Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Shprfytyrime - Ndarja Proz 2007

  Shprfytyrime

  Vall n kt kasaba nuk paska njeri i cili do t m ndihmonte pr t komunikuar me njerz? Pse ti zonj nuk di t komunikosh me ta, nuk flet shqip? Ore njeri un nuk i njoh njerzit e traumatizuar nga lufta! ǒt duhen ty ata? Dua t shkruaj pr ta! Gabimisht t kan informuar, grua, ktu nuk ka t till. Si nuk ka? Ashtu nuk ka! Po mir, a sht ky vend i goditur m s shumti nga lufta? sht! A sht e vrtet se ktu m s shumti ka pasur vrasje, dhunime? Po, edhe t masakruar ka pasur! Dhe ti m thua se ktu nuk ka t traumatizuar! Ashtu sht! Ore ti, si e pate emrin.? Emrin e kam Zen, kurse mbiemrin Ziba!. Mir e di ti sht trauma? Di ti zonj sht lufta? Natyrisht se e di, n t kundrtn nuk do t gjendesha ktu. Sigurisht di nga filmat dhe romanet! Shiko ti...si e pate emrin...? Zen, zonj, emrin e kam Zen kurse mbiemrin Ziba. E pra ti Zen Ziba, nuk lejoj q t tallesh me mua! Zonj, nuk sht n natyrn time t tallem me ata me t cilt pi kafe, e aq m pak me nj zonj te nderuar pr t ciln njerzit ktu po flasin aq shum. Pr mua flasin? Sigurisht, sepse jan gzuar q gjendesh ktu! Kurse un me dshir do t doja t ikja sa m par nga ky vend i mallkuar. Mos po nxiton pak si tepr zonj... n qytetin ton ka gjera interesante pr t cilat do t mund ti hynin n pun juve gazetarve. Gjra interesante thua? Po zonj, madje edhe frymzuese. Ore zotri, nuk m duhen mua frymzimet, por rrfimet e gjalla t njerzve t traumatizuar, a po kupton! M vjen keq zonj, t thash, ktu nuk mund t gjesh as rrfime, as njerz t till! Po mir, kush sht ai njeri n fund t restorantit q vazhdimisht po shikon prtej dritares? Ai njeri, n kt restorant vjen pr do mngjes, ult, porosit nj kafe, dhe beso zonj, ter ditn e lume shikon diku jasht! Ke e shikon ai i gjor ? Ke, ke, fmijt gruan dhe nnn plak q ia vran para syve! E ai tjetri afr tij, q po hesht? Cili.. ktu zonj heshtin t gjith! Ai de ai me shall t bardh rreth qafs! Zonj, tash behn shtat vite nga mbarimi i lufts, e herifi nuk e ka folur asnj fjal me ask. Si me ask? Ashtu...her t fundit foli me Radovanin , kur e luti q ta vrisnin at, e t ia kursenin t vetmin fmij q kishte...ka ndodhi pastaj? Zezdita...ia rrmbyen voglushin nga gjoksi dhe n pranin e tij, ia thern thik... E ai atje n at knd q po flen mbi tavolin...? Zonj ai atje n knd mbi tavolin nuk fle por qan? Qan? Po ul kokn dhe qan n heshtje, nuk do q ta ia shohin njerzit lott q i dredh pr familjen t ciln ia dogjn, deri sa gjendej n mal. Po ai njeri q po flet zshm me dike, nuk e dalloj dot, me ke flet ai? Flet vetmevete zonj? Mos edhe atij ia dogjn shtpin? Jo zonj, para se t ia djegin shtpin, ia dhunuan gruan dhe motrat, pastaj i varn n manin e vjetr, q gjendej n oborrit e shtpis! E ai, ku gjendej ai? Dihet n mal, me arm n dor. Tmerr, tmerr! Prit, zonj, prit se ka ende...e pave at gruan sot n mngjes? Ciln grua? At q mihte! Po, por nuk sht kurrgj e jashtzakonshme t shihet duke mihur femra shqiptare, t kujtohen grat e ajupit, burrat e t cilave rrinin nn hije, deri sa ato punonin? E jashtzakonshme sht se ajo mih npr arat e huaja, npr rrug, madje edhe npr kopshtet e fqinjve me zarzavate mih, duke i dmtuar shum...mih, krkon burrin dhe tre fmij e mitur, varrin e t cilve nuk e gjeti kurr. Po pse nuk e izoloni pasi q po bka dme! Kemi konsideruar se nuk sht e rrezikshme meq ka filluar t mih npr uj! Po pse npr uj? E ka gjetur nj kpuc fmije dhe mendon se sht i fmijve t saj! Megjithat, do t thot se ktu paska njerz t rrezikshm, pse nuk m the se ka njerz t till...?. Jo zonj pr ty ka kaluar rreziku, ndonse dje e ke pasur punn keq, vesa nuk t sulmuan! Pse dje e kam pasur punn keq, nga kush, a bn t dihet? Nga njerzit ktu, mendonin se je Radojka e Radovanit...e shoqja e atij policit serb i cili masakroi shum njerz ktu! Dhe? I binda disi, por kjo ngjyra e flokve tua, nuk i lente t qet! Ngyra e flokve t mia po ua zeka rrugn! Mos u brengos zonj, sepse m n fund i binda se n t vrtet je msuesja e fmijve tan, Drita! Dhe t besuan! Jo menjher, sepse thonin: msuesja Drita megjithat ishte brune, pse zonja Drita ke ndrruar ngjyrn e flokve? Ter jetn time kam pas kt ngjyr t flokve! Jo zonj, kan t drejt vendasit e mi q dyshojn n identitetin tnd! Dyshon edhe ti! Un, jo... por nuk mund t kuptoj pse e braktise profesionin shenjt t msueses, pr tu br nj gazetare e thjesht? Shiko ti...si e pate at dreq emr..?Zena jam, Zen Ziba m quajn! E m dgjo mir ti Zen Ziba... s pari nuk quhem Drita, por Dita; se dyti, nuk jam zonj por zonjushe, besoj se din dallimin midis njrs dhe tjetrs; se treti nuk jam gazetare as msuese por studiuese, shkenctare, psikologe; s katrti, nuk di se kush ma mbushim mendjen t vij n kt shkretin s cils edhe zoti ia paska kthyer shpinn; dhe s pesti, nuk e kam t qart pse po aj drrasa m ty? Kur ka ndodhur kjo zonj? Cila? Kjo de q po mendon q nuk je msuese por shkenctare. Nuk po kuptoj? Edhe veterinari yn thoshte se ishte mjek njerzish, madje edhe dentist, ndrkoh q shronte kafsht e smura! Cili veterinar ore njeri? Ai q t ngushllonte? Pse m ngushllonte, mos vall m kishte vdekur kush? Maoku, de maoku t kishte ngordhur, u smur dhe ngordhi... kurse njerzit zun t flisnin pastaj...ǒflisnin njerzit a bn t dihet? Paj...thonin...ra maoku e u martua msuesja me veterinarin? Un me veterinarin? Pikrisht me te, ndjes past! Pse, paska vdekur? Nuk dihet ne ka vdekur, apo sht zhdukur! A m tregon ti mua Zen Ziba, kur ka autobus ktu? Ktu autobusi vjen nj her n jav. N her n jav the? Jo, desha t them, nj her n muaj, por ka t duhet ty autobusi,? Dua t ik sa m par q sht e mundur nga kjo menduri, ja pse! Msuese Drita, mendoj se prap po ngutesh, se...Ore njeri, edhe sa her duhet t them se nuk quhem Drita, por Dita, se nuk jam msuese por shkenctare, a po kupton? Un po t kuptoj, por edhe ti duhet ta kuptosh hallin e fmijve tan! The ktu ska autobus para nj muaji? Un thash ashtu? Ti me gojn tnde! Gabimisht paske dgjuar msuese e nderuar... prej se sht rrnuar ura, ktu kurr nuk ka rent ndonj autobus! Gjepura....po un si erdha ktu, mendon se fluturova, apo pika nga qielli? Ti msuese, as q ke ikur fare nga ktu! Si nuk kam ikur? Ashtu, ktu me ne ke qndruar ter kohn! Edhe gjat lufts? Edhe gjat lufts edhe para, edhe pas saj... Po ti, kush je? Veterinari jam, nuk m njeh? Po nuk the se sht zhdukur! Thash zonj se nuk dihet ne sht zhdukur, apo e kan vrar! Mir, je ti i zhdukuri apo i vrari ? Jam yt shoq, dreqi e marrt....!

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e mondishall
  Antarsuar
  28-11-2006
  Vendndodhja
  Ne Selanik te Greqise
  Mosha
  63
  Postime
  2,690
  C'te them me shume, vec se me ka befasuar ne leximin e pare dhe kenaqur ne rilexim. Urime dhe suksese autor/it/es! Respekt mondishall
  Ndryshuar pr her t fundit nga mondishall : 16-12-2007 m 06:32

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  SHPRFYTYRIME

  Q n titull, autori na tregon se po e fut lexuesin n nj bot t shprfytyruar, e cila sht rezultat i shpirtrave t traumatizuar nga luifta. Shprfytyrim do t thot prmbysje, shthurje... dhe krejt kjo ndodh pr shkak t prjetimeve makabre, t cilat n kokat e traumatizura kan przier realen me irealen. Kjo przierje krijon asimetrin shqisore dhe shpirtrore.
  Personazhet, kahdo q shkojn, edhe pas tet vitesh, bartin me vete at dhembje t paprballueshme t dhuns, t poshtrimit, t pamjeve, t asteve: jet-vdekje. Ata, personazhet pra, njkohsisht jetojn n dy koh: n luft dhe paq, n qetsi dhe shqetsim.
  Konceptet jan przier dhe brenda ktyre koncepteve dhimbja sht errozive. Personazhet nuk e njohin njri tjetrin, sepse pamjet e tyre jan shprfytyruar n trurin e tjetrit, prandaj edhe bisedat, dialogjet, t cilat autori i organizon mir, na sjellin dhembje prmes nj prjetim t thell ideoestetik.
  N gjith tekstin, autori prdor nj gjuh t kapshme q mund t komunikoj me shtersa t gjra lexuesish. Di t organizoj ngjarjen, veprimet, gradacionin e dramaticitetit dhe lvizjen e heronjve. sht tekst paksa i shkurtr pr tipizim t mirfillt t personazheve, por me dy-tri finesa ai arrin t bj tipizimin e tyre...
  Kjo sht vetm nj tablo npr t ciln kaluan shqiptart, nj tablo e dhn artistikisht...
  Organizimi i dialogve dhe deprtimi, aty-ktu, n shpirtin e personazhit, tregon se autori me kt tregim vjen pas nj prvoje.
  Tregimin (gjith at dhembje dhe tragjikomik) e prmbyll me nj fjali q sht si shkndi shpresdhnse, ku personazhet rinjihen, duke braktisur pr nj ast botn traumatike dhe dhembjen, duke prqafuar realitetin e ri. Pra, ata i kthehen vetes, jetes. "Mir, je ti i zhdukuri apo i vrari ? Jam yt shoq, dreqi e marrt....!" (citim)
  Pra, m n fund, duhet theksuar se autori gjen nj mnyr t mir t prmbylljes; dhe ato tri pikat e heshtjes jan rruga q shpie n realitetin e ri t s nesrmes...

  Autorit i uroj suksese!
  Ndryshuar pr her t fundit nga trysil : 27-12-2007 m 13:23
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 4. #4
  nje proze brilante, e shkelqyer...
  me ne fund dicka qe lidhet me artin

  urime te sinqerta autorit.

Tema t Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalve n fund t rreshtit
  Nga sadete71 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Moore: Ndarja e Kosovs, recet pr rindezje t konflikteve
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 5. Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •