Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 14 prej 14
 1. #1
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim

  Trafikimi i Fmijve

  Si dukuri , trafikimi i qenieve njerzore ka qen i njohur ndr shekuj.Por format e trafikimit kan evoluar , duke u br tani pjes e rndsishme e rrjetit t krimit dhe prfitimeve t shumta materiale.Pjesa m e pambrojtur e shoqris e prdorur pr trafikim mbeten fmijt , t cilt trafikohen pr qllime t ndryshme.Ata detyrohen , jasht vullnetit t tyre , t kryejn pun t pandershme , detyrohen t jen objekt i knaqsive seksuale t shthurura t personave t ndryshm , e madje detyrohen t japin edhe pjes t trupit t tyre pr transplantet e organeve.
  N t gjith botn , sipas t dhnave t Kombeve t Bashkuara , numri i fmijve t trafikuar do vit sht 1 milion.Prfitimet vjetore nga trafikimi i fmijve kapin shifrn 1.2 miliard euro.
  Nn ndikimin e politikave jo t drejta , t nj ekonomie shkatrruese dhe mungess s humanitetit , sot n zonat e jugut t globit afro 13 milion fmij m t vegjl sesa 5 vje vdesin nga mungesa e ushqimit , rreth 200 milion jan nn uri t vazhdueshme , ndrsa nga institucionet msimore largohen rreth 120 milion fmij , pasi n vendet e tyre shkollimi nuk sht i detyruar ose publik.
  Episode t tmerrshme t nj skllavrie humane gjen sot aneknd bots e n veanti n vendet m pak t zhvilluara ekonomike.
  Shqipria , q dikur nuk e njifte dukurin e trafikimit , sot sht br prej vendeve ku trafikimi kryhet me prmasa tragjike.Mund t themi se kjo dukuri sot sht prej plagve shum t thella q po kalon populli shqiptar.
  Jan me dhjetra e qindra familjet n Shqipri t cilave u jan zhdukur fmijt pa gjurm , u jan zhdukur vajzat nn moshn 18 vje dhe shumica kan prfunduar n rrjetin e trafikimit , duke pushtuar bulevardet dhe rrugt e shteteve fqinj.

  Arsyet e trafikimit t fmijve n Shqipri

  Periudha e gjat e paqndrueshmris politike n vend , zhvillimi i pakt ekonomik dhe mirqenia e ult sociale , pr pasoj nj varfri shum e shprehur n masat e gjera t popullit , jan faktor kryesor q n kto 13 vjet tranzicioni e kan karakterizuar Shqiprin si nj truall t prshtatshm pr nxitjen dhe favorizimin e trafikimit t fmijve.
  Periudha ndrmjet viteve 1992-1998 shnon lulzimin me t madhe t trafikimit t fmijve , q vazhdon edhe sot e ksaj dite.
  N form t prmbledhur , arsyet e trafikimit t fmijve n Shqipri jan :
  1.Varfria ,
  2.Paqndrueshmria politike ,
  3.Papunsia ,
  4.Martesat e rreme , divorcet ,
  5.Dhuna n familje ,
  6.Niveli arsimor dhe formimi familjar ,
  7.Lidhjet ndrmjet politiks dhe grupeve kriminale ,
  8.Niveli i lart i korrupsionit brenda sistemit t drejtsis ,
  9.Humbja e sistemit t vlerave ,
  10.Dshira pr nj jet m t mire n vendet perndimore ,

  Prej shkaqeve prioritare pr nxitjen e trafikimit mbetet pikrisht varfria dhe mungesa e funksionimit t plot t nj shteti ligjor , i cili do ta sanksiononte me dnime maksimale trafikimin.
  N Shqipri , 29.6 prqind e popullsis jeton n varfri , ndrsa gjysma e ksaj prqindje jeton n kushte ekstreme t varfris.Mbi 46 prqind e shqiptarve jetojn n nivelin e minimumit jetik prej 2 US$ n dit , ndrsa 17,4 prqind e tyre nn nivelin e minimumit jetik prej 1 US$ n dit.
  Ajo q e ndihmonte me t madhe kt dukuri ishte edhe fakti se nj pjes e madhe e viktimave e linin Shqiprin me shpresn e nj jete m t mire dhe prfundonin n duart e trafikantve.
  N gjendje t pashpres dhe n varfri t skajshme , shum familje ran dakord q fmijt e tyre nn moshn 18 vje , qoft edhe vajza , t shikonin mundsin e nj punsimi t ndershm n vendet fqinje.
  Sot n Shqipri ka disa kategori t rrezikuarish pr tu trafikuar ; n radh t par fmijt ( jetimt , ata q punojn rrugve n mosh fare t re , fmijt e prfshir n procesin e gjakmarrjes , fmijt e familjeve me dhun t vazhdueshme e probleme martesore ) , prdoruesit e alkoolit dhe drogs , t rinjt q kan braktisur shkolln dhe shum njerz me paaftsi fizike.Ktu nuk prjashtohen edhe grate ( viktimat e dhuns n familje , grat e trafikuara m par si dhe grat e veja ).
  E tr kjo kategori njerzish sht n kushte shum t pafavorshme pr mbijetes materiale dhe pr integrim n jetn normale , andaj shpeshher jan pre e trafikimit.

  Cilt fmij jan m t rrezikuar pr trafikim n Shqipri?

  Sipas studimeve t bra nga CRCA ( Qendra pr Mbrojtjen dhe t Drejtat e Fmijve ) , konsiderohet se fmijt m t rrezikuar jan :
  Fmijt nga mosha 5 deri 18 vje ;
  Fmijt q vijn nga familje me probleme sociale dhe t ardhura t ulta ;
  Fmijt q kan braktisur shkolln ; ose nuk kan shkuar asnjher n shkoll ;
  Fmijt e ln pas dore ; ose t rritur pa kujdesin prindror fmijt jetim ;
  Fmijt q vijn nga familje n t cilat prindrit jan t punsuar jasht shtetit ;
  Fmij q punojn ose shesin ;
  Fmijt rom , ose ata q vijn nga grupe t tjera t margjinalizuara t shoqris.
  Ajo q sht shum brengosse dhe q flet m s miri se n Shqipri ka humbur filli i nj lufte efikase n mbrojtje t fmijve sht realiteti se shum fmij q arrijn ti largohen rrugs s trafikimit , qoft duke i zn policia e shteteve fqinje apo edhe duke marr ndonj iniciativ personale , pas kthimit n Shqipri kthehen srish n duar t trafikuesve pr shkak t mosintegrimit n shoqri dhe pamundsis s nj jetese elementare.
  Vetm n Tiran m shum se 800 fmij jetojn si lypsa , shits ambulant , ilustragjinj , lars t xhamave t veturave etj.
  Kta fmij , shumica t pambrojtur apo edhe jetim nj pjes e madhe e t cilve prfundimisht ka braktisur shkolln , rrezikojn t bien pre e trafikimit.
  N Shqipri afro 45 mij fmij nn moshn 18 vjeare q punojn me orar t plot ose t pjesshm.
  Shumica e ktyre fmijve nuk i kan kushtete e nevojshme n shtpi dhe ka prindr q nuk kan mundsi tua sigurojn kushtet.
  N kt mnyr , kta jan t detyruar t mbajn barrn e sigurimit t t mirave materiale pr familjen dhe pr vete.
  Duhet ti veojm ktu fmijt rom , t cilt jetojn n kushtet e nj varfrie ekstreme , kur e tr familja ka vetm profesionin e lypsit dhe jeton n tend , duke mos pasur nj vend pr tu strehuar.
  N Tiran jan t shumta rastet kur nnat nga minoriteti rom pas lindjes dalin s bashku me fmijt pr t lypur , kur ende nuk jan mbushur nj jav nga lindja.sht e dhimbshme t shikosh nj foshnj , q ende ska mbushur nj jav , n nj vap t madhe dhe me buz t thara tek luhatet n kraht e nns q lyp te veturat q kalojn.
  Nuk duhet t harrojm se Shqipria sht nj vend q ka ratifikuar Konventn 182 t Organizats Ndrkombtare t Puns , e cila e obligon marrjen e masave t menjhershme dhe efektive pr zbatimin sa m t shpejt t ndalimit dhe luftimit t formave m t rnda t puns s fmijve.

  Sa bhet n kt drejtim , q fmijt t ndihmohen ?! Sa bhet q familjet nga jeta e vshtir , t ndihmohen , t vetmen breng ta kene . arsimimin , edukimin , shkollimin , kujdesin pr fmijt e tyre me qllim q t mos trafikohen ?!?

 2. #2
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Trafikimi i fmijve

  UNICEF ndrmjetsoi pr formimin e BKTF, nj koalicion i nnt OJF q merren me antitrafikun e q punojn bashkarisht sipas nj metode q mbshtetet n katr parime kryesore pr t luftuar trafikimin e fmijve. Ky aksion prmbledh parandalimin e trafikimit prmes rritjes s ndrgjegjsimit, mbrojtjen e fmijve q kan qen trafikuar, ndihmn pr riatdhesimin vullnetar t fmijve t trafikuar n vende t tjera e q duan t kthehen n shtpit e tyre dhe riintegrimin n shoqri.

  Ne bashkepunojm ngusht me qeverin shqiptare pr t zbatuar planin e saj kombetar t veprimit kundr trafikimit t qenieve njerzore. Mbi 15000 fmij, pjestare familjesh dhe msues jan kontaktuar me an t materialeve edukative antitrafik dhe 1500 fmij n rrezik, t abuzuar ose t shfrytzuar jan riintegruar n arsimin zyrtar. M pak se 10% e tyre e kan ln srish kt sistem arsimor.

 3. #3
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  UNICEF: Vazhdon trafikimi i fmijve rumun

  Fondi i Kombeve t Bashkuara pr Fmijt, UNICEF, thot se nuk sht br sa duhet pr t ndaluar shfrytzimin seksual t mijra grave dhe fmijve rumun n vendet evropiane. UNICEF-i paralajmron se ky problem mund t prkeqsohet kur Rumania t antarsohet n Bashkimin Evropian vitin e ardhshm.

  Gjendja shoqrore dhe ekonomike e Rumanis sht prmirsuar q kur udhheqsi komunist Nikolai aushesku u prmbys nga pushteti dhe u vra me an t revolucionit n dhjetior t vitit 1989. Por Fondi i Kombeve t Bashkuara pr Fmijt, UNICEF, thot se nuk sht br sa duhet pr t ndaluar shum qytetar q t largohen nga vendi n krkim t nj jete m t mir.

  Prfaqsuesi i UNICEF-it n Rumani, Pier Popard, thot se 16 vjet pas revolucionit, rreth 20 prqind e fmijve rumun jetojn nn nivelin e varfris. Ai thot se shpesh kta t rinj pa prvoj bien pre e trafikantve.

  “Varfria dhe papunsia n Rumani nuk ka dyshim q i bjn t rinjt t largohen nga vendi. Dhe vendet ku ata shkojn jan Spanja, Italia, Franca, por edhe Britania e Serbia, ku vajza t reja bien pre e nj rrjeti trafiku t prostitucionit.”

  Vitin e kaluar, m shum se 2 mij e 500 viktima t trafikut u regjistruan zyrtarisht, mes tyre 366 ishin fmij. Por prfaqsuesi i UNICEF-it n Rumani, Pier Popard, thot se kto shifra as q i afrohen realitetit. Ai thot se numri i grave dhe fmijve q trafikohen n vende evropiane dhe shiten n prostitucion sht shum m i lart.

  Si pjes e prpjekjeve t saj pr t’u antarsuar n Bashkimin Evropian, Rumania miratoi disa ligje kundr trafikimit dhe mori masa t tjera pr t mbrojtur fmijt. Por zoti Popard thot se kto ligje nuk jan mjaft t fort pr t shkurajuar personat e angazhuar n trafikimin e qnieve njerzore.

  Ai shpreh shqetsim t madh se n disa aspekte gjendja pr Rumanin do t prkeqsohet pasi ajo t antarsohet n Bashkimin Evropian vitin e ardhshm.

  “Rumania do t ket nj prej kufijve t jashtm m t gjat t Bashkimit Evropian, m shum se 2 mij kilometra. Serbia, Ukraina, Moldavia jan vende tashm burimi t trafikimit dhe Rumania do t jet nj vend trazit. Rumania do t jet pa dyshim edhe nj vend burimi pr trafikimin, por edhe trheqs i tij. Sapo Rumania t bhet pjes e grupit Shengen pas disa vjetsh pa dyshim q do t mar hov trafikimi i qnieve njerzore.”

  Zoti Popard v gjithashtu n dukje se sapo Rumania t bhet antare e Bashkimit Evropian, Komisioni Evropian nuk do t jet m i pranishm n at vend pr t vzhguar zhvillimet n vend. Ai thot se agjenci ndihmash t Kombeve t Bashkuara, duke punuar me organizata t pavarura, do t marin prsipr kto funksione vzhguese. Ai thot se kto organizata duhet t marrin masat e duhura pr mbrojtjen e t drejtave t njeriut t fmijve.

 4. #4
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fmijt afrikan, viktim e skllavris moderne

  N kohn kur zbulimi i trafikimit t fmijve afrikan nga ana e francezve n muajin Tetor pati reagime t shumta, arrestimi i personit t akuzuar pr rrmbimin e 52 fmijve nga Guinea Bisau kah mesi i muajt Nntor, prsri riktheu fenomenin e trafikimit t fmijve n qendr t masmediave botrore. Tani parashtrohet pyetja se vall trafikimi i fmijve, sht nj metod e re dhe moderne e skllavris? N baz t statistikave t organizats s UNICEF-it, do vit m se 1 milion e 200 mij fmij n mbar botn trafikohen pr qllime t ndryshme. Ky lloj trafiku, e z vendin e tret pas trafikimit joligjor t armve dhe substancave narkotike. Paaftsia e qeverive t vendeve perndimore dhe qndrore afrikane si dhe vendeve jugore aziatike dhe Ameriks Latine, sht shndrruar n tregun kryesor t trafikimit t fmijve n bot. Si zakonisht trafikimi i fmijve realizohet npr vendet t cilat jan t preokupuara me tensione dhe prleshje etniko-fetare. N rrethana krize qeveria qndrore nuk sht n gjendje t kontrolloj situatn dhe n kushte t ktilla personat profitabil shfrytzojn rastin dhe fillojn t trafikojn fmij pr qllime t ndryshme personale, seksuale, si puntor, ushtar dhe pr qllime t tjera joligjore. Faktort si luftrat civile, thatsirat dhe fatkeqsit natyrore t cilat jan ndr shkaqet kryesore t prhapjes s varfris dhe uris n prgjithsi, ka krijuar hapsira t mundshme pr trafikimin e fmijve afrikan. N disa raste trafikimi i fmijve bhet edhe me plqimin dhe dijenin e prindrve, kshtu q prindrit pr shkaqe t ndryshme si varfria, jan n gjendje ty shesin fmijt e tyre. Rajoni i Afriks perndimore, pr shkak anarkis dhe t luftrave civile n Sieraleon, dhe Liberi gjat dy dekadave t fundit, sht shndrruar n qendr kryesore t trafikimit t fmijve. N kt rajon, pr fat t keq fenomeni i trafikimit t fmijve n mesin e popullats realizohet me pretekst t emigrimit t tyre pr pune dhe jet me t mire npr vendet perndimore europiane. Mousa Sisoko njri nga mbrojtsit e t drejtave t fmijve thot: disa vende afrikane pr t shkatrruar dhe eliminuar fenomenin e urrejtur t trafikimit t fmijve kan nnshkruar traktate bashkpunimi me vendet e ndryshme t afrikane. Kto traktate jan nnshkruar midis vendeve si, Togo, Benin, Nigeri, Senegali, Guinea Bisau, Gambia, Sieraleone, Mali dhe Burkinafaso. Mos ekzistimi i nj ligji t posam kundr trafikimit t fmijve ka br q trafikantt dhe bandat e ndryshme t mos ndshkohen me ligj.

  Autoritetet e UNICEF-it, kan br t ditur se si pasoj e smundjeve vdekjeprurse si Sida, kan humbur jetn m se 8 milion fmij npr pjes t ndryshme t Afriks jugore dhe lindore, dhe kan apeluar q kto rajone jan shndrruar n tregjet kryesore t trafikimit t fmijve. Hyrja e turistve t huaj npr vendet afrikane si Afrikn Jugore, ka krijuar fenomenin e dhimbshm t trafikimit t fmijve. Shumica e vendeve t rajonit akoma nuk kan ndrmarr hapa konkret pr ndalimin e fenomenin t ligt t trafikimit t fmijve. Trafikimi i fmijve t Mozambikut npr t gjitha vendet fqinje t Afriks Jugore, e posarisht n Afrikn Jugore gjat dy viteve t fundi ka patur nj rritje drastike prej 100 deri m 1000 fmij t trafikuar. Hulumtimet e fundit t OKB tregojn q mijra fmij nga Mozambiku prej moshs 14 deri m 24, trafikohen npr rrjete t ndryshme pr qllime seksuale n Afrikn Jugore. Trafikimi i fmijve realizohet nprmjet rrjeteve t fuqishme dhe t organizuara mir. Kshtu q grumbullimi i informacioneve n lidhje me kapjen dhe dnimin e organizatorve t ktyre rrjeteve pr forcat policore sht nj detyr tepr e rnd dhe e ndrlikuar. Transferimi fmijve nga Afrika npr vendet e ndryshme t bots, ka vshtirsuar edhe m shum ndjekjen e trafikantve t fmijve. N baz t statistikave, m se 30 mij fmij t kidnapuar nga pjest e ndryshme t Afriks Jugore jan transferuar npr vendet e ndryshme t bots pr qllime seksuale. Gjithashtu nj pjes tjetr e fmijve t trafikuar jan t detyruar t punojn pun t rnda fizike. Shqetsimi m i madh sht se grupet mafioze dhe rrjetet e ndryshme t trafikimit t fmijve n korniza t t drejtave pr fmijt, jan duke realizuar trafikimin e fmijve n kto rajone. Shoqata humanitare franceze e cila si duket punonte pr t ndihmuar fmijt refugjat t rajoneve t prekur nga lufta si n Darfur dhe n jug t adit, ka rrmbyer dhe trafikuar m se 103 fmij afrikan. N kohn kur popullata e adit dhe Sudanit kuptuan se kjo shoqat ka lidhje m rrjetin e trafikimit t fmijve, qytetart e ktyre vendeve organizuan protesta anti-franceze. Ligjet e miratuara kundr krimeve si rrmbim, prdhunim ose abuzim seksual, nuk jan garanc kundr lufts s fenomenit t trafikimit t fmijve. Prandaj sht e domosdoshme q vendet afrikane t ndrmarrin hapa konkret kundr ktij fenomeni kaq t lig dhe anti-njerzor.

 5. #5
  Carpe Vinum Maska e Zombi
  Antarsuar
  27-08-2007
  Vendndodhja
  Postime
  1,035
  Faleminderit
  5
  39 falenderime n 29 postime
  Kur lexon keto shifra, te rikujton faktin se ne te vertete jetojme ne nje sketerre!
  • The rest is silence.


 6. #6
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Zbulohet banda shqiptaro-greke e trafikimit t fmijve

  Policia helene zbuloi nj band t shqiptaro-greke e cila trafikonte foshnje, bjn t ditur burime nga ky vend. Rasti sht zbuluar n qytetin Nikeas n Greqi, ku nj nj ift nga Shqipria, imigrant n Greqi, kan shitur foshnjn e vet pr 3.000 euro.
  Foshnja 12 ditshe i sht shitur nj ifti nga Greqia q nuk ka pasur fmij. Trafikimin e fmijs e ka ndrmjetsuar banda e njohur e prbr prej shqiptarve dhe grekve, e cila u zbulua nga policia.


  Mediat e Tirans her pas here kan botuar informacione ku sht theksuar trafikimi i fmijve t mitur n Greqi.

  Vetm gjat vitit t kaluar n Shqipri jan zhdukur 32 fmij, pr t cilt edhe sot nuk ka informata se jan gjetur.

 7. #7
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Prokuroria italiane alarmohet pr trafikimin e fmijve shqiptar. “Jemi prball nj dyshimi t tmerrshm, ose t nj realiteti t frikshm. M keq se kaq nuk mund t imagjinohej. Prball ksaj, trafiku i heroins dhe kokains sht qesharak”, deklaron Giusepe Ayala, shefi i Komisionit Parlamentar t Antimafias dhe Drejtsis.

  Si u zhduk fmija n plazhin e Vlors

  Pes vjet m par n plazhin e Vlors u gjet trupi i nj fmije t vogl me nj shenj operacioni n veshka. Ministria e Brendshme Italiane prshkruante: “Shenja t thella t tipit kirurgjikal. Dyshohet si viktim e nj trampianti”. Ai trup u krkua n morgun e Vlors, n at t Tirans, n spitalet e qyteteve t bregdetit shqiptar, por asnj gjurm. Antimafia mbolli dyshimin e tmerrshm. Tani sht kthyer n frik…

  “Jemi duke hetuar, thot Pier Luixhi Vinja, prokurori i Antimafias Italiane, por nuk mund t them detaje t reja, pr shkak t hetimit”. Dhe detajet jan t tmerrshme. Trafik fmijsh, trafik organesh. Ka prova t sfumuara, ka frik, panik dhe pun policore. Vinja bn t ditur se disa prgjime telefonike t kapura me urdhr t prokuroris s Triestes q kan sjell elemente t reja pr hetimet. “Kinez q flisnin me njeri-tjetrin dhe bnin fjal pr nj kontigjent me fmij hantikapat t shitur pr pak lek. Nga fjalt dhe zri dyshojm se kemi bjm me trafikant t vjetr dhe t pjekur”. Dy vjet m par u dha alarmi n Moldavi, nga nj institut fmijsh. Tani alarmi sht dhn edhe n Shqipri. Po a mund t ndodh nj gj e till? Natyrisht. Kriminaliteti me pazaret e tij t paligjshme po i afrohet gjithmon e m shum njeriut. N fillim ishte kontrabanda e cigareve, pastaj ai i narkotrafikut, m pas trafiku i klandestinve, trafiku i fmijve q vijn nga Europa Lindore. Nuk sht e vshtir t ndjeksh rrugn e ksaj parabole. Por far duhet br?!. “Natyrisht duhet t hetosh, thot Pier Luixhi Vinja. Nj jav m par ne hodhm nj hap m tej n bashkpunimin me Ukrainn, me prokurorin e prgjithshme dhe kjo nuk sht gj e vogl”. Trapianti, n pamje t par, duket nj gj e thjesht. Mblidhen fmij t vegjl nga t katr ant e bots dhe i transporton n vendet q konsiderohen me qytetrim t zhvilluar. Organet e tyre vlejn m shum se ari dhe klientela sht e lart, e pasur dhe indiferente. “Jemi prball nj dyshimi t tmerrshm, ose t nj realiteti t frikshm. M keq se kaq nuk mund t imagjinohej. Prball ksaj, trafiku i heroins dhe kokains sht qesharak”. Kjo sht deklarata e rnd e Giusepe Ayala, shefi i komisionit parlamentar t antimafias dhe drejtsis, njeriu i skuadrs s vjetr t Palermos, mik i Borselinos dhe Falkones. Por ai nuk ka prova t sakta, pasi ato ende mungojn. Pes vjet m par n Vlor n plazh sht gjetur trupi i nj fmije t vogl me nj shenj operacioni n veshka. Lajmi i sht dhn nga nj informator nj karabinieri n Tuscania. Ky nuk nguroi ta shnonte n raport. Kshtu Ministria italiane e brendshme nxori nj komunikat ku shkruante pr trupin e fmijs … “Shenja t thella t tipit kirurgjikal. Dyshohet si viktim e nj trampianti”. Por far ishte n t vrtet. Dhe autoritetet italiane e krkuan kt trup pr verifikime. U krkua n morgun e Vlors, n at t Tirans, n spitalet e qyteteve t bregdetit shqiptar, por asnj gjurm e kufoms s fmijs. “Nuk kemi dijeni pr nj gj t till”, u prgjigj athere Vefi Kona, shefja e urgjencs n spitalin e Vlors. Graziella Destefani, motra e Shrbess s Maris n Vlor thot: “Npr spitale kemi par shum fmij t vdekur, sidomos n ditt e atij trbimi t madh, por asnj prej tyre nuk shfaqte shenja t tilla. Kam 16 vjet n Vlor dhe nuk kam dgjuar pr nj rrezik t till”. Por policia italiane nisi t dyshoj q ather pr skenare t frikshme. Europa Lindore e egr, ashtu si sht, prbn nj burim t madh t fmijve t trafikuar. Tregu shtrihet n Greqi, Itali, Zvicr, Gjermani, Spanj, Holand, Britani e Madhe dhe Amerika e Veriut. Rrugt jan t njjta si t klandestinve t dshpruar. Skafistt dhe tutort veprojn pr llogari t personave t tret. N konkurenc jan mafia italiane, ajo ruse, turke, kineze. Por t tranportosh nj organ nuk sht njlloj si t kalosh nj pako cigare. Duhet t punosh me mjek t zot dhe klinika t pasura. Dhe fatkeqsisht t gjesh fmij t vegjl pr t’i trafikuar sht edhe m e leht. Prindrit shpesh her i shesin pr para. Dhe pastaj mafiozt nuk u thon kurr atyre se t vegjlit e tyre do t vriten. Mjaft t’i sigurosh se fmija do t prfundoj n nj familje me t ardhme t siguruar. Vrtet asgj nuk sht verifikuar, por dyshimet jan shum t forta.

  “La Stampa”

 8. #8
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Si t luftohet trafikimi i fmijve?


  Eliminimi i varfris ndr kushtet pr t'i dhn fund trafikimit
  Raportet e UNICEF-it si dhe t organizmave t tjer ndrkombtare thon se trafikimi dhe shfrytzimi i fmijve n dhe nga vendet e pazhvilluara vazhdon t jet i pranishm.
  Prjashtim nuk bjn as vendet e Evrops Juglindore.

  I drguari i posam i Kombeve t Bashkuara pr shitjen, prostitucionin, trafikimin dhe pornografin e fmijve, Juan Miguel Petit, thot se me qllim t parandalimit t ksaj dukurie, n Shqipri duhet implementuar nj demokraci e shndetshme pr t luftuar korrupsionin, modernizimin e policis dhe forcimin e sistemit gjyqsor.

  Sipas tij, duhen strategji t shumta sociale nga ana e qeveris pr zonat e lna n harres si dhe t prfshihen organizatat jo qeveritare dhe shoqria.

  "Lvizjet e popullsis dhe migrimi i fmijv pr t gjetur rrug mbijetese, ndodhin n nj hapsir gjeografike q i kalon kufijt, ndodh n Itali, Greqi, Maqedoni. N kt mision ne jemi prqndruar tek Shqipria dhe Greqia. Mesazhi q ne duam t prcjellim sht se kto shtje nuk i interesojn vetm nj vendi. Pr fmijt duhet t mendojn qeverit e t gjitha vendeve. Pra, shtja q nga Shqipria jan trafikuar fmij n Greqi, sht shtje q duhet t’i interesoj edhe autoriteteve greke. Jam i sigurt se autoritetet greke do ta kuptojn kt, "- thot pr BBC-n prfaqsuesi i Kombeve t Bashkuara.

  far mendoni, a po bhet sa duhet pr luftimin e ksaj dukurie dhe si mund t parandalohet ajo?

  Na shkruani!

  Kjo sht e keqe e madhe se ka ndodh n shekullin XXI. Kjo nuk ndodh vetm n shtetet e varfra, por edhe n shtetet e pasura. Pra, nuk sht fjala vetm pr varfrin, por edhe pr degjenerimin dhe moralin e ult tek njerzit n prgjithsi. Pr mendimin tim, duhet q t luftohet kjo dukuri e keqe dhe shum e rrezikshme. Pr t luftuar kt t keqe t madhe dhet s pari t investohet n polici dhe n forcimin e sistemit gjyqsor, por pr prostitucionin me fmij duhet q dnimet t jen aq t ashpra sa t mos ju shkoj m n mendje ta prsrisin t njjtn. Edhe dnim me vdekje, pse jo! Se fmijt jan nj krijese pafajshme dhe t pafuqishm. T gjith fmijt e bots jan njsoj, pa marr parasysh se ku ndodhin gjra t tilla. Ne duhet t'i luftojm kto dukuri me shum ashprsi.
  Jehon Gorani, Belgjik

  Un mendoj se n disa raste fajin e kan prindrit edhe askush tjetr.
  do prind duhet ta dij se ku ndodhet fmija i tij, n do hap t dits. Nse nj prind nuk e din se ku ndodhet fmija e tij, ather, pr mendimin tim, ai nuk sht prind!
  Bashkim Krasniqi, Londr

 9. #9
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Fjala e Avokatit te Popullit ne Konferencen mbi problemet e Trafikimit te femijeve  T nderuar bashkorganizator t Konferencs z. Robles, zj. Konrad dhe zoti Bejtja

  Te nderuar zoterinj, ministra, koleg dhe pjesmarres ne kete konference. Duke falenderuar Kshillin e Europs dhe Qeverin Shqiptare, nprmjet Ministris s Puns dhe shtjeve Sociale, q kan organizuar kt Konferenc ndrkombtare pr problemet e trafikut t fmijve si dhe ftesn dhe mundsin pr t folur para ktij auditori t nderuar, m lejoni t paraqes shkurtimisht disa mendime t institucionit t Avokatit t Popullit pr kt shtje.

  Ndonse Shqipria qysh n vitin 1992 ratifikoi Konventn e OKB-s pr t drejtat e fmijve, trafikimi i fmijve shqiptar prbn nj plag mjaft shqetsuese. Dihet q ky sht nj fenomen jo vetm shqiptar, por pr t gjitha vendet ish komuniste q filluan proeset e tranzicionit drejt demokracis pas vitit 1990. Kto vitet e fundit sht veori pr Shqiprin q ndrsa pr trafiqet e tjera t drogs, prostitucionit, t klandestinve etj, kemi qn m tepr vend tranziti se sa vend origjine, pr trafikun e fmijve jemi vese vend origjine. Pa mohuar rezultatet pozitive t viteve t fundit q kan patur t bjn sidomos me rritjen e kontrollit t kufijve, por sidomos hartimin nga Qeveria n vitin 2001 t Strategjis Kombtare pr fmijt, sipas t dhnave jo t plota, konstatohet se rreth 4000 fmij shqiptar jan larguar n emigracion t pashoqruar nga prindrit (3000 n Greqi dhe 1000 n Itali). Kjo kategori fmijsh t ndodhur larg familjes dhe kujdesit t saj, ndodhet prball rreziqeve t shumta si keqtrajtimi, abuzimi fizik e seksual, trafiku i organeve apo prfshirja n trafiqe t tjera t paligjshme. N jo pak raste kta fmij jan shitur nga t afrmit apo prindrit e tyre ose edhe grabiten dhe shfrytzohen nga rrjete mafioze e kriminale pr qllime fitimi. Trafikimi i fmijve, sidomos i vajzave t vogla, t moshs 14-18 vje sht nj burim fitimi maksimal pr trafikantt, t cilt shfrytzojn do mundsi deri edhe grabitje dhe prdhunime pr t realizuar gjahun e tyre.

  Burimet e trafikut t fmijve jan: nga familje t divorcuara dhe me munges edukimi e kujdesi familjar; nga familje me shum fmij dhe n gjendje t vshtir ekonomike, nga familje fshatare q shpresojn n ndihmn e fmijve pak m t mdhenj pr t rritur fmij t tjer m t vegjl; nga fmij t mbetur jetim dhe pa kujdes; nga familje q prindrit u jan larguar pr punsim jasht shtetit si dhe fmijt q kan braktisur shkolln dhe jan marr me lypsi e veprimtari tjetr t kundrligjshme edhe n Shqipri.

  Kushtet e jetess t t miturve t trafikuar n shumicn e rasteve jan t mjerueshme, bjn pun t rnda sidomos lypsi dhe me orar t zgjatur dhe pages minimale sa pr t’u ushqyer. Kta fmij jan t preferuar pr trafikantt, sepse u kushtojn pak dhe prfitimi nga puna e tyre sht gjithnj e n rritje.

  Rrugt e trafikimit t fmijve zakonisht jan t njjta me ato t trafikimit t qenieve njerzore, por shpesh prdoren nga trafikantt edhe dokumente false si kujdestar apo prindr t tyre. Ka patur jo pak raste ankesash edhe pr proeset e birsimit ndrkombtar, i cili mbetet nj form trafiku q duhet investiguar n mnyr t veant.

  Fmijt e rrugs, t cilt pr fat t keq m t shumtt jan rom dhe jevgjit (gipsi) prfaqsojn kategorin m t vuajtur, m t pambrojtur, m t ekspozuar ndaj shum rreziqeve si keqtrajtimi, pasiguria, analfabetizmi, kequshqyerja etj, t cilt ushtrojn “profesionin” e lypsit, shitsit ambulant, t llustraxhiut etj.

  Fmijt e prfshir n pun dhe aktivitete t tjera fitimprurse jan fmij t cilt e kan braktisur prfundimisht shkolln, ndrsa t tjer e frekuentojn at dhe kryejn pun t ndryshme, kryesisht pas msimit, duke u aktivizuar n ekonomin familjare ose aktivitete jasht familjes. Kta fmij jan kryesisht nga familjet shqiptare q kan br migracion nga zonat e varfra verilindore, n qytetet kryesore t Shqipris s mesme apo zonat bregdetare. N veri t Shqipris ka shum fmij q jan t rrezikuar nga gjakmarrja dhe si rrjedhoj ata jan t prjashtuar nga lvizja e lir, edukimi n shkoll dhe jetojn n varfri sepse edhe prindrit e tyre t ngujuar nuk punojn.

  Sa m sipr paraqita situatn e gjendjes s fmijve n trsi, prtej objektit t ksaj konference. Por cilat jan shkaqet q kan uar n kt gjendje?? Sigurisht q ato burojn nga shum faktor si gjendja dhe niveli i ult ekonomik e social i vendit, tronditja e bazamentit tradicional t familjes shqiptare, por mbi t gjitha moszbatimi efikas i ligjit dhe mos bashkpunimi i duhur nga agjencit e caktuara si policia, prokuroria, gjykata, shrbimet inteligjente dhe struktura t tjera t shtetit si pushteti vendor, shkollat, institucionet e ndihms dhe prkrahjes sociale etj. Jo n pak raste elemente t korruptuar t ktyre strukturave t shtetit kan br pjes apo kan favorizuar kt situat, por shum prej tyre nuk kan marr dnimin e merituar.

  Institucioni i Avokatit te Popullit n Shqipri, duke qene pjese perberese e atyre qe quhen Institucione Kombetare te te Drejtave te Njeriut, gjat kater vjet t ekzistencs s tij, ka trajtuar ne total rreth 11 mije ankesa, krkesa e njoftime, me nje mesatare zgjidhjesh pozitive 22-25prqind ne favor te ankuesve. N tre raportet vjetore t puns q kemi paraqitur para Kuvendit t Shqipris kemi pasqyruar edhe gjendjen e rnd t fmijve n Shqipri dhe kemi rekomanduar masa konkrete pr prmirsimin e gjendjes s tyre. Por pr hir te se vertetes me duhet te them se raste te natyres qe lidhen drejtperdrejt me tematiken e kesaj konference, nuk kemi patur. Megjithat n rastet e pakta qe kane patur te bejne me te drejtat e femijeve me prinder te divorcuar apo t femijeve te braktisur, ndjeshmeria dhe kujdesi yn ka qene maksimal. Esht evidente se t miturit shpesh her nuk dijn si dhe ku t ankohen, prandaj shpesh her ne kemi vepruar me inisiativn ton. Qofte edhe nje artikull gazete, qofte edhe nje rast i shfaqur ne edicione lajmesh, ka mjaftuar qe Avokati i Popullit te filloj investigimin me qllim ndihmn ndaj tyre.

  Gjat shqyrtimit t rasteve konkrete, Avokati i Popullit ka shqyrtuar nse jan zbatuar detyrimet qe rrjedhin nga nenshkrimi i konventave nderkombetare apo nga legjislacioni vendas. N kto raste ndrhyrjet e Avokatit te Popullit kan qene frutdhenese, jo vetm sepse jan vene ne levizje strukturat e permbarimit, ato t shkolls apo ndihms sociale, por se duke ju br ketyre rasteve edhe publiciteti i nevojshem, sht krijuar precedenti pozitiv. N vitin 2003, nga ana e Avokatit te Popullit jane hartuar Rekomandime per Ministrin e Drejtesise dhe Ministrin e Rendit, per t’i sensiblizuar q t kontrollojn e t’u krkojn llogari organeve t tyre vartse, pr t vlersuar n radh t par interesin e fmijve.

  Edhe ne nj informacion derguar Kryeministrit te Shqiperise, Avokati i Popullit ka ngritur shqetesimin se pertej studimeve jo dhe aq reale te realizuar nga disa OJF, realiteti fton dhe tregon nje te vertete tjeter. Prandaj kemi rekomanduar se ka vend per nje bashkepunim dinamik dhe real me Ministrine e Punes dhe eshtjeve Sociale, Ministrine e Arsimit dhe shume struktura te tjera qe ne Strategjine e Qeverise per femijet shqiptare permenden shpesh, por realisht nuk ndjehen sepse kan br pak.

  N shume nga vendet nga kan ardhur miqt e huaj n kt konferenc, pr fmijt ka struktura t veanta te krijuara nga shteti. N shtete t tilla si Suedia, Norvegjia, Franca, Belgjika etj, kto struktura jan t vjetra dhe mjaft efikase n punn e tyre. Ka edhe vende t tjera si Greqia, Sllovenia, Kroacia, Maqedonia q sapo i kan krijuar dhe q kryesisht veprojn brenda apo n bashkpunim t ngusht me Zyrat e Ombudsmenve, q jan institucione kombtare, analoge me Avokatin e Popullit n Shqipri. Prfitoj nga rasti t’ju bj thirrje kolegve q jan t pranishm sidomos atyre greke dhe italiane q t ndihmojn m tepr fmijt shqiptar q ndodhen n vendet e tyre. Duke e menduar si efikase, n bashkpunim me “Save the Children” kt vit n zyrn ton, do t filloj funksionimi i nj nnseksioni q do t merret n mnyr specifike me problemet e fmijve n Shqipri. Por rekomandimi yn sht se ka ardhur koha q edhe n Shqipri t krijohet nj autoritet i fort shtetror, i cili jo vetm q do t nxit autoritetet dhe organet shtetrore pr zhvillimin e fmijve, por do t jet edhe nj mbrojts i t drejtave t fmijve. Por pr kt n radh t par duhet vullnet politik, angazhim financiar si dhe ndryshimet e duhura n legjislacion.

  Duke prfituar nga rasti ju bj thirrje strukturave t Bashkimit Europian dhe t Kshillit t Europs q ta vlersojn pozitivisht krkesn e vazhdueshme t popullit shqiptar dhe strukturave politike prfaqsuese t tij, q t heqin barrierat q pengojn lvizjen e lir t shqiptarve, sepse kjo sht nj nga rrugt e sigurta pr t zvogluar n minimum t gjitha llojet e trafiqeve, prfshir edhe trafikun e fmijve.

  Kjo konferenc besoj se do t shrbej pr t’i dhn nj impuls t ri puns pr mbrojtjen e fmijve dhe n veanti lufts kundr trafikut t fmijve

  Faleminderit pr vmendjen.

  Ermir DOBJANI

 10. #10
  Pasioni pr shkencn Maska e Qendi
  Antarsuar
  07-09-2007
  Vendndodhja
  Kosov
  Postime
  2,102
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Itali: nj ift shqiptar akuzohet pr trafikim fmijsh

  Policia italiane arrestoi nj ift shqiptar q akuzohet se ka futur kontraband n Itali 36 t mitur. Autoritetet italiane dyshojn se ifti mund t jet pjes e nj rrjeti pr trafikimin e fmijve q vepron midis Italis dhe Shqipris. ifti shqiptar bnte n Itali nj jet normale q nga viti 1991 dhe kishte leje t rregullta pune. Por gjat vitit t kaluar, ata shkuan n Shqipri 16 her. Policia thot se do her q ktheheshin n Itali, ata sillnin me vete t mitur t cilt i fusnin kontraband, duke prdorur dokumenta t falsifikuara t fmijve t tyre. T miturit e sjell n Itali ishin midis 8 dhe 16 vje. Ata udhtonin me anije pasagjersh nga Durrsi n Bari, por me t arritur n Itali zhdukeshin. Autoritetet italiane dyshojn se burri, Ramiz Petalli dhe e shoqja, Xhuljeta, bjn pjes n nj rrjet pr trafikimin e fmijve q vepron midis Italis dhe Shqipris. ifti u arrestua pas nj hetimi q zgjati nj vit. Ata po mbahen t ndaluar nn akuzat pr bashkpunim n vepr kriminale, rrmbim fmijsh dhe falsifikim dokumentash pr hyrje n territorin italian. Hetuesit po prpiqen t sqarojn nse fmijt u jan grabitur ose rrmbyer prindrve t tyre n Shqipri apo jan lejuar nga vet prindrit, t shtrnguar nga varfria ekonomike. Ata po prpiqen t sqarojn gjithashtu se ku prfundojn kta t mitur pasi hyjn n Itali. N t gjith vendin ka filluar krkimi i tyre, megjithse ka shqetsime se ata mund t mos jen m gjall ose mund t jen drguar n vende t tjera. Hetuesit thon se fmijt mund t jen prdorur pr pun t detyruar, pornografi dhe prostitucion ose pr trafik organesh. do vit n Itali rezultojn t zhdukur mbi 3 mij fmij, kryesisht t huaj.

  p.s Eshte nje shkrim i vjeter por qe vlen te permendet.

 11. #11
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  SHBA-raport: Qeveria shqiptare nuk po lufton trafikun


  Departamenti amerikan i shtetit n raportin m t fundit pr trafikun e qenieve njerzore e klasifikon Shqiprin si t dshtuar n luftn kundr trafikut. Vendi yn prfshihet n listn e vrojtimit nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku futen ato vende q nuk bn prpjekje gjat vitit t kaluar n luftn kundr trafikimit

  Departamenti amerikan i shtetit n raportin m t fundit pr trafikun e qenieve njerzore e klasifikon Shqiprin si t dshtuar n luftn kundr trafikut. Vendi yn prfshihet n listn e vrojtimit nga Shtetet e Bashkuara t Ameriks, ku futen ato vende q nuk bn prpjekje gjat vitit t kaluar n luftn kundr trafikimit. “Qeveria nuk identifikoi si duhet viktimat e trafikimit gjat viti 2007. Gjithashtu ajo nuk ka treguar se po heton apo po ndjek penalisht n mnyr energjike zyrtart fajtor. Qeveria e Shqipris nuk paraqiti fakte bindse pr t zbatuar me prgjegjshmri luftn antitrafik. Vetm n vitin 2007, ajo ndoqi penalisht 49 trafikant t dyshuar por denoi vetm 7 prej tyre”- thuhet n raportin e prpiluar nga SHBA-ja pr trafikun e qenieve njerzore. Sipas raportit aftsia e qeveris pr t financuar shrbimet e mbrojtjes dhe ndihms ishte e kufizuar. Gjat periudhs s raportimit njsit rajonale antitrafik t policis nuk u trajnuan si duhet pr m tepr q kishte mangsi t pajisjeve pr t trajtuar efektshm trafikimin njerzor. N raport shkruhet se ajo q ka ndikuar n mangsin e policis n luftn kundr trafikut jan edhe burimet e pamjaftueshme, ndikimi i korrupsionit dhe ndrrimet e shpeshta t rekrutve t policis pr luftn kundr trafikimit. N qershor dhe n korrik t viti 2007 qeveria ka pushuar nga puna 20 prqind t oficerve t policis q kishin qen t trajnuar, si pjes e nj prpjekjeje t gjithanshme pr ristrukturimin e policis. N tri raste t veanta Ministria e Brendshme arrestoi 12 oficer policie t akuzuar pr trafikim t qenieve njerzore gjate viti 2007, prfshir ktu gjasht oficer q kishin prgjegjsi t drejtprdrejt pr antitrafikimin n kufi.

  Raporti i SHBA-s shkruan se gjat viti 2007 qeveria shqiptare identifikoi vetm 13 gra dhe shtat fmij si viktima t trafikut, n kundrshtim me OJQ-t q raportuan 146 viktima t trafikimit gjat kohs s raportimit.  Shekulli
  Sui generis

 12. #12
  Evidenca Maska e RaPSouL
  Antarsuar
  09-03-2006
  Vendndodhja
  Tetov
  Postime
  17,485
  Faleminderit
  22
  103 falenderime n 97 postime
  Trafikimi i fmijve, qeveria dshton n identifikimin dhe mbrojtjen e tyre

  “Qeveria shqiptare ka dshtuar n identifikimin dhe mbrojtjen e fmijve t trafikuar”. Ka qen ky konstatimi i koalicionit shqiptar “Bashk Kundr Trafikimit t Fmijve”, i cili ka paraqitur dje nj analiz mbi trafikimin e fmijve n Shqipri. Sipas ksaj analize, sht shqetsues fakti q shteti nuk ka asnj statistik dhe t dhn pr fmijt e trafikuar, por m shqetsues paraqitet fakti q n trafikimin e fmijve jan t prfshir ata q duhet ta luftojn kt fenomen, pikrisht punonjsit e policis. Nga vitet ‘90 deri n vitin 2000, t dhnat flasin pr nj ulje t trafikut t fmijve, ndrkoh q nga viti 2000 deri m sot, t dhnat tregojn q trafiku i fmijve nuk ka pasur ulje. Ndrkoh, t dhnat e policis me ato t shoqatave t ndryshme n lidhje me trafikun e fmijve paraqesin kontradikta t fuqishme, teksa kto t fundit bjn t ditur se vetm gjat vitit 2007, jan trafikuar 740 fmij nga Shqipria drejt Greqis. Por, t dhnat e policis flasin pr nj numr shum her m t vogl, ku sipas tyre, gjat vitit t kaluar jan trafikuar vetm 32 fmij n drejtim t Greqis. Prve trafikut ndrkombtar, raporti v n dukje se sht rritur ndjeshm trafiku i brendshm i fmijve, t cilt prdoren pr lypje, vjedhje etj.


  Problemi


  “Nj dor e shtrir sht nj gisht i treguar ndaj qeveris”. Ndoshta kjo fjali e kryeministrit t vendit, Sali Berisha, tregon m s qarti dshtimin e qeveris n luftn e saj ndaj trafikut t fmijve. Kryeministri ka qen i pranishm n konferencn e organizuar dje nga BKTF, n lidhje me analizn e trafikimit t fmijve shqiptar prgjat vitit 2007, ku ka deklaruar se duhet nj pun m e madhe nga shteti pr parandalimin e ktij fenomeni. Problemi m i diskutuar ka qen fakti i mosidentifikimit dhe mbrojtjes s fmijve t trafikuar nga ana e shtetit, teksa mungojn gjithashtu edhe t dhnat pr fmijt e trafikuar. Edhe kur ato paraqiten, paraqesin kontradikta t thella mes shifrave t policis dhe shoqatave t ndryshme. Mjafton t prmendim ktu shifrat e trafikut t fmijve shqiptar n drejtim t Greqis vitin e kaluar, ku sipas shoqatave “Terres des Hommes” dhe “ARSIS”, rezulton se gjat vitit 2007 jan trafikuar m shum se 740 fmij. Sakaq, t dhnat e policis jan shum her m t ulta, ku sipas tyre, prgjat vitit t kaluar jan trafikuar vetm 32 fmij shqiptar n drejtim t Greqis. Sipas BKTF, nga vitet 90 deri n vitin 2001, rezulton t ket nj ulje t numrit t trafikut t fmijve. Por, sipas tyre, kjo lidhet m s shumti me faktin se kalimi i paligjshm i kufirit dhe kontrabanda e qenieve njerzore, sht ulur pr shkak t tendencs s emigrimit t shqiptarve sesa si pasoj e masave t marra nga shteti. BKTF bn t ditur se tendencat e trafikut t fmijve q prej vitit 2003 nuk kan psuar ulje, madje ato mund t jen rritur. “Sidoqoft, pr shkak t mungess s t dhnave t grumbulluara e t prpunuara, si dhe informacionit t detajuar mbi numrin e fmijve t trafikuar, sht e vshtir t flassh pr shifra t sakta t numrit t fmijve t trafikuar”, - thuhet n raportin e BKTF. Ndrkoh, prve trafikut ndrkombtar t fmijve, bhet e ditur se ka pasur nj rritje t ndjeshme edhe t trafikut t brendshm t fmijve, t cilt prdoren pr vjedhje, lypje, prostitucion etj.


  Rrugt e trafikut


  Raporti i koalicionit shqiptar “Bashk Kundr Trafikimit t Fmijve”, thekson se Shqipria cilsohet ende si nj vend origjine pr trafikun e fmijve, megjithse nuk konsiderohet m si vend tranzicioni apo destinacioni. Sipas ktij raporti, rrugt e trafikut t paligjshm t fmijve jan Shqipri-ish-Republika Jugosllave e Maqedonis-Greqi, me synim vendet e tjera t Evrops Perndimore; Shqipri-Mal i Zi-Serbi-Slloveni-Itali; Shqipri-Kosov-Kroaci-Slloveni, me destinacion prfundimtar vendet e Evrops Perndimore, si dhe Shqipri-Greqi-Itali. Sakaq, rrugt detare nuk jan m n destinacion t trafikut t fmijve, q prej vendimit t qeveris, e cila miratoi moratorium kundr prdorimit t skafeve, q ishte dhe mjeti kryesor n trafikun e qenieve njerzore, dhe tashm si rrug e vetme e trafikut mbetet ai toksor. Ndrkoh, BKTF bn t ditur se trafikimi ndrkombtar i fmijve shoqrohet m pas edhe me trafikimin kombtar, ku t dhnat e mparshme tregojn se 1/3 e fmijve t trafikuar, ri-trafikohen. Nga statistikat, rezulton se numri m i madh i fmijve t trafikuar i prket komunitetit rom. Kjo vjen si pasoj e varfris s tyre t thell, por edhe t analfabetizmit, ku bhet e ditur se 64% e romve deri n moshn 20 vje nuk din shkrim dhe kndim. Vendet fqinje, Kosova, Greqia, Italia dhe Maqedonia, jan edhe shtetet ku prfundon numri m i madh i fmijve shqiptar t trafikuar, kjo edhe si pasoj e lehtsis m t madhe pr t hyr n kto vende.


  Policia, e prfshir n trafik


  Ata q duhet t jen edhe luftuesit m t mdhenj t trafikut t fmijve, pra uniformat blu t policis, n fakt jan m t inkriminuarit n trafikun e ktyre t fundit. Kshtu, pr sa i prket ndjekjes penale t trafikantve, sipas t dhnave zyrtare, gjat vitit t kaluar, Prokuroria e Krimeve t Rnda, n bashkpunim me Ministrin e Brendshme, ka shkatrruar dy rrjete t trafikut t fmijve, mes t cilve ka pasur edhe punonjs policie. Gjat qershorit t vitit t kaluar, u arrestuan 9 persona si pjes e nj grupi t organizuar t trafikut t fmijve drejt Greqis, mes t cilve 4 kan qen punonjs policie, teksa pas hetimeve rezultoi q n kt rrjet t ishin prfshir 35 persona, 15 prej t cilve punonjs policie. Nj muaj m pas u arrestua nj tjetr grup trafikantsh t fmijve, ku nga 11 t prangosurit, 6 kan qen punonjs policie. Ndrkoh, shifrat zyrtare t trafikimit t fmijve nga ana e policis jan qesharake, duke qen se sipas tyre, prgjat vitit 2005 jan trafikuar vetm 7 fmij, nj vit m von 4 dhe vitin e kaluar vetm tre fmij, ndrsa gjat ktyre tre viteve, si trafikant jan arrestuar vetm 12 persona. Sipas BKTF, kto t dhna jan shqetsuese, n radh t par pr pjesmarrjen e lart t punonjsve t policis n trafikun e fmijve, dhe n radh t dyt pr fshehjen e numrit real t trafikuar nga ana e policis.

  Tema
  Sui generis

 13. #13
  don't bother me Maska e Apollyon
  Antarsuar
  07-11-2007
  Vendndodhja
  periferi
  Postime
  8,641
  Faleminderit
  0
  13 falenderime n 13 postime
  Ktu flitet per jevgjit ?

  Se vetem jevgjit merren me trafikim femijesh. Ska lidhje me shqiptaret ky fenomen.
  There is no never ending banquet under the sun. All good things must come to an end.

 14. #14
  i/e larguar Maska e ardyyy
  Antarsuar
  16-11-2009
  Vendndodhja
  peja
  Postime
  263
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Ky esht nje fenomen shume shume i keq,ne kete rast une jam nje femij dhe sdo te deshiroja kurr te me rrembente ndokush,nuk e di si kan zemer keta njerez.

Tema t Ngjashme

 1. N Shqipri punojn 50 mij fmij
  Nga Hyllien n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 14-06-2010, 09:02
 2. Trafikimi i Fmijve
  Nga Gimi3 n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 28-03-2007, 15:08
 3. Trafikimi i qnieve njerzore sjell t njjtat fitime si ai i drogave
  Nga Davius n forumin Problemet ndrkombtare
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 14:17
 4. Ndal! Punes Dhe Trafikut Te Femijeve Ne Shqiperi
  Nga StormAngel n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 21-10-2004, 04:45
 5. Raporti i UNICEF-it pr trafikimin e fmijve shqiptar
  Nga Brari n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 18-01-2004, 15:05

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •