Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  Administratore Maska e Fiori
  Antarsuar
  27-03-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  3,011

  Mbase - Ndarja Proz 2007

  MBASE


  Ja, gjendem n nj dhom hoteli. Jam shtrir mbi nj shtrat prej druri, mbi rroba. Nj araf i bardh sht kthyer deri n gjysm t shtratit, nga ku shfaqet pastaj nj batanije pambuku e vjetruar. Me siguri q duhet t ket pasur dika t kuqe n ngjyrat e saj. Kt e dalloj nga nj vello e leht e kuqrremt e cila t kujton ngjyrn e dheut t ngjeshur. Babai ka zbritur deri posht n sportel, m ka thn t mos lviz. Nuk vonohet, thjesht do t pyes pr orarin e autobusit nesr n mngjes. Ai kthehet, e shoh n sy. Ende nuk t ka zn ? m pyet ai duke ln mbi tavolin nj panine. Jo, i prgjigjem un, nuk m z. Ska sesi, vazhdon ai, ke fjetur gjat gjith rrugs. Nata bie. Babai mbyll perdet. Nga jasht, drita ngjyr qumshti e nj llampadari t madh deprton n dhomn ton pa pyetur shum pr perdet e ngrna ngjyr bezh. Shkojm ham buk, thot babai dhe ngrihet. Ngrihem dhe un, i lehtsuar paksa q do t shoh njerz. M plqen t shoh njerz npr restorante. M plqen ti shoh tek prtypen e tek flasin pr hallet e tyre. Por m plqen m pak t m shohin. Kushedi, ndoshta ngaq ather e ndjej veten si n faj. Biem posht. Hyjm n restorant. Shohim me sy nj tavolin jo pran ders dhe drejtohemi pr nga ajo. Pa zhurm, eci duke vshtruar majtas-djathtas njerzit q m kan kthyer shpinn. Disa prball m shohin dhe ata. Nuk arrij t kap asgj n vshtrimet e tyre. Syri m kap nj shpin t gjer, ca shpatulla t fuqishme ku prsipr tyre dallohet nj kok e vogl burri. I krrusur, t dyja duart t zna, n njrn bukn e n tjetrn lugn, ai ha nj pjat me bishtaja. Her pas here, kthen nj bilur birr. Ky njeri duhet t jet shum i fuqishm, mendoj un dhe ndrkoh kemi mbrritur tek tavolina jon. Ulemi. Babai krkon me sy kamarierin, i cili duket i trazuar, tejet i trazuar dhe ecn me nj shpejtsi si nj milingon q sapo sht ngacmuar nga nj fije kashte e cila sht e fiksuar n nj dor fmije, fmij q zbavitet me plotfuqishmrin e vet. Kamarier ! thrret babai, pa rezultat. Kthej kokn nga babai dhe m vjen keq. N syt e tij ndjej njfar zemrimi t leht dhe nj padurim q sapo ka filluar t zgjohet. Kthej kokn nga kamarieri dhe filloj ta urrej q nuk vjen aq shpejt sa krkon babai. E shoh tek vrtitet nga tavolina n tavolin, her i ngarkuar me pjata e her me nj bllok n dor, dhe veshi m kap tek-tuk ndonj "faleminderit" t tij. Por, ndrsa ndjek me vmendje sjelljet e tij, dgjoj nj "Mirdita, far dshironi ?". Kthej kokn dhe shoh nj femr t re, diku tek t njzet e pestat, e bukur, shum e bukur, me nj lkur t bardh qumshti e me mollza t buta e t rrumbullakta. Nuk e di pse, gjja e par q shoh tek nj femr jan mollzat. M plqen gjithka e pastr, e hijshme, e rregullt. Me siguri q kjo duhet t m ket ardhur nga ora e bukurshkrimit ku fletorja ime del pr do dit para klass. Babai porosit, i qet, prania e vajzs s re nuk e ka turbulluar fare. Mua, po. Bukuri t tilla nuk shihen prdit. Ia ngul syt dhe kam dshir ti them q e dua shum, q dua ta shoh papushim, q dua t m flas, por vetm kaq. Babai m pyet far dshiroj. Nuk di ti them. Ather i ngatrroj dika t llojit : Merr dika q t plqen dhe ty. Ather babai porosit nj meze (e adhuroj mezen) dhe pastaj nj pjat bamje, si dhe n fund nj krem karamel. Vajza e re m buzqesh dhe ikn. Ajo e ka vn re turbullimin tim. Ndihem flak, me siguri q faqet e mia jan prush. Dashuria, vall ? Po, nuk kam pse ta fsheh, kjo sht dashuria. Por kt ia them vetm vetes, babai nuk duhet t dij asgj nga kto. Ham n heshtje dhe n fund babai m pyet nse m kishin plqyer. Shum, i prgjigjem un duke u marr pak m gjat me krem karamelin. Vajza e re vjen dhe babai paguan. Kam dshir ti them atij q ti ler vajzs nj bakshish, por nuk flas asgj. Babai mi ka lexuar mendimet dhe i l nj bakshish jo t vogl. Vajza e re buzqesh dhe nj her dhe largohet. Babai m thot t ngrihemi. Ngjitemi n dhom. Ora ka ecur dhe lodhja e ka br t vetn. Shtrihem, futem posht rrobave. Babai m uron nj nat t mir dhe fik dritn. Drita e llampadarit vazhdon t jet e ftuara jon. Nganjher, drita t gjata makinash krijojn figura t uditshme mbi mur. Filloj t prfytyroj gjithka me kto lvizje hijesh. Nuk e di sa kam ndenjur ashtu por m del gjumi dhe ndjehem i pushtuar nga nj ndjenj e pashpjegueshme frike, nj ndjenj hii, dgjoj vetm zhurmn e asgjs. Befas, nj drit makine m sjell ndrmend q jam n nj hotel, q duhet t jet mesnat dhe q babai im gjendet as dy metra larg meje. M z gjumi ashtu dhe humbas n ndrra q shuhen me t rn drita e agimit.


  Njzet vjet m pas, gjendem n t njjtin hotel. Dika ka ndryshuar por pikat e mia t referimit aty jan. Vendosja e dhomave, shkallt, numrat mbi dyer. Kan ndryshuar vetm araft, batanijet si dhe poet e llampave. Kam ardhur t pres babain n aeroportin e Rinasit. Ka qen jasht shtetit. Ca kushrinj t vet, kush dreqin e di jan. Di q kan ikur shum hert, pun pushteti e pun armiqsh klasash, por vetia ime prej njeriu t mbyllur ka br q tu bie trthor ktyre gjrave. Ngrihem dhe bie n restorant. Ha mngjes, marr makinn dhe dal pr n aeroport. Babai kthehet sipas parashikimit. Vajti mir udhtimi ? Shum mir, prgjigjet ai, kishim dhe ver n avion. Kthej kokn nga babai dhe shoh thinjat e tij. M duket njeri tjetr, i ndryshuar, m i heshtur. Shkojm, i them un dhe ngjitem n makin. Ulet dhe ai dhe drejtohemi nga hoteli. Ngjitemi n dhom, lm bagazhet dhe babai shtrihet t pushoj pak. Nuk flet. Baba ? i them un. Po ? m prgjigjet ai. Je mir ? e pyes un. Po, po, skam gj, thjesht pak i lodhur. Dhe udi, shton ai me nj z gati n shuarje, gjith ai avion dhe nuk ndihej fare. Nuk flas asgj. Do ham drek ? i them babait kur shoh q i hapi syt. Po, m thot ai, dhe madje m ka marr dhe uria. Zbresim n restorant. Kujtime t hershme, t vjetra, q vetm kujtesa e nj fmije mund ti ket ruajtur deri tani. Ulemi n nj tavolin dhe kthej kokn t shoh kamarierin. sht nj vajz, e shquaj nga larg, ajo na ka par q jemi klient t sapoardhur dhe drejtohet nga ne. sht e re, e bukur, frkoj syt mos po shoh ndonj ndrr, kujtimet vrshojn, syt mjegullohen dhe humbasin n flokt e bukur t vajzs s re t para njzet viteve. Ajo mbrrin dhe na thot mirdita. E prshendesim dhe porosisim. Ndihem keq, i turbulluar. Mos kam rn n dashuri ? Oh, jo, nuk besoj, madje jam i sigurt. Njher jetohet ajo, dashuria e pastr, e iltr, pa asnj prapamendim, pa asnj interes, tashm jam i rritur, kam filluar t kuptoj sht jeta. Por gjithsesi, nuk e fsheh q vajza e re sht shum e bukur. Do t kisha mundur fare mir t bija n dashuri me t, por kjo nuk bhet tani me nj rrahje zemre, apo me nj pulitje sysh t turpruar. Vajza e re bn nj buzqeshje t rastit dhe largohet. Kthehem nga babai. Shoh ballin e tij t rrudhur, t menduar. ǒmendon vall ai ? A i kujtohet dhe atij ajo mbrmje e para njzet viteve ku djali i tij i vogl kishte rn n dashuri me nj kamariere t bukur ? Nuk besoj. Por nuk i dihet, gjithka mund t ndodh. Askush nuk e di ndodh prapa kocks s shesht t ballit t nj njeriu. Ndrkoh, shoh syt e tij q drejtohen nga dera e restorantit. Kthej kokn dhe shoh nj grua tek t dyzet e pestat, ndoshta dhe ca m shum. Nuk e dalloj aq mir, sht ende larg. Por shpejt e heq vshtrimin nga ajo, shtje mirsjellje. Babai e sheh dhe nj cop her, n ballin e tij kap nj drithrim t leht Jam me shpin nga gruaja, ajo afrohet, dgjohet zhurma e takave t saj t holla, dhe kalon prbri tavolins son. Babai nuk e ka mendjen tek ajo, sht diku tjetr. Ndoshta nuk ka zbritur ende nga avioni. Kur ngre kokn t shoh kalimthi fytyrn e gruas, v re q ajo m sheh me ca sy t ndezur dhe gjuha e saj, e dal nga nj goj e rrumbullakt, fillon t bj nj rrotullim, dy rrotullime, tre rrotullime prreth buzve t lyera me nj t kuq t rnd deri n shkarravitje. Ishte nj prostitut. E ndrsa ajo m sheh n sy dhe lviz shpejt gjuhn e saj si nj ftes pr nj akt t rndomt, ndjej q gjaku ka vrshyer nga t gjitha udht e tij t mundshme, me nj shpejtsi q koka fillon t m vij vrdall, syt m mbrthehen si t hipnotizuar mbi syt e saj, dhe ather, ajo ka un pash, n nj ast vegimi t turbullt q ringjitej thell ne skutat dhe kthinat e kujtess sime, ishte ishte dashuria ime e par.

  Ja, kshtu ka ndodhur, por mbase dhe jo. Nuk e mbaj mend mir, gjithka sht e turbullt, mosha ka br t sajn. A mos ishte e gjitha kjo vese nj ndrr ? Mbase

 2. #2
  Mire.
  Vertet.
  Adresen e faqes personale mund ta vendosesh ne profil, por jo ne firme. Stafi i Forumit

Tema t Ngjashme

 1. Ndarja e Maqedonis do t jet e pashmangshme
  Nga Faik n forumin Bashkpatriott e mi n bot
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 05-05-2009, 07:00
 2. Dalja nga ndarja e fese - Vizita e Papes fillim historik.
  Nga DYDRINAS n forumin Toleranca fetare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 02-12-2006, 08:25
 3. Ndarja e fjalve n fund t rreshtit
  Nga sadete71 n forumin Gjuha shqipe
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 30-10-2006, 09:14
 4. Moore: Ndarja e Kosovs, recet pr rindezje t konflikteve
  Nga ARIANI_TB n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 3
  Postimi i Fundit: 26-04-2006, 23:53
 5. Petersen: Ndarja e Kosovs nuk sht opsion
  Nga Albo n forumin shtja kombtare
  Prgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 01-03-2005, 18:39

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •