Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Rrugt e Tirans - Ndarja Proz 2007

  Rrugt e Tirans

  Ai kishte koh q rrinte pa pun ,kishte tentuar disa her ke 'Partzani i Panjohur' por prvese nj rasti ,kur e mori nj zonj pr t ar drut e oxhakut ,nuk e kishte krkuar m njeri. I vinte turp nga vetja q nuk ishte pak m i shendoshe ,sepse e ndiente qe nuk e mernin se ishte i dobt n trup.
  Zonja q e mori ,i kishte falur nj xhup dhe nj pal kpuc t vjetra t burrit t saj. I kishte dhn dhe drekn duke e ln t habitur me ato q kishte ngrn, nj pjes t s cilave nuk ja dinte as emrin.

  -Ik mer un n shtpi,i thoshin ata q e shikonin t rinte posht pishs i lagur dhe i br qull.
  -S'po ka pun pr ne q kemi matrapik e zanat, e jo pr ty q po t krcasin dhmbt
  Ku t shkonte ? T atin nuk e kishte ,ai ishte refugjat n Greqi dhe kishte koh q nuk po drgonte ndonj lek.Dy motrat dhe vllai i vogl e prisnin n dark tek dera e oborrit t uritur dhe me shpresn se do t'u sillte ndonj gj pr t ngrn. Nnn e kishte t smur ,por e shkreta nuk ankohej pr gj ,vetm e pyeste :
  -U lodhe bir?
  Ai nuk pergjigjesh menjher ,.mbasi e puthte n mes t ballit ,ulej n minderin prball ,vinte duart n kok dhe rinte disa minuta pa folur.
  -Prse erdhm n Tiran? Mir ishim atje ,t paktn e kishim lopn, kishim dhe pak kallamoq, domate e speca turshi ,grosha nuk na ishte mrzitur ndonjher. Prse erdhm ktu? 'na duhesh Tirana ?
  -Pr t mir erdhm ,pr ju, q t vazhdoni shkolln - fliste e ma duke shtrnguar duart e reshkura njra me tjetrn.
  -Kethehemi prap ,nuk duroj dot shikimin e atyre n der t shtpis - dhe tregonte nga motrat e vllai q rrinin t strukur pran nj fuie t kthyer n sobe.
  -Nuk kethehemi m atje ,babai yt ka shitur mnd ather tek ju thoshte t tjerve , se jemi mir ,kena pun sa t duash, toka sht e lir e plot pallavra t tjera - pergjigjesh e ma me nj ton prbuzz pr t shoqin.
  -Pun leshi,ku ka pun?! Kur vijn q marin puntor atje, nuk m hedhin syt ,nuk ja u mbush mndjen se e prballoj punn ne ndrtim, zanat nuk kam , nuk di 't bj.
  -Shtrihu e shlodhu pak,nesr dit e re e fat ma i mir - e ledhatoi e ema.

  Bri nj gjum t trazuar e ndrra nga m t uditshmet, ku pa Born, shoqen e fmijris q e luste t'i jepte ca kumbulla nga pema ku ai kishte hypur. T nesrmen u ua hert,e ma i bri nj aj mali me pak sheqer dhe e prcolli deri tek porta e jashtme.

  -Mir ardhsh bir - dhe u mundua ti rregullonte flokt e shpupurisur. Ai ja largoi dorn butsisht dhe e puthi n faqe.
  -Sot,do t kap nj pun se s'bn, t betohem,le t jet si t jet - dhe u nis pa kthyer kokn prapa, pasi e dinte q e ma prlotesh gjithmon kur e prcillte.

  Ajo e ndiqte me sy tek largohej ashtu me trupin e gjat e t holl, me hapa t shpejt a thua se vonohej n orarin e puns s panisur. Koka me flokt e verdh e t pa qethur ishte e fundit qe ajo shikonte nga ai. Pshertinte dhe kthehej n dhomn e vetme dhe ulesh n cepin e krevatit duke par ne nj pik e menduar..

  Nga larg Tirana dukej pjesrisht,e mbuluar me nj mjergull pluhuri dhe tymi, ajo t jepte prshtypjen e nj qyteti lundrues. Kjo ishte rruga q i plqente m shum ktij qyteti t madh,rrugt e tjera t mbushur me njerz t ngeshm e t pa pun,plot me makina e lodhnin dhe e bnin me dhimbje koke.

  Sot kishte vendosur t krkonte pun npr lokale ,nuk e dinte se 'mund t bnte ,por pr t nuk kishte shum rndsi kjo gj. Deri n mesdit u lodh s pyeturi n dhjetra t tilla ,por t gjith e shikonin me prtaci dhe mosperfillje dhe e largonin me fjal t tilla si : ‘S kemi pun,nuk kemi nevoj pr dru me pre". Madje nj pronar lokali u tall duke i thn :

  - E ke mbaruar masterin?
  - 'ka asht' kjo gja - pyeti ai i habitur!
  - Ha ha ,qeshi pronari ,po ne nuk marim njerz pa shkoll or ti mec - dhe i luante syrin nj kamarieri t qethur kare me ca spica n maj t koks.

  Kmbt e uan lart nga rruga Elbasanit,eci duke par klubet e shumt me mosbesim ,dhe m n fund qndroi para nj fletushke t ngjitur n nj shtylle betoni.U afrua m afr dhe lexoi: 'Krkojm kamariere rreth 25 vje, t ket njohuri t gjuhs angleze,italiane, T ket eksperienc n bufe dhe mundsisht t jet bjonde.'

  'Po sikur t pyes nj her se mos duan ndonj puntor?!' - mendoi. U fut n nj lulishte me shkurre e me adra t mdha, t kuqe. Eci drejt lokalit dhe shtyu dern e qelqt me ngadal. Perpara i doli nje kamaririer q po ja bnte me shnj t dilte jasht

  -Nuk lejohet shitja e paketave t cigareve ketu - I foli me nj fryme, dhe mori ta kethente mbrapsht.
  -Un nuk shes cigare - foli ai dhe nj i kuq i leht i shprtheu n fytyr
  -Po far krkon mer un ? - E pyeti kamarieri, duke hapur kraht.
  -Krkoj pun - u prgjigj ai si me faj.
  -Po ik mer vella ktu krkohet kamariere femr e jo mashkull, di ti t lexosh apo jo?
  -Di - i tha - por kushedi mund t krkojn edhe puntor krahu. Un mund t bj fardo lloj pune ktu - foli ai me nj z luts.
  -Nuk e di ,por rri e ulu ke ajo tavolina atje n fund deri sa t vijn pronart - foli kamarieri duke i treguar nj tavolin ku ishte ulur nj vajz bjonde q po pinte cigare.
  U nis pak me turp dhe i krkoi lej bjondes q t ulesh.
  -Ulu ,i tha bjondja pa e par.
  Ai u ul n cepin e kolltukut dhe po shikonte lokalin duke imagjinuar se far pun mund t bnte ktu.
  -Po ti prse ke ardhur ktu? - dgjoi zrin e bjondes.
  -Pr pun - i foli ai me z t mekur.
  -Ke dashnore mer katunar king ? - e pyeti ajo duke e par nga koka e deri ke kpuct me balt.
  -Jo,sht hert me mendu pr gru -
  -Ha ha ,qeshi ajo me t madhe dhe ja shtrngoi faqen me dy gishtat e saj qe kundrmonin era duhan e parfum.
  -E pi cigaren? - e pyeti dhe i zgjati nj paket t hapur Marlboro
  -Jo burrnesh nuk e kam pi ndonjher,dhe u b gati t ikte.
  -Prit kingo se tani vijn bosat,ti m plqen dhe un do t'i lutem atyre t t marin n pun.
  Ai e pa me nj ndjenj adhurimi dhe mezi pshpriti: -Faleminderit.
  Ndrkaq dy burra t veshur me kostum t zi hyn n lokal duke br zhurm.
  -Oh ,ja ku na paska ardhur Lola dhe i zgjatn dorn pr ta takuar. Bjondja me emrin Lola u ua n kmb dhe shtrngoi duart me ata duke afruar faqen e saj .
  Ai ngeli i shtangur kur pa bjonden t ohesh ,fundi i saj tepr i shkurtr i tregonte shalt e gjata e t bukura. Ajo kishte veshur nj pal sandale me taka t larta dhe nj bluz q i rrinte ngjitur mbas trupit.
  - Po ky kush sht ? Roja tnd? - Pyeti njri nga burrat duke qeshur.
  - Jo sht nj fukara q krkon pun - foli Lola duke rregulluar flokt e bukur.
  - far di t bsh ti mer un?
  Ai ishte ngritur tashm n kmb dhe duke ju mar goja ju tha : - 'do lloj pune zotni. T aj dru, t qroj zarzavatet,t laj tenxheret dhe pjatat,xhamat dhe lokalin ,t mirmbaj lulet e far t doni ju .
  Ata po e shikonin dhe u pan sy ndr sy. Loln e donin pr klientt e veant,por dhe djali q dukej se mund ta prdornin pr do gj po ju plqente shum.
  Lola ndrhyri: - Mereni se sht gjynah,pastaj shikoni sa simpatik sht. M von kur t msohet bjeni kamarier. Ktu vijn dhe zonja - qeshi ajo duke ju shkelur syrin.
  - Mire e ke ti ,por tani pr tani t duam ty,se na ka rn xhiroja q kur iku ajo budallaqja q u martua m ate plakun.
  Atij po i dridheshin gjunjt kur njeri nga burrat i tha t vinte mbas nj jave.
  - Hej kamarier jepi ndonj gj pr t pir ktij unit dhe prcille jasht - foli ai me z t lart dhe i futi krahun Lols .

  Nuk po i besonte veshve. U ul n kolltuk dhe pa kamarierin q i kishte ln mbi tavolin nj got t mbushur me nj lng t errt. E rmbeu gotn dhe e piu pa frym at gjn brenda, u ua me vrull dhe doli jasht n lulishte, aty u ul dhe vuri duart n kok. Jo, nuk mund t shkonte n shtpi. Si nuk e morrn at n pun?! Ai mund t bnte do gj dhe pr her t par i shkoi n mndje q t ish femr.
  - Puf, i marr - po ajo ishte femn e prdalun.

  Koka po i dhimbte dhe u ua ,shplau fytyrn me ujin e shatvanit t lulishtes dhe u b gati t largohesh kur dgjoi nj z burri ta thrras:
  - Hej mik ,a je i lir ?
  Kthehu kokn dhe pa nj burr rreth pesdhjetave q po ja bnte me dor nga nj tavolin.
  - Un? - foli i uditur.
  - Po, hajde ulu ktu e pim nj kafe bashk - i foli burri dhe ja afroi karrigen.
  Ai u ul dhe pshertiu.
  - Do t punosh me mua n nj sfilat mode ?
  - ka asht' kjo? - pyeti ai i habitur dhe i trullosur.
  - Po ja do t vishesh me nj kostum t bukur,do t rregullojm pak modelin e flokve dhe do t ecsh para njerzve q t t shikojn.
  - Po prse me m pa mu?
  - Je alamet djali simpatik. Un kisha koh q po krkoja nj t till si ty dhe ja ku t gjeta. Si thua do t vish pr nj milion n muaj?
  Ai kishte shtangur dhe m von i kishte rn t fikt. U prmend m von dhe npr mjegull shikonte Loln q po e frkonte n qaf dhe e sprkaste me uj.
  - Do bhet top modeli me i bukur, ja keni pr ta par - degjoi ai Loln, t fliste.
  Ndryshuar pr her t fundit nga Fiori : 07-12-2007 m 15:01

 2. Anetart m posht kan falenderuar Fiori pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 3. #2
  i/e regjistruar Maska e nitROSHI
  Antarsuar
  17-04-2002
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  710
  fillimi me pelqeu.
  pastaj u be filem hollivudi.

 4. #3
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Hahahaha ! O sa kam qesh :P
  Po si e paskam humbur une kete ?!! Ishte vertet e mrekullueshme. Ndoshta fundi me humoristik qe kam lexuar ne jeten time.
  Hahaha...o c me shtove jeten !

 5. #4
  Citim Postuar m par nga Pratolini Lexo Postimin
  Hahahaha ! O sa kam qesh :P
  Po si e paskam humbur une kete ?!! Ishte vertet e mrekullueshme. Ndoshta fundi me humoristik qe kam lexuar ne jeten time.
  Hahaha...o c me shtove jeten !

  Ti Pratolini, je Papagalli i NitRoshit, apo je vete NitRoshi?
  (gje qe nuk eshte ndonje cudi e madhe).


  Mbase duhet te rilexosh veten, qe te te shtohet jeta me shume!

  Palma

 6. Anetart m posht kan falenderuar Palma pr postimin:

  bsdev (01-03-2017)

 7. #5
  Moderator Maska e Pratolini
  Antarsuar
  10-01-2007
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  724
  Degjo ti Pisha !
  Un sjam as Niti as Remarku, jam Pratolini !
  Fakti qe ideja ime perputhet me ate te Nitit me ben te ndihem edhe me mire akoma, sepse Nitin e vleresoj shume per shijet artistike qe ka. Kjo nuk do te thote qe jam nisur nga gjykimi i tij per te dhene nje mendim timin.
  Madje fundi ishte kaq per te qeshur sa une vetem per kete i kam dhene voten time !

 8. #6
  Ngelem un! Maska e DI_ANA
  Antarsuar
  30-12-2006
  Vendndodhja
  France.
  Postime
  5,875
  Citim Postuar m par nga *PaLmA* Lexo Postimin
  Ti Pratolini, je Papagalli i NitRoshit, apo je vete NitRoshi?
  (gje qe nuk eshte ndonje cudi e madhe).


  Mbase duhet te rilexosh veten, qe te te shtohet jeta me shume!

  Palma

  E nderuara Palma...

  Kemi te bejme me nje kritik letrar qe hedh balte mbi gjithka...une do ta quaja mendjemadhesi dhe egoizem!
  Per mua shume proze e bukur!
  Suksese!

  Respekte Palma
  "Carpe Diem"

 9. #7
  Une Ti Dhe Zoti Maska e EDUARDI
  Antarsuar
  06-09-2003
  Vendndodhja
  Tiran
  Mosha
  44
  Postime
  1,946
  Kurse une mendoj qe po te kishte nje vazhdim akoma do te beheshe nje film shume i bukur me vuajtjet e shqiptareve.
  Takohemi n Ditn e Gjykimit

 10. #8
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  RRUGT E TIRANS

  Autori i ktij tregimi merret me nj tem sociale. Tema t tilla ta kujtojn Migjenin n Shqipri dhe Esad Mekulin n Kosov. Nuk sht fjala as pr plagiat as pr ndikim, thjesht pr nj tregim q ta kujton letrsin sociale t viteve t tridhjeta...
  Autori, me fanatizm ndjek rrugn e realizmit socialist, e cila n letrsin shqipe ka qen e pranishme nj gjysm shekulli...

  Fati tragjikomik i unit, na bn t na rrnqethn flokt. Ai, me do kusht don t hyj n jet, por bota "qytetare" e prbuz dhe tallet me t. Me syt e tij t piklluar e sheh injoranc e bots q e rrethon dhe me q s' ka ' i bn i buzqesh, por, gjithsesi, idhshm.
  Tregimi ka nj doz humori, i cili inkuadrohet mir n tekstin social e ideoemocional, estetik dhe e zbut tragjikn e tij.
  Tregimi n fjal nuk ka diskrepcion m shum sesa monolog t brendshm artistik, prandaj me zor i shkon titulli "Rrugt e Tirans". Ky sht titull pr reportazh, ndrkaq, autor krijon tregim social me elementin psikologjik, dhe gjithsesi lexuesit i sjell knaqsi estetike...

  Nj vrejte miqsore: nuk sht n mod realizmi socialist... Nj tregim si ky, po t kishte n vete m shum frym moderne, me kt tem q zgjon interes t madh te lexuesi, patjetr q do t ishte nj bum i madh brenda ktij konkursi...

  T prshndes miqsisht dhe t uroj suksese!
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 11. #9
  Perjashtuar
  Antarsuar
  22-09-2004
  Postime
  2,214
  Citim Postuar m par nga trysil Lexo Postimin
  RRUGT E TIRANS

  Autori i ktij tregimi merret me nj tem sociale. Tema t tilla ta kujtojn Migjenin n Shqipri dhe Esad Mekulin n Kosov. Nuk sht fjala as pr plagiat as pr ndikim, thjesht pr nj tregim q ta kujton letrsin sociale t viteve t tridhjeta...
  Autori, me fanatizm ndjek rrugn e realizmit socialist, e cila n letrsin shqipe ka qen e pranishme nj gjysm shekulli...

  Fati tragjikomik i unit, na bn t na rrnqethn flokt. Ai, me do kusht don t hyj n jet, por bota "qytetare" e prbuz dhe tallet me t. Me syt e tij t piklluar e sheh injoranc e bots q e rrethon dhe me q s' ka ' i bn i buzqesh, por, gjithsesi, idhshm.
  Tregimi ka nj doz humori, i cili inkuadrohet mir n tekstin social e ideoemocional, estetik dhe e zbut tragjikn e tij.
  Tregimi n fjal nuk ka diskrepcion m shum sesa monolog t brendshm artistik, prandaj me zor i shkon titulli "Rrugt e Tirans". Ky sht titull pr reportazh, ndrkaq, autor krijon tregim social me elementin psikologjik, dhe gjithsesi lexuesit i sjell knaqsi estetike...

  Nj vrejte miqsore: nuk sht n mod realizmi socialist... Nj tregim si ky, po t kishte n vete m shum frym moderne, me kt tem q zgjon interes t madh te lexuesi, patjetr q do t ishte nj bum i madh brenda ktij konkursi...

  T prshndes miqsisht dhe t uroj suksese!
  Te faleminderit per komentin e tregimit ,dua te sqaroj se ky tregim eshte shkruajtur ne momentin e fundit dhe nuk pata kohe te verej se mund te ngjase si tregim i realizmit socialist,thjesht ndoqa rrugen e qindra njerezve te zhgenjyer qe erdhen ne Tirane me mendimin e nje jete me te mire qe faktikisht duhet ta kishin,por gjinden ne nje qytet te huaj qe nuk i afron tjeter gje pervecse papunesise etj.Personazhi eshte nje djale real qe une e kam pare tek Partizani Panjohur aty ku mblidhen keta njerez per te kerkuar pune.Une ato dite kam qene pushim ,por me mjaftoi dy ore ndejtja aty midis atyre njerezve qe per mua jane me fatkeqet dhe me te ndershmit ,qe te kuptoja sado pak jeten mizerie qe bejne .
  Mbasi kalonte pjesa me e madhe e dites dhe ata nuk i kishte mare njeri per pune ,e imagjinoja veten ne vend te tyre se si mund te shkoja une ne shtepi pa buken ,djathin ,vajin ,si do te me prisnin femijet e mi ke dera e shtepise.Nesje nuk dua ti bej komente tregimit tim ,por po ja le lexuesit qe ta vlersoje .......

 12. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-08-2007
  Postime
  197
  Z. Ajzberg, po t prgjigjem, sepse mund t krijohen keqkuptime. Realizmi socialist sht drejtim letrar q gjithsesi ka dhn fryte. Por, sht e vrtet e pamohueshme ka pasur edhe shabllonizime e kallpe t mdha. Shkrimtart q e kan kuptuar me koh kurthin e realizmi socialist i jan shmangur. Njri ndr ata q n mnyr mjeshtrore i sht shmangur ksaj gracke sht Ismail Kadare. Ndrkaq, tash kemi plot e prplot poet, e prozator q i jan shmangur kurtheve t realizmit
  Megjithat, edhepse temat, idet, pikpamjet dhe mnyra e mbarshtrimeve kan pasur kufizime, prapseprap nuk ka njeri q mund t thot se realizmi nuk ka dhn vlera.
  Sidoqoft, mirmngjes Jet!

 13. #11
  Perjashtuar Maska e _SheJtaNia_
  Antarsuar
  02-04-2007
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  105
  ajzberg. eshte proza me e bukur e ketij nenforumi (pa dashur te ofendoj dhe te tjerat) Personalisht me pelqeu shume. Te lumte

Tema t Ngjashme

 1. Rama: Berisha n pushtet, fundi jon
  Nga Nice_Boy n forumin Tema e shtypit t dits
  Prgjigje: 10
  Postimi i Fundit: 27-12-2008, 08:53
 2. "Zogu I Zi" Tirane.
  Nga shefqeti11 n forumin Problematika shqiptare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 08-04-2007, 02:44
 3. Barbaria Komuniste
  Nga Lexuesja n forumin Historia botrore
  Prgjigje: 37
  Postimi i Fundit: 23-10-2006, 06:48
 4. Vet)Vrasja e kryetarit t Komitetit Ekzekutiv t Tirans
  Nga Xhuxhumaku n forumin Historia shqiptare
  Prgjigje: 7
  Postimi i Fundit: 08-05-2006, 17:09
 5. Planifikimi urbanistik i qndrs s Tirans
  Nga drini_n_TR n forumin Arti shqiptar
  Prgjigje: 68
  Postimi i Fundit: 04-04-2006, 12:03

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •