntor 2006. Dhe kjo ditė ishte dita e dytė mė e veēantė e jetės sime. Njėra ėshtė ditėlindja e djalit tim, 31 korrik 1989 dhe tjetra ėshtė dasma me Fran Shtjefnin, mė 4 nėntor 2006.
    Thatė qė nuk kishit problem pėr diferencėn e moshės...
    Nuk e kisha problem, por ky ėshtė gabimi im mė i madh. Deri sa u martova doja qė tė mos ndahej me familjen e tij, sepse Frani ishte kryefamiljar dhe ėshtė qė 14 vjeē nė Greqi. Babai i tij u vra ditėn e zgjedhjeve tė para pluraliste, pa u rrėzuar akoma sistemi i kaluar nė qendrėn e votimit tė Nėnshatit dhe Frani u desh qė tė luftonte me jetėn pėr tė mbajtur dhe tre vėllezėrit e tjerė mė tė vegjėl. Solla gjithė familjen e Franit nė vilėn time dhe u detyrova tė bėhem shėrbėtore e tė gjithėve, tė gatuaj dhe tė laj rrobat e tyre, meqenėse mamaja e tyre shkoi nė Shqipėri pėr tė bėrė dokumentet. Frani mė kishte thėnė qė nė fillim se nusja nė anėt tona gjithnjė ėshtė me familjen. Dhe nga dashuria e madhe me Franin, preferova mė mirė tė zbatoj zakonet e tyre dhe tė largoj djalin te babai i tij nė Kretė, se sa tė sjell shqetėsim te njerėzit e burrit tim shqiptar. Kur mamaja u kthye nga Shqipėria filluan dhe problemet e mėdha mes nesh. Burri im, Frani, filloi tė largohej dhe vinte 2-3 orė vetėm sa pėr tė fjetur. Doja qė ēdo mėngjes tė zgjohesha dhe ta shikoja sesi po flinte dhe t'i pėrgatisja mėngjesin. Pra, e ndieja brenda nė zemrėn time dhe e kisha si mbret. E shihja si tė madhin Zot. Kudo ia bėja qejfin. Shkova nė Paris, nė Londėr dhe nė "Kroēiera", vetėm e vetėm qė ai tė ndjehej shumė mirė. Por unė shihja se ai ishte tjetėrkund dhe nuk mė ndjente fare, vetėm qėndronte pėr paratė e mia. Pas njė viti mė thotė se, nė qoftė se nuk mė shkruan shtėpinė qė kisha nė ishullin e Kefalonjase si dhe xhipin dhe 200 mijė euro, unė pėr dy muaj do tė largohem.
    Pėrse mendoni se burri juaj, Frani, e trajtoi ndryshe martesėn?
    Nė fillim ishte po Frani qė donte tė martohej, por ka mundėsi qė ai tė ketė rėnė dakord me familjen e tij, qė tė martohej me mua vetėm e vetėm qė unė tė shkruaja pasurinė nė emrin e tij dhe pastaj ai tė kėrkonte divorcin. Unė pasurinė time kurrė nuk e kisha menduar asnjėherė tė ndarė me Franin, madje si burri im juridikisht ka tė drejtėn e gjysmės sė pasurisė time dhe nuk kishte nevojė tė ngutej, duke dėgjuar tė tjerėt. Madje, unė doja tė bėja dhe fėmijė me tė, por ai ishte i kujdesshėm pėr lidhjen tonė, vetėm pėr pasurinė time.
    Ku u zhvillua ceremonia e dasmės?
    Dasma u zhvillua kėtu nė lagjen time, nė kishėn ortodokse Sotira me dy kumbarė, njėri shqiptar dhe tjetri grek. Pėr fat tė keq dasma nga ana e burrit u bė pėr interes, por unė besova tek ajo qė mė tha se shqiptarėt nuk ndahen, aq mė tepėr ata qė janė nga Shkodra, se kur japin besėn vetėm vdekja mund tė na ndajė. Tė gjitha kėto, pėr hir tė Zotit, isha e detyruar t'i besoja.
    Kur shkuat pėr herė tė parė nė Shqipėri?
    Shkova mė 10 janar tė kėtij viti nė dasmėn e kushėrirės sė tij tė parė. Ishte njė dasmė fantastike, tepėr e shkėlqyer. Atė ditė vendosa tė vishesha me veshjen e bukur tradicionale zadrimore tė kėsaj treve dhe u ndjeva shumė bukur me kėtė veshje, saqė dasmorėt nė vend tė pėlqenin nusen e re mė pėlqyen mua, qė fluturoja nė qiellin e shtatė, si njė nuse e asaj ane. U dashurova pa masė me Shqipėrinė. U dashurova me ēdo gjė qė shihja, pasi mua mė pėlqen origjinaleti dhe realiteti i saj. Mė pėlqeu pa masė Shkodra, Tirana dhe Durrėsi. Por dėshira ime ėshtė tė vdes vetėm nė fshatin e burrit tim, nė Nėnshat tė Vau-Dejės. Me njė popull tė dashur dhe tė thjeshtė, qė tė japin gjithēka me dashurinė e tyre tė zjarrtė. Pra, me pak fjalė, zemra ime mbeti atje. Ajo qė mė ka bėrė pėrshtypje, qė tė afėrmit e Franit qė jetojnė nė Athinė nuk mė jepnin aspak rėndėsi dhe nuk mė donin fare, ndėrsa fshatarėt e varfėr tė Nėnshatit mė dhanė gjithēka me atė buzėqeshjen e tyre tė vuajtur nga hallet e tyre, por plot shpresė.
    Historia juaj e dashurisė me shqiptarin si u trajtua nė tė gjitha mediat greke?
    Duhet tė dini se unė isha shumė e njohur pėr publikun grek si protagoniste nė emisionin mė tė shikuar tė kanalit ANT1 nė vitin 2003 dhe publiku kishte shfaqur njė dashuri ndaj figurės sime. Kjo histori mori shumė famė, sepse unė besova shumė te mediat televizive pėr zgjidhjen e ēėshtjes sime. Por kjo ishte dhe njė shembull pėr tė gjitha ato gra tė moshuara qė duan njeriun e tyre tė shtrenjtė pa dallim tė diferencės sė moshės me djem tė rinj. Pėr kėtė arsye, thashė se edhe unė dua tė shpreh atė qė ndiej nė zemrėn time, pa asnjė tabu pėr tė demonstruar vuajtjen time shpirtėrore dhe jo si njė padi ndaj burrit tim shqiptar. Me tė vėrtetė kjo ngjarje bėri bujė tė madhe mediatike, duke mė bėrė si personi mė i kėrkuar i show bizit nė televizion. Madje, mė e ēuditshmja ishte se duke parė pėr numrin rekord tė audiencės, filluan qė edhe kanalet e mėdha tė kėrkonin qė tė bėja marrėveshje pėr tė firmosur kontratė me emisionet e tyre. Revistat mė tė mėdha greke filluan tė publikojnė nė faqen e parė foton time me Franin dhe intervistat e mia pėr martesėn me shqiptarin.
    E gjithė kjo bujė mediatike a ndihmoi ndopak nė zgjidhjen e ēėshtjes suaj?
    Mund tė them se tek unė nuk ndihmoi aspak, se Frani nuk po kthehet nė gjirin tim. Me njerėzit veprimi im bėri mė mirė. Tek tė gjithė gjeta mbėshtetjen e tyre, pėr origjinalitetin tim dhe pėr dhunimin tim shpirtėror qė po kaloja. Ndėrsa pėr veten time, e mendoj se jam bėrė rezil vetėm pėr atė qė njė grua bėn si e marrėzuar pėr njė djalė tė ri, tė qajė para kamerave dhe tė kėrkojė ndihmė qė t'i kthehet burri i saj mbrapa. Por ai ishte ėndrra ime dhe ishte Zoti im…
    Ju mendoni se u bėtė rezil, por nė tė vėrtetė ju dhatė mesazhe pozitive pėr shqiptarėt, gjė qė shqiptarėt e vlerėsojnė shumė. Ju flisnit fjalėt mė tė mira pėr kombin shqiptar dhe thatė se unė jam shqiptare dhe do tė vdes shqiptare…
    Ėshtė ēmimi im mė i madh si komb, qė shqiptarėt ngjajnė me ne grekėt. Ēfarė bėmė ne para 50 vjetėve nė emigracion, nė USA, Australi dhe Gjermani pėr njė jetė mė tė mirė, pėr njė tė ardhme tė shėndetshme, atė bėni ju tani dhe latė vendin tuaj shumė tė bukur. Sė shpejti ju do tė jeni nė BE dhe nuk keni asgjė qė tė lakmoni nga ne dhe Perėndimi. Ju keni perlat mė tė bukura dhe popullin e ēmueshėm. Ju keni meshkujt dhe femrat mė tė bukura dhe kjo ėshtė njė realitet qė tė tjerėt ju lakmojnė. Jeni njė popull krenar dhe ju adhuroj qė me tė gjitha ato vuajtje shekullore keni arritur tė ruani historinė tuaj dhe traditat tuaja.
    Nė televizion para katėr milionė shikuesve grekė thatė gjatė kėsaj kohe se unė ndjehem shqiptare dhe ėshtė krenari tė jesh shqiptare!
    Po, ėshtė e vėrtetė se e kam thėnė dhe vazhdoj ta them deri sa tė vdes, se Shqipėria ėshtė nė zemrėn time, me njė popull tė mrekullueshėm. Prandaj dhe gjithė grekėt mė duan pėr atė qė jam dhe ndjej. Kėtė e vėrej kudo. Sapo mė shohin nė rrugė mė kėrkojnė autografė dhe vijnė tė mė puthin, duke mė thėnė: Bravo qė thua atė qė ndjen dhe nuk je false. Shqiptarėt qė jetojnė nė Greqi kanė tė drejtė se mė vlerėsojnė ashtu, sepse pėrveēse unė ndjehem nė shpirt shqiptare, dua tė ndjehem dhe nė dokumente si shqiptare, se jam grua e njė burri shqiptar. Pastaj ata mė duan, se unė u ēmoj vlerat e tyre tė mira publikisht dhe grekėt kėtė e dinė shumė mirė, por nuk duan ta shfaqin. Ndėrsa tek unė nuk qėndron asnjė tabu, por mbi tė gjitha njeriu. Nė zemrėn time ka vetėm tre atdhe, Greqia qė mė lindi, Amerika qė mė bėri tė pasur dhe Shqipėria qė mė dha dashurinė.
    Keni kėrkuar qė tė merrni shtetėsinė shqiptare nga autoritetet e saj?
    Sė shpejti do tė jem nė Shqipėri dhe do tė kėrkoj sipas legjislacionit shqiptar qė tė pajisem me pasaportė shqiptare. Madje, nė Shqipėri kėrkoj tė bėj dhe gjėra tė tjera bamirėsie dhe dua qė me anė tė organizatave kush kėrkon ndihmėn time ta japė pėr tė varfrit shqiptarė.
    Me tė vėrtetė ėshtė e rrallė qė njė grua e pasur tė dashurojė njė djalė tė njė familje tė varfėr. Sa llogaritet pasuria juaj nėse dėshironi tė jepni shifra?
    Nuk do tė doja tė jepja shifra pėr llogarinė pėr shumė arsye, por unė kam shumė prona tė patundshme nė Amerikė, Londėr, Paris dhe nė shumė ishuj grekė. Ndėrsa nė Athinė kam shumė pallate dhe qendėr tregtare nė sheshin e Glifadhės.
    Vazhdoni ta doni Franin dhe a besoni se do tė kthehet ndonjė moment?
    Jo, jo. Besoj se nuk do tė kthehet mė kurrė, sepse mendoj shumė se ju shqiptarėt nga veriu keni njė kokė qė nuk bėn kurrė prapa dhe nuk pajtohet kurrė. Pra, me kuptimin e mirė tė fjalės janė kokėfortė, qė nuk bėjnė as majtas as djathtas, por vetėm drejtė. Por unė do tė pėrpiqem qė tė mos i jap divorcin, sepse dua tė ndjehem me dokumente gruaja e tij dhe shqiptare pėrjetė. Dhe kėtė e besoj dhe sikur t'i firmos tė gjithė pasurinė time, me kokėn qė ka ai nuk do tė kthehet tek unė. Dhe njė nga arsyet pėrse nuk e bėn kėtė ėshtė se opinioni do t'i thotė se shkove pėr para te njė plakė 58-vjeēare.
    Po djali si e priti dasmėn tėnde me njė moshatarė tė tij dhe shqiptar?
    Nė fillim shumė negativisht dhe erdhi nė kishė dhe mė hodhi testamentin e mė tha se nuk e dua. Por pastaj u soll shumė mirė dhe jetoi sė bashku me Franin, duke e trajtuar si shok.
    A ndikon ndarja me Franin pėr tė ndryshuar tek ju dashurinė qė keni pėr shqiptarėt?
    Absolutisht jo, se Frani nuk pėrfaqėson shqiptarėt me veprimin e tij. Tė gjithė shqiptarėt e kanė kritikuar se pėrse u tall me mua, me ndjenjat e mia. Unė di tė them kėtė, se shqiptarėt janė tė besės dhe tė fjalės. Dhe kėtė besoj se nuk e ka askush nė botė dhe janė virtyte qė e ēmojnė njeriun pėrpara ēdo pasurie tjetėr.
    Kur keni programuar ta vizitoni pėrsėri Shqipėrinė?
    Do tė jem pėr Krishtlindje atje, se dua tė shoh tė afėrmit e burrit tim si dhe bashkėfshatarėt e mi, e thashė se Nėnshati ėshtė fshati im.
    Duke qenė se jeni personazhi mė i kėrkuar nga televizionet greke, besoj se nuk do t'i shmangeni edhe emisionit tė Arian Ēanit nė Shqipėri, ku publiku i atyshėm do tė mėsonte nga ju historinė e rrallė tė dashurisė me njė shqiptar?
    Eshtė ēmim i madh pėr mua qė tė ftohem nga njė gazetar kaq i suksesshėm siē ėshtė ai dhe shumė simpatik kam dėgjuar. Pra, pas Trendafillopullos, Lazopullos dhe gazetės suaj, ekskluziviteti i intervistės time le tė jetė dhe pėr Arian Ēanin, pėr tė mėsuar tė gjithė shqiptarėt qė dhe grekėt dashurojnė verbėrisht shqiptarėt. Dhe tė mėsojnė nga goja ime se i dua si komb dhe si popull.

    Gazeta PANORAMA

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e PRI-LTN
    Anėtarėsuar
    12-06-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    671
    Fotografia e ciftit
    Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

  3. #3
    Hands up! Maska e Jack Watson
    Anėtarėsuar
    30-04-2007
    Vendndodhja
    Tiron'
    Postime
    4,549
    Hallall Frani, lool
    Life's too short to remove USB safely.

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    pushka top Frano
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  5. #5
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    e shikojme Rullen tere diten neper televizora duke u qurravitur, duhet ta shikojme dhe ketu?
    o Frani, jepi nje mbas koke (me dashuri natyrisht) se na ka care .... Rulla.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Clauss : 11-12-2007 mė 16:09
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anėtarėsuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    Edhe ne forum do shikoj Rulen ketu ne Greqi na merziti duke qare PER Franin, ishte budallaqe fare ajo qe do kujtonte se do e mbante ai. Lajmet ketu thone se eshte nisur ne Shqiperi per te takuar njerzit e tij, kujton se do ti ndrojne mendjen atij njerzit

  7. #7
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Mua mu duk teper prekese kjo histori...
    Me vjen me te vertete keq qe historia e tyre ka marre fund,nuk mund te gjykoj as per diferencen e viteve qe i ndanin,pasi te dy ishin koshient ne ate qe bene dhe personalisht mendoj qe dashuria nuk duhet te njohi dhe te kete pengese moshen.
    Vihuni ju pak ne vendin e kesaj femre qe nuk ka kerkuar asgje tjeter perveē dashurise!
    Kur njeriu dashuron behet i verber,kur ka njerez me zemer ne kete bote merren per te dobet dhe i shkelin me kembe ose perfitojne prej tyre!
    Si mund te perfitonte ky shqiptar nga nje femer kaq e larte....sepse une te tille munda ta quaj?!
    Disa nga ju do te thone qe ishte mosha ajo qe e detyroj kete zoterine te largohej,mesa shoh nuk qenka martuar nen kercenimin e armeve!
    Pra per mua ai ka perfituar dhe nuk me duket sjellje e denje ndaj nje njeriu qe te jep zemren,pasurine,qe te jep jeten ne duart e tua!
    Shikoni pak respektin qe ka kjo femer per kombin tone,ndonese e zhgenjyer,shikoni qe tek fjalet e saj nuk ndjehet fare urrejtja per personin,shikoni dashurine qe ajo ka akoma per te dhe shikoni sa keq denon ajo veten duke e quajtur "enderr" nje dashuri te humbur te ciles ajo i besoj dhe lutej per te.
    Per mua kjo femer eshte njeri teper i larte qe meriton respekt,dashuri dhe admirim!
    Me vjen keq per te dhe bashkohem ne dhimbjen e saj....i uroj fat pasi deri ne fund te jetes se tij,njeriu ka te drejten e kerkimit te lumturise!
    "Carpe Diem"

  8. #8
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga samer Lexo Postimin
    Edhe ne forum do shikoj Rulen ketu ne Greqi na merziti duke qare PER Franin, ishte budallaqe fare ajo qe do kujtonte se do e mbante ai. Lajmet ketu thone se eshte nisur ne Shqiperi per te takuar njerzit e tij, kujton se do ti ndrojne mendjen atij njerzit

    Per ēfare ishte budallaqe?
    Sepse dashuroj?.......dashuria kur te vjen nuk te pyet fare!

    E perse te mos e mbante?
    Cfare kishte me teper ai?
    Kishte vite me pak,por ajo kishte nje zemer dhe nje dashuri aq te madhe per te..

    Ai mashkull nuk meriton dashurine e saj,pasi ka perfituar dhe ajo akoma e do!!
    Si mund te gjykoni njerezit ne kete fare menyre?!
    Cfare do te mendonit po te ishit ju ne vendin e saj nje dite,ose dikush qe ben pjese ne familjen tuaj?!
    Keshtu do gjykonit?!......them qe jo,sigurisht qe jo!
    "Carpe Diem"

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anėtarėsuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Mua mu duk teper prekese kjo histori...
    Me vjen me te vertete keq qe historia e tyre ka marre fund,nuk mund te gjykoj as per diferencen e viteve qe i ndanin,pasi te dy ishin koshient ne ate qe bene dhe personalisht mendoj qe dashuria nuk duhet te njohi dhe te kete pengese moshen.
    Vihuni ju pak ne vendin e kesaj femre qe nuk ka kerkuar asgje tjeter perveē dashurise!
    Kur njeriu dashuron behet i verber,kur ka njerez me zemer ne kete bote merren per te dobet dhe i shkelin me kembe ose perfitojne prej tyre!
    Si mund te perfitonte ky shqiptar nga nje femer kaq e larte....sepse une te tille munda ta quaj?!
    Disa nga ju do te thone qe ishte mosha ajo qe e detyroj kete zoterine te largohej,mesa shoh nuk qenka martuar nen kercenimin e armeve!
    Pra per mua ai ka perfituar dhe nuk me duket sjellje e denje ndaj nje njeriu qe te jep zemren,pasurine,qe te jep jeten ne duart e tua!
    Shikoni pak respektin qe ka kjo femer per kombin tone,ndonese e zhgenjyer,shikoni qe tek fjalet e saj nuk ndjehet fare urrejtja per personin,shikoni dashurine qe ajo ka akoma per te dhe shikoni sa keq denon ajo veten duke e quajtur "enderr" nje dashuri te humbur te ciles ajo i besoj dhe lutej per te.
    Per mua kjo femer eshte njeri teper i larte qe meriton respekt,dashuri dhe admirim!
    Me vjen keq per te dhe bashkohem ne dhimbjen e saj....i uroj fat pasi deri ne fund te jetes se tij,njeriu ka te drejten e kerkimit te lumturise!
    lol...
    ke te drejte... por vrapon nga kanali ne kanal per ti the cfare popullit Grek
    Derisa thone qe merr leke nga kanalet prandaj e ka hapur shume temen me Franin
    perpara tre ditesh na tha qe do shkoj ne Shqiperi.... mire ben po neve cna duhet

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    une mendoj, qe rudha, duhet te beje nje rruge per fsahtin e Franit, te ngreje nje kopesht per femije dhe te jape nja 30 viza per fshatin. Po i beri kto fshati do e beje Franin te kthehet tek dashuria e rudhes
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  11. #11
    Texas Ranger Maska e Clauss
    Anėtarėsuar
    19-06-2003
    Vendndodhja
    Athens
    Postime
    1,483
    hahahaah ja dhe gazetarėt. me kėto pyetje, kap njėrin e bjeri tjetrit. gazetarė i bėftė perėndia.
    Frani, herė tjetėr ta marrėsh mė tė madhe qė tė mos zgjasė dashuria kaq shumė, 2-3 vjet, ajde 4 pastaj tė tė ngelet lumturia.

    o DI_ANA nuk i dėrgon njė e-mail Franit tani qė ėshtė available?
    You were meant for me. Perhaps as a punishment.

  12. #12
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga samer Lexo Postimin
    lol...
    ke te drejte... por vrapon nga kanali ne kanal per ti the cfare popullit Grek
    Derisa thone qe merr leke nga kanalet prandaj e ka hapur shume temen me Franin
    perpara tre ditesh na tha qe do shkoj ne Shqiperi.... mire ben po neve cna duhet

    Nje miliardereje nuk ka ēfare ti duhen leket e kanaleve televizeve...
    Ajo e ben pasi kerkon mbeshtetje,pasi vuan,pasi vazhdon te shpresoje dhe pasi e di shume mire qe si ne rastin e saj ka me miliona femra qe vuajne padrejtesi te kesaj natyre.
    Ty mbase nuk te intereson fati dhe jeta e saj....dhe respektoj mendimin tend.
    Po di ti valle sa te tjere mund te jene te ndjeshem ndaj saj?!
    "Carpe Diem"

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anėtarėsuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Per ēfare ishte budallaqe?
    Sepse dashuroj?.......dashuria kur te vjen nuk te pyet fare!

    E perse te mos e mbante?
    Cfare kishte me teper ai?
    Kishte vite me pak,por ajo kishte nje zemer dhe nje dashuri aq te madhe per te..

    Ai mashkull nuk meriton dashurine e saj,pasi ka perfituar dhe ajo akoma e do!!
    Si mund te gjykoni njerezit ne kete fare menyre?!
    Cfare do te mendonit po te ishit ju ne vendin e saj nje dite,ose dikush qe ben pjese ne familjen tuaj?!
    Keshtu do gjykonit?!......them qe jo,sigurisht qe jo!
    lol
    Rulen ne e njohim nga nje loje qe luante ne televizor e dime pak a shume tipin e saj
    nuk them qe ka bere gabim qe ka dashuruar por kur njeriu te thot nuk mund te jetoj dot me me ty cfare ben duhet te te mbaje me zor
    Pastaj ajo kishte bere nje kontrat martese me te te cilen nuk e mbajti
    lol..
    nuk eshte dashuri te tjera luajne

  14. #14
    Ngelem unė! Maska e DI_ANA
    Anėtarėsuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar mė parė nga Clauss Lexo Postimin

    o DI_ANA nuk i dėrgon njė e-mail Franit tani qė ėshtė available?
    Ti kujdes pak me ato budallalleqet e tua....!!!
    Po te le ty ta besh ,se te paska vajtur ne mendje si ide.
    "Carpe Diem"

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379
    Se ha me ate tek Frani

    pa marre cekun ne dore, nuku ben me Frani dashuricka,....lol

    P.s nje lajm qe me erdhi para do kohesh nga Greqia, eshte hap Frani Fun Club, ku antare mund te jene vetem parallije ne moshe dhe fee-ja e antaresimit eshte 10 000 evro/vit.
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e samer
    Anėtarėsuar
    21-09-2003
    Vendndodhja
    atje ku ka ere te paster dhe qiell te kalter
    Postime
    129
    Citim Postuar mė parė nga Xhuxhumaku Lexo Postimin
    une mendoj, qe rudha, duhet te beje nje rruge per fsahtin e Franit, te ngreje nje kopesht per femije dhe te jape nja 30 viza per fshatin. Po i beri kto fshati do e beje Franin te kthehet tek dashuria e rudhes
    Avash mos e ben ajo nje makine nuk i dha Franit qe e kishte ne kontrate martese

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119

    Cool

    Te fotua me larte shikoje dy burra Kush eshte Rula aty?Ai majtas apo ai djathtas? lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar mė parė nga DI_ANA Lexo Postimin
    Nje miliardereje nuk ka ēfare ti duhen leket e kanaleve televizeve...
    Ajo e ben pasi kerkon mbeshtetje,pasi vuan,pasi vazhdon te shpresoje dhe pasi e di shume mire qe si ne rastin e saj ka me miliona femra qe vuajne padrejtesi te kesaj natyre.
    Ty mbase nuk te intereson fati dhe jeta e saj....dhe respektoj mendimin tend.
    Po di ti valle sa te tjere mund te jene te ndjeshem ndaj saj?!
    Honey une e njoh Rulėn personalisht. Nuk vuan Rula e dashur fare. Ka bėrė ēfarė i ka dashur qejfi ne jeten e saj.
    Gruaja ėshtė e cmendur. Totalisht.
    Ėshtė si ti vijė ora.
    Ai djali shqiptar ėshtė shumė djalė i mire. Dhe Rula ka vajtur dhe te shtėpia e tij ne Shqipėri dhe e kanė pritur mirė. Rula ėshtė shumė e sinqerte dhe e tha dhe vetė. Morėn pėr nuse mua qė jam mė e madhe nė moshe se vjerra.
    Ajo dashuroi dhe e drejta e saj po nga mendte nuk rri mirė.
    Ky djali nuk u be mendjemadh hic nė fakt. Dhe vazhdoi punen e vet.
    Po ajo nderroi testamentin dhe i la shumė para. I biri i Rulės eshte djalė shumė i mire gjithashtu.
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e elen
    Anėtarėsuar
    07-01-2005
    Vendndodhja
    United States of Albania
    Postime
    919
    Citim Postuar mė parė nga samer Lexo Postimin
    Avash mos e ben ajo nje makine nuk i dha Franit qe e kishte ne kontrate martese
    Makinėn e mori qė diten e pare ai.
    Akoma dhe femije donte Fran mavria. haha
    Never take life seriously. Nobody gets out alive anyway

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Endless
    Anėtarėsuar
    17-08-2007
    Vendndodhja
    Shqiperi
    Postime
    5,119
    ^Po si nisi, na e trego te gjithe? Sa dhembe ka ne goje Rula?

    Sa e ka nr e kembes Rula? loooooool....


    apapapaapaapa,ju qe rrini ne Greqi si femrat dhe meshkujt vdisni njecik per thashetheme,po kujt po ja ndjene me se kush eshte Rula!lol

    Aq sa mjaftonte te dinim e morem vesh; fakti qe nje Shqiptar ka palluar nje Greke te pasur dhe me pas si rjedhoje e finalizuan lidhjen me kurore!Kaq mjafton,mos na hy ne detaje tani lol
    Without deviation from the norm, progress is not possible

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Tema tė Ngjashme

  1. SPIRITUALITETI: Kapitulli IV - Dashuria ėshtė virtyti mė i madh
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 4
    Postimi i Fundit: 01-10-2006, 14:57
  2. Koncepti i Dashurisė Kristiane
    Nga Albo nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 7
    Postimi i Fundit: 14-08-2005, 19:05
  3. Dashuria rilind ēdo ditė
    Nga Xhuxhumaku nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 5
    Postimi i Fundit: 10-07-2005, 09:57
  4. Lumi i zjarrtė
    Nga Matrix nė forumin Komuniteti orthodhoks
    Pėrgjigje: 3
    Postimi i Fundit: 25-02-2005, 08:04
  5. Dashuria Romanca Dhe Shen Valentini
    Nga Klevis2000 nė forumin Nė kėrkim tė romancės
    Pėrgjigje: 20
    Postimi i Fundit: 15-02-2005, 12:20

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •