Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 36 prej 36
  1. #21
    Perjashtuar nga Mod. Maska e ^Pretty_Girl^
    Anëtarësuar
    26-10-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    56
    un skam cfare te shkruaj me gjat tani sepse Albo dhe Letersia kan dhene mendim shum shum e mire

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Astriti
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    67

    hi

    kane thene :"Femren : Adhuroje ose Harroje "Besoj se me mire ta adhurosh .ia sheh me shume hajrin .

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Astriti
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    67
    Femra eshte Gjysma e shoqerise madje ajo eshte tere shoqeria sepse eshte ajo qe e edukon edhe gjysmen theter te shoqerise .Ndaj jo me kot thone qe "Nese udhezon ne rruge te drejte nje Mashkull, ke udhezuar nje person te vetem .Nese udhezon nje femer ke udhezuar tere shoqerine .
    Ndaj nuyk mund te themi kurre qe Femra e mer vleren e saj vetem ne hijen e Mashkullit por thjesht Mashkulli eshte Mburoje e femres nga ambienti i jashtem i cili e dime te tere se ç'shanse i ofron femres .

  4. #24

    Re: Si e kuptoni kete shprehje ?

    Postuar më parë nga Astriti
    Kam lexuar nje shprehje Greke qe thote :"Gruaja eshte si ajo lulja qe kundermon vecse ne Hije " ju lutem jepini mendimin Tuaj ,si e kuptoni Ju kete shprehje ?
    Përshëndetje :

    HIJA që i duhet femrës, sipas mendimit tim , është DASHURIA. D.m.th të doje vetveten dhe të ndjehet e dashuruar në çdo moment, por mbi të gjitha TË DOJE DHE ADMIROJE VETVETEN.
    Sa për punën e asaj që burri është ombrella e gruas , mbetet kjo për shekullin e 19 dhe gjysmëne shekullit të 20 , sepse në këtë shekulline 21-të që po jetojmë ne , ka ndryshuar thelbësisht ky koncept. Gruaja sot nuk ka nevojë për ombrellë ,sepse atë e ka nga shpatullat dhe inteligjenca e saj, e sa për ndjenjën e të të dashurit , po ka nevojë.
    Xhanëm se mos meshkujt nuk kanë nevojë të ndiejnë dashuri?!

    Me respekt Elna.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Astriti
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    67

    Re :Elnes

    Moj Elna po une nuk thashe qe femra duhet patjete te jetoje nen hijen e burrit .Por qellimi im ish qe femra nga vete natyra qe i ka dhene Zoti eshte e tille qe ka nevoje per mbeshtetje .Dhe mos na trego broçkulla se kjo ide qenka per shekullin e kaluar dhe per gjysmen e pare te shekullit te njezete .Me sa duket nuk e ke lexuar se çfare i bene ato patriotet tane asaj vajzes Angleze ne Itali .Edhe ajo keshtu si Ti mendonte se nuk kish nevoje per "hijen " e nje mashkulli . Por kish perfunduar keq e shkreta .Shpresoj mos te kesh nje fat te tille ti dhe tere ato qe mendojne si Ty .

  6. #26

    Re: Re :Elnes

    Postuar më parë nga Astriti
    Moj Elna po une nuk thashe qe femra duhet patjete te jetoje nen hijen e burrit .Por qellimi im ish qe femra nga vete natyra qe i ka dhene Zoti eshte e tille qe ka nevoje per mbeshtetje .Dhe mos na trego broçkulla se kjo ide qenka per shekullin e kaluar dhe per gjysmen e pare te shekullit te njezete .Me sa duket nuk e ke lexuar se çfare i bene ato patriotet tane asaj vajzes Angleze ne Itali .Edhe ajo keshtu si Ti mendonte se nuk kish nevoje per "hijen " e nje mashkulli . Por kish perfunduar keq e shkreta .Shpresoj mos te kesh nje fat te tille ti dhe tere ato qe mendojne si Ty .
    Astrit

    Në radhë të parë : -- Unë dhashë mendimin tim në lidhje me këtë shprehje, puro, ashtu siç unë e mendoj dhe e ndiej.
    Kjo besoj se nuk kishte arsye të të cënonte ty, apo dikë tjetër.
    Mendimet janë të lira dhe gjithseicili i thotë ashtu si i mendon.

    Në radhë të dytë: -- Nuk di ç'ka ndodhur në Itali .Idenë nuke kam se ç'mund të ektë ndodhur, por megjithatë, çfarëdo që të ketë ndodhur, nuk e ndryshon mendimin tim personal .
    Për mua HIJA në të cilën kundërmon një grua , quhet ndjenjëe të dashurit , pra dashuri. Me këtë , mos nënkupto SEX, por thjesht ndjenjëe të dashurit nga anë e gruas , ndaj vetvetes dhe gjithçka që e rrethon atë, si dhe që ajo të ndiejë te njëjtën gjë që ajo dhuron.

    Shëndet Astrit.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Astriti
    Anëtarësuar
    14-06-2002
    Vendndodhja
    tirane
    Postime
    67

    Re

    E bela ; Shqipetare jemi por s'kuptohemi .Po nuk te ndaloi kush te japesh mendimin tend se tek e fundit kjo teme ndaj eshte hapur ppor mua me vjen çudi se si eshte e mundur qe qendrimin e femres nen hijen e Mashkullit e quani prapambetje .Kjo nuk eshte aspak e tille .Une e them kete nisur nga te tere aspektet .Nga cilido kend ta shohesh kete çeshtie do te shohesh se Zoti e ka krijuar femren te tille qe nuk mund te perballoje veshtiresite dhe egersine e kesaj bote e vetme .Por kjo nuk do te thote se mashkulli do te bente hajer i vetem .Unejo me kot thashe me siper qe fera eshte gjysma e shoqerise por ne te vertete ajo eshte shoqeria e tere sepse eshte ajo qe edukukatorja e brezave eshte ajo qe krijon Gjeneratat.Ndaj ajo eshte pjese jetesore per vazhdimin e jetes njeezore ne toke .Me vjen keq nese pa dashje ju kam cenuar por gjithçka ka qene pa qellim thjesh e nxitur nga deshira e mire per te ju qartesuar sa me shume idene time .Faleminderit per mendimet tuaja .Pastaj nuk duhet te harrojme se Bernard Shou ka thene :" Mos mendo kurre se nj eperson te ka thene diçka qe ia vlen ,gjersa Ju nuk e keni kundeshtuar ."

  8. #28
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-04-2003
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    75

    oho, ho u shkriva...

    Postuar më parë nga ornament
    Astriti, lulja nuk KUNDERMON, ajo bie ERE, ose EREBIE, ose AROMON kjo vjen nga arome (fjale te rralla). Kundermimi eshte per gjellen, stallen, halen, ndryshe pse te kete (KUNDER) te nderfutur ne ket fjale, si thua TI?

    Tani per pyetjen tende qe thua ti, mendoj qe "ne hije" simbolizon "mbrapa burrit" hijes tij, ne plan te dyte, aty ndodhet dhe MBRETERIA e saj e VERTETE. heheh greket s'ishin budallenj.
    Me e forta eshte qe nga kjo shprehje vjen fjala mahnitese shqipe HIJESHON, HIJESHI, qe ka kuptimin BUKURI E MBRENDESHME, BUKURI SHPIRTERORE, me nje fjale BUKURIA E VERTETE asaj qe dhe plakja i ha mune.
    lulja kundermon si ç' ke me te ma ta marrsha t' keqen... gjella, stall dhe haleja kuterbojne... ke ngatrru kekun me byrekun

  9. #29
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-04-2003
    Vendndodhja
    Milano
    Postime
    75

    Ja edhe shpjegimi im

    Femra eshte si ajo lulja qe kundermon veçse ne hije... per mu don me thane se bukurija femenore asht diçka qe duhet mbajtun e gjyse e mshehur, atehere ajo te magjeps pernjimend. E kunderta e kesaj shprehje do ishte Femna eshte si ajo lulja qe kur i bije dielli nuk kundermon me...
    Ndoshta synon e ekzaltimin e virgjerise se femnes...

    asht gjithsesi nji menyre per te tregu se femna asht ma e mire kur nuk e shfaq bukurine e saj menjiher, pra kur nuk jipet me t' paren...
    vajza ma e bukur e lagjes teme ishte njena qi e shifshe tane kohen me çante shkolle dhe te veshun serioze...

  10. #30
    _____________ Maska e ornament
    Anëtarësuar
    27-04-2002
    Postime
    872
    Niçe ti ke te drejte, KUNDERMOJ do te thote; bie ere te mire, ndersa KUNDERBOJ ose si e shkruan ti KUTERBOJ; bie ere te keqe.
    Sidoqofte une se kisha per kuptimin e ketyre fjaleve SOT, por ne kohe te grekerve, civilizimit te tyre, kohe nga ku ka dale dhe shprehja ne fjale.

    Ne ate kohe jo ne, por dhe francezet kane qene "kafshe", mnjf te pa civilizuar. Lulet dhe aromen e tyre nuk mund ti perceptojne popuj ne kete shkalle civilizimi. Kjo jo ngaqe keta popuj jane "barbare", por ngaqe ata jetojne midis natyres, ne ajer te paster, ne arome lulesh. Pra nje buqete lulesh, per ate qe jeton ne livadh, s'perben diçka te rralle, diçka me vlere.
    Ndersa per popujt e qyteteve (civilizuar), larg natyres e virgjerise se saj, nje buqete lulesh sjedh ne nje tavoline ose komodine nje pjese peizazhi te larget e te harruar, prandaj ajo çmohet shume.

    Siç mund ta shohesh dhe ti, po si mendoj dhe une, fjalet KUNDERMOJ ose KUNDERBOJ kane per rrenje KUNDER; THUNDER; THEMBER; pra KOMET ose KEMBET.

    Edhe fjala KUNDERSHTIM ka per rrenje KUNDER, THEMBER, qe ne opozicion me KOKEN eshte skaj diametralisht i kundert.

    Me nje fjale; etimollogjia e KUNDERMOJ eshte: KUNDERMOJ = KUNDER + MOJ ( maj, mbaj) qe perkthehet ne, kepucet s'i heq, kepucet i mbaj. Ndersa fjala KUNDERBOJ = KUNDER + BOJ (vej, lej), qe do te thote kepucet i heq.
    Une nuk e di a te ka rastis me te ardhe nje udhetar (qe ka udhetu gjithe diten) me çorape leshi nen kundra e me ti heqe ato ne shtepi per mos me shkele qilimin e ri te shtruar per qejf. Çfare eret mer lal, tre dit ajrosje nuk mjafton me e heq nga muret. Era e duhanit eshte lule.

  11. #31
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-11-2002
    Vendndodhja
    Tirana
    Postime
    3
    Faleminderit te tereve per pjesmarrjen ne diskutim .
    Lulja ne hije jep tere aromen e saj jo me kot ne mengjes dhe ne mbremje eshte koha me e bukur per shetitje ne natyre .
    Ndersa per femren ashtu sikur eshte thene edhe nga shume pjesmarres sa me shume e panjohur dhe enigmatike aq me shume teheqese eshte .

  12. #32
    Perjashtuar nga Mod. Maska e Klevis2000
    Anëtarësuar
    21-02-2003
    Vendndodhja
    Ne jeten reale
    Postime
    1,120
    per mua mund te kete dy kuptime
    1) Kur ajo eshte e thjeshte modeste behet me e bukur dhe leshon me dashuri se kur mburret edhe del ne diell qe te duket me shkelqim
    2)gruaja kundermon kur eshte vetem ne hije
    ndoshta nen hije e ka fjalen qe te ruaje pozicionin e saj ne lidhje me burrin mos behet si bure ose deshiron te ngrihet mbi burrin.

  13. #33
    i/e regjistruar Maska e |MeTaLDeAtH|
    Anëtarësuar
    12-11-2003
    Vendndodhja
    Italy
    Postime
    1
    hajde filozofi hajde qenka shume e thelle per tu kuptuar ose nuk ia vlen te mendohesh pasi dihet puna e femres ajo kundermon era "zoccola" si ne hije ashtu dhe ne diell
    Fotografitë e Bashkëngjitura Fotografitë e Bashkëngjitura  

  14. #34
    Eks-plorator Maska e kolombi
    Anëtarësuar
    27-05-2003
    Vendndodhja
    Mes oqeaneve...............
    Postime
    3,720
    Ne kerkim te zgjidhjes se enigmes HIJE.Jetova shume vjet edhe une ne greqi dhe nje shprehje te tille nuk ma kish zene veshi.Tani sa per shprehjen ne fjale mendoj ,duke i njohur mire greket dhe ndjenjat e tyre karshi femres qe ka te beje me DYTESORE.Por sic thane edhe parafolesit ,dytesore nuk do te thote mbrapa botes.
    ndoshta nje grua nga ato qe kundermon ere joshese qofte edhe ne HIJE.
    "Meqe brenga eshte burimi i gezimit,mos vajto............"

    GETE

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e Devilish
    Anëtarësuar
    08-12-2002
    Vendndodhja
    ne parajse
    Postime
    10

    Lightbulb

    Ne kete fjali eshte permendur fjala ``Grua`` dhe ``kundermon``(vlera e saj). Tashi kjo fjala ``hije ``na del pak si teper megjithate mendoj qe ki shoku ka dasht me na thane me pak fjale qe burri i kupton vleren e gruas kur se ka me ate prane.
    Me hijen do te simbolizoje largesine merzitjen dhe pendimin.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Devilish : 03-12-2003 më 00:05
    Quando il diavolo ti accarezza,vuole la tua anima

  16. #36
    Veteran Maska e stiljano
    Anëtarësuar
    23-11-2003
    Vendndodhja
    Ne Hënë
    Postime
    53
    Nuk di se çte them. Nuk marre vesh nga Grate




    Hahaha........
    ___________________________
    Me Duaj Kur Me Ke MOS ME KERKO KUR TE DUHEM

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Tema të Ngjashme

  1. Shprehje dhe idioma nga gjuha e bukur shqipe!
    Nga MtrX në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 23
    Postimi i Fundit: 23-01-2022, 16:21
  2. Tironsit që skalitën shprehje në gjuhën e sotme shqipe
    Nga drini_në_TR në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 42
    Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:01
  3. Shprehje nga fjalori i pasur i popullit tonë # 2
    Nga Hyllien në forumin Gjuha shqipe
    Përgjigje: 173
    Postimi i Fundit: 05-10-2009, 10:15
  4. Cila shprehje është e saktë?
    Nga DEN_Bossi në forumin Ndihmoni njëri-tjetrin
    Përgjigje: 13
    Postimi i Fundit: 14-11-2006, 09:58
  5. Çfarë kuptoni me termin Demokraci?
    Nga Kryeplaku në forumin Kulturë demokratike
    Përgjigje: 39
    Postimi i Fundit: 04-05-2005, 13:01

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •