Close

Rezultati i Sondazhit: A duhet të ekzistojë urrejtja?!

Votues
64. Nuk mund të votoni në këtë sondazh
  • Mendoj qê po.....

    36 56.25%
  • Mendoj që jo....

    28 43.75%
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 74
  1. #41
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Zemra e njeriut ka kufi ne dashuri, por jo edhe ne urretje.

    (Balzak)
    "Carpe Diem"

  2. #42
    gjithmone e me larg
    Anëtarësuar
    22-10-2004
    Vendndodhja
    tirana
    Postime
    572
    e nga ta dime si eshte pa urrejtje- e kemi gjithmone brenda nesh kur na lendojne e na shkaktojne dhimbje. eshte nje tip melhemi qe ka vetja kundrejt dickaje qe nuk e kontrollon dot. ajo c'ka mund te kontrollojme jane pasojat e urrejtjes dhe veprimet qe mund te ndermarrim per emer te saj (deri diku edhe keto)
    cdo gje kalon, por sa e dhimbshme eshte ne momentin qe e perjeton

  3. #43
    E Humbur Maska e elsaa
    Anëtarësuar
    20-02-2008
    Vendndodhja
    Back Too Homme
    Postime
    2,685
    A duhet të ekzistojë urrejtja?

    E pse u dashka te ekzistoje , kush i ka pa te miren urrejtjes? Po qe se kemi ne dore ta ndalojme ajo eshte tjeter.
    Burrat Udhëheqin Botën, Ndërsa Gratë Udhëheqin Burrat

  4. #44
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    23-02-2008
    Vendndodhja
    Tek Iliret !
    Postime
    62
    Urrejtja eshte nje ndjenje sic dashuria , xhelozia , ... , edhe ska jete pa urrejtje ( disa mendojne qe jan xheloz , qe eshte pune xhelozie kure sdojne dike, por un mendoje qe ne shume raste flitet per urrejtje ) !

  5. #45
    Ngelem unë! Maska e DI_ANA
    Anëtarësuar
    30-12-2006
    Vendndodhja
    France.
    Postime
    5,874
    Citim Postuar më parë nga Genti_X-X_ Lexo Postimin
    Urrejtja eshte nje ndjenje sic dashuria ,
    ......Jo aq e nevojshme per njeriun mos them fare!
    Pa dashuri nuk mundemi te jetojme,kurse pa urrejtje jeta do ishte tjeter!
    Ndryshuar për herë të fundit nga Pratolini : 06-04-2009 më 06:32
    "Carpe Diem"

  6. #46
    lepurushe Maska e bebushja
    Anëtarësuar
    21-02-2006
    Vendndodhja
    N18-1HG
    Postime
    1,886
    Duhet te ekzistoj se sdo dallonim dot dashurin.
    Asgje nuk e tradheton me teper karakterin e nje njeriu se sa gjerat me te cilat ai tallet.

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e argjenddre
    Anëtarësuar
    19-12-2008
    Vendndodhja
    Pejë
    Postime
    522
    Citim Postuar më parë nga RaPSouL Lexo Postimin
    Mendoj se duhet, arsyet jane te shumta.
    keshu mendoj edhe une si RaPSouL

  8. #48
    i/e regjistruar Maska e altruisti_ek84
    Anëtarësuar
    18-07-2007
    Vendndodhja
    Prizren
    Postime
    1,151
    Perderisa ekziston, e mira dhe e keqja edhe urrejtja do te ekzistoj.
    Une personalisht jam kunder urrejtejes se njerzve, si qenie njerzore, por jam pro urrjetjes se veprimeve, fenomeneve negative dhe shum demshme qe i bejn njerzit.
    Prandaj nga ky kontekst mendoj se kemi nevoj per urrjetje te gjerave negative sepse sa me shum i urrejme gjerat dhe verpimet negative aq me te medhe jan premista per tu largu dhe per te qen larg fenomenit te demshem dhe negativ.
    Gjithashtu jam kunder asaj urrejtje, qe eshte derivat, i gjelozis dhe zilis, ndaj tjeterit, sepse kjo te qon ne shkaterrim te individit dhe mbar shoqeris.
    _____________________________________
    ™I mencur eshte ai, i cili kujton vdekjen e tij..!

  9. #49
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    06-12-2008
    Postime
    79
    "Me urre qe te jetoj,me duaj qe te jetoj me mire."

    Eshte nje shprehje indiane,qe lexova para disa kohesh.Nese do te dinim edhe ne cfare duan te thone keto ndjenja,mund edhe te gjykonim.

    Ps.Deri me sot,mendoja se urreja nje njeri.Por sot,pas dickaje qe pashe,nuk e urrej me.Me vjen keq per te.

  10. #50
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676
    Citim Postuar më parë nga bebushja Lexo Postimin
    Duhet te ekzistoj se sdo dallonim dot dashurin.
    Sipas teje kush nuk ka arritur te urrej , nuk e njeh dashurine, dhe anasjelltas?
    Ndryshuar për herë të fundit nga mia@ : 06-04-2009 më 09:41
    Feelings change - memories don't.

  11. #51
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    26-10-2008
    Vendndodhja
    Republic oF Kosovo
    Postime
    1,162
    ....
    Po
    ...

    ...s'jetohet pa te...

  12. #52
    Carpe Vinum Maska e Zombi
    Anëtarësuar
    27-08-2007
    Vendndodhja
    Postime
    1,035
    Urrejtja lind kur deshirojme te duam, por nuk mundemi sepse na ndalojne te duam. Pra urrejtja eshte nje dashuri e maskuar. Perderisa Bonaparta thoshte:


    Njeriu i vertete nuk urren askend!

    ...atehere ai ishte nje njeri i vertete, dhe per te qene nje i tille nuk duhet te urrejme.
    • The rest is silence.


  13. #53
    i/e regjistruar Maska e saura
    Anëtarësuar
    07-09-2008
    Vendndodhja
    Itali
    Postime
    3,498
    Po te urresh nje person ,dmth e vlerson .Une nje person qe s'me pelqen e kam neveri ,nuk dua te kem te bej me te,e fshij nga lista me e thene shqip ,per te urryer jo ,nuk harrxhoj kohe te mendoj ,per njerez qe se meritojne dhe si fus vetes siklet.....
    L'invidia e la forma piu sincera di ammmmirazione.

  14. #54
    .................... Maska e iktuus
    Anëtarësuar
    30-11-2008
    Postime
    1,261
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Urrejtja dhe bemat e saj!

    Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diçkaje!
    I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diçka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
    Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
    Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
    Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diçka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
    Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
    Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

    Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diçka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
    Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
    Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.


    A kemi tê drejten tê urrejmë?!

    Cili është përshkrimi i urrejtjes nga ju?!

    Respekte
    Di ana lexoj temat e tua dhe lengezohem nga deshperimi....
    ku ma gjete kete pyetje A DUHET TE EKZISTOJ URREJTJA kemi shume pyetje ne ne jeten e perditshme ti pikerisht kete kape pa pik kuptimi. Eshte njesoj sikur te thuash a duhet te ekzistoj dashuria? a duhet te ekzistoj kenaqsia? a duhet te ekzistoj dhimbja? a duhet te ekzistoj zhgenjimi? etj...
    Di ana po pa keto cfare do ishte qenie njerzore kush do ta krijonte performancen e kesaj specie... di ana mos me urre te lutem....
    Dashuria, miqsia,respekti nuk formojn lidhje aq te forta sa nje urrejtje e perbashket

  15. #55
    yep Maska e Izadora
    Anëtarësuar
    11-09-2008
    Vendndodhja
    ne zemren e atij qe ka "zemer"
    Postime
    8,793
    mendoje se jo

    urrejtja vetem urrejtje sjell.
    Jeto sot se neser nuk i dihet

  16. #56
    Never say never Maska e besa.a.best
    Anëtarësuar
    08-01-2008
    Vendndodhja
    Maqedoni
    Postime
    539
    Eh urrejtja dicka prezente gjysh ne kohet me te lashta e deri me sot e bartur ne vete, tipar njerezore ashtu si dashuria, mire qenia, e shume te tjera.
    Por cka ne fakt barte ajo ndjenje knaqesi apo me shume, kundersulm ndaj dickaje, neveri apo....cka?
    Te jesh nen presion te asaj ndjenje asgje nuk shkon mire, askush nga ne nuk do te prehej i qete cdoher do kishte dicka me shume, nje ndjenje qe do ta ngacmonte dite pas dite e muj... Andaj te urresh d.t.th dicka qe sdo te ngelet me aq e ne vete barte dicka te keqe....
    Ajo eshte prezente dhe nuk do te zhduket por edhe sikur te kthehemi shum prapa dhe te bejem nje revulucion ne historin e njerezimit, ajo dot egzistoje gjithnje pavrsishte nga ne se pajtohemi ose jo me kete dukuri. Ka shume njerez qe ne vete bartin ide dhe koncepte ne vete dhe shumica hasin ne aleanc, armiqesi ndaj qendrimeve te tyre per nje gje e kjo ndjell urrejtje, cdo gje nvaret nga personaliteti i vete njeriut.
    Kurse nese flase se sa prezent eshte ky faktor te une mund te them se eshte e barabarte me zero, jame njeri me ndjenja gabojm te gjithe, poashtu ndonjhere gjendemi ne nje presion te larte nervoze por kur ato presione nuk me kan shtyre deri ne at shkall qe te urrej dicka vrtete per mu eshte nje fjale me nje peshe te rende e te cilen, ate peshe se barte dot vetja.
    Se dua urrejtjen, por pavarsisht ajo egziston dhe eshte e pamundur mohimi i saj ....
    ... “Unë besoj se përkufizimi më i mirë i njeriut është dykëmbësh përbuzës.’..Fyodor Dostoyevsky..

  17. #57
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    15-04-2008
    Postime
    496
    Citim Postuar më parë nga DI_ANA Lexo Postimin
    Urrejtja dhe bemat e saj!

    Urrejtja eshte nje ndjenje perbuzjeje shume e madhe,ndaj nje personi,ose diçkaje!
    I perket si perfundim nje deshire shkatarrimi te objektit (person ose diçka),per te cilin ndjejme neveri dhe hakmarrje.
    Urrejtja shume here eshte konsideruar si nje reaksion paragjykimi i ashtuquajtur "teper i drejte per ata qe e japin" ndaj nje situate te krijuar nga njerezit ose mjedisi qe na rrethon.
    Dhe pasi e marrim si te tille na duket e drejte te urrejme dhe na duket normale te reagojme dhe te bejme keq!
    Por ne te vertete kjo lloj sjelljeje eshte gjykuar nga shume analiste dhe psikologe si diçka jo e drejte,e vjeter dhe teper paragjykuese.Urrejtja eshte e lindur dhe e percjelle nga shume epoka dhe eshte prezantuar gjithmone ne kendveshtrimin e nje reagimi te tmerrshem,shkatarrues dhe nje marrje lirie te tjetrit.
    Megjithate ne civilizimin e sotem,urrejtja konsiderohet pak me negative sesa konsiderohej me pare!
    Ne fjalorin tone te perditshem...."te urresh" eshte nje gjendje inati,e justifikuar ose shpjeguar nga nje reaksion te pakontrollueshem ndaj nje situate ose nje personi,i cili ka bere nje "gabim te papranueshem",nga ana e atij qe urren!

    Dashuria eshte konsideruar si nje ndjenje "antagoniste",e kundert me ate te urrejtjes.Por qe te dyja jane te varura dhe te lidhura shume me njera tjetren,pasi mjafton nje ndryshim ne jeten tone,mjafton nje diçka qe mund te ktheje nje dashuri ne urrejtje,por kurre nje urrejtje ne dashuri!
    Per te qene me te sakte,eshte meshirimi ai qe mund te jete "antagoniste" me urrejtjen,meshirimi dhe gjykimi,arsyeja dhe shume te tjera,nqs i drejtohen njerezimit ne menyre teper te drejte dhe njerezore,atehere keto jane kundershtaret e urrejtjes,e cila mund te jete e gjithanshme dhe planetare.
    Paragjykimet,ofendimet,te berit keq,jo tolerimi jane gjithmone shoqeruesit e urrejtjes.
    Cfare teme pa sens. Teme budallenjsh! E si mund te vihet urrejtja ne pikepyetje bashkengjitur nje koment patetik. Te na rroje ligji pastaj...

  18. #58
    Pasioni për shkencën Maska e KILI MERTURI
    Anëtarësuar
    23-01-2008
    Vendndodhja
    evropë
    Postime
    1,838
    Urrejtja , edhe pse fjalë e rrëndë , menoj se duhet të ekzistoi.

    Por ata që urrejnë , duhet të dinë të kontrollojnë urrejtjen.
    Sepse vetëm urrejtja e kontrolluar është e drejtë.

    Kemi ktu në forum një temë , për shkijet: "a i urreni serbët?" pyet njëri , që në të vërtet ai nuk i urren vet , bile ai far "trimi" ta mbush mendjen se i adhuron.

    Unë për vete i urrej.
    Urrejtja ime shkon deri në atë pikë që kufizohet me largimin e popullit barbar shka nga teritoret etnike shqiptare të sotit.
    Nuk mendoj të që ne t`i masakrojm , por vetëm t`i dyndim .

    Kili

    SHQIPËRIA ETNIKE ËSHTË GJAKU IM QË NUK FALET!
    Në dreq të mallkuar të gjithë antishqiptarët dhe tradhtarët e kombit!

  19. #59
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-06-2009
    Vendndodhja
    Prishtine
    Postime
    11
    Kur Urrej Dike,Dua Me Shum Vet-Veten

  20. #60
    i/e regjistruar Maska e safinator
    Anëtarësuar
    29-06-2011
    Postime
    711
    Mendoj qê po.....
    Urrejtja eshte humane por eshte mire te mos ekzagjerohet.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 08-05-2009, 21:28
  2. Dashuria dhe urrejtja, e njëjta gjë.
    Nga bebushja në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 0
    Postimi i Fundit: 30-10-2008, 13:51
  3. Për rilindjen e shpirtit
    Nga RTP në forumin Problematika shqiptare
    Përgjigje: 16
    Postimi i Fundit: 27-03-2007, 10:51
  4. Kisha Serbe dhe urrejtja ne Ballkan
    Nga Hyllien në forumin Toleranca fetare
    Përgjigje: 235
    Postimi i Fundit: 30-08-2004, 22:33

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •