Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 36
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Astriti
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  67

  Si e kuptoni kete shprehje ?

  Kam lexuar nje shprehje Greke qe thote :"Gruaja eshte si ajo lulja qe kundermon vecse ne Hije " ju lutem jepini mendimin Tuaj ,si e kuptoni Ju kete shprehje ? Kam bere debat me nje shok dhe nuk po biem dakort prandaj vendosem t'i drejtohemi forumit .Faleminderit per bashkepunimin ose me sakte per ndihmen.

 2. #2
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  31,301
  Postimet n Bllog
  19
  Ashtu sic e kuptoj une, te gjitha grate e reja ne rinine e tyre jane te bukura e te hijshme (pra ne diell te gjitha e mashtrojne syrin me bukurine e tyre). Por kur iken bukuria me moshen, dalin rrudhat, rriten femijet, burri atje e vlereson gruan e tij me shume se kurre, pra "ne hije".

  Bukuria e brendshme e nje femre zbulohet ne vite (hije), bukuria e jashtme e zbulon vetem ne diell.
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 3. #3
  MODERATOR Maska e Letersia 76
  Antarsuar
  23-06-2002
  Vendndodhja
  OXFORD ENGLAND
  Postime
  731
  Cdo femer(apo GRUA ) sic i thua ti ne kete ne kete shprehje ,per mendimin tim Bukuria e femres lulezon me rinine e saj,njehere vjen ne rini e pastaj ajo iken si hije (fantazme )qe zhduket me misteret dhe intrigat e jetes familjare ...
  Me kete do te kuptojme se bukuria iken me moshen ......dhe mosha iken me problemet e jetes dhe jo cdo here do mbetesh i ri dhe i fresket (hija misteri anonim i jetes sime......)
  Pr, mallkue njaj bir Shqyptari,
  Qi ket gjuh t Perends,
  Trashigim, qi na la i Pari,
  Trashigim s'i a ln ai fms;
  Edh atij i u thaft, po, goja,
  Qi e perbuz ket gjuh hyjnore;
  Qi n'gjuh t'huej, kr s'sht nevoja,
  Flet e t'veten ln mbas dore.

  AT Gjergj Fishta

 4. #4
  Astriti, lulja nuk KUNDERMON, ajo bie ERE, ose EREBIE, ose AROMON kjo vjen nga arome (fjale te rralla). Kundermimi eshte per gjellen, stallen, halen, ndryshe pse te kete (KUNDER) te nderfutur ne ket fjale, si thua TI?

  Tani per pyetjen tende qe thua ti, mendoj qe "ne hije" simbolizon "mbrapa burrit" hijes tij, ne plan te dyte, aty ndodhet dhe MBRETERIA e saj e VERTETE. heheh greket s'ishin budallenj.
  Me e forta eshte qe nga kjo shprehje vjen fjala mahnitese shqipe HIJESHON, HIJESHI, qe ka kuptimin BUKURI E MBRENDESHME, BUKURI SHPIRTERORE, me nje fjale BUKURIA E VERTETE asaj qe dhe plakja i ha mune.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Astriti
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  67
  Te nderuar faleminderit per sugjerimet Tuaja Nje gje desha te theksoj Une shprejhen e kam shkruar ashtu sikur e kam gjetur dua te them nuk eshte nga une ,prandaj nuk eshte nevoja te me thuash i nderuar Ornament qe lulja nuk kundermon por leshon arome , bie Ere , etj etj .Nese ke ndonje mendim tjeter miresetevini jeni i mirpritur Ju dhe te tjeret .Falenderoj Albon dhe Letersine 76 per mendimet e tyre.

  Desha te them gjithashtu qe Ju Ornament s'para keni dhene mendimin tuaj do te benit mire te e jepnit ndoshta jeni gjeni edhe ne te kuptuar sikur qenkeni ne gjuhe .!!!!!!

 6. #6
  pa he!... Maska e korar
  Antarsuar
  18-10-2002
  Vendndodhja
  NO god'S LAND
  Postime
  666
  Kundermimi eshte me kuptimin "arome" apo...?
  Ne rast se eshte me kuptimin ere e kendshme atehere do te thesha se ajo qe do te thote, ka te beje me thjeshtesine e nje gruaje. "Fakti eshte se te gjitha femrat duan, pak a shume ,te duken-te dalin ne diell-, por ne te vertete ato qe pelqehen dhe duhen me shume nga burrat jane femrat e THJESHTA-ato qe rrijne ne hije." Kjo eshte dhe zanafilla e nje proverbi tjeter:
  "Thjeshtesia eshte bizhuteria me e bukur e femres, por jane te ralla ato qe e vene."

  Neqofte se eshte me kuptimin ere e keqe... atehere...
  "Oj nan moj, thenke, a ma ep thiken ta prej Ameriken?"

 7. #7
  instinkt i vetembrojtjes!
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  .........nen hijen e nje mashkulli!

  Por kjo nuk do te thote aspak "ne plan te dyte"
  Ji Vetvetja!

 8. #8
  Stela angel Maska e stela
  Antarsuar
  24-08-2002
  Vendndodhja
  Greqi, tani per tani
  Postime
  81
  kete shprehje nuk e kam degjuar ndonje here.
  Meqenese eshte shprehje e vjeter atehere:

  Roli i femres ne Greqi ka qene: te krijoje familje dhe te jete e zonja to effect(power) burroin dhe te jete ne krahun e tij( stand by him) .Keto jane kaq te rendesishme sa eshte diell per lulet
  So you offer smth.

  Keshtu qe sipas mendimit tim :
  roli i femres is to be abble to offer things, ndryshe jeta e saj do ishte pa kuptim.

 9. #9
  ShpirtI, e vertete, HIJA e nje trupi varet nga burimi drites qe bie mbi te. Po ta kemi diellin pas, atehere kemi Hijen perpara (ne plan te pare), bashke me te dhe gruan. Por besoj qe HIJE nenkupton FSHEHUR dhe fshehur nenkupton 'ne plan te dyte'. Gjithashtu FSHEHUR s'do te thote PA VLERE, si me duket e morre ti shprehjen "ne plan te dyte".
  Sidoqofte greket ishin heroike, aspak sentimentale. Ndoshta vjen nga kjo.
  Ndersa sot eshte ne mode sentimentalizmi, per ilustrim shih nje strofe kenge qe lidhet me HIJEN. (shpresoj te dish frengjisht):

  ....
  Ne me quitte pas
  Je ne vais plus pleurer
  Je ne vais plus parler
  Je me cacherais l
  A te regarder
  Danser et sourire
  Et t'couter
  Chanter e puis rire
  Laisse-moi devenir
  L'ombre de ton ombre
  L'ombre de ta main
  L'ombre de ton chien
  Ne me quitte pas
  Ne me quitte pas
  Ne me quitte pas
  Ne me quitte pas.

 10. #10
  Stela angel Maska e stela
  Antarsuar
  24-08-2002
  Vendndodhja
  Greqi, tani per tani
  Postime
  81
  Nuk diskutohet, femrat greke kane qene dhe heroike. Mbase doli me teper sentimentale, por nuk e kisha kete qellim.
  Me ate qe shruajta nenkuptoja qe ato ikishin guxim dhe ishin te forta sa te mbanin dhe te ate familje. Flasim per vitet e hershme kur burrat shkonin ne lufte

 11. #11
  stela, posti im ishte per shpirtIfshehur, dmth per ate "ne plan te dyte" qe mu duk si imja. Ne momentin qe po shkruaja shkrimi jot, ne ekranin tim s'ishte faqur akoma, hehe ndodhin keto gjera ne informatike.
  Kur rikthehem 'te shoh, midis NESH ishe TI, sa udi!

 12. #12
  Perjashtuar Maska e Ihti
  Antarsuar
  26-04-2002
  Vendndodhja
  NY
  Postime
  966
  KJo kenga mos eshte nga Charles Aznavour?
  Summertime baby!

 13. #13
  instinkt i vetembrojtjes!
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Ajo "ne plan te dyte" ishte pikerisht e jotja, ornament.

  Une jam dakord me idene tende qe gruaja kundermon ose erebie ose ......... nen hijen e(ose prane) nje mashkulli.

  Gruaja mund te beje kariere dhe te fitoje reputacion, nga meritat e saja, por kariera nuk e ben te "kundermoje" ose lulezoje. Vetem dashuria e nje mashkulli ia jep keto cilesi.

  Por nese greket (e vjeter) e shikonin ne plan te dyte, pra pas mashkullit, une (dhe besoj edhe ti) nuk e themi dot kete ne ditet tona.

  Mendoj qe shkojne ne plane paralele.......

  Gjithsesi, mua me pelqen ajo shprehja greke dhe me duket me shume kuptim.

  PS. FSHEHUR, ndonjehere nenkupton me shume vlera .
  Ji Vetvetja!

 14. #14
  Me sa di une jane disa lloj llulesh te vecanta qe quhen lulet e nates. Ato kane vetine qe celin gjate nates, kundermojne (japin ere te mire) jashtezakonisht ne oret e nates madje pas mesnates. Dhe ne mosgabohem ndodhet nje vend tepr i njohur diku ne Rumani per kulticvvimin e kesaj luleje.
  Ato kultivohen dhe perdoren per prodhimin e parfumeve, dhe mbledhja e tyre behet pikerisht ne oret e mesnates.
  Sa per ate qw u tha mw lart eshte alegori e feminitetit dhe bukurise. Por fakti eshte se vleresohet ne te shumten e rasteve ne ato oret e veshtira, "ne oret e errrta" te jetes sone...
  Give light and the darkness will disappear of itself.
  Erasmus (d. 1536)

 15. #15
  Me sa shoh me duhet te rinderhyj per te qartesuar akoma.
  Ne ket shprehje nuk eshte "kundermimi" kyi saj, kjo eshte veti e pergjithshme e luleve, te gjitha lulet mbajne ere. Gjithashtu kundermimi (veti e luleve) s'ka lidhje me BUKURINE e tyre, e cila varet nga gje tjeter (forma, ngjyra).
  Per greket (ne kohe te tyre) simbol bukurie ishte mashkulli, ndersa sot eshte femra.
  PRA kyi i shprehjes mbetet HIJA. Mirepo cila hije, hija e kujt, i sherben kesaj "luleje" te bjere ere, dmth i eshte e domosdoshme per funksionin e saj VITAL.
  Kjo shpjegohet lehte; meqenese kemi fjalen Grua, "hija" nenkupton Burrin.

  ShpirtIfshehur e shtjelloi drejt, duke shtuar qe kjo shprehje sot s'ka me vlere. Ketu ngelet per ta vazhduar diskutimin, epoka jone fare ndryshoi tek grate, apo jane burrat ata qe ndryshuan, ata s'bejne me HIJE.
  Pra ja nje trampolin i ri per vazhdim.

  ps, Ihti ai teksti eshte i Jacques Brel.

 16. #16
  instinkt i vetembrojtjes!
  Antarsuar
  24-05-2002
  Vendndodhja
  ne bahcen e shtepise time
  Postime
  351
  Edhe une do doja te rinderhyja perseri.

  Me falni nese po behem perseritese por doja te theksoja edhe njehere qe per mendimin tim, as fama as suksesi dhe as kariera nuk i jep gruas ate lloj shkelqimi dhe arome qe i jep hija e dashurise se nje burri.

  Ajo qe une nuk isha dakord me siper ishte qe te jesh nen hije (ne ditet tona) nuk do te thote te jesh ne plan te dyte, ose me pak e rendesishme. Nen hije, eshte thjesht nje vendodhje dhe kaq.

  Sa per ndryshime qe nga ajo kohe, kane ndryshuar shume edhe burrat edhe grate.
  Ji Vetvetja!

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Astriti
  Antarsuar
  14-06-2002
  Vendndodhja
  tirane
  Postime
  67
  Te them te drejten nuk ma merte mendja qe do te ish molle sherri kjo teme .Une e hapa per te mare nje pergjigjie te qarte rreth kuptimit te kesaj shprehje ,por me sa duket qenkam gabuar se ju po beheni lemsh .Megjithate jeni shume te kendeshem .
  Per mendimin Tim Gruaja eshte krijesa me e bukur dhe sido qe te jete e kudo qe te jete asaj nuk i bie vlera pervecse kur shtiret ashtu sikur s'eshte.

 18. #18
  Vajza e Eres Maska e Puhiza
  Antarsuar
  28-06-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  355
  Po te isha mashkull, do i doja shume grate (dhe ju betohem qe do e kisha te veshtire qe te zgjidhja). Nuk ma do mendja se do behesha Don Zhuan por do kerkoja aromen e gruas ne cdo prekje te shpirtit tim.
  Bota e gruas eshte vetem gjysma qe ploteson boten e mashkullit, njesia e te cilave ben njeriun edhe pse ky i fundit ngelet thjesht nje ide.
  Te jesh njeri eshte detyra me e veshtire.
  Tingujt e heshtjes s mendimeve te pathna
  perplasen n detin e renkimit pamor,
  Lotet e kuq gjurmt keqaz mbulojn
  U mpiksn tingujt, ngrirja filloi
  Heshtja ime u trishtua...

 19. #19
  hehe! fjale ne diell, dua te them nga nje "grua-lule" qe s'eshte ne "HIJE", pra nga nje femer (grua beqare). Keshtuqe dokra.
  Ku e di ti mi dreq, qe gruja eshte gjysma burrit, mund me qene totali e burri ve pyka e tij. Ose mund me qene "brima B" balenes ne konserve sardelesh, pra asgje. Du me thene, nje nga femrat e haremit, asgje tjeter.
  Nji keshtu pra si e thashe; fjale ne diell. Kur s'ke hije (burre) rrotull, blej ombrelle (ombre=hije) moj ike.

 20. #20
  i/e regjistruar Maska e ViVaci
  Antarsuar
  02-10-2002
  Vendndodhja
  itali
  Postime
  45
  sic e morem vesh te gjithe fjala hije eshte kyci i muhabetit.greket sidomos te lashtit nuk ishin toca edhe kete gje e dim.fraza na ka ardhe deri ne kohen tone,pra i reziston kohes dmth i pershtatet.ne fakt fjala hije te le vend per shum interpretime(shum e pershtatshme),prandaj te gjith gjejn nje version te vetin.
  per mua hije mund te meret si humbje,harrese-kujtese,kujtim i kaluar.
  hija eshte ajo qe na ka ngelur nga femra qe nuk eshte me.(ska te beje vetem me vdekjen).ne memorie ngelin gjerat me te forta emocionale,prandaj kundermon ose bie ere ose ereron si pozitivisht dhe negativisht.

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. Shprehje dhe idioma nga gjuha e bukur shqipe!
  Nga MtrX n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 23
  Postimi i Fundit: 23-01-2022, 16:21
 2. Tironsit q skalitn shprehje n gjuhn e sotme shqipe
  Nga drini_n_TR n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 42
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:01
 3. Shprehje nga fjalori i pasur i popullit ton # 2
  Nga Hyllien n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 173
  Postimi i Fundit: 05-10-2009, 10:15
 4. Cila shprehje sht e sakt?
  Nga DEN_Bossi n forumin Ndihmoni njri-tjetrin
  Prgjigje: 13
  Postimi i Fundit: 14-11-2006, 09:58
 5. far kuptoni me termin Demokraci?
  Nga Kryeplaku n forumin Kultur demokratike
  Prgjigje: 39
  Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •